TPZN - Forum numizmatyczne

Pieniądz w Polsce => Polska Królewska => Do 1506 => Wątek zaczęty przez: Korczaszko w 07 Październik 2016, 12:25:50

Tytuł: Znaki mincerskie na denarach Jagiellonów???????
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 07 Październik 2016, 12:25:50
Witam.
Czy spotkaliście się kiedyś z oznaczeniami mincerza lub mennicy na denarze Jagiellońskim? Wiadomo że na denarach Jagiełły występuję O oraz oczywiście na denarach Olbrachta. Ale znak mincerski lub menniczy?
A JA TAK.
Kupiłem ostatnio denara (których setki przewinęły się przez moje ręce) i jak zwykle przystąpiłem do oględzin. Denar jak denar Korona (zdjęcie pierwsze), Orzeł (zdjęcie drugie), ale przy koronie, po prawej stronie monety (zdjęcie trzecie) został wybity znak, w pełni foremne X ale w formie haków, z zawiniętymi dolnymi końcami. Przeanalizowałem całą koronę, wszystkie łączenia, gdyż możliwe było drugie bicie (jakby destrukt) ale żaden fragment nie odpowiada temu znakowi.
I teraz pytanie, czy jakiś mincerz bez pozwolenia zrobił sobie swój znak dla odróżnienia własnych monet, czy jest to znak mennicy? Nie wiadomo. Co prawda większość denarów jest w tragicznych stanach, ale widziałem też pięknie zachowane i na żadnym nie widziałem takiego znaku.
A czy Wy kiedyś spotkaliście się z czymś takim? I w jaki sposób mam teraz zaklasyfikować tę monetę?
Pozdrawiam Grzegorz
Tytuł: Odp: Znaki mincerskie na denarach Jagiellonów???????
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 11 Październik 2016, 14:38:13
Jak zakwalifikować? Jako monetę wybita stemplem ze skazą - uszkodzeniem. Więcej można by powiedzieć mając lepszy egzemplarz i lepsze zdjęcia. Na monetach polskich tej epoki znak menniczy nigdy nie występuje obok korony (półgrosz Jagiełły - Kopicki 365 to falsyfikat z epoki).