TPZN - Forum numizmatyczne

Ogólnie o numizmatyce => Artykuły i porady => Wątek zaczęty przez: Mikołaj w 13 Lutego 2009, 09:42:53

Tytuł: O umiejętności uzasadniania - zachwyt nad artykułem...
Wiadomość wysłana przez: Mikołaj w 13 Lutego 2009, 09:42:53
Jak wiecie, skupuję literaturę numizmatyczną. Ostatnio w moje niecne łapki trafiły Wiadomości Numizmatyczne z 2002 roku, zeszyt 1. Kupiłem go przede wszystkim z uwagi na artykuł dr S. Kubiak o półgroszach Władysława Jagiełły.
Zacząłem jednak czytanie od artykułu prof. Borysa Paszkiewicza pt. "Zagadka denara króla Polski z końca XIII wieku".
Zanim opiszę moje wrażenia, chcę podkreślić, że okres rozbicia dzielnicowego w numizmatyce, a potem czasy do końca XIV wieku są dla mnie terenem nieznanym.
Wracając do artykułu: dotyczy on pewnego denara, który choć znany już od ponad 100 lat, to jednakże nierozpoznany i budzący kontrowersje. Moneta jest unikatowa i nie mam niestety zdjęcia jej. W każdym razie autor zmienił atrybucję numizmatu z Kazimierza Wielkiego na Przemysła II, przy czym dokonał głębokiej analizy tej monety.
Zachęcam wszystkich do przeczytania tego artykułu, można w nim śledzić drogę rozumowania autora, który mając jedynie do dyspozycji monetę i własne umiejętności, po kolei zwraca uwagę na kolejne elementy potwierdzające jego tezę, udowadnia że odmienne wnioski nie są zasadne. Rozpatruje wszystkie argumenty przemawiające za Przemysłem II. Co warto zaznaczyć: autor nie zaczyna artykułu od tezy, ale od dokładnego opisania monety, stawia różne pytania, dopuszcza wiele rozwiązań, a następnie przekonująco odrzuca te, które nie znajdują oparcia w dowodach. Dopiero na końcu autor dokonuje konkluzji.
Polecam, gdyż moim zdaniem artykuł naprawdę wyjątkowy.