TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o numizmatyce => Poszukuję => Wątek zaczęty przez: Korczaszko w 09 Styczeń 2018, 01:50:27

Tytuł: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 09 Styczeń 2018, 01:50:27
Mam WIELKĄ prośbę, bardzo potrzebuję kilku artykułów z Biuletynów Numizmatycznych. Jeśli ktoś z Was posiada jakikolwiek z nich będę naprawdę wdzięczny jeśli mi go udostępni. Format pliku jest nieważny, odczytam każdy ;)
Artykuł (autor/tytuł/numer BN)
1.   A. Białkowski  - Działalność mennicza Zygmunta Jagiellończyka w księstwie głogowskim (Biuletyn Numizmatyczny 10/1973)
2.   J. Dutkowski – Moneta pruska w Gdańsku (Biuletyn Numizmatyczny 1-3/1988)
3.   M. Gumowski – Zagadkowe szelągi gdańskie (Biuletyn Numizmatyczny 24/1967)
4.   B. Paszkiewicz – Polskie denary z 1506 i 1526r. (Biuletyn Numizmatyczny 4/2002)
5.   G. Skąpski  - Działalność mennicy krakowskiej w latach 1507-1548 (Biuletyn Numizmatyczny 2/1999)
6.   G. Skąpski – Mennica elbląska XIII-XVI wiek (Biuletyn Numizmatyczny 1/2000)
7.   Z. Kiełb – Herby osobiste na monetach jagiellońskich (Biuletyn Numizmatyczny 1/2006)
8.   A. Białkowski – Ludzie i monety. Szkice biograficzne z dziejów mennictwa polskiego 1 połowy XVI wieku Kasper Ber (Biuletyn Numizmatyczny 2/1974)
Pogrubioną kursywą zaznaczyłem te, które dla mnie są najważniejsze, mogę je również kupić gdyby ktoś chciał sprzedać. Z góry BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 09 Styczeń 2018, 15:37:43
Numer 5 i 6, czyli artykuły Pana Skąpskiego już nam, kupiłem całe biuletyny. Nadal poszukuję pozostałych.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 09 Styczeń 2018, 16:58:18
Dzięki koledze Mad_Tiger mam już artykuł numer 4. BARDZO DZIĘKUJĘ.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 09 Styczeń 2018, 17:44:00
Niestety nie pomogę, to nie jest moje pole zainteresowań.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 09 Styczeń 2018, 18:02:38
Jak mi podasz dokladnie co potrzebujesz z Kielba, to moge poszukac w jego ksiazce, ktora mam.
Jesli wpadniesz na trop trojki, to prosze, podeslij i mnie ;)
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 09 Styczeń 2018, 18:12:37
1-3/88 (może jeszcze jakieś inne) jest na zbiory.net (http://zbiory.net)
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 09 Styczeń 2018, 18:44:20
trop trojki
Skoro artykuł krótki, nieco starszawy, a chętnych więcej, mogę tak na szybko sfotografować:


Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Mad_Tiger w 09 Styczeń 2018, 18:44:37
1-3/188 jest aktualnie na all: http://allegro.pl/biuletyn-numizmat-1-3-1988-i7115793451.html (http://allegro.pl/biuletyn-numizmat-1-3-1988-i7115793451.html)
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 09 Styczeń 2018, 18:49:44
trop trojki
Skoro artykuł krótki, nieco starszawy, a chętnych więcej, mogę tak na szybko sfotografować:

Dzieki
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: mimarzec w 09 Styczeń 2018, 21:20:22
mam BN 10/73
jesli Panu odpowiada to zeskanuje we czwartek

Michal
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 09 Styczeń 2018, 23:33:19
mam BN 10/73
jesli Panu odpowiada to zeskanuje we czwartek

Michal

Wspaniale. Oczywiście poczekam :)
A teraz wytłumaczę się po co mi to wszystko jest potrzebne. Od kilku lat zbieram materiały oraz zdjęcia monet Zygmunta I na potrzeby książki którą chcę napisać. Przeczytałem już kilkadziesiąt książek, zdjęć monet nie policzyłem ;).  Teraz zbieram interesujące mnie artykuły z czasopism numizmatycznych, dużo mam, ale dużo mi brakuje. Czasami są to bardzo stare opracowania, wiele książek w pdf mam z końca XIX i początku XX wieku. Czasami z książki nic mi się nie przyda, czasami jedno zdanie, ale są książki naprawdę wnoszące dużo w mój projekt. Książka ma pokazać okres życia Zygmunta I w skrócie, a rozwinięte będą kwestie ekonomiczne i finansowe oraz sprawy mennicze. Chcę opracować mennictwo głogowskie. koronne, gdańskie, elbląskie i toruńskie. Każdy rozdział będzie opowiadał o innej mennicy, a będzie się kończył katalogiem monet bitych w tej mennicy. Chcę opracować nominały od denara do trojaka, czyli monety, które są dostępne dla każdego numizmatyka. Z pominięciem wyższych nominałów oraz mennictwa litewskiego. Już zacząłem pisać, ale wiem, że wszystko zajmie napewno kilka lat. Sam ogrom materiału, klasyfikacja monet oraz liczenie poszczególnych odmian i wariantów aby określić stopień rzadkości jest naprawdę czasochłonne, a wszystko robię sam. Wiele razy będę się zwracał do Was o pomoc, chociażby w takich kwestiach jak w tym wątku. A napewno już teraz proszę o przysyłanie mi zdjęć wariantów lub odmian nienotowanych lub błędnych monet Zygmunta I, ale nie destruktów. Jest to dla nas (numizmatyków) bardzo ważne, gdyż okres panowania Zygmunta I był bardzo interesujący, nie tylko w kwestii historycznej ale również w kwestii numizmatycznej (dwie reformy monetarne, wprowadzenie nowych nominałów, itp.). Z góry BARDZO DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC, gdyż mimo, iż ja sam będę chciał wszystko scalić w jedno, to jednak nie będę mógł zrobić tego bez WASZEJ pomocy.  :)
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 10 Styczeń 2018, 09:04:06
Z pominięciem wyższych nominałów oraz mennictwa litewskiego.
Jeśli decyduje się Pan na dużą monografię, byłoby zaniechaniem nie podejście do całości tematu. Szóstaki i talary są tak niewielkim marginesem mennictwa Zygmunta Starego, że szkoda byłoby nie dołożyć nieco pracy dla pełności opracowania; co do mennictwa litewskiego podobnie - z tego co pamiętam jego zakres nie jest aż tak obszerny, by się z nim nie zmierzyć.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 10 Styczeń 2018, 10:11:27
Wszystko opiera się na zdjęciach monet. Osoby kupujące drogie monety nieraz nie chcą aby zdjęcia ich numizmatów znalazły się w jakiejś książce. Chcę aby wszystkie monety, które będą w książce, przedstawić w formie zdjęć, a nie rysunków. Szóstaków i dukatów, które pojawiły się  na rynku lub znajdują się w muzeach jest niewiele. Możliwe, że w prywatnych kolekcjach (w skrytkach bankowych) jest więcej takich monet, ale numizmatycy takiego formatu nie chcą się dzielić z innymi, czasami nawet wizerunkiem takiej monety. A z mennictwem litewskim jest troszkę inaczej. Gdybym chciał być dokładny, to musiałbym przedstawić wszystkie warianty półgroszy litewskich, więc musiałbym skopiować ostatni katalog tych monet, który został wydany w tamtym roku, a jest to niemożliwe. A przedstawienie tego tematu pobieżnie lub pokazanie tylko groszy mija się z celem. Dlatego nie będzie to książka przedstawiająca pełne mennictwo Zygmunta I, ale pewien jego fragment, który od wielu lat nie został opracowany. Zresztą Pan Jarosław Dutkowski w książce Złoto czasów dynastii Jagiellonów przedstawił m.in. dukaty Zygmunta I, D.Hulecki, G.Bagdonas i M.Daraszkiewicz w Katalogu półgroszy litewskich 1495-1529 przedstawili kilkaset odmian i wariantów półgroszy litewskich Zygmunta I, E.Ivanauskas z każdym wznowieniem katalogu monet litewskich coraz bardziej go rozbudowuje, a po zakończeniu pracy nad katalogiem monet Zygmunta II, za jakiś czas możemy liczyć na wznowienie katalogu monet litewskich.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 10 Styczeń 2018, 14:44:50
Jest wyjście z tej sytuacji. W rozdziale o mennictwie koronnym prowadzę szóstaki i dukaty, ale tylko w formie informacyjnej, bez prezentowania odmian i wariantów tych monet. Natomiast o mennictwie litewskim napiszę w suplemencie, na końcu książki, również bez prezentowania odmian i wariantów. A skataloguję tylko nominały od denara do trojaka. Wtedy opisane będzie pełne mennictwo Zygmunta.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Optimus_Prime w 10 Styczeń 2018, 16:13:15
Mam nadzieję, że rzeczywiście chce Pan opracować mennictwo - napisać monografię. Ciągle nie rozumiem tej tendencji sprowadzania numizmatyki do tworzenia wykazów monet różniących się jakimiś drobnymi cechami. W tym czasie np. w archiwach leżą i czekają na opracowanie inwentarze mennic, a niektóre typy monet wymagają zweryfikowania atrybucji i analizy stopy ich wybijania.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 10 Styczeń 2018, 16:33:47
A musi to być koniecznie książka? Przecież kokosów finansowych i tak Pan na tym nie zrobi.

Moim zdaniem znacznie lepszy byłby projekt internetowy: można na bieżąco poprawiać omyłki, uzupełniać, dodawać nowe zdjęcia, wymieniać stare zdjęcia na lepsze itp.

Poza tym taki projekt można realizować partiami, a chyba nic tak nie mobilizuje (zarówno autora, jak i osoby pomagające), jak świadomość, że coś już przybrało widzialny kształt.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 10 Styczeń 2018, 17:24:17
Chciałbym połączyć książkę z katalogiem. Cały okres życia tego władcy podzielony na rozdziały, a każdy rozdział odpowiada innej mennicy. Na końcu rozdziału monety bite w danej mennicy, podzielone na typy, odmiany i warianty. We wstępie praca mennicy w tym okresie, ordynacje mennicze poszczególnych nominałów i okres ich wprowadzenia, oraz kilka ogólnych informacji potrzebnych do zrozumienia tematu. Jeśli chodzi o stronę internetową to chyba nie ja ;), jestem osobą która przedkłada formę pisaną nad elektroniczną. To jest projekt na dłuższy czas, ale udało mi się już zacząć :). Potem konsultacje historyczne i numizmatyczne, a potem zobaczymy. Nie chodzi mi o zarobek, numizmatyka jest moją pasją, a ten okres jest niezmiernie interesujacy, warty poznania.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 10 Styczeń 2018, 18:11:42
Jeśli chodzi o stronę internetową to chyba nie ja ;), jestem osobą która przedkłada formę pisaną nad elektroniczną.

Wykosztuje się Pan na druk, po czym już po miesiącu okaże się, że jest parę tuzinów błędów do poprawienia, a sporo spraw można uzupełnić.

Nawet jeśli obstaje Pan, że ostatecznie powinna to być tradycyjna książka, to wcześniejsze umieszczenie materiału w internecie z pewnością tylko pomoże: ktoś zauważy błąd, ktoś coś doda, ktoś będzie miał lepsze zdjęcie etc.

A propos zdjęć. Zrozumiałem, że to dla Pana koncepcji bardzo ważny element. Zdjęcia też chce Pan drukować?
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 12 Styczeń 2018, 23:29:50
Możliwe że ma Pan rację. Na razie przygotowuję tekst, zajmuje to dużo czasu przez ogromną ilość materiału. Potem w planie jest połączenie tego z katalogiem monet, czyli zdjęć będzie dużo :). Na pewno nie obejdzie się bez konsultacji historycznych oraz numizmatycznych. A od wydania dzieli mnie jeszcze duuuuuuużo czasu. Jeszcze o tym nie myślę. Te zdjęcia, które dołączyłem to jeszcze surowy tekst, bez historycznej konsultacji i edycji redaktorskiej, ale od czegoś trzeba zacząć  ;)
Ale muszę bardzo podziękować pewnym osobom z tego forum, bez ich pomocy chyba nawet bym nie zaczął. Wielkie dzięki Jacku i Panie Darku.
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 12 Styczeń 2018, 23:46:28
Nadal poszukuję tego artykułu
8.   A. Białkowski – Ludzie i monety. Szkice biograficzne z dziejów mennictwa polskiego 1 połowy XVI wieku Kasper Ber (Biuletyn Numizmatyczny 2/1974)

Lub innych tekstów o tym przedsiębiorcy i mincmistrzu. W tekstach źródłowych różnie podają jego imię i nazwisko:
Kacper Ber
Kacper Bar
Kasper Behr
Kasper Beer
Kasper Beher
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 12 Styczeń 2018, 23:52:40
To ich pięciu braci było? ;)
Tytuł: Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 13 Styczeń 2018, 00:27:06
Tylko jeden, ale ile trzeba się napracować, żeby się coś o nim dowiedzieć   ;)
Jest jeszcze drugi, Henryk Slacker. Ale o nim tylko wiadomo, że był fundatorem kamiennej postaci Chrystusa ukrzyżowanego, która znajduje się w kościele Mariackim. Wykonał go dla niego Wit Stwosz.  
W książce J. Ptaśnika - Źródła do historii sztuki i cywilizacji w Polsce, Tom V Zeszyt III, Cracovia Artificum 1501-1550 (Kraków 1948), napisano, że Kasper Ber i Henryk Slacker byli kierownikami mennicy, czyli mincmistrzami, a w samej mennicy pracowało wtedy 22 lub 23 mincerzy, w tym 8 lub 9 Niemców.
I z całej książki tylko to mi jest potrzebne do projektu.
Dlatego tak ważne dla mnie jest załatwienie CAŁEGO artykułu o Kacprze Ber.