Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:34:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kopertki z papieru bawełnianego  (Przeczytany 2178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Santodomingo5

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Legitymacja: TPZN nr 129
Kopertki z papieru bawełnianego
« dnia: 26 Kwietnia 2021, 22:26:08 »
Dzień dobry, a raczej już dobry wieczór. Przychodzę z dwoma pytaniami na temat kopertek półprzezroczystych z papieru bawełnianego (BeskidPlus).

Po pierwsze, czy można je pieczątkować? Lubię mieć wszystko na kopertce opisane. A wiem jaki urok w sobie mają pieczątkowane i ręcznie opisywane koperty i właśnie tak bym chciał zrobić. Ale spotkałem się kiedyś z opinią, że ten papier może się na to nie nadawać.

Drugie pytanie dotyczy przechowywania. Czy muszą być przechowywane w papierowych bezkwasowych pudełkach? Czy taki np. plastik może zaszkodzić monetom po kilku latach? Tego się właśnie obawiam, ale upewnić bym się jeszcze wolał.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwietnia 2021, 23:26:55 »
Myślę, ze najlepiej zapytać producenta o te pieczątki.
Taka mi myśl przyszła do głowy: czy ten tusz nie zmieni przypadkiem właściwości kopertki?
Jeśli idzie o plastik, to plastik plastikowi nierówny. Różnie może być.

A o jakie monety właściwie chodzi?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Santodomingo5

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Legitymacja: TPZN nr 129
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwietnia 2021, 08:55:12 »
Najważniejsze dla mnie monety w kopertkach trzymam, a te mniej w holderach. W kopertach przede wszystkim srebro II RP. Też grosze cynkowe Gen. Gubernatorswa (o to się najbardziej martwię, bo cynk wrażliwy) i z tego co pamiętam jeszcze Morgan Dollar i porcelanowe monety zastępcze Zielonej Góry.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwietnia 2021, 08:56:51 »
Od kilku lat używam tych kopert do medali. Później wkładam je do zwykłych kartonowych pudełek - nie konserwatorskich. Nie mam wrażenia żeby to jakoś wpływało na koperty lub monety. W końcu to nie są pamiątki z jedwabiu. Bardziej dostają w kość, jeśli jakiś medal jest częściej wyjmowany, ale dorwą go moje dzieci :)

Do innych, większych przedmiotów zamówiłem pudełka z tektury bezkwasowej z BeskidPlus. Tektura jest gruba i do częstego używania może nie być szczególnie wygodna. Choć pozwala na jednorodne opakowanie i opisanie całości zbioru. Jeśli ma Pan wątpliwości, lepiej je zamówić. W końcu cena nie jest oszałamiająca, a będzie miał Pan komfort ducha.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwietnia 2021, 19:41:59 »
Co do pieczątek nie zaobserwowałem nic niepokojącego. Tusz nie przebija na drugą stronę. Przy opisie używam ołówka. Uważam, że późniejsze wsadzenie ich w plastikowe np. koszulki nie zaszkodzi bo moneta nie będzie miała kontaktu z tworzywem sztucznym bezpośredniego kontaktu.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Santodomingo5

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Legitymacja: TPZN nr 129
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maja 2021, 21:44:23 »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi  :)

Mam jednak jeszcze jedną pytanie. Czy mógłbym prosić o zdjęcia podpisanych kopertek + przykładowego spisu monet w Excelu? Chciałbym zobaczyć jak robią to inni.

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Sierpnia 2021, 20:35:54 »
Cześć,

jestem mniej więcej od roku użytkownikiem kopertek bawełnianych. Z powodu zwiększenia zbioru musiałem przejść na kopertki, szukałem odpowiednich i zdecydowałem się na wyrób firmy Beskid Plus (temat poruszyłem w wątku 'Kopertki bezkwasowe a pelur'owe, a przechowywanie w sejfie', ale nie będę już w nim pisał...).

Odpowiadając częściowo na pytania kolegi pasjonatort z w/w wątku i dodając swoje 3 grosze do tego, uważam, że:
a) koperty są wykonane dobrze, przeciętnie na 100 kopert 3-4 sztuki były krzywo sklejone, innych wad (póki co zamówiłem 300 sztuk) nie zauważyłem.
b) monety wkładane/wyjmowane są bezproblemowo. Co prawda nie oglądam swoich monet codziennie, ale póki co nie zauważyłem, żeby w jakikolwiek sposób kopertki rysowały moje blaszki. Poniższe monety, mniej więcej po kilkunastu wysunięciach w tym okresie, porównałem ze zdjęciami wysokiej rozdzielczości z dnia ich otrzymania i żadnych zmian nie zauważyłem.
monety.jpgKopertki z papieru bawełnianego

c) moje kopertki mają rozmiar 4x4cm. W środku znajdują się monety o średnicy od ok 10mm do trzydziestu kilku mm - krążki niezależnie od wielkości przylegają ściśle do wnętrza, przy podnoszeniu 'nie latają' w środku. Trzeba umiarkowanie energicznie wstrząsnąć kopertką, aby zawartość się przemieściła. Innymi słowy, przy normalnym użytkowaniu, moneta nie zarysuje się. Chociaż nie słyszałem, żeby w ogóle monety w kopertkach rysowały się, no chyba, że będziemy nimi rzucać.
kopertki.jpgKopertki z papieru bawełnianego

d) pieczątek na kopertkach nie używam, a opis jest minimalny (prowadzę coś na wzór katalogu swoich krążków, gdzie poza podstawowymi danymi dt. monety, opisuję też jego historię i dosłownie wszystko co znajdę na jej temat). Co do tuszu na kopertkach - używam japońskich, bezkwasowych flamastrów.
e) całość przechowuje w bezkwasowych pudełeczkach, jak niżej:
pudelka.jpgKopertki z papieru bawełnianego

Część zbioru trzymana jest w sejfie, więc obieg powietrza jest ograniczony ( co mnie trochę martwi - jak myślicie - dawać im oddychać? czy zamykanie ich na dłuższy okres nie będzie miało negatywnego wpływu na ich stan?)

Tak jak wspomniałem, to dopiero rok - na razie jestem zadowolony. Na w/w kopertki, pudełka czy pisaki wydałem niewiele, a oszczędziłem całą masę miejsca.
Myślę, że zbiory mam zabezpieczone dobrze, ale to przyszłość pokaże. Widzę, że niektórzy z was już dłużej używają kopertek bawełnianych i nie ma z nimi problemów.

@Santodomingo5
W Excelu mój spis jest stosunkowo prosty i ogranicza się do poniższych kolumn:

Kod   -   Opis   -   Prowinencja   -   Data zakupu   -   Cena pln   -   Uwagi   
   
Opis to niezbędne minimum, cała reszta jest w katalogu tworzonym w edytorze tekstu...
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpnia 2021, 20:44:16 wysłana przez Tomek81 »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Kopertki z papieru bawełnianego
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Sierpnia 2021, 21:59:37 »
Dziękuję za informację. :)
Jeszcze tylko dopytam. Zastanawiałem się też nad takim pudełkiem. Czy przegródki nie przesuwają się jeśli jest pusto? Widać, że przegródki wsuwane są na swoje miejsce. Pytanie czy jest to na ścisk, czy jednak mogą się przechylić?

A jak z przezroczystością materiału kopertek. Czy pod światło dobrze widać zarys monety, w tym sensie, że odgadniemy co tam się kryje?
I jeszcze pytanie o zamknięcie kopertek. Jak widać górna część, która odpowiada za zamknięcie jest krótka. Czyli nie można czubka wsunąć w dolną część, tak żeby kopertka była „zamknięta”. Czy takie niepełne zamknięcie nie powoduje, że wkładając/wyciągając kopertki z pudełka istnieje możliwość częstego zahaczania jednej o drugą. W efekcie chcąc wyjąć jedną, drugą niepotrzebnie unosimy w górę?
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet