Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:16:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sposób wydawania BI? Dyskusja.  (Przeczytany 41325 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Sposób wydawania BI? Dyskusja.
« dnia: 01 Lutego 2012, 14:21:04 »
Szczerze mówiąc - patrząc okiem laika miałem nadzieję, że po odbyciu głosowania w sprawie ewentualnej możliwości rejestracji TPZN zaczniemy od razu głosowanie w sprawie punktu 1C tak żeby dowiedzieć się, między jakimi alternatywami akceptowanymi przez większość możemy wybierać...

Dla przypomnienia:
1) BI - przy zalozeniu ze kultywowana w przeszlosci forma jego propagacji kloci sie z aktualnie obowiazujacym prawem prasowym, obojetnie jak absurdalne by ono nie bylo. A zatem zachodzi pytanie czy chcemy:
(...)
   c) ignorowac "prawo" i wydawac BI jak poprzednio w swiadomosci przynajmniej zlagodzonych
       przepisow o ew. odpowiedzialnosci karnej (jak donosil Pawel)

Pozdrawiam
Piotr

« Ostatnia zmiana: 05 Lutego 2012, 14:13:50 wysłana przez Prankster »

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lutego 2012, 09:53:48 »
Może w niezbyt spójny sposób, ale ja cały czas piszę, że problemem nie jest to czy rejestrować, czy nie rejestrować TZPN, tylko to, w jaki sposób i z jaką częstotliwością będzie wydawany Biuletyn Informacyjny. Co gorsza to dyskusja odeszła od podstawowego problemu na tyle daleko, że nie toczy się temat sposobu wydawania Biuletynu Informacyjnego, czy rejestracji Biuletynu Informacyjnego (czy w ogóle rejestrować), a tego w jaki sposób zarejestrować TPZN i jakie jest to problematyczne.
Według mnie dyskusja powinna dotyczyć najpierw Biuletynu Informacyjnego. Czy dalej go wydawać? Jeśli tak, to w jakiej formie i z jaką częstotliwością?
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lutego 2012, 10:10:20 »
... dyskusja powinna dotyczyć najpierw Biuletynu Informacyjnego. Czy dalej go wydawać? Jeśli tak, to w jakiej formie i z jaką częstotliwością?

Jestem zdecydowanie za wydawaniem BI, a z uwagi na wcześniej opisywane wątpliwości dot. możliwości kwartalnego "puszczania go w obieg", proponuję jw., tj.: aby BI wychodził choćby tylko raz w roku, w takiej formie jak dotychczas (publikacja na naszym forum).

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lutego 2012, 11:47:37 »
I dlatego też proponowałem wcześniej w tym wątku:

Szczerze mówiąc - patrząc okiem laika miałem nadzieję, że po odbyciu głosowania w sprawie ewentualnej możliwości rejestracji TPZN zaczniemy od razu głosowanie w sprawie punktu 1C tak żeby dowiedzieć się, między jakimi alternatywami akceptowanymi przez większość możemy wybierać...

Dla przypomnienia:
1) BI - przy zalozeniu ze kultywowana w przeszlosci forma jego propagacji kloci sie z aktualnie obowiazujacym prawem prasowym, obojetnie jak absurdalne by ono nie bylo. A zatem zachodzi pytanie czy chcemy:
(...)
   c) ignorowac "prawo" i wydawac BI jak poprzednio w swiadomosci przynajmniej zlagodzonych
       przepisow o ew. odpowiedzialnosci karnej (jak donosil Pawel)

Pozdrawiam
Piotr



Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lutego 2012, 21:22:04 »
Jestem zdecydowanie za wydawaniem BI, a z uwagi na wcześniej opisywane wątpliwości dot. możliwości kwartalnego "puszczania go w obieg", proponuję jw., tj.: aby BI wychodził choćby tylko raz w roku, w takiej formie jak dotychczas (publikacja na naszym forum).

Pozdrawiam
Wrocek

Drogi Wrocku, problem w tym, że - jak obszernie o tym była mowa i o czym sygnalizowałem wielokrotnie - wydawanie BI raz w roku "podpada pod prawo prasowe". Proponoweałem wcześniej żeby BI był wydawany w dotychczasowej formie np raz na 1 rok i jeden miesiąc i mógłby być - dla postronnych - opatrzony nawet odpowiednią adnotacją o tym, że nie jest to periodyk w rozumieniu prawa prasowego. Pisałem i modyfikowałem tę propozcyję wielokrotnie i naprawdę nie ma sensu jej w kółko powtarzać, chyba że zajdzie taka potrzeba (patrz: próbujemy to zastosować).
Panowie, ja się WCALE nie upierałem i nie upieram przy rejestracji TPZN. Nie jestem nawet zagorzałym zwolennikiem takiego przedsięwzięcia, co być może mogło się niektórym wydawać.. Jestem po prostu konkretny: wydawanie BI rozbiło się o problem prawny zwiazany z rejestracją pisma, a to z kolei oparło sie o rejestrację TPZN, więc postanowiłem zainicjować konkretne kroki w celu wydawania BI w ten czy inny sposób. Dyskusja jest ważna ale bez przesady, w pewnym momencie trzeba podjąć decyzję. Rejestracja TPZN jest po prostu jedną z dróg prowadzących do celu, ale nie jedyną. Wcześniej proponowałem alternatywną (przynajmniej w kwestii BI) ale bez większego odzewu...
Jeżeli zatem niniejsza dyskusja skłoni nas do konkluzji, że rejestracja TPZN to "skóra nie warta wyprawki" to proponuję wrócić do glosowania nad alternatywną formą wydawnia naszego opracowania zgodnie z naszym prawem. Oczywiście w tym momencie taka konkluzja wydaje mi się zdecyzowanie za wczesna (nie ukrywam, że nastawiałem się na dyskusję nieco dłuższą skoro już tutaj dotarliśmy choć niekoniecznie np wielotygodniową...).
Pozdrawiam Paweł
« Ostatnia zmiana: 04 Lutego 2012, 21:42:46 wysłana przez Aurelius »

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lutego 2012, 22:02:02 »
Przyznam, że nie rozumiem dlaczego mamy najpierw dyskutować nad rejestracją TPZN (o czym w sumie cały czas piszę) jeśli nie ustaliliśmy w jaki sposób będzie wydawany Biuletyn Informacyjny? Przecież ewentualne rejestracja jest potrzebna tylko wtedy, gdy zostanie ustalone, że Biuletyn informacyjny ma być wydawany przynajmniej raz w roku.
Dyskusja nad rejestracją powinna zostać zawieszona, a powinna zostać rozpoczęta dyskusja na temat: W jaki sposób powinien być wydawany Biuletyn Informacyjny?
TPZN nr 042
Pozdrawiam

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lutego 2012, 22:15:35 »
Jeżeli zatem niniejsza dyskusja skłoni nas do konkluzji, że rejestracja TPZN to "skóra nie warta wyprawki" to proponuję wrócić do glosowania nad alternatywną formą wydawnia naszego opracowania zgodnie z naszym prawem. Oczywiście w tym momencie taka konkluzja wydaje mi się zdecyzowanie za wczesna (nie ukrywam, że nastawiałem się na dyskusję nieco dłuższą skoro już tutaj dotarliśmy choć niekoniecznie np wielotygodniową...).

Bez przesady. Dyskusje a propos rejestracji dopiero zaczelismy i nie ma powodu tak od razu ja zdusic. Ale jak juz czesto bardzo dobitnie podkreslalem BI i rejestracja to wbrew pozorom dwie zupelnie rozne sprawy. W danym momencie spolecznosc nasza domaga sie przeprowadzenia glosowania w kwestii dwu przed 3 tygodniami najzupelniej formalnie zgloszonych wnioskow w sprawie dalszego postepowania a propos BI - i to glosowanie powinno zostac niezwlocznie przeprowadzone, nawet jesli jego wyniki mialyby miec tylko krotkotrwale znaczenie (w wypadku jesliby np. zostala podjeta decyzja o rejestracji TPZN). Glosowanie to nie zostalo rozpoczete najwyrazniej tylko przez fakt ze Sz. Kol. Prezes postanowil z niezrozumialych wzgledow konsekwentnie ignorowac swoje zobowiazania w tej kwestii - i tu jestem niestety w kropce co do odpowiedzi na pytanie, jak powinnismy reagowac w takiej sytuacji... Miejmy nadzieje ze Prezes wypowie sie niezwlocznie na ten temat - a jezeli z jakichs wzgledow nie jest nadal w stanie wypelnic terminowo spoczywajacych na Nim zobowiazan, to je po prostu zleci ktoremus z pozostalych czlonkow Triumwiratu :)

A dyskusja a propos rejestracji niech sie toczy spokojnie dalej - w koncu chodzilo nam o to, aby rozpatrzec wszelkie plusy i minusy ew. rejestracji - a nie na predce stworzyc sobie zupelnie nowa organizacje tylko ze wzgledu na mozliwe problemy prawne w zwiazku z wydawaniem BI...

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Lutego 2012, 22:29:22 »
...notabene chetnie dowiedzialbym sie paru szczegolow odnosnie funkcjonowania serwera (oprogramowanie, host-space etc.) - tak sie sklada ze od kilku lat mam serwer za ktory i tak place, a jego wykorzystanie siega w danym momencie ok. 25%... Oczywiscie wazna jest takze kwestia oplaty za domene, ktorej w aktualnej postaci prawdopodobnie nie moglbym przejac. Ale moze daloby sie przedyskutowac zrobienie z tpzn.pl np. tpzn.com albo eu...

W kazdym razie wdzieczny bylbym Kol. Adminowi za garsc informacji na dany temat - chetnie na priva...  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lutego 2012, 14:08:24 »
Tak mi się przypomniał jeszcze jeden sposób na uniknięcie rejestracji BI - niewydawanie go w formie powtarzalnej, a jako całkowicie osobne publikacje z jakimś motywem przewodnim.

Na przykład. Zamiast najbliższego BI 1/2012 wydać publikację o nazwie 5-lat TPZN i w niej zebrać artykuły. W lipcu 2013 Litwa obejmuje prezydencję w UE, więc wtedy można przygotować publikację o pieniądzu na Litwie (czyli np. coś o boratynkach litewskich, itp).

Ponieważ wątek dotyczy dyskusji nad samą rejestracją TPZN, to wydzielam rozmowę o samym biuletynie do innego wątku.

Ewentualnie można wydawać w ciągu roku publikacje:
- poświęconą antykowi i średniowieczu
- poświęconą Polsce
- poświęconą mennictwu nowożytnemu
- jeszcze coś?
Jeśliby to były 4 takie z założenia różne serie i byśmy je wydawali co 4 miesiące, to pomiędzy powtórzeniem serii byłoby 16 miesięcy, czyli ponad rok.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Sposób wydawania BI? Dyskusja.
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lutego 2012, 17:16:09 »
Cytuj
Tak mi się przypomniał jeszcze jeden sposób na uniknięcie rejestracji BI - niewydawanie go w formie powtarzalnej, a jako całkowicie osobne publikacje z jakimś motywem przewodnim.

I to może być panaceum na nasze problemy :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Rejestracja TPZN? Dyskusja.
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lutego 2012, 17:18:00 »
Tak mi się przypomniał jeszcze jeden sposób na uniknięcie rejestracji BI - niewydawanie go w formie powtarzalnej, a jako całkowicie osobne publikacje z jakimś motywem przewodnim.

Na przykład. Zamiast najbliższego BI 1/2012 wydać publikację o nazwie 5-lat TPZN i w niej zebrać artykuły. W lipcu 2013 Litwa obejmuje prezydencję w UE, więc wtedy można przygotować publikację o pieniądzu na Litwie (czyli np. coś o boratynkach litewskich, itp).

Ponieważ wątek dotyczy dyskusji nad samą rejestracją TPZN, to wydzielam rozmowę o samym biuletynie do innego wątku.

Ewentualnie można wydawać w ciągu roku publikacje:
- poświęconą antykowi i średniowieczu
- poświęconą Polsce
- poświęconą mennictwu nowożytnemu
- jeszcze coś?
Jeśliby to były 4 takie z założenia różne serie i byśmy je wydawali co 4 miesiące, to pomiędzy powtórzeniem serii byłoby 16 miesięcy, czyli ponad rok.

Nie jestem pewien czy na takie publikacje nie powinniśmy uzyskać numerów ISBN, ale wolałbym żeby ktoś z naszych prawników to sprawdził.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Sposób wydawania BI? Dyskusja.
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lutego 2012, 21:21:34 »
powtarzam sie , wiem , ale przypomnę : nikt z autorów nie pobiera za artykóły gratyfikacji , wydanie jest w formie elektronicznej czyli : post!!!!! a wobec tego nie może byc mowy o jakimkolwiek naruszeniu prawa , wydaje to nasze stowarzyszenie dla potrzeb własnych a że ktoś sobie z tego skorzysta??? cóz jedynie prawo autorskie broni wartości zawartych w artykółach
wydawalismy do tej pory wię mysle że i można nadal wydawać \
zaznaczam dla SIEBIE
WIESIEK 8)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Sposób wydawania BI? Dyskusja.
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lutego 2012, 21:27:31 »
Koledzy, ostatnio sporo czytałem na temat wydawania i w związku z powyższym chciałbym sprawdzić kilka szczegółów, ale do tego jest potrzebna osoba która zna dobrze kwestie podatkowe. Jeżeli jest w naszym gronie ktoś taki to prosiłbym o kontakt na priva.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Sposób wydawania BI? Dyskusja.
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lutego 2012, 00:38:02 »
Najnowsza propozycja Kol. Prankstera ma z mojego punktu widzenia bardzo obiecujace strony. Nie sadze, ze jakimkolwiek problemem mialby tu byc ISBN. Jesli nie jestesmy profesjonalnym wydawnictwem, a tylko czyms takim, co Niemcy np. okreslaja jako "Selbstverleger" (wydajacy wlasnym sumptem swoje dziela), to chyba nikt nie nalozy na nas obowiazkow prawnych zalatwiania sobie takich numerow - przynajmniej w kraju w ktorym mieszkam zobowiazania takowe nie istnieja - choc oczywiscie ISBN jest znakomitym instrumentem szeroko stosowanym i ulatwiajacym profesjonalny obrot ksiazkami i publikacjami. A nawet jesli w Polsce jest obowiazkowy, to za to z tego co wiem uzyskuje sie tu ISBN bezplatnie (w Niemczech ok. 80 €)... Co najwyzej wypadaloby zatem zasiegnac opinii naszych prawnikow, czy faktycznie procedura taka zlikwidowalaby ostatecznie nasze problemy z PP - ale sprawa z mojego laickiego punktu widzenia wyglada na pierwszy rzut oka bardzo pozytywnie!

Propozycja Kol. Prankstera (o ile oczywiscie on sam jest zdecydowany na taka interpretacje) moglaby dolaczyc jako trzeci alternatywny do dwu poprzednio zgloszonych wniosek odnosnie przyszlosci BI - do poddania pod Glosowanie. Nawet spodziewalem sie, ze wnoskow bedzie byc moze i wiecej - pozwole sobie zacytowac samego siebie:

Nawiasem mowiac: w danym momencie zdaja sie krystalizowac przynajmniej dwa (a niewykluczone ze bedzie ich wiecej...) logicznie wykluczajace sie wnioski dotyczace przyszlosci BI - i kwalifikujace sie najwyrazniej pod Glosowanie Czlonkowskie. Aby nie wynikl z tego desaster (wciaz jeszcze nie do konca rozwiazany formalnie) podobny jak przy naszej dyskusji na temat nazewnictwa Rady, proponuje z gory - czyli jeszcze przed ogloszeniem jego rozpoczecia - zastanowic sie, w jakiej formie Glosowanie mialoby sie odbyc. Zgodnie z Art 6c Statutu zadne Glosowanie Czlonkowskie (za wyjatkiem Wyborow) nie moze polegac na wyborze jednej z wielu konkurujacych ze soba alternatyw - a tylko na zajeciu stanowiska na TAK lub NIE wobec jednej okreslonej alternatywy (mozliwe ze artykul ten nie wytrzymuje proby czasu i powinnismy zastanowic sie nad jego zmiana - ale w chwili obecnej wciaz jest obowiazujacy...)
Z mojego punktu widzenia jedynym nasuwajacym sie tu wyjsciem w pelni zgodnym z Art. 6c byloby tu poddanie pod Glosowanie najpierw jednego z przedstawionych wnioskow (dowolnego: tego wg. decyzji Prezesa, na lut szczescia, tego ktory w dyskusji wydaje sie zdobywac wieksza popularnosc itp.) oraz w razie przyjecia go przez Glosowanie zgodnie z wymogami Statutu interpretacje tego faktu jako rownoznaczne odrzucenie wnioskow alternatywnych. Natomiast w razie odrzucenia pierwszego z poddanych pod Glosowanie wnioskow konieczne byloby przeglosowanie kolejnego (odpowiednio nawet ew. i dalszych...). Nie jest tez przeciez w zaden sposob zagwarantowane, ze ktorakolwiek z dyskutowanych alternatyw znajdzie wystarczajace poparcie czlonkow Towarzystwa...

Jesliby zatem w mysl powyzszej sugestii przeglosowac ktorys z wnioskow (np. ten Kol. Prankstera - o ile potraktujemy jego propozycje jako wniosek), mogloby sie okazac, ze mamy rozwiazanie sprawy. Nie ma powodu, aby odciagac Glosowanie w tej kwestii - chyba ze Kol. Prezes ma zamiar przedstawic jeszcze jeden wlasny koncept - ale jak pamietam sklanial sie jak dotad do propozycji Kol. Sekretarza... W danym momencie trudno przypuszczac, ze pozostali Czlonkowie skumaja sie po trzech i w najbliszym czasie przezyjemy wylew kolejnych znakomitych propozycji rozwiazan problemu BI...  8)

Proponuje zatem, aby niezwlocznie wyjasnic, czy propozycja Kol. Wiceprezesa Prankstera jest Jego formalnym wnioskiem w sprawie przyszlosci BI - i czy zaproponowana przez Niego formula jednoznacznie moze rozwiazac nasze aktualne problemy prawne. Jesli Kol. Prezes nie rozpatruje jednoczesnie jakichs totalnie nowych alternatywnych rozwiazan, to oczekiwalibysmy w tym momencie podjecia konkretnych decyzji odnosnie Glosowania....
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Sposób wydawania BI? Dyskusja.
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lutego 2012, 03:04:02 »
Moja propozycja była do przedyskutowania. Wolałbym, żeby ta dyskusja potrwała parę dni. Może w międzyczasie ktoś jeszcze wymyśli coś lepszego.

Co do ISBN/ISSN, to cytat z informacji:
Cytuj
Z punktu widzenia międzynarodowego systemu ISBN nie ma prawnego wymogu posiadania ISBN. Nadanie numeru ISBN nie pociąga za sobą żadnej prawnej ochrony ani też ochrony praw autorskich.

Wniosek o nadanie puli numerów ISBN może złożyć wydawca, którym może być osoba fizyczna. Dostaje się wtedy pulę od razu 10 numerów ISBN. Dopiero później zgłasza się wykorzystanie numeru.

 

R E K L A M A
aukcja monet