Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:23:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RDA E-Aukcja 1  (Przeczytany 7771 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lutego 2020, 01:59:02 »
Opisy monet  też niezgodne
https://onebid.pl/pl/auction/1191/id/362566/czechy-pod-panowaniem-habsburgow-ferdynand-iii-3-krajcary-1637-praga

A co się konkretnie nie zgadza? Bo chętnie poprawię, ale komentarz typu - zły opis jest o tyle wspaniały, że nic nie wnosi.




3 krajcary 1637 Śląsk ,mennica Wrocław,mincmistrz Jerzy Reichart 1637-55.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lutego 2020, 06:11:48 »
Cytuj
Skąd przypuszczenie że to fals? 
Ten ort ma wielu braci. Podobna historia jak z ortem 1659, ale tu bez szans na oryginał. Był bohaterem jednego z wpisów w temacie "falsy ortow".

edit: Poza tym to widać po powierzchni, że coś z nim nie tak.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2020, 09:02:31 wysłana przez Optimus_Prime »

leoś

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Lutego 2020, 07:41:07 »
Jasne źle postąpiłem według mojej wiedzy 3 krajcary Wrocław nie Praga

TomekP

  • Gość
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Lutego 2020, 09:00:58 »
pablo 77 i leoś - dziękuję już poprawiam :)


TomekP

  • Gość
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Lutego 2020, 10:01:35 »
Orty zostały wycofane z aukcji. Dziękujemy za czujność

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Lutego 2020, 10:13:07 »
Żeby było jasne, pisałem tylko o 1654. Nawiązanie do 1659 dotyczyło orta z GNDM.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Lutego 2020, 10:53:20 »
W starym dowcipie uczucia ambiwalentne, to uczucia na jakie targają na widok napisu wyrytego gwoździem na naszym samochodzie: Jesteś bogiem seksu. Takie mam właśnie odczucia przeglądając ofertę miedzianych szelągów Jana Kazimierza. Z jednej strony fajnie, że są w ofercie, ale na Boga nie tak !!! Jak można monety wyczyszczone do gołego metalu, zniszczone obiegiem określić w skali stanów zachowania na 3/2 ??
Od lat w gronie miłośników boratynek staramy się zmieniać to fałszywe przekonanie, że monety w takim stanie opuszczały mennice. Przecież tak właśnie definiujemy stan II. Wydawać by się mogło, że to właśnie poważne domy aukcyjne powinny wyznaczać standardy oceny monet. Niestety tak nie jest.
Boratynek w pięknych stanach zachowało się niewiele, ale są, vide ostatnia aukcja GNDM. RDA, tak jak każdy podmiot gospodarczy może sprzedawać co chce i w stanie takim jak chce, ale nie okłamujcie ludzi. Napiszcie uczciwie, ze monety czyszczone, pozastanowe, albo nie piszcie nic o stanie zachowania.
Zdjęcie  1  porównanie monety określonej przez RDA jako stan -2 z rzeczywiście ładnym egzemplarzem tej samej odmiany
Zdjęcie  2  zestaw rzeczywiście ładnych egzemplarzy, który może być punktem odniesienia pomocnym w rzetelnej ocenie stanów zachowania
Pozdrawiam. zdzicho

TomekP

  • Gość
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Lutego 2020, 12:39:42 »
Nie uważam, że okłamujemy ludzi. Oczywiście ma Pan prawo do swojego zdania. Co do wskazanego egzemplarza, faktycznie stan zachowania został zawyżony, co zaraz zostanie poprawione.
Natomiast te "rzeczywiście ładne" z uwagi na fakt bycia typowymi wykopkami (w dużej części) nie miałby szans na ocenę stanu wyższą niż 2, a większość dostałaby 3+ choćby za korozję.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Lutego 2020, 15:43:49 »
W starym dowcipie uczucia ambiwalentne, to uczucia na jakie targają na widok napisu wyrytego gwoździem na naszym samochodzie: Jesteś bogiem seksu. Takie mam właśnie odczucia przeglądając ofertę miedzianych szelągów Jana Kazimierza. Z jednej strony fajnie, że są w ofercie, ale na Boga nie tak !!! Jak można monety wyczyszczone do gołego metalu, zniszczone obiegiem określić w skali stanów zachowania na 3/2 ??
Od lat w gronie miłośników boratynek staramy się zmieniać to fałszywe przekonanie, że monety w takim stanie opuszczały mennice. Przecież tak właśnie definiujemy stan II. Wydawać by się mogło, że to właśnie poważne domy aukcyjne powinny wyznaczać standardy oceny monet. Niestety tak nie jest.
Boratynek w pięknych stanach zachowało się niewiele, ale są, vide ostatnia aukcja GNDM. RDA, tak jak każdy podmiot gospodarczy może sprzedawać co chce i w stanie takim jak chce, ale nie okłamujcie ludzi. Napiszcie uczciwie, ze monety czyszczone, pozastanowe, albo nie piszcie nic o stanie zachowania.
Zdjęcie  1  porównanie monety określonej przez RDA jako stan -2 z rzeczywiście ładnym egzemplarzem tej samej odmiany
Zdjęcie  2  zestaw rzeczywiście ładnych egzemplarzy, który może być punktem odniesienia pomocnym w rzetelnej ocenie stanów zachowania


Niestety na to czy monety były przed przyjęciem na naszą aukcję wyczyszczone (elektrolizą, gorącym olejem itp itd) nie mamy najmniejszego wpływu. Jednakże proszę zwrócić uwagę, że żadna z tych monet nie ma jeszcze w ogóle opisu..więc pisanie o tym, że okłamujemy ludzi opisami (których nikt jeszcze nawet nie zdążył zrobić) , jest chyba trochę na wyrost..i nieco poniosła Pana fantazja, bądź emocje ;)

Odmienną kwestią jest jest przypisanie stanu zachowania względem czyszczenia monety. Nie zgodzę się ze sformułowaniem, jakoby moneta wyczyszczona stawała się przedmiotem pozastanowym - owszem niejednokrotnie traci swoje naturalne piękno, ale co najwyżej powoduje to obniżenie oceny, a określenie "pozastanowa" dla takiego waloru...no cóż jakoś jeszcze NIGDY I NIGDZIE NA ŚWIECIE NA ŻADNEJ AUKCJI nie spotkałem się z taką skalą oceny i mimo iż osobiście zgadzam się z Panem (bardzo lubię starą wiekową patynę, nie lubię monet czyszczonych) nie odważyłbym się, aby nasz dom aukcyjny został pionierem wprowadzania takiej nomenklatury.

Ostatnia sprawa - procedura wprowadzania pozycji na aukcję odbywa się niejednokrotnie na zasadzie - fotograf wykonuje zdjęcia, ktoś z zespołu wprowadza na podstawie zdjęć dany pakiet pozycji na aukcję, a dopiero po jakimś czasie, bierzemy raz jeszcze monetę do ręki i zajmujemy się za jej identyfikacją/opisem..aukcję mamy otwartą, bo są dziesiątki zapytań i sugestii aby była widoczna (dzięki temu można wyłapać np falsy - co choćby w tym wątku zostało uczynione), ale to TYLKO I WYŁĄCZNIE SZKIELET W WERSJI ROBOCZEJ, odsłonięty z możliwością rejestracji, nic ponadto. Cały czas ją poprawiamy i aktualizujemy - nawet teraz :)

Pozdrawiam serdecznie!
Dominik

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Lutego 2020, 16:09:05 »
Widzę, że ukazał się kolejny wpis. ten post jest adresowany do Kolegi TomkaP
Tak, pokazałem 6 sztuk, 4 z nich w grubej patynie charakterystycznej dla monet z ziemi. Ale pokazałem dlatego aby Pan spojrzał na detale wskazujące, że te monety były krotko w obiegu i porównał te monety z tymi z aukcji. Doskonale Pan wie, że boratynki 350 lat temu nie były monetami pożądanymi przez kolekcjonerów,nie trafiały do kolekcji. To pieniądz ludu, chłopów, sklepikarzy, drobnych rzemieślników, żołnierzy itp Stąd nie ma dzisiaj na rynku kolekcjonerskim boratynek pochodzących z dawnych kolekcji. Zaryzykuję stwierdzenie, że 99% boratynek , to monety z ziemi bądź ze skarbów przechowywanych w jakiś glinianych garnkach. Te z ziemi mają charakterystyczne grube patyny w kolorach od czarnej, przez odcienie brązu do zielonych w zależności od środowiska w którym przebywały /i często grynszpan/. Te ze skarbów też maja patynę, ale delikatną, taką piaskową. Po wyjęciu z naczynia też patynują. Doskonale Pan wie, że miedź bardzo łatwo i szybko patynuje, stąd nie ma możliwości aby 350 letnie boratynki miały kolor czystej miedzi, taki jak monety z tej aukcji. Były agresywnie, do gołego metalu wyczyszczone.
Wspomina Pan o korozji na monetach, które pokazałem. A widzi Pan korozję na boratynkach z tej aukcji? Jak można ocenić monety pokryte grynszpanem na na stan 3/2  tak jak te ze zdjęcia nr 1 ?? Nie chcę się znęcać ale proszę kolejne porównanie zdj. nr 2.  Na zdjęciu nr 3 u góry boratynki z charakterystyczną grubą patyną, na dole dwie ze skarbów, które na wolnym powietrzu patynują. Tutaj nie chodzi o moje zdanie, ale o zasady i trzymanie standardów. Monety agresywnie wyczyszczone, z grynszpanem, zniszczone obiegiem, skorodowane nie wolno określać jako 2 stan zachowania. Przecież Pan to doskonale wie.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2020, 16:13:44 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

leoś

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Lutego 2020, 18:33:31 »
Mam wątpliwości co do datowania 3 krajcarów z Wrocławia 1620 . Na rewersie widnieją inicjały  H R - Jan Riedel , a operował on w mennicy dopiero od 1624 roku . Obstawiałbym raczej 1625 rok


https://onebid.pl/pl/auction/1191/id/362567/slask-ferdynand-iii-3-krajcary-1620-wroclaw

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Lutego 2020, 19:22:35 »
Mam wątpliwości co do datowania 3 krajcarów z Wrocławia 1620 . Na rewersie widnieją inicjały  H R - Jan Riedel , a operował on w mennicy dopiero od 1624 roku . Obstawiałbym raczej 1625 rok


https://onebid.pl/pl/auction/1191/id/362567/slask-ferdynand-iii-3-krajcary-1620-wroclaw

Oczywiście - błąd już poprawiony. Dziękujemy :)

Pozdrawiam!
Dominik

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Lutego 2020, 11:43:34 »
Fals orta https://onebid.pl/pl/auction/1191/id/362851/jan-ii-kazimierz-ort-1654-wschowa

Niestety link jest już nieaktywny. Może warto wstawić zdjęcia na "pamiątkę" ;)

Jaka jest waga tego orta? I wiem, wymagam zbyt wiele, ale może jakieś króciutkie nagranie na yt, pokazujące powierzchnię monety. Nawet bez komentarza. To zawsze będzie przydatne do porównań z innymi monetami.
Norbert

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Lutego 2020, 15:30:05 »
Fals orta https://onebid.pl/pl/auction/1191/id/362851/jan-ii-kazimierz-ort-1654-wschowa

Niestety link jest już nieaktywny. Może warto wstawić zdjęcia na "pamiątkę" ;)

Jaka jest waga tego orta? I wiem, wymagam zbyt wiele, ale może jakieś króciutkie nagranie na yt, pokazujące powierzchnię monety. Nawet bez komentarza. To zawsze będzie przydatne do porównań z innymi monetami.


Przygotujemy materiał, tylko chwilowo wpadamy z deszczu pod rynnę :) (e-aukcja ukończona, ale aukcja główna w przygotowaniu)
..tak więc jak tylko będziemy bez zaległości, na bieżąco z wszystkimi tematami, obiecujemy przygotowanie stosownego materiału

Pozdrawiam serdecznie.
Dominik


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: RDA E-Aukcja 1
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Marca 2020, 04:44:17 »
https://onebid.pl/pl/auction/1191/lot/1016/august-iii-sas-ort-1756-lipski-ngc-au-details

Ten ort Augusta III Sasa opisano jako "Atrakcyjny egzemplarz w ciekawej złotej patynie."
Oryginalny certyfikat "Quest. (questionable) Color" czyli wątpliwy kolor (w domyśle, sztuczna patyna). I poza gradingiem "Genuine not gradeable" czyli "oryginał nie gradowalny".
https://www.pcgs.com/cert/83082350

Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet