Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:30:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Taki sobie półtoraczek  (Przeczytany 6481 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

latan1

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
Taki sobie półtoraczek
« dnia: 22 Czerwca 2010, 22:57:02 »
Chciałbym przedstawić jednego z półtoraków z mojej kolekcji.
Rocznik 1618 , mennica bydgoska.
Niby nic nadzwyczajnego, a jednak ....
1. Awers    2. Rewers

Awers

Pod koroną tarcza z herbami Polski, Litwy i Wazów. W otoku napis - SIGI3DG (3) REXPMDL - przedzielony u góry koroną, a u dołu tarczą z liczbą 3. I właśnie ta tarcza z 3 jest warta uwagi.
1a. 1b.
Otóż nigdy przedtem nie widziałem półtoraka z taką ozdobną tarczą na awersie. Zawsze były to typowe tarcze, proste na górze i zaokrąglone na dole.
Rewers

Jabłko królewskie z liczbą 24 w środku i rokiem 1-8 po bokach.
W otoku napis przedzielony u góry krzyżem, a u dołu tarczą z herbem Sas: MONENO ( ) REGPOL
Tutaj natomiast na uwagę zasługuje wygląd jabłka królewskiego. Jest ono bardziej ozdobne niż na innych półtorakach.
2a.   2b.

Jak wcześnie wspomniałem nie spotkałem się do tej pory z półtorakiem o takim wyglądzie. Jeśli ktoś miał do czynienia z półtorakiem o podobnym wyglądzie proszę dać znać, a najlepiej zamieścić zdjęcia.

Pozdrawiam  -  Andrzej
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2010, 19:11:00 wysłana przez latan1 »

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwca 2010, 08:41:38 »
Wcale nie "taki sobie półtoraczek"! Rzeczywiście bardzo ciekawa odmiana i jak widać, szukając uważnie, można i w tym temacie odnaleźć zapewne jeszcze wiele innych ciekawostek!

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwca 2010, 08:58:08 »
użyto tej samej tarczy co dla herbu podskarbiego - bardzo interesująca sztuka,
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwca 2010, 09:05:10 »
na mój gust , obie tarcze są takie same , nawet wklęsłości są w identycznych miejscach , natomiast sama grubość obwódki może to być śladem  mniejszego i większego zużycia stempli, ale ekspertem w tej dziedzinie nie jestem , więc sie nie upieram
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Czerwca 2010, 09:08:04 »
Bardzo interesujący półtoraczek! Ta sama tarcza co podskarbiego.
Pozdrawiam,
Michał

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwca 2010, 09:12:28 »
zgadza sie , mój błąd , spojrzałem na tarcze i to obie z trójką - no bo sa podobne , ale ta tarcza z herbem podskarbiego jest rzeczywiście taka sama - ciekawa monetka
no i własnie przez nieuwagę  :o napisałem poprzedni post , którtego niniejszym skreślam
wiesiek
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2010, 19:35:50 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwca 2010, 09:13:54 »
eeeeech ...
zdjęcia tarcz są przed i po obróbce, ale to wciąż jedna i ta sama moneta.
Chodzi o to, że inne półtoraki mają tą "3" w zwykłej a nie ozdobne tarczy której tutaj nie ma pokazanej (wystarczy zerknąć na któryś z tematów o półtoraczkach)

Swoją drogą latan jak robisz taki efekt ?

Co do samego jabłka nie widzę żadnych większych różnic od innych półtoraków (ten jest nie wytarty i dlatego tak ładnie sie prezentuje)
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

latan1

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Taki sobie półtoraczek
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Czerwca 2010, 18:02:05 »
Efekt to użycie Photoshopa. Dobrze się to prezentuje, a robię to po to żeby omawiane fragmenty monety były lepiej widoczne. Mam nadzieję, że z tym nie przesadzam. A tak w ogóle to na własny użytek tworzę coś na miarę własnego katalogu półtoraków Z III W (tych które posiadam) i każdą monetę staram się "rozebrać na czynniki pierwsze".

A co do wyglądu jabłka na omawianym egzemplarzu to według mnie nie jest on taki normalny. Proszę spojrzeć na linie tworzące rysunek jabłka, a poprzeczka w nim, składa się z kilku linii: 4-5 gdy tymczasem w typowym półtoraku jest ich 2-3. No i rysunek krzyża jest ciekawy. 

 

R E K L A M A
aukcja monet