TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o wszystkim i o niczym => Dyskusja ogólna => Wątek zaczęty przez: turpis w 27 Luty 2019, 02:36:59

Tytuł: Cracoviana z pogranicza medalierstwa - medale medyczne
Wiadomość wysłana przez: turpis w 27 Luty 2019, 02:36:59
Chociaż już jakiś czas temu opuściłem mury Studium Generale, ostatnio natknąłem się na zjawisko związane z Katedrą Historii Medycyny CM UJ i Towarzystwem Absolwentów Wydziałów Medycznych. Otóż Profesor, który objął Katedrę jeszcze w latach 80' jest obecnie także prezesem ww stowarzyszenia i gdzieś w okolicach lat 90' postawił sobie za cel upamiętnienie ważnych postaci związanych z medycyną krakowską i od tamtej pory, co pewien czas, wydaje nakład medali poświęcony zasłużonym lekarzom.

http://sawmuj.cm-uj.krakow.pl/medicina-in-nummis/

Temat poruszam jako niewspomnianą nigdzie indziej ciekawostkę. Te medale nie są chyba nigdzie publikowane. Z jednej strony bardzo świeże jak na standardy forum emisje, z drugiej nie napisałbym o tych krążkach "złom". Temat chyba tylko dla zatwardziałych fanów medycyny krakowskiej.
Tytuł: Odp: Cracoviana z pogranicza medalierstwa - medale medyczne
Wiadomość wysłana przez: jmskelnik w 27 Luty 2019, 23:34:50
Sympatyczny pomysł i myślę, że może być interesujący dla grona szerszego niż krakowscy medycy. Co do zakwalifikowania tych medali jako złomu numizmatycznego to wydaje się, że wszystkie medale pamiątkowe kwalifikują się do kategorii złomu numizmatycznego. Może zabrzmi to prowokacyjnie, ale różnica między tymi medalami, a medalami z suity królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego nie są aż takie wielkie. Tkwią w kruszcu, czasie wykonania i klasie medaliera, ale przecież nie w charakterze medalu.