TPZN - Forum numizmatyczne

Pieniądz w Polsce => Polska Królewska => 1506 - 1586 => Wątek zaczęty przez: pibyk w 26 Grudzień 2018, 02:32:29

Tytuł: Jak to jest z tymi monetami Walezego???
Wiadomość wysłana przez: pibyk w 26 Grudzień 2018, 02:32:29

Żaden cymes, zwykły dwunastak Walezego z 1575 roku, tyle że w literaturze i na obrazkach dostępnych w internecie jest chyba zawsze z dwiema literami H po obu stronach tarczy. I tak jest ten typ opisywany w źródłach francuskich - jako podwójne H...

Ale to co widać na zdjęciu nijak mi H nie przypomina:


ciekawe jest też to, że ten konkretny egzemplarz pasuje znacznie lepiej do opisu Zagórskiego, który wspomina o literach H i L:


Pytanie zatem czy ktoś z Was wie jak to dokładnie jest z tymi monetami? Koślawo bite (bo wykonanie monety jest dosyć tandetne biorąc pod uwagę to gdzie i w jakim czasie ją wyprodukowano) czy też jakaś odmiana? Z pewnością podobna moneta była znana Zagórskiemu, skoro o niej wspomniał.
Tytuł: Odp: Jak to jest z tymi monetami Walezego???
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 26 Grudzień 2018, 05:56:29
Zniekształcenie liter jest spowodowane podwójnym uderzeniem stempla.  Własnie na literach obok tarczy herbowej widać, że drugie uderzenie było z przesunięciem w dół. Legenda oraz tarcza herbowa wybiła się w całości a litery za pierwszym razem jak i za drugim tylko we fragmencie. Może być to spowodowane drobnymi różnicami w grubości krążka menniczego. W tym miejscu jest on cieńszy. A co do Zagórskiego to mógł on widzieć monetę z podobnym efektem, lekkie przesuniecie środkowej belki H w dół i niedobicie prawej kreski tej litery przy pozostawieniu lewej w tym samym miejscu mogło spowodować utworzenie litery L. Destrukty rządzą się swoimi prawami. Czasami stemple są bardzo fantazyjne.
Tytuł: Odp: Jak to jest z tymi monetami Walezego???
Wiadomość wysłana przez: pibyk w 26 Grudzień 2018, 19:37:17
Dziękuję za potwierdzenie wersji, która i mnie wydawała się najbardziej prawdopodobną - trochę mnie Google zmyliło, bo wyrzuciło masę zdjęc tych monet, ale żadnej z takim efektem nie znalazłem.
Tytuł: Odp: Jak to jest z tymi monetami Walezego???
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 27 Grudzień 2018, 16:18:39
... ale żadnej z takim efektem nie znalazłem.

Każdy podwójnie bity destrukt jest niepowtarzalny, gdyż nie ma możliwości stworzenia w ten sposób dwóch identycznych monet. Mogą być monety podobne, ale dwóch takich samych nigdy nie będzie. Mówię tu oczywiście o monetach bitych ręcznie.
Tytuł: Odp: Jak to jest z tymi monetami Walezego???
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 02 Styczeń 2019, 13:40:21
Często różnice z grubości krążka w takim destrukcie powodowane są pierwszym uderzeniem, gdzie przecież powstaje pierwszy rysunek.
Moneta sama w sobie ciekawa, bo choć nie siedzę w tym temacie, gdyż król ten nie ma polskich numizmatów i nie lubię drania; ale jest ona rzeczywiście bliska okresowi jego rządów w Polsce. Rzadko widuję ten rocznik, częściej późniejsze.