TPZN - Forum numizmatyczne

Antyk i Średniowiecze => Pozostałe => Bizancjum => Wątek zaczęty przez: minimus w 15 Sierpnia 2011, 12:25:50

Tytuł: Follis Teodora Gabrasa z Trapezuntu (Trebizond)
Wiadomość wysłana przez: minimus w 15 Sierpnia 2011, 12:25:50
Chciałem się pochwalić swoim lipcowym zakupem na allegro:




Trapezunt. Follis typu I, lata 1080-1110? średnica 22,5/24,2 mm, waga 3,31 gr.
Av. Napis niewidoczny. Popiersie brodatego Chrystusa w krzyżu nimbowym, tunice i kolobion, w lewej ręce trzyma biblię.
Rv. Krzyż z kulkami na końcu ramion, w dolnych ćwiartkach E-E, całość w otoku z dużych kulek.
Lit. DOC t. IV tabl. XXV nr 1. Sear.  Byzantine coins... nr – Grierson tabl. 58 nr 1002.    Na pierwszy rzut oka moneta zużyta i nieciekawa. Jednak nic z tych rzeczy. Jest to super rzadkość praktycznie niespotykana w lepszych stanach zachowania. Moneta została wybita w Trapezuncie w czasach Aleksego I, w okresie prawie samodzielnych rządów nad tym miastem Teodora Gabrasa.
Tu można poczytać więcej o Teodorze i jego rodzinie, która założyła odrębne księstwo Teodoro na Krymie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Gabras (http://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Gabras)

http://www.graal.org.ua/en/theodoro-principality/the-gavras-dynasty (http://www.graal.org.ua/en/theodoro-principality/the-gavras-dynasty)

Moneta powyższa jest na tyle rzadka, że nie ma jej w kolekcjach Dumbarton Oaks, British Museum i Ratto. Do 1999 roku znana była tylko z jednej, prywatnej kolekcji (Numismatic Chronicle 1977, Pl.6.1). Mój egzemplarz jest nawet nieco lepszy od tamtego.
W acsearch są tylko dwa follisy z Trapezuntu, ale inne niż mój:

http://www.acsearch.info/search.html?search=Trebizond+follis&view_mode=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ol=1&sort=&c=&a=&l=#1 (http://www.acsearch.info/search.html?search=Trebizond+follis&view_mode=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ol=1&sort=&c=&a=&l=#1)

   Tak więc jestem zadowolony z zakupu, chociaż nie spodziewałem się, że jeden z kolegów z tej listy dyskusyjnej „pociągnie” licytację do 423 zł. Świadczy to tylko o coraz większej wiedzy i zainteresowaniu mennictwem bizantyjskim w Polsce.
Pozdrawiam i życzę udanych łowów, Zbyszek

Tytuł: Odp: Follis Teodora Gabrasa z Trapezuntu (Trebizond)
Wiadomość wysłana przez: nabializm w 15 Sierpnia 2011, 20:41:02
Panie Zbyszku widzę, że jest tu prawie monolog, szkoda, czyżby tak mało ludzi interesowało się Bizancjum na tym forum..? Nie jest to mój okres ale miło mi zerknąć, że ten wątek nie zamarł :) Może znasz jakichś znajomych, którzy podzielają twą pasję i chcieli by tu zamienić parę słów, podzielić się tym co wiedzą o tym okresie mennictwa.

Oczywiście gratuluję udanych łowów :)  Niesamowite, że w tak wytartych blaszkach można odczytać, że jest to atrakcyjna o dużym znaczeniu w kolekcji moneta.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Follis Teodora Gabrasa z Trapezuntu (Trebizond)
Wiadomość wysłana przez: minimus w 16 Sierpnia 2011, 22:18:57
Niestety Bizancjum to nie jest okres u nas bardzo popularny. Znam z allegro kilka osób, które kupują te monety. Jest jeszcze kilku sprzedających, i to wszystko. Pisząc od czasu do czasu na tym forum próbuję rozbudzić zainteresowanie szerszej publiczności tym tematem, ale wiem ze swojego doświadczenia, że nie jest to takie proste. Przede wszystkim brak u nas dobrej literatury w języku polskim (co wynika z małego zainteresowania i małego popytu). Ze swojej strony chętnie widziałbym innych piszących na temat monet bizantyjskich. Jednak na szersze zainteresowanie raczej nie ma szans, co widać chociażby po ilości postów na Forum Ancient Coins w dziale monety rzymskie i w dziale monety bizantyjskie:
http://www.forumancientcoins.com/board/index.php (http://www.forumancientcoins.com/board/index.php)
Jest to tendencja ogólnoświatowa. Rzym ma więcej wielbicieli a my, zainteresowani rzadszym tematem, zdani jesteśmy na mniejsze zainteresowanie. Jeden z kolegów piszących na Forum Ancient Coins na temat miseczek bizantyjskich napisał kiedyś, że jest jedyną osobą, która interesuje się tymi monetami w promieniu kilkuset (jeżeli nie kilku tysięcy) kilometrów od miejsca jego zamieszkania (mieszka na Ziemi Ognistej w Ameryce Południowej). Drugi, bardzo dobry fachowiec, mieszka w Australii. Tylko dzięki internetowi mogą nawiazywać bliższe kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach i rozbudzać zainteresowania innych.
Mam nadzieję, że nie zanudzę swoimi postami czytelników TPZN i może chociaż kilka osób zainteresuje się u nas monetami bizantyjskimi. Ja, swoją drogą, przerzuciłem się na Bizancjum z Rzymu, bo wymagało ode mnie większego wysiłku.
Zachęcam do tego innych. Jest tu dużo ciekawych tematów kolekcjonerskich, jeszcze nie do końca rozpracowanych, wiele nowości i możliwość zbudowania kolekcji za dużo mniejsze pieniądze niż w Rzymie. Wymagany jest tylko większy wysiłek przy katalogowaniu.
Na ile będę mógł pomogę: minimus(małpa)wp.pl.
Pozdrawiam,
Zbyszek