Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:16:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co jest ciekawe do zbierania?  (Przeczytany 2564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PanB

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Cześć! Jeżeli masz jakiś problem to pisz śmiało ;)
  • Zainteresowania: I RP, II RP, III RP
Co jest ciekawe do zbierania?
« dnia: 11 Września 2019, 20:42:34 »
Witajcie, mam pytanie które mnie nurtuje. Co tu zbierać, aby było ciekawe, ale i nie za drogie. No mam 11 lat i raczej nie będe kupował monet po 1 000 zł, bo mnie po prostu nie stać... Proszę o odpowiedzi :) Jak na razie zbieram 2 zł Nordic Gold, ale to już się za niedługo znudzi, ponieważ nie ma żadnych nowości. Mam 1/2 kolekcji NG, mam więcej tych 2006-2014, bo są tańsze. :)[/font]
Pozdrawiam, Błażej

PanB

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Cześć! Jeżeli masz jakiś problem to pisz śmiało ;)
  • Zainteresowania: I RP, II RP, III RP
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Września 2019, 20:47:35 »
+Jeżeli napisałęm to w złym dziale to bardzo praepraszam..
Pozdrawiam, Błażej

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Września 2019, 20:50:27 »

PanB

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Cześć! Jeżeli masz jakiś problem to pisz śmiało ;)
  • Zainteresowania: I RP, II RP, III RP
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Września 2019, 20:52:51 »
NKOTF, dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Pozdrawiam, Błażej

PanB

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Cześć! Jeżeli masz jakiś problem to pisz śmiało ;)
  • Zainteresowania: I RP, II RP, III RP
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Września 2019, 20:54:57 »
No trochę drogawe, ale postaram się zarobić, bo dla mnie to są piękne monety
Pozdrawiam, Błażej

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Września 2019, 20:59:35 »
Rzadkie monety keszowe, jaki  w innych działach numizmatyki to naprawdę duży wydatek, ale można dorobić się ładnej kolekcji bardziej popularnych w cenie kilka-kilkanaście zł/szt.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Września 2019, 21:40:51 »
Zbieraj półtoraki Zygmunta III Wazy. Są tanie, powszechne, nie ma fałszerstw, na które byś się naciął a mnogość odmian jest dosyć spora - zwłaszcza, że starą wersję katalogu autorstwa Adama Góreckiego znajdziesz w internecie za darmo. No i nie będziesz robić konkurencji przy rzadkich i drogich odmianach hehe ;) A na serio półtoraki to tak trochę odpowiedniki 2-złotówek bo te 400 lat temu te srebrne monety mały podobną (no, może trochę większą) siłę nabywczą. Zresztą masz tu film o nich (zrobiony przez Ukraińców stąd akcent):

Albo boratynki, które - jak wyżej - też są idealne dla początkującego w tych samych względów, tylko, że nie były już srebrne a katalog chyba już trzeba sobie kupić.
« Ostatnia zmiana: 11 Września 2019, 21:44:46 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Września 2019, 22:42:11 »
Myślę, że odpowiedź na pytanie "co jest ciekawe" jest tak bardzo indywidualna, że sam musisz poszukać odpowiedzi. Ty sam najlepiej wiesz co jest dla Ciebie ciekawe. Jeśli jeszcze nie wiesz, to czytaj. O historii, o numizmatyce itp. Tak na pewno trafisz na swój temat. Bardzo cieszy, że masz ambicję wyjścia ze swoimi zainteresowaniami o krok do przodu. Trzymam kciuki.

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Września 2019, 07:53:39 »
Biorąc pod uwagę wiek Autora, to bym proponował PRL. Wyjdzie zupełnie bezkosztowo, natomiast frajda z przeczesywania szuflad, szafek i strychów u cioć, wujków i babć będzie niesamowita. Spora szansa że w końcu trafi się jakiś biały, albo chociaż beżowy kruk, który pomoże sfinansować przejście na inny level.

pawelbaran

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Zainteresowania: II RP, Poniatowski, Zabory, WMG, mennica Olkusz
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Września 2019, 22:36:49 »
Oprócz okresu jako wyznacznika tego co chcesz zbierać, możesz przyjąć kryterium jakości czyli np. zbierasz popularną drobnicę z różnych okresów ale w stanach jaknajlepszych. Cenowo powinno być w Twoim zasięgu. Powodzenia.


Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Co jest ciekawe do zbierania?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Września 2019, 23:30:42 »
Miło, że w takim wieku zaczynasz. Przed Tobą PanB długa numizmatyczna przygoda. Osobiście od siebie proponuję Ci Boratynki Jana Kazimierza. Za niewielkie pieniądze możesz zbudować ciekawy zbiór, a jak kiedyś będziesz już zarabiał to na spokojnie będziesz mógł uzupełnić np o rzadsze egzemplarze. Dopiero zauważyłem post a niestety właśnie sprzedałem zestaw boratynek, który mogłem Ci spokojnie sprezentowac jako "szczępke" do rozpoczęcia kolekcji. Napisz mi wiadomość prywatna przez forum a przy następnym zakupionym locie odloze Ci kilka sztuk na początek. Katalog tak jak wyżej napisali można kupić, ale w internecie są dostępne też podstawowe odmiany w wersji pdf, z których ja też czasem korzystam. Jeśli zainteresuje Cię to co napisałem odezwij się i cierpliwie poczekaj na szczępke. Sam kiedyś dostałem taką więc i ja podaję ją dalej.

 

R E K L A M A
aukcja monet