TPZN - Forum numizmatyczne

Antyk i Średniowiecze => Starożytny Rzym => Wątek zaczęty przez: gmwojcik w 02 Listopad 2008, 19:26:00

Tytuł: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
Wiadomość wysłana przez: gmwojcik w 02 Listopad 2008, 19:26:00
Szanowni Panstwo,

Posiadam monete (zdjecie w zalaczniku) - to cenna dla mie pamiatka z racji tego, ze rozmawialem na jej temat z p. Wojtkiem Bogdanskim, nieodzalowanym ekspertem, ktorego wiedza i doswiadczenie do tej pory budza we mnie najczystsze i najszlachetnijsze numizmatyczne wspomnienia. Dzis przy okazji swieta zmarlych wspominajac wszystkich niezyjacych juz przyjaciol wspomnialem i p. Wojtka, a tym samym nasza korespondencje dotyczaca trzeczonego Konstancjusza.

Nieco ponad rok temu, a wiec niedlugo przed smiercia Pan Bogdanski ogladajac to wlasnie zdjecie na poczatku przypuszczal iz mozemy miec do czynienia z moneta nie wystepujaca w RIC. Po konsultacji z p. Lechem Stepniewskim (dziekuje za to, ciesze sie ze sa jeszcze  w cywilizacji lacinskiej prawdziwi numizmatycy tacy jak Pan) okazalo sie, ze jest to RIC VIII SIRMIUM 80. Tylko tyle, ze na podstawie krazacego w sieci arkusza excela pod tym odwolaniem jest A SIRM, a na mojej monecie zdaje sie, ze mamy wyrazne B.

Moja prosba - czy ktos moglby mi sprawdzic czy B wystepuje we wlasciwym RIC-u? A moze ktos zechalbym mi podeslac skan/zrzut ekranu ze strona gdzie ta moneta jest opisana?

dziekuje i pozdrawiam serdecznie,
Grzegorz
Tytuł: Odp: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
Wiadomość wysłana przez: nabializm w 02 Listopad 2008, 19:57:09
Witam Panie Grzegorzu :)

Wszyscy wspominamy Wojtka bardzo serdecznie, dzięki niemu sporo ludzi zaczęło interesować się blaszkami antycznymi.

Tak w RIC VIII 80 Sirmium występuje oznaczenie ASIRM, i BSIRM, w tabelce z oznaczeniem Location ale poczekajmy na Pana Lecha może nam coś wyjaśni jeśli potrzeba :)

awers: D N CONSTAN-TIVS P F AVG oznaczenie Csl
rewers: SPES REI PVBLICE

monetka zanana w zbiorach: London, British Museum, Dept. of Coins and Medals

Tytuł: Odp: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 02 Listopad 2008, 20:47:56
Ja również Pana Wojtka Bogdańskiego zachowuję w swojej wdzięcznej pamięci. Dzięki Niemu zresztą trafiłem na to forum, bo nie sposób było nie zauważyć Jego wielkiej miłości do antycznych blaszek.

Jeśli idzie o monetkę, to rzeczywiście jest to RIC VIII SIRMIUM 80 i rzeczywiście - jak wspomniał Pan Maciej - egzemplarz z oficyny B został odnotowany w zbiorach British Museum.

Ten arkusz Excela krążący po sieci, to zapewne arkusz zrobiony przez Helwetikę. Nie wiem, jak tam u Pana, Panie Grzegorzu (bo te arkusze są często aktualizowane), ale w mojej kopii ten numer RIC wpisany jest w wierszach 112-113 - w wierszu 113 właśnie oficyna B.
Tytuł: Odp: Prosba o identyfikacje - Konstancjusz II
Wiadomość wysłana przez: gmwojcik w 02 Listopad 2008, 21:22:47
Witam!
W takim razie bardzo dziekuje za informacje. Monetka bez watpienia coraz bardziej ma dusze.

pozdrawiam,
Grzegorz