Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 23:50:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog - pomoc  (Przeczytany 39126 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Kwietnia 2014, 15:43:21 »
Odmienne ułożenie gwiazdki wyznaczało inny wariant? Możesz podać przykład?

Przy trojakach posługuję się podziałem na takie kategorie

Władca - rocznik - typ - odmiana

Czy pisząc "wariant" masz na myśli odmianę czy też może coś innego?

jarek

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Kwietnia 2014, 16:43:06 »
Władca - rocznik - typ - odmiana.
Brakuje mi tu jeszcze mennicy. No i trzeba dokładnie określić na którym poziomie i według jakich kryteriów rozróżnia się typy i odmiany.
Z okazji niedawnego zaopatrzenia się w garść różnych ciekawych boratynek i związanego z tym wertowania dostępnych katalogów temat przyprawia mnie o ból głowy...

ZM

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Kwietnia 2014, 17:35:08 »
W sumie na moje proste pytanie o różnice gwiazdek występującą na tym samym typie monet, dostałem odpowiedzi Pana Lecha i Kolegi qcho sugerujące, że to bez znaczenia.
Przynajmniej tak odczytałem te wypowiedzi. ;)
Oczywiście akceptuję takie podejście do tematu. Jednak korci mnie drążenie, dlaczego.
Dlaczego qcho uznajesz to za mało istotny element wpływający na różnicę trojaków, a jednocześnie akceptujesz wiele podobnych przykładów już opisanych...
Nie jestem w stanie podać identycznego wariantu (różne ułożenie gwiazdek), bo prawdopodobnie go nie ma. Za to wstawiłem inne przykłady wykorzystania pewnych cech do rozróżnienia monet.
Kilka postów wcześniej są zdjęcia. Teraz proszę o odpowiedź.
Jaka jest różnica między cyfrą 6, literą B, gwiazdką.
Co sprawia, że 6 i B mogą być brane pod uwagę przy klasyfikacji, a gwiazdka już nie?

Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Kwietnia 2014, 18:11:01 »
Ło matko, rzeczywiście mennica mi umknęła, dzięki Zenon za zwrócenie uwagi.


Co do klasyfikacji to jak mawiają ekonomiści to zależy co badamy:

Weźmy trojaki:

Wszystkie bite w Malborku za Zygmunta III mie maja zadnych kropek przy nominale. Gdyby sie taki trafił
To byłaby moim zdaniem sensacja -  mimo, ze to tylko kropki. Wszystko dlatego,ze stemple w Malborku były robione z duża dbałością o powtarzalność. W innych mennicach np lubelskiej dowolność ( albo niedbalosc )  była juz ogromna.

Kryterium oceny różnic jest oczywiscie subiektywne, ale brak litery, czy tez odwrócona litera w legendzie lub napisie to juz spory błąd rytownika - błąd ktory czasem zmienia sens napisów i całej monety. Dlatego na pewno jest to bardziej znaczna różnica niz przekręcona  o 50 stopni gwiazdka - ktora tak naprawde jest tylko informacja o innym stemplu.

Ale nie deprecjonuje Twojego podejścia, to jest takie dążenie do ideału przy klasyfikacji monet, a jak wiadomo nie cel daje najwieksza przyjemność, ale dążenie do jego osiągnięcia.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2014, 18:13:12 wysłana przez qcho »
jarek

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Kwietnia 2014, 22:47:58 »
Ja jestem wrogiem analizowania zbytecznych szczegółów i uganiania się za innym układem kropek, gwiazdek itp. Szczegółowe przesunięcia elementów względem siebie raczej  nie powinny być przedmiotem żadnego opracowania chyba, że ma ono pomóc w identyfikacji liczby stempli. Dążenie do sytuacji "idealnej" czyli utworzenia z każdego stempla wariantu to gonienie za wiatrem. Takie opracowania/katalogi mają nikłą wartość naukową (chyba, że dotyczy szacowania wielkości emisji) i żadnej wartości dla kolekcjonera, który ugania się później za różnymi dziwactwami. Trojak z odwróconym B to na pewno odmiana, która robi różnicę, bo dotyczy dość istotnej treści monety. Jasne jest, że są treści mniej lub bardziej istotne np. rok, znaki mincerskie, popiersie, legenda, kompozycja itp. Mniej istotnym będzie jaki dziób ma orzeł albo kąt nachylenia poszczególnych elementów względem siebie. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Kwietnia 2014, 23:03:11 »
Tylko do tej pory nie padła odpowiedź. Dlaczego B czy 6 ma być ważniejsze jeśli chodzi o inne ułożenie w tym samym miejscu ;)
Jeśli przyjać Wasze poglady to należy wykreślić parę odmian u Igera czy Kopickiego.
Nikt nie postawił tezy, która jest możliwa, że to nie sa błędy, a po prostu celowe działania pracowników mennicy, majace ułatwić np. kto/ile wyrobił. Przecież mogli mieć jakieś normy pracy, z których możliwe, że byli rozliczani ;) Nigdy nie dowiemy się, czy takie mało istotne różnice były wynikiem nieuwagi czy przeciwnie. Całkowicie zamierzone.
Oczywiście to od badaczy, pasjonatów zależy czy będzie na to zwracać się uwagę. Czy uznamy, że to niepotrzebne szukanie dziury w całym :)
Tylko jeśli gwiazdki sa nieistotne to trzeba być konsekwentnym i również uznać, że inne ułożenie 6, B lub jeszcze czegoś innego też jest nieważne;)
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Kwietnia 2014, 23:23:43 »
Cytuj
Tylko do tej pory nie padła odpowiedź. Dlaczego B czy 6 ma być ważniejsze jeśli chodzi o inne ułożenie w tym samym miejscu Mrugnięcie
Nie padła, bo trudno ją zwerbalizować. Istnieje intuicyjna granica. Gdyby szóstka była odwrócona jak B to też odmiana byłaby istotna. Treść monety jest w poważnym stopniu inna. 6 jest cyfrą roku bicia, B symbolem mennicy, popiersie obrazuje sylwetkę, wygląd panującego króla. Obracamy się w pewnej konwencji znaczeń, Norbercie. Interpretacja treści ma znaczenie. Jeśli fazowanie gwiazdek względem napisów otkowych ma coś wspólnego z rozliczaniem pracy rytowników to jest to też fakt istotny. Jest jednak jeden problem, trudno Ci to będzie udowodnić:) do tego czasu dla większości z Nas będzie to przypadkowy zamysł rytownika nie mający znaczenia.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Katalog - pomoc
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Kwietnia 2014, 23:30:42 »
Tym mnie pokanałeś :)
Co jednak nie zmieni mojego nastawienia, że pozwolę sobie za jakiś czas ogłosić nowy wariant stempla pewnego trojaka ;)
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet