Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 19:33:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Czy to jest ta sama moneta? (ort gdański 1610 WCN69/328

Tak
37 (82.2%)
Nie
3 (6.7%)
Nie wiem
5 (11.1%)

Głosów w sumie: 45

Autor Wątek: Monety - po naprawie  (Przeczytany 33343 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Stycznia 2020, 09:07:19 »
W/g mnie są to dwie różne monety. Zanitowanie dziury zawsze zostawia ślad. Łączenie metali zawsze widać podduzym powiększeniem.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Stycznia 2020, 10:23:54 »
Według mnie zdecydowanie to dwie różne monety.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Stycznia 2020, 10:58:23 »
Witam,
No cóż, ja jednak sądzę, że to ta sama moneta. Np. przy rancie pionowa rysa przy G (D.G.R), widoczna nawet na słabym zdjęciu, czy przecięte L (M.D.L)... Ponadto wygładzone pole przed twarzą króla oraz tam, gdzie największe rysy (tam gdzie: 3.D:G). Zresztą, litera S w SIGIS też jest lekko uszkodzona, w miejscu brzegu otworu. W mojej ocenie za dużo cech zbieżnych - sądzę, że to po prostu robota świetnego fachowca. No i ten sam układ zadrapań - za dużo tych przypadków  ;)

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Stycznia 2020, 11:47:08 »
Uwaga, ankieta na górze strony dotyczy orta z aukcji WCN69. Czyli tego porównania:
 
ankieta.jpgMonety - po naprawie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oczywiście słaba jakość zdjęcia wyklucza możliwość dokładnego porównania. A ilość defektów wręcz w pierwszej kolejności nasuwa myśl – to niemożliwe. Jednak niepokojące jest to, że za twierdzeniem na tak, też coś przemawia. To co mnie najmocniej od początku zastanowiło i skłoniło do publicznego wyrażenia tych wątpliwości, to są te miejsca:
- rewers nad łapą niedźwiedzia (ścięcie blachy)
- awers litery w otoku mające podobne nacięcia

Nie mam tu na myśli wady stempla, co nie jest czymś niespotykanym (powielanie takich samych śladów). A  ingerencję człowieka (ostrzem?). To wzbudza zastanowienie, bo to już mała możliwość żeby dwa egzemplarze miały w paru takich samych miejscach przypadkowe nacięcia, rysy. Tutaj dochodzimy do prawdopodobieństwa. Gdyby dotyczyło to rocznika np. 1617 czy nawet 1611, to byłbym bardziej skłonny uznać, że jest niemożliwym żeby aż tak „zregenerować” monetę. Jednak sprawa dotyczy najrzadszego rocznika ortów gdańskich, których ilość zachowanych egzemplarzy jest znikoma. Proszę pomyśleć, jakie jest prawdopodobieństwo żeby na dwóch monetach spośród kilkudziesięciu sztuk tego rocznika – dwie miały nacięcia w tych samych miejscach? Jeśli jeszcze odrzucimy monety z muzeum, oraz uściślimy, że oba orty są z wariantu napisowego D:G, to naprawdę mówimy o ilości nieprzekraczającej 10 sztuk.  Zdaję sobie sprawę, że to żaden twardy argument. Jednak warto też o tym pomyśleć. Zdradzę tylko, że ze znanych mi ortów 1610 posiadających tak uszkodzoną puncę O w słowie POL, znam tylko te dwie omawiane sztuki… :exclam:

Trzeba sobie uświadomić jak wyśmienicie naprawione zostały inne monety. Przykłady w tym wątku.
 
Igor.jpgMonety - po naprawie


Dlatego sporo miejsc różniących się na tych dwóch ortach, może być wynikiem naprawy. Ten przypadek nie powinien być rozpatrywany na zasadzie, że X-Y-Z ślady są na monecie A, a na B tego nie ma. Czyli to dwie różne monety. Ponieważ dany element mógł też zostać poprawiony lub dodany jako coś maskującego.

Jeszcze raz napiszę. Bez dobrego zdjęcia monety z dziurą, nie ma możliwości odpowiedzi na pytanie – czy to ten sam ort z WCN? Obecnie można tylko domniemywać lub uznać, że to różne monety.
Ale... wszelkie wątpliwości powinny przemawiać przeciw monecie i tutaj, oprócz wymienionych śladów, prawdopodobieństwo jest taką wątpliwością. Dlatego skłaniam się do śmiałej hipotezy, że mamy do czynienia z tym samym ortem. Niestety.
Norbert

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Stycznia 2020, 21:17:44 »
Nie mam wątpliwości - to ta sama moneta.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #65 dnia: 07 Stycznia 2020, 10:52:45 »
Bardzo dziękuję za tą grafikę z porównaniem. Niepokojące jest, że ktoś znalazł wyśmienitego fachowca i firma przyjmująca te monety, nie wychwyciła ich naprawy.
Norbert

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #66 dnia: 07 Stycznia 2020, 11:22:25 »
Czy jest problem z tym, żeby zadać wprost pytanie właścicielowi WCN?
Doctrina multiplex, veritas una

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Stycznia 2020, 12:10:06 »
Przepraszam, ale jaki jest sens zadawać pytanie, na które znamy odpowiedź. Przecież WCN w żadnym opisie nie wspomnieli, że któryś z tych ortów jest po naprawie. Wniosek, nie zauważyli tego.
Niestety, nie każda firma prowadzi tak przyjazną politykę medialną jak GNDM czy RDA. Firma WCN była kilka lat temu zajestrowana na naszym forum, ale bodaj po jednym czy dwóch wiadomościach zamilkli.

Proszę nie odbierać moich słów jako jakiejś krucjaty! ;) Jedynie sygnalizuję, że X moneta jest czy mogła być naprawiana.
Norbert

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #68 dnia: 07 Stycznia 2020, 15:16:03 »
Jakbym byl wlascicielem tego orta, by bym sie bardzo ucieszyl (bez sarkazmu) jesli WCN by do mnie napisalo, ze chca te monete sprawdzic, gdyz jest podejrzenie, ze byla naprawiana.

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Maja 2020, 23:10:33 »
Może najpierw tło historii tej monety. W wątku - Trojak tzw. szyderczy 1565-66 Pan Paweł zamieścił pytanie o trojaka z najbliższej aukcji Niemczyka:

https://aukcjamonet.pl/product/30133/zygmunt-ii-august-trojak-3-grosze-szyderczy-1565-tykocin-rzadkosc-r5

Moneta ciekawa z powodu innych ozdobników przy nominale oraz przede wszystkim z użycia tych gwiazdek jako przerywników w napisie na rewersie.
W trakcie dyskusji pojawił się link do aukcji Haljak Coin Auction 28 z 2018 roku.

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2767&lot=640

Padło pytanie
Cytuj
Prawie na pewno to ta sama moneta:
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2767&lot=640
Paweł

Forumowicz Pan Hern odpowiedział:

Cytuj
Zgadza się, ta sama. Pięknie ktoś zaklepał tego dziurawca :D

Wcześniej nie porównałem tych monet i dopiero po tej opinii spojrzałem i rzeczywiście jestem skłonny wyrazić podobne zdanie. Moneta z aukcji Haljak została naprawiona i obecnie jest w ofercie aukcji 25 Niemczyka z opisem:
Cytuj
Bardzo ładny, czytelny egzemplarz jak na ten typ monety. Delikatny połysk, patyna.

Jeśli rzeczywiście jest to ten sam trojak, to proszę zwrócić uwagę, że oprócz załatania dziurki zostało wstawione słowo MAG i cyfry 15 z daty.

Co myślicie na ten temat? To jest ten sam trojak?

 
Niemczyk 25.jpgMonety - po naprawie


 
Haljak.jpgMonety - po naprawie
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #70 dnia: 23 Maja 2020, 23:19:04 »
Uważam, że to ta sama moneta. Obie są zdecydowanie z tych samych stempli i mają identyczne uszkodzenia w tych samych miejscach.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #71 dnia: 24 Maja 2020, 00:22:03 »
Jeśli ktoś ma wątpliwości, ze te dwie gwiazdki kolo "15" są dorobione, to proszę sobie je porównać:
 
Niemczyk 25 gwiazdki2.jpgMonety - po naprawie


Te dwie są wyraźnie inne niż pozostałe, gdzie moneta nie była przerabiana.

Na awersie gwiazdka w okolicy MAG tez jest inna niż pozostałe.
Gwiazdka pomiędzy HABITAT i IN jest taka sama jak ostroga jeźdźca w pogoni.

« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2020, 00:32:50 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #72 dnia: 24 Maja 2020, 00:28:15 »
Ta sama moneta!!!

ZM

PS. Ktoś już powiadomił dom aukcyjny?
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2020, 07:11:16 wysłana przez zenonmoj »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #73 dnia: 24 Maja 2020, 11:10:43 »
Jeśli ktoś ma wątpliwości, ze te dwie gwiazdki kolo "15" są dorobione, to proszę sobie je porównać:
 
Niemczyk 25 gwiazdki2.jpgMonety - po naprawie


Te dwie są wyraźnie inne niż pozostałe, gdzie moneta nie była przerabiana.

Na awersie gwiazdka w okolicy MAG tez jest inna niż pozostałe.
Gwiazdka pomiędzy HABITAT i IN jest taka sama jak ostroga jeźdźca w pogoni.

Jacku, świetna robota.


Ta sama moneta!!!

ZM

PS. Ktoś już powiadomił dom aukcyjny?

Tak, napisałem do firmy Niemczyk. Jeśli otrzymam jakąś odpowiedź to na pewno poinformuję.
Norbert

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Monety - po naprawie
« Odpowiedź #74 dnia: 25 Maja 2020, 00:13:24 »
Świetna dedukcja, gwiazdki wydały wyrok - ta sama moneta!
Po za tym wykrojenie monety też identyczne.
Gratuluję spostrzegawczości!
Pozdrawiam, Gerard

 

R E K L A M A
aukcja monet