Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 03:39:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs  (Przeczytany 5437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Szanowni Koledzy,

Będę wdzięczny za opinię, może ktoś już się zapoznał z tym katalogiem?
https://allegro.pl/listing?string=KATALOG%20ORT%C3%93W%20GDA%C5%83SKICH&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-4-0717

Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 258
    • nietylkomonety.pl
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Października 2020, 08:28:09 »
Sam jestem ciekaw opinii, ale to chyba przedsprzedaż, więc na odpowiedź raczej musimy poczekać...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Października 2020, 15:03:33 »
Osobiście posiadam katalogi Shatalina i Kahnta, więc brakuje Jana Kazimierza.
Zastanawia mnie stosunkowo niska cena w porównaniu z poprzednimi wydaniami katalogów Parchimowicz i Spółka.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Października 2020, 18:09:10 »
Prezentacja ma być podczas aukcji M. Niemczyka. Na Fb była zapowiedź.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Października 2020, 20:09:11 »
Zastanawia mnie stosunkowo niska cena w porównaniu z poprzednimi wydaniami katalogów Parchimowicz i Spółka.

W pierwszej kolejności wynika to pewnie z mniejszej objętości i mniejszego formatu. W drugiej kolejności może to paradoksalnie wynikać z mniejszego zainteresowania tematem. Ktoś pobieżnie zainteresowany może się skusić na 100 zł. za dobry katalog. Wydatek rzędu 450 zł. to kwota za książkę, którą się rzeczywiście potrzebuje. W trzeciej kolejności może to wynikać z innego sposobu dystrybucji, czyli wyeliminowania pośredników i zebrania pieniędzy na druk w przedsprzedaży. W czwartej kolejności ze sponsora, który dorzucił na start. To jednak oczywiście tylko moje domysły.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Października 2020, 20:53:06 »
Oprócz tego jest kwestia "pazerności". Trochę oczywiście przesadzam, ale postaram się wyjaśnić o co chodzi.

Na ten moment na allegro już jest wystawionych 135 sztuk.
Stawiam, że nakład wynosi koło 250 sztuk (dla takich popularnych ortów to nakład raczej bezproblemowy do sprzedaży).
Dla parametrów papier kredowy 150 A5, cz-b, twarda okładka koszt druku wynosi na stronie ridero ok 30 zł. (do tego dochodzi okładka, ewentualna korekta itp.).
Tak więc przy dużej sprzedaży da się uzyskać sensowny dochód za swoją pracę.
Czego serdecznie życzę autorowi.

PS Niech nikt nie mówi, że te obliczeniow 70 zł zysku/szt to dużo. Autor i tak dostanie z tego dużo mniej. (Prowizja allegro, sprzedawcy itp.)
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 059
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Października 2020, 20:53:13 »
Coz, ja poczekam na recenzje. Mam katalog Shatalina a reszte moge znalezc w archiwach na sieci. Zgadzam sie jednak, ze jesli okaze sie to powazne opracowanie - to chetnie wydam 100 zl,

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Października 2020, 21:40:17 »
Zastanawia mnie stosunkowo niska cena w porównaniu z poprzednimi wydaniami katalogów Parchimowicz i Spółka.

Odpowiedź jest tu prostsza ;) Jest przepaść w kosztach druku pomiędzy czarno-białym B5, a kolorowym A4. Cena jest moim zdaniem bardzo atrakcyjna, jak na 300 stron materiału. Dodatkowo oceniając po skanach będzie on skupiony na elementach rysunku, legendach, ale już nie tak mocno na interpunkcji, co ułatwi korzystanie z niego. Biorę na półkę :)
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Października 2020, 21:59:47 »
Katalog ortów z 2015 roku, którego byłem współautorem został wydany w nakładzie – 300 egz. Za skład, produkcję i dystrybucję odpowiadał Igor. Cena na tamten okres to bodaj 125-150 zł. Pomimo tak niewielkiego nakładu i niewygórowanej ceny, to katalog raczej długo się rozchodził.

Jak będzie teraz w przypadku publikacji nowych autorów?
Możliwe, że więcej i szybciej się sprzeda, ponieważ jednak od dłuższego czasu można zauważyć wzrost popularności literatury numizmatycznej. Dawniej jednak gros osób szukało informacji za darmo w Internecie. Ale też szerszy zakres ortów z mennicy gdańskiej może wpłynąć na zwiększone zainteresowanie nową książką. I przystępna cena może też skusić.
Sam jestem ciekaw jak dokładnie wygląda ta pozycja i cieszę się z pojawienia nowości. A przecież gdyby nie pandemia, to już mielibyśmy na rynku nowy katalog Szatalina obejmujący wszystkie mennice.

 
list.jpgKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs


Dla mnie, jako pasjonata tego nominału jest to na pewno ważna książka, którą na pewno kupię. Po zapoznaniu napiszę swoje uwagi. :)

 


Norbert

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 879
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Października 2020, 10:22:26 »
Co do samej popularności katalogu to wydaje mi się ,że niewiele osób zbiera w Polsce orty i to na dodatek Gdańskie , co tłumaczyć można niewielką sprzedażą katalogu ortów .
Janek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Października 2020, 17:59:25 »
Mini recenzja katalogu – ORTÓW GDAŃSKICH

Z radością przyjąłem informację o nowej publikacji zajmującej się ortami. Byłem zaciekawiony jaką klasyfikację przyjmą autorzy w opracowaniu. Zanim jeszcze książka do mnie dotarła, ucieszyło mnie spore zainteresowanie przekładające się na zakup tej książki. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na facebook’u Antykwariatu Numizmatycznego  Niemczyk, przed aukcją nr. 26 miała odbyć się prezentacja katalogu. Niestety nie doszło do tego, a Dom Aukcyjny nie umiał odpowiedzieć czy to wydarzenie będzie dostępne on-line, czy odbędzie się w późniejszym terminie. Sama aukcja jak dla mnie była ważna z punktu wystawienia złotej trzydukatówki Gustawa Adolfa. Według literatury złoto zostało wybite stemplami ortów elbląskich. Pozwolę sobie zacytować fragment opisu aukcyjnego:

Cytuj
„Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu.
Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów.”

Jeśli stemple wykonał niewprawiony mincerz, to skąd pomysł, że Szwedzi pozyskali punce używane do ortów gdańskich? Jeśli dokładnie porówna się detale, litery to widoczne są różnice, które wykluczają w/w tezę. Natomiast sama moneta jest niesamowicie urocza i do tego posiada jakże ciekawą historię, tajemnicę. :)

Wracając do sedna sprawy czyli katalogu Panów – Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzeziński.

Format książki jest trochę mniejszy od katalogu Szatalin/Grendel. Stron 279 plus na końcu znajdują się reklamy. Wydana w twardej okładce, na dobrym papierze, czarno-białym. Książka dzieli się na wstęp od autorów, dwu stronicowy przewodnik po katalogu. Który zawiera definicję orta, wyjaśnienie tytulatury na napisach otokowych, opis układu i numeracji katalogu. Oraz skalę rzadkości i objaśnienie skrótów i znaków. Wszystko w krótkim i czytelnym przekazie. Słówko odnośnie skali rzadkości. Autorzy przedefiniowali skalę i jej wartości są inne od standardowo znanej skali. Można powiedzieć, że jest bardzo podobna do tej z katalogu Szatalin/Grendel.

Następnie mamy trzy rozdziały poświęcone działalności mennicy gdańskiej pod panowaniem Zygmunta III Wazy, Jana II Kazimierza Wazy i Augusta III. Całość zamyka bibliografia.
Każdy rozdział dzieli się na tabele podstawowych odmian, dalej podstawowa kolekcja ortów i właściwy katalog. Czym to się różni zaraz opiszę. Dodatkowo w rozdziale o mennictwie Zygmunta znajduje się artykuł – Zawartość srebra w ortach Zygmunta III. Pan Wiącek wyjaśnia w nim nie tylko stopy mennicze, co głównie podaje wyniki przeprowadzonych badań. To już kwestia na inny temat, bo jak Forumowicze TPZN pamiętają w jednym z wątków była prowadzona dyskusja o badaniach. Główna teza autora, że zmiana stylu monet ściśle jest powiązana z wprowadzeniem kolejnych stóp menniczych jest interesująca.

Cytuj
„Najlepszym przykładem będą orty z 1615 i 1616 roku , ponieważ to przy tych rocznikach występują po dwa portrety. W jakim celu Samuel Ammon miałby zmienić w środku 1615 roku portret, używać go przez bardzo krótko i już w kolejnym roku 1616 zmieniać po raz kolejny w pierwszej części roku używając nowy portret z 1615 roku, a w drugiej nowy portret z 1616 i do końca życia go nie zmieniać ?
Jeżeli popatrzymy na to od strony ordynacji to do 1615 roku obowiązywał stary portret i weszła ordynacja zmieniająca próbę srebra na 13 ½ łuta i dlatego powstał nowy portret.
W kolejnym rok 1616 uchwalono nową ordynację i przez część roku obowiązywał nowy portret z 1615, obniżono próbę srebra do 13 łutów i zmieniono portret na nowy który obowiązywał do 1621 i kolejnej ordynacji menniczej.
Potwierdzają to ordynacje oraz przeprowadzone badania inwazyjne ortów i opisane w katalogu."

Zacytowałem wypowiedź autora zamieszczoną na facebooku. Ponownie chcę zaznaczyć, że ta teza jest prawdopodobna. Jedynie przy rozpatrywaniu zmiany portretów na ortach nie można zapominać, że autor stempli Samuel Ammon już w 1614 opracował dukaty z podobnym portretem jak na ortach w typie przejściowym 1615-16. Należy się zastanowić, czy faktycznie zarządca mennicy uznał, że kategorycznie należy zmienić wizerunek monet, tak żeby łatwiej było je wymieniać, przeliczać? Czy nie była to tylko zmiana stylu.

Tabela podstawowych odmian ortów gdańskich wymienia – rocznik, zdjęcia obu stron i fragment różnicy zwieńczenia herbu na rewersie oraz znaki – łapa niedźwiedzia, rozeta (krzyż). Plus przy danym roku znajduje się informacja ile typów i w jakich skalach rzadkości zostało opisanych w katalogu. Czyli jest to taka baza startowa dla kolekcjonerów. Przykładowo mam orta z roku 1617, odszukuję i wiem jak wygląda awers i rewers, że znak menniczy zarządcy znajduje się w tarczy, a nad herbem są gałązki. Oraz w tym roczniku wyróżnione są dwa typy różniące się rysunkiem, a stopień rzadkości to R.

Podstawowa kolekcja ortów – to po prostu zdjęcia miniaturek wszystkich roczników na dwóch stronach.

Katalog ortów – to już po kolei opisane typy. Rozpoczyna je rok 1608, który po raz pierwszy został zilustrowany trzema zdjęciami znanych egzemplarzy. W tym roku jedna z tych monet została sprzedana. Prawdopodobnie istnieje jeszcze jedna sztuka. Jak wiadomo styl monety i to, że została wybita, a nie wytłoczona jak pozostałe orty. Powoduje, że część osób uważa to za wyrób XIX w. Sam skłaniam się ku tezie, że to próbne monety wybite w celu pokazania Radzie Miasta jak ma wyglądać nowy nominał. Jaka jest prawda? Może kiedyś się dowiemy. Co nie zmienia tego, że trzeba odnotować monety z tego roku.
Jako przykład wyglądu rozdziału – „katalog ortów gdańskich” podam rok 1609. Autorzy wymieniają cztery typy:
- kropka NAD łapą niedźwiedzia i kulki po bokach krzyża
 - kropka ZA łapą niedźwiedzia i kulki po bokach krzyża
- kropka NAD łapą niedźwiedzia i bez kulek po bokach krzyża
- dwukropek po dacie, kropka ZA łapą niedźwiedzia i kulki po bokach krzyża

Jak widać jest to podobne wyróżnienie znane z wcześniejszego katalogu Szatalin/Grendel, jedynie wykluczono warianty interpunkcyjne w legendach.
Autorzy przy każdym typie dodają średnicę, wagę stopień rzadkości i orientacyjne ceny w stanach II i III.
Na plus na pewno należy zaliczyć dobrej jakości zdjęcia, wielkość ważnych fragmentów monet. Jako pasjonat tego nominału uważam, że obok innych książek jest to pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się tym nominałem. Szczególnie jeśli nie zawężamy swoich zainteresowań tylko do Zygmunta III.
Od strony wizualnej, jakości wydania katalog na plus.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teraz omówię pewne rzeczy, które zastanawiają.

Jan Kazimierz ort 1650 typ 1 i typ 2.

Autorzy wymieniają różnice znajdujące się w zwieńczeniu herbów – liście w wieńcu na zewnątrz/ do wewnątrz. Podają ten sam typ napisu na rewersie – GEDANENS. Natomiast nie odnotowują odmiany z napisem – GEDANENSIS. Która jest znana chociażby z kolekcji Herstala. Dodatkowo zastanawia to, że w roczniku 1651 zostały umieszczone różnice w ramce okalającej datę – ramka z datą otwarta/zamknięta. A tego samego nie zrobiono przy 1650.

 
ramka 1650.jpgKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs


Ort 1651 typ 6, str 156.

Popiersie w obwódce, rewers bez obwódki. R8 (skala w książce przypisuje 2-4 egz)
Jak można przypisać tak wysoki stopień rzadkości jeśli ja zajmujący się ortami Jana Kazimierza po macoszemu i bez kwerendy muzealnej mam w archiwum 7 zdjęć tych monet. Plus w katalogu jest jeszcze inne zdjęcie.

 
rew bez obwódki.jpgKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs

 
Gorszym niedopatrzeniem jest nie uwzględnienie typu awers obwódka/rewers bez, ale z legendą zaczynającą się od IOA.
Następnie, jeśli przy kolejnym roczniku zauważa się awers w tzw. podwójnej obwódce, to dlaczego autorzy nie rozróżnili tego w w/w typie 6?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Natomiast zupełnym kuriozum jest opis orta gdańskiego 1626, końcówka legendy PRV, typ 5, str. 133

Autorzy uznali, że cyfra 6 została przebita z 3. I uwaga, oznaczyli rzadkość tej monety jako – * UNIKAT.
Tak, dokładnie ten stopień rzadkości. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Ponieważ powinno się stosować zasadę, że jeśli jest X znanych sztuk to istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze trzy razy więcej ich może być. Poniżej link do tej aukcji:

https://archiwum.niemczyk.pl/page/8840557032/zygmunt-iii-waza-ort-1626-gdansk-st3

Moneta sprzedana na aukcji allegro, stan 3 i w opisie podana waga – 5,26 g.

Według mnie to normalna cyfra 3, która w wyniku uszkodzenia na monecie może tworzyć złudzenie, że jest to 6.
Niemniej to już kwestia własnej oceny. Dla przykładu kilka punc 6:

 
6.jpgKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs

 
Pozostaje druga sprawa, o wiele ważniejsza. Od początku jak zobaczyłem zdjęcia tego orta w katalogu moneta wzbudziła moje wątpliwości. Po odszukaniu aukcji i przyjrzeniu się lepszym zdjęciom uważam, że to prawie na pewno falsyfikat. Typowe ślady odlewu, zapadające się punkciki liter, powierzchnia. Na niekorzyść orta przemawia też skrajnie niska waga. Na forum TPZN podawałem kiedyś dane związane z wagą ortów. Tak niska waga praktycznie jest niespotykana w tych monetach. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Moim celem nie jest zdyskredytowania książki! Jedynie wyrażam swoje wątpliwości. A ten ort wywołuje nie tyle podejrzenia, co prawie pewność.

Podsumowując. Pomimo pewnych niedociągnięć, przeoczenia jakiś typów ortów czy zbyt wygórowanych szacunków stopnia rzadkości polecam katalog, ponieważ jest niezbędnym opracowaniem przy kolekcjonowaniu tego nominału. Co ważne, każda nowa publikacja pozwala nam wszystkim jeszcze lepiej poznać orty, które same w sobie są niebywale ciekawe;)
Norbert

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Października 2020, 18:36:35 »
Panie Norbercie,

Na temat, przejrzyście i krótko. Wspaniale, że to właśnie Pan napisał tę recenzję. :) Trudno o kogoś bardziej kompetentnego w tym temacie, szczególnie w zakresie ortów gdańskich Zygmunta III.

Dziękuję,
Paweł

Pozdrawiam,
Paweł

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Października 2020, 20:13:54 »
Cytuj
Natomiast zupełnym kuriozum jest opis orta gdańskiego 1626, końcówka legendy PRV, typ 5, str. 133

Autorzy uznali, że cyfra 6 została przebita z 3. I uwaga, oznaczyli rzadkość tej monety jako – * UNIKAT.
Tak, dokładnie ten stopień rzadkości. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Ponieważ powinno się stosować zasadę, że jeśli jest X znanych sztuk to istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze trzy razy więcej ich może być. Poniżej link do tej aukcji:

https://archiwum.niemczyk.pl/page/8840557032/zygmunt-iii-waza-ort-1626-gdansk-st3

Moneta sprzedana na aukcji allegro, stan 3 i w opisie podana waga – 5,26 g.

Według mnie to normalna cyfra 3, która w wyniku uszkodzenia na monecie może tworzyć złudzenie, że jest to 6.
Niemniej to już kwestia własnej oceny.
Trójkę z resztą dobrze widać na zdjęciu. Zrobienie ze skaleczonego falsa unikatu w katalogu? Miałem kupować tą książkę, ale widzę, że to kolejny album. Muszę się poważnie zastanowić, dzięki za recenzję.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Października 2020, 21:47:48 »
Jeszcze kilka słów. Autorzy we wstępie napisali:

Cytuj
Studiując dotychczasowe katalogi pominęliśmy monety, których istnienie mimo wielokrotnego powielania przez innych autorów nie zostało przez nas potwierdzone.

Nie chcę zanudzać wymienianiem wszystkiego co jest, czego nie ma. Jednak jestem zdziwiony, że o ile wśród typów 1615 wymieniony jest odwrócony ozdobnik. To ten sam ozdobnik już nie pojawia się w roku 1616. Nie wiem, czy to jedna z monet do, których autorzy nie dotarli. Czy zwykłe przeoczenie, bo jest to znane.

 
1616.jpgKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs


Przy okazji  warto wspomnieć o małych rysunkach ozdobników, znaków menniczych. Na pewno jest to na plus tego wydania. Fajnie się to ogląda, bo przeważnie na monetach mamy „rozmazane” wyobrażenie ;)

 
IMG_5532.JPGKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs


W poprzednim wpisie nie wspomniałem o nowym podejściu w uwypuklaniu typów. Dotyczy to monet z lat 1616-21. Autorzy dzielą orty z poszczególnych lat na:
- napis dochodzi do korony
- napis wchodzi nad koronę
Czy jest to ważne? To już każdy sam musi ocenić.
Tak jak napisałem, mimo wszystko uważam, że jeśli ktoś interesuje się tym nominałem to powinien kupić ten katalog.

Cytuj
Natomiast zupełnym kuriozum jest opis orta gdańskiego 1626, końcówka legendy PRV, typ 5, str. 133

Autorzy uznali, że cyfra 6 została przebita z 3. I uwaga, oznaczyli rzadkość tej monety jako – * UNIKAT.
Tak, dokładnie ten stopień rzadkości. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Ponieważ powinno się stosować zasadę, że jeśli jest X znanych sztuk to istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze trzy razy więcej ich może być. Poniżej link do tej aukcji:

https://archiwum.niemczyk.pl/page/8840557032/zygmunt-iii-waza-ort-1626-gdansk-st3

Moneta sprzedana na aukcji allegro, stan 3 i w opisie podana waga – 5,26 g.

Według mnie to normalna cyfra 3, która w wyniku uszkodzenia na monecie może tworzyć złudzenie, że jest to 6.
Niemniej to już kwestia własnej oceny.
Trójkę z resztą dobrze widać na zdjęciu. Zrobienie ze skaleczonego falsa unikatu w katalogu? Miałem kupować tą książkę, ale widzę, że to kolejny album. Muszę się poważnie zastanowić, dzięki za recenzję.

Przy wspomnianym orcie 1626 typ 5 str. 133 znajduje się jeszcze adnotacja:

Cytuj
UWAGA!

Moneta nie była dotychczas znana z żadnego katalogu. Sprzedana została przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk 15.01.2020 r.

Nie zauważono, że moneta jest unikatowa i ze względu na stan uzyskała cenę 181 zł!

Zaznaczenie na czerwono jest moje.

Na FB Igor wstawił zdjęcie rewersów roku 1650. Potwierdził to co już pisałem, a o czym autorzy nie wspomnieli.

 
Igor.jpgKatalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs

Norbert

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Katalog ortów Gdańskich - Janusz Parchimowicz, Wojciech Wiącek, Mariusz Brzezińs
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Października 2020, 23:09:59 »
100 zlotych nie majątek, a patrząc na ceny Igera i Sarosieka to jak odsprzedam nie będę stratny. Na chwilę obecną mam obok Shatalina Waza i Sobieski. Czyli komplet, a koronne czy gdańskie, to bliżej mi do gdańskich (ładniejsze).
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

 

R E K L A M A
aukcja monet