Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 25 Kwietnia 2024, 23:04:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RDA V aukcja  (Przeczytany 13481 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
RDA V aukcja
« dnia: 03 Kwietnia 2020, 23:54:58 »
Można już oglądać katalog V aukcji RDA, która się odbędzie 25-26 kwietnia

https://onebid.pl/pl/aukcje/-/944?p=1

Moją uwagę zwróciły bardzo ładne czworaki litewskie, którymi kiedyś byłem mocno zainteresowany. Na szczęście już tylko się interesuję co, gdzie się pojawia. Bo inaczej musiałbym obejść się smakiem i zgrzytać zębami ;) Na pewno miłośnicy trojaków lubelskich czy malborskich coś wypatrzą.

Niestety pewnie pośpiech przy pracy nad pozycjami sprawił, że wśród monet został wystawiony falsyfikat:
https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/204/jan-ii-kazimierz-ort-1651-wschowa-pcgs-au-details

Moneta opisana w wątku falsy ortów.







Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Kwietnia 2020, 00:14:39 »
Jeśli idzie o tego trojaka, to nie nazwałbym go okolomenniczym, chyba, ze wykopano go na polu kolo mennicy.
Powierzchnia zniszczona chemią: albo czyszczona jakimś kwasem, albo nawozy ja wyżarły.
Dla mnie to nie jest 2+ ale pozastanowa, szczególnie awers.

https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/109/stefan-batory-trojak-1585-ryga-nieopisany-ri-ge
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwietnia 2020, 08:49:33 »
Trojaki prawie wszystkie w slabach , aż się nie chce oglądać.  :'(
jarek

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 956
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Kwietnia 2020, 10:16:36 »
Trojaki prawie wszystkie w slabach , aż się nie chce oglądać.  :'(
Zygmunt Stary cały w plastiku. Nie dla mnie ta aukcja, ja za trumny nie będę dopłacał.
Qui Non Proficit, Deficit.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Kwietnia 2020, 13:56:34 »
Jeśli idzie o tego trojaka, to nie nazwałbym go okolomenniczym, chyba, ze wykopano go na polu kolo mennicy.
Powierzchnia zniszczona chemią: albo czyszczona jakimś kwasem, albo nawozy ja wyżarły.
Dla mnie to nie jest 2+ ale pozastanowa, szczególnie awers.

https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/109/stefan-batory-trojak-1585-ryga-nieopisany-ri-ge

Ocena zawyżona, ale trojak sam w sobie ma fajną ciekawostkę. Mam na myśli "przebicie" drugiej strony na awersie. Tuż przed twarzą króla. Nie jest to odosobniony przypadek, bo np. na tych trojakach też jest to widoczne:
 
a.jpgRDA V aukcja

 
b_1.jpgRDA V aukcja
Norbert

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Kwietnia 2020, 14:37:51 »
I ja dorzucę swoje trzy grosze. Podkreślenia w opisach ofertowych moje.

1/ 668 Rosja, Piotr I, 1 kopiejka 1705
Stan zachowania: 2-. Atrakcyjny egzemplarz...
Pełny stan 3. Obok stanu 2- moneta mogła leżeć jakie 300 lat temu.
ciekawej typologicznie kopiejki Piotra I.
"Kreatywny" opis ofertowy. Znanych jest ok. 4000 odmian i wariantów kopiejek Piotra I. Dlaczego akurat ten egzemplarz ma być "ciekawy typologicznie"?

2/ 677 Rosja, Elżbieta, 4 kopiejki 1761 Nowodieł - NGC MS63 BN
Pięknie zachowany nowodieł.
Rewers monety miejscami uszkodzony nieumiejętnym zabiegiem konserwatorskim - brutalnie i głęboko wydrapana patyna na 1, 7 oraz drugim и.


3/ 684 Rosja, Katarzyna II, 5 Kopiejek 1765 СПМ - przebitka na 10 kopiejkach
Naturalny egzemplarz będący przebitką  na 10 kopiejkach Piotra III.
Klasyczny przykład  "kreatywnego" opisu przeciętnie zachowanej, popularnej monety.

Duża ciekawostka z wyraźnie widocznym śladem po poprzednim "wcieleniu" oferowanej monety.
Bzdura, żadna to "ciekawostka", wszystkie monety 5 kop. 1765 SPM są przebitkami.

4/ 683 Rosja, Katarzyna II, 10 Kopiejek 1775, Syberia
Literatura: Bitkin 1033. Ładny, naturalny egzemplarz ciekawej typologicznie pozycji.
Kolejny "naturalny egzemplarz". Obecnie na to badziewie mogą się dać nabrać tylko bardzo niedoświadczeni kolekcjonerzy; jest to bowiem FALSYFIKAT, galwanizowany odlew.

5/ 687 Rosja, Katarzyna II, Kopiejka 1765 Nowodieł - NGC UNC
Literatura: Bitkin 712 (R2) Menniczy egzemplarz sporadycznie pojawiającej się w handlu monety. Kopiejka w ciemnej czekoladowej patynie, bardzo przyjemna w odbiorze.
Na żywo zdecydowanie robi dobre wrażenie.
Ten sztucznie barwiony i wypaćkany jakimś łuszczącym się paskudztwem FALSYFIKAT na pewno zrobił "dobre wrażenie" na hucpiarzach z NGC.

6/ 688 Rosja, Katarzyna II, Połuszka 1768 Syberia - NGC MS64 BN
Moneta sporadycznie występująca w handlu,
Moneta popularna, jedna z najczęściej oferowanych na rynku "syberyjek".

I to by było na tyle...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Kwietnia 2020, 16:05:07 »
No to czekamy na odpowiedź RDA do powyższego postu.

A ja za tą aukcję podziękuję i poczekam na coś innego.
Jeszcze tylko Numimarket może uratować dla mnie kwiecień na onebid. Nie ma ani jednej monety, którą bym chciał mieć.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Kwietnia 2020, 16:37:09 »
Trojaki prawie wszystkie w slabach , aż się nie chce oglądać.  :'(
Zygmunt Stary cały w plastiku. Nie dla mnie ta aukcja, ja za trumny nie będę dopłacał.

Panowie, to nie wina pośrednika, a osób, które wstawiają na aukcję monety. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy sami coś wstawili ze swoich dubletów ;) Po prostu od dawna jest taki trend, że monety w dobrym stanie w większości oferowane są w slabach. Dlatego nie uważam tego za minus konkretnie tej aukcji.

Co do innych uwag, odnośnie zawyżonego stanu lub odmiennego zdania co do opisu, to oczywiście warto o tym pisać. I przede wszystkim jeśli wyłapie się podejrzaną monetę.

A ja za tą aukcję podziękuję i poczekam na coś innego.

Panie Adamie, czy taki ślad wewnątrz litery O to zwykła przypadłość stempla?
 
216028_1b.jpgRDA V aukcja

Norbert

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Kwietnia 2020, 16:46:06 »
Panie Adamie, czy taki ślad wewnątrz litery O to zwykła przypadłość stempla?
 
216028_1b.jpgRDA V aukcja

Mam nadzieję, że pan Adam się nie obrazi jak za niego odpowiem: w tym roczniku nie jest to jakiś ewenement.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Kwietnia 2020, 16:58:51 »
Witam!
Ja dla odmiany napiszę coś pozytywnego: WRESZCIE doczekałem się poprawnego opisu tego bardzo rzadkiego denara wrocławskiego  ;D

https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/53/boleslaw-iii-krzywousty-jako-ksiaze-slaski-denar-przed-1107-wroclaw-ioannes

Najczęściej sprzedawcy nie zwracali uwagi na fakt, że mają w sprzedaży bardzo rzadką, najstarszą odmianę tej monety wybitą we Wrocławiu. Nawet GNDM na ostatniej dużej aukcji zignorował ten fakt, mimo, że dwukrotnie zwracałem na tą odmianę ich uwagę... No ale cóż zrobić  :(
Już sam tytuł księcia (DVX) jest nietypowy, wcześniej pojawił się tylko na denarach... Bolesława Chrobrego  ;D
Odsyłam do pracy W. Nakielskiego w: "Pieniądz i banki na Śląsku" .

Moim zdaniem mocno niedoszacowana przez kolekcjonerów moneta.

Pozdrawiam,

Waldek




Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Kwietnia 2020, 21:00:17 »
Trochę z "innej beczki"
Fajnie, jak w opisie organizator powołuje się na specjalistyczny blog, w tym wypadku prowadzony przez Eleniasza, ale dobrze byłoby prawidłowo cytować  nazwę bloga i zaczerpnięte z niego informacje /https://monetysap.blogspot.com/2017/11/talar-z-1766-czyli-zbrojarz-czesc-ii.html/
W opisie tego talara https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/261/stanislaw-august-poniatowski-talar-1766-f-s-zbrojarz
za Eleniaszem należało przywołać WARIANT 2.1 ,a nie powtórzyć oznaczenie z monografii Parchimowicz-Brzeziński - 32.a3.
Trochę też szkoda, iż pozostałych Zbrojarzy nie opisano w podobny sposób.
Poz. 259 to wg monetySAP - wariant 3.2 /P-B 32.a8/, a poz.260 to wariant 2.3 /P-B 32.a5, a nie zacytowane 32.a8/.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwietnia 2020, 22:22:31 »
Panie Adamie, czy taki ślad wewnątrz litery O to zwykła przypadłość stempla?
 
216028_1b.jpgRDA V aukcja

Mam nadzieję, że pan Adam się nie obrazi jak za niego odpowiem: w tym roczniku nie jest to jakiś ewenement.

Dziękuję. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. Inna sprawa, że sporadycznie oglądam ten nominał. ;)
Norbert

Rovescio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Kwietnia 2020, 22:38:01 »
Zaintrygowała mnie oferta ortów Augusta III Sasa. Dlatego, że nie wiem, czy to niewiedza, czy może taka celowa taktyka nastawiona na rozochocenie i podkuszenie licytujących. Głównie tych, którzy kierują się tylko numerkami na slabach amerykańskich firm gradingowych nieodróżniających ortów oryginalnych od fałszerstw pruskich.

Zacznę do poz. 240. „ Ort z 1755 r. nieopisany NGC MS62”.
   W opisie podano, że Anuszczyk nie notuje oraz, że to ciekawy wariant nieopisany w specjalizowanym katalogu Pana Piotra Anuszczyka. Prawda – ten wariant nie jest tam opisany.
   Tylko, że przyczyną jest to, że katalog Anuszczyka opisuje tylko oryginalne orty Augusta III Sasa, a moneta z tej pozycji to fałszerstwo pruskie - efraimek. Ale tego już nie napisano!

Podobnie jest z  efraimkami z poz. 235 (PCGS MS65+ MAX) oraz z poz.236 (NGC MS64).
W opisie tych pozycji także nie podano, że to efraimki, chociaż nie chwalono się już, że są nienotowane w katalogu Anuszczyka?!
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2020, 10:50:38 wysłana przez Rovescio »

TomekP

  • Gość
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Kwietnia 2020, 23:04:22 »
Szanowni Państwo,

dziękujemy za uwagi tu zawarte.

Norbercie - ort już wycofany, dzięki za czujność!

Do reszty uwag - ale tylko i wyłącznie merytorycznych odniesiemy się w tygodniu, w trakcie pracy. Zwłaszcza do uwag p. arcze (jeśli istnieje taka możliwość poprosimy o podesłanie na mail wyróżników tych fałszerstw).

Cytuj
cytować  nazwę bloga
- dopisek "i...inne pasje" mocno wydłużałby linijkę z literaturą, a wiadomo o jaki blog chodzi...

Ogólnie fajnie, że są wciąż osoby, które czuwają, ale tęsknimy (i myślę, że mogę tu mówić w imieniu całego rynku) za czasami, kiedy wyłapywane w domach aukcyjnych falsy i błędy były zgłaszane na mail kontaktowy (w naszym przypadku aukcje@rzeszowskidomaukcyjny.pl) a nie opisywane szeroko na forach - tak w gruncie rzeczy sobie a muzom.
Bo nie oszukujmy się, to że wchodzę na to forum jest głównie przyzwyczajeniem. A chyba mogę uznać, że autorom tych z wpisów, które są merytoryczne zależy, żeby błędy były poprawiane a ich ilość była jak najmniejsza! ;)

Naprawdę, nie gryziemy, a na merytoryczne uwagi chętnie odpowiadamy, więc zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. :)

Pozdrawiamy,
Zespół RDA

PS: Może zdarzyć się i tak, że dalsze uwagi nie zgłaszane na mail mogą nie być po prostu uwzględnione, bo sam z uwagi na nawał pracy jak i coraz mniej merytoryki na forum zaglądam tu coraz rzadziej, niejednokrotnie raz na tydzień-dwa.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Kwietnia 2020, 23:33:02 »
Norbercie - ort już wycofany, dzięki za czujność!

Ogólnie fajnie, że są wciąż osoby, które czuwają, ale tęsknimy (i myślę, że mogę tu mówić w imieniu całego rynku) za czasami, kiedy wyłapywane w domach aukcyjnych falsy i błędy były zgłaszane na mail kontaktowy (w naszym przypadku aukcje@rzeszowskidomaukcyjny.pl) a nie opisywane szeroko na forach

Tomku, w pewien sposób czuję się wywołany do tablicy. I w sumie dobrze, że padło takie stwierdzenie, bo już wcześniej po reakcjach innych firm zauważyłem, że wolałyby żeby zgłaszać im wprost wątpliwości co do monet. Rozumiem ten punkt widzenia, ale tutaj zachodzi konflikt interesów. ;)
Mówię to w swoim imieniu i mam nadzieję, że większość osób podziela moje podejście. NIGDY pisząc o falsach nie miałem na celu zdyskredytowanie danej firmy, czy chęć "walki" albo cokolwiek w złym znaczeniu. NIE.

Jedynie chciałem dać możliwość wszystkim osobom przeczytać i zapisać zdjęcia. Przecież z tych informacji również korzystają firmy. Firmy, które mają doskonałą możliwość udokumentowania podejrzanych monet oraz jak najbardziej wypowiedzenia się na forum.

Nikt logicznie myślący nie uzna, że X firma jest zła, bo na aukcji wystawiła falsyfikat. Przecież to całkowicie zrozumiałe, że przy kilkuset, paru tysiącach pozycji istnieje możliwość przeoczenia, zrobienia małego błędu.

Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet