Aktualności:

• 25 Sierpień 2019, 00:06:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?  (Przeczytany 7498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

heniek151

• Stały bywalec
boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« dnia: 17 Marzec 2010, 11:21:50 »
witam
ostatnio tak sobie rozmyslajac w sali tronowej naszla mnie pewna mysl, ktora pewnie niejednego kolekcjonera boratynek (i nie tylko) meczyla przez ostatnie lata. mianowicie chodzi o boratynki z lat 1660 i 1661 wybijane w krakowie. jak wiadomo ponad 80% nakladu szelagow koronnych z lat 1659-61 wybito w ujazdowie, pozostala czesc wybito w krakowie. rzecz w tym, ze w katalogach nie ma oznaczenia, ktore odmiany boratynek z lat 1660-61 wybito w krakowie. w trakcie wymiany korespondencji z p. m.kordysiem po czesci naprowadzony zostal kierunek poszukiwan odmian krakowskich z 1661 (p. maksymilian zwrocil uwage na 1 w dacie 1661 zrobiona z puncy litery I, ktora jest podobna do wsytepujacych na szostakach bitych w krakowie). jesli chodzi o emisje krakowskie z 1660, to "tronowa" mysl nakierowala mnie na analogiczne co do wielkosci i cech stempli poldukatowki, ktore bito w krakowie w interesujacym nas okresie.

i co nam sie rzuca od razu w oczy? ano taka sama odmiana glowy krola, ktora znajdujemy na jednej odmian z boratynek z 1660, podobny uklad napisu otokowego na rewersie oraz tajemnicza gwiazdka nad korona orla, ktora to gwiazdka prawdopodobnie moze byc znakiem wardajna Thamma, ktory to dzialal w mennicy krakowskiej na przelomie lat 50 i 60-ch xvii w. poslugujac sie rozetka/gwiazdka/kwiatkiem - *. zauwazenie takie pojawilo sie juz na pocztaku xx w. w wiadomosciach numizmatyczno-archeologicznych opisujacych jeden ze skarbow boratynek, ale jakos nie zostalo wziete pod uwage przez pozniejszych autorow katalogw i opracowan, pewnie ze wzgledu na male powazanie tych monet przez kolekcjonerow.

drugim tropem jest analiza porownawcza czestotliwosci wystepowania danych odmian boratynek w 1660 roku. nawet jesli spojrzec na probke katalogu boratynek poniekad mojego autorstwa mozna dojsc do wniosku, ze ilosc boratynek bez rozetki jest miazdzaco wieksza od ilosci z rzeczona. stosunek ten wynosi (opierajac sie na opublikowanym demie katalogu) 41 szt z rozetka na 78 skatalogowanych pozycji. majac jednak na uwadze odmiany, gdzie rozetka wystepuje tylko w takim ksztalcie, jak na poldukatowkach z krakowa, to ilosc takowa wynosi tylko 20 na 78 i ma odbicie w stosunku ogolnej ilosci boratynek wybitych w krakowie i ujazdowie. nastepnym czynnikiem moze byc charakterystyczna odmiana orla oraz kroj czcionek cyfr daty.

tak, czy siak jest to temat na dobry artykul, i na pewno obszerniejszy opis sie ukaze na lamach naszego biuletynu, tudziez innych publikacji.

zdjatka dla porownania: wpierw boratynki z mala glowa krola oraz sobowtor na poldukatowce z krakowa.

ps. poldukatowki tym razem litewskie moga sporo podpowiedziec na temat cyfry 8 zmienionej z 5 w boratynach litewskich tlb-hkpl z rzekomego roku 1668

zdjecia poldukatowek, dzieki uprzejmosci WCN

pozdrawiam
heniek151
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

petroniusz15

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec 2010, 11:52:35 »
witaj , Heniu :) , piszesz o swoich boratynkach , aż sie serce śmieje , tyle w tym radości poznawczej , bo faktycznie nie widziałem dotąd szczegółowych opracowań dot tej pozycji ; jeśli pamietasz pisałem , że mam ich ok 200 , otóż jeszcze więcej - ok 300 jest w moim posiadaniu ( w tym dość sporo w niezłym stanie) i stwierdziłem , że może warto , jeśli pozwolisz , przy Twojej pomocy usystematyzować mój zbiór , choc ilośc odmian podana wyżej mnie nieco przeraża , a sa przecież jeszcze najrozmaitsze falsy  i to nie mało.
jeślibyś mógł powiedzieć , jak nabyc ten Twój katalog boratynek , bo nie spotkałem sie z tym na rynku
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

heniek151

• Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marzec 2010, 12:15:27 »
z usystematyzowaniem nie widze problemu, aby tylko dobre zdjecia/skany byly, no i stany w miare czytelne (co najmniej 80% czytelnosci). a katalog mozna sciagnac z mojego chomika z nastepujacego adresu http://chomikuj.pl/heniek151/NUMIZMATYKA/POLSKA/2.+NOWO*c5*bbYTNO*c5*9a*c4*86+(DO+1795)/JAN+KAZIMIERZ+(1648-1668)/BORATYNKI+1659-1668/BORATYNKI-1660.pdf, choc przestrzegam, ze jest juz mocno zdeaktualizowany. zamierzam na weekendzie umiescic wersje 2.0, w ktorej dopracowane zostaly bledy i ujete zostaly nowe odmiany, ktorych liczba laczna czyni razem ponad 110 tylko z rocznika 1660 uzupelnionych zdjeciami.

czyli w skrocie trza nacisnac na obrazek z chomikiem w tym poscie i zaglebic sie w lektury umieszczone na owym. a ostrzegam, ze dnia nie starczy, co by wszystko sciagnac i przeczytac:)

pozdrawiam serdecznie
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Sciurus

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marzec 2010, 12:41:33 »
Dzięki Heniu za ciekawy tekst i czekam na biuletyn. Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że ta półdukatówka to sobowtór i wydaje się, że jest to bardzo dobry trop. Choć do tego trzeba się mocno przegryźć przez temat. Czekam więc na artykuł bo Ty z pewnością masz warsztat :D Ja na razie tylko 1 boratynkę mam z 1660 z dużą głową, ale będzie więcej :D

petroniusz15

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • tam dom twój gdzie serce twoje
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marzec 2010, 15:19:39 »
no to mnie pocieszyłeś   ;)- wcześniej czytałem i było ok 80 , teraz ponad 110  :o, ale myślę że damy radę ;D
pozdrowionka
wiesiek
ps
jak porobie foty ( ale część mam w holderach?) , a będę robił w seriach , nie po jednej nie wstawię , bo byłoby tego za wiele, to umieszczę pliki w picasa3 i podrzucę link
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2010, 15:23:23 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

harpsycho

• Gaduła
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marzec 2010, 20:12:42 »
Toc to wrecz praca proszaca sie o opublikowanie w kolejnym biuletynie - mam nadzieje ze myslimy juz w tym kierunku :)

Pozdrawiam serdecznie!

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho

harpsycho

• Gaduła
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marzec 2010, 20:14:57 »
Teraz po kolejnym wzieciu watku "pod lupe" widze juz ze myslimy - ciesze sie!!!  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho

wordlord

• Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Marzec 2010, 01:21:32 »
Pamiętam jak kiedyś czytając "Tysiąc Lat Monety Polskiej" napotkałem na informację o tym, iż niestety nie sposób odróżnić szelągów ujazdowskich od krakowskich. Pamiętam, że choć boratynki nie leżą w zakresie mych zainteresowań to zastanawiałem się wtedy czy kiedykolwiek uda się rozwiązać problem pochodzeniach tych boratynek. No i proszę po kilku latach pojawia się światełko w tunelu!!! :) Naprawdę, aż miło czyta się takie informacje :) Teraz tylko czekam na artykuł o tym odkryciu :)
Zbieram, więc jestem...

TZPN nr 067

eMTi

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Marzec 2010, 09:34:58 »
Bardzo fajny tekścik.
Przyznaje, że tak w ogóle to podchodziłem sceptycznie do bicia boratynek w Krakowie. Pewnie teraz będę musiał zmienić swoje zdanie w tej kwestii.
Nic nie pozostaje tylko cieszyć się, że ktoś rozgryza te nasze kochane boratynki. Większość opracowań dotyczących boratynek pochodzi z lat 70 i 80, więc troszeczkę czasu już minęło.
Życzę Ci więcej takich rozmyśleń w sali tronowej. ;)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Sciurus

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Marzec 2010, 03:11:52 »
zauwazenie takie pojawilo sie juz na pocztaku xx w. w wiadomosciach numizmatyczno-archeologicznych opisujacych jeden ze skarbow boratynek, ale jakos nie zostalo wziete pod uwage przez pozniejszych autorow katalogw i opracowan, pewnie ze wzgledu na male powazanie tych monet przez kolekcjonerow.

Przez przypadek natknąłem się na w/w artykuł, a jako, że nie ma dokładnie podanych namiarów to wypisuje:

Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 1912, nr 1 (styczeń)

Do przeczytania w Bibliotekach Cyfrowych

Pozdrawiam :)
Paweł

heniek151

• Stały bywalec
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Marzec 2010, 08:22:56 »
dokladnie wlasnie o ten numer mi chodzilo, a na chomiku jest poszerzona wersja artykulu o glowach jk z przypisami :)

R E K L A M A
aukcja monet