Aktualności:

• 19 Czerwca 2024, 09:26:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosenny sezon łowiecki 2022  (Przeczytany 11510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

syl06

• Stały bywalec
Odp: Wiosenny sezon łowiecki 2022
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Kwietnia 2022, 14:51:41 »
Jako że doszły dwa Probusy z ostaniego zakupu, prezentuje wszystkie typy z rewersem VIRTUS AVG z mennicy Ticinum które mam w swojej kolekcji.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #46 dnia: 13 Kwietnia 2022, 14:53:45 »
Wątek jak widać rozwojowy. Tetra kol. Morgona też nie budzi mojego zaufania, ale dorzucę od siebie jeszcze jeden przykład, który zapamiętałem z licytacji. Mianowicie tego dupondiusa Antonina Piusa https://onebid.pl/pl/monety-cesarstwo-rzymskie-antonin-pius-dupondius-pietati-avg-cos-iiii/1182725 Moim zdaniem te pory (dziurki) na całej powierzchni, "ściekające" do rantu litery legendy i gubiony detal w bardziej newralgicznych miejscach mocno wskazują na odlew. Co Panowie o sądzą o tym dupondiusie?
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 122
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Kwietnia 2022, 15:07:59 »
Jak dla mnie tetry Pana turpis są fałszywe.
Obie mają cechy odlewów, np ślady po bąblach powietrza. Na tej z Aleksandrii można jeszcze zauważać, że cesarski nos łączy się z ustami przetłokiem (charakterystyczna cecha odlewów).

Moneta Pana Morgon również wygląda na falsa.

Co do dupondiusa, to jest jak najbardziej oryginalny...

Pozdrawiam
Karol

Morgon

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Kwietnia 2022, 15:15:42 »
Wżery, ubytki i uszkodzenia "środowiskowe" w przypadku brązów są łatwiejsze do wytłumaczenia.
Tego dupondiusa chyba bym się nie czepiał. Ktoś naprawdę musiałby się napracować żeby tak szczegółowo zmaltretować falsa.
Nawet rozważałem licytację, ale jednak prezencja tej monety ostatecznie mnie zniechęciła.

Prawdą jest moja tetra jest również bardzo słabo zachowana, co może wprowadzać dodatkową niepewność odnośnie autentyczności. Jednak powierzchnia tła wygląda na w miarę równą. No nic, zobaczymy w praktyce.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Kwietnia 2022, 16:46:14 »

Nie będę się przesadnie upierał, natomiast obok wżerów, do których odniósł się także kol. Morgon...

Wżery, ubytki i uszkodzenia "środowiskowe" w przypadku brązów są łatwiejsze do wytłumaczenia.
Tego dupondiusa chyba bym się nie czepiał. Ktoś naprawdę musiałby się napracować żeby tak szczegółowo zmaltretować falsa.
Nawet rozważałem licytację, ale jednak prezencja tej monety ostatecznie mnie zniechęciła.

...i które jestem jakoś w stanie zrozumieć, dodając do tego może kiedyś ostre czyszczenie itd., o tyle obok tego co dzieje się z napisem w otoku awersu nie potrafię przejść obojętnie. Jeśli to efekt różnorakich reakcji, w które wchodził krążek (czy to czyszczony, czy to naturalnie czekając na odkrycie), to dlaczego centralne partie nie doświadczają takich problemów? Nos, czy czoło Piusa, wyglądają dużo lepiej. Zawsze oczywiście da się znaleźć jakieś wytłumaczenie, może był sklejony/zasłonięty i tylko krawędzie były bardziej narażone a może są jeszcze inne sensowne wyjaśnienia. 

W skrócie: mam nadzieję, że całkowicie się mylę, ale zapominając o wżerach jak Panowie odniosą się do liter w legendzie awersu czy lewej części rewersu?

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Kwietnia 2022, 19:12:39 »

Nie będę się przesadnie upierał, natomiast obok wżerów, do których odniósł się także kol. Morgon...

...i które jestem jakoś w stanie zrozumieć, dodając do tego może kiedyś ostre czyszczenie itd., o tyle obok tego co dzieje się z napisem w otoku awersu nie potrafię przejść obojętnie. Jeśli to efekt różnorakich reakcji, w które wchodził krążek (czy to czyszczony, czy to naturalnie czekając na odkrycie), to dlaczego centralne partie nie doświadczają takich problemów? Nos, czy czoło Piusa, wyglądają dużo lepiej. Zawsze oczywiście da się znaleźć jakieś wytłumaczenie, może był sklejony/zasłonięty i tylko krawędzie były bardziej narażone a może są jeszcze inne sensowne wyjaśnienia. 

W skrócie: mam nadzieję, że całkowicie się mylę, ale zapominając o wżerach jak Panowie odniosą się do liter w legendzie awersu czy lewej części rewersu?

Te linie przy literach to ślady po dłucie, którym grawerowany był stempel.  ;)

Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: 13 Kwietnia 2022, 19:33:10 »

Jeśli tak sprawa z samymi liniami, to dziękuję za sygnał. Przy okazji, jeśli ma Pan w pamięci jakieś źródła, żeby o konkretnie tym zjawisku się dowiedzieć, to będę wdzięczny. Zaznaczę jedna, że stanowiły one jedynie część wątpliwości, i wciąż nie mam do niego przekonania, ale na tym poprzestanę. Pozostaje czekać, co wydarzy się się w temacie Tetradrachm, bo to jednak one były tutaj głównym przedmiotem dyskusji.

Morgon

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #52 dnia: 13 Kwietnia 2022, 21:07:15 »
Kontynuując temat tetradrachm Nerona z Antiochii, czyli w sumie lekką prywatę w tym wątku. Dostałem przesyłkę i obejrzałem monetę. Nierówności tła są jednak faktem. Na wypukłościach reliefu, gdzie powinna być wyświecona lita blacha, są w niektórych miejscach widoczne okrągłe dziurki i dziwnie zaburzona struktura metalu.

Krążek ma nierówną grubość, ale to chyba nie jest nic nadzwyczajnego.
Rant choć nie jest równo zaokrąglony, to jest dość gładki, może z niewielkimi rysami i nierównościami. Ciemne obszary i kropki na rancie to nie są wgłębienia. Nie mam pojęcia czy tak to powinno wyglądać, ale wątpię.

Teraz, po dokładnym obejrzeniu monety, powiedziałbym że to odlew, bardzo mocno wytarty, aby ten fakt ukryć. Będę wdzięczny za Państwa opinie. To pierwsza tetra jaką nabyłem, więc nie mam doświadczenia i brakuje mi praktycznej wiedzy, żeby ją sprawiedliwie ocenić. Być może słabe stany zachowania tak właśnie mogą wyglądać? Niestety, na razie zakładam, że to falsyfikat.

Poniżej umieszczam film
https://www.youtube.com/watch?v=ndD0rlE2LPo

turpis

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Kwietnia 2022, 23:35:57 »
Jak dla mnie wygląda w porządku. Nie licytowałem jej bo mam już ten rocznik, wytarty bardziej niż pańska. Wydaje mi się, że doszliśmy w tym wątku do lekkiej paranoi. Oczywiście biję się w pierś za spowodowanie masywnego offtopicu. Niemniej jednak, proszę sobie pooglądać dostępny online katalog referencyjny i zdjęcia ilustrujące tam poszczególne typy tetrasków:

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/

Z odpowiednimi parametrami wyszukiwania znajdzie Pan prawie wszystko. :)

W załączeniu kilka zdjęć monet umieszczonych w RPC, które wg kryteriów przyjętych w tym wątku zostałyby odrzucone jako falsy.

Nigdy nie można mieć 100% pewności. Mojego Nerona antiochiańskiego zatrzymam, możekiedyś przetestuję go w ramach Toruńskich Warsztatów, albo w PTN. Nie widzę ewidentnych śladów odlewu. Aleksandryjski raczej wróci do Rzeszowa, bo nie wiedziałem, że płacę za nieco podejrzaną obrzynkę. Natomiast pańskiego chętnie odkupię po cenie wylicytowanej. ;)

Morgon

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Kwietnia 2022, 17:21:30 »
Jak dla mnie wygląda w porządku. Nie licytowałem jej bo mam już ten rocznik, wytarty bardziej niż pańska. Wydaje mi się, że doszliśmy w tym wątku do lekkiej paranoi.

Może to faktycznie paranoja? Aczkolwiek znaczna liczba falsów na rynku monet antycznych jest niestety faktem.
Jeszcze nie wiem co zrobię. Kwota zakupu jest niezbyt znaczna. Nie wątpię też w łatwość ewentualnego odzyskania jej od sprzedawcy.
Dziękuję za słowa pocieszenia :) i za przydatny link.

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: 15 Kwietnia 2022, 15:55:41 »

Jeśli tak sprawa z samymi liniami, to dziękuję za sygnał. Przy okazji, jeśli ma Pan w pamięci jakieś źródła, żeby o konkretnie tym zjawisku się dowiedzieć, to będę wdzięczny. Zaznaczę jedna, że stanowiły one jedynie część wątpliwości, i wciąż nie mam do niego przekonania, ale na tym poprzestanę. Pozostaje czekać, co wydarzy się się w temacie Tetradrachm, bo to jednak one były tutaj głównym przedmiotem dyskusji.

Nie przypominam sobie, żebym gdzieś o tym czytał. Pewnie zasłyszałem od innego kolekcjonera, albo sam na to wpadłem.
Tutaj inne przykłady śladów po dłucie na monetkach:

12.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: 15 Kwietnia 2022, 16:35:22 »

Jeśli tak sprawa z samymi liniami, to dziękuję za sygnał. Przy okazji, jeśli ma Pan w pamięci jakieś źródła, żeby o konkretnie tym zjawisku się dowiedzieć, to będę wdzięczny. Zaznaczę jedna, że stanowiły one jedynie część wątpliwości, i wciąż nie mam do niego przekonania, ale na tym poprzestanę. Pozostaje czekać, co wydarzy się się w temacie Tetradrachm, bo to jednak one były tutaj głównym przedmiotem dyskusji.

Nie przypominam sobie, żebym gdzieś o tym czytał. Pewnie zasłyszałem od innego kolekcjonera, albo sam na to wpadłem.
Tutaj inne przykłady śladów po dłucie na monetkach:

12.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

Hmm. Dziękuję. Ślady kojarzę i to czasem nawet bardziej widoczne, głównie z okresu sewerów i późniejszych antoninianów (tak mi zapadły w pamięć), ale brakowało mi dla nich wyjaśnienia. Może ktoś, jeszcze nawet w tym wątku, doda coś od siebie a i ja sam będę miał ten temat na uwadze.

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: 15 Kwietnia 2022, 17:06:12 »
Kończąc wątek falsów pochwalę się ostatnim zakupem z którego jestem szczególnie zadowolony. Jak dostanę ją do rąk to zrobię jakieś ciekawsze zdjęcia tej zdawkowej "monety", która waży ponad 70 gramów :)

« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2022, 18:22:31 wysłana przez Booboo »

DagonX

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: 15 Kwietnia 2022, 19:55:31 »
Korzystając z powrotu pewnej fascynacji monetami Bizancjum pozwoliłem sobie na kolejne zakupy :)

1/2 follisa Justyniana I Wielkiego (527-565 r.) z 554/555 r., wybity w Konstantynopolu, oficyna A
Aw. wizerunek cesarza, napis DN IVSTINIANVS PP AVG
Rew. nominał, oznaczenie mennicy i oficyny, data wybicia
SB 165
JustynianWielki.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

Follis Fokasa (602-610 r.) z 607/608 r., wybity w Nikomedii, oficyna B
Aw. wizerunek cesarza, napis DM FOCA PER AVG
SB 659
Fokas.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

Follis Fokasa i Leoncji (602-610 r.) z 607/608 r., wybity w Teopolis (Antiochia)
Aw. para cesarska, napis DN FOCA NE PE AV
Rew. nominał, oznaczenie mennicy, data wybicia
SB 671
Fokas_Leoncja.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: 15 Kwietnia 2022, 21:33:22 »
Kończąc wątek falsów pochwalę się ostatnim zakupem z którego jestem szczególnie zadowolony. Jak dostanę ją do rąk to zrobię jakieś ciekawsze zdjęcia tej zdawkowej "monety", która waży ponad 70 gramów :)

Trzymam za słowo z tymi zdjęciami :) Może jakieś zestawienie z czymś powszechnie znanym? Przy jakiej średnicy te 70 gramów?

Korzystając z powrotu pewnej fascynacji monetami Bizancjum pozwoliłem sobie na kolejne zakupy :)

1/2 follisa Justyniana I Wielkiego (527-565 r.) z 554/555 r., wybity w Konstantynopolu, oficyna A
Aw. wizerunek cesarza, napis DN IVSTINIANVS PP AVG
SB 165
JustynianWielki.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

Follis Fokasa (602-610 r.) z 607/608 r., wybity w Nikomedii, oficyna B
Aw. wizerunek cesarza, napis DM FOCA PER AVG
SB 659
Fokas.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

Follis Fokasa i Leoncji (602-610 r.) z 607/608 r., wybity w Teopolis (Antiochia)
Aw. para cesarska, napis DN FOCA NE PE AV
Rew. nominał, oznaczenie mennicy, data wybicia
SB 671
Fokas_Leoncja.jpgWiosenny sezon łowiecki 2022

Gratuluję nabytków i podtrzymania passy. Nie znam się, więc mogę powiedzieć tylko, że wyglądają sympatycznie i na pewno na żywo jeszcze zyskują ;)

R E K L A M A
aukcja monet