TPZN - Forum numizmatyczne

Antyk i Średniowiecze => Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej => Wątek zaczęty przez: Hermogenes w 28 Listopad 2009, 23:39:14

Tytuł: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 28 Listopad 2009, 23:39:14
Szanowni Państwo,

wszystkich zainteresowanych numizmatyką starożytnego Rzymu, ale też Grecji chciałbym zaprosić do zapoznania się z ofertą "Letnich warsztatów numizmatyki antycznej", które wraz z kolegami z Zakładu Archeologii Antycznej UMK chcielibyśmy zainaugurować w sierpniu br.:
http://www.traditio-europae.org/Dzialalnosc_Fundacji/Letnie_warsztaty_numizmatyki_antycznej.html
Warsztaty adresowane są przede wszystkim do początkujących kolekcjonerów antyku, lecz nie wątpię, że również osoby bardziej w tej materii doświadczone znajdą coś dla siebie. Poza tematami podanymi na stronie zamierzamy poruszyć m.in. kwestie oceny autentyczności monet.

Łączę pozdrowienia i zachęcam do dzielenia się ze mną Państwa opiniami i sugestiami,
Bartosz Awianowicz
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 29 Listopad 2009, 07:43:07
Ciekawe i warte grzechu...

Szkoda tylko, że letnie, a nie zimowe.
Lato, to okres rozjazdów, podróży i do tego jeszcze ten sierpień.

Czy wiadomo już coś konkretnie odnośnie terminu? Zajęcie będą odbywały się w dni robocze, czy też sobota z niedzielą również wchodzą w rachubę?

Pozdrowionka,

Tomek S.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 29 Listopad 2009, 12:56:09
Witam ponownie,

dziękuję za zainteresowanie i spieszę z wyjaśnieniami:
1. Termin sierpniowy został wybrany z kilku przyczyn: warsztaty mają być prowadzone w budynkach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (na Wydziale Sztuk Pięknych lub w Instytucie Archeologii), więc ograniczeni jesteśmy dostępnością sal, a te łatwiej pozyskać w ferie i wakacje, gdy nie ma zajęć dydaktycznych; proponujemy sierpień, a nie lipiec, gdyż w lipcu będziemy za granicą na wykopaliskach, choć jeśli wielu potencjalnych uczestników będzie zainteresowana początkiem września, możliwe jest jeszcze przesunięcie terminu.
2. Wstępnie planowałem zajęcia w dni robocze, mając nadzieję, że uczestnicy warsztatów przyjadą do Torunia na urlop, by połączyć przyjemność poszerzania wiedzy z przyjemnością zwiedzania. Uwzględnienie w harmonogramie sobót i niedziel nadal jest jednak możliwe, zwłaszcza jeśli ktoś będzie mógł przyjechać tylko na weekend.
3. Jeśli letnie warsztaty spotkają się z zainteresowaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, by następne zorganizować zimą, np. w lutym 2011 r. (podczas uniwersyteckich ferii).

Czekając na dalsze sugestie, pozdrawiam serdecznie,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Mikołaj w 29 Listopad 2009, 15:01:29
Niezwykle kusząca propozycja, pomimo tego, że numizmatyka antyczna nie leży w kręgu moich zainteresowań. Co prawda lato 2010 mam dokładnie już zaplanowane, ale kolejne tego typu projekty będę wciągał do swojego kalendarza.
Gratuluję konceptu i zaangażowania!
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: nabializm w 29 Listopad 2009, 15:06:14
Bardzo kusząca impreza, w tej chwili nic nie mogę obiecać czy dam radę przybyć i uczestniczyć w takich warsztatach. Planowany jest może jakiś materiał w formie pisanej, jakieś referaty, artykuły?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 29 Listopad 2009, 15:14:29
Panie Bartoszu, bardzo ciekawa inicjatywa. Podoba mi się też, że będą cwiczenia czyli jak myślę - zajęcia praktyczne. Może Pan przybliżyć jak miałoby to wyglądać?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 29 Listopad 2009, 15:41:07
Dziękuję Panom serdecznie za zainteresowanie i wstępne deklaracje!
Zarówno ja, jak i koledzy archeolodzy dysponujemy własnymi zbiorami, które już teraz wykorzystujemy w naszej praktyce dydaktycznej, zarówno tej w ramach zajęć, jak i np. na warsztatach dla studentów archeologii:
http://www.archeologia.umk.pl/images/phocagallery/stud/sprawozdanie.pdf
Ćwiczenia będą polegały przede wszystkim na datowaniu konkretnych numizmatów, odczytywaniu legend i rozwiązywaniu skrótów (zarówno bardziej znanych łacińskich, jak i trudniejszych nieco greckich) w oparciu o literaturę oraz pomoc prowadzącego ćwiczenia. Przewidujemy również zajęcia z oceny autentyczności monet ("na żywo" będzie to znacznie łatwiejsze niż na podstawie samego zdjęcia).
Z materiałów drukowanych przewidujemy rozdanie wśród uczestników mojego kompendium "Monety Republiki Rzymskiej" (mimo zapewnień wydawcy ciągle jeszcze w druku) oraz skryptów do datowania monet Cesarstwa na podstawie zmian w tytulaturze, konsulatów, tribunicia potestas i obwołań imperatorskich, jak również z alfabetem greckim, greckimi oznaczeniami lat, popularnymi przydomkami władców hellenistycznych etc.

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.

 
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 29 Listopad 2009, 16:07:14
Panie Bartoszu, naprawdę kapitalna sprawa. Mam nadzieję, że poinformuje nas Pan kiedy już będzie ustalaona dokładna data warsztatów. Ze swojej strony mam nadzieję, że uda mi się na nie zajrzeć.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Gajusz w 29 Listopad 2009, 17:22:29
Tak, coś wspaniałego. Aż żal mi, bo bardzo chciałbym wziąć w warsztatach udział, a nie mam raczej szans.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 29 Listopad 2009, 18:56:51
Witam ponownie,

skoro wstępnie deklarują Panowie chęć uczestnictwa w warsztatach, bardzo proszę o przesyłanie na mój adres e-mailowy propozycji z terminami. Jest to oferta stworzona również, a może nawet przede wszystkim z myślą o osobach z Forum TPZN. Wprawdzie pierwszym impulsem była dla mnie działalność Institut für Numismatik und Geldgeschichte Uniwersytetu Wiedeńskiego, lecz pomysł, by toruńskim warsztatom nadać formę bardziej popularyzatorską niż stricte naukową wiąże się już z moimi obserwacjami poczynionymi m.in. na Forum.

Raz jeszcze pozdrawiam i zapraszam do współpracy,
B.A.
 
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 29 Listopad 2009, 19:09:22
Z kalendarzem w ręku czekam na konkretne terminy...

Pomysł jest super i z pewnością wszyscy będziemy mu kibicować!

Panie Bartoszu, jeśli jako organizator jest Pan otwarty na sugestie, to proszę rozważyć weekendy.
Sierpień to miesiąc urlopowy. Sporo ludzi na ten właśnie okres planuje wyjazdy wakacyjne. Wrzesień jest zazwyczaj luźniejszy.

Proszę nas informować na bieżąco.
Może ta inicjatywa okaże się na tyle inspirująca, że przy okazji uda się zorganizować jakieś spotkanie naszego grona 
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 29 Listopad 2009, 21:19:59
Panie Bartoszu, ciężko mi teraz określać jakiś termin. Nie mam aż tak długich planów. Mam nadzieję, że obrany termin będzie po prostu mi pasował. :)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 30 Listopad 2009, 18:45:55
Drodzy Koledzy,

mam nadzieję, że warsztaty rzeczywiście mogą stać się wydarzeniem integrującym środowisko TPZN, dlatego termin ciągle jeszcze jest kwestią otwartą. Lipiec nie będzie możliwy ze względu na terminy ekspedycji archeologicznych. Jeśli większości potencjalnym uczestnikom bardziej będzie odpowiadać początek września, oczywiście to uwzględnimy...

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za słowa poparcia i czekam na zgłoszenia,
B.A.

PS. Mogą Panowie wesprzeć Fundację "Traditio Europae" 1% podatku. Jeśli będziemy mieć wystarczająco duże własne fundusze, będziemy mogli obniżyć opłatę lub w jej ramach zapewnić uczestnikom atrakcyjniejsze pomoce naukowe...
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Grudzień 2009, 09:28:03
Jeszcze pytanie natury logistycznej.

Jak będzie wyglądać ewentualna baza noclegowo-gastronomiczna?

Organizatorzy coś zapewniają, czy też ewentualni uczestnicy będą musieli sami coś załatwiać?

Mój kalendarz przewiduje lukę w termine od 6 września 2010 r. Wcześniejszy termin może być problemem, ale nie twierdzę, że nic nie ulegnie ewentualnej korekcie.

Pozdrawiam,

Tomek
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Mutaxi w 01 Grudzień 2009, 21:49:16
Witaj Bartoszu,

ja wchodzę zdecydowanie w Rzym,  nie wiem jeszcze czy na 1 dzień, czy na 2, ale ustaliłem z żonką, że ja jadę do Was na seminarium, a ona w tym czasie do SPA. Jutro sprawdzę kalendarz na sierpień i podeślę okienka, ale gdyby większości pasował wrzesień, to nie ma kłopotu - też 2 dni wyciosam.  Lipiec odpada najpierw do 15-go szlaban na urlopy, a potem 2 tygodnie urlopu z rodzinką, a w planie urlopowym wizyta w pięknym Toruniu  :)
Czy do prezentacji kompendium "Monety Republiki Rzymskiej" zamierzasz zorganizaować wystawkę swoich denarków republikańskich, a może przy okazji jakieś mini targi dla hobbystów ;)

Pozdrawiam i do zobaczenia

Andrzej
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 02 Grudzień 2009, 19:17:48
Witam po przerwie i spieszę z uzupełnieniami,

Cytuj
Jak będzie wyglądać ewentualna baza noclegowo-gastronomiczna?

W związku z ograniczonymi środkami, jakimi dysponuje Fundacja "Traditio Europae" oraz Toruński Oddział PTN, nie jesteśmy w stanie zapewnić uczestnikom darmowych noclegów lub obiadów. Z chęcią natomiast dam namiary na przyjemne i rozsądne cenowo hotele w centrum Torunia, które sprawdziły się jako miejsce zakwaterowania uczestników organizowanych przeze mnie konferencji lub cieszą się dobrą opinią znajomych. Ponieważ część z Panów planuje przyjazd z rodziną, myślę, że takie rozwiązanie będzie wygodniejsze również dla uczestników. Co do posiłków, chciałbym, żeby przynajmniej jeden był opłacany przez organizatorów, miał charakter wspólny i integracyjny. Wszystko tu jednak zależy od liczby zgłoszeń i czasu spędzonego przez uczestników na warsztatach (jeśli będziemy się mijać i na nocleg w Toruniu zostanie jednocześnie tylko np. 5 osób, lepiej będzie zorganizować dla większej liczby uczestników lunch między modułami, jeśli zaś więcej osób zostanie na noc, wówczas postaramy się zorganizować kolację lub bankiet).

Cytuj
Czy do prezentacji kompendium "Monety Republiki Rzymskiej" zamierzasz zorganizaować wystawkę swoich denarków republikańskich, a może przy okazji jakieś mini targi dla hobbystów?

Oczywiście na ćwiczenia przyniosę część mej własnej kolekcji. Chyba jednak, Andrzeju, przeceniasz mój zbiór denarów republikańskich - nie mam ich tyle, by zrobić monograficzną wystawę ;) .
Na giełdę będziemy mogli sobie pozwolić raczej w kuluarach - UMK udostępni nam sale do celów edukacyjnych. Sprzedaż, kupno lub wymiana numizmatów powinny znaleźć się poza oficjalnym programem. Jeśli jednak pomysł Andrzeja podchwycą inni spośród Panów, mogę pomyśleć o giełdzie w czasie warsztatów, lecz w innym miejscu Torunia...

Pozdrawiam,
B.A.     
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 31 Styczeń 2010, 12:40:05
Szanowni Państwo!

Po przerwie chciałbym wrócić do wątku letnich warsztatów numizmatyki antycznej w Toruniu i zapytać, czy nadal są państwo zainteresowani przyjazdem na organizowane przeze mnie spotkanie. Ponieważ wkrótce będzie trzeba zarezerwować odpowiednią salę, bardzo proszę o przesyłanie na mój e-adres: bartosz.awianowicz@umk.pl informacji o najdogodniejszych dla Państwa terminach oraz planowanej długości pobytu w Toruniu.

Jeśli leży Państwu na sercu propagowanie wiedzy o starożytności grecki-rzymskiej, gorąco zachęcam również do przekazania na rzecz Fundacji Traditio Europae 1% podatku. Jeśli wpływy z 1% będą dość wysokie, pozwoli to nam nie tylko na rozszerzenie związanej z antykiem działalności naukowo-edukacyjnej, lecz również na obniżenie opłaty za udział w warsztatach numizmatycznych (lub zupełnej z niej rezygnacji).
Ponadto uzyskanie dodatkowych funduszy umożliwi m.in. rozbudowę nastawionej na antyk biblioteki numizmatycznej w Toruniu, której początek dała w 2009 r. współpraca z wiedeńskim Institut für Numismatik und Geld­geschichte.

Czekam zatem na wiadomości od Państwa i z góry dziękuję za wszelkie wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie,

Bartosz Awianowicz   

Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 06 Maj 2010, 23:55:31
Drodzy Państwo,

z przyjemnością informuję, że organizowane w Toruniu letnie warsztaty numizmatyki antycznej zostały objęte patronatem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz Institut fur Numismatik und Geldgeschichte Uniwersytetu Wiedeńskiego:
http://www.traditio-europae.org/Dzialalnosc_Fundacji/Letnie_warsztaty_numizmatyki_antycznej.html
Raz jeszcze zachęcam Państwa do udziału! Czekam na zgłoszenia!

Pozdrawiam,
Bartosz Awianowicz
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 07 Maj 2010, 23:30:33
Panie Bartoszu,

Już jest Pan w stanie podać bardziej konkretne daty warsztatów?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 08 Maj 2010, 16:52:54
Czy już coś wiadomo konkretnie na temat planu ?
W które dni, jakie tematy zajęć ?

Już wiem, że na całość nie dam rady się wyrwać, więc będę próbował dopasować kalendarz na jakieś 2-3 dni.

Pozdrawiam,
Tomek
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 14 Maj 2010, 11:08:17
Witam po przerwie,

ponieważ ciągle dominują jedynie wstępne deklaracje udziału, plan może być ruchomy tak, by zadowolić wszystkich tych, którzy wybierają się do Torunia jedynie na część warsztatów. Aktualna propozycja przedstawia się następująco:
31 sierpnia:
- "Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego" - 2 godz. wykładu + 2 godz. ćwiczeń
- "Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego" - 2 godz. wykładu + 2 godz. ćwiczeń
1 września:
- "Najważniejsze skarby monet greckich i rzymskich na świecie" - 2. godz. wykładu + 1 godz. ćwiczeń
- "Największe znaleziska monet rzymskich w Polsce" - 3 godz. wykładu + 1 godz. ćwiczeń
2 września:
- "Co można wyczytać z monet greckich i rzymskich?" - 2 godz. wykładu + 2 godz. ćwiczeń
+ dodatkowo proponuję nowy moduł poświęcony charakterystyce i odczytywaniu monet prowincjonalnych - 1 godz. wykładu + 2 godz. ćwiczeń
3 września:
- „Mennictwo greckie wybrzeży Morza Czarnego" - 2 godz. wykładu + 2 godz. ćwiczeń
+ dodatkowo moneta jako źródło archeologiczne - 2 godz. wykładu + 1 godz. ćwiczeń
4 września:
- „Pieniądz i literatura antyczna: różne źródła - wspólne przesłanie" - 2 godz. wykładu + 1 godz. ćwiczeń.
Moduły dodatkowe mogą jeszcze ulec zmianie w zależności od Państwa zainteresowań. Obydwie propozycje wiążą się z zainteresowaniami prowadzących. Ze względu na zainteresowania naukowe prowadzących brak też osobnego modułu poświęconego mennictwu rzymskiemu z IV-V w., w którym to okresie specjalizują się najaktywniejsi "starożytnicy" z Forum TPZN. Jeśli jednak zechce ktoś z Panów przyjechać, z chęcią włączymy późny Rzym do programu bardziej na zasadzie panelu dyskusyjnego (z uwagi na Panów znakomite kompetencje) niż wykładu i ćwiczeń.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do składania już konkretnych deklaracji!
Bartosz Awianowicz  
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 16 Czerwiec 2010, 18:50:57
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

dziś zamieściłem na stronie: http://www.traditio-europae.org/Dzialalnosc_Fundacji/Letnie_warsztaty_numizmatyki_antycznej.html
aktualną informację o letnich warsztatach. Znany jest już nie tylko termin, plan, ale też miejsce. Zachęcam do udziału!

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 17 Czerwiec 2010, 08:34:37
Panie Bartoszu,

Prosiłbym o małe wyjaśnienie: czy jeden panel oznacza wykłady w ciągu jednego dnia?

Koledzy,
Kto na jaki dzień (lub dni) będzie się wybierał na Warsztaty?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Omnes w 17 Czerwiec 2010, 09:31:40
Ja wybieram sie na

- „Co można wyczytać z monet greckich od okresu archaicznego do hellenistycznego?" - moduł poświęcony legendom i skrótom na monetach z greckimi napisami oraz datowaniu numizmatów greckich począwszy od najwcześniejszych monet elektronowych po mennictwo władców hellenistycznych i partyjskich w I w. przed Chr.

- „Co można wyczytać z monet rzymskich oraz greckich okresu cesarstwa?" - moduł poświęcony dokładnemu omówieniu legend i skrótów na monetach rzymskich i prowincjonalnych oraz datowaniu numizmatów rzymskich począwszy od republiki po późne cesarstwo z uwzględnieniem mennictwa aleksandryjskiego, syryjskiego oraz lokalnych monet zwłaszcza prowincji europejskich i małoazjatyckich.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 17 Czerwiec 2010, 11:37:34
Panie Piotrze, Panie Kamilu,

przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie i już cieszę się na poznanie Panów osobiście! Modułem nazwałem całość tematyczną: wykład+ćwiczenia. Z wyjątkiem ostatniego dnia zawsze będą dwa moduły przedzielone obiadem.
Niestety w ramach warsztatów nie gwarantujemy zakwaterowania, jednak z chęcią doradzę, gdzie i za ile można w Toruniu przenocować (wybór jest spory: od akademików za ok. 50-60 zł poprzez tanie hotele za 120-130 zł za noc, po apartamenty w hotelach czterogwiazdkowych ;) ).

Pozdrawiam i raz jeszcze zachęcam,
B.A.
 

Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 17 Czerwiec 2010, 22:25:15
Skrobię się po głowie, dłubię w kalendarzu i ciężko będzie coś na dłużej. Jeden, dwa dni, to może coś wyćwiczę.

Do kiedy trzeba się zdecydować? Można będzie podjąć decyzję za pięć dwunasta?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Sciurus w 18 Czerwiec 2010, 06:04:37
Ja niestety nie mogę :(
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 18 Czerwiec 2010, 11:31:21
Witam ponownie,

wcześniejsza deklaracja jest nam potrzebna, byśmy wiedzieli, ile zamówić obiadów. Ponieważ Instytut Archeologii jest dość daleko od centrum (35-40 min. pieszo, 10 min. tramwajem lub samochodem, jednak na przerwę obiadową przeznaczyliśmy raptem ok. 1 godz.), obiad na miejscu ułatwi nam jednak spotkanie, stając się okazją nie tylko do regeneracji sił, lecz również do luźniejszych rozmów "kuluarowych".
Wiem, że dla wielu z Panów wystarczy sama tylko numizmatyczna strawa duchowa. Jeśli jednak ktoś wybiera się przynajmniej na cały dzień, wdzięczny będę za informację (i wpłatę) do końca lipca.

Pozdrawiam,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 20 Czerwiec 2010, 22:27:29
Ja chętnie wpadnę. Na tą chwilę pasuje mi 31 sierpnia. Czy w wykładzie dotyczącym mennictwa rzymskiego to będą tylko podstawy? Czy będzie może ktoś kto specjalizuje się w mennictwie Aureliana - miałbym kilka pytań (podchwytliwych) ;).
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 21 Czerwiec 2010, 21:06:57
Cytuj
Na tą chwilę pasuje mi 31 sierpnia.

Również skłaniam się ku tej dacie. Jakieś "spotkanko klubowe" przy piwie bezalkoholowym? Opcja jednodniowa. Bezalkoholowym, przy opcji dwudniowej?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 21 Czerwiec 2010, 21:59:32
Witam ponownie,

owszem, na pierwszy dzień, tj. 31 sierpnia przewiduję swego rodzaju wprowadzenie do numizmatyki greckiej i rzymskiej. Oczywiście w ramach części ćwiczeniowej będzie można zadawać wszelkie pytania, również szczegółowe na temat Aureliana. Czy odpowiem na nie wystarczająco kompetentnie? Nie wiem, wszystko zależy od pytań. Wprawdzie w Aurelianie się nie specjalizuję (moi koledzy archeolodzy również nie), jednak wspólnie pewnie uda się dojść do ciekawych wniosków.
Jeśli tylko zbierze się grupa zainteresowana wieczornym, nieoficjalnym już spotkaniem integracyjnym (starotoruńskim zwyczajem przy piwie lubo węgrzynie zagryzanym piernikiem ;-)), chętnie zabierzemy uczestników warsztatów do jednego z wielu lokali na toruńskiej starówce.

Pozdrawiam i nieustannie zachęcam!
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 22 Czerwiec 2010, 09:01:28
Cytuj
Jakieś "spotkanko klubowe" przy piwie bezalkoholowym? Opcja jednodniowa.

Tomku, pewno skończy się na opcji jednodniowej. :( Z Płocka mam zaledwie 100 km więc można szybko przelecieć - jednak czas, a właściwie jego brak, jest tu wyznacznikiem. Muszę sobie tylko załatwić wolne w robocie. :(

Cytuj
Czy odpowiem na nie wystarczająco kompetentnie? Nie wiem, wszystko zależy od pytań.

Panie Bartoszu, mogę Panu rzucić kilka pytań, które mnie ostatnio nurtują. Może ktoś inny będzie znał odpowiedź.

Jak odróżnić Oriensy Aureliana z mennic Mediolan i Siscia (często są one opisane w RIC identycznie)?

Czym był nominał "aureliani"? Jak różnił się od antoniniana?

itd, itp.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 22 Czerwiec 2010, 09:49:14
Cytuj
Jak odróżnić Oriensy Aureliana z mennic Mediolan i Siscia (często są one opisane w RIC identycznie)?

Odpowiedzieć można na to pytanie bardzo prosto: różnice stylistyczne. W tym okresie oznaczenia mennicze dopiero się kształtowały i często mamy do czynienia jedynie z oznaczeniem oficyn lub kolejnych serii, bez oznaczenia samej mennicy. Zdaję sobie jednak sprawę, że taka odpowiedź Pana nie usatysfakcjonuje, dlatego potrzebne jest zestawienie monet z tym samym typem rewersu wybitych w obydwu mennicach.

Cytuj
Czym był nominał "aureliani"? Jak różnił się od antoniniana?

To już prostsze pytanie. "Antoniniani aureliani" to inaczej antoniniany typu XXI (lub KA w przypadku oznaczeń greckich), czyli antoniniany bite w ostatnim okresie panowania Aureliana, który w 274 r. przeprowadził reformę mającą na celu poprawę jakości aureusów oraz antoninianów: o ile pierwszym podniósł wagę i wybijał w niemal czystym złocie, w przypadku drugich również podniósł wagę, jednak co do kruszcu mógł zagwarantować jedynie, że na 20 (XX = gr. K) części miedzi zawierają one 1 (I = gr. A) część srebra. W mennictwie Aureliana spotykamy zatem obydwa typy:  lżejsze antoniniany niemal całkowicie miedziane (zwykle wcześniejsze) oraz "aureliany" o wadze zwykle powyżej 4 g i, o ile są w bardzo dobrym stanie, pięknym srebrnym połyskiem na powierzchni (efekt 5% srebra).

Pozdrawiam,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 22 Czerwiec 2010, 21:31:34
Cytuj
Zdaję sobie jednak sprawę, że taka odpowiedź Pana nie usatysfakcjonuje, dlatego potrzebne jest zestawienie monet z tym samym typem rewersu wybitych w obydwu mennicach.

I na to liczę. Będą Panowie dysponować materiałem numizmatycznym?


Cytuj
W mennictwie Aureliana spotykamy zatem obydwa typy:  lżejsze antoniniany niemal całkowicie miedziane (zwykle wcześniejsze) oraz "aureliany" o wadze zwykle powyżej 4 g i, o ile są w bardzo dobrym stanie, pięknym srebrnym połyskiem na powierzchni (efekt 5% srebra).

Dziękuję, za wyjaśnienia. :)
Jednak jak wspomniałem wcześniej - pytania są podchwytliwe: miałem ostatnio okazję przejrzeć książkę S. Estiot. I tam ku mojemu wielkiem zdziwieniu np. w mennicy rzymskiej monety sprzed reformy ważą średnio podobnie do właśnie wyżej wspomnianych aurelianów. Sprawdzałem co prawda tylko monety ORIENS bo one mnie interesowały. Oto wyniki:

Antoniniany - szt. 64 średnia: 3,92 grama
Aureliany - szt. 78 średnia: 3,96 grama.

Nie wiem sam co o tym myśleć. :(

Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 22 Czerwiec 2010, 22:53:09
Cytuj
Jednak jak wspomniałem wcześniej - pytania są podchwytliwe: miałem ostatnio okazję przejrzeć książkę S. Estiot. I tam ku mojemu wielkiem zdziwieniu np. w mennicy rzymskiej monety sprzed reformy ważą średnio podobnie do właśnie wyżej wspomnianych aurelianów.

Problemem numizmatyki antycznej jest niedobór źródeł pisanych. Wcześniejsi autorzy za bardzo opierali się na tekstach literackich, stąd np. przypisanie przez Mattingley'a i Sydenhama wschodniego mennictwa Septymiusza Sewera mennicom w Laodycei i Emesie głównie na podstawie wzmianki, że Antiochia była nieprzyjaźnie nastawiona wobec tego cesarza. Tymczasem porównawcze analizy stylu, błędów w legendach, wagi etc. monet Sewera z monetami Nigra ukazują, że przynajmniej "Emesa" to w rzeczywistości najpewniej produkcja antiocheńska.
Podobnie jest z Aurelianem - wiemy ze źródeł o reformie z 274 r., podczas gdy już wcześniejsze jego monety są wyraźnie cięższe i lepszej jakości od większości monet Klaudiusza II...
Z chęcią rozwinę ten temat na warsztatach. Jacek Rakoczy robił badania składu stopu różnych antoninianów i też ma ciekawe refleksje, częściowo podważające wcześniejsze ustalenia...

B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 22 Czerwiec 2010, 23:14:55
Cytuj
Z chęcią rozwinę ten temat na warsztatach. Jacek Rakoczy robił badania składu stopu różnych antoninianów i też ma ciekawe refleksje, częściowo podważające wcześniejsze ustalenia...

Panie Bartoszu, i to jest reklama! Chętnie posłucham.  :)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 26 Lipiec 2010, 08:16:34
Kto jeszcze wybiera się na Warsztaty?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Omnes w 26 Lipiec 2010, 10:09:08
Napisz do pana Bartosza on zapewne ma liste osob z tego forum ktore maja zamiar odwiedzic Torun i czegos o numizmatyce sie dowiedziec
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 26 Lipiec 2010, 16:18:54
Witam Panów,

według stanu na dziś spośród Forowiczów TPZN mogę, jak sądzę, być pewien jedynie obecności pana Andrzeja (Mutaxi) i pana Kamila (Omnes). Większość z Panów po wstępnym zainteresowaniu albo uznało, że jednak nie uda im się przyjechać, albo odłożyło decyzję do końca lipca...
Poza Panami będą też osoby zupełnie z Forum niezwiązane.

Pozdrawiam serdecznie i niezmiennie zachęcam!
B. A.

PS. Z myślą o szerszej promocji warsztatów założyłem w sobotę stronę na facebook.com:
http://www.facebook.com/pages/Torunskie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063?v=photos&ref=sgm#!/pages/Torunskie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063?v=wall&ref=sgm
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 31 Lipiec 2010, 19:13:03
Jeszcze jaaaaaa !!!

Na jeden dzień z pewnością się wyrwę.

31 sierpnia jakieś spotkanko "klubowe" przy browarku ( ja przy bezalkoholowym ) ? ? ?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 01 Sierpień 2010, 22:51:21
Panie Tomku, 31 sierpnia będę! A spotkanie zapowiada się na abstynenckie (ja też bezalkoholowe).

Bierze Pan jakąś cześć swoich skarbów?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 01 Sierpień 2010, 22:55:47
Drodzy Koledzy,

już się cieszę na spotkanie. Mam nadzieję, że obowiązki rodzinne nie uniemożliwią mi spędzenia z Panami również chwili po warsztatach.

Pozdrawiam serdecznie,
B. A. 
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 01 Sierpień 2010, 22:58:51
Z tym czasem w moim przypadku też będzie kiepsko...
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 02 Sierpień 2010, 07:29:19
Jak już się wyrwę na ten jeden dzień, to na maksa. Mogę zostać nawet do nocy - byle potem dojechać przed świtem i normalnie iść do pracy na drugi dzień :(

Jeśli jest taka opcje, że mamy zrobić sobie spotkanko przy bezalkoholowym i z oglądaniem blaszek, to czemu nie, mogę coś tam ze sobą zabrać...
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Omnes w 02 Sierpień 2010, 07:33:34
Spotkanie moze byc przy alkoholu ale ja nie moge pic dlatego ze musze autem do domu wrocic :)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 02 Sierpień 2010, 19:01:39
Cytuj
musze autem do domu wrocic

Bolączka nas wszystkich - drajwerów :( Ja zdecydowanie preferuję wina wytrawne, ale jakoś nikt nie wpadł na pomysł aby robić je w wersji bez procentów. I całe szczęście ;)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 02 Sierpień 2010, 23:52:27
Drodzy Panowie,

a może koleją? Do Warszawy pociąg dociera szybciej niż jadące przepisowo auto. Gorzej, jeśli mieszkają Panowie w mniejszych miejscowościach lub w kierunku Gdańska, do którego podróż PKP trwa znacznie dłużej niż autostradą...
Jeśli zabiorą Panowie swoje numizmaty, z pewnością wzbogaci to nasze warsztaty. Myślę, że dla doświadczonych numizmatyków bezpośrednia wymiana myśli przy obiedzie lub później może być nawet ciekawsza niż część oficjalna.
Następne warsztaty postaram się ogłosić dopiero wtedy, gdy uda się uzgodnić wszystkie terminy ;).

Pozdrawiam raz jeszcze,
B. A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: nabializm w 03 Sierpień 2010, 08:20:39
Niestety nie będzie mnie na warsztatach, żałuję ale siła wyższa. Mam nadzieję, że wszyscy wyniosą, wzbogacą się o wiedzę numizmatyczną. Niech rośnie profesjonalizm, niech więcej młodych ludzi angażuje się w tego typu atrakcje. Cieszę się, że Pan Bartosz ma tyle w sobie zapału i energii by propagować numizmatykę antyczną. Liczę, że zdacie sympatyczną relację z tego spotkania.

Pozdrawiam,
Maciej   
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Mutaxi w 21 Sierpień 2010, 14:18:58
Hello,

wbijam do Torunia 31.08.2010 od rana (bez noclegu) jadę z Wa-wy  (rano wyjazd, wieczorem powrót). Skąd jedziecie? Może połączymy siły (zabierzemy się razem) i może ktoś jednak będzie mógł wypić? Alternatywą będzie "lorneta" do drugiego sniadania :)

Pozdrawiam

Andrzej
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 24 Sierpień 2010, 08:26:26
Ja też będę w Toruniu 31.08. Wyruszam z Płocka, czyli po drodze - jednak swoim autkiem. Mimo wszystko dzięki za propozycję. Cieszę się, że spotkam następnego forumowicza.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 24 Sierpień 2010, 16:36:23
Czyli 31-go spotkanko klubowe :)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 25 Sierpień 2010, 11:00:53
Witam Panów po przerwie spędzonej w skarbcu gabinetu numizmatycznego uniwersytetu w Uppsali ;)

Cieszę się niezmiernie na spotkanie z Andrzejem i na poznanie Panów Piotra i Tomasza.

Pozdrawiam,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 25 Sierpień 2010, 16:32:41
Cytuj
przerwie spędzonej w skarbcu gabinetu numizmatycznego uniwersytetu w Uppsali

Oj, zazdroszczę Panu możliwości pluskania się w tego typu basenach ;)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 25 Sierpień 2010, 23:50:12
Panie Tomaszu,

"kąpiel" rzeczywiście była przyjemna, bo choć "basen" bez porównania mniejszy niż ten w Wiedniu lub londyńskim British Museum, mogłem w nim przejrzeć niemal wszystko (jak twierdzi kustosz gabinetu, ok. 10 000 monet antycznych). Muszę przy tym przyznać, że naliczyłem kilkanaście falsów - niektóre ładne z XVIII-XIX w., inne dość oczywiste odlewy..., choć i tak mają sporo ładnych okazów, np. całkiem przyjemny denar Augusta z kometą nad głową młodzieńczego Cezara na rewersie (RIC I 338) lub sesterc Nerona z łukiem triumfalnym (RIC I 147), których zdjęcia załączam.
Na warsztaty aż takich hitów nie przygotowałem, ale myślę, że pomacanie niektórych przynajmniej z prezentowanych w Toruniu numizmatów też sprawi Panom przyjemności ;)

Pozdrawiam,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 26 Sierpień 2010, 07:01:21
Cytuj
mogłem w nim przejrzeć niemal wszystko (jak twierdzi kustosz gabinetu, ok. 10 000 monet antycznych).

Ja w takim miejscu, to bym chyba musiał jakieś tabletki na nadciśnienie zażyć ;)

Cytuj
Na warsztaty aż takich hitów nie przygotowałem, ale myślę, że pomacanie niektórych przynajmniej z prezentowanych w Toruniu numizmatów też sprawi Panom przyjemności

To już się cieszę. Zawsze przyjemniej choć troszkę pomacać, niż lizać przez szybę... :)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 26 Sierpień 2010, 08:37:20
Cytuj
Ja w takim miejscu, to bym chyba musiał jakieś tabletki na nadciśnienie zażyć

Ja też! Ten Neron jest kapitalny! Szkoda, że tak nie osiągalny...:(
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Omnes w 26 Sierpień 2010, 10:06:49
Właśnie wróciłem z Egiptu byłem w Kairze w Egyptian Muzeum mimo 300 tyś egzemplarzy szukałem czegos z numizmatyki i oczywiście znalazłem spore ilosci monet zlotych konstatnyna i trajana, oczy mi prawie wypadły z orbit gdy zobaczylem w jednej z gablotek waze zktorej sa wysypane dziesiatki złotek oprócz tego świetnie zachowane tetrdrachmy sporo folisow konstatnyna w pelnym srebrzeniu i kilkanaście denarów, szkoda ze nie mozna było robić zdjeć, calość muzeum monitorowana sporo stażników wszystkie komórki były pod obserwacja gdy cos ich zaniepokoiło zabierali komórke i koniec zwiedzania, aparaty oczywiście zostaly wyłapane na bramkach wejściowych. Coś pieknego jeśli ktoś bedzie w Kairze polecam, wejściówka to 60 funtów egipskich jakies 50zł
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 26 Sierpień 2010, 19:24:03
Cytuj
calość muzeum monitorowana sporo stażników

Wiecznie mam z tym problem. Z tym zakazem fotografowania, to czysty obłęd. Są kraje normalne, takie jak np. Austria i Niemcy, gdzie można pstrykać fotki do bólu, często nawet z fleszem. Niestety są i takie w których nie ma żadnych reguł. W jednych muzeach można, w innych nie. Pół biedy, kiedy w takim obiekcie objętym zakazem fotografowania, jest jakiś museum-shop i można nabyć na otarcie łez katalog, bądź płytkę CD/DVD. Z doświadczenia jednak wiem, że tam gdzie nie można robić zdjęć, nie ma też nic alternatywnego w sklepiku z pamiątkami 8)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 31 Sierpień 2010, 21:05:13
Już dotarłem. Pozdrawiam jeszcze raz kolegów Tomka i Andrzeja. A Panu Bartoszowi jeszcze raz gratuluję, fajna inicjatywa!
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 31 Sierpień 2010, 22:55:59
Panie Piotrze!

Bardzo serdecznie dziękuję Panu za obecność i miłe słowa! Szkoda, że nie mógł Pan zostać dłużej...

Pozdrawiam z Torunia,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Wrzesień 2010, 09:29:48
Również szczęśliwie dotarłem do domu, a teraz mniej szczęśliwie garuję w pracy za biurkiem.


Bartoszu! Wspaniała  „impreza”, warta kontynuacji, czy nawet naśladownictwa. Oby warsztaty w siłę rosły i przerodziły się z czasem w coś regularnego, cyklicznego.

Toruń, to tak trochę środek Polski, więc lokalizacja w miarę dogodna dla wszystkich.
Kto nie był, lub nie będzie, niech żałuje. Sympatyczna, kameralna atmosfera, bezpośredni, żywy kontakt z ciekawymi numizmatami i co ważniejsze, miłe, towarzyskie spotkanie pasjonatów antyku.

Gratulacje i podziękowania dla organizatorów – zwłaszcza dla Bartosza, za tytaniczny wkład pracy! Pozdrowienia dla wszystkich uczestników :)

Tomek
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Mutaxi w 01 Wrzesień 2010, 11:43:44
Witajcie, dla tych, którzy nie mogli chciałbym przedstawić krótkie sprawozdanie i moje reminiscencje z Toruńskich Letnich Warsztatów Numizmatycznych dzień 1 (31.08.2010).

Aby dojechać na miejsce potrzebowałem około 3 godzin spokojnej jazdy w Wa-wy,. Toruń – miasto ludzi uśmiechniętych… (taka impresja). Na miejscu nie było najmniejszego problemu, wszyscy zagadnięci po drodze, gdzie mieści się Instytut Archeologii UMK, z uśmiechem wskazywali kierunek. Na miejscu czekał z promiennym uśmiechem gospodarz Bartek Awianowicz. Kameralna i dobrze wyposażona w multimedia sala zapewniała bliski kontakt z prelegentem i uczestnikami spotkania. Bartek zadbał nie tylko o odpowiednie otoczenie dla spotkania, ale również otwarcie z „grubej rury”  ;) – gwiazdę numizmatyki samego prof. dr hab. Mariusza Mielczarka „grubą rybę” z PTN i światowy autorytet w zakresie mennictwa greckiego w jednym. Profesor Mielczarek zagaił i otworzył te pierwsze „pionierskie” warsztaty i podkreślił doniosłość tej inicjatywy dla krajowej numizmatyki antycznej. Impreza została objęta patronatem Instytutu Numizmatyki i Historii Pieniądza, Uniwersytetu Wiedeńskiego i TPN.
A potem popisy dawał nasz drogi „Hermogenes” - rozdał materiały o mennictwie greckim i rzymskim (opracowania autorskie), po czym przez dwie godziny opowiadał barwnie o mennictwie greckim i odbył z nami podróż przez świat helleński i jego systemy monetarne. Prezentację „grecką” zamknął fałszerstwami z epoki. Na koniec mieliśmy okazję „pomacać” smakowite przykłady mennictwa greckiego przygotowane przez gospodarza i jego przyjaciół z Instytutu Archeologii UMK oraz zapoznać się z sugerowaną literaturą w tym obszarze. Organizatorzy odpowiadali na wszystkie pytania uczestników i pomagali w identyfikacji lub określeniu autentyczności monet przyniesionych przez uczestników spotkania. Frajda dla uczestników i okazja, żeby pooglądać monetki innych. Bartek rozdaje specjalnie przygotowane na okoliczność „Warsztatów” koszulki polo z logo spotkania.

Miłe panie przygotowały kruche maślane ciasteczka i kawkę, która można było popijać do woli.

Obiadek – kotlecik de volaille, z dodatkami – smaczny, w kantynce 15 m od Sali, na której odbywa się spotkanie.

Po obiadku i kuluarowych rozmowach, swoją drogą jakiż ten świat mały – walczymy na allegro o te same monety, co więcej - wiadomo, co kto kupił  ;D, rozpoczyna się druga odsłona mennictwo republiki i cesarstwa rzymskiego. Tu zainteresowanie sięga zenitu, widać, że Legion Rzymski dominuje na spotkaniu. Bartek opowiada o systemach monetarnych, rozpoczyna od aes rude i jedzie … przy republice wychodzi poza standardowe opisy i brawurowo interpretuje przedstawienia awersów i rewersów odczytując intencje triumwirów monetarnych, stawia hipotezy. Szczegółowo omawia okres pryncypatu i dominatu, na koniec omawia denary limesowe, naśladownictwa barbarzyńskie etc. Po prelekcji, przerywanej pytaniami i odpowiedziami, czas na „macanko” – nowa porcja monet republiki i cesarstwa przygotowana przez Bartka i kolegów z UMK, znów okazja do dyskusji, pytań do eksperta, wymiany doświadczeń, badania oryginalności etc. Uczestnicy znów mają okazję zademonstrować swoje cacuszka, tym razem pojawia się piękna kolekcja suberratów.

Impreza (dzień pierwszy) kończy się ok. godz. 18.00. Wielki komplement dla gospodarzy spotkania za organizację i wartość merytoryczną. Dla mnie bomba. Toruń jako miejsce spotkania jest super.

A kolejny aspekt to integracja środowiska numizmatyków antycznych, choć różnych profesji łączy nas ten sam bzik, ta sama fascynacja numizmatyką antyczną. Jestem szczęśliwy, że mogłem osobiście spotkać Piotrka i Tomka, to wspaniali ludzie.
Spośród uczestników różnych forów numizmatycznych to forumowicze TPZN stanowili wg Bartka największą grupę wśród uczestników spotkania, co z pewnością pokazuje siłę naszego forum i aktywność jego członków. Toruńskie Letnie Warsztaty Numizmatyczne to inicjatywa, która podnosi na nowy poziom wiedzę o mennictwie antycznym, edukuje numizmatyków „amatorów”, jest forum wymiany uwag i wątpliwości w zakresie mennictwa antycznego. Mam nadzieję, że będzie to spotkanie cykliczne i szersze rzesze miłośników mennictwa antycznego pojawią się za rok.

Do domu wróciłem zmęczony, ale szczęśliwy, próbowałem opowiadać żonie o tym, co wyniosłem ze spotkania, ale po raz kolejny odniosłem wrażenie, że mogę liczyć co najwyżej na zrozumienie dla mojej choroby.

Pozdrawiam Was serdecznie

Andrzej
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Omnes w 01 Wrzesień 2010, 12:52:17
Żałuje że nie mogłem sie zjawic za co przepraszam ale nie dostałem urlopu w pracy :/
Na kolejnych warsztatach napewno sie pojawie

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 01 Wrzesień 2010, 19:54:06
zmęczony, ale szczęśliwy

No tak - tylko pozazdrościć! A jakieś zdjęcia będą? A może udałoby się wrzucić tu te opracowania autorskie, które rozdawał Pan Bartosz (o ile nie super-tajne)?
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: okejos w 01 Wrzesień 2010, 20:00:54
także przyłączam się do gratulacji... ja niestety przez 3 broniłem ojczyzny pod Mławą eeee tzn atakowałem :)
i niestety nie dałem rady.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 01 Wrzesień 2010, 20:52:52
Drodzy Koledzy,

dziękuję serdecznie za miłe słowa, a Andrzejowi za tak dokładny i niezmiernie życzliwy opis pierwszego dnia! Cieszę się, że Was nie zawiodłem (piszę w liczbie poj., gdyż pierwszego dnia to ja głównie się produkowałem). Kolejny dzień również można zaliczyć do udanych: Jacek Rakoczy miał bardzo ciekawy wykład o skarbach monet greckich i rzymskich znajdowanych w szeroko pojętym basenie Morza Śródziemnego, w Wielkiej Brytanii i Francji. Jutro kontynuacja o skarbach monet antycznych z terenów Polski... Podczas modułu poświęconego odczytywaniu legend monet greckich zrodził się pomysł dyskutowania na temat powiększonych dzięki kamerze komputerowej i rzutnikowi numizmatów (oczywiście również rzymskich) uczestników. Myślę, że wprowadzimy coś takiego w przyszłości, gdyż ciepłe przyjęcie naszej inicjatywy pozwala mi sądzić, iż kolejna edycja warsztatów jest już tylko kwestią czasu.

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Gajusz w 01 Wrzesień 2010, 22:58:42
Bardzo żałuję, że nie mogłem być obecny. Taki rok... Pozostaje mi nadzieja na przyszłość.

Przyłączam się do prośby Pana Lecha  ;)
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: nabializm w 01 Wrzesień 2010, 23:54:18
Cieszę się, że spotkanie się udało. Widać numizmatyka antyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bardzo dobrze!

Myślę, że jeszcze nie raz zdarzy się okazja spotkać w ciekawym miejscu i gronie, i w jakichś sposób nadrobić znajomość werbalną.

Z tego co pamiętam będzie przygotowane sprawozdanie i chyba materiały w najbliższym numerze naszego biuletynu. 
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 04 Wrzesień 2010, 22:44:04
Drodzy Koledzy,

letnie warsztaty numizmatyki antycznej dobiegły dziś końca ok. godz. 13.00. Zanim przygotuję sprawozdanie do Biuletynu TPZN, chciałbym podzielić się z Panami najważniejszymi refleksjami oraz kilkoma zdjęciami:
1. z pewnością udało nam się zrealizować cel, jakim była integracja przynajmniej części środowiska numizmatyków - kolekcjonerów monet antycznych,
2. cieszy mnie niezmiernie zaangażowanie uczestników, którzy po każdym module tematycznym płynnie przechodzili do ciekawej dyskusji z prowadzącymi,
3. z dyskusji zaczęły się wyłaniać pomysły na kolejne warsztaty, dzięki czemu już teraz mogę żywić głęboką nadzieję, że formułę letnich warsztatów należy zmienić w Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej pomyślane już jako impreza cykliczna w systemie dwóch krótszych (2-3 dni, najpewniej: czwartek po południu - sobota wieczór) spotkań w ciągu roku.

Raz jeszcze wszystkim dziękuję i pozdrawiam,
B.A.

Poniżej zdjęcia z powitania przez prof. Mielczarka i mojej prezentacji 1. dnia warsztatów.

Wszystkie prezentacje zostaną przesłane uczestnikom na płytach CD. Pozostałem materiały wkrótce przerobię na pdf i zamieszczę na którymś z portali, by mieli Państwo do nich dostęp.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 04 Wrzesień 2010, 22:46:48
...i jeszcze zdjęcia z wykładu Jacka Rakoczego o skarbach monet antycznych, oglądania monet ilustrujących moduł poświęcony odczytywaniu monet rzymskich oraz zdjęcie plakatu.

Więcej zdjęć na stronie Warsztatów na Facebooku:
http://www.facebook.com/pages/Torunskie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063?v=photos&ref=sgm#!/album.php?aid=20158&id=134793483226063

Zachęcam również do odwiedzania strony Fundacji Traditio Europae.

Pozdrawiam,
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 05 Wrzesień 2010, 12:19:52
Ooo, jaki miły fotoreportażyk!
Zwłaszcza, że mi jakoś nie chciało się pstrykać fotek - wolałem słuchać. Będzie sympatyczna pamiątka :)

Pozdrowionka,
Tomek
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: nabializm w 13 Wrzesień 2010, 17:04:46
Przejrzałem już dawno fotki na facebooku, bardzo ładny przegląd :) 
ach zazdroszczę Wam moi mili, uczestniczenia na takich seminariach.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 13 Wrzesień 2010, 22:07:57
Szanowni Panowie, Drodzy Koledzy,

Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej z całą pewnością będą kontynuowane, więc zapewne prędzej lub później wszyscy się na nich spotkamy.
Tymczasem proszę o cierpliwość oczekujących na materiały: ciągle czekam na moją książkę o legendach i skrótach na monetach republikańskich, którą chcemy wysłać razem z płytką z prezentacjami...

Pozdrawiam serdecznie i czekam na wszelkie sugestie terminów i tematów na kolejne Warsztaty (preferowane są miesiące bez zajęć akademickich, tj. pierwsze 3 tyg. lutego oraz szeroko pojęte miesiące letnie: od połowy czerwca do połowy września),
B.A.
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Orpio w 14 Wrzesień 2010, 08:38:21
Cytuj
Tymczasem proszę o cierpliwość oczekujących na materiały: ciągle czekam na moją książkę o legendach i skrótach na monetach republikańskich, którą chcemy wysłać razem z płytką z prezentacjami...

Jasne. Myślę, że warto czekać.

Cytuj
Pozdrawiam serdecznie i czekam na wszelkie sugestie terminów i tematów na kolejne Warsztaty (preferowane są miesiące bez zajęć akademickich, tj. pierwsze 3 tyg. lutego oraz szeroko pojęte miesiące letnie: od połowy czerwca do połowy września),

Proponuję, dwa terminy zimowy i letni ;)
Mam nadzieję, że tym razem uda mi się wyrwać choć na 2 dni. Jeśli chodzi o tematy - może bardziej dokładane przybliżenie mennictwa jakiegoś cesarza (choćby i Gordiana III) lub całej dynastii julijsko-klaudyjskiej, albo Aureliana Oriensy :). Oczywiście pytanie do Pana Bartosza czy takie coś jest w ogóle możliwe. :)
Sam z ciekawością czekam na inne propozycje. ???
Tytuł: Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
Wiadomość wysłana przez: Hermogenes w 17 Wrzesień 2010, 11:05:12
Witam ponownie,

Cytuj
Proponuję, dwa terminy zimowy i letni

była to również moja propozycja. Jak pisałem, ze względu na dostępność sal, najlepsze są pierwsze 3 tyg. lutego (sesja i ferie zimowe, zatem czas wolny od zajęć dydaktycznych), w wakacje zaś do wyboru może być każdy termin od 2. poł. czerwca do 1 poł. września.

Cytuj
Jeśli chodzi o tematy - może bardziej dokładane przybliżenie mennictwa jakiegoś cesarza (choćby i Gordiana III) lub całej dynastii julijsko-klaudyjskiej, albo Aureliana Oriensy Uśmiech. Oczywiście pytanie do Pana Bartosza czy takie coś jest w ogóle możliwe.

Właśnie o zawężeniu tematów do np. "mennictwa republikańskiego od wprowadzenia denara", "mennictwa dynastii julijsko-klaudyjskiej", "mennictwa Flawiuszy" myśleliśmy. Na warsztaty jedynie o przedstawieniach Sola na monetach Aureliana czy choćby nawet w całym III w. pewni będzie nieco mniej chętnych, wiec proponowałbym raczej temat typu "III wiek w mennictwie rzymskim: kryzys, dewaluacja, reformy i nowe ideologie"...

Ponadto proszę uczestników o przesłanie na mój adres e-mailowy lub za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Forum adresów korespondencyjnych, byśmy mogli przesłać Panom materiały.

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.