TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o numizmatyce => Artykuły i porady => Literatura - spisy treści => Wątek zaczęty przez: Jeronimo w 12 Kwiecień 2019, 15:11:20

Tytuł: Nauki pomocnicze historii J. Szymańskiego
Wiadomość wysłana przez: Jeronimo w 12 Kwiecień 2019, 15:11:20
Dzień dobry,
zastanawiam się nad kupnem tej pozycji. Czy ktoś czytał i może coś o niej powiedzieć? Nie jest to oczywiście czysto numizmatyczna literatura, ale właśnie dlatego może być ciekawa - posiada również rozdziały o heraldyce, chronologii itp. Jednak czy cześć poświęcona numizmatyce jest dobrej jakości? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Tytuł: Odp: Nauki pomocnicze historii J. Szymańskiego
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 12 Kwiecień 2019, 16:25:32
Typowa akademicka cegła z lat 70, czyli niby wszystko jest, ale jakoś tak po łebkach i drętwo. Nie wiem czy kolejne wznowienia niosą ze sobą jakieś większe uzupełnienia, ale raczej nie.

Zawsze może Pan przejrzeć przed zakupem :-)
Tu spis treści: http://antykwariat-torun.pl/pl/p/Nauki-pomocnicze-historii-od-schylku-IV-do-konca-XVIII-w.-Jozef-Szymanski-/16073
A tu całość: https://docer.pl/doc/xssense
Tytuł: Odp: Nauki pomocnicze historii J. Szymańskiego
Wiadomość wysłana przez: jmskelnik w 15 Kwiecień 2019, 22:50:40
Wszystko zależy od poziomu Pańskiej wiedzy. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale każdy zaczyna od literatury podstawowej i przechodzi do tytułów bardziej zaawansowanych. Pominięcie podstaw może być ryzykowne z dwóch powodów. Po pierwsze może Pan nie zrozumieć w pełni bardziej zaawansowanych pozycji, a po drugie może się Pan nimi znudzić. Wydaje mi się, że ciekawość książki jest podstawowym kryterium które powinno decydować o jej przeczytaniu. Skoro spis treści Pana zaciekawił, to w zasadzie sam Pan sobie udzielił odpowiedzi. Biorąc pod uwagę cenę książki, ryzyko rozczarowania nie będzie Pana drogo kosztowało.

Na marginesie, z książek dotyczących nauk pomocniczych historii polecam "Archeologię prawną Polski" lub "Archeologię prawną Europy" prof. Witolda Maisela. Oczywiście oceniając ją z perspektywy lat oczywiste jest, że wiele informacji dało by się uaktualnić, a zdjęcia wydrukować w lepszej jakości. Nie mniej jednak w tym temacie chyba nie wydano na razie lepszej pozycji po polsku.