TPZN - Forum numizmatyczne

Ważne działy => Vademecum kolekcjonera => Czyszczenie monet => Wątek zaczęty przez: mirek-1973 w 29 Maja 2010, 22:46:39

Tytuł: czyścić czy nie?
Wiadomość wysłana przez: mirek-1973 w 29 Maja 2010, 22:46:39
Mam taki dylemat,otóż lubię monety z resztą osadu(według mnie to dodaje im uroku)ale jak usunąć tą  narośl z twarzy,tak żeby reszta została na swoim miejscu?znacie jakiś sposób na takie miejscowe czyszczenie?
Tytuł: Odp: czyścić czy nie?
Wiadomość wysłana przez: d-ja w 11 Stycznia 2011, 00:38:29
Witam.
 Najpierw trzeba wykonać podstawowe rozróżnienie:
1) korozja = osad niszczący monetę
2) patyna = szlachetny osad zabezpieczający monetę przed negatywnymi wpływami środowiska, czasem też poprawiający  jej walory estetyczne.
Moneta brązowa pokryta patynom (na ile to jest na danym zdjęciu możliwe do rozróżnienia) Azurytową [Cu3(CO3)2(OH)2 ] lub Tenorytową [CuO] (czarny kolor), widoczne ślady korozji to chlorki [CuCl].
A więc:
I) moneta jest w słabym stanie nie jestem pewny co do konieczności jej czyszczenia.
II) podaje sposób możliwego czyszczenia który trzeba jednak wykonywać z wyobraźnią - a wiec stosując zasady BHP (jak np. ochronne rękawiczki, ochronne okulary i odzież). Przeprowadzenia próby czyszczenia monety tymi metodami podejmujesz się na własne ryzyko.

1) Użycie 5% roztworu węglan-wodorowęglan sodu (Na2CO3*NaHCO3*2H2O) powoduje powstanie rozpuszczalnych w wodzie chlorków (NaCl), na skutek reakcji zasadowej mieszaniny z nierozpuszczalnymi chlorkami (kwasowymi). Następnie myje się zabytek w wodzie destylowanej do całkowitego usunięcia chlorków (kontrola testami na chlorki lub metodą z azotanem (V) srebra).
Metoda nie usuwa patyny, a wręcz nawet intensyfikuje jej kolor przez wytworzenie malachitu. Czasem może powstawać czarny tlenek miedzi (zjawisko niekorzystne).
2)Amoniakowa metoda:
   - Mycie w wodzie wodociągowej celem usunięcia luźnych zanieczyszczeń.,
    -Mechaniczne oczyszczanie powierzchni (szczoteczka z delikatnym włosiem zwierzęcym)
    -Odczyszczanie chemiczne przez moczenie w 8% roztworze amoniaku.
    -Mycie w wodzie wodociągowej i destylowanej.
   -Suszenie.
   -Mechaniczne czyszczenie z użyciem skalpela [tylko dla osób doświadczonych!].
   -Wygotowanie w wodzie destylowanej.
   -Suszenie.
   - Powlekanie powierzchni 5% r-rem Paraloid B72 w ksylenie, lub Paraloidem B44.
   - Suszenie.

Jednakże proponował bym zapoznanie się z książką o konserwacji m.in. metali pt "Methods of Conserving Archaeological Material from Underwater Sites", bezpłatnie do pobrania z: http://nautarch.tamu.edu/crl/conservationmanual/
pozdrawiam


Tytuł: Odp: czyścić czy nie?
Wiadomość wysłana przez: mirek-1973 w 11 Stycznia 2011, 16:35:14
Witam,już zapomniałem o tym Hadrianie :)ale tak sobie teraz ,po dłuższym czasie myślę że skoro nic złego narazie się z nim nie dzieje to lepiej niech sobie zostanie tak jak jest,bo mogę mu tylko zaszkodzić bez doświadczenia w czyszczeniu.Dzięki za wskazówki,napewno się kiedyś przydadzą,pozdrawiam.