TPZN - Forum numizmatyczne

Działalność TPZN => Wiadomości publiczne TPZN => Wątek zaczęty przez: qcho w 03 Październik 2016, 09:26:13

Tytuł: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Październik 2016, 09:26:13
To niebywałe, ale kolejny rok minął...

W związku z tym znów proponuję zabawę w kalendarz.
Zasady podobne jak w latach poprzednich, a więc:

W niniejszym wątku zapraszam wszystkich użytkowników forum ( nie tylko członków TPZN ) do zgłaszania swoich propozycji ( zdjęć) do
kalendarza TPZN na rok 2017.


Poniżej przedstawiam podstawowe zasady zgłaszania swoich zdjęć:

- każdy użytkownik może zgłosić max 3 propozycje monet/banknotów/medali do konkursu ( razem 6 zdjęć ), moga być zarówno pojedyncze okazy jak również zdjęcia
kilku egzemplarzy.
- minimalna rozdzielczość zdjęcia to 3,5 MPx   (2288 x 1520). ( Może być trochę mniejsza, nie jestem aptekarzem )
- na zgłoszenia czekam do końca października ( termin w wyjątkowych przypadkach może zostać przedłużony maksymalnie o tydzień).
- każdy zgłoszony egzemplarz powinien posiadać opis. Można się wykazać jakąś historią na temat, itp, itd.
- zdjęcia należy zgłaszać bezpośrednio w tym wątku ( można, a zawet jest to zalecane, aby wklejać z mniejszą rozdzielczością byle na potrzeby kalendarza posiadać odpowiedni format)
- po zebraniu wszystkich zgłoszeń w listopadzie nastąpi wybór 13 najlepszych zdjęć eksponatów z uwzględnieniem proporcjonalności epok tak aby
każda epoka w miarę możliwości miała swojego reprezentanta.
- wyboru zdjęć do kalendarza dokonają członkowie TPZN w głosowaniu.


- O wyborze zdjęć do kalendarza może również zadecydować opis. Jeśli chcemy zwiększyć szanse wyboru opiszmy jak najciekawiej nasze zdjęcia!!!!

Nie zwlekaj i wyślij zdjęcia swoich najlepszych okazów - być może, że to właśnie twój egzemplarz będzie zdobił oficjalny kalendarz TPZN!!!!
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: kwinto w 09 Październik 2016, 14:01:11
Ktoś musi być pierwszy, więc taka oto propozycja ; wariacje z szelągiem Stefana Batorego
1. W środku awers - ozdobny monogram królewski S pod koroną z inicjałami I-D Podskarbiego Jana Dulskiego po bokach, wokół napis otokowy. Na zewnątrz rewersy szelągów koronnych - tarcze herbowe Polski i Litwy pod koroną, wokół napis otokowy ; od góry w prawo 3 z mennicy Olkuskiej z herbem Glaubicz, Jastrzębiec, Batorych, szeląg koronny jedynie z herbem Litwy, szeląg z mennicy w Poznaniu i szeląg z mennicy w Malborku dla ziem pruskich.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Neko w 11 Październik 2016, 20:48:11
Moim zainteresowaniem są co prawda monety "Polski Królewskiej" ale dla zilustrowania bogactwa numizmatów na kalendarz proponuje oprócz talara SAP również żeton i medal.
1. Medal koronacyjny Jana III Sobieskiego - 1676;
2. Talar Koronny Stanisława Augusta Poniatowskiego - 1766;
3. Żeton z okazji przyłączenia Galicji i Lodomerii do Austrii - 1773.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Neko w 11 Październik 2016, 20:49:08
cd
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 12 Październik 2016, 04:36:47
Historia chrzescijanskich osrodkow basenu Morza Srodziemnego moze zafascynowac nawet wybrednego badacza.
Przedstawiam tu numizmaty Malty, Wenecji oraz Raguzy. Miasta te choc oddalone od siebie, nie byly jednak sobie obce, gdyz caly ten akwen byl i jest niezwykle zywym obszarem handlowym od wiekow. Wszystkie te miasta laczy wspolny los, gdy epoka napolenska zmienila na zawsze ich niezwykle barwny charakter.
Malta jest zdecydowanie ciekawa wyspa ze wzgledu na jej prehistoryczny charakter. Pierwsi osadnicy przybyli na Malte okolo 5000 lat p.n.e. O bogatej historii okresu neolitu swiadcza niezbicie ruiny swiatyn z tego okresu (3500 lat p.n.e.), ktorych liczba jest zaskakujaco duza na tak malej wyspie. Byla ona zawsze lakomym kaskiem ze wzgledu na strategiczne polozenie. Nic dziwnego, ze byla wielokrotnie obiektem walk I przechodzila z rak do rak. Poczatkowo kolonia fenicka około 800 p.n.e., zostala podbita przez Kartagine 300 lat pozniej a w 218 p.n.e. przeszła pod władanie Imperium Rzymskiego.
Dzieki przypadkowi w 60 roku n.e. statek wiozacy uwiezionego Sw. Pawla Apostola do Rzymu rozbil sie u wybrzezy Malty i zostala ona przez niego nawrocona na chrzescijanstwo.
Po podziale Imperium Rzymskiego w 395 roku, wyspa przypadla Cesarstwu Wschodniemu ze stolica w Konstantynopolu. W 870 roku została zdobyta przez Arabów, a w 1090 przez Normanów i przyłączona do księstwa a następnie Królestwa Sycylii.
W roku 1523, po utracie wyspy Rodos na rzecz Turcji, rycerze zakonu Joannitow pozostawali bez bazy i w 1530 roku cesarz Karol V Habsburg pozwolil im osiasc na Malcie, gdzie natychmiast zbudowano warownie  i szpital. Zakon zmienil nazwe na Kawalerow Maltanskich. Bliskosc Turcji byla dla Malty realnym zagrozeniem, I tak na przyklad w roku 1551 spustoszyli oni pobliska wyspe Gozo I uprowadzili wiekszosc jej mieszkancow w liczbie okolo 5000. Poza tym wyspa miala ogromne znaczenie startegiczne dla Turkow, gdyz byla dogodnym miejscem na zgrupowanie sil potrzebnych do inwazji na Sycylie oddalona tylko o 90 km. Nic wiec dziwnego, ze w 1565 roku Imperium Osmanskie zaatakowalo wyspe sila okolu 40 tysiecy wojska. Po kilkumiesiecznym Wielkim Oblezeniu, przy pomocy odsieczy z Sycylii Turcy zostali odparci. Wielkim Mistrzem Kawalerow Maltanskich byl wtedy leciwy Jean de la Valette, od ktorego nazwiska nazwano zbudowane przez niego po Wielkim Oblezeniu miasto, ktore zostalo stolica panstwa po dzis dzien.
W 1798 flota napoleonska zaatakowala I zdobyla Malte. Po raz kolejny Kawalerowie Maltanscy musieli opuscic swoj kraj. Jednak Francuzi nie zdolali zagrzac miejsca na Malcie, gdyz niezadowoleni mieszkancy wyspy powstali przeciw nim I pokonali najezdzcow, by potem stac sie protektoratem brytyjskim.
Wenecja zostala zalozona w 452 roku na wyspach archipelagu przez uchodzcow przed Hunami. Do dzis na wyspie Torcello mozna usiasc na “tronie Atylli”.
Wenecja byla republika na wzor panstw/miast starozytnej Grecji. Glowa panstwa byl Doza, ktory mial wladze ksiazeca. Pomimo wysokiej wladzy, wizerunki Dozy na monetach ograniczaja sie do calej postaci I to naogol kleczacej w holdzie Swietemu Markowi, patronowi Wenecji, lub Chrystusowi.
Owczesna potega handlowa w regionie Adriatyku I wschodniej czesci Morza Srodziemnego. Interesy te byly oczywiscie w konflikcie z Imperium Osmanskim I Bizancjum. Arsenale to stocznia w Wenecji, ktora wedlug przekazow mogla w ciagu jednego dnia zbudowac I kompletnie wyposazyc statek. Korzystala ona ze standaryzacji elementow konstrukcji, by budowac I naprawiac statki z niespotykana wowczas dokladnoscia I efektywnoscia. Nic wiec dziwnego, ze byla wowczas Wenecja potega handlu morskiego I floty wojennej.
Nie obeszlo sie tez bez naduzyc jak chocby atak na Zare, czy zdobycie Konstantynopola w czasie IV krucjaty, ktore spowodowalo oslabienie miasta I przyspieszylo jego upadek. Pozniej Wenecja usilowala wspierac Konstantynopol w obronie przed Turkami, jednak na darmo.
W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona I w rozgrywkach politycznych zostala przylaczona do Austrii.
Historia Raguzy (dzis Dubrownik) bylej republiki kupieckiej byla scisle powiazana z Wenecja I Turcja ze wzgledu na bliskosc oraz wspolne interesy a takze konkurencje na rynkach. Do XIV wieku byla ona nawet pod zwierzchnoscia Wenecji.  
Istnienie republiki jak Raguza wymagalo nie lada dyplomacji zarowno wobec Wenecji jak I Imperium Osmanskiego gdyz byla ona naogol slabsza od poteznych sasiadow. Bywaly jednak okresy kiedy jej flota okolo 300 statkow przewyzszala liczebnie wenecka, gdy poniosla ona straty.
Raguza posiadala siec handlowa I przedstawicielstwa na Balkanach oraz wybrzezach Adriatyku I kontrolowala ona przeplyw towarow miedzy Wlochami I Azja Mniejsza.
Najwyzsza wladze w republice sprawowal ksiaze-rektor, ktorego wizerunki widnieja na monetach Raguzy.
Po odkryciu Ameryki Raguza straciła na znaczeniu naskutek zmiany szlaków handlowych.
Przedstawione monety:
1.   Wenecja – Doza Alvise IV Mocenigo – Talar – 1769
2.   Wenecja – Doza Alvise II Mocenigo – osella (moneta okolicznosciowa) – rok IV 1703
3.   Wenecja – Doza Silvestro Valier – osella (moneta okolicznosciowa) – rok V 1698
4.   Wenecja – Doza Ludwik Manin – zecchino/dukat – bez daty (1789-1797)
5.   Wenecja – Doza Ranieri Zeno – grosso/grosz – bez daty (1253-1268)
6.   Raguza – Rektor (byc moze Đivo Rafa Gučetić) – talar – 1771
7.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – 2 scudi – 1796
8.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – scudo - 1796

P.S. Jesli bedzie trzeba: Zdjecie o lepszej rozdzielczosci wysle emailem. Tekst bedzie poprawiony i uzupelniony polska czcionka.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: acidboy w 12 Październik 2016, 17:44:21
Jak co roku zaprezentuję balszki dynastii Piastów.

1. Bolesław III Krzywousty (1135-1138)Brakteat protekcyjny

Aw: W obwodzie perełkowym św. Wojciech z pastorałem unosi rękę w geście opieki nad klękającym księciem. W otoku w obwodzie gładkim napis CVLEBRIZAIBEZLAV, zdeformowane wstecznie Adalbertus i proste Bolezlavs.

Mennica: Kraków
Waga: 0,266 g
Średnica: 27 mm
Katalog: Suchodolski XV/2, Kopicki 47 R4, Gum. H. 81, Gum. P. 58, Stronczyński t. XIII

2. Bolesław III Krzywousty (1097-1107)Denar śląski

Aw: W obwodzie gładkim monogram  z ułożonych na krzyż liter SI stanowiących najprawdopodobniej skrót słów Sanctus Iohannes (św. Jan - patron Wrocławia), w otoku napis +BOIEZAVI (pomylone BOLEZLAV).
Rw: W obwodzie gładkim głowa na wprost z perełkową fryzurą, w otoku napis +IOHANNIZT.

Mennica: Wrocław
Waga: 0,784 g
Średnica: 13 mm
Katalog: Kopicki 29a R8, Suchodolski Początki mennictwa we Wrocławiu typ 2

3. Władysław I Herman (1081-1102)Denar

Aw: Głowa księcia z długimi włosami w lewo i napis w otoku +VLADI*ZL*AVS.
Rw: W gładkiej obwódce brama z trzema wieżami o szpiczastych dachach zakończonych krzyżami, napis w otoku  +•C•R•A•C•O•V•..Połączenie dwóch stempli: Aw. CNP 1404 / Rw. CNP 1401.

Mennica: Kraków
Waga: 0,827 g
Średnica: 13,5-14 mm
Katalog: Stronczyński 35, Kopicki 34b R2, Suchodolski XI/1
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Jacek O w 13 Październik 2016, 19:53:00
1. Medal pośmiertny 1675. Jerzy Wilhelm Piast, książę legnicko-wołowsko-brzeski. FuS. 1981
Av. Popiersie księcia w prawo. Wokół krawędzi: ♦GEORG♦ WILHELM♦DG♦ DVX♦ SILESIÆ♦ LIGN♦ BREG♦ ET♦ WOL♦  (Jerzy Wilhelm z Bożej Łaski Książę Śląski Legnicko-Brzesko-Wołowski)
Rv. Napis w 10 wierszach:
PIASTEÆ• │REG• FAM• ULTIM, • │ VIRTUTE• PRIMUS• │ ANIMAM │ DIE• 29• SEPTEMB• 1660• │ ACCEPTAM• │ DEO• ITA• IUBENTI• │D• 21• NOVEMB• 1675• │ ILLACHRVM• SILES• │ REDDIDIT
(ŚLĄZAK JERZY WILHELM, OSTATNI Z PIASTOWSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ, PIERWSZY POD WZGLĘDEM DZIELNOŚCI DNIA 21 LISTOPADA 1675 ODDAŁ DUSZĘ BOGU, KTÓRY MU TO NAKAZAŁ, [DUSZĘ] OPŁAKANĄ [PRZEZ WSZYSTKICH], [DUSZĘ] KTÓRĄ [OD BOGA] PRZYJĄŁ DNIA 29 WRZEŚNIA 1660. 1))
1)   Tłumaczenie: Marek Krajewski
Materiał: Pb?, Wymiary: 32x29 mm, Waga: 13,22g
Sygn. SK (Samuel Koller, Brzeg)


2. ½ talara 1544 Wrocław. FuS. 3414
Av. Lew czeski, napis otokowy: ECCE   VICIT  ⃰ LEO  ⃰ DE  ⃰ TRIBV  ⃰ IVDA +  (Oto zwyciężył lew z pokolenia Judy – Apokalipsa świętego Jana – Rozdział 5,5)
Rv. Herb Wrocławia, rok 1544, napis otokowy: MONETA • ARGENTEA • WRATISLAVIENSIS+  (Srebrna Moneta Wrocławia)
Materiał: Ag, średnica: 34mm, waga: 14,02g
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 18 Październik 2016, 06:28:55
Historia chrześcijanskich ośrodków basenu Morza Śródziemnego może zafascynowac nawet wybrednego badacza. Przedstawione są tu numizmaty Malty, Wenecji oraz Raguzy. Miasta te, choć oddalone od siebie, nie byly jednak sobie obce, gdyż caly ten akwen był i jest od wieków niezwykle żywym obszarem handlowym. Wszystkie te miasta lączy wspólny los, gdy epoka napoleńska zmieniła na zawsze ich niezwykle barwny charakter.

Przedstawione monety:
1.   Wenecja – Doża Alvise IV Mocenigo – Talar – 1769
2.   Wenecja – Doża Alvise II Mocenigo – osella (moneta okolicznościowa) – rok IV (1703)
3.   Wenecja – Doża Silvestro Valier – osella (moneta okolicznościowa) – rok V (1698)
4.   Wenecja – Doża Ludwik Manin – zecchino/dukat – bez daty (1789-1797)
5.   Wenecja – Doża Ranieri Zeno – grosso/grosz – bez daty (1253-1268)
6.   Raguza – Rektor (być może Đivo Rafa Gučetić) – talar – 1771
7.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – 2 scudi – 1796
8.   Malta – Wielki Mistrz Emmanuel de Rohan – scudo - 1796


Wersja (jeszcze bardziej) skrócona do kalendarza :)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 19 Październik 2016, 16:48:00
Dzięki za zgłoszone już propozycje i czekamy na więcej.
Do kolegi cancan62 - nawet skrócona wersja nie ma szansy zmieścić się na stronie kalendarzowej. Ale w razie czego - jak zajdzie taka konieczność to
popracujemy nad finalną wersją tego opisu :)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Mad_Tiger w 20 Październik 2016, 16:24:57
To może ja tez zgłoszę jakieś zdjęcie ;)
Trochę też nowszych monet by się przydało aby zachować równowagę okresów :)

1. Żaglowce: 2 zł 1936 r., 2 zł 2005 r., 10 zł 2005 r.

W tym roku obchodzimy 250-lecie MW więc mały akcencik
2. Monety 5 zł: obiegowa, okolicznościowe z serii "Odkryj Polskę" oraz kolekcjonerska klipa 250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Oczywiście jak zwykle mam problemy z załączeniem zdjęć bezpośrednio na forum ...

(http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/8286172/1)
Darmowe galerie allegro.pl (http://www.galerieallegro.pl/)

(http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/8286178/1)
galeria allegro (http://www.galerieallegro.pl/)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 20 Październik 2016, 19:51:38
Kolego Mad_Tiger. Zachowałem jedno ze zdjęć na pulpicie i załączyłem bezpośrednio w poście. Wszystko działa.

A teraz mam dwie uwagi :

Po pierwsze dobrze, że wyjął Pan te sreberka z kapsli, przynajmniej wyglądają jak monety :)

Po drugie proszę się zdecydować, które ze zdjęć pięciozłotówki zgłasza Pan do konkursu. Są trzy różne ujęcia i trzeba się na któreś
zdecydować, żeby koledzy wiedzieli na jakie zdjęcie głosują.

Proszę odpowiednio wyedytować swojego posta, a jeśli ma Pan problemy techniczne to proszę o maila do mnie i ja wtedy to zrobię.

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: swist@k87 w 20 Październik 2016, 19:59:43
Moja propozycja
1.
¼ guldena z Kolonii holenderskie Curacao z 1900 roku.
Awers – Królowa Holandii Wilhelmina (panowała w latach 1890 – 1948) patrząca w lewo
Rewers – KOLONIA CURACAO, Godło Holandii, ¼ guldena z 1900 roku
Srebro próby 640, średnica - 19 mm, waga - 3,5 gr Krause -  KM#35
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: swist@k87 w 20 Październik 2016, 20:00:16
2.
„ – A czym żyć w tych strasznych czasach, jak nie czymś przyjemnym? Musisz wiedzieć, Halinko, że monety to nie jest zwykła pasja. Nam, numizmatykom, nasze hobby pozwala oderwać się od trosk dnia codziennego. Przyglądając się im godzinami, uspokajamy się i zapominamy o takich drobiazgach jak wojna.
- To są drobiazgi?
- Dla numizmatyki na pewno. Weźmy na przykład takie monety antyczne, leżące od wieków gdzieś w ziemi, powiedzmy na szlaku bursztynowym. Dla nich kilkuletnia wojna to mgnienie. One przetrwały wszystko, i cesarza Nerona, najazdy barbarzyńców, upadek Imperium Rzymskiego, wędrówki ludów, powstanie państwa Polan, rozbicie dzielnicowe, najazdy Tatarów, złote rządy Jagiellonów, królów elekcyjnych, rozbiory, odrodzenie państwa polskiego. Przetrwają i te wojnę. Może tylko, pewnego pięknego dnia, kiedy ktoś je odnajdzie, trafią do klaserka..”
Opowiadania numizmatyczne, historia monetą się toczy –
„Jak zgubiłam złoty medal olimpijski”

ZDJECIE

Brąz Walentyniana I (363-375 r.). Moneta wybita w Nikomedii (dziś Izmit, Turcja).
Awers: D N VALENTINIANVS P F AVG, popiersie cesarza w prawo
Rewers: RESTITVTOR REIP(vblicae), stojący Walentynian z głową w prawo, trzymający Wiktorię i labarum - sztandar legionów z symbolem Chi Rho (chrystogram).
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: swist@k87 w 20 Październik 2016, 20:01:43
-   A Ty znowu w tych monetach, całe dnie tylko siedzisz w swojej pracowni i oglądasz, przeglądasz, gapisz się w monety i nic pozytywnego z tego nie wychodzi… Dlaczego nie wyjdziesz do ludzi?? Nie zajmiesz się czymś przyjemnym, co sprawia radość?? Ja, to bym mogła od samego rana biegać boso po łące i kłaść się ze zmęczenia w wysokiej trawie, otoczona mnóstwem pięknych i delikatnych czerwonych maków..
-   Wiem doskonale jak bardzo tego pragniesz i jak trudno to zrealizować.. Dlatego spójrz, jakie pole maków dla Ciebie przygotowałem Anitko.
 
ZDJECIE

Monety kanadyjskie, 25-centowe, upamiętniające Dzień Pamięci i koniec I wojny światowej obchodzony w krajach Wspólnoty Narodów 11 listopada. Dzień ten zwany jest również Dniem Maka z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych czerwonych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: gumer w 20 Październik 2016, 20:44:46
To ja zgłoszę banknocik, konkretnie fałszerstwo Rauchwergera.

W połowie 1941 roku, w Kasie Głównej odkryto dwa banknoty dwumarkowe, które miały ten sam numer seryjny. Taka sytuacja nie miała prawa się zdarzyć, ponieważ kontrolerzy jakości w drukarni Zygmunta Manitiusa bardzo szczegółowo sprawdzali arkusze banknotów. W Kasie Głównej zaczęto podejrzewać, że banknoty zostały sfałszowane. Wszczęto śledztwo. Początkowo śledczy założyli, że fałszerstwa zostały wyprodukowane poza terenem getta. Później jednak zmieniono koncepcję i zaczęto dyskretnie obserwować osoby, które potrafiły trawić kwasami płyty cynkowe. Obrana metoda okazała się skuteczna i wkrótce natrafiono na ślad fałszerza. Okazał się nim Moszek Szymon Rauchwerger. W trakcie przeszukania jego mieszkania odkryto komplet maszyn, potrzebnych do wyrobu banknotów. Fałszerz trafił do aresztu. Podczas przesłuchań przyznał się, że wyprodukował około 5000 sztuk fałszywych banknotów. Wyrokiem sądu został skazany na rok ciężkiego więzienia i 500 marek grzywny. Z czasem, wyłapane z obiegu fałszerstwa, decyzją władz getta stały się pełnoprawnym środkiem płatniczym.

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: husyta74 w 24 Październik 2016, 18:20:08
Witam!
Przyłączę się do zabawy - moje propozycje to:

1)Kwartnik śląski braci Bolka II, Bernarda i Henryka (1307-1314), być może z mennicy w Lwówku. 
 Hełm z pióropuszem z 6 piór, w otoku GALEA DVCVM SLESIE / Orzeł piastowski, w otoku IVVENVM BOLKONVM. Jeden z ładniejszych kompozycyjnie kwartników śląskich.
Waga: 1,73g; średnica: 18mm

2)Grosz praski Wacława II (1300-1305);  Korona, w otoku legenda WENCEZLAVS SECVNDVS + DEI GRATIA REX BOEMIE;  na rewersie lew, otoku GROSSI PRAGENSES
Waga 3,73g;  średnica: 28,5mmPozdrawiam

Waldek
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: husyta74 w 24 Październik 2016, 18:22:42
... i trzecia propozycja:

3)Miedziany halerz miasta Wrocławia z 1621roku. Na awersie Litera F pod koroną / na rewersie Litera W
 Waga: 0.25 g; średnica: 11,3mm


Pozdrawiam

Waldek
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 26 Październik 2016, 10:07:59
Moje propozycje do kalendarza:

1. Zygmunt Batory(1581 - 1602) książę Siedmiogrodzki był jedną z bardziej barwnych postaci w historii swojego kraju.

Wstąpił na tron w bardzo młodym wieku, choć zaczął swoje rządy znacznie później.
Był rekordzistą pod względem abdykacji - z racji dosyć specyficznych stosunków panujących w kraju ale także z powodu swojego chimerycznego charakteru. Doprowadził swój kraj do ruiny finansowej a gdyby były w tamtych czasach badania opinii publicznej jego popularność byłaby bliska zeru.

Po raz pierwszy abdykował na rzecz Habsburgów, by po niecałym roku zmienić zdanie i pozostać na tronie.

Jednak po krótkim czasie znów mu się znudziło i zrezygnował na dłużej na rzecz swojego bliskiego krewnego biskupa warmińskiego Andrzeja Batorego mimo, że Andrzej go szczerze krytykował i robił wszystko by obalić jego rządy  ( co w końcu m się udało).

Hulanki i swawole znudziły go jednak i przy pomocy wschodnich sąsiadów oraz dosyć bystrego umysłu politycznego
( to chyba jedyna jego pozytywna cecha) znów został wybrany na władcę.

Problemy z sąsiadami i ciągłe walki znów go znudziły więc zrezygnował na dobre i pojechał sobie w siną dal.

Dokończył żywota w Pradze prawdopodobnie popijając miód i piwo korzystając z kasy którą wytargował przy ostatniej abdykacji.

Prezentowana moneta to trojak bity na wzór naszych polskich trojaków.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 26 Październik 2016, 10:14:22
2. Fałszerstwo z epoki trojaka Zygmunta III imitujące trojaka poznańskiego.

Bite w dobrym srebrze, waga 2,4 grama. Stempel robiony bez użycia punc.

Rewers tej imitacji jest identyczny do rewersu trojaka z katalogu Igera - A.00.2.

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: chyl w 26 Październik 2016, 11:29:42
Ja również zaproponuję trojaka .

Trojak olkuski Zygmunta III Wazy z roku 1593, bity przy  użyciu prasy walcowej ( Kopicki. 962; Iger. O.93.10a; Reyman. 785; H-Cz. 5026 ). Na monecie można zauważyć  prawdziwe bogactwo gmerków i znaków menniczych.  Na awersie  pod popiersiem króla w koronie i zbroi znajduje się znak menniczy „dzbanuszek”.  Na rewersie obok herbu Lewart należącego do podskarbiego wielkiego koronnego Jana Firleja  widnieją herb Topór Kacpra Rytkiera oraz znak mennicy olkuskiej „słoneczko”.
Ich różnorodność oznaczeń na monecie  zdaje się wynikać z ordynacji menniczej z dnia 15 września 1591 r. Na jej podstawie na stemplach monet należało umieszczać znaki i inicjały mincerskie. Tego rodzaju oznaczenie monet miało umożliwić identyfikację poszczególnych oficyn menniczych oraz zatrudnionych w nich osób odpowiedzialnych za kolejne etapy produkcji stempli i  emisję pieniądza (zob.  Z. Kiełb, ,,Herby urzędników...", str. 111). Podobną wielość różnego rodzaju przedstawień można obserwować również na bitych w tamtym okresie w mennicy olkuskiej groszach.
Warto również zauważyć znajdujący się na awersie  dawny numer katalogowy stanowiący swojego rodzaju ciekawostkę
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 29 Październik 2016, 03:15:24
Propozycja druga:
Falszywe 10 groszy z 1836 roku. Miedziana jednogroszowka przerobiona na dziesiec groszy przez zmiany w napisach na rewersie.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: heniek151 w 29 Październik 2016, 16:15:56
To i ja dorzucę swoją 1/3 grosza :)

Na zdjęciu posrebrzany miedziany szeląg T. L. Boratiniego z roku 1660 z mennicy krakowskiej bez inicjałów dzierżawcy. Moneta sama z siebie bardzo rzadka, a w tej konkretnej odmianie, to już całkowity biały... ekhem... znaczy się pobielany kruk.

Podczas komisji menniczej odbytej w Warszawie w czerwcu i lipcu 1659 roku, deputaci gdańscy otrzymali od podkanclerzego Bogusława Leszczyńskiego zapewnienie, że nowa miedziana moneta szelężna będzie przeznaczona do obiegu tylko i wyłacznie na terenie Korony i Litwy z wyłączeniem Prus Królewskich. Jednakże mimo usilnych zapewnień wysokich urzędników koronnych, nowa moneta przenikała na teren Prus. Stąd też uchwała sejmiku chełmińskiego z października 1660 roku o nieprzyjmowaniu nowych szelągów na terenie ziem pruskich. Zakazy zakazami, a handle jakoś trzeba było prowadzić i na drobne wydatki jakąs drobnicę mieć, a że prusacy miedzianej monety brać ochoczo nie chcieli, nie wspominając już o jej oficjalnym kursie, to co bardziej ogarnięci i rezolutni handlarze wpadli na pomysł pobielania boratynek. Dzięki takiemu zabiegowi mogli oni na targowisku używać posrebrzanej boratynki jako pełnoprawnego odpowiednika bilonowych szelągów wartych 1/3 grosza. I tak właśnie dzisiaj możemy się napawać widokiem owego szelężnego dziwa, które choć wyszło oryginalnym z mennicy, to skończyło jako fałszerstwo w oczach mieszkańców północno-zachodnich ziem Rzeczypospolitej.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 29 Październik 2016, 18:38:49
No, niektóre monety podnoszą ciśnienie. Zwłaszcza kol. Heńka151 i jedna z monet kol. Kwinto (choć tu sugerowałbym wyłowienie dwóch-trzech najciekawszych okazów i zaprezentowanie ich oddzielnie).

Żeby nie zabrakło w konkursie nutki egzotyki - poniżej przecudnej urody moneta Da Ding tong bao pochodząca z czasów panowania w północnych Chinach tzw. Barbarzyńskich Dynastii Północy zwanych też Dynastiami Tatarskimi (X-XIII w.), ściślej rzecz ujmując - z państwa Jin. Została ona odlana w roku 1189, za panowania cesarza Shi Zonga. Tak pisał o nim oraz o monecie Da Ding tong bao Bartosz Zarębski:

„Podług Jin Shi (pol. Historia dynastii Jin) cesarz Shi Zong wymierzał ministrom srogie kary za błędy w produkcji tej monety. Władca chciał aby przypominała ona bilon Północnej dynastii Song (której osiągnięcia zresztą podziwiał), co uważam, mincerzom dynastii Jin się udało. Kaligrafia tej monety jest wykonana perfekcyjnie. (…) Moneta została wykonana z drogiego w owym czasie brązu o wysokiej zawartości cyny. Wszystko po to, by robiła wrażenie. Stop ten pozwolił osiągnąć wysoką plastyczność metalu oraz bardzo ładny wygląd – świeżo po odlaniu monety bardzo błyszczały. Da Ding tong bao była monetą obiegową ale jej produkcja miała charakter reprezentacyjny. Władca w tym wypadku dokładał do interesu. Cena produkcji jednej monety to 7,2 wen, podczas gdy jej nominał to 1 wen”.

Jeśli się dobrze przyjrzymy, dostrzeżemy zarys delikatnego zdublowania rysunku, czyli delikatny błąd menniczy. Ciekawe czy ktoś za to nie musiał zapłacić głową.

Opis:
Da Ding tong bao 1178-1189
Na rewersie u góry hieroglif „You”
Okres panowania Dynastii Tatarskich 907-1234 r.
Dynastia Jin 1115-1234 r.
Cesarz Shi Zong 1161-1190 r.
Moneta brązowa, odlana w roku 1189, mennica Daixian (prowincja Shanxi)
Średnica 25 mm; waga 3,39 g
Hartill 18.47
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Jazon w 30 Październik 2016, 02:03:04
5 groszy 1812 IB z Księstwa Warszawskiego.
Co prawda nie zbieram monet z tego okresu(jeszcze :) ), ale zachęciło mnie do kupna bardzo ładna przebitka z częścią pruskiego talara. Co prawda stan nie zachwyca, ale wydaje mi sie że warto było :)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: eleniasz w 30 Październik 2016, 07:42:42
To i ja zaproponuje coś ze swojego podwórka.

Nieopisana w katalogach odmiana dwuzłotówki SAP z 1794 roku.

Odmiana z "nową" stopą menniczą 42 ¼ i "starym" rantem ozdobnym – moneta powstała moim zdaniem, jako typowy błąd ludzki. Jakaś nieznana ilość „starych” krążków menniczych musiała zostać niewykorzystana w produkcji do czasu wprowadzenia III reformy i prawdopodobnie została zmagazynowana w celu późniejszego przetopienia. Nie wszystkie „stare” krążki jak widać zostały zniszczone i jeden (aktualnie znany) przez pomyłkę trafił znów do produkcji i został wybity „nowym stemplem”. Taka moneta nie powinna przejść kontroli i opuścić mennicy, na szczęście nie wszystko zagrało i jak jest widzimy :D

27.h3?– ODMIANA 5 - z napisem 42 ¼ na rewersie i rantem ozdobnym
Awers napis otokowy STANISLAUS AUG.D.G.REX POL.M.D.L.
Rewers napis otokowy 42 ¼ MARCA (M.V. / 8. GR.) PURA COLON: 17 – 94.
Rant: ozdobny ornament (nieaktualny, „nielegalny” krążek menniczy)
Katalogi: nienotowana
Nakład rocznika = 2 198 133 sztuk
Znana ilość egzempalrzy = 1
Szacowana rzadkość odmiany: R6
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: eleniasz w 30 Październik 2016, 08:00:40
Propozycja 2, fałszerstwo pruskie dwuzłotówki SAP z 1766r.

Dwuzłotówki były największym nominałem fałszowanym przez prusaków na masowa skalę. W tamtych czasach była to dość wartościowa moneta SAP, więc liczba fałszywych monet tego typu wprowadzonych do obiegu nie mogła być zbyt wysoka. Szacuję, że w latach 1770-1773 wyprodukowanow w pruskich mennicach i wprowadzono na krajowy rynek około 1,8 miliona sztuk fałszywych dwuzłotówek (fałszowano roczniki 1766-1768). Do naszych czasów nie zachowało sie ich zbyt wiele.

Główne cechy pozwalające łatwo odróżnić fałszywe monety dwuzłotowe SAP od oryginalnych:
AWERS: odmienny wizerunek króla, odmienna litera „M”
REWERS: odmienne orły, odmienna podstawa korony, odmienna litera „M”

Odmiana 24.a5 – rocznik 1766
Awers: napis otokowy STANISLAUS AUG.D.G.REX POL.M.D.L.
Rewers: napis otokowy XL EX MARCA (F-S/8.GR.) PURA.COL:1766
Szacowany nakład łączny nominału = 1 866 769


Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: eleniasz w 30 Październik 2016, 08:30:30
Ostatnia propozycja, więc zapodam "cos grubszego"  ;)

Jaki jest talar z 1788 roku?. To wciąż, pomimo zmiany ordynacji menniczej pozostaje duża, piękna i prestiżowa moneta warta 8 złotych srebrem. Moneta ozdobiona na awersie najnowszą i najmodniejszą ówcześnie podobizną królewską (to czwarty i ostatni portret króla na talarach obiegowych, licząc od 1766 roku) a na rewersie nowym układem tarczy herbowej i napisów. Rant tego talara zawiera łaciński napis FIDEI PUBLICAE PIGNUS”, co można przetłumaczyć, jako „rękojmia zaufania publicznego”.

Ile jest, zatem wariantów talara z 1788 roku do zebrania dla miłośników monet SAP i jak je od siebie odróżnić? Otóż wariantów jest 7.
Najpierw awersy – mamy trzy warianty, które charakteryzują się odmienną pozycją liter w otoku monety względem wizerunku króla.
AWERS 1 – „CZUBEK” CELUJE W „LITERĘ D”
AWERS 2 – „CZUBEK” CELUJĘ W „KROPKĘ”
AWERS 3 – „CZUBEK” CELUJE W „LITERĘ G”
Występują trzy warianty rewersów talara 1788 i są łatwe do rozpoznania jeśli wiedziec czego szukać.
REWERS 1 – KRÓTKI WIENIEC, DŁUGI ŻOŁĄDŹ
REWERS 2 – KRÓTKI WIENIEC, KRÓTKI ŻOŁĄDŹ
REWERS 3 – DŁUGI WIENIEC, KRÓTKI ŻOŁĄDŹ

WARIANT 4
35.a8? - AWERS 2/ REWERS 2
Awers: napis otokowy STANISLAUS AUGUSTUS D.G.REX POLON.M.D.LITHUAN.
Rewers: napis otokowy 10 7/16 EX MARCA PURA (E.B.) COLONIENS:1788.
Rant: napis FIDEI PUBLICAE PIGNUS
Nakład łączny rocznika = 30 557
Szacowany rozkład wariantu 4 w roczniku = 5,7% = 1 734 sztuk
Szacowana rzadkość = R3

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 30 Październik 2016, 15:18:33
Czasy niepokojów politycznych to zazwyczaj też czasy turbulencji w dziedzinie mennictwa. Owocują one zazwyczaj różnego rodzaju emisjami tymczasowymi, przejściowymi, zastępczymi itp. Nie inaczej było i w czasach Rewolucji Francuskiej. Prezentowana przeze mnie moneta należy do ostatnich emisji wg. starego systemu, przed wprowadzeniem franka i jego części: centymów i decymów.
Wygląd tego 1 sola z drugiego roku republiki (1794) został dokładnie opisany w dekrecie Konwencji Narodowej nr. 790 z 26 kwietnia 1793 roku.
Na awersie oprócz napisu otokowego z nazwą państwa (Republique Francoise) widzimy tablicę praw z napisem "Wszyscy ludzie są równi wobec prawa", a pod nim monogram projektanta monety Augustina Dupré. Nad tablicą praw czuwające oko opatrzności, a po obu stronach symbole obfitości: winne grona i kłosy zboża.
Na rewersie widzimy wagę, symbol sprawiedliwości, splecioną z koroną z liści dębowych (corona civica), a na wskazówkę wagi nałożono wolnościową czapkę frygijską. W otoku dwa sztandarowe hasła rewolucji: Wolność i Równość. Pod wieńcem litera "I" wskazująca na mennicę Limoges, po bokach znaki grawera i dyrektora mennicy.
Emisja ta wybita została naprędce, aby przeciwdziałać chronicznemu braku monety zdawkowej w obiegu. Aby pozyskać niezbędny metal przetopiono znaczną ilość dzwonów kościelnych - także prezentowana moneta jest ze spiżu. O obniżeniu standardów emisyjnych świadczy też, że krążek do produkcji tego egzemplarza jest nie do końca okrągły, dlatego że wcięto się w krawędź blachy. Zabrakło też zwyczajowego przedstawienia roku emisji cyframi łacińskimi, które na regularnych monetach znajduje się poniżej litery mennicy.
Żeby było śmieszniej: na monecie wybitej ze metalu zrabowanych dzwonów kościelnych znajdujemy symbol krzyża rzymskiego: znak grawera Davida La Vallée...

waga: 11,37 g, średn.: 28 mm, oś: 6 h

Zenon M.

PS. Gwoli usprawiedliwienia: postanowiłem w tym roku zaprezentować monety z jakichś powodów dla mnie ciekawe, a niekoniecznie szczególnie dobrze zachowane. Stan zachowania tego egzemplarza jest, jak na ten typ monety, wyjątkowo piękny. Na zdecydowanej większości zachowanych egzemplarzy napis na tablicy, zachodzące na nią promienie i monogram artysty są mniej lub bardziej nieczytelne. W tym zdecydowanie rzadkim przypadku widać dobrze wszystkie trzy...
PS2. Oczywiście zdjęcie mam też w dużo większej wersji...
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: digenis w 30 Październik 2016, 16:55:14
Pozwolę sobie przedstawić również kilka moich propozycji do kalendarza 2017 :)

Na pierwszy ogień grosz Zygmunta I Starego 1536 r.

Grosz litewski Zygmunta I Starego z mennicy wileńskiej wybity w styczniu 1536 r. na co wskazuje litera I (Ianuarius – z łac. styczeń) umieszczona pod pogonią (Ivanauskas 2009, 2S44-14.). Dobrze zachowana i ładnie wybita, co należy do rzadkości w wypadku tej emisji moneta. Na awersie widzimy orła w koronie umieszczonego w otoku perełkowym. Napis otokowy SIGISMVN.P.REX PO.M.D.LITV:. Na rewersie, w otoku perełkowym umieszczono pogoń, pod brzuchem konia litera I, poniżej data, której cyfry rozdzielono perełkami: .I.5.3.6. Wokół przedstawienia napis: MONETA.MAG --- herb kolumny --- DVCA.LITVA:. trójlistek. Wytrawny obserwator może dostrzec, że w napisie LITVA zamiast puncy z literą A wykorzystano odwróconą puncę V.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: digenis w 30 Październik 2016, 16:56:50
Propozycja nr 2

Talar Stanisław August Poniatowski 1795 r.

Talar 6-złotowy Stanisława Augusta Poniatowskiego wybity w Mennicy Warszawskiej w 1795 r. według ordynacji menniczej z 1794 r. (Dav. 1623, Plage 374). Piękna, duża, srebrna moneta, delikatnie justowana, pokryta ładną oryginalną patyną. Monety bite w tamtym okresie są niemymi świadkami schyłku polskiej państwowości. Następny pieniądz uważany za polski został wyemitowany dopiero za czasów Księstwa Warszawskiego. Jak wynika z książki autorstwa Z. Żabińskiego pt. ,,Systemy pieniężne na ziemiach polskich” talar tego typu powinien ważyć 24,148 g oraz posiadać próbę XI łutową (687 i ½). Na awersie widzimy popiersie Stanisława Augusta Poniatowskiego z elegancko upiętą fryzurą, wokół napis otokowy: STANISLAUS AUGUSTUS D.G.REX POLON:M.D.LIT. Na rewersie widnieje pięciopolowa tarcza herbowa złożoną z połączonych herbów Polski i Litwy z centralnie umiejscowionym herbem Ciołek, którym pieczętowali się Poniatowscy. Po bokach tarczy wieniec, u dołu którego zauważymy Order Orła Białego na wstędze. Przedstawienie zamyka korona, do której podobną wytrawni obserwatorzy zauważą na monetach z okresu Powstania Listopadowego. Wokół przedstawienia napis otokowy: 14 1/12 EX MARCA PUR: --- 6 ZŁ --- COLONIENS:1795.

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: digenis w 30 Październik 2016, 16:59:16
Propozycja nr 3

Grosz Zygmunta II Augusta

Grosz Zygmunta II Augusta z 1547 r. bity na stopę polską w mennicy wileńskiej (Ivanauskas 2009, 5SA7-4.). Jak wynika z książki autorstwa Z. Żabińskiego pt. ,,Systemy pieniężne na ziemiach polskich” grosz tego typu powinien ważyć 2,059 g oraz posiadać próbę VI łutową (375). Dla porównania grosz litewski z tego okresu ważył  2,554 g przy zachowaniu takiej samej próby srebra. Moneta głęboko i centrycznie wybita oraz bardzo dobrze zachowana, z pięknym połyskiem. Na awersie widzimy popiersie Zygmunta II Augusta w koronie umieszczone w otoku perełkowym. Napis otokowy SIGIS AVG*REX. Pod popiersiem napis w dwóch wierszach: .POLO*MAG./.DUX*L. – przy czym w miejscu umieszczonych w opisie gwiazdek (*) na monecie widnieją trójczłonowe przerywniki.  Na rewersie, w otoku perełkowym umieszczono pogoń, poniżej widnieje data 15(M)47 rozdzielona mitrą książęcą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wokół przedstawienia napis: MONETA*MAGNI*DVCA*LITVA rozdzielony u dołu monogramem Zygmunta II Augusta SA oraz herbem kolumny. Monogram ten możemy zaobserwować również na innych emisjach tego władcy, w szczególności na popularnych dwudenarach litewskich.

Jeżeli któraś z monetek znajdzie miejsce w kalendarzu oczywiście podeślę zdjęcia w większej rozdzielczości :)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: chyl w 30 Październik 2016, 17:30:31
Moja propozycja nr 2.

Denar Władysława Wygnańca wybity w początkowym okresie panowania seniora ok. 1138-1140 r. Moneta należy do tzw. typu 1, do którego zalicza się emisje z zawartym na awersie przedstawieniem księcia na tronie trzymającego w prawym ręku miecz. Z lewej strony władcy umieszczono stojącego giermka trzymającego jabłko królewskie. Jak wskazuje prof. Stanisław Suchodolski analogiczną scenę odnajdujemy na monetach czeskich Borzywoja II z lat 1118-1120. Na rewersie umieszczono plastyczne przedstawienie scenę walki rycerza z lwem, również spotykaną na denarach czeskich, tym razem Władysława I. Zwierzę stojąc na tylnych łapach jednocześnie opiera się przednimi na okrągłej tarczy. Po lewej stronie walczących znajduje się niewielka roślina (por. S. Suchodolski, „Ikonografia monet Władysława II…” w: Numizmatyka średniowieczna s. 433-434, Warszawa 2012). Moneta bardzo ciekawa ze względu na piękne detale oraz w pełni czytelny napis otokowy na awersie zawierający zapis imienia Władysława -  VODILAVS oraz przedstawienie krzyżyka.  Litery, co typowe dla wczesnych emisji monetarnych wybite do góry nogami lub w lustrzanym odbiciu. Warto odnotować, że w przeciwieństwie do kolejnych emisji tego księcia, jedynie na monetach typu 1 odnajdujemy w otoku awersu imię seniora. 
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 30 Październik 2016, 18:00:18
Kolejna moneta z tych ciekawych...

Panoramy miast znamy zazwyczaj z monet znaczniejszej wartości: talarów, dukatów lub donatyw. W tym przypadku jednak takie przedstawienie znalazło się na monetce maleńkiej: na billonowym krajcarze miasta Frankfurtu nad Menem. Trudno powiedzieć, co zadecydowało o takim wyborze motywu na rewersie - możliwe, że miasto, pod względem politycznym już wówczas o mizernym znaczeniu, próbowało w ten sposób zaakcentować swoją niezależność, omieszczając na jednej stronie herb, a na drugiej swój portret. Co ciekawe, w tym samym czasie bardzo podobne przedstawienie na monecie jednokrajcarowej pojawia się w mennictwie Norymbergi - też Wolnego Miasta Rzeszy.
W mennictwie frankfurckim widok miasta pojawi się na monecie drobnej jeszcze dwukrotnie: na krajcarach bez daty bitych w roku 1840 i na sześciokrajcarówkach w latach 1852-56. W Norymberdze ostatnia emisja monet jednokrajcarowych (1806) zbiegła się w czasie z utratą niezależności miasta i z włączeniem do Królestwa Bawarii.

waga: 0,56 g, średn.: 14,5 mm, oś: 12 h

Zenon M.

PS. To dziwaczne niebieskie tło jest po to, aby go ewntualnie można było łatwo wymienić...
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 30 Październik 2016, 19:02:23
Propozycja 1: 40 nummi, Atalaryk, lub Teodoryk państwo Ostrogotów.

Po upadku Imperium Romanum w jego zachodniej części, próżnię polityczną wypełniają plemiona barbarzyńców, w tym Ostrogoci. Na truchle starego dawnego Imperium rozpoczynają oni budowę własnej państwowości. Pozostając w strefie wpływów politycznych i handlowych Bizancjum, przyjmują oni Bizantyjską stopę menniczą. W ten sposób powstają monety złote, srebrne i brązowe. Te ostatnie wyjątkowe, bo jako jedyne nie bite pod imieniem władców Bizancjum. Prezentowana moneta została wybita za czasów Atalaryka, lub Teodoryka I Wielkiego.
Znamienna jest tu legenda awersu: INVICTA ROMA, wskazująca na aspiracje Ostrogotów do bycia kontynuatorem upadłego cesarstwa.

Propozycja 2: Tymf (30 groszy) 1665

Po czasach Potopu Szwedzkiego, Rzeczpospolita Obojga Narodów boryka się z olbrzymimi problemami, w tym również tymi w strefie gospodarczej. W tej sytuacji Sejm przyjmuje propozycję Andrzeja Tymfa bicia nowej monety - 30 groszy, o obniżonej zawartości srebra. Monety te bito w latach 1663-1666. Niekiedy zdarzają się na nich błędy, tak jak na tym egzemplarzu. Zamiast zwykłego SERVATA, wyszło rozciągnięte SEERVATA. Całość legendy DAT PRETIVM SERVATA SALVS POTIORQ3 METALLO EST jest symbolicznym usprawiedliwieniem wprowadzenia do obiegu monety podwartościowej, a oznacza: Wartość (tej monecie) nadaje ocalenie Ojczyzny, która jest więcej warta od metalu.

I na koniec propozycja nr 3: podwójny denar (antoninian) Dioklecjana

Awers: IMP(erator) C(aesar) C(aius) Val(erius) DIOCLETIANVS AVG(ustus), popiersie cesarza w prawo w koronie promienistej, paludamentum i zbroi
Rewers: CONCORDIA MILITVM B XXI

Dioklecjan, cesarz bardzo ważny w historii samego Imperium Romanum, twórca słynnej reformy, która miała na celu uratowanie sytuacji gospodarczej i naprawę pieniądza. Pamiętający też losy swoich poprzedników zgładzanych przez legiony. Prezentowany egzemplarz wskazuje, iż dobre stosunki z armią były pożądane. 
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 30 Październik 2016, 19:08:04
I moneta ostatnia, ciekawa ale i piękna...

W przeciągu drugiej i trzeciej dekady wieku czwartego naszej ery nastąpiła wyraźna zmiana w sposobie przedstawiania cesarza Konstantyna na awersie monet imperialnych. Dotychczasowy typowy wieniec laurowy zostaje zastąpiony przez różne formy diademu: od przypominającej wzorce hellenistyczne prostej opaski, do wieńca składającego się z połączonych segmentów-klejnotów. Jest to oznaką wyższej rangi cesarza. Diadem jest zarezerwowany tylko dla niego, Augusta - co widoczne jest zresztą też w tytulaturze - wieńce laurowe noszą jego synowie-cezarzy.
Do tego dochodzi też sam sposób przedstawienia twarzy cesarza. Wyzbyty jest on wszelkich pozorów naturalizmu na korzyść idealizacji w kierunku ponadczasowego piękna i wiecznej młodości. W chwili wybicia prezentowanej tu monety cesarz miał ok. 58 lat - jego wizerunek jest jednakportretem człowieka młodego, herosa, boga, Apollina...
Ten follis pochodzi z ostatniej edycji "wotywnej" Konstantyna Wielkiego z mennicy rzymskiej, datowany jest na 329/330 rok n.e. Patrząc na niego można sobie wyobrazić, jak tego typu monety wyglądały tuż po ich wybiciu. Zachowane jest tu pełne srebrzenie, za wyjątkiem fragmentu rewersu, "nadgryzionego zębem czasu". Moneta jest rzadka, nienotowana w RIC.

awers: CONSTANTI-NVS MAX(imus) AVG(ustus)
rewers: D(omini) N(ostri) CONSTANTINI MAX(imi) AVG(usti)
w odcinku: R(oma) F(elix) S(ecvnda) pomiędzy gałązkami

waga: 2,68 g, średn.: 17,5-21 mm, oś: 12 h

Zenon M.

PS. I to by było na tyle. Mam nadzieję, że moje monetki Kolegów zainteresują, a może nawet się spodobają...   ;)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 30 Październik 2016, 20:12:26
To coś może  i ja dorzucę.

Galba cesarz ,w którym pokładano nadzieje na naprawę państwa rzymskiego po szaleństwach i błazenadach Nerona i to on widnieje na awersie prezentowanego denara.
A do oczekiwań  które wiązano z tym cesarzem nawiązuje rewers. ROMA RENASCENS oznacza odradzający się Rzym.
"Odradzanie" Rzymu Galba rozpoczął od naprawy finansów .Niestety wiązało się to z niepopularnymi decyzjami.
Brak nagród pieniężnych dla gwardii pretorianów był jedną z bardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach decyzji.
Niepopularny wśród armii i ludności starzec "naprawiacz" na wieść o rewolcie armii Renu ,zdając sobie w końcu sprawę z opinii o jego rządach mianował na swojego następcę Lucjusza Kalpurniusza Pizona.
Brak zwyczajowych donacji dla pretorianów przypieczętował jego los...

RIC 204 (R3) Waga :2,77g
Awers : IMP SER GALBA CAESAR AVG popiersie w wieńcu i płaszczu zwrócone w prawo.
Rewers:ROMA RENASCES Roma stojąca w lewo ,trzymająca Wiktorię na globie w prawej ręce i berło zwieńczone orłem w lewej.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 31 Październik 2016, 04:07:08
Ostatnia moja propozycja:

Wybor monet pruskich Stanislawa Augusta Poniatowskiego.
Monety sa jednymi z pierwszych monet bitych za czasow tego wladcy. Poniewaz w spusciznie po Auguscie II i III w koronie nie ostala sie ani jedna dzialajaca mennica a zarowno mennica warszawska jak i krakowska nie byly jeszcze gotowe do produkcji, pierwsze monety bito w mennicach gdanskiej i torunskiej. Byly to szelagi, trojaki oraz szostaki.

Ponizej przyklady dwoch typow szostakow gdanskich, szelag torunski oraz trojak gdanski.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 31 Październik 2016, 12:17:31
Skoro się bawimy, to i ja dołożę propozycję.

Krwawy potop 1655 roku zalał całą niemal Rzeczpospolitą. W rękach wiernych poddanych Jana Kazimierza pozostały dwa wielkie miasta – Lwów i Gdańsk. W tym pierwszym, aktualnie tymczasowej stolicy Reipublicae w 1656 roku zorganizowano naprędce mennicę, w której niezbyt biegli w kwestiach bicia monet rzemieślnicy ormiańscy przebijali ofiarowane przez Kościół srebro na monetę wojennej potrzeby. Na drugim krańcu Królestwa trwała potężna twierdza gdańska, a w niej nieprzerwanie działająca mennica. Wyraźne jej ożywienie, sądząc z ilości zachowanych monet notujemy w 1657 roku. Być może taką właśnie monetą wypłacono część zaległego żołdu żołnierzom Czarnieckiego, których tylko zachętą natychmiastowej wypłaty skłoniono do niebezpiecznej wyprawy po odebranie z miasta zablokowanego w nim przez kilka miesięcy monarchy.
Jan II Kazimierz (1648-1668), orty z 1656 r. z mennicy lwowskiej i 1657 r. z mennicy gdańskiej.

PS. Fotki przeszły przez zmniejszacz i jak widzę, sporo straciły - wersja oryginalna jest lepsza.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 01 Listopad 2016, 08:32:20
Można już głosować?
 ;)
ZM
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 25 Listopad 2016, 22:35:01
Przegapiłem  :(
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 25 Listopad 2016, 23:57:14
A jak bys glosowal? ;D
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2017 - konkurs na zdjęcia.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 26 Listopad 2016, 13:17:31
A jak bys glosowal? ;D

3, 5, 19, 24, 25, 42
Sytuacja niewiele by się zmieniła. :)