Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:55:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ciekawostki trojakowe  (Przeczytany 139413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #60 dnia: 06 Czerwca 2015, 18:11:07 »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #61 dnia: 06 Czerwca 2015, 20:48:44 »
Falszywy trojak ryski, stawiam na Batorego (1581). Chyba z epoki. Ciekawy, szkoda, ze go przegapilem.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2015, 15:45:33 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Sierpnia 2015, 10:24:32 »
Co myślicie o tych słowach:

Cytuj
w świetle badań Mikołajczyka - mennica w Rydze wybiła w dwu ostatnich dekadach XVI stulecia 63% wszystkich szelągów i 22% wszystkich trojaków Rzeczypospolitej.

Cytat pochodzi z książki/katalogu aukcji WCN50 napisanej przez Pana Paszkiewicza.
Czy rzeczywiście co piąty trojak był ryski?
Norbert

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Sierpnia 2015, 11:08:47 »
Cytuj
w świetle badań Mikołajczyka - mennica w Rydze wybiła w dwu ostatnich dekadach XVI stulecia 63% wszystkich szelągów i 22% wszystkich trojaków Rzeczypospolitej.
Cytat pochodzi z książki/katalogu aukcji WCN50 napisanej przez Pana Paszkiewicza.
Czy rzeczywiście co piąty trojak był ryski?
Trzeba by sięgnąć do cytowanych badań, niestety Pan Profesor nie dał w swojej książce dokładnej bibliografii. Podejrzewam, że może chodzić o którąś z sesji cyklu "Mennice, mincerze, techniki mennicze...", być może IX, na której p. Andrzej Mikołajczyk miał referat pt. "Miejska moneta polska w obrocie pieniężnym Rzeczpospolitej" (na tej samej konferencji był także referat "Mennictwo miasta Rygi" samego autora WCN50).

"Na oko", patrząc na to co znajduje się na bieżąco na rynku numizmatycznym, nie widzę nic niezwyczajnego w takim szacunku.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Sierpnia 2015, 18:30:58 »
Kiedy oszacować liczbę choćby trojaków ryskich z 1586 roku pojawiających się na rynku w ostatnich dwu latach, taka ocena nie dziwi mnie wcale. Oczywiście jest to szacunek czysto subiektywny.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #65 dnia: 23 Sierpnia 2015, 11:42:44 »
Korzystając z archiwum WCN podliczyłem aukcje trojaków z lat 1580-1600. Bez lat 1586-7, ponieważ po wpisaniu tych dat wyskakują trojaki, które znalazła wyszukiwarka w opisie okresu panowania danego króla. Tzn. jeśli jakaś moneta w opisie ma podane Zygmunt III 1587-1632 (lata panowania) to wyszukiwarka podaje wszystkie wyniki. Dla przykładu 1587 to 5139 monet na 257 str.  ;) I nie chciało mi się szukać monet wybitych w tym roku.

Ryskie 905
Pozostałe 4707

Czyli faktycznie 20%. Występowanie poszczególnych roczników jest mocno zróżnicowane, bo są lata gdzie trojaki ryskie stanowią 0-5% aukcji, ale np. w roku 1588 na 138 pozycji aż 67 było ryskich.
Norbert

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Sierpnia 2015, 15:25:08 »

Ryskie 905
Pozostałe 4707

Czyli faktycznie 20%.

Mi obliczenia wyszły trochę inaczej :)

Ryskich jest 905
Pozostałych (rozumiem, że nie Ryskich) 4707
Czyli wszystkich jest 5612

905/5612 * 100% = 16,13% tak w ścisłości matematycznej :)
Ryskie stanowią 16,13% ogółu.
Co szósty był z Rygi.

Liczenie 905/4707 * 100%  ≈ 20% jest błędem :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #67 dnia: 24 Sierpnia 2015, 21:44:53 »
16,13% ≈ 20%
Archiwum WCN może być tylko pewnym przybliżeniem, ponieważ nie zostały przytoczone zacytowane wcześniej badania. Jeśli jest to ta sesja, o której myślę, jest w tym momencie na allegro. Jeśli ktoś chciałby dalej pociągnąć merytorycznie tę dyskusję, powinien przytoczyć tamte wyniki oraz przyjętą metodę badawczą. (Podejrzewam analizę skarbów, chyba że zachowały się jakieś dokładniejsze dokumenty mennicze - tu już na tyle w temacie nie siedzę).
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2015, 21:51:15 wysłana przez DzikiZdeb »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #68 dnia: 25 Sierpnia 2015, 19:20:49 »
Oczywiście, że samo archiwum WCN to tylko niewielka ilość danych, które nie mogą posłużyć do stawiania tezy. Podałem te wyliczenia, jako swego rodzaju papierek lakmusowy.  ;)
Niestety nie posiadam tego wydania. Mam większość pozostałych numerów. Jak tylko zdobędę ten artykuł to na pewno podzielę się informacjami.

Na razie mogę zaprezentować bardzo ciekawe fałszerstwo z epoki. Popiersie z tytulaturą wskazuje na Zygmunta III, ale rewers to data 1586 i ...Transylwania.
Na drugiej stronie tego tematu Kolega qcho jeden post poświęcił na opis herbu Batorych - wilcze kły. Warto wrócić się do tego tekstu.
Norbert

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #69 dnia: 25 Sierpnia 2015, 20:24:40 »
fałszerstwo z epoki.
Według mnie to nie jest fałszerstwo z epoki, tylko naśladownictwo bałkańskie (Raguza), zapewne bite znacznie później. W mieście tym był to powszechny pieniądz drobny jeszcze w początku XIX w., nie znam przy tym końcowej daty jego produkcji. Była ona jednak na tyle późna, że tego typu pomysły wydają się dość naturalne. Aleksander Sapieha odbywając swoją podróż po Bałkanach w roku 1804 pisał "Moneta raguzańska nie jest ani piękna, ani liczna(...) Niewspółmiernie mnie zadziwiło, gdy postrzegłem między małymi zdawkowymi pieniędzmi srebrnymi dużo naszych Zygmuntów monet, na których z jednej strony jest wyobrażenie twarzy z napisem doskonałym, z drugiej zaś trzy wieże z literami C. i R. ". (A. Sapieha, Podróże w krajach słowiańskich odbywane Ossolineum 1983, s. 239).

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #70 dnia: 02 Września 2015, 10:56:11 »
Znane fałszerstwo powstałe najprawdopodobniej na terenie Siedmiogrodu. Dokładnie ten typ jest u Igera: N.86.1.
Nie tylko Raguza, czy Suczawa biły podróbki trojaków, mennice Siedmiogrodzkie, czy te oficjalne, czy też mniejsze również to robiły,
widać to między innymi po puncach używanych przez fałszerzy - tych samych zarówno w produkcji oficjalnej , np. dla Stefana Bocskaia, czy też w
biciu monety fałszywej.

Tzw babki raguzańskie znane są przede wszystkim ze wzoru, który opisałem tutaj:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg42354.html#msg42354

jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #71 dnia: 24 Października 2015, 19:16:00 »
Pewnie spora część osób już zapoznała się z moim wpisem na naszym fanpage'u. Jednak dodatkowo wstawię i tutaj kilka zdań. Mam nadzieję, że Kolega Jarek nie będzie zły za zaśmiecanie tego interesującego wątku, moimi przemyśleniami nad ilością monet. ;)

QVI HABITAT IN COELIS IRRIDEBIT EOS
Litewskie trojaki z lat 1565-66 z cytatem z Psalmu 2: 4, “Który mieszka w niebiosach, naśmieje się z nich” dla wielu kolekcjonerów są pożądanymi numizmatami. Rzadkość tych monet według Igera to R5 dla 1565 i R7 dla 1566. O ile późniejszy rocznik faktycznie bardzo rzadko występuje, to trojaki z datą 65 pojawiają się dość często. Wystarczy przypomnieć, że w archiwum WCN pojawia się 31+1, AN to 7 egzemplarzy. Natomiast w kolekcji Igera było 6+2.
Dodatkowo na IV Międzynarodowej Konferencji Numizmatycznej w Supraślu był wygłoszony bardzo ciekawy referat - „Satyryczna trzygroszówka Zygmunta Augusta”. Z którego możemy się dowiedzieć o ilościach tych monet w kilku muzeach.
Kowno 16+4
Troki 5
Litwa 9
Wilno 0+1
Białoruś 1
Kraków 1+1
Warszawa 1
Do tego dochodzą monety ze skarbów: 12+2

Podliczając wszystkie wymienione egzemplarze otrzymujemy wynik: 89+11
Oczywiście należy pamiętać, że znikoma część tych monet mogła się powtarzać. Jednocześnie trzeba podkreślić, że X sztuk nie zostało wymienionych. Sam przy okazji wertowania różnych stron w Internecie natrafiłem na około 10 trojaków, w tym jeden z 1566. Dlatego bez pomyłki można przyjąć, że znamy co najmniej 100 trojaków z 1565 roku oraz kilkanaście monet z 66. To z kolei pozwala uznać, że maksymalne stopnie rzadkości wynoszą odpowiednio R4 i R6.

Zdjęcie przedstawia trojaka z niedawnej aukcji na violity.
Norbert

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Ciekawy Batory
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Czerwca 2017, 19:15:40 »
Jestem w posiadaniu ciekawego trojaka poznańskiego Stefana Batorego z 1586 roku. Awers jest idealnie taki sam jak na zdjęciu z katalogu trojaków Igera P.87.1, czyli z trojaka pośmiertnego z 1587 roku. Natomiast rewers odpowiada numerowi P.86.2 w wersji bez korony nad tarczą herbową, lub monecie P.86.3. Najwidoczniej stempel tego popiersia został użyty do wybicia pośmiertnych trojaków tego króla, lecz wcześniej został poprawiony.
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwca 2017, 19:26:36 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #73 dnia: 05 Lipca 2017, 09:44:26 »
Dawno tu już nic nie pisałem, ale wpis na temat trojaków elbląskich podsunął mi pomysł na ten temacik:

Emisje pośmiertne na trojakach.

Zdarza się, że władca nam odejdzie z tego świata a my mamy gotowe stemple na przyszły rok i co z tym zrobić? Monetę trzeba bić, a nowy monarcha tak
szybko może się nie pojawić. W takich przypadkach czasami decydowano na bicie monety z portretem nieżyjącego władcy. Innym przypadkiem jest bardzo
duży sentyment i szacunek do zmarłego pryncypała, co powodowało rozmyślne bicie pośmiertne nawet przez kilka lat.

Poniżej lista trojaków pozagrobowych:

- trojak poznański Stefana Batorego z 1587 roku. Batory zmarł  12 grudnia 1586.
Post powyżej przedstawia ciekawego trojaka z 1586 ze stemplem awersu użytego do wybicia pośmiertnego w 1587.

http://www.kultura.malopolska.pl/object/MNK VII-P-19597

- rekordzista jeśli chodzi o emisje pośmiertne - Stefan Bocskai zmarły 29 grudnia 1606.
 trojak 1607 - http://www.pannoniaterra.hu/tetel/33/302
 trojak 1608 - http://www.pannoniaterra.hu/tetel/33/303
 trojak 1609 - http://www.pannoniaterra.hu/tetel/33/304

- trojak koronny szwedzki Gustava Adolfa (zmarł 6 listopada 1632) wybity w Elblągu w 1633 roku
http://wcn.pl/auctions/68/479

Jak widać za wiele tego nie było.

« Ostatnia zmiana: 05 Lipca 2017, 10:42:14 wysłana przez qcho »
jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: ciekawostki trojakowe
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Sierpnia 2017, 11:18:28 »
Nie jest to żadna ciekawostka, ale w wyniku podwójnego bicia herb snopek zamienił się w...  ;)
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet