TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o numizmatyce => Dyskusje numizmatyczne => Wątek zaczęty przez: DzikiZdeb w 29 Marzec 2017, 09:08:13

Tytuł: Cytat - pytanie
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 29 Marzec 2017, 09:08:13
Błąka mi się po pamięci porównanie słońca do złota i księżyca do srebra, tłumaczące proporcje wartości tych kruszców jako wynikające naturalnie ze stosunku długości roku słonecznego do miesiąca księżycowego. Wydawało mi się, że to z księgi XXXIII Historii Naturalnej Plniusza Starszego, ale z tego co widzę to nie za bardzo. Ktoś z Szacownych Kolegów pamięta może, skąd to?
Tytuł: Odp: Cytat - pytanie
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 29 Marzec 2017, 14:56:03
Błąka mi się po pamięci porównanie słońca do złota i księżyca do srebra

Jest to porównanie tak pospolite, że czytać Pan mógł o tym w wielu miejscach. Zazwyczaj jest podawane jako "bezimienne", sięgające jeszcze Babilonii. Czy Panu zależy na jakimś efektownym cytacie ze starożytnego autora?
Tytuł: Odp: Cytat - pytanie
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 29 Marzec 2017, 15:08:19
Może na przykład czytał Pan coś o relacji złotego szekla do srebrnego i w przypisie o tym było?Tytuł: Odp: Cytat - pytanie
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 29 Marzec 2017, 21:47:14
Czy Panu zależy na jakimś efektownym cytacie ze starożytnego autora?
Bóg zapłać, nie zależy. Wystarczy, to, co Pan wkleił.

Jest to porównanie tak pospolite, że czytać Pan mógł o tym w wielu miejscach. 
Przeczytałem, zapamiętałem bez źródła, a po n latach postanowiłem użyć i z przerażeniem szukałem czy to aby nie zaczęło się od jakiegoś bardzo uznanego, a zapomnianego przeze mnie klasyka i dopiero potem rozpełzło się pod strzechy. A jak jest rozpełźnięte od czasów babilońskich to nie jest ze mną jeszcze tak źle.

Tak przez mgłę mógł być to faktycznie jakiś tekst związany ze stosunkami pieniężnymi w Biblii (Hendin?), ale równie dobrze coś innego.