Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 13:45:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć  (Przeczytany 5758 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Listopada 2022, 13:20:30 »
Jan Kazimierz Tymf 1665, mennica Bydgoszcz

Moneta potocznie nazywana tymfem z wybitym nominałem 30 groszy, choć faktyczna zawartość srebra wynosiła jedynie 12 groszy.
Ukoronowany monogram królewski i legenda w dwóch otokach

DAT PRETIVM SERVATA SALUS POTIORQ3 METALLOEST
Co znaczy:
Wartość tej monecie nadaje zbawienie ojczyzny, które jest warte więcej od metalu

MONET NOV ARG REG POL 1665
Co znaczy:
Moneta Nowa Srebrna Królestwa Polskiego 1665
Wiem, że nic nie wiem

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Listopada 2022, 13:21:22 »
August III Sas Ort 1754 Lipsk

Charakterystyczny, rzadziej pojawiający się typ portretu.
Odmiana z popiersiem z szeroką głową króla i widocznym, cieniowanym przekrojem owalnym naramiennika.

D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM
Co znaczy:
Z Bożej Łaski August III Król Polaków

SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754
Co znaczy:
Świętego Rzymskiego Imperium Arcymarszałek i Elektor 1754
Wiem, że nic nie wiem

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Listopada 2022, 15:12:13 »
Nie to żebym się czepiał ale wydaje mi się że zgodnie z zapowiedziami termin zgłaszania propozycji do kalendarza minął dzisiaj o godz. 00.00. Chyba, że nastąpiła pomyłka i miała być godzina 23:59
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Listopada 2022, 16:02:47 »
Przepraszam za niejasność. Było moim zamiarem by konkurs trwał do końca dnia dzisiejszego, czyli do godziny 24. Miało to dać cały weekend zanim upłynie termin składania propozycji.

Propozycje kol. meszuzel są w związku z tym zgodne z regulaminem konkursu. Zostało jeszcze kilka godzin, jeśli ktoś jeszcze ma chęć wziąć udział.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jac

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Listopada 2022, 19:02:02 »
Medal Lucerny bez daty, wybity w 1815 r., odpowiadający wartości 10 batzenów.
Średnica 31,5 mm, waga 10,35 g.
Schweizer Medaillen 817

Awers:
VOTA PVBLICA S·P·Q·LVCERNENSIS·
Personifikacja Lucerny składająca ofiarę na ołtarzu, w odcinku w dwóch wierszach:
I⸱SCHWENDIMANN
FECIT·

Rewers:
Ukoronowana tarcza herbowa Lucerny podtrzymywana przez dwóch „dzikich ludzi”.

Medal wybity został dla upamiętnienia zasług batalionu Göldlin i innych wojsk Lucerny w kampanii przeciwko Napoleonowi I. Rada kantonu, nie mając czasu na wykonanie stempli specjalnie na tę okazję, postanowiła wykorzystać te, które były wtedy do dyspozycji. Strona z tarczą podtrzymywaną przez „dzikich ludzi” to stempel awersu 4 dukatów Lucerny z 1741 – medalier J. Thiebaud, a strona z personifikacją Lucerny wykonana została z wykorzystaniem stempla awersu medalu trzydukatowego bez daty, wybitego w 1786 dla upamiętnienia 400 rocznicy zwycięstwa Szwajcarów w bitwie pod Sempach - medalier J. Schwendimann.

 
Lucerna medal.jpgKalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Listopada 2022, 22:42:03 »
Antoninian Probusa z trzeciej emisji mennicy Ticinum (277/78 n.E.).
Zwraca tu uwagę przede wszystkim absolutnie wyjątkowa ikonografia rewersu, będąca połączeniem wielu znanych elementów w nowatorską całość. RESTITVTOR SECV(li) - Odnowiciel Świata. Zwycięski cesarz, przedstawiony w zbroi, z długim berłem oraz symbolizującym władzę nad światem globusem, symbolicznie opiera stopę na skurczonej postaci spętanego wroga. Triumfalny charakter tego przedstawienia podkreśla jeszcze dodatkowo wieniec laurowy nad głową władcy, podtrzymywany jednak nie przez Wiktorię (to wariant standardowy), ale potężnego, Niezwyciężonego Sol'a (Słońce), szczególnego patrona Probusa.
Przedstawienie to jest, o ile wiem, jednorazowe w cały mennictwie rzymskim. Typ bardzo rzadki, sporadycznie jedynie pojawiający się w handlu, zwłaszcza w kombinacji z wojskowym popiersiem na awersie (3 odnotowane egzemplarze; istnieje też typ z legendą rewersu VIRTVS INVICTI AVG); moneta ex Gysen (Jacquier 2018, 1400), ex Skibniewski.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Listopada 2022, 22:55:24 »
1.
Follis Fokasa wybity w 605 lub 606 roku n.e. w Cyzicus.
Awers: Ukoronowane popiersie władcy na wprost, w jego dłoniach krzyż i mappa.
Legenda awersu: D N FOCAS PERP AVG
Rewers: W środku nominał XXXX, u góry ANNO, z prawej II/II, poniżej KYZB.
Sear 665

Rok i miejsce urodzenia Fokasa są nieznane. Wiadomo, że był oficerem armii bizantyjskiej stacjonującej nad Dunajem. W 602 roku wojsko zbuntowało się, ogłosiło Fokasa augustem i ruszyło na Konstantynopol. Miasto skapitulowało bez większych walk, a poprzedni cesarz - Maurycy Tyberiusz, wraz ze swoją rodziną postanowił ratować się ucieczką, niestety nieskutecznie, Fokas najpierw kazał zamordować synów Maurycego, a potem jego samego. Nowy "prawowity" cesarz odziedziczył państwo pozostawione w fatalnym stanie, skarbiec świecił pustakami, a hordy Awarów, Bułgarów i Persów plądrowały przygraniczne miasta. Za panowania Fokasa sytuacja w kraju zamiast się polepszyć, stawała się jeszcze gorsza. W 603 roku władca Persji - Chosroes II najechał wschodnie prowincje, rozpoczynając konflikt trwający ponad 20 lat. Ostatnim gwoździem do trumny władcy okazała się uległa polityka wobec papieża, wobec tego w 608 roku jego wrogowie pod wodzą egzarchy Afryki - Herakliusza wszczęli rebelie. Wojna domowa trwała dwa lata i zakończyła się sukcesem buntowników, znienawidzony cesarz został pojmany i stracony w stolicy.
Fokas przez bizantyjskich kronikarzy był opisywany jako jeden z najgorszych cesarzy, przypisywano mu odpowiedzialność za kryzys imperium i niepowodzenia w wojnie z Persami.

« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2022, 12:01:44 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Listopada 2022, 22:57:33 »
2.
Asper Jana II wybity w Trapezuncie w latach 1280-1297
Awers: Cesarz stojący na wprost, trzymając labarum i glob z krzyżem, koronowany przez Boga.
Legenda awersu: Iω O / KO/MN-N/O/C
Rewers: Święty Eugeniusz stojący na wprost, trzymający długi krzyż.
Legenda rewersu: ЄV/ΓЄ/NI/OC
Sear 2609

System monetarny Trapezuntu został oparty właśnie na takich oto sreberkach, które wagowo odpowiadały seldżuckim dirhemom.
Pierwsze aspry były bite z czystego srebra (87-90%) i ukazały się za panowania Manuela I (1238-1263), ich waga oscylowała wokół 3 g.
Na przełomie XIII i XIV wieku waga została obniżona do 2,2 g, a zawartość kruszcu spadła do ok. 75%.
Pod koniec istnienia cesarstwa ważyły one już tylko 0.9 g i zawierały poniżej 50% srebra...
Charakterystyczne dla nich jest występowanie św. Eugeniusza na rewersie. Od wieku XIII/XIV święty przedstawiany jest na koniu, na wzór monet seldżuckich.
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Listopada 2022, 23:03:14 »
3.
Semis Oktawiana Augusta wybity w Kartaginie za panowania nieznanego magistra ok. 10 roku n.e.
Awers: Sella curulis
Legenda awersu: C I D
Rewers: Patera
Legenda rewersu: D V SP IIVIR
RPC I 750

Semisy te stanowią bardzo ciekawy przypadek, gdyż były bite na krążku od asa i następnie celowo przecinane w połowie, tak że rysunek na obu częściach był identyczny. Jest to niespotykane rozwiązanie techniczne i nie wiadomo dlaczego Kartagińczycy produkowali semisy w ten sposób.
Moneta znana jest w trzech egzemplarzach i nigdy nie pojawiała się w sprzedaży aukcyjnej.


ps: w razie potrzeby mam wszystkie zdjęcia w większej rozdzielczości...  ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Listopada 2022, 23:41:06 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Listopada 2022, 04:24:05 »
Oto jeden z ciekawszych i zapewne rzadszych obiektów z mojej kolekcji. Moneta, a w zasadzie nie moneta... Nie ma żadnego nominału, więc jak ją nazywać? Wybito ją w Austrii, za panowania Marii Teresy. Zatem porównując metrologię srebrnych monet z tego okresu zdecydowałem się określić obiekt jako "grosz". Grosz wybity z okazji "Burgfriedbereitung" 28. sierpnia 1769 w Pettau.

Pettau nosi obecnie nazwę Ptuj i znajduje się w Słowenii - w XVIII wieku było jednak najstarszym miastem austriackiego Księstwa Styrii. Ale o co chodzi z tym tzw. "Burgfriedbereitung"? Próba tłumaczenia tego słowa doprowadzić może do rezultatu: "Ustanowienie pokoju na zamku". I w istocie: od czasów średniowiecza zwyczajem okolicznym było dokonywanie okresowych kontroli i ew. korektur granic między posiadłościami - a co za tym idzie obszarów jurysdykcji lokalnych panów. Odbywało się to w formie ogromnych festynów z udziałem całej miejscowej ludności. W miejscach kluczowych dla przebiegu nowo wytyczonych, albo ponownie potwierdzonych granic rozrzucano wśród zgromadzonych tłumów monety specjalnie wybite z okazji "Burgfriedbereitung". W ten sposób liczni ludzie wchodząc w posiadanie takiego wyjątkowego pieniążka, symbolicznie stawali się uczestnikami aktu prawnego wytyczenia/potwierdzenia granic - a ich pamięć mogła przebieg tychże w razie potrzeby potwierdzić (przynajmniej w założeniu organizatorów). Zresztą identyczne monety były zakopywane pod granicznymi kamieniami i znakami.

Teraz, skoro znamy już cel wybicia naszej "monetki", trochę danych o niej samej.
Jest wykonana ze srebra nieznanej próby. Średnica 21,2 mm, waga 2,11 g.
Aw.: Postać Św. Jerzego na koniu, przebijającego włócznią smoka. Po prawej postać klęcząca na skale i pogrążona w modlitwie. U góry promieniujący trójkąt.
Rw.: Między dwiema gałązkami palmowymi tarcza herbowa z Krzyżem Św. Jerzego. Pod tarczą napis w 2 liniach: "AUGUSTI 28"; nad tarczą: "F: W:" (od nazwiska wiedeńskiego rytownika stempla, Franza Würtha). Nad tymi literami ozdobna girlanda rozdzielająca napis otokowy: "PURG FRIDTS BEREITUNG ZU PETAU 1769".

Obiekt raczej specyficzny, nic więc dziwnego, że trochę jest problemów z referencjami katalogowymi. Osoba, która mi to sprzedała, podała tu: Neumann 1247, Slg. Montenuovo 3304. Podobne referencje znalazły się w jednym z MA-Shops dla zbliżonego obiektu, wykonanego jednakowóż z miedzi. "Slg. Montenuovo" odnosi się naturalnie do słynnej kolekcji księcia Wilhelma Albrechta von Montenuovo, która zawierała ponad 70 tys. cennych monet i medali - i najwyraźniej została skatalogowana (nie dysponuję tu jednak niestety dalszymi materiałami). Ale Neumann??? Jako pierwsze nasuwa się skojarzenie z dość popularnym katalogiem Ericha Neumanna. Tyle tylko, że praca ta dotyczy monet brandenbursko-pruskich, a i konwencja przyjęta w numeracji jest tu zupełnie inna... Powziąłem zatem podejrzenie  że mogłoby tu chodzić o innego Neumanna - Franza Neumanna, który żył w latach 1744 - 1816, a od roku 1783 był czynny w służbie cesarskiej jako dyrektor "Gabinetu monet współczesnych" w Wiedniu; później też jako dyrektor "C. K. Gabinetu monet i antyków" i profesor "nauki o monetach i innych starożytnościach" na tamtejszym uniwersytecie. Niestety teoria ta się nie potwierdziła - jak się okazało, jedyne dzieło Franza Neumanna (po łacinie) dostępne jest w necie - i traktuje o monetach antycznych. Tak więc chwilowo jestem kropce, jeśli chodzi o Neumanna...

W braku dostępu do oficjalnie podawanych referencji (albo wiedzy na ich temat...) znalazłem "alternatywne" dane katalogowe. Otóż w Google Books dostępny jest XXX. rocznik wydawanej podówczas w Weißensee w Turyngii pod redakcją niejakiego J. Leitzmanna "Numizmatische Zeitung" - czyli Gazety Numizmatycznej. Rocznik ów pochodzi z roku 1863 - a w pierwszym numerze ze stycznia tegoż roku znajdujemy artykuł (bez nazwiska autora) pod tytułem "Monety wybite z okazji Burgfried-Bereitung w Styrii i Karyntii". Artykuł ten - to właściwie dosyć dokładnie i według wszelkich reguł sztuki sformułowany mini-katalog tego typu monet (niestety bez ilustracji, ale to nie powinno w danym czasie dziwić), obejmujący w sumie 30 pozycji z podziałem na miejsce bicia obiektów. Pozycje 19-23 (w tym 20 a/b) opisują monety z Pettau. Moja monetka opisana jest pod numerem 22, a numer 23 - to jej odpowiednik bity w miedzi. Artykuł zawiera odniesienia poszczególnych pozycji najwyraźniej do jakichś współczesnych "katalogów", ale niestety nie jestem w stanie w tym temacie niczego ogarnąć. W przypadku mojej monetki podana jest referencja "Appel N. 2603", podczas gdy jej miedziany pendant to "Appel N. 2604".

Niezależnie zatem od konkursu na zdjęcia do Kalendarza TPZN liczę nieco na dyskusję na temat danej monety - a także po cichu na to, że być może któryś z szanownych Kolegów pomoże mi znaleźć odpowiedzi na otwarte jak dotąd pytania. Istnieje parę śladów tego typu obiektów w necie (miedziana wersja na MA-Shops, sprzedaże aukcyjne w Doroteum, u Künkera etc.) Ogólnie rzecz biorąc obiekty te wydają się być rzadkie, ale nie osiągają jakichś zawrotnych cen, bo wiedza na ich temat - a zatem również zainteresowanie - wydaje się być bardzo ograniczona 🙂
« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2022, 10:30:50 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Listopada 2022, 10:44:58 »
Przepraszam za niejasność. Było moim zamiarem by konkurs trwał do końca dnia dzisiejszego, czyli do godziny 24. Miało to dać cały weekend zanim upłynie termin składania propozycji.

Propozycje kol. meszuzel są w związku z tym zgodne z regulaminem konkursu. Zostało jeszcze kilka godzin, jeśli ktoś jeszcze ma chęć wziąć udział.
Jak sobie wyobrażam, drogi Prezes miał tu na myśli godzinę 24 własnej strefy czasowej. A ponieważ jak wiemy przebywa w Kanadzie, pozwoliłem sobie na przedstawienie propozycji już po północy MET 🙂🙂🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Listopada 2022, 16:04:33 »
Na Forum obowiązuje czas Polski. Ostatnia propozycja kol. harpsycho niestety nie może być brana pod uwagę. Wątku nie zdołałem zamknąć o północy, gdyż padła siec w mojej okolicy.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2022, 16:12:36 wysłana przez cancan »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Grudnia 2022, 20:17:22 »
Good news everyone!

A oficjalnie: dobre wieści, wygląda na to, że jednak będzie nagroda w formie literatury numizmatycznej dla zwycięzcy konkursu kalendarzowego!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN 2023 - zgłaszanie propozycji zdjęć
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Grudnia 2022, 14:32:39 »
Potwierdzam, że nagroda jednak była i w tym roku i, pomimo drobnych perturbacji, kol. modsog został nagrodzony literaturą numizmatyczną.
Jak pamiętamy, kol. husyta74 i modsog zwyciężyli ubiegłoroczny konkurs otrzymując tę samą liczbą głosów w głosowaniu i dogrywce i o ostatecznym zwycięstwie kol. husyta74 zadecydował rzut monetą. Kolega husyta74 zachował się wtedy bardzo elegancko rezygnując z nagrody na rzecz kol. modsog, gdyż mieliśmy tylko jedną.

Jeszcze raz gratuluję tegorocznemu zwycięzcy, dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział, czy to prezentując numizmaty, czy też w głosowaniu.
Rozumiem, że kalendarz został wydrukowany i będzie rozesłany wkrótce po nowym roku. Tu też szczególne podziękowania dla kol. Booboo za zajęcie się drukiem i kolportacją.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet