TPZN - Forum numizmatyczne

Działalność TPZN => Wiadomości publiczne TPZN => Wątek zaczęty przez: TomekP w 23 Październik 2017, 07:07:55

Tytuł: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 23 Październik 2017, 07:07:55
Szanowne koleżanki i koledzy, jako że obecny rok ma się ku końcowi, czas myśleć już o nadchodzącym

W związku z tym znów proponuję zabawę w kalendarz.
Zasady podobne jak w latach poprzednich, a więc:

W niniejszym wątku zapraszam wszystkich użytkowników forum ( nie tylko członków TPZN ) do zgłaszania swoich propozycji ( zdjęć) do
kalendarza TPZN na rok 2018.

Poniżej przedstawiam podstawowe zasady zgłaszania swoich zdjęć:

- każdy użytkownik może zgłosić max 3 propozycje monet/banknotów/medali do konkursu ( razem 6 zdjęć ), moga być zarówno pojedyncze okazy jak również zdjęcia
kilku egzemplarzy.
- minimalna rozdzielczość zdjęcia to 3,5 MPx   (2288 x 1520). ( Może być trochę mniejsza, nie jestem aptekarzem )
- na zgłoszenia czekam do końca października ( termin w wyjątkowych przypadkach może zostać przedłużony maksymalnie o tydzień).
- każdy zgłoszony egzemplarz powinien posiadać opis. Można się wykazać jakąś historią na temat, itp, itd.
- zdjęcia należy zgłaszać bezpośrednio w tym wątku ( można, a zawet jest to zalecane, aby wklejać z mniejszą rozdzielczością byle na potrzeby kalendarza posiadać odpowiedni format)
- po zebraniu wszystkich zgłoszeń w listopadzie nastąpi wybór 13 najlepszych zdjęć eksponatów z uwzględnieniem proporcjonalności epok tak aby
każda epoka w miarę możliwości miała swojego reprezentanta.
- wyboru zdjęć do kalendarza dokonają członkowie TPZN w głosowaniu.


- O wyborze zdjęć do kalendarza może również zadecydować opis. Jeśli chcemy zwiększyć szanse wyboru opiszmy jak najciekawiej nasze zdjęcia!!!!

Nie zwlekaj i wyślij zdjęcia swoich najlepszych okazów - być może, że to właśnie twój egzemplarz będzie zdobił oficjalny kalendarz TPZN!!!!
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: gumer w 23 Październik 2017, 13:34:03
Cytując klasyka, że "na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy" pozwolę sobie otworzyć wątek banknotem. Panie Tomku, nie chcę wklejać dużych zdjęć. Jeżeli zaproponowany przeze mnie banknot zostanie wybrany do kalendarza, wówczas prześlę Panu skan o takich parametrach, jakie Panu będą potrzebne.
Operacja „Bernhard”
Nazwa operacji pochodzi od imienia jej szefa, Bernharda Krügera. Była to największa operacja fałszerska w historii II Wojny Światowej. Miała ona na celu zrujnowanie gospodarki Wielkiej Brytanii, poprzez zalanie kraju lawiną fałszywych banknotów. Zespół 142 ludzi mających pracować nad fałszerstwami został wybrany spośród więźniów obozów koncentracyjnych i gett, a miejscem, gdzie miały być produkowane był teren obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Bloki nr 18 i 19, w których prowadzono prace, były bardzo mocno strzeżone, odgrodzone od reszty obozu. Ludzie, którzy tam pracowali mieli znacznie lepsze traktowanie, niż pozostali więźniowie. Podczas całej operacji wyprodukowano prawie 9 milionów sztuk fałszerstw, na łączną sumę ponad 130 milionów funtów. Za wszelką cenę starano się stworzyć fałszerstwo doskonałe. Jako że Anglicy mieli w zwyczaju spinanie banknotów agrafkami, specjalna grupa więźniów dziurawiła je szpilkami, w okolicy znaku Britannia. Z czasem podjęto także próby sfałszowania dolarów, ale pomimo ponad 250 prób, nie udało się uzyskać zadowalającego efektu.
W literaturze omawiającej temat fałszowania pieniędzy w okresie II Wojny Światowej czasami możemy przeczytać informację, jakoby jedną z osób biorących udział w operacji „Bernhard” był Moszek Szymon Rauchwerger, fałszerz dwumarkowych banknotów z getta łódzkiego. Nie jest to prawdą. Uzyskane z muzeum Sachsenhausen informacje nie potwierdzają jego udziału w operacji. Co więcej, nie potwierdzają pobytu fałszerza w tamtejszym obozie. Jego nazwisko nie znajduje się także na archiwalnej liście więźniów, biorących udział w przedsięwzięciu.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: qcho w 24 Październik 2017, 23:15:00
Głównie z powodu braku czasu akcję Kalendarz TPZN w tym roku przekazałem w ręce kolegi Tomka.
Zachęcam wszystkich do uczestnictwa i zamieszczania zdjęć swoich okazów!!!
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 26 Październik 2017, 11:46:08
Zaproponuję troszkę monet Zygmunta I Starego. Zrobiłem to w formie poglądowej. Chciałem przedstawić różnice w wielkości nominałów oraz ich zróżnicowanie. Ze względu na dużą ilość nominałów, odmian oraz mennic mogłem przedstawiam niewielki wycinek z mennictwa tego władcy.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 01 Listopad 2017, 12:39:15
Jednokrajcarówki miejskie: Frankfurt nad Menem (1773 i 1839/40) i Norymberga (1773 i 1806)

Przedstawienia widoków miast same w sobie nie są w numizmatyce czymś niezwykłym. Znaleźć je można dość często na monetach wielkich i dumnych miast Rzeszy Niemieckiej, jak np. Norymbergi, Augsburga, Hamburga, Ratyzbony, Frankfurtu, Kolonii, Magdeburga, Moguncji czy Wormacji, a na terenie Rzeczypospolitej także Gdańska i Torunia. Zazwyczaj jednak ten typ przedstawień pojawia się na monetach okazałych, o wyższym nominale: talarach, dukatach i ich wielokrotnościach.
Pod tym względem wyjątek stanowi mennictwo Frankfurtu nad Menem i Norymbergi - charakterystyczne panoramy miast widnieją tu na rewersach niektórych typów jednokrajcarówek! Podziwiać należy kunszt ówczesnych mincerzy, którym udało się zmieścić tak wiele szczegółów na cieniutkich krążkach mających ledwo 14-15 mm średnicy. Znakomitym przykładem są tu półksiężyc i gwiazda, widoczne jako zwieńczenia wież jednego z kościołów na monecie norymberskiej z 1773 r. Historycznie ciekawy jest też krajcar z piecem menniczym na awersie. Jest to jedna z ostatnich monet Wolnego Cesarskiego Miasta Norymbergi, które to, jako polityczny i gospodarczy bankrut, właśnie w roku 1806 straciło resztki niezależności i stało się częścią Królestwa Bawarii - co zresztą na dłuższą metę okazało się dla miasta bardzo korzystne...

Zenon M.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 01 Listopad 2017, 12:41:39
Dupondius J. Cezara (Crawford 476/1a)
aw.: CAESAR DIC TER
rew.: C. CLOVI - PRAEF
25,5-27,5 mm, 15,77 g, 11h

Dupondius Juliusza Cezara z czasów jego trzeciej dyktatury jest numizmatem dość wyjątkowym. Uchodzi on za pierwszą monetę rzymską wybitą w orichalcum, jak wówczas nazywano mosiądz. Jest to tym ciekawsze, że w kilku wcześniejszych dziesięcioleciach w ogóle nie bito regularnie monet w metalach nieszlachetnych, a kolejne tego typu edycje pojawią się ponownie dopiero za Augusta. Także wygląd tej monety jest raczej nietypowy. Odbiega on zdecydowanie od schematu wcześniejszych edycji brązowych: głowa (najczęściej Janusa) na jednej, dziób okrętu na drugiej stronie. Zamiast tego na awersie widzimy znane z wcześniejszych emisji denarów popiersie uskrzydlonej Wiktorii, na rewersie natomiast kroczącą w lewo Minerwę trzymającą tropajon i tarczę ozdobioną głową Meduzy. Przed Minerwą znany też z denarów Cezara „ze słoniem” wąż – nie wiemy, czy to jeden z jej atrybutów, czy też zostanie on zaraz zdeptany przez zwycięską Boginię...
Moim skromnym zdaniem jest to najpiękniejsza i najciekawsza z monet wybitych za życia Boskiego Juliusza!


Zenon M.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 01 Listopad 2017, 12:44:15
Jak na razie zaineteresowanie konkkursem na zdjęcia do kalendarza wydaje się być nikłe...
Pytanie: można wkleić więcej niż trzy propozycje?

Pozdrawiam
Zenon M.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: digenis w 01 Listopad 2017, 13:02:30
Też pomyślałem, że moglibyśmy przedstawić więcej niż po trzy propozycje. W istocie zainteresowanie konkursem jest niewielkie ;/
Opis, wiem, że nieco długi, ale myślę, że ciekawy. Dopiero raczkuję w antyku, jeżeli zauważycie błędy w opisie śmiało napiszcie. Co do atrybucji monetki, w RIC pod podanymi przeze mnie numerami występuje Sesterc oraz As. Monetka został określona przez sprzedającego, zarówno Kuenkera jak i WCN jako dupondius prawdopodobnie z uwagi na masę i metal z którego została wybita ;) W razie możliwości przy tworzeniu kalendarza proszę wziąć pod uwagę możliwość wyjustowania opisów monet, będzie ładniejszy :)

Dupondius, moneta o nominale dwóch asów, która została wprowadzona do mennictwa rzymskiego w okresie Oktawiana Augusta. Na awersie widzimy popiersie Faustyny II Młodszej zwrócone w prawo oraz napis FAVSTINA AVGUSTA. Rewers przedstawia Hilaritas, personifikację beztroski, radości, pogody ducha. Hilaritas zwrócona jest lekko w lewo, w prawej dłoni trzyma gałązkę palmową, zaś w lewej róg obfitości. Po bokach rytownik umieścił litery S oraz C, w otoku napis HILARITAS. Faustyna II Młodsza była córką cesarza Antonina Piusa, żoną cesarza Marka Aureliusza i matką cesarza Kommodusa. Wydała na świat co najmniej czternaścioro dzieci. Starożytni historycy oskarżali ją o liczne zdrady i niewierność małżonkowi. Dupondius posiada ciemnozieloną patynę. Moneta została wybita najprawdopodobniej z tzw. orichalcum, co potwierdzają minimalne przetarcia patyny w okolicy rewersu. Orichalcum stanowiło stop miedzi i cynku, który obecnie nazywamy mosiądzem. Metal ten był dość powszechnie wykorzystywany w mennictwie okresu Cesarstwa, przeważnie bito z niego sesterce oraz dupondiusy (por. D.R. Sear, Roman Coins And Theit Values, vol. II, ed. 2002, s. 12). Moneta przedstawiona na zdjęciu została wybita w Rzymie w okresie od 161 do 176 r., posiada masę 13,16 gram, (Sear 5296, RIC 1642/1643).

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: digenis w 01 Listopad 2017, 13:28:01
Druga propozycja, oczywiście jeżeli opis zawiera błędy, proszę skorygujcie go ;)

Denar serratus wybity w 79 r. p.n.e. w Rzymie przez Tiberiusa Claudiusa Nero. Na awersie znajduje się przedstawienie głowy Diany z łukiem i kołczanem na ramieniu w prawo, przed nią litery S.C. Rewers przedstawia Wiktorię w bidze skierowaną w prawo U dołu liczba XXV. W odcinku znajduje się napis w dwóch wierszach TI.CLAD.TI.F/A.N. Moneta została wybita ze srebra o masie 3,98 gram. Monetka ciekawa z uwagi na sposób wybicia. Serratusy były monetami bitymi głównie w okresie Republiki Rzymskiej. Charakterystycznym jest sposób wykonania rantu krążków menniczych poprzez ich dłutowanie lub nacinanie przed wybiciem. Taki sposób ich wykonania miał zapobiegać fałszowaniu denarów poprzez tworzenie tzw. subaeratów. Subaeraty były monetami pokrytymi na powierzchni cienką blaszką ze szlachetnego metalu, a wewnątrz posiadającymi rdzeń wykonany np. z miedzi. Niekiedy użytkownicy monet, co można zaobserwować przykładowo na tetradrachmach ateński, sami nacinali obrzeże monety aby przekonać się o ich autentyczności.

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: digenis w 01 Listopad 2017, 13:53:36
Szóstak koronny wybity w 1680 r. w mennicy Bydgoskiej. Na awersie znajduje się przedstawienie Jana III Sobieskiego w płaszczu z wieńcem laurowym na głowie, zwrócone w prawo. W otoku napis IOAN III D.G.REX POL.M.D.L.R.P. Pod popiersiem litery TLB inicjały Tytusa Liwiusza Boratiniego znanego nam powszechnie m.in. z emisji miedzianych szelągów zwanych od jego imienia boratynkami. Na rewersie znajduje się trójpolowe przedstawienie złożone z herbów Korony i Litwy, a pomiędzy nimi u dołu herb Janina, którym pieczętowali się Sobiescy. Herb ten rozdziela datę wybicia - 1680. Przedstawienia herbów zostały umieszczone przez rytownika w kartuszach. Ponad herbami znajduje się korona. W otoku napis GROS.ARG.SEXREG.POLONIAE. Napis otokowy rozdzielony jest herbem Leliwa w tarczy owalnej, którym pieczętował się Jan Andrzej Morsztyn, podskarbi wielki koronny (por. Z. Kiełb, Herby Urzędników Polskich […] , s. 202.). Uważny obserwator niewątpliwie zauważy, że nominał monety został błędnie przedstawiony jako IV, zamiast VI co czyni monetkę ciekawostką. Szóstak posiada piękną naturalną patynę i sporo lustra menniczego, zwłaszcza na rewersie.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 01 Listopad 2017, 14:37:59
Trzy oblicza Apollina...

Twórcy tych trzech monet opierali się na tym samym schemacie: na rewersie głowa boga Apollina, na awersie przedstawienie kitary. Kitara była  stosowaną przez profesjonalnych muzyków klasycznej Grecji odmiany liry, sztandarowego atrybutu boga. Lira / kithara jako instrument muzyczny, zbudowana ze skorupy żółwia, wolich rogów i naciągniętych na nie jelit, była wynalazkiem Hermesa, który też jako pierwszy z bogów nauczył się na niej grać. Hermes podarował ją Apollinowi, aby udobruchać go po kradzieży jego świętych stad. Od tego czasu stała się ulubionym instrumentem patrona muzyki.
Najpiękniejsze i najbardziej realistyczne przedstawienia kitary w mennictwie znamy z cennych tetradrachm, jak i bardziej pospolitych tetroboli Olintu, najważniejszego miasta Ligi Chalkidyckiej. Okres największej świetności Ligi to przełom V i IV wieku p.n.e. Samo miasto zostało w dość dramatycznych okolicznościach doszczętnie zniszczone  w roku 348 p.n.e przez Filipa Macedońskiego, który w ten sposób ostatecznie pozbył się konkurencji w tym rejonie swego władztwa. Członkom poselstwa, zbyt późno proszącym o podanie warunków pokoju, król podobno dał następującą odpowiedź: "Teraz już nie może to być, abyście wy żyli w Olincie a ja w Macedonii".

Lidia, Kolophon (ok. 389-350 p.n.e.), diobol (0,99 g), Milne 64, na awersie: KOΛOΦΩ / AΣTY
Olynthos (ok. 432-348), tetrobol (2,25 g), na awersie: ΧΑΛ / ΚΙΔ / ΕΩΝ
Bottiaia (ok. ca. 385-350 p.n.e.), chalkous (2,77 g), na awersie: BOT / TYA / ΙΩΝ
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: chyl w 01 Listopad 2017, 19:41:37
Denar Zygmunta III Wazy wybity w 1623 r. w mennicy założonej w Łobżenicy przez kasztelana kaliskiego Andrzeja Krotoskiego. Po jego śmierci w produkcję menniczą w miasteczku kontynuował Mikołaj Sieniawski, któremu w posagu wniosła je Urszula Krotoska. Jak wynika z badań T. Opozdy założenie mennicy było wynikiem udzielenia pożyczki Zygmuntowi III Wazie przez Andrzeja Krotoskiego. Trudności w wywiązaniu się ze zobowiązania, prawdopodobnie skłoniły króla do udzielenia przywileju menniczego kasztelanowi kaliskiemu (por. T. Opozda, Mennica łobżenicka, s. 124). Na awersie monety widnieje monogram królewski w formie ozdobnej, ukoronowanej wielkiej litery 'S', z wkomponowanym w nią, umieszczonym na tarczy snopkiem - herbem Wazów. Po bokach  monogramu rytownik umieścił skróconą datę Z-3. Na rewersie pod tarczami herbowymi Polski i Litwy umieszczono znak Bróg ( herb Leszczyc ) świadczący o przynależności mennicy do rodziny Krotoskich z rodu Leszczyców. Umieszczenie monogramu królewskiego jest dowodem , że pieniądz emitowany w Łobżenicy był pełnoprawnym środek płatniczy na terenie całej Rzeczpospolitej. Tezę tę potwierdza m.in. okoliczność, że znaleziska zawierające pieniądz łobżenicki, są rozsiane od wielkopolski, przez ziemie dzisiejszej Białorusi, aż po ukraińskie stepy.  Warto również zwrócić uwagę, że graficznie denar jest bardzo zbliżony do innych monet Zygmunta III Wazy bitych w mennicach wschowskiej i poznańskiej. (Kop. 7871, R4).
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: modsog w 01 Listopad 2017, 20:12:40
Moneta w porównaniu do powyższych nowa ale wydaje mi się, że jej prezencja jest ciekawa więc zamieszczam zdjęcia. Poza tym II RP nie było jeszcze :) Oryginalne foto jest jeszcze większe.
Krótki opis: 10 złotych 1939 r, srebro (75% Ag, 25% Cu), średnica: 34mm, waga: 21,99g, projektant: S. Ostrowski, szacowany nakład: 1,2 mln, mennica: Warszawa.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 01 Listopad 2017, 21:25:37
Jak na razie zaineteresowanie konkkursem na zdjęcia do kalendarza wydaje się być nikłe...
Pytanie: można wkleić więcej niż trzy propozycje?

Pozdrawiam
Zenon M.
Panie Zenonie, spokojnie jeszcze mamy trochę czasu. :)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: borsuk1977 w 01 Listopad 2017, 21:39:02
Jak będe miał troszkę czasu to też wrzucę cosik :P
Generalnie do kiedy można?
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 01 Listopad 2017, 22:07:45
Jak będe miał troszkę czasu to też wrzucę cosik :P
Generalnie do kiedy można?
Słyszałem, że do drugiego tygodnia listopada.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 02 Listopad 2017, 21:27:09
Przepraszam, miałem lekką awarię - ze względu na prośby kolegów i niewielką ilość zgłoszeń przedłużam ich przyjmowanie do 12.11 (termin ostateczny) do godz. 22.

Jak na razie zaineteresowanie konkkursem na zdjęcia do kalendarza wydaje się być nikłe...
Pytanie: można wkleić więcej niż trzy propozycje?

Pozdrawiam
Zenon M.

Niestety, tylko trzy. Tak, jak to bywało do tej pory.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Obolvs w 04 Listopad 2017, 01:19:23
Też dorzucę fotografie, w tym roku spory kawałek metalu i dużo mniejszy. Może jeszcze coś innego dodam do 12 listopada.

1) Medal z okazji odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie z 1976 r.
Jest to jedna z piękniejszych "krakowskich" realizacji prof. Bronisława Chromego.
Brąz, lany, srebrzony, polerowany i czerniony. Waga: 413 g, średnica: 112 mm. Odlano nie więcej jak 25 szt. Sygnowany na brzegu B.CHROMY.

Duże i dokładne zdjęcia medalu tu ---> https://staralesniczowkablog.files.wordpress.com/2017/11/odbudowa-pomnika-grunwaldzkiego-w-krakowie-1976.png (https://staralesniczowkablog.files.wordpress.com/2017/11/odbudowa-pomnika-grunwaldzkiego-w-krakowie-1976.png)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Obolvs w 04 Listopad 2017, 01:20:08
2) Fałszerstwo z epoki halerza raciborskiego Jana V Młodszego (1456-1493).
Na awersie: hełm rycerski z klejnotem – parą rogów bawolich Przemyślidów opawskich (nie zachowały się na monecie) zwrócony w prawo (herald.) w obwódce, w otoku napis: MONETO * O * RATI
Na rewersie: Połukoło z siedmioma szprychami i połuorzeł z łapą i czterema piórami, w otoku napis: MONITOE * RTBOR[II?] *
Miedź. Waga: 0,26 g, średnica: 13 mm. Znany jeden egzemplarz.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 04 Listopad 2017, 03:12:23
Po ucieczce Henryka Walezego do Francji w 1574 roku, Polska pozostawała bez króla, koniecznym było obrać nowego władcę kraju. W roku 1575 odbyła się więc kolejna elekcja, gdzie na skutek rozgrywek politycznych senat ogłosił królem austriackiego arcyksięcia Maksymiliana II, podczas gdy szlachta na polu elekcyjnym wybrała na króla Annę Jagiellonkę, którą poślubić miał Stefan Batory. Kraj podzielił się na dwa obozy wspierające czy to jednego, czy drugiego elekta, lecz do końca roku 1576 stronnicy Maksymiliana musieli zaakceptować Batorego jako króla.
Gdańszczanie widząc okazję, by przywrócić ich miastu przywileje ograniczone w 1570 roku Statutami Karnkowskiego, poparli Habsburga, spodziewając się, iż w zamian za owo poparcie, unieważni on ograniczenia.
Batory widząc, że ma w granicach państwa zbuntowane miasto, nieuznające go za swego władcę zmuszony był zdusić w zarodku potencjalne źródło rebelii. Oczywiście fakt, iż Gdańsk był portem handlowym, ściśle związanym z Ligą Hanzeatycką czynił miasto atrakcyjnym.
Wojska królewskie podeszły pod Gdańsk wiosną 1577 roku i rozpoczęły oblężenie, które trwało do końca roku, kiedy to Gdańsk uległ.
Gdy w Gdańsku brakło pieniędzy, musiano bić monetę oblężnicza. Zarządcą mennicy został Casper Goebel, którego po kilku miesiącach zastąpił Walter Tallemann.
Znane są dwa rodzaje monet z oblężenia Gdańska: obce monety, często pruskie które puncowano herbem Gdańska oraz specjalnie zaprojektowane monety jak szelągi, grosze, półtalary, talary i dukaty oraz ich wielokrotności.  
Przedstawiona tu moneta to grosz.
Ponieważ król był w tamtej chwili wrogiem oblegającym miasto, przeciwstawiono mu Chrystusa, jako większą potęgę, co było kolejnym wyzwaniem dla władcy. Na awersie tej monety widnieje wizerunek Chrystusa z jedną ręką uniesioną w geście błogosławieństwa, a drugą trzymającą jabłko królewskie, symbol władzy nad światem i legenda: DEFENDE NOS CHRISTE (Broń nas Chryste). Na rewersie widzimy herb Gdańska ze skróconą legendą GROSSUS CIVITATIS GEDANENSIS (Grosz miasta Gdańska).  
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 04 Listopad 2017, 14:25:27
Moja pierwsza propozycja. ;)
Trojak koronny wytłoczony w 1593 roku w mennicy Malborskiej.
średnica: 21 mm
waga: 2,46 g
Awers: Ukoronowane popiersie króla w zbroi i kryzie zwrócone w prawo, w otoku napis przedzielony u góry koroną, u dołu tarczą z herbem Lewart:
.SIGISM.III.D:G REX.PO.M.D.L.
(ZYGMUNT III Z BOŻEJ ŁASKI KRÓL POLSKI, WIELKI KSIĄŻE LITEWSKI)
Całość w obwódce sznurowej.
Rewers: U góry cyfra III, pod nią Orzeł, ukoronowana tarcza ze Snopem Wazów, Pogoń, po obu bokach znajdują się rozetki, niżej napis w trzech wierszach:
GROS.ARG/.TRIP.REG./.POLONI.
(GROSZ SREBRNY POTRÓJNY KRÓLESTWA POLSKIEGO)
Pod napisem między rozetkami trójkąt i pierścień (znaki mincerzy malborskich), a między nimi skrócona data 93, pod datą rozetka. Całość w obwódce granulowanej.
(Iger M.93.1.a; Kamiński 703; Kopicki 972)   
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 04 Listopad 2017, 20:07:32
Druga propozycja
Rozkwit mennicy malborskiej przypada na okres panowania Zygmunta III Wazy, a mianowicie na lata 1592 do 1596. W tym czasie mennica malborska była prowadzona przez Kacpra Goebla (zamożny kupiec zbożowy i posesjonat miejski, zarządca mennicy gdańskiej „srebrnej”, podczas oblężenia miasta przez polskie wojska w 1577 r., dzierżawca mennicy malborskiej w latach 1591-1601) oraz Gracjan Gonzalo (zdolny mincerz z pochodzenia Włoch, który swoją karierę mincerską zaczynał w mennicy królewieckiej Albrecht Hohenzollerna, później trudnił się produkcją monet złotych podczas oblężenia Gdańska w 1577 r., mincerz mennicy malborskiej w latach 1584-1585 oraz 1591-1601). W tym czasie do produkcji monet w mennicy malborskiej używano prasy menniczej (tzw. walcarki), która metodą walcowania wytwarzała monety charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i dokładnością odwzorowania rysunku, jak i napisów legendy. Monety wytworzone za pomocą tej metody były tłoczone, a nie wybijane. Prasa do wytłaczania monet skonstruowana była w ten sposób, że pomiędzy dwa walce obracające się w przeciwny kierunkach, na których wypuncowane były stemple (na pierwszym awersu na drugim rewersu) wkładano przygotowane wcześniej paski blachy. W efekcie z prasy wychodził pasek blachy z wytłoczonymi na nim wizerunkami z jednej strony awersu, a z drugiej rewersu. Monety wybijane w mennicy malborskiej można łatwo rozpoznać przez widniejące na rewersie znaki mincerskie – pierścień z kamieniem należał do Kacpra Goebla, a trójkąt do Gracjana Gonzalo.
Mennica malborska w latach (1592-1596) emitowała:
- trenary (równe trzem denarom) – w 1596 roku,
- szelągi – w latach: 1592, 1596,
- trojaki – w latach: 1592, 1593, 1594,
- szóstaki – w 1596 roku,
- dukaty – w latach: 1592, 1595,
- portugały równe 10 dukatom – w latach: 1593, 1596.
 
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 04 Listopad 2017, 21:47:11
A tu moja druga propozycja...

Monety gdańskie okresu bezkrólewia 1573 roku. Zdjęcie przedstawia dwa nominały monet bitych w mennicy gdańskiej po śmierci Zygmunta Augusta: denary i szeląg.  
Znane są dwie odmiany denarów: z tarczami herbowymi z siedmioma oraz z dwunastoma łukami. Monety te nie maja napisów za wyjątkiem daty.
Szelągi okresu interregnum wzorowane były na wcześniejszych gdańskich szelągach Zygmunta Augusta. Rewers monety miał napis MONE.CIVI.GEDANEN*1573*, który przypomina wcześniejsze szelągi. Awers zaś wciąż budzi kontrowersje nietypową dla Zygmunta Augusta legendą: SIGIS.DEI.GRA.REX.POLONI, gdzie drugie imię króla (AUGUSTUS) jest pominięte.
Zarówno szelągi, jak denary okresu interregnum 1573 roku są monetami rzadziej spotykanymi.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: kwinto w 05 Listopad 2017, 14:09:24
Brakteaty to małe jednostronne blaszki srebrne z charakterystyczną obrączką, w mojej propozycji zestaw XV-wiecznych monet książąt opolskich w dwóch zasadniczych typach ; orła w koronie oraz pół krzyża i pół orła ( herb Opola ) z emisji książąt Bolesława IV, Bernarda, Mikołaja.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: kwinto w 05 Listopad 2017, 14:45:47
Druga propozycja to szeląg koronny Stefana Batorego z roku 1581 z herbem Litwy - Pogonią. Pomimo, że ordynacja królewska z 05 stycznia 1580 r. nakazywała na rewersie kłaść pod koroną herby Polski i Litwy, to mennica w Olkuszu nie zawsze jej unormowań przestrzegała. Pod latarnią najciemniej. W tym czasie król większość czasu spędzał na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego szykując wyprawy przeciwko Rosji i potrzeba pieniądza była ogromna. Niewątpliwie większość produkcji menniczej wywożono do WKL na pokrycie bieżących kosztów.Jest to jednak najpewniej pozostałość emisji próbnej, która nie zyskała akceptacji. Z tego samego roku mamy jeszcze szeląga koronnego z jedynie herbem Batorych na rewersie.
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: chyl w 05 Listopad 2017, 19:01:38
Moja druga propozycja.

Trojak Zygmunta III Wazy wybity w 1593 r. w mennicy wileńskiej. Jest to rzadki typ monety wykonany przy użyciu stempli autorstwa Petrasa Platina w przypadku awersu oraz Jana Dyla, który wykonał stempel rewersu. Na awersie widzimy popiersie Zygmunta III Wazy zwrócone w prawo. W otoku napis .SIG.III.D.G.REX.PO.M.D.L. co oznaczało Zygmunt III z Bożej Łaski Król Polski Wielki Książe Litewski. Na rewersie rytownik umieścił ukoronowany herb Wazów – snopek na tarczy. Po lewej stronie snopka odnajdujemy orła zaś po prawej pogoń. Ponad snopkiem widzimy nominał wyrażony rzymską cyfrą III, po bokach gwiazdki. Poniżej umieszczono tradycyjne przedstawienie trójwierszowe wprowadzone po raz pierwszy wraz z trojakiem przez Zygmunta I Starego w postaci napisu GROS.ARG/TRIP.MDL./.1593. Napis ten oznaczał Grosz Srebrny Potrójny Wielkiego Księstwa Litewskiego. Datę rozdziela herb Chalecki, którym pieczętował się Dymitr (Demetriusz) Chalecki podskarbi wielki litewski w latach 1590-1598 (por. Z. Kiełb, Herby Urzędników Polskich […], str. 235). Moneta głęboko wybita z pięknym połyskiem menniczym praktycznie na całej powierzchni.
(Iger V.93.2.a , R1 ; Ivanauskas’09 5SV34-16 -RRRR).

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: eleniasz w 06 Listopad 2017, 10:59:12
Moja propozycja  :D

Srebrny grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego z roku 1779, wybity w mennicy koronnej w Warszawie w nakładzie 85 652 egzemplarzy.

To najmniejsza srebrna moneta obiegowa początkowego okresu SAP, bita w latach 1766-1782. Nominał ten, powszechnie był zwany „srebrnikiem” lub „ćwierć złotkiem”, co doskonale opisywało z jednej strony jego wygląd a z drugiej wartość, równa ¼ ówczesnej złotówki. Warto zaznaczyć, że systemie monetarnym SAP wartość srebrnego grosza wyrażona była również w monecie pospolitej i była równa 7,5 grosza miedzianego.

Stosunkowo niewiele z nich przetrwało do naszych czasów. Głównie z uwagi na powszechny w II połowie XVIII wieku, nielegalny proceder skupowania „dobrej” polskiej monety w celu wywiezienia jej za granicę i przebicia w pruskich mennicach. W ten sposób z monet SAP, powstawały „gorsze” monety o mniejszej zawartości srebra, bite według stopy pruskiej lub alternatywnie, fałszerstwa polskich monet SAP o drastycznie zaniżonej zawartości kruszcu.  Co było jednym z istotnych elementów wyniszczającej nasz kraj wojny gospodarczej, jakie Prusy pod rządami Fryderyka II, prowadziły z Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Na zdjęciu, nienotowany w literaturze egzemplarz w wariancie 3, który charakteryzuje się gładkim wnętrzem korony na awersie. To najrzadszy z trzech wariantów z tego rocznika, zaobserwowany jedynie w populacji około 20% badanych monet . Szacunkowy stopień rzadkości tego wariantu wynosi R3.

Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: borsuk1977 w 08 Listopad 2017, 18:48:29
Srebrna tetradrachma
waga:16,40 g.
średnica: 28 mm
mennica: prawdopodobnie Antiochia lub jedna z mennic Kapadockich
 
Awers: Głowa Antioch VII w diademie na prawo
 
Rewers: Athena Nikephoros (Atena Bogini Zwycięstwa) stojąca i patrząca w lewo, w prawej dłoni trzymającą posążek Nike bogini zwycięstwa, a lewą ręką wsparta o stojącą u jej lewej nogi tarczę i włócznię, napis - BAΣIΛEΩΣ ANTIOXOY EYEΡΓETOY (podzielony ręką Ateny),  ΔI monogram ponad A w lewym polu, całość otoczona wieńcem.
 
Ref.:
SC 2061.2;
Hoover HGC 9 - 1067d;
SMA 282


(https://ibb.co/eKu1qw)
(https://ibb.co/mrsXxb)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: borsuk1977 w 08 Listopad 2017, 19:08:47
Srebrna Hemidrachma
Parion w Myzji około 350-300 p.n.e.
waga: 2,39 g
średnica: 14 mm

Awers: Byk stojący w lewo z obróconym łbem patrzącym w prawo, poniżej ziarno zboża, litery ΠA-ΡI powyżej i poniżej byka
Rewers: Gorgona patrząca na wprost otoczona wężami


(https://ibb.co/mzLViG)
(https://ibb.co/jnPqiG)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: borsuk1977 w 08 Listopad 2017, 19:18:48
5 marek 1909 Saksonia 500-lecie Uniwersytetu w Lipsku
(https://ibb.co/c9KgOG)
(https://ibb.co/fMNqHb)
Tytuł: Odp: Kalendarz TPZN na rok 2018 - konkurs na zdjęcia
Wiadomość wysłana przez: eleniasz w 10 Listopad 2017, 13:45:57
Druga propozycja, taka trochę na czasie  :P

Pierwszy obiegowy talar Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwany „zbrojarzem”.  
Moneta projektu medaliera Jana Filipa Holzhaeussera z popiersiem króla w zbroi, została wybita w roku 1766 w mennicy koronnej w Warszawie, nakładem 77 618 egzemplarzy. Do jej wykonania zużyto minimum 15 par stempli oraz kilku kompletów narzędzi do ozdabiania rantów. Prezentowany egzemplarz należy do pierwszego wariantu z grupy 4 i jest to, jeden z 15 opisanych wariantów rewersu. Talar został uwolniony ze slabu NGC.

WARIANT 4.1 – w katalogu monet SAP, jako 32.a9
GRUPA 4 -> kropka po COLONIEN, bez kropki po 1766, bez kropek po FS
Prawy wieniec -> układ „góra XnicE – dół AAP".
Dodatkowa cecha -> „pierwszy liść nad GREGE celuje w 1”
Szacowany nakład tego wariantu - 6 904 sztuk
Szacowany stopień rzadkości tego wariantu - R3