Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:54:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616  (Przeczytany 4328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lutego 2021, 10:47:48 »
Monety na pewno wzbudzające zastanowienie. O czym zresztą informowałem SNMW. Odnośnie orta z 1616 dokładne porównanie utrudnia slab. Niemniej na poniższym zdjęciu zaznaczyłem trzy charakterystyczne punkty na innym egzemplarzu.

 
1616.jpgCo sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616


Dwa zapadnięcia w GEDANENSIS, a jeszcze warto na zbliżeniu zobaczyć literę D z tego wyrazu. Plus nierówności za słowem MONETA. O ile często zdarzają się takie ślady i nie jest to w żaden sposób przesłanka przeciwko oryginalności. To w tym przypadku zastanawia, dlaczego na zdjęciu wstawionym przeze mnie jest to wypukłe, a na orcie z aukcji wydaje się być wklęsłe.
Kolejna rzecz na którą należy spojrzeć to bok rantu monety, widoczny najlepiej od strony rewersu. Tutaj szczególnie niepokojące są duże podobieństwa, bo o ile stempel mający swoje skazy wytłaczał kolejne monety takie same. To już przy wycinaniu jest mało prawdopodobne żeby dwa orty miały zbliżone ślady. Szkoda, że akurat zasłonięty przez slab jest fragment nad CIVIT.

Co do orta 1614 to nie podoba mi się tło, kolor monety, która wygląda jakby była wcześniej w piasku. Dziwią te drobne skaleczenia. Jednak to wszystko może być efektem niewłaściwego czyszczenia, obchodzenia się z monetą.
Ale zastanawia takie rozmycie na rewersie pod herbem.

 
394306_2b.jpgCo sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616


Podsumowując. Nie napiszę – falsyfikat/oryginał. Tylko powiem, że mając swoje odczucia, nie licytowałbym tych monet.
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lutego 2021, 10:59:21 »
Ja za to napiszę wprost, że drugi ort na 100% fałszywy, pierwszy najpewniej tak samo. Byli informowani, ale bez reakcji? Kolejna firma przedkładająca chwilowy zysk nad budowanie długofalowe własnej marki.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lutego 2021, 12:31:55 »
To prawda, korespondowałem z firmą. Poczekajmy na rozwój sytuacji.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zachowanie, wypowiedzi osób z SNMW, a miałem okazję omawiać kilka spraw. To nie posądzałbym Pana Mateusza o chęć chwilowego zysku.
Akurat ta firma mocno pracuje nad budowaniem marki, zależy jej na dobrej ocenie.
Norbert

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lutego 2021, 13:06:12 »
To prawda, korespondowałem z firmą. Poczekajmy na rozwój sytuacji.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zachowanie, wypowiedzi osób z SNMW, a miałem okazję omawiać kilka spraw. To nie posądzałbym Pana Mateusza o chęć chwilowego zysku.
Akurat ta firma mocno pracuje nad budowaniem marki, zależy jej na dobrej ocenie.

Ja również kibicuję SNMW i uważam że póki co jest ona na najlepszej drodze do dołączenia do obecnych liderów rynku.

Jednakże uważam, że długofalowe budowanie marki przejawia się przede wszystkim w CZYNACH, nie w słowach. Niestety nader często w praktyce biznesowej (nie tylko na rynku numizmatycznym) właśnie ten chwilowy zysk potrafi nader skutecznie przesłonić wszelakie cele długofalowe...

Mam nadzieję, że w przypadku SNMW tak się nie stanie, i tego firmie p. Mateusza życzę.
Carum est, quod rarum est.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lutego 2021, 13:17:36 »
A tak przy okazji, co panowie sądzą o tym orcie ?

Ślad po lutowaniu, czy też "zabrudzenia stempla", tudzież inna usterka mennicza.??

  https://onebid.pl/pl/auction/1223/lot/117/zygmunt-iii-waza-ort-gdansk-1623-pr-rzadszy
Carum est, quod rarum est.

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lutego 2021, 18:19:13 »
Pan Mateusz zapewnił ze ort nie trafi do kupującego, dla mnie mocno podejrzane brak śladów po liniach, które już przy takim powiększeniu powinno być jednak widać. Dzięki za opinie, potwierdziły mnie tylko w przekonaniu.

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lutego 2021, 19:51:15 »
Witam ,  skąd takie ceny za obiegowe lub podejrzane orty ?W tym rocznik 1620 czy jest jakoś niedoszacowany te R2 ? Drugie pytanie co myślicie o dawnych  moich zakupach jednych z pierwszych z Bydgoszczy (obecnie Coinsnet) ps. jak teraz patrze to gdzie ja mnialem ,wiedze i rozum  i ..okulary"  :)?! Pozdrawiam

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lutego 2021, 19:54:36 »
Tutaj ostatni przykład obiegowego 1620 https://onebid.pl/pl/auction/1223/lot/116/zygmunt-iii-waza-ort-gdansk-1620-sb-rzadszy ,i dodaje ostatnie zdjęcie z cena sprzed ośmiu lat !

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lutego 2021, 20:59:23 »
Cytuj
Biorąc pod uwagę dotychczasowe zachowanie, wypowiedzi osób z SNMW, a miałem okazję omawiać kilka spraw. To nie posądzałbym Pana Mateusza o chęć chwilowego zysku.
Ja będę dla SNMW mniej wyrozumiały. Współautor katalogu na który powołuje się SNMW zgłasza zaniepokojenie dot. monet, które zostaje zignorowane. To oznacza, że SNMW wie lepiej i nie ma żadnych wątpliwości co do tych ortów. Tymczasem, nawet gdy są niewielkie wątpliwości monety powinny zostać wycofane. Na razie monety zostały sprzedane. Owszem może teraz to zostanie odkręcone pod stołem. Mam małą nadzieję, że zostanie taki fakt oznaczony  w opisie w historii tej sprzedaży. To ważne dla budowania wiedzy numizmatycznej i świadomości kolekcjonerów. Moim zdaniem podejrzanych ortów jest więcej np. https://onebid.pl/pl/auction/1223/lot/111/zygmunt-iii-waza-ort-gdansk-1617-prvs

Skoro jesteśmy przy ignorowaniu to mam nadzieję, że nikt nie pokusi się o to coś https://onebid.pl/pl/auction/1692/lot/347/jan-ii-kazimierz-zeton-medal-abdykacja-krola-1668-srebro-bardzo-rzadki-rrrr
Ten wyrób ma sporo cech odlewu. Coinsnet nie dostrzega żadnych nieprawidłowości. Pod względem podejścia do tego typu sytuacji wszyscy powinni się uczyć od WCN i GNDM, resztę pominę milczeniem.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lutego 2021, 21:49:19 »
Pod względem podejścia do tego typu sytuacji wszyscy powinni się uczyć od WCN i GNDM, resztę pominę milczeniem.

Każdy z nas ma własne doświadczenia w kontaktach z domami aukcyjnymi, zgadzając się z tym co Pan napisał do tandemu WCN, GNDM dodałbym PDA.
Pozdrawiam,
Paweł

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lutego 2021, 22:10:10 »
Co do PDA
To https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/171009594-Skarb-Panstwa-stracil-co-najmniej-344-tys-zl-VAT-u-za-kolekcjonerskie-monety.html

A chyba było coś jeszcze z produkcją/wprowadzaniem/tworzeniem rzadkich prób polskich monet.

Uczciwość do mnie nie przemawia.

SNMW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lutego 2021, 22:15:11 »
Panie Optimus Prime,

Czytając Pana wypowiedź(i), odnoszę nieprzejednane wrażenie, że jest Pan daleki od bycia obiektywnym komentatorem rynku aukcyjnego, a widząc, że jest Pan bardzo skory do wydawania szybkich wyroków na inne firmy niż Pana "ulubione" to poinformuję Pana dlaczego w tym konkretnym przypadku przyjęliśmy inną politykę.

Na Aukcji VI mieliśmy analogiczny przypadek. Otrzymaliśmy zgłoszenia, że mamy fałszywą monetę w slabie. Moneta została odkupiona przez nas dla bezpieczeństwa licytujących. Wysłaliśmy monetę do weryfikacji do firmy, która poświadczyła oryginalność. Firma ta podtrzymała swoje stanowisko dwukrotnie(!). Moneta następnie trafiła do niezależnej ekspertyzy w Szwajcarii, gdzie ponownie została potwierdzona oryginalność. W efekcie kupiliśmy monetę, zapłaciliśmy 250 euro za wspomnianą ekspertyzę, dwukrotnie za "review" w firmie gradingowej i dodatkowo wielokrotne koszty transportu. Gdybyśmy od razu opisali monetę jako fałszywą, to skrzywdzilibyśmy w tym przypadku komitenta "paląc" na rynku oryginalną monetę.

Otrzymałem informacje od Pana Norberta, że moneta najpewniej jest falsyfikatem. Podkreślę, że o weryfikacje wszystkich ortów gdańskich poprosiliśmy my Pana Norberta, a nie na odwrót. W przypadku wspomnianego orta nie było 100% pewności. Nie jestem taki szybki w wyrokach jak Pan, a musimy zachować poprawność w stosunku do obu stron, które reprezentujemy, czyli do komitenta i do kupującego. Orta 1616 Gdańsk odkupiliśmy na aukcji. Uczynimy to samo, co w poprzednim przypadku. Zachowamy należytą transparentność, opis w archiwum zostanie zmieniony, gdy będziemy pewni co do faktu, że moneta nie jest oryginalna.

Pragnę też Pana upewnić, że do branży numizmatycznej nie wszedłem w celu zarabiania prowizji na fałszywych monet. Satysfakcjonujący status finansowy osiągnąłem wiele lat przed otwarciem firmy i proszę się nie obawiać, ale nie skusimy się na te kilka procent od circa 3.000 złotych przy obrocie jaki generujemy.

Proszę też nie mierzyć naszej pracy fragmentem rynku kolekcjonerskiego, w którym akurat Pan czuje się dobrze. Naszą firmę cechuje wszechstronność, nad którą pracujemy z każdą aukcją. Nie wypada mi opowiadać w tym wątku o naszej firmie, pozostaje mi tylko bronić naszego wizerunku przed wyrokiem jaki Pan wydał, że chcemy zarobić na prowizji od kwoty 3.000 złotych. Przepraszam, ale przy skali naszych aukcji i obrotu jaki generujemy, Pana zarzut to po prostu - BZDURA!

Pozdrawiam Pana gorąco
Mateusz Wójcicki

PS. Zaręczam Państwa, że nie spotkacie na rynku osoby, która kupi u nas nieoryginalny przedmiot i nie otrzyma pełnego zwrotu w przypadku naszej pomyłki.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lutego 2021, 22:48:50 »
Co do PDA
To https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/171009594-Skarb-Panstwa-stracil-co-najmniej-344-tys-zl-VAT-u-za-kolekcjonerskie-monety.html

A chyba było coś jeszcze z produkcją/wprowadzaniem/tworzeniem rzadkich prób polskich monet.

Uczciwość do mnie nie przemawia.

Szanowny Panie,

Nie znam sprawy, mam jednak kilka uwag.
Po pierwsze w Polsce żyje więcej niż jeden Sergiusz S. Po drugie, oskarżenie to jeszcze nie wyrok – przytoczony przez Pana artykuł z dnia 04,10,2017 nie wspomina o wyroku, jedynie o postawieniu zarzutów przez Prokuraturę Krajową. Wreszcie po trzecie, Poznański Dom Aukcyjny działa jako czynny podatnik VAT. Stan na dziś, do samodzielnej weryfikacji:
https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/
https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#8
https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka
Tyle tytułem moich wątpliwości.

A co do uczciwości, ja pisałem o kontaktach dotyczących kwestii związanych z oryginalnością oferowanych monet.
Pozdrawiam,
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tych dwóch ortach? 1614 i 1616
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lutego 2021, 23:32:42 »
Wyajśnienie pana Mateusza Wójcickiego biorę za dobrą monetę. Wysiłek włożony przez SNMW w potwierdzenie autentyczności orta jest godzien pochwały.
Widzę, że SNMW ma apiracje by być liderem na rynku numizmatycznym i zbudować renomę.
To dobry znak w mojej opinii.

Mam jedno pytanie dodatkowe: kto jest tym autorytetem wydającym ostateczne opinie o autentyczności ortów?
Zbyt wiele widziałem przypadków falsów, w tym ortów w slabach renomowanych firm gradingowych.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet