TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o numizmatyce => Dyskusje numizmatyczne => Nasze publikacje. => Wątek zaczęty przez: dariusz.m w 22 Grudzień 2018, 14:47:48

Tytuł: Nasze publikacje – recenzje i opinie
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 22 Grudzień 2018, 14:47:48
Jakiś czas temu został uruchomiony dział „Nasze publikacje”, gdzie są umieszczane informacje na temat wydawanych przez nas książek. Warto jednak wiedzieć jaki jest ich oddźwięk w środowisku.

Poniżej recenzja książki naszego kolegi z forum z Przeglądu Numizmatycznego 2017, nr 4
Tytuł: Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
Wiadomość wysłana przez: Optimus_Prime w 22 Grudzień 2018, 17:10:50
Nie wiem czy jest to recenzja tak do końca.W zasadzie jedynie trzy ostatnie akapity to ocena treści książki. Choć tu znów nie wiadomo nic o samej książce np. czy jest to monografia czy tylko katalog/wykaz monet, brakuje informacji o układzie pracy, o mocnych i słabych stronach, itd.  Jako potencjalny nabywca nic się nie dowiedziałem z tej recenzji.
Tytuł: Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 22 Grudzień 2018, 18:56:19
Cytuj
Jako potencjalny nabywca nic się nie dowiedziałem z tej recenzji.

Ja się jednak trochę dowiedziałem. Może nie wszystkiego czego bym sobie życzył, ale jednak zawiera ona kilka bardzo konkretnych informacji.

•   Książka została zauważona i bardzo pozytywnie oceniona przez J. Dutkowskiego, który jest uznanym w środowisku autorytetem, również w zakresie mennictwa Wazów
•   Książka jest bogato ilustrowana
•   Autor dokonał weryfikacji dotychczasowych ustaleń, a swoje ustalenia oparł na gruntownych badaniach (próba dotarcia do oryginalnych monet, skorygowane liczne błędy występujące w starszej literaturze, badanie proweniencji monet – informacje o dawnych kolekcjonerach)
•   Mennictwo nyskie – 55 typów i odmian
•   Mennictwo opolsko-raciborskie – 33 typy

Jak widać parę informacji ten opis zawierał, no w każdym razie więcej niż „nic”. Ale nawet nie o te informacje tu chodzi. Intencja założonego przeze mnie wątku jest inna. Chodziło mi o pokazanie jak książka została odebrana na zewnątrz.

Dokładne informacje n. t. publikacji – takie o jakie Panu chodziło – powinny się  znaleźć w dziale „Nasze publikacje”, w oddzielnym wątku, najlepiej założonym przez samego autora.
Tytuł: Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
Wiadomość wysłana przez: Optimus_Prime w 22 Grudzień 2018, 20:49:50
Jeśli chodzi o to co Pan napisał to się zgadzam w pełni ("nic" było tu przenośnią). Jedynie to słowo "recenzja" mi strasznie nie pasuje. Skoro nie ma tu elementów krytycznych to człowiek zawsze się zastanawia na ile ten opis to kurtuazja.
Tytuł: Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 22 Grudzień 2018, 21:48:22
Powiedzmy, że jest to recenzja w szerokim tego słowa znaczeniu ;) Nieprzypadkowo tytuł wątku to "(...) recenzje i opinie".