TPZN - Forum numizmatyczne

Działalność TPZN => Wiadomości publiczne TPZN => Wątek zaczęty przez: bobi68 w 13 Październik 2008, 20:42:46

Tytuł: Kolejna giełda w Rzeszowie
Wiadomość wysłana przez: bobi68 w 13 Październik 2008, 20:42:46
Witam wszystkich.
W ostatnią niedzielę odbyła się kolejna giełda w Rzeszowie. Chyba przestanę pisać:"giełda kolekcjonerska", ponieważ coraz mniej na niej kolekcjonerów (wśród sprzedających), a coraz więcej zawodowych handlowców, czy raczej handlarzy. Z zakresu mnie interesującego zaledwie kilka osób z większą ofertą, ale ceny skutecznie odstraszały. Ciekawostka, jeden gostek miał kilka monet, które jakiś czas temu sprzedałem w "Desie" (nawet mu się holderów nie chciało zmieniać :D) Sporo Polski pod zaborem rosyjskim, Rosji i II RP, a poza tym GN-y, "lustrzanki" i akcesoria.Trochę też monet zagranicznych, ale przy nich nawet się nie zatrzymywałem :). Oczywiście "nieśmiertelne" i wszechobecne katalogi Fischera. Coraz mniej rozmów o monetach, mennicach, stemplach, a coraz więcej "jaki nakład w 2009?", "na czym najłatwiej zarobić?", "co pójdzie w górę, a co nie za bardzo?". Nie ma oczywiście mowy o targowaniu. W przypadku monet starszych z zasady pytając o cenę, słyszałem:"jest napisana"(tak odpowiadali ci,którzy lepiej posługują się językiem ojczystym ;)) albo:"przecież pisze"... Natomiast przy wyrobach nowych (GN-y i sreberka) od razu było sięganie do katalogu i... tyle rozmowy.
Generalnie, w moim odczuciu, chociaż giełda cieszy się coraz większym zainteresowaniem, coraz mniej mają na niej do szukania kolekcjonerzy.
Dla zainteresowanych, następna giełda w niedzielę, 9.listopada od 7:00 do 12:00, w III LO przy ul.Szopena w Rzeszowie.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kolejna giełda w Rzeszowie
Wiadomość wysłana przez: bobi68 w 15 Marzec 2010, 13:36:37
W niedzielę, 14.marca odbyła się kolejna giełda w Rzeszowie. Mimo niesprzyjającej pogody była wyjątkowo duża frekwencja (trudno o miejsce na parkingu i w sąsiednich uliczkach, ja zaparkowałem ok. 150 metrów od budynku szkoły ;)) Dla monet i znaczków zarezerwowano tym razem aż dwapiętra. Wyjątkowo pojawiła się niezła oferta Polski Królewskiej, tradycyjnie sporo II RP. Ponadto Rosja, USA, PRL i oczywiście obecna produkcja Mennicy Państwowej. Ponadto duża ilość monet ze wszystkich zakątków świata (w opcji 1 zł/szt). Moją uwagę zwróciła duża ilość oferowanych banknotów w różnych stanach, z ,praktycznie, całego świata. Nie obyło się oczywiście bez "wynalazków" typu "jeden Konon" czy "10 Rydzyków" albo wydrukowanych w jaskrawych kolorach "banknotów" z podobizną Jana Pawła II. Jeżeli chodzi o antyk - dosłownie jeden sprzedający oferował srebra republikańskie i imperialne (miał tego około 200 sztuk w klaserku) Nie podejmuję się oceniać ich autentyczności - za mało czasu na dokładne oględziny z tłumem spacerującym za plecami. Jeżeli chodzi o ceny - odnoszę wrażenie że były niższe niż jeszcze dwa-trzy miesiące temu, a może to ja po prostu trafiałem na sprzedawców myślących realniej... Ponadto oczywiście holdery, klasery i inne akcesoria. Tak czy inaczej ceny pozwoliły mi na uzupełnienie niektórych braków w zbiorze monet obiegowych II RP. Z niecierpliwością czekam na kolejną giełdę (tradycyjnie w II niedzielę miesiąca). Jedyny zgrzyt to "rozkraczenie się" samochodu w drodze powrotnej - właśnie wysłałem po niego lawetę... :o Jednak to nie przysłoniło mi pozytywnego odczucia, że giełda się rozrasta, poza tym, można było sensownie porozmawiać z kilkoma sprzedającymi. Na następną zapraszam wszystkich chętnych, którzy znajdą chwilę czasu i będą mieli ochotę przyjechać.