TPZN - Forum numizmatyczne

Antyk i Średniowiecze => Starożytny Rzym => Wątek zaczęty przez: okejos w 05 Maja 2019, 09:20:20

Tytuł: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 05 Maja 2019, 09:20:20
hej, wpadłem na pomysł abysmy wrzucali tu zdjecia ciekawych odkryc. sporo fajnych zdjeć pojawia sie na necie, a nie tylko monetami się żyje....
na focie odkryta w syrii w piaskach pustyni tarcza
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 05 Maja 2019, 09:53:03
Ciekawe!
Pokazany na zdjęciu egzemplarz to scutum z Dura Europos .
Pochodzi ze schyłkowego okresu użycia tego typu uzbrojenia czyli z połowy III wieku.To końcowa forma rozwoju.
Scutum zastąpiły tarcze owalne użwane wcześniej przez jednostki auxiliari. Równoczesne wyjście  w tym czasie z użytku gladiusa i scutum wiązane jest ze zmianą sposobu walki legionów  i wzrostem  znaczenia konnicy
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 05 Maja 2019, 10:08:42
Dodatkowo można powiedzieć,że tarcza przechowywana jest na uniwersytecie Yale.Ze wglądu na swoje zdobienia jest hipoteza o jej paradnym przeznaczeniu.
Warto zwrócić uwagę na półcylindryczne wygięcie.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: ram17 w 05 Maja 2019, 11:31:00
Jest też spore prawdopodobieństwo że to scutum mogło należeć do Leg XVI Flavia Firma , którego emblematem legionowym był Lew , a który to legion istniał jeszcze w IV wieku i stacjonował w Surze / Syria/
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 17 Maja 2019, 07:52:03
&feature=share
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 25 Września 2019, 18:13:21
https://www.imperiumromanum.edu.pl/artykul/rzymska-wysepka-w-srodku-germanskiego-morza-czy-zagadka-rzymskiego-obozu-warownego/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=ReviveOldPost
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 27 Września 2019, 20:06:24
Bardzo ciekawy artykuł. Aż chciałoby się w te turyńskie lasy pojechać, do tego Hachelbich. Co za klimat. Ciekawe, czy uda się znaleźć monety.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Września 2019, 18:56:46
Też czytałem.Ciekawa sprawa.Jeżeli byli w obozie tylko jedną noc to znaleziska będą mizerne.Moim zdaniem pasuje to do wyprawy Traka.Chociaż pole bitwy na bagnach niekoniecznie do tego odkrytego przez detektorystę (u nas by już siedział).Wzgórza a bagna to duża różnica.Może chodzi w tym przypadku o inną bitwę.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 29 Września 2019, 00:57:31
Mnie nawet nie sama bitwa (która i tak musi być jeszcze zweryfikowana) tak zaintrygowała, co fakt, że Rzymianie tak daleko na wschód się zapuścili. Odkrycie tego obozu sugeruje, że to nie był spontaniczny wypad, czy zwiad, a zaplanowana polityka poszerzenia granic Imperium do "Oceanu" (Morze Północne , Zachodni Bałtyk). Oczywiście,  jeśli ta teza się potwierdzi w przyszłości.
A kto wie, czy jakiś legion widmo nie zabłąkał się na mglistych bagnach współczesnego Zgorzelca czy Krosna Odrzańskiego :) Taka trochę teoria fantasy ;) Ale kto zabroni spekulować i snuć opowieści...
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 29 Września 2019, 08:07:11
Jak na razie blisko Polski(70 km) mamy ślad pobytu legionów w Trenczynie w 179 roku.W czasie wojen markomańskich a konkretnie expeditio germanica secunda zimę spędziło tam 855 żołnierzy legio II Adiutrix z Aquincum dowodzonego przez legata Marka Waleriusza Maksymusa.Jest nim inskrypcja na skale u podnóża zamku.Co ja się jej naszukałem.Dopiero po dłuższej chwili dowiedziałem się ,że jest widoczna wewnątrz hotelu Tatra.Wchodzi się na piętro i na końcu korytarza jest oszklona ściana przy samej skale :)
Jeszcze bliżej Polski (50 km)odkryto ślady obozu na terenie czeskiego Ołomuńca.W czasie tej samej wyprawy na przełomie 179/180 przezimowała tam jedna vexillatio wydzielona z legio III Augusta.
I to na tyle.
Chociaż nie tak dawno...http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29296%2Carcheolog-mamy-dowody-na-obecnosc-rzymskich-legionistow-na-terenie-polski
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 29 Września 2019, 09:42:03
Co ja się jej naszukałem.Dopiero po dłuższej chwili dowiedziałem się ,że jest widoczna wewnątrz hotelu Tatra.Wchodzi się na piętro i na końcu korytarza jest oszklona ściana przy samej skale :)
Tak na wszelki wypadek, jakby ktoś był na miejscu, bo nawet po wejściu do hotelu to nie jest oczywiste :-)
Mijamy recepcję i idziemy schodkami w górę, tam gdzie panowie z lodówką  [ You are not allowed to view attachments ] , potem jeszcze parę schodków na oszklony tarasik:  [ You are not allowed to view attachments ] .
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 29 Września 2019, 10:45:36
Hehe.Ja przeczytałem ,że jest za hotelem.A tu budynek przy prawie pionowej skale. Usiłowałem się za niego jakoś wcisnąć ale nie było przejścia  ;D
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 29 Września 2019, 10:47:56
mamy ślad pobytu legionów w Trenczynie w 179 roku.
Ciekawe miejsce. Kolejne do zaznaczenia na mapie i na plan wycieczki. O zamku oczywiście wiadomo, ale nie słyszałem wcześniej o rzymskiej inskrypcji w jego okolicach.
Mijamy recepcję i idziemy schodkami w górę
Mieli pomysł z tym hotelem. Siada się wygodnie i z eleganckiego wnętrza czyta rzymską inskrypcję :)

Czytając artykuł o Hachelibich przypomniał mi się jeszcze inny wpis, gdzie była mowa o poziomym (równoleżnikowym) szlaku. I jak tak spojrzeć na mapę, to układa się to przemieszczanie w jakąś całość i jest w tym logika.
W czasach rzymskich główne znaczenie na ziemiach Polski miały szlaki północ-południe, a więc tzw. bursztynowe (najbliższy przechodził z Kotliny Czeskiej przez Kotlinę Kłodzką w rejon Wrocławia-Ślęzy). Jednakże istniały również szlaki równoleżnikowe, służące głównie ruchom wewnętrznym ludności germańskiej. Otóż przez Lubań przechodził szlak, najważniejszy spośród zachodnich szlaków lądowych, wychodzący z Moguncji nad Renem (rzymskie Mogontiacum), poprzez dzisiejszą Turyngię i Saksonię i wzdłuż północnych stoków Sudetów na Łużyce i Śląsk. Szlak ten biegł przez rejon Budziszyna, Zgorzelca, Lubania, Bolesławca, Legnicy do Wrocławia, gdzie łączył się ze szlakiem bursztynowym Największe znaczenie zaczął nabierać od około połowy II wieku. Z czasem droga ta przekształciła się w znaną nam dziś tzw. Via Regia lub Wysoką Drogę. Szlak ten nie miał wyłącznie charakteru handlowego, również po prostu służył migracji ludności, trasie wypraw wojennych.

https://www.prolusatia.pl/ksiaznica/artykuly/168-monety-rzymskie-wiadectwem-starych-drog-handlowych-na-uycach.html
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 29 Września 2019, 13:33:39
Usiłowałem się za niego jakoś wcisnąć ale nie było przejścia  ;D
Ja po nieudanych próbach przeciśnięcia się za hotel wszedłem do środka tylko po to, żeby zapytać się, czy są jedynym hotelem o tej nazwie w mieście ;-) I dopiero wtedy sprawa się wyjaśniła.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 29 Września 2019, 17:17:33
Ha ha .Też Pan szukał wejścia z tej strony? A tam tylko wąska szczelina jest  ;D
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 11 Października 2019, 21:59:41
 Un dépôt monétaire composé de 151 sesterces en alliage cuivreux a été découvert à Horbourg-Wihr, enfoui à proximité d’une habitation du 2e siècle dans ce qui pourrait être une cour ou un jardin.
🎧👥📋 La collaboration entre les archéologues et un prospecteur agréé spécialiste de la numismatique a permis de le fouiller avec minutie et d'entreprendre son étude détaillée. Si une soixantaine de dépôts de l’époque romaine est recensée à ce jour en Alsace, la plupart relève de découvertes fortuites dont les contextes ne sont pas toujours documentés.
Ici, l’étude stratigraphique a permis de détailler des phases de thésaurisation qui s’échelonnent sur près d’un siècle, entre 81 et 175. Sa valeur reste cependant assez faible ; elle équivaut au tiers du revenu annuel d’un ouvrier agricole. La disposition des monnaies en piles peut suggérer leur emballage en rouleaux dans du tissu ou du cuir, mais aucune trace d’enveloppe ne semble conservée.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 15 Października 2019, 11:42:08
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 16 Października 2019, 06:51:49
The sceptre of the Emperor Maxentius, topped by a crystal sphere, was rediscovered during excavations at the foot of the Palatine Hill, close to the Arch of Constantine.

Discovered in 2006, it was found in a wooden box lined with silk in a sealed up alcove. 2 other boxes were found, containing other symbols of imperial power such as orbs and lances. It is believed that at the time of a Maxentius' defeat at the Battle of the Milvian Bridge by Constantine in 312 CE the imperial regalia was hidden and sealed off by Maxentius' supporters before Constantine entered the city.

The regalia are on display in the National Museum of Rome at Palazzo Massimo, near Termini station.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 16 Października 2019, 06:53:56
FRESCO DISCOVERED IN POMPEI

Archaeologists have uncovered a well-preserved fresco of two fighting gladiators in the ancient Roman city of Pompeii.

It depicts two gladiators in action, one wielding a short sword, the other cowering as blood spurts from wounds all over his body.

The defeated soldier is lifting his finger to beg for mercy.

The fresco was found in what had been a basement that could have been used as a shop, and there may have been a tavern and brothel above.

The painting, which is 1.5 metres wide, suggests the place was frequented by gladiators.

It was found at Regio V, 54-acre site near an archaeological park not yet open to the public.

Dario Franceschini, Italy’s culture minister, said the discovery showed Pompeii was “an inexhaustible mine for research and knowledge for archaeologists”.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 17 Października 2019, 11:21:08
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-50068575?ocid=socialflow_facebook&ns_source=facebook&ns_campaign=bbcnews&ns_mchannel=social&fbclid=IwAR0mOiHNHXrSMzkayeBpKAKbSbia5J1qkeW0Ij5G224a4juWyXwYfaMyH2A
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 17 Października 2019, 21:02:56
http://www.vroma.org/~bmcmanus/coindies.html?fbclid=IwAR30cYNjP9vqnMzDavT-XF_MKMSurIbgrxtiPBQNE4WNRW7vMQlzBXy0e8s
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: ram17 w 19 Października 2019, 17:08:44
Ciekawe co to za prominent i czy uda im się to rozstrzygnąć
https://video.wp.pl/badaczom-opadly-szczeki-niesamowite-odkrycie-w-chorwacji-6436418992425089v
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 23 Października 2019, 19:07:12
https://www.zwiadowcahistorii.pl/zakonczyla-sie-akcja-pandora-iv-policja-mowi-o-sukcesie-internauci-o-wstydzie-i-osmieszaniu-sie-sluzb/?fbclid=IwAR1skn7f83Z2xGThU-ORQCPB_ojeVF1ZRs_T2HG8AH3Ya-NTw0vjNGJEkcI
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 23 Października 2019, 19:48:49
i warcamy do rzymu
https://www.zwiadowcahistorii.pl/francja-w-trakcie-budowy-osiedla-odkryto-rzymskie-cmentarzysko-z-poczatkow-naszej-ery/
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: nosfer3 w 23 Października 2019, 20:20:55
i warcamy do rzymu
https://www.zwiadowcahistorii.pl/francja-w-trakcie-budowy-osiedla-odkryto-rzymskie-cmentarzysko-z-poczatkow-naszej-ery/

Oglądając ten artykuł warto też zwrócić uwage na wątek o akcji naszych policjantów i konfiskacie zbiorów:
https://www.zwiadowcahistorii.pl/zakonczyla-sie-akcja-pandora-iv-policja-mowi-o-sukcesie-internauci-o-wstydzie-i-osmieszaniu-sie-sluzb/
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: cancan w 23 Października 2019, 21:13:30
i warcamy do rzymu
https://www.zwiadowcahistorii.pl/francja-w-trakcie-budowy-osiedla-odkryto-rzymskie-cmentarzysko-z-poczatkow-naszej-ery/

Oglądając ten artykuł warto też zwrócić uwage na wątek o akcji naszych policjantów i konfiskacie zbiorów:
https://www.zwiadowcahistorii.pl/zakonczyla-sie-akcja-pandora-iv-policja-mowi-o-sukcesie-internauci-o-wstydzie-i-osmieszaniu-sie-sluzb/

Zasunęli dwa miecze spod Grunwaldu!
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: nosfer3 w 23 Października 2019, 21:15:43
i warcamy do rzymu
https://www.zwiadowcahistorii.pl/francja-w-trakcie-budowy-osiedla-odkryto-rzymskie-cmentarzysko-z-poczatkow-naszej-ery/

Oglądając ten artykuł warto też zwrócić uwage na wątek o akcji naszych policjantów i konfiskacie zbiorów:
https://www.zwiadowcahistorii.pl/zakonczyla-sie-akcja-pandora-iv-policja-mowi-o-sukcesie-internauci-o-wstydzie-i-osmieszaniu-sie-sluzb/

Zasunęli dwa miecze spod Grunwaldu!

Ale monety z Papieżem  z 1982 nic nie przebije xd
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 05 Listopada 2019, 07:31:45
akcja pandora w Polsce trwa
co ciekawe złodzieja jak ukradnie do 400 zł  wypuszczą bo to wykroczenie, a za boratynkę warta 3 zł  mozna dostac 2 lata :D
https://www.zwiadowcahistorii.pl/kolejny-watpliwy-sukces-policji-z-raciborza-znow-zatrzymali-poszukiwacza-w-polu/?fbclid=IwAR0SjcXEt2bksnwGzAi_BaQdKqIERF9C6TJ_5ru5nybvtPtZAEv3wuQM090
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 07 Listopada 2019, 11:14:35
Continuing our theme this week on Doncaster I've been tasked with looking into the coinage we know was used during the settlement's long history. I'm focusing my attention, not on random detecting finds from the plough soil, but on purposely buried caches of coins ...... hoards !!!

What do coin hoards tell us about Roman Britain ?

Hoards of valued materials, particularly coins, are a common discovery across the former Roman Empire. In the past, coin hoards have been mainly studied by numismatists as artefacts largely divorced from their archaeological context, under the guise of monetary, economic and political history.
With the increased use of metal detectors, around eighty hoards are added to the Portable Antiques Scheme every year. The number of recorded Roman coin hoards currently stands at around 2,700.
Most Roman coin hoards have been interpreted as having been buried at times of economic or political upheaval, with the intention of later recovery. It has also been suggested that in some instances their owners did not try to recover Roman hoards, as the coins had become difficult to exchange following monetary reform. Some may have been buried as part of ritualised votive practices and were never mean to be reclaimed. In truth, it is very difficult to lay a blanket over every hoard and attach a ‘reason’ for its burial and non-retrieval. I was asked to help identify a recent coin hoard, of approximately one thousand silver coins from near Doncaster, which mostly date to the Severan Period of 193 – 210 AD. The oldest coin was a Republican denarius from approximately 80 BC but the last coin minted was struck in 235 AD

So, there are a few questions
Why were 1,000 coins deposited in a pot and buried in the ground not far from the fort on the River Don known as Danum ?
Why does the hoard of coins span 315 years ?
What proportion of someone’s wealth does this represent ?
What do the coins tell us about life in the third Century?

The answer to the first question of why the coins were buried will probably never be answered fully. In truth, there are countless reasons. The owner may have been going on a trip, buried the coins for safe keeping, and never returned. The old favourite of the owner burying the coins in a time of troubles and something terrible happened. The coins may have been placed in the domestic grain pit and the owner died of natural causes without telling anyone where the stash was.1,000 denari just so happens to be the payment made to a retiring army veteran in lieu of the regulation plot of land. Could this have been a Serviceman's pension ? Imagination is the only limitation when searching for reasons.

As mentioned, the coins date from 80 BC to 235 AD. From the days of the Republic to the end of the Severan dynasty and the death of the Emperor Severus Alexander. One very worn Republican coin ( 80 BC ), two worn blank discs, a worn coin of Vittelus ( 69 AD ), a worn coin of Otho ( 69 AD ) and one of Vespasian ( 71 AD ). The historical timeline is maintained by coins of Domitian, Trajan, the Adoptive Emperors, through Clodius Albinus, Pertinax and onto Septimius Severus and his sons Caracalla and Geta. The majority of the hoard are made up of these latter three and their wives. The timeline continues to its end with coins of Macrinus, Elagabalus and Severus Alexander. With the exception of the oldest coins the majority of the coins look as if they were struck yesterday so had clearly not been in circulation for very long, if at all…… A virtually unbroken historical record.

It is, of course, impossible to say what this heap of silver meant to the owner in terms of wealth. Was it all that person had. Was it a loose change pot ? A saving scheme ? Had the economy collapsed so badly after 235 AD that the owner buried his silver hoping that one day it would be of some value again ? Can we draw any clues from how we have handled silver coins in the recent past? When George V reduced the silver content in his coins in 1920, people held onto the old coins in the hope that bullion prices would increase and make them valuable again. Of course that never happened but coins were kept in jars and drawers for years.

What does the hoard tell us about life in the third Century? A lot of information can be gleaned from the many hundreds of reverse designs showing deities, the Emperor being an Emperor, Victories against Rome’s enemies, accolades to the Army and prayers to the Gods. The hoard also tells us about the economy. As the coins become more recent they are thinner than earlier coins and contain less precious silver. No doubt their buying power in the market place reflected the debased coinage. In 235 AD the Empire went into meltdown, fell off a cliff due to political instability. In the eighty years from the death of Severus Alexander to the succession of Constantius I, who became Emperor in 305 AD, there were no fewer than 44 men who wore the purple. The Empire was rent from East to West by Usurpers and civil wars.
Like so many others, this hoard is an enigma. Thankfully, the finder did the right thing in reporting his good fortune and one day we may all benefit from seeing it displayed in all it’s glory.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 12 Listopada 2019, 21:08:27
https://relivehistoryin3d.com/2019/11/10/trajans-column-full-color-reconstruction/?fbclid=IwAR0jtIBaN2VycMLxnFWJKjDLBt6zboRoNwCHSuV8vD3Nz3Z2VubdTKSwXrM
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 14 Listopada 2019, 14:12:19
https://kopalniawiedzy.pl/solid-zlote-monety-Wielka-Brytania-skarb,16826
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 14 Listopada 2019, 14:28:57
pałac Lobkovitz w pardze i piranesi
ech te detaliki
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 05 Grudnia 2019, 14:12:05
https://www.zwiadowcahistorii.pl/gigantyczna-rzymska-mozaika-z-poczatkow-naszej-ery/
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 26 Grudnia 2019, 19:56:00
https://www.express.co.uk/news/world/1214367/archaeology-news-roman-empire-mystery-vindolanda-tablets-hadrians-wall-spt?fbclid=IwAR1Y54Ov04lXTjykL8bY3i-COnOte0ZPVj-jW5jo4hN0HGAeuxa9aL2QXl0
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: MaciekU w 13 Stycznia 2020, 12:59:24
Wracając do znalezisk. To, że w piaskach pustyni Syryjskiej czy Egiptu znajdzie to się coś tak pięknego jak owa legionowa tarcza czy archiwum Zenona to cud, ale to, że celtycką tarczę w takim stanie znaleźć można w mglistej i mokrej Anglii to WIELKI cud :) Oczywiście dziękować należy mułowi rzecznemu i brakowi tlenu :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Battersea_Shield#/media/File:British_Museum_Battersea_Shield.jpg



Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 13 Stycznia 2020, 14:21:59
https://globalvoices.org/2020/01/06/byzantine-pompeii-archaeological-discovery-in-greece-will-be-moved-to-make-way-for-the-thessaloniki-subway/amp/?__twitter_impression=true&fbclid=IwAR1-z24XljYcxYaE_txmNhwoSFMP3OD-BuKdNRvxyt3072C9fVXRSSk5Kb8
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 24 Stycznia 2020, 13:41:20
taka zapomniana rocznica
Tego dnia, 41 n.e. – spiskowcy zamordowali cesarza rzymskiego Kaligulę, jego żonę Cezonię i córkę Julię Druzyllę. Na czele spisku miał stanąć m.in. Kasjusz Cherea, który cieszył się opinią wybitnego żołnierza legionów rzymskich i pełnił funkcję trybuna gwardii pretoriańskiej. Do jego obowiązków należała przede wszystkim poranna wizyta u cesarza, który przekazywał mu hasło dnia. W związku z tym, że miał wysoki głos, stał się obiektem szyderstw Kaliguli. Cesarz nie tylko nazywał go dziewczynką, ale wymyślał coraz to bardziej nieprzyzwoite hasła. Całe otoczenie wiedziało, że systematycznie obraża dowódcę i celowo go poniża. Do Cherei przyłączył się inny trybun gwardii pretoriańskiej, Korneliusz Sabinus. On również miał ku temu poważne powody, był bowiem często obiektem perwersyjnych i obraźliwych kpin cesarza.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 25 Stycznia 2020, 09:20:39
https://www.zwiadowcahistorii.pl/odkryty-w-pompejach-2000-letni-helm/?fbclid=IwAR3ymcMIe4W29FC1C4dlWZwOZ7GqiLE-QkDTASJScaT8rjkcC3aO45e_WxI
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 27 Stycznia 2020, 12:48:21
Roman crocodile-skin armour; this astonishing helmet and cuirass was likely worn by a distinguished soldier during parades and cult processions in Roman Egypt. Perhaps a personal trophy from a successful hunt on the Nile? From Manfalout, Egypt, 3rd century AD. British Museum.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 28 Stycznia 2020, 20:57:12
Roman crocodile-skin armour; this astonishing helmet and cuirass was likely worn by a distinguished soldier during parades and cult processions in Roman Egypt. Perhaps a personal trophy from a successful hunt on the Nile? From Manfalout, Egypt, 3rd century AD. British Museum.

Ładnie pachniała na pewno taka zbroja  :-X
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 22 Marca 2020, 13:52:53
cos z tematów  zdjeciowych... telefon samsung a51 z opcją zdjec makro.... przykład na szybko z ręki ... bez powiekszania
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: hern w 22 Marca 2020, 20:14:50
Roman crocodile-skin armour; this astonishing helmet and cuirass was likely worn by a distinguished soldier during parades and cult processions in Roman Egypt. Perhaps a personal trophy from a successful hunt on the Nile? From Manfalout, Egypt, 3rd century AD. British Museum.

Ładnie pachniała na pewno taka zbroja  :-X

Pachniała zapewne tak samo jak każda  ;)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 24 Marca 2020, 19:55:09
muzeum w zagrzebiu po trzesieniu
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 24 Marca 2020, 20:22:30
ŹLE to wygląda...

ZM
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 27 Marca 2020, 21:28:56
Pytanie .Co to jest wśród sztandarów?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 27 Marca 2020, 21:32:43
Pytanie .Co to jest wśród sztandarów?
Budka dla ptaków :-)

A tak na serio to może jakaś latarnia? Co to jest za scena - jakiś sarkofag?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 06:55:03
To jest sarkofag Aulusa Juliusza Pompiliusza z Museo Nazionale Romano.Przedstawia bitwę z okresu wojen markomańskich.Moje pierwsze skojarzenie to symbol Legio II Parthica.Oni mieli żywego orła.Ale to już za Sewera.Na płaskorzeźbie widać po lewej labarum,orła legionowego centralnie a po prawej to coś.Wygląda jak okrągły domek z zadaszeniem i otworem po środku ,trzymany na drzewcu.Zdjęcia :sarkofag,nagrobek aquilifera z Legio II Parthica i ilustracja bitwy z udziałem tego legionu 218 rok n.e.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 28 Marca 2020, 08:45:41
To jest sarkofag Aulusa Juliusza Pompiliusza z Museo Nazionale Romano.
Wiedziałem, że z czymś mi się kojarzy :-) Mam parę zdjęć, ale nie jakiś najlepszych.

Przedstawia bitwę z okresu wojen markomańskich.Moje pierwsze skojarzenie to symbol Legio II Parthica.Oni mieli żywego orła.Ale to już za Sewera.Na płaskorzeźbie widać po lewej labarum,orła legionowego centralnie a po prawej to coś.Wygląda jak okrągły domek z zadaszeniem i otworem po środku ,trzymany na drzewcu.
A może to faktycznie klatka na orła? Sarkofag jest tylko przypisywany do lat 80 II w., ale stuprocentowej pewności co do daty jego wykonania jak i do osoby, która miała być w nim złożona, nie ma.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 09:01:09
Tak przypisywany ale styl wykonania pasuje do tego okresu.Istnieją opinie ,że wykonał go ten sam artysta ,który tworzył płaskorzeźby z kolumny Marka Aureliusza.Proszę spojrzeć na brodatego pana z kokiem z boku głowy .Sweb jako żywy ;)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 09:11:39
Jest wśród innych symboli też  Draco .Okrągły kształt kojarzy mi się też z świątynią Westy i ogniem.Może latarnia z świętym ogniem?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 28 Marca 2020, 09:15:04
Istnieją opinie ,że wykonał go ten sam artysta ,który tworzył płaskorzeźby z kolumny Marka Aureliusza.
Pytanie, w jakim okresie powstawały te płaskorzeźby? Raczej zakłada się, że kolumna nie została ukończona przed 180 r. Kommodus miał inne sprawy na głowie, i dopiero Sewer, adoptując się jako syn Marka ukończył ją, kiedy szala zwycięstwa w wojnach domowych przechyliła się na jego stronę (196 r.?). Po za tym rzeźbiarz mógł żyć i tworzyć spokojnie jeszcze kilka/kilkanaście kolejnych lat po skończeniu kolumny.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 09:33:39
Tutaj jest opisane dlaczego  nieskończony ostatecznie sarkofag przypisuje sie temu dowódcy.Albo nie wykończyli go, albo naprawdę walczyli pałkami.
https://www.athensjournals.gr/history/2015-1-3-1-Kebric.pdf
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 28 Marca 2020, 12:14:44
Tutaj jest opisane dlaczego nieskończony ostatecznie sarkofag przypisuje sie temu dowódcy.
Faktycznie znaki konkretnych legionów są dobrym argumentem za taką identyfikacją.

Albo nie wykończyli go, albo naprawdę walczyli pałkami.
Może idąc w kierunku pomysłów fantastycznych: generał zasłynął zwycięstwem w bitwie toczonej nocą, w której użyto pałek, by tylko ogłuszać przeciwników, a w razie wpadnięcia w ciemności na własne oddziały nie mieć niepotrzebnych strat? ;-)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 12:57:59
Pałek użyto w 312 roku w bitwie pod Turynem.Niekonwencjonalna broń ale są przykłady użycia.Dziwne...Walić w "piece" rozumiem bo pancerz ale tutaj?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 28 Marca 2020, 18:35:05
Walić w "piece" rozumiem bo pancerz ale tutaj?
To wojna domowa, nie chodzi o to, żeby delikwenta trwale uszkodzić, tylko przemieścić go z konia na ziemię i wytłumaczyć mu, że na dzisiaj wystarczy. Jutro może stanąć w naszych szeregach, szkoda by było go całkiem zepsuć...
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 19:00:57
W rzadnej wojnie nie ma sentymentów.Najbardziej krwawe bywają nawet te domowe.Tutaj (Turyn)chodziło o konkretna taktykę użytą by zniszczyć wroga w pancerzu trudnym do przebicia.Dlatego zdziwiły mnie pałki przeciw Germanom bez rzadnej zbroi.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 28 Marca 2020, 19:08:31
Najbardziej krwawe bywają nawet te domowe.
Właśnie - bywają. O ile podział wojsk i wodzów wynika z takich czy innych konkretnych podziałów, a tak nie zawsze bywa. W przeciwnym wypadku konflikt może skończyć się nawet tak, jak walka Oktawiana z Lepidusem na Sycylii w 36 a. Ch. :-)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 28 Marca 2020, 19:14:55
I tak użycie pałek nie było aktem humanitaryzmu dla współobywateli ale chytrym sposobem na  unieszkodliwienie wrogiej jazdy.Zniszczenie w ten sposób elitarnej formacji "pieców" spowodowało panikę reszty armii Maksencjusza,których niezwykle humanitarnie wyrżnięto do nogi pod bramami Turynu ,które zatrzasnęli niehumanitarni mieszkańcy. ;)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 29 Marca 2020, 17:04:46
Szkoda, że sam sarkofag jest lekko uszkodzony i wybrakowany w jednym z kluczowych fragmentów. Relief pokrywy sarkofagu ilustruje scenę poddania się germańskiego wodza przed rzymskim dowódcą, a możliwe nawet, że przed samym cesarzem. Całkiem możliwe, że pierwotnie znajdował się tam bardzo realistyczny wizerunek samego Marka Aureliusza.

Sam relief sarkofagu bezsprzecznie prezentuje triumf na plemionami germańskimi. Dowodzą tego wyraźne wizerunki brodatych barbarzyńców z północy i co jest najbardziej wymowne, personifikacja samej Germanii.

Nie wypowiem się na temat znaku w kształcie "domku dla ptaków", bo nie wyrobiłem sobie własnej opinii. Z wnioskami radzę zachować ostrożność, gdyż znaki legionowe mogły przyjmować różne formy, a wiarygodnych przekazów na ich temat mamy tylko wyrywkowe strzępy.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 29 Marca 2020, 18:16:43
He,he chyba nikt nie wie co to jest.Końcówka tekstu "co to u licha jest"?
https://corvinus.nl/2016/05/03/the-portonaccio-sarcophagus/
Gdyby byłby to legion ALAUDAE to zgadwałbym,że mają tam skowronka.Niestety w tym czasie wspomniany legion już nie istniał.
Barbarzyńca z prawej po fryzurze jako jedyny może być dokładnie przypisany do Kwadów.Idealnie pasuje .Reszta brodaci ,długowłosi mogą być Germanami,Celtami,Dakami bądż którymś z Sarmatów.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 11 Kwietnia 2020, 12:54:31
1870 rok
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 21 Kwietnia 2020, 17:23:10
co prawda nie rzym, ale ciekawe
https://kopalniawiedzy.pl/palac-Imperium-Asyryjskie-Niniwa-Mosul-ISIS-Panstwo-Islamskie-skarby,31909?fbclid=IwAR1L402cAy6fzaF128WdZ1JKf7NartNtx9wDIQ_nUrgG70IDcOhZwOCo6Ns
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 21 Kwietnia 2020, 20:14:26
Tutaj zdjęcia:
https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/2020/04/archaeologists-discover-ancient.html (https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/2020/04/archaeologists-discover-ancient.html)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 07 Maja 2020, 21:51:48
Tak sobie obejrzałem dalej sarkofag Aulusa Juliusza Pompiliusza i jest dziwna powtarzalność kompozycji z monet.Drugi tropaion tym razem z wieka też posiada coś co  przypomina rewers jednego z  moich sesterców. Czyżby artysta inspirował się tamtymi wyobrażeniami ?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 07 Maja 2020, 22:11:13
jest dziwna powtarzalność kompozycji z monet.
Wydaje się, że było coś w rodzaju oficjalnie zatwierdzonej ikonografii cesarskiej. Widać to np. przy porównaniu Kolumny Trajana z równolegle bitymi monetami:
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 07 Maja 2020, 22:11:55
cd..
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 23 Maja 2020, 21:35:52
miłego oglądania
https://smb.museum-digital.de/index.php?t=listen&gesusa=31&instnr=1&cachesLoaded=true
https://smb.museum-digital.de/index.php?t=objekt&oges=144817&cachesLoaded=true
https://smb.museum-digital.de/index.php?t=objekt&oges=144818&cachesLoaded=true
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 27 Maja 2020, 14:52:03
Te przepiękne mozaiki zostały właśnie odkryte pod winnicą tutaj w prowincji Werona, w mieście Negrar.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 14 Czerwca 2020, 19:34:12
I co się dziwić ,że tyle tego na Violity.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 15 Czerwca 2020, 08:31:18
a pro po Ukrainy. taka propozycja za 5000 e
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Divusric w 26 Czerwca 2020, 17:48:57
https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2537895,Od-prawie-60-lat-nie-bylo-takiego-znaleziska-w-Polsce    :)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 26 Czerwca 2020, 18:27:18
https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2537895,Od-prawie-60-lat-nie-bylo-takiego-znaleziska-w-Polsce    :)
Szkoda, że nie zostanie to opracowane za naszego życia...

Wyobraźmy sobie taką (raczej mało prawdopodobną, lecz nie niemożliwą) sytuację: rolnik okazuje się numizmatykiem. Przed oddaniem skarbu państwu przez kilka miesięcy go opracowuje i wydaje własnym sumptem. Po angielsku. W uznanym wydawnictwie zachodnim. Ciekawa wizja, jeśli chodzi o miny oficjalnego środowiska archeo, nie? ;-)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: zdzicho w 26 Czerwca 2020, 18:56:33
O czym tu mówić :(
Między lipcem 1911 roku, a styczniem 1912 roku Przemysław Żuławski bardzo profesjonalnie, wedle ówczesnego stanu wiedzy, samodzielnie opracował skarb 4000 boratynek. Wiosną 2012 roku rolnik odkrył skarb ponad 10000 boratynek, które przekazał do muzeum w Lublinie. Właśnie minęło 8 lat i o żadnym opracowaniu nie słychać.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Jarasek w 26 Czerwca 2020, 20:28:04
Ktoś nieźle pojechał po bandzie jeśli w tym przypadku mówi o KONTEKSĆIE. ".. ale już w trakcie pierwszych dni tych wykopalisk okazało się, że monety są rozciągnięte na przestrzeni 2,5 tys. metrów kwadratowych". Fantazja euforii archeologów czasami nie ma granic.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 01 Lipca 2020, 13:54:08
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/200639952-Usuna-pomnik-rzymskiego-cesarza-za-popieranie-niewolnictwa.html?fbclid=IwAR3biGXlRGxYSq9YrUtX0T05lV4d3x3CWXBCXZMD1jrkhY763aObvBDNHlw
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: modsog w 01 Lipca 2020, 14:36:58
Debilizm do potęgi eNtej. Inaczej skomentować się nie da.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: zenonmoj w 01 Lipca 2020, 14:54:43
To teraz do Tamizy z pomnikiem królowej Wiktorii - za popieranie kolonializmu i wyzysku w Afryce i Azji!!!
Swoją drogą ciekawe, czy ktoż zaproponuje też publiczne palenie świętych ksiąg różnych religii za popieranie tego i owego (także niewolnictwa)...

Zenon M.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 01 Lipca 2020, 20:01:48
zsatanawiam sie czy znajdą haki na Jezusa
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 24 Sierpnia 2020, 11:44:54
ciekawy pomysł
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8653943/Artist-uses-AI-tech-reveal-Roman-emperors-looked-2-000-years-ago.html?fbclid=IwAR2Lv43o_xH0n6_8tHjbNcLs5uhVHmlpK4QW_9blso7_iNWwPIzxvq8vFCI
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 14 Października 2020, 07:42:06
The Roman port at Portus built by Claudius and later enlarged and improved by Trajan to assist with the overloaded port at nearby Ostia. The inner boat dock was hexagonal in shape, whereas the famous Carthaginian model (which this was obviously borrowed from) had a circular shape with an inner island for varied duties. These ports were vital to Rome as it was not on the coastline like Carthage, but up the river Tiber. The other major port/harbour was on the East of the Peninsula at Brundisium in the South. All were connected by the famous Roman roads and highways. Due to two thousand years of sedimentation and land build up, the connection to the ocean is gone and Portus is now a large lake, with the ruins of boat sheds, docks and buildings still present amongst the thick forest.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: cancan w 14 Października 2020, 13:24:18
Tu cała dyskusja na temat portu Trajana
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13985.0.html
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 12 Lutego 2021, 13:10:38
https://www.livescience.com/roman-era-silver-coins-turkey.html
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 12 Lutego 2021, 21:20:23
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15814.msg120198.html#msg120198

;)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Bebek2006 w 17 Marca 2021, 12:23:15
 :)
https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/swiat,27/w-izraelu-w-jaskini-odkryto-pierwsze-od-ponad-60-lat-fragmenty-biblii,336105,1,0.html?p=meteo
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Bebek2006 w 22 Kwietnia 2021, 07:36:09
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9495133/Roman-artefacts-dug-detectorists-tipped-sell-100-000.html

Można legalnie ? Można ! I nawet się opłaca... tylko ciągle nie u nas.  ::)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 23 Kwietnia 2021, 08:16:09
coś pieknego.  ciemawe czy w miejscu dziur w oczach było szkło imitujące oczy
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 23 Kwietnia 2021, 19:47:13
Myślę, że było tam coś cenniejszego niż szkło :)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 10 Czerwca 2021, 10:15:18
https://www.livescience.com/shackled-slave-burial-roman-britain.html
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 29 Sierpnia 2021, 09:31:30
www.youtube.com/channel/UCyXe6akRaLnkYvTvvn4A3iw
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Barnaba w 30 Sierpnia 2021, 10:00:18
www.youtube.com/channel/UCyXe6akRaLnkYvTvvn4A3iw

To akurat - wbrew tytułowi wątku ("nie tylko monety") - jest kanał jak najbardziej o monetach, i to w dodatku o monetach antycznych:)

Przejrzałem kilka filmików. Całkiem fajne, chociaż raczej dla początkujących adeptów mennictwa antycznego.   
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 30 Sierpnia 2021, 15:21:09
tak myslałem własnie o początkujących ..
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 19 Listopada 2021, 13:42:39
Roman multitool/pocket knife from Fitzwilliam Museum in Cambridge is dated to the 3rd century AD. This iron and silver tool is startlingly similar to the modern Swiss Army Knife. Do you remember MacGyver? Like the common Swiss tool, the Roman version has a lot of foldaway implements stowed inside: a knife, spike, pick, fork, spoon and a spatula. This tool was used by Roman legions.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 19 Listopada 2021, 20:21:49
Gdzieś czytałem, że takie sprzęty były dość popularne.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: cancan w 20 Listopada 2021, 03:08:14
Czyżby srebrny, oprócz ostrza noża?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 20 Listopada 2021, 05:09:24
Czyżby srebrny, oprócz ostrza noża?

Tak.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 07 Grudnia 2021, 08:28:12
Before and after of the excavation of the Ancient Greek Stadium.

Stadium of Magnesia ad Maendrum Ancient City. (Modern day located at Aydin/Germencik, Turkey)⁣.

The stadium was used as a venue for running competitions, boxing matches, horse races and gladiator games in honor of the city’s patron goddess Artemis and other deities.⁣
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 16 Grudnia 2021, 09:25:50
niesamowite.
https://museum-of-artifacts.blogspot.com/2015/11/pompeii-herculaneum-dead-do-tell-talles.html?fbclid=IwAR24XBaTazcXAOE_k3Yl3BNkWUzk-kBYeso_xUskIHrMy3AKhRgfuCsSPIA
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Eximius w 23 Grudnia 2021, 12:11:25
Ja z kolei mam inne pytanie. Czy znają Państwo jakieś inne przykłady wykorzystania monet jako elementów zdobień naczyń antycznych/bizantyjskich?
Szukam analogii do tej patery:
https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/607072 (https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/607072)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 24 Grudnia 2021, 10:02:43
trochę widziałem na necie , ale bardziej bizuteria...
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 16:44:37
Cytuj
Ja z kolei mam inne pytanie. Czy znają Państwo jakieś inne przykłady wykorzystania monet jako elementów zdobień naczyń antycznych/bizantyjskich?

Ostatnimi czasy nie zaglądam na Forum, bo z wolnym czasem u mnie krucho, a merytoryczne tąpnięcie jakie na Forum nastąpiło, trochę zniechęca do odwiedzin.

Dzisiaj luźny dzień, więc przeglądam i ...

Temat monet wkomponowanych w naczynia w dobie antyku, pojawił się kilka lat temu przy okazji dyskusji o zagadkowych, jednostronnych złotkach epoki konstantyńskiej. Niestety, sam wątek jest obecnie mocno rozbity, gdyż inicjator zagadnienia i jeden z głównych adwersarzy w dyskusji, na pewnym etapie zachował się jak naburmuszone dziecko w piaskownicy i zażądał usunięcia wszystkich swoich wpisów, nagromadzonych latami w wielu dyskusjach. Infantylne zachowanie jednego z forumowiczów, spowodowało totalne poszatkowanie i ogołocenie  wielu ciekawych dyskusji i dzisiaj te wątki są zupełnie rozjechane przez brak wpisów jednego z głównych dyskutantów.

Temat został poruszony w wątku pod tytułem "Jednostronne złote medaliony z pierwszej połowy IV w.", ale jest on (podobnie jak wiele innych) totalnie rozbity i przez to mało zrozumiały przez usunięcie wpisów jednego z uczestników.

Aby było łatwiej, wkleję tutaj moje własne wpisy i ilustracje dotyczące monet wkomponowanych w antyczne naczynia wotywne.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 16:51:29
Wklejone ze starego wątku:

Cytuj
srebrne misy z medalionami Licyniusza i Licyniusza II. W skład tego zespołu wchodziły jeszcze misy z licyniańską legendą rocznicową w otoku: VOTIS X CAESS NN i VOTIS X CAESARIS NOSTRI, o figurce ze srebrnym popiersiem Licyniusza nie wspominając.

Ilustracje srebrnych naczyń podzieliłem na trzy grupy ukazujące rzut z góry, zbliżenie na "medalion" po środku dna i sygnaturę na odwrocie przy rancie.

Zdjęcia pochodzą kolejny raz z bogatego monachijskiego katalogu "Spätantike zwischen Heidentum und Christentum"


1)  LICINIVS AVG OB D V LICINI FILI SVI // rv. w grece NIKO/AIΔ/A
    średnica 17,9 cm;  waga 323,3 g




Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 16:54:12
c.d.

Cytuj
2)  LICINIVS CAES OB D V SVORVM   // rv. NIKO/ЄYT/NЄB
   średnica 17,9 cm;  waga 321,74 g





Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 16:57:15
Cytuj
3)  LICINIVS CAES OB D V SVORVM  //  rv.  ANT/ЄYCTO/A
   średnica 18,7 cm;  waga 315,11 g





Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 17:01:15
Cytuj
Pośrednim potwierdzeniem oficjalnego charakteru srebrnych naczyń Licyniuszy jest skromna cynkowa misa znaleziona w sanktuarium Minerwy Sulis w Bath (rzymskie Aquae Sulis). Skromna, wykonana na dalekiej prowincji, z cynku, z umieszczoną na dnie brązową monetą Konstantyna, z legendą CONSTANTINVS AVG, o średnicy 150 mm. Nawet jej opis w katalogu zaznacza, że w przeciwieństwie do monachijskich mis Licyniuszy, stanowi ona przykład lokalnej inicjatywy ku czci Konstantyna. Intrygująca jest natomiast sugestia, że została ofiarowana przez zamawiającego (wykonawcę lub właściciela) do sanktuarium Minerwy. Może taki sakralny charakter miały wszystkie te naczynia?

Ta skromna cynkowa misa z brązową monetą Konstantyna dowodzi również, że tego typu oficjalne (kruszcowe) i drogocenne naczynia bywały czymś normalnym i jako takie stanowiły wzór do naśladowania w uboższym wydaniu. Coś przecież było pierwowzorem dla tej brytyjskiej "podróby". Złote i srebrne naczynia z jednostronnymi medalikami na dnie?

Misa znajduje się w zbiorach Roman Baths Museum, a ilustrację zaczerpnąłem z katalogu "Constantine the Great. York's Roman Emperor", str. 137.
Modyfikuj wiadomość
misa z Bath - CONSTANTINVS AVG.jpg

Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 17:07:55
Z innego wątku, "pielgrzymowego", wkleję kolejne zdjęcia, z Muzeum Archeologicznego w Sofii.

Cytuj
Naczynia wotywne z wkomponowanymi "medalionami" Licyniusza



Mam nadzieję, że udało mi się pomóc zgłębić temat :)

Pozdrawiam,
  TS
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Tomanek w 01 Stycznia 2022, 17:56:27
Przypomniało mi się, że pokazywałem również coś takiego:

Cytuj
Pośród niezmierzonej rzeszy eksponatów prezentowanych w British Museum i Musee du Louvre, można przy odrobinie uwagi natknąć się na ten sam motyw zdobniczy. Chodzi o naczynia pochodzące z terenów Kampanii, a zdobione centralnie odciskiem (odlewu?) dekadrachmy syrakuzańskiej z lat 405-400 p.n.e. Co ciekawe, same naczynia są datowane na młodszy ok



Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Eximius w 03 Stycznia 2022, 08:53:27
Dziękuję bardzo :) każdy dodatkowy przykład jest dla mnie niezwykle wartościowy :)
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 12 Stycznia 2022, 12:56:30
The “Oldest Gold Of Mankind” was found in the Varna Necropolis, on The Bulgarian Black Sea Coast.

The Varna Necropolis (also known as Varna Cemetery) is a large burial site in the western industrial zone of Varna. It is internationally considered to be one of the key archaeological sites in world prehistory.

It was at this site that the oldest worked gold treasure in the world was discovered, dating from 4,600 BC to 4,200 BC.

A total of 294 graves dating between 4569-4340 BC have been discovered at Varna Necropolis so far, including three thousand gold artefacts.

While there were many elite burials uncovered, there was one in particular that stood out among the rest – grave 43. Here, archaeologists uncovered the remains of a high status male who appears to have been a ruler/leader of some kind.

More gold was found within this burial than in the entire rest of the world in that period
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 05 Maja 2022, 09:43:59
http://worldofgirls.net/russian-soldiers-empty-ukraine-museum-of-scythian-artifacts?fbclid=IwAR0HAPIw9_eG7uxr5su-E4gdCU1us9cc-4_TnjFsacsmlHEl-bjNAjPBKpU
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 05 Maja 2022, 13:54:28
Abstrahując od artykułu to ta witryna jest co najmniej dziwna...
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 20 Lipca 2022, 09:04:51
 
294738462_5144260349003074_1418516862164187485_n.jpg
stary temat ale fajny
The 'Trier Gold Hoard' was the largest Roman gold hoard ever discovered. Comprising of 2,500 gold coins weighing 18.5 kg , the discovery was made during excavation works in 1993, nearly 1,800 years after it was hidden. 
The discovery of the Gold Hoard in Trier in 1993 caused quite a sensation. Greater inspection revealed that it was not simply someone's personal fortune but most likely an official treasury. The treasury had been carefully administered and had grown over time. The Hoard equated to the annual salary of around 130 Roman soldiers. The aurei (gold coins) feature a total of 27 emperors, empresses and members of the imperial family, and some are still considered unique to this day.
Why were the coins buried?
The gold coins were buried in a cellar during a civil war in 196 AD. Clodius Albinus had caused a revolt against Emperor Septimius Severus when he appointed his son Caracalla as successor to the throne instead of Albinus. The former administrator of the hoard presumably took the knowledge of the secret stash with him to the grave.
How to view the coins
Today this unique ensemble is exhibited in the coin collection at the Rheinisches Landesmuseum Trier. The state museum is among the largest archaeological museums in Germany and displays a total of 12,000 coins in its exhibition. In addition to archaeological finds, the Gold Hoard presentation room also provides extensive information on the emergence of the monetary system and how ancient, medieval and modern money has been produced.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 01 Sierpnia 2022, 08:48:53
https://www.timeout.com/croatia/news/rare-roman-sarcophagus-found-in-vinkovci-072122?fbclid=IwAR2wJfTrxh2i6EgBEDGXEHIi3fjqyNm7J01yTUqja5wjRdxCQlkpREtNpnI
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Bebek2006 w 10 Sierpnia 2022, 11:18:38
Jak widać, w kredensie nie tylko talerze i garnki były... ale również as Nerona. :D
https://podroze.onet.pl/ciekawe/wlochy-wyjatkowe-odkrycie-w-pompejach-byl-zamkniety-przez-2-tys-lat/gz0dgmw
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 07 Listopada 2022, 09:24:00
Celtic coin die find from south-west germany
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 07 Listopada 2022, 11:44:04
Celtic coin die find from south-west germany

Oo, można źródło?
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 07 Listopada 2022, 19:22:59
było na fb.. i nie mogę znaleśc
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: digenis w 09 Listopada 2022, 06:42:46
https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-archeolodzy-odkryli-posagi-z-brazu-maja-ponad-2000-lat,nId,6398719

Może to odgrzewany kotlet ale odkrycie niewątpliwie ciekawe.
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: Bebek2006 w 09 Listopada 2022, 18:07:02
https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-archeolodzy-odkryli-posagi-z-brazu-maja-ponad-2000-lat,nId,6398719

Może to odgrzewany kotlet ale odkrycie niewątpliwie ciekawe.
Świetne znalezisko... tu więcej fotek:
https://www.google.com/amp/s/podroze.onet.pl/aktualnosci/zaskakujace-znalezisko-w-spa-to-wiadomosc-sprzed-2300-lat-zdjecia/wek98jk.amp
Z tego co widać na zdjęciach, to część z artefaktów nawet nie zdążyła spatynować. ???
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: digenis w 13 Stycznia 2023, 14:39:31
Odkrycie w studni na terenie dzisiejszych Niemiec. Co ciekawe z treści artykułu wynika, że znajdowały się w niej przedmioty datowane na okres od starożytności sięgającej 1800-1200 lat p.n.e. do średniowiecza więc dość długo musiała być wykorzystywana.
https://geekweek.interia.pl/historia/news-zaskakujace-znalezisko-za-naszymi-granicami-przetrwalo-3000-,nId,6523475
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 14 Maja 2023, 09:44:56
mimo ze powoli likwiduję kolekcję monet i całkowicie zmieniłem profil zainteresowania, miłość do starozytnego rzymu została.
bedącym na sycyli polecam wille  mozajek.... mozna tam się zasiedziec na cały dzień chłonąc i kontemplując ......
 samych mozajek jest tam 3500 m 2
Tytuł: Odp: nie tylko monety
Wiadomość wysłana przez: okejos w 01 Marca 2024, 14:40:44
https://historykon.pl/tetrarchia-starozytny-rzym/