Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:33:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RDA V aukcja  (Przeczytany 13364 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Kwietnia 2020, 00:08:03 »
Panowie, to nie wina pośrednika, a osób, które wstawiają na aukcję monety. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy sami coś wstawili ze swoich dubletów ;) Po prostu od dawna jest taki trend, że monety w dobrym stanie w większości oferowane są w slabach. Dlatego nie uważam tego za minus konkretnie tej aukcji.
Norbert,
Niestety mam inne zdanie w tej kwestii. Są firmy któe chwalą się slabami, które hurtowo powracają zza oceanu. Kto je tam wysłał? Raczej nie wpadli na to sami kolekcjonerzy.
I tak z aukcji na aukcję przybywa monet w plastiku. Ani to ekologiczne ani kolekcjonerskie...
 
jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Kwietnia 2020, 10:49:10 »
Masz rację. Tylko zapominasz o jednym. Jeśli ktoś już chce się pozbyć monet, to zależy mu na najwyższej cenie. Oczywiście tutaj pojawia się rola pośrednika, który może (pewnie) zachęcać do slabowania, ale też sami właściciele mogą na to napierać lub przynosić już w takiej formie monety. Jak każdy wie są trzy strony - sprzedający, pośrednik, kupujący. Dopóki będzie "zapotrzebowanie" na grading, to niestety możemy tylko kręcić nosem. ;)
W poprzedniej wypowiedzi chciałem podkreślić, że sama ilość slabów nie może być oceną na minus tylko tej aukcji.

A tak poza tym, to lepsze te slaby niż moda sprzed lat i "tęczowe" trojaki. Pamiętacie ten wysyp? ;)


Przeliczyłem ilość monet w najbardziej mnie interesujących kategoriach:

Zygmunt III    pozycji 81, bez gradingu 26
Jan Kazimierz  pozycji 28, bez gradingu 8

Jak widać aż 2/3 jest w plastiku. Można nad tym ubolewać, może to się nie podobać, ale pamiętajmy - moneta pozostaje monetą.  :)
Norbert

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Kwietnia 2020, 11:31:36 »

Slaby mają jedną zaletę - zapuszkowane monety sprzedają się drożej. Korzyść z tego mają właściciele wystawiający monetę na sprzedaż i pośrednicy.

Jaką korzyść mam ja, kolekcjoner (nie inwestor!)?
Kupując monetę w slabie teoretycznie mam pewność oryginalności, stanu zachowania i utrzymania tego stanu zachowania w rozsądnym horyzoncie czasowym.
Teoretycznie pewność, w rzeczywistości tylko nadzieję.
Zbyt dużo widziałem falsyfikatów certyfikowanych przez firmy uważane za wiarygodne, żeby mieć tę pewność.
Kupuję monetę w slabie, dajmy na to orta Zygmunta III i...
Otwieram wątek  http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7610.0.html i szukam informacji o moim nowym nabytku. Jest. Ten sam rocznik, ta sama odmiana. Są falsyfikaty. I co teraz?
Dokładną obserwację powierzchni monety utrudnia plastik "trumienki". Jeszcze trudniej sprawdza się rant (o ile w ogóle można go sprawdzić). Nie zmierzę średnicy, nie zważę monety. Nie posłucham, jak dźwięczy.
W жопe mam "gwarancje" firm gradingowych.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Kwietnia 2020, 11:49:00 »
Panie Jerzy, zgadzam się w pełni! :)

Też jestem przeciwny slabowaniu monet. Jednak cały czas "czepiam się" stwierdzeniu, że to minus tej aukcji, konkretnie tej aukcji. Niestety większość firm tworzących aukcje gros swojej oferty opiera na monetach w gradingu. Mówienie, że to minus nic nie daje. My możemy i powinniśmy zwracać uwagę i propagować pomyłki firm pakujących.

Jak to się ma do profesjonalizmu firmy slabującej:

Październik 2019 aukcja GNDM9 - NGC nota xf45
https://onebid.pl/pl/auction/605/lot/1616/jan-ii-kazimierz-ort-krakow-1658-tlb-bez-obwodek

Kwiecień 2020 aukcja RDA5 - NGC nota au cleaned
https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/200/jan-ii-kazimierz-ort-1658-krakow-rp-ngc-au-details

Ktoś powie, przecież uznali, że moneta czyszczona. Ok, ale jednocześnie podwyższyli pułap stanu zachowania. Po drugie, jak w ogóle można za pierwszym razem ogradować monetę posiadającą rysy. Nie mówię o mechanicznych uszkodzeniach, ale o rysach, które powstały w nieodległej przeszłości. ;)

Jak wiemy, część monet krąży po aukcjach.
Norbert

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Kwietnia 2020, 14:00:00 »
Jeśli idzie o tego trojaka, to nie nazwałbym go okolomenniczym, chyba, ze wykopano go na polu kolo mennicy.
Powierzchnia zniszczona chemią: albo czyszczona jakimś kwasem, albo nawozy ja wyżarły.
Dla mnie to nie jest 2+ ale pozastanowa, szczególnie awers.

https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/109/stefan-batory-trojak-1585-ryga-nieopisany-ri-ge

Zdecydowanie przychylam się do tego - opis zedytowany, faktycznie moneta była oglądana wyłącznie pod zwykłą lupą, a pod nią proszę mi wierzyć, ale nie widać charakteru wad, sztuczne światło i dobrej jakości fotografię pięknie wyciągają niedoskonałości. Mój błąd - biję się w pierś :)



I ja dorzucę swoje trzy grosze. Podkreślenia w opisach ofertowych moje.

1/ 668 Rosja, Piotr I, 1 kopiejka 1705
Stan zachowania: 2-. Atrakcyjny egzemplarz...
Pełny stan 3. Obok stanu 2- moneta mogła leżeć jakie 300 lat temu.
ciekawej typologicznie kopiejki Piotra I.
"Kreatywny" opis ofertowy. Znanych jest ok. 4000 odmian i wariantów kopiejek Piotra I. Dlaczego akurat ten egzemplarz ma być "ciekawy typologicznie"?

2/ 677 Rosja, Elżbieta, 4 kopiejki 1761 Nowodieł - NGC MS63 BN
Pięknie zachowany nowodieł.
Rewers monety miejscami uszkodzony nieumiejętnym zabiegiem konserwatorskim - brutalnie i głęboko wydrapana patyna na 1, 7 oraz drugim и.


3/ 684 Rosja, Katarzyna II, 5 Kopiejek 1765 СПМ - przebitka na 10 kopiejkach
Naturalny egzemplarz będący przebitką  na 10 kopiejkach Piotra III.
Klasyczny przykład  "kreatywnego" opisu przeciętnie zachowanej, popularnej monety.

Duża ciekawostka z wyraźnie widocznym śladem po poprzednim "wcieleniu" oferowanej monety.
Bzdura, żadna to "ciekawostka", wszystkie monety 5 kop. 1765 SPM są przebitkami.

4/ 683 Rosja, Katarzyna II, 10 Kopiejek 1775, Syberia
Literatura: Bitkin 1033. Ładny, naturalny egzemplarz ciekawej typologicznie pozycji.
Kolejny "naturalny egzemplarz". Obecnie na to badziewie mogą się dać nabrać tylko bardzo niedoświadczeni kolekcjonerzy; jest to bowiem FALSYFIKAT, galwanizowany odlew.

5/ 687 Rosja, Katarzyna II, Kopiejka 1765 Nowodieł - NGC UNC
Literatura: Bitkin 712 (R2) Menniczy egzemplarz sporadycznie pojawiającej się w handlu monety. Kopiejka w ciemnej czekoladowej patynie, bardzo przyjemna w odbiorze.
Na żywo zdecydowanie robi dobre wrażenie.
Ten sztucznie barwiony i wypaćkany jakimś łuszczącym się paskudztwem FALSYFIKAT na pewno zrobił "dobre wrażenie" na hucpiarzach z NGC.

6/ 688 Rosja, Katarzyna II, Połuszka 1768 Syberia - NGC MS64 BN
Moneta sporadycznie występująca w handlu,
Moneta popularna, jedna z najczęściej oferowanych na rynku "syberyjek".

I to by było na tyle...

1. Stan zachowania - nie ma sensu polemizować, co prawda wybita zmasakrowanym już stemplem przy końcu jego żywota, ale można dopatrzeć się cech  "ziemniaka", więc stan zachowania został zmieniony.
   Jeśli zaś chodzi o "kreatywny opis ofertowy" to jest to tak zwane czepialstwo się dla samego czepialstwa, moneta, która w oparciu o dostępne archiwum onebida, niemczyka, czy wcn jest przez ponad 20 lat oferowana dosłownie kilkukrotnie,staje się mimo swojego słabego stanu zachowania i niskiej ceny ciekawą typologicznie pozycją - co nie oznacza rzadką.

2. Nieumiejętne głębokie wydrapanie patyny..pozostawię to bez komentarza, bo to trochę jakbym zaczął teraz polemikę o obecności UFO..

3. Patrz punkt 1 akapit drugi.. Gratuluję wyobraźni, jeśli na wszystkich 5-kopiejówkach 1765 SPM dostępnych w archiwach widzi Pan tak doskonale przebicie łącznie z nominałem jak na tej oferowanej.. Dyskusja filozoficzna typu "czy warto płacić za destrukt 5 złotych 2017r 50 złotych, a za wyraźnie pogłębiony z tego samego rocznika 500 złotych ??" - dla jednych warto, dla innych nie.

4. Nie jestem do tego przekonany, na zdjęciach może faktycznie wyszła "plastyczna", jednak miałem ją w rękach i nic nie wzbudziło moich podejrzeń, co nie zmienia faktu, że przeprowadzimy dogłębniejszą kwerendę - monetę z tej samej pary stempli możemy znaleźć notowaną już od dobrych kilku lat, warto jednak będzie prześledzić życie awersu i rewersu, bo trafiają się monety w których te stemple są wykorzystywane w innych kompilacjach. Pytanie rodzi mi się już na początku jedno - jeśli ktoś chciał zrobić profesjonalnego fejka, dlaczego użył najbardziej charakterystyczną chyba monetę do stworzenia patrycy ?? hmmm, ciekawy temat, ciekawy.

5. Trudny temat, kupiona w dużym znanym domu aukcyjnym na zachodzie, obecna w zbiorze który...hmmmm co tu dużo mówić, w zasadzie brak słów..., przeszła przez sito specjalistów z NGC...ale zawsze jest możliwość pomyłki - pochylimy się nad nią.

6. Popularna w menniczym stanie zachowania...i zapewne dlatego na najpopularniejszej wyszukiwarce m-dv.ru jest aż JEDNA mennicza sztuka? Skoro tak, to może ma Pan na zbyciu kilka ? ...a może zechciałby Pan wskazać gdzie takie popularesy nabyć ?? ..bo ja z chęcią prywatnie mimo, że nie są w kręgu moich zainteresowań chciałbym nabyć. A innymi słowy - patrz punkt 1 akapit drugi..


Używa Pan w swojej wypowiedzi często formy twierdzącej bez podania argumentacji, rozumiem, że ma Pan odpowiednie do tego kwalifikacje prawne i jest Pan w stanie nawet na podstawie zdjęć 100% określić oryginalność waloru i wystawić do tego odpowiednią dokumentację - chcielibyśmy my, jak i nasi komitenci z nich skorzystać. Przy zakupach w innych domach aukcyjnych, niejednokrotnie możliwość zwrotu przedmiotu możliwa jest tylko i wyłącznie na podstawie opinii rzeczoznawcy/biegłego sądowego (jest to problem, który zgłaszają nam niejednokrotnie komitenci), inne opinie traktowane są jako luźne wypowiedzi będące subiektywną oceną i nie są brane pod uwagę w przypadku zgłoszenia reklamacji. Prosimy o kontakt pod adresem aukcje@rzeszowskidomaukcyjny.pl


Zaintrygowała mnie oferta ortów Augusta III Sasa. Dlatego, że nie wiem, czy to niewiedza, czy może taka celowa taktyka nastawiona na rozochocenie i podkuszenie licytujących. Głównie tych, którzy kierują się tylko numerkami na slabach amerykańskich firm gradingowych nieodróżniających ortów oryginalnych od fałszerstw pruskich.

Zacznę do poz. 240. „ Ort z 1755 r. nieopisany NGC MS62”.
   W opisie podano, że Anuszczyk nie notuje oraz, że to ciekawy wariant nieopisany w specjalizowanym katalogu Pana Piotra Anuszczyka. Prawda – ten wariant nie jest tam opisany.
   Tylko, że przyczyną jest to, że katalog Anuszczyka opisuje tylko oryginalne orty Augusta III Sasa, a moneta z tej pozycji to fałszerstwo pruskie - efraimek. Ale tego już nie napisano!

Podobnie jest z  efraimkami z poz. 235 (PCGS MS65+ MAX) oraz z poz.236 (NGC MS64).
W opisie tych pozycji także nie podano, że to efraimki, chociaż nie chwalono się już, że są nienotowane w katalogu Anuszczyka?!

Pozycja 240 - moneta była weryfikowana podczas odsłonięcia katalogu i opis został zmieniony, to akurat była jedna z trzech pozycji, w przypadku których odsłonięcie nastąpiło wcześniej niż werdykt. Efraimek z początków produkcji, prima sort pozycja. Do pozostałych monet również dodaliśmy informację że są to efraimki (nie umieszczaliśmy gdyż wydawało się nam to oczywiste), informacja ta nie ma również żadnego wpływu na cenę, więc teorie spiskowe są tu zbędne :)



Pozwolę sobie również na dygresję ogólną odnośnie stanów zachowania - jak wiadomo sprzedający w swoim walorze widzi same zalety, kupujący punktuje wady. Ocena stanu zachowania poprzez osoby będące po dwóch stronach przysłowiowej barykady nigdy nie będzie jednoznacznie zgodna i za każdym razem spełniająca oczekiwania obu stron. Przyjmując towar komisowy jesteśmy między młotem, a kowadłem i naszym zadaniem jest jak najrzetelniejsza ocena powierzonych walorów, ciesze się, że na tak duże aukcje, otrzymujemy relatywnie mało zastrzeżeń i to zarówno od strony kupujących kolekcjonerów, jak i sprzedających komitentów, co świadczy, że zadanie nam powierzone wykonujemy w sposób akceptowalny. Bardzo rzadko zdarza nam się również jednoznaczna taka sama ocena wewnątrz zespołu oceniającego stan zachowania (w firmie monety ogląda 3 osoby), obserwując nasze wewnętrzne spory wyciągam jeden wniosek - jednomyślność możliwa jest tylko i wyłącznie przy monetach menniczych. Kiedy mamy do czynienia z łamaniem stanu zachowania, spór jest często niemalże pewny.. Odnośnie gradingu - trudno żebyśmy jako pośrednik decydowali o formie sprzedaży, możemy doradzić i na tym nasza rola się kończy. Niejednokrotnie trafia do nas materiał, który następnie sprzedaje się w cenie niższej, niż sam koszt slabu, ale to komitent ma decydujący głos gradować/nie gradować, lub po prostu przynosi nam cały zbiór, który jest już w pudełkach.


Pozdrawiam serdecznie.
Dominik

P.S. Niestety z racji przyczyn niezależnych (korona wirusów i inne medyczne tematy) nie mogę na bieżąco odnosić się do Państwa zastrzeżeń stąd prośba, aby wszelkie sugestie przesyłać na adres firmy - możemy szybciej zareagować.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Kwietnia 2020, 14:22:14 »
Panie Dominiku, cieszy mnie, że znalazł Pan czas na odniesienie się do uwag kilku osób. A jeszcze bardziej cieszy pochylenie się nad wskazanymi tematami. Brawo za reakcję! :)
Tylko niepotrzebnie używa Pan sformułowań o ufo itp. ;)


5. Trudny temat, kupiona w dużym znanym domu aukcyjnym na zachodzie, obecna w zbiorze który...hmmmm co tu dużo mówić, w zasadzie brak słów..., przeszła przez sito specjalistów z NGC...ale zawsze jest możliwość pomyłki - pochylimy się nad nią.

Natomiast nie do końca zgadzam się z określeniem - specjaliści z NGC.
Ja sam, pasjonat ortów gdańskich, nie odważę się nazwać siebie specjalistą tych monet. A firma NGC, miała wiele udokumentowanych wpadek i do monet w slabach należy podchodzić z ostrożnością. ;) Nie tylko falsyfikat oceniali jako oryginał, ale też wiele razy oceniali źle monety. Czy to stan zachowania, czy w ogóle identyfikację. To jest zwyczajna fabryka, a jak prześledzi się dany egzemplarz to można dostrzec jak mniej rygorystycznie oceniają monety, bo wszystko dla klienta.

W każdym razie gratuluję pięknych czworaków litewskich :)

Norbert

Rovescio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Kwietnia 2020, 14:52:52 »
Wprost wzorcowa reakcja RDA na zasygnalizowany problem dotyczący opisów aukcyjnych efraimków  Augusta III Sasa!

Widać, że RDA to rzetelna i w pełni profesjonalna firma. Może stanowić przykład dla innych domów aukcyjnych, jak reagować na merytoryczne uwagi.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Kwietnia 2020, 15:18:02 »
Dziękuję Panie Dominiku, to jest reakcja jakiej pozazdrościć!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Kwietnia 2020, 15:30:59 »
Witam ,ja po raz kolejny dodam od siebie przykład  pseudo menniczej monety (zachęcony wcześniejszymi watkami o slabach) . Oto on https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/522/zakon-krzyzacki-konrad-iii-von-jungingen-szelag-ngc-ms63  = max? ale czego monety niezbyt ładnie wybitej i wcale nie menniczej  ,gdzie są nie raz ładniejsze w stanie 3+ .A tu była niedawno  https://wcn.pl/archive/178035?q=Zakon+Krzy%C5%BCacki++Konrad++ .Swoja droga jeżeli zawsze będziemy dawać zarabiać na plastiku około 500 do 1500 zł to coraz więcej ich będzie .Niestety nawet w monetach ze średniowiecza gdzie  numerki (na trumnie)  nic nie wnoszą - liczy się w miarę ładne wybicie czasami lekka patyna ,rzadsza odmiana  etc.  - a nie cyferka ,a jak już to jakiś numer z tuszem ze starej znanej kolekcji  .
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2020, 15:33:36 wysłana przez medieval K »

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Kwietnia 2020, 16:06:05 »
Witam ,ja po raz kolejny dodam od siebie przykład  pseudo menniczej monety (zachęcony wcześniejszymi watkami o slabach) . Oto on https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/522/zakon-krzyzacki-konrad-iii-von-jungingen-szelag-ngc-ms63  = max? ale czego monety niezbyt ładnie wybitej i wcale nie menniczej  ,gdzie są nie raz ładniejsze w stanie 3+ .A tu była niedawno  https://wcn.pl/archive/178035?q=Zakon+Krzy%C5%BCacki++Konrad++ .Swoja droga jeżeli zawsze będziemy dawać zarabiać na plastiku około 500 do 1500 zł to coraz więcej ich będzie .Niestety nawet w monetach ze średniowiecza gdzie  numerki (na trumnie)  nic nie wnoszą - liczy się w miarę ładne wybicie czasami lekka patyna ,rzadsza odmiana  etc.  - a nie cyferka ,a jak już to jakiś numer z tuszem ze starej znanej kolekcji  .

Stan zachowania nie ma nic wspólnego z jakością bicia. W przypadku MS ta pokazana przez Pana moneta i tak jest ładna w porównaniu do okropieństw jakie widziałem (niedobicie na pół monety - niemożliwość pełnej identyfikacji monety) czy użycie paskudnie uszkodzonej blachy.
Co do zarabiania - po prostu kolekcjonerzy muszą umieć odpuścić i nie kupować plastików. Dopiero wtedy sytuacja znormalnieje. Jeszcze niech tylko znikną ynwestorzy przez których monety krążą od aukcji do aukcji...
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Kwietnia 2020, 16:11:46 »
Witam ,ja po raz kolejny dodam od siebie przykład  pseudo menniczej monety (zachęcony wcześniejszymi watkami o slabach) . Oto on https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/522/zakon-krzyzacki-konrad-iii-von-jungingen-szelag-ngc-ms63  = max? ale czego monety niezbyt ładnie wybitej i wcale nie menniczej  ,gdzie są nie raz ładniejsze w stanie 3+ .A tu była niedawno  https://wcn.pl/archive/178035?q=Zakon+Krzy%C5%BCacki++Konrad++ .Swoja droga jeżeli zawsze będziemy dawać zarabiać na plastiku około 500 do 1500 zł to coraz więcej ich będzie .Niestety nawet w monetach ze średniowiecza gdzie  numerki (na trumnie)  nic nie wnoszą - liczy się w miarę ładne wybicie czasami lekka patyna ,rzadsza odmiana  etc.  - a nie cyferka ,a jak już to jakiś numer z tuszem ze starej znanej kolekcji  .

Dla mnie mimo wad sympatyczny szeląg, licytowałem go na e-aukcji WCN i przy wylicytowanej kwocie odpuściłem. Gdy zobaczyłem go na aukcji RDA mam mieszane uczucia, ze względu na fakt, że biłem się z spekulantem, który licytował monetę tylko by zarobić pakując ją w slab. Mi osobiście slaby nie przeszkadzają, ale skoro nie kupiłem jej za kwotę <500 zł gdy była oferowana na WCN, nie chcę robić z siebie jelenia i nie zamierzam dać zarobić komuś, kto zapakował ją w slab.













RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Kwietnia 2020, 16:34:02 »
Panie Dominiku, cieszy mnie, że znalazł Pan czas na odniesienie się do uwag kilku osób. A jeszcze bardziej cieszy pochylenie się nad wskazanymi tematami. Brawo za reakcję! :)
Tylko niepotrzebnie używa Pan sformułowań o ufo itp. ;)


5. Trudny temat, kupiona w dużym znanym domu aukcyjnym na zachodzie, obecna w zbiorze który...hmmmm co tu dużo mówić, w zasadzie brak słów..., przeszła przez sito specjalistów z NGC...ale zawsze jest możliwość pomyłki - pochylimy się nad nią.

Natomiast nie do końca zgadzam się z określeniem - specjaliści z NGC.
Ja sam, pasjonat ortów gdańskich, nie odważę się nazwać siebie specjalistą tych monet. A firma NGC, miała wiele udokumentowanych wpadek i do monet w slabach należy podchodzić z ostrożnością. ;) Nie tylko falsyfikat oceniali jako oryginał, ale też wiele razy oceniali źle monety. Czy to stan zachowania, czy w ogóle identyfikację. To jest zwyczajna fabryka, a jak prześledzi się dany egzemplarz to można dostrzec jak mniej rygorystycznie oceniają monety, bo wszystko dla klienta.

W każdym razie gratuluję pięknych czworaków litewskich :)


Oj, nie znalazłem innego porównania, a UFO wydawało mi się adekwatne..formę takową zastosowałem jako "przyjacielski pstryczek". To działa w ten sposób - 90% osób przeczyta i się uśmiechnie pod nosem, ale 10% przeczyta i uwierzy. Mi osobiście to przeszkadza, tak jak celowa błędna interpretacja opisów i przyczepianie się dla zasady, byleby tylko zabłysnąć w internecie - wiadomo - nic tak nie pobudza do działania jak rozkręcenie awanturki, zawsze znajdzie się wtedy kolejny, kto w tłumie jeszcze dokopie. Przecież nie filozofuję przy innych odnośnikach (koledzy wskazali również błędne opisy, które wyszły spod mojej ręki - absolutnie nie mam z tym problemu i nie chowam głowy w piasek, popełniłem błąd - należy go poprawić, a nie udawać, że tematu nie ma).

Konstruktywna krytyka jest wskazana i wnosi sporo dla wszystkich.


Co do NGC, to raczej chodziło mi o trzecie sito przez które ta moneta przeszła..lepsze lub gorsze, ale trzecie. Czy się mylą - pewnie że tak, to ludzie, nie roboty, ale % ich błędów jest zdecydowanie marginalny w porównaniu do skali materiału jaki przechodzi przez ich firmę. Niech weźmie kamień i rzuci ten, kto się nigdy nie pomylił..


Witam ,ja po raz kolejny dodam od siebie przykład  pseudo menniczej monety (zachęcony wcześniejszymi watkami o slabach) . Oto on https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/522/zakon-krzyzacki-konrad-iii-von-jungingen-szelag-ngc-ms63  = max? ale czego monety niezbyt ładnie wybitej i wcale nie menniczej  ,gdzie są nie raz ładniejsze w stanie 3+ .A tu była niedawno  https://wcn.pl/archive/178035?q=Zakon+Krzy%C5%BCacki++Konrad++ .Swoja droga jeżeli zawsze będziemy dawać zarabiać na plastiku około 500 do 1500 zł to coraz więcej ich będzie .Niestety nawet w monetach ze średniowiecza gdzie  numerki (na trumnie)  nic nie wnoszą - liczy się w miarę ładne wybicie czasami lekka patyna ,rzadsza odmiana  etc.  - a nie cyferka ,a jak już to jakiś numer z tuszem ze starej znanej kolekcji  .


Jeżeli już ktoś popełnił błąd...to nie NGC. Rozumiem, że w tym przypadku z perspektywy kupującego prawidłowa ocena stanu zachowania jest problemem, ale kij ma dwa końce i role mogą się odwrócić. Tak, wiem... najlepiej piszmy na mennicze monety stan 4, może akurat nikt nie zauważy realnego stanu zachowania i uda się kupić od frajerów za półdarmo, wtedy będą same ochy i achy jaką to solidną firmą jest RDA.. Rewelacja, po prostu rewelacja, naciągajmy komitentów, zaniżajmy im stany zachowania najlepiej o 3 stopnie i wtedy będziemy godni pochwał ;) - BTW moneta ta trafiła do nas ogradowana i nie sprawdzaliśmy jej pod kątem obecności na innych aukcjach (chyba musielibyśmy zatrudnić detektywa do takich zadań), czy to w slabie, czy w stanie wolnym, ale jest to absolutnie stan pierwszy, bez jakichkolwiek oznak obiegu ! ...a że niecentryczna i nie pomazana markerem, to już na to nic nie poradzimy.


Pozdrawiam serdecznie i kończę swój udział w dyskusji.
Dominik

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Kwietnia 2020, 16:46:10 »
przeszła przez sito specjalistów z NGC...

Jeszcze raz wrócę do specjalistów.

Na pewno ten ort jest w bardzo dobrym stanie zachowania i tutaj nie ma co dyskutować:
https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/173/zygmunt-iii-waza-ort-1615-gdansk-stary-typ-popiersia-d-g-ngc-ms65

Zresztą moneta w 2012 roku oceniona na stan I
https://wcn.pl/auctions/51/260

Jednak niejakie zdziwienie i pewien niesmak powstaje, gdy spojrzymy na aukcję z 2018:
https://onebid.pl/pl/auction/542/lot/81/zygmunt-iii-waza-ort-1615-gdansk

Tam miała notę ms64, półtora roku później ma już ms65. Strach się bać tych specjalistów, bo jeszcze w 2022 dadzą... ms66 :-X
Norbert

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Kwietnia 2020, 18:09:20 »
A dadzą bo liczy się tylko kasa. Wyląduje jako maxnota i znowu rekordzik cenowy pobity.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: RDA V aukcja
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Kwietnia 2020, 18:31:26 »
przeszła przez sito specjalistów z NGC...

Jeszcze raz wrócę do specjalistów.

Na pewno ten ort jest w bardzo dobrym stanie zachowania i tutaj nie ma co dyskutować:
https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/173/zygmunt-iii-waza-ort-1615-gdansk-stary-typ-popiersia-d-g-ngc-ms65

Zresztą moneta w 2012 roku oceniona na stan I
https://wcn.pl/auctions/51/260

Jednak niejakie zdziwienie i pewien niesmak powstaje, gdy spojrzymy na aukcję z 2018:
https://onebid.pl/pl/auction/542/lot/81/zygmunt-iii-waza-ort-1615-gdansk

Tam miała notę ms64, półtora roku później ma już ms65. Strach się bać tych specjalistów, bo jeszcze w 2022 dadzą... ms66 :-X


Miałem się już nie odzywać, bo naprawdę mam dramat czasowy, ale zrobię ostatni wyjątek - ten ort to Panie Norbercie przykład, że NGC również potrafi zaniżyć stan zachowania (a nie jak większość sądzi, że jedynie zawyżają ;)).. Nota MS65 jest jak najbardziej słuszna, 64 było błędną, zaniżoną oceną - przynajmniej tak wynika z mojej subiektywnej oceny w oparciu o populację wcześniej ogradowanych widzianych przeze mnie egzemplarzy..(gdyby to była moja moneta nie wystawiłbym jej w takiej ocenie numerycznej na aukcji, a gołą bez pudełka). Czy powinna dostać MS66, może MS67 - nie wiem, nie mam punktu odniesienia, jak do tej pory jest to najładniejszy egzemplarz jaki mogliśmy oferować i zarazem jeden z najładniejszych jaki w ogóle miałem okazję widzieć na żywo, ocena numeryczna tak wybitnych pozycji jest bardzo trudna i na szczęście nie muszę jej dokonywać ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet