Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:36:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku  (Przeczytany 7919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Witam wszystkich,
troszkę to trwało, sprawa przeciągała się z różnych względów, ale w końcu jest, "słowo stało się ciałem". Od przyszłego tygodnia w ofercie rynkowej (na znanym portalu aukcyjnym) będzie dostępna monografia, katalog " Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414". Ze względu na to, iż jestem "zamieszany" w realizację tego przedsięwzięcia, nie wypada mi w tym miejscu zbyt dużo rozpisywać się nad zaletami tej publikacji. Wierzę, jestem przekonany, że obroni się sama swoją zawartością. Powiem tylko, że nie było dotąd tak kompleksowego opracowania tego tematu. Wiem co piszę, gdyż półgrosze wczesnych Jagiellonów, a Jagiełły w szczególności, to od lat moja "numizmatyczna miłość". W części katalogowej zostało uwzględnione ponad 400 monet, różnych typów, odmian i wariantów napisowych. Niemal wszystkie zostały zilustrowane zdjęciem w tablicach. Poniżej kilka przykładowych stron.
Pozdrawiam

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopada 2018, 15:48:14 »
Upss,sorry, reszta załaczników

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopada 2018, 18:29:59 »
Gratuluję tytanicznej pracy. Wiem ile trzeba poświęcić czasu aby rzetelnie i wyczerpująco opracować jakiś temat. Gdyby była taka możliwość to byłbym zainteresony kupnem tej publikacji poza znanym portalem aukcyjnym  ;).
Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję Grzesiek
Qui Non Proficit, Deficit.

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopada 2018, 21:22:34 »
Witam, również gratuluję ogromnie dużo włożonej pracy i czasu zapewne .Jak mój przedmówca napisał jeśli  będzie możliwość to byłbym zainteresowany kupnem tej publikacji poza znanym portalem aukcyjnym .Ewentualnie poczekam ale boje się ,ze jeżeli nakład jest nie za wielki to może dla mnie zabraknąć :( Przy okazji miałbym pytanie dotyczące litery L w półgroszach .Czy prosta litera ,,L" bez tego ,,falowania" to rzadsza odmiana czy tez moneta fałszywa ?? Wiedzy nigdy za wiele i to główny argument do zakupu  tej książki   ;)
Pozdrawiam

monetarius

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopada 2018, 09:49:10 »
Witam serdecznie.
Ponieważ ten post jest moim pierwszym na tym forum pragnę na wstępie serdecznie wszystkich powitać.
Jak wspomniał Vittorio wreszcie nadszedł ten moment, kiedy mogę zaprezentować wam drodzy forumowicze efekt mojej ponad czteroletniej pracy. Nie sposób również zdeprecjonować udział Witolda w całym przedsięwzięciu, który wspierał mnie merytorycznie i utwierdzał w moich wnioskach, tak często różnych od obowiązującego stanu wiedzy.

Jestem obecnie w rozjazdach z limitowanym dostępem do komputera więc na wszystkie wasze pytania postaram się odpowiedzieć wieczorem.

Witam, również gratuluję ogromnie dużo włożonej pracy i czasu zapewne .Jak mój przedmówca napisał jeśli  będzie możliwość to byłbym zainteresowany kupnem tej publikacji poza znanym portalem aukcyjnym .Ewentualnie poczekam ale boje się ,ze jeżeli nakład jest nie za wielki to może dla mnie zabraknąć Smutny Przy okazji miałbym pytanie dotyczące litery L w półgroszach .Czy prosta litera ,,L" bez tego ,,falowania" to rzadsza odmiana czy tez moneta fałszywa ?? Wiedzy nigdy za wiele i to główny argument do zakupu  tej książki   Mrugnięcie
Pozdrawiam
Serdecznie dziękuję. Jak najbardziej książkę można nabyć poprzez to forum w specjalnej cenie promocyjnej 130PLN.
Będzie też możliwość odebrać ją osobiście na moim wieczorku autorskim, na który teraz już serdecznie zapraszam. Impreza będzie miała miejsce w Śmiglu (pow. Kościański) w dniu 15.12.2018r. Szczegóły podam niebawem.

O jaką konkretnie formę litery L chodzi? Nadmienię, że krojów tych liter jest wiele i różnią się w zależności od typu półgroszy, ich miejsca na osi chronologicznej. Krój każdej litery ma bezpośredni związek z rytownikiem, reprezentuje jego styl. Oczywiście wiele fałszerstw tym tropem zostało rozpoznanych, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie. W pracy zawarłem dość obszerny przegląd fałszerstw, niekiedy bardzo dobrze wykonanych.


Kupię monety jagiellonów. Wszystkie nominały.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopada 2018, 10:59:25 »
Gratuluję, świetnie, że taki katalog powstał. Również byłbym zainteresowany zakupem przez forum.

alfer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopada 2018, 11:57:05 »
Jestem zainteresowany zakupem książki.  Mogę prosić na PW o dane do przelewu .

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopada 2018, 12:11:20 »
Przeglądałem archiwa,, trzech" największych firm i zaciekawił mnie najbardziej ten półgrosz https://archiwum.gndm.pl/a,Wladyslaw-II-Jagiello-Polgrosz-Krakow-bez-znakow-korona-prosta-gwiazdka,rid,323806.html  .Chodzi oczywiście o litery ,,L" (jak nasze drukowane ,,U"),próbowałem poszukać  podobnego ale nie znalazłem  ewentualnie przeszukam jeszcze raz . Dodatkowo zmotywowało mnie ,ze dobre podróbki w plastiku jak najbardziej aktualne https://wcn.onebid.pl/auction/71/category/5487/lot/165/ . A co do wysyłki ksiazki czy zaganica dokładnie UK będzie możliwa czy bardziej na adres z Polski ??Mógłbym od razu  prosić na PW o dane do przelewu jak co ?? ps. sprawdzałem swojego półgrosza z litera p pod korona i szczerze nie jest to łatwa sztuka zakwalifikować dokładnie jaki to typ ,chyba ,ze posiada się dobrze wybity egzemplarz  ;)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2018, 13:19:17 wysłana przez medieval K »

monetarius

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopada 2018, 20:46:17 »
Przeglądałem archiwa,, trzech" największych firm i zaciekawił mnie najbardziej ten półgrosz https://archiwum.gndm.pl/a,Wladyslaw-II-Jagiello-Polgrosz-Krakow-bez-znakow-korona-prosta-gwiazdka,rid,323806.html  .Chodzi oczywiście o litery ,,L" (jak nasze drukowane ,,U"),próbowałem poszukać  podobnego ale nie znalazłem  ewentualnie przeszukam jeszcze raz . Dodatkowo zmotywowało mnie ,ze dobre podróbki w plastiku jak najbardziej aktualne https://wcn.onebid.pl/auction/71/category/5487/lot/165/ . A co do wysyłki ksiazki czy zaganica dokładnie UK będzie możliwa czy bardziej na adres z Polski ??Mógłbym od razu  prosić na PW o dane do przelewu jak co ?? ps. sprawdzałem swojego półgrosza z litera p pod korona i szczerze nie jest to łatwa sztuka zakwalifikować dokładnie jaki to typ ,chyba ,ze posiada się dobrze wybity egzemplarz  ;)
Pozdrawiam

Półgrosz z załącznika to piękna stosunkowo rzadka sztuka wybijana w okresie kiedy taka forma Lki była standardem. Ewentualny brak tej falistości może być spowodowany zużyciem puncy w trakcie eksploatacji. Warto podkreślić, że ocena autentyczności to zawsze spojrzenie na całokształt, to ten niemożliwy wręcz do skopiowania duch epoki, charakterystyczna faktura blachy, defekty mennicze...no i oczywiście nade wszystko poprawność typologiczna.

Wysyłka do UK jest możliwa aczkolwiek wolałbym słać adres w Polsce.

Proszę podesłać mi swoją sztukę z P. Postaram się ją zidentyfikować.
Kupię monety jagiellonów. Wszystkie nominały.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Listopada 2018, 15:27:52 »
Dzisiaj dotarła do mnie ta książka. Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Sadzę że po przeczytaniu będzie jeszcze lepsze  :).
Ogólnie gorąco polecam.
Qui Non Proficit, Deficit.

monetarius

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Grudnia 2018, 22:47:40 »
Witam serdecznie
W imieniu Fundacji na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej oraz swoim mam zaszczyt zaprosić na wieczór autorski, który odbędzie się 15 grudnia 2018 o godz. 16:00 w odrestaurowanej poewangelickiej kaplicy w Śmiglu (pow. Kościan, Wlkp.).
Będzie mi niezmiernie miło gościć pasjonatów numizmatyki, zwłaszcza wczesnojagiellońskiej, a także tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zbieraniem monet.
Ze względów organizacyjnych uprzejmie proszę wszystkich, którzy chcieliby tego dnia mi towarzyszyć o potwierdzenie swojej obecności do 11 grudnia.
Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie 130 PLN.
Kupię monety jagiellonów. Wszystkie nominały.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Kwietnia 2020, 19:47:41 »
Cena przyzwoita, a treść nieoceniona :)
Kupiłem i polecam bardzo mocno !!!

monetarius

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Półgrosze koronne Władysława II Jagiełły 1394-1414, nowość na rynku
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Kwietnia 2020, 13:55:15 »
Dziękuję za miłe słowa.
Kupię monety jagiellonów. Wszystkie nominały.

 

R E K L A M A
aukcja monet