Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:12:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet  (Przeczytany 17399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bbladek

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« dnia: 25 Kwietnia 2015, 21:53:46 »
Polecam wszystkim początkującym i nie tylko naszą nową książkę Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet.

W książce porównujemy stare sposoby przechowywania (wielu znane) jak i nowe sposoby katalogowania monety tzw. "uzupełnione kopertki". Oprócz sposobów przechowywania dużo miejsca poświęciliśmy na katalogowanie - porównujemy popularne katalogi monet, sprawdzamy ich rzetelność i przydatność numizmatyczną. Dodatkowo zrobiliśmy ciekawą prowokację związaną z polskim gradingiem Smile
Jestem pewien, że każdy znajdzie coś co go zaciekawi. 120 merytorycznych stron.

Książka do kupienia na Allegro oraz na naszej stronie: http://przechowywanie-monet.bestbit.pl/
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2018, 12:41:32 wysłana przez TomekP »

Jerzy

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Kwietnia 2015, 22:44:46 »
Przykro mi ale po obejrzeniu probki stwierdzam niewielka przydatnosc tej publikacji dla numizmatyka. Lakoniczny styl felietonowy i zbior prawd oczywistych. Nie polecam.

TomekP

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Kwietnia 2015, 22:51:22 »
Tylko że te prawdy oczywiste kiedyś trzeba poznać... Starczy spojrzeć na inne fora, gdzie są dziesiątki postów z pytaniami o to, by zobaczyć jak się Pan myli...

Jerzy

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Kwietnia 2015, 23:28:06 »
Oczywiscie jesli do kogos przemawia stwierdzenie, ze "w naszym skomercjalizowanym swiecie calkowicie za darmo mozna co najwyzej dostac lomot w ciemnym zaulku" to trudno polemizowac. W mojej opinii literatura numizmatyczna moze sie obejsc bez takich metafor.
Powtarzam: numizmatyk nie znajduje tam nic dla siebie. Kiedy chce poczytac o awanturach i lomotach, siegam po Grzesiuka.
Nie potrzebna mi tez instrukcja jak czytac katalog.

Mam wrazenie, ze to jednak Pan sie myli.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2015, 23:31:53 wysłana przez Jerzy »

Jerzy

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Kwietnia 2015, 23:30:50 »
Poza tym 45 złotych za 100 stron rzadkiego tekstu rozpychanego niepotrzebnymi obrazkami to gruba przesada. Powiedziałbym nawet - nieprzyzwoitość.

Dziekuje Panie Lechu. Nie ruszalem kwestii ceny i odstepow miedzy wierszami by nie byc oskarzony o malostkowosc ale zgadzam sie z Panem w zupelnosci.

TomekP

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Kwietnia 2015, 09:46:26 »
Panie Jerzy - a ma Pan to wydawnictwo? Bo na podstawie próbek ciężko raczej wydawać opinię na temat całości... Według mnie cena za wysoka, aczkolwiek sam wydaję niedługo więc wiem, że to wymóg zarobku - skład +druk takiej książki to koszt kilku tysięcy... Co do forów-oczywiście, ale czasem łatwiej zajrzeć do książki i sobie coś przypomnieć niż przekopywać się przez ileś stron forów.
Żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie bronię autorów i sam uważam, że forma nie jest łagodnie mówiąc idealna, jednak mnogość pytań na tematy poruszone w tej książce wskazuje, że takie wydawnictwo może się przydać, zwłaszcza początkującym.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Kwietnia 2015, 10:04:17 »
Na podstawie zamieszczonej próbki nie wydałbym tak negatywnej opinii jak panowie powyżej. Jak wynika z przykładów, pozycja kierowana jest do początkujących kolekcjonerów, powiedzmy wprost, głównie młodzieży. Stąd zapewne forma i układ. Książka według mnie do rozważenia np. na prezent dla bardzo początkującego "zbieracza".

Autorzy zainwestowali swój czas, pieniądze, trzeba trzymać kciuki.  Co nie zmienia faktu, że to nie jest pozycja dla mnie, więc jej nie nabędę do swojej biblioteczki. Rynek się zmienia, także kolekcjonerski, kiedyś kupowało się wszystko, teraz można wybierać.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwietnia 2015, 17:29:39 »
Co do publikacji to rzucają się w oczy błędy różnego typu np. "Katalogi Aukcyjne " (duża litera - nieuzasadniona). "Ciężki do oszacowania" - chyba miało być "trudny do oszacowania" itp.
Z Panem Lechem to się połowicznie zgodzę. Takie podejście jak Pan opisuje jest już powszechne w nauce. Elektroniczne bazy z artykułami, bez drukowanych egzemplarzy. Nie przeceniałbym roli for internetowych czy to w numizmatyce czy w innej nauce. Nawet, jeśli uzyskam odpowiedź na specjalistyczne pytanie często trudno ta informację zweryfikować a autor nie bierze żadnej odpowiedzialności za nią. Publikacje książkowe/czasopisma mają zwykle recenzję, co ma zabezpieczyć przed pisaniem głupot. Co do wygody korzystania to jest kwestia subiektywna, należy też pamiętać że formy elektroniczne łatwiej powielać i rozprowadzać nielegalnie.

Jerzy

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Kwietnia 2015, 17:39:53 »
Niezaleznie od nosnika, ksiazka wyglada na niewarta uwagi.

TomekP

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Kwietnia 2015, 17:43:37 »
Panie Lechu - mamy odmienne punkty widzenia, chyba nie ma sensu ich dyskutować. Dla mnie wygodne są oba rodzaje publikacji i choć jestem zapewne dużo młodszy od Pana wolę książki w formie papierowej niż np. e-booki.
Co do informacji, miałem tu na myśli spojrzenie ogólne, np wpływ środowiska w jakim przechowujemy monety, zależności między materiałami a monetą etc. takich spraw nie porusza się zbyt często na forach, a ma to przecież spore znaczenie dla przechowywania. Co nie zmienia faktu, że publikacja jest jak już ktoś napisał dobra na prezent dla początkującego.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwietnia 2015, 18:14:43 »
Jesli chodzi o mnie, to nie widze powodu by kupic to wydawnictwo.  ::)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

TomekP

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Kwietnia 2015, 19:03:35 »
Cóż czuję się wywołany do odpowiedzi...
Po pierwsze na giełdę jak już chodzę, to nie biorę nic prócz ewentualnie Kopickiego, którego mam w pdfie. Zazwyczaj wiem, co chcę kupić i co mnie interesuje  :)
Co do przypominania sobie powiem wprost o co mi chodzi - nie wiem czy jest to w tej książeczce poruszone, natomiast jak wiadomo istotną sprawą dla przechowywania monet jest to w jakim środowisku były i w jakim będą się znajdować. Np wpływ folii pcv, klejów z szafek, składu papieru (jakoś rzadko się wspomina, że powinien to być papier wytrawiony bez żadnych domieszek). Oprócz tego sposoby zabezpieczania itd. Takich informacji spodziewałbym się w takim wydawnictwie, natomiast nieraz jest tak, że na forum ktoś raz to kiedyś poruszy i trzeba tego szukać potem, albo się spytać i liczyć, że ta osoba w miarę szybko odpowie ponownie. A tak można sobie sięgnąć do książeczki i spojrzeć, czy dana rzecz jaką chcę kupić jest odpowiednia dla moich monet, czy nie. To oczywiście tylko przykład, który można łatwo zbić, ale tak to widzę. Po prostu szybciej jest nieraz przewertować kilkanaście stron książki i znaleźć interesującą nas informację o której wiemy, że tam jest, niż przekopywać fora. Drugą taką rzeczą są reakcje chemiczne na monetach (np korozja, pojawienie się patyny, grynszpanu, reakcje pomocne przy konserwacji, sposoby usuwania jakże kiedyś modnego do zabezpieczania lakieru bezbarwnego) - takich rzeczy nieraz próżno szukać na forach, a przecież właśnie od początku powinno się taką wiedzę zdobyć, żeby potem "domowymi sposobami" nie zniszczyć monet.
Co do biznesowości - tego nie skomentuję. Uważam, że kampania na rzecz tego wydawnictwa jest źle przeprowadzona, ale w dalszym ciągu uważam (nie mam z tego tytułu żadnych dochodów ;) ) że taka książeczka może być przydatna dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z numizmatyką.

TomekP

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Kwietnia 2015, 22:43:25 »
Obecnie punkt dla Pana, ale... jak miałem jeszcze romansik z numizmatyką II RP to na giełdy brałem popularnego Parchimowicza (papierowego) gdzie miałem zaznaczone braki, więc obie opcje są możliwe  ;)

Oczywiście to moje wyobrażenia bo nie widzę sensu kupowania książki przekazującej mi wiedzę którą już posiadam zebraną z artykułów, forów i doświadczenia, natomiast głównie chodzi mi o to, że na podstawie próbek nie można wiele stwierdzić na jej temat, więc całkowita krytyka jest w moim przekonaniu nie fair, bo mimo błędów może zawierać sporo przydanych danych, a dla początkujących takie wydawnictwo by się bardzo przydało - obserwuję różne fora i wiem, że jak już ktoś pyta o przechowywanie monet to dostaje informacje o dostępnych na rynku kapslach/holderach bez wskazań innych rzeczy nie wspominając o ewentualnych skutkach ubocznych z przetrzymywania w danych warunkach, z kolei jak pojawia się pytanie o czyszczenie to odpowiedź brzmi "nie czyści się monet!!!", co jest bzdurą, bo można to robić, ale z głową i przy znajomości procesów chemicznych.

Co do kopertek - zaskoczył mnie Pan tym, bo nigdy nie wchodziłem w tą ofertę serwisu i byłem przekonany, że jest to wzór do kopertek klasycznych składanych, a nie klejonych... Tak więc tu punkt dla Pana i jeśli jest to powielone w książce to to już duże uchybienie i poważny błąd...

A tak nieco z innej beczki - da się gdzieś teraz dostać gotowe z wytrawionego papieru, czy trzeba samemu zrobić?

Jacek O

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Kwietnia 2015, 22:53:05 »
A tak nieco z innej beczki - da się gdzieś teraz dostać gotowe z wytrawionego papieru, czy trzeba samemu zrobić?

http://www.beskidplus.com.pl/index.php?m=sh&n=Specjalne&prod=78

TomekP

  • Gość
Odp: Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Kwietnia 2015, 23:00:26 »
Te są klejone... i to klejem introligatorskim. Równie dobrze można kupić lindnerowskie z papieru. I to złe i to.


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet