TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o numizmatyce => Dyskusje numizmatyczne => Wątek zaczęty przez: emarti w 16 Maj 2018, 12:15:06

Tytuł: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: emarti w 16 Maj 2018, 12:15:06
Witam, Ostatnio w sieci pojawiły się artykuły informujące o tym że banknoty o ciekawych seriach mogą być warte więcej niż ich nominał. Z racji że pracuję w sklepie zacząłem przeglądać otrzymywane banknoty ale póki co nie trafiło się nic nadzwyczaj ciekawego.

Pytanie jakie mam, to czy gdy trafi się banknot z naprawę interesującym numerem seryjnym, to czy aby było nim zainteresowanie przez kolekcjonerów musi być on w stanie idealnym czy dopuszczane jest normalne zużycie?

Sporo osób twierdzi że największym miejscem do sprzedaży jest Allegro. Patrząc jednak tam, wystawione banknoty z naprawdę ciekawymi seriami nie są zbytnio brane pod uwagę a licytacje stoją w miejscu.

Czy każdy punkt numizmatyczny wycenia i skupuje takie banknoty i o każdym nominale?

Póki co mam banknot 20 zł o numerze AX0665522. Czy w ogóle czymś takim może ktoś się zainteresować?
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: Mad_Tiger w 16 Maj 2018, 13:36:04
Gratuluję :) jesteś kolejna ofiarą tego beznadziejnego "artykułu" :)

http://monety.pl/viewtopic.php?f=17&t=31966&view=unread#unread

Tak, niektórzy płacą więcej za "ciekawe" numerki ale kwoty w tym artykule są wyolbrzymione ... Nikt nie zapłaci "milionów" za taki banknot ...

Stan raczej musi być idealny.
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 16 Maj 2018, 13:37:47
Generalnie raczej wielu kolekcjonerów takich cudów raczej nie ma - przynajmniej tak mi się wydaje. Zwyczaj przyszedł chyba ze Stanów, gdzie mają dziesiątkami lat te same banknoty drukowane w setkach milionów sztuk, więc żeby coś zbierać, promuje się takie sztuczne rarytasy. Tak naprawdę każdy banknot ma unikalny numer i tych o serii AG1953492 jest tyle samo co AG2222222.

Jak już ktoś ma kupić takie coś powyżej nominału, to musi to być naprawdę rzadka kombinacja typu wszystkie cyfry takie same.
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 16 Maj 2018, 15:21:07
Banknoty poszukiwane przez zbieraczy to naogół stany zbliżone do dziewiczych i albo wszystkie cyfry numeru jednakowe, bądź radar, czyli palindrom numerowy. Ważne też są serie, gdzie poszukiwane są niskie nakłady, n.p. banknoty wymieniane za uszkodzone itp.
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 16 Maj 2018, 16:31:15
radar, czyli palindrom numerowy.
W sumie to nie znam nikogo, kogo by to kręciło, więc zaoponuję tylko teoretycznie :-) Co ciekawego jest w numerku 5309035? Albo bardziej naukowo - takie palindromy zdarzają się raz na tysiąc numerów (każdą kombinację ABCDXXX da się dopełnić do ABCDCBA), a te same cyferki - raz na milion. Oczywiście przy założeniu, że numery są siedmiocyfrowe.
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: emarti w 17 Maj 2018, 11:43:06
Mnie to po prostu zainteresowało ale jak pisałem wcześniej na popularnym serwisie w tym temacie jest cicho. Nie ma żadnego zainteresowania licytacjami banknotów z seriami innymi niż przeciętne. Również punkty numizmatyczne odpowiedziały mi że nie są zainteresowane takimi rzeczami. Tak więc nie wiem czy osób zbierających takie "eksponaty" jest w Polsce garstka czy po prostu artykuły które pojawiły się ostatnio są mocno naciągnięte. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: Mad_Tiger w 17 Maj 2018, 12:30:05
Zainteresowanych garstka a artykuły bardzo mocno naciągnięte ...

Dzisiaj pojawił się w kolejnym serwisie: https://pikio.pl/banknot-wart-fortune/
Tytuł: Odp: Banknoty obiegowe z ciekawą serią
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 17 Maj 2018, 13:50:42
radar, czyli palindrom numerowy.
W sumie to nie znam nikogo, kogo by to kręciło, więc zaoponuję tylko teoretycznie :-) Co ciekawego jest w numerku 5309035?

Nie podejmuję dyskusji, gdyż mnie to także nie kręci, ale wiem, że są tacy, których tak.