TPZN - Forum numizmatyczne

Ważne działy => Techniki Mennicze => Wątek zaczęty przez: meszuzel w 04 Listopad 2018, 14:15:27

Tytuł: Trojak 1591 Ryga
Wiadomość wysłana przez: meszuzel w 04 Listopad 2018, 14:15:27
Koledzy wybaczcie, ale to moje początki stad być może pytania laika. O temat zahaczyłem już tutaj, http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10558.msg92187.html#msg92187 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10558.msg92187.html#msg92187) ale ponieważ tamten dotyczy identyfikacji pod względem falsów, stąd odrębny watek.

Chodzi mi o tego trojaka

Przeszukując katalog Igera na WCN znalazłem z dokładnie tym samym "pierścieniem" na awersie, ale rewers z katalogu nie pasuje z moim. Konkretnie to pozycja 3201 http://iger.wcn.pl/coins/4333 (http://iger.wcn.pl/coins/4333) Czy to jakaś odmiana, czy jednak coś źle interpretuję?
Tytuł: Odp: Trojak 1591 Ryga
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 04 Listopad 2018, 14:37:08
Na stronie WCN znajdują się zdjęcia trojaków będących własnością T. Igera, a nie miał on wszystkich typów, odmian lub wariantów zamieszczonych w książkowej wersji własnego katalogu. Proponuję poszukać tej monety w wydaniu książkowym tego katalogu.
Tytuł: Odp: Trojak 1591 Ryga
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 04 Listopad 2018, 15:16:42
Trojaki ryskie z tego okresu były tłoczone prasą walcową. Walce zawierały po kilka stempli i były z tego powodu dość drogie. Nic więc dziwnego, że kiedy jeden ze stempli wymagał wymiany, ten drugi, jeśli był w dobrym stanie, pozostawał w użyciu. Z tego powodu znajdujemy dość regularnie monety o tych samych rysunkach jednej strony a różnych na drugiej.  Tutaj przykład. (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11933.0/msg,83701.html)

Moneta Pańska wygląda mi na dobrą, choć ma niedobicia.
Tytuł: Odp: Trojak 1591 Ryga
Wiadomość wysłana przez: meszuzel w 07 Listopad 2018, 13:03:51
Tak, ma niedobicie, ale zainteresowała mnie ze względu na to nadgryzienie (koniec blachy) to, że literka E na awersie jest podwójna, no i ten pierścień. Taki rodzynek, a to, że nie jest idealny mi nie przeszkadza.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły co do tego jak ten pierścień powstał chętnie przeczytam.
Tytuł: Odp: Trojak 1591 Ryga
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 07 Listopad 2018, 14:18:35
Te drobne niedoskonałości nadają monecie charakteru i są źródłem cennych informacji na temat technologii menniczej tego okresu:
1. Ten półokrągły ubytek na brzegu, to nie ślad końca blachy, który miałby prosty brzeg, a pozostałość po wycięciu sąsiedniej monety. Świadczy o tym, że moneta została wytłoczona na prasie walcowej z paska blachy, a następnie wycięta. Proces był na tyle niedoskonały, że wizerunki awersu i rewersu były według siebie przesunięte. Proszę zwrócić uwagę na fakt obrócenia rewersu wobec rewersu o 90 stopni. Według ułożenia tego ubytku można określić, że awersy były ustawione jeden nad drugim, podczas gdy rewersy jeden obok drugiego.

2. Podwójne odbita litera E w słowie RIGE jest dowodem na to, że każda litera była wybijana puncą i czasem zdarzały się niedokładności, które poprawiano. Pozwala też na rozpoznanie innych monet z tego samego stempla. Ta cecha czyni ją jedyną w swoim rodzaju.

3. Niedobicie jest objawem kłopotów w produkcji spowodowanych nierównomierną grubością blachy. Prasa walcowa wywiera mniejszy nacisk niż oderzony silnie stempel, więc mniejsza jest tolerancja na niekładności w przygotowaniu blachy.

Co do tego okręgu na awersie, to nie mam jeszcze pomysłu. Na pęknięcie hartownicze jest zbyt regularny i gdyby nim był, to łączyłby raczej litery. Na ślad od cyrkla trochę za głęboki, bo po co ryć tyle, jeśli potrzebna tylko delikatna rysa? Brakuje mi też kropki w centrum od nóżki, ale ta mogła być zakryta nabitym później wizerunkiem. Jeszcze jedna rzecz, to trudno byłoby rysować cyrklem na wałku, no i kształt na wałku powinien być nieco owalny, by zniwelować odkształcenie powstałe podczas walcowania.

Wątek przesuwam do technik menniczych. Znajdzie tam Pan kilka ciekawych dyskusji na temat walcowania monet.