TPZN - Forum numizmatyczne

Pieniądz w Polsce => Polska Królewska => Do 1506 => Wątek zaczęty przez: meko w 16 Kwiecień 2018, 18:11:43

Tytuł: Która mennica
Wiadomość wysłana przez: meko w 16 Kwiecień 2018, 18:11:43
Panowie  która to mennica  Kraków  czy Sandomierz ??
Tytuł: Odp: Która mennica
Wiadomość wysłana przez: meko w 06 Grudzień 2018, 14:33:34
Odgrzewam temat bo coś  już  wiem :) Po konsultacji z  Profesorem Paszkiewiczem uzyskałem taką odpowiedz :) >  przypomina mi to znany w kilku egzemplarzach denar z orłem po jednej i lwem po drugiej stronie ,znany paru skarbów w nowej Marchii , skarb z Hrabuszic , pojedynczo z starego Miasta pod Koninem i bodaj z Poznania .Jego pochodzenie nie jest Jasne .Łatwiej określić z grubsza czas ( 3 ćwierć XIV wieku) niż  miejsce. Moim zdaniem najprawdopodobniej jest to denar na stopę słowiańską ( finkenauge, ziębie oczko ) część Nowej Marchii odzyskanej przez Kazimierza Wielkiego , to znaczy ziemi Wałeckiej. Jest za to kłopot , bo ten egzemplarz jest wraźnie lżejszy od dotychczas znanych więc to jest bardziej zagadkowe  -  czy to półdenar , czy jakieś  naśladownictwo . A wymiary i waga  denarka są  takie  > średnicy 10 mm i wadze 0.14 grama. Zachęcam do dyskusji i ewentualnych sugestii .
Tytuł: Odp: Która mennica
Wiadomość wysłana przez: husyta74 w 06 Grudzień 2018, 18:04:53
Witam,
Odpowiedź profesora znacznie zawęża możliwości interpretacyjne  ;) , to przecież najlepszy specjalista mennictwa polskiego XII-XV w. Moneta ciekawa, szkoda, że czytelna w zasadzie jedna strona. Ale może ktoś z Kolegów ma podobny egzemplarz i zechciałby podzielić się nim na forum?
Wkrótce (mam nadzieję) ma się ukazać praca prof. Paszkiewicza na temat monet śląskich i łużyckich XIV i XV wieku, może i o Nową Marchię profesor zahaczy?
A tak na marginesie - gratuluję ciekawej monety, też przymierzałem się do zakupu tej trzykrajcarówki :)

Waldek
Tytuł: Odp: Która mennica
Wiadomość wysłana przez: meko w 06 Grudzień 2018, 18:28:06
Dzięki :)
Co do moniaka  to co jest na AW i RW to już  oczywiste  ale ta  waga i rozmiar jest ciekawostką no i czy to półdenar (obol) czy naśladownictwo  ? :)