TPZN - Forum numizmatyczne

Pieniądz w Polsce => Polska Królewska => Wątek zaczęty przez: qcho w 28 Sierpnia 2012, 12:02:31

Tytuł: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 28 Sierpnia 2012, 12:02:31
Chciałbym przedstawić ciekawe naśladownictwo/imitację trojakowopodobną dotychczas mi nieznaną.
Znane są oczywiście naśladownictwa z Suczawy, Kremnicy, włoskich księstw, Siedmiogrodu, Frankfurtu, Krosna, księstw śląskich oraz lennych.

Jeśli ktos natrafi na coś ciekawego to proszę o informację. Szczególnie brakuje mi zdjęć monet wybitych przez Cesare D'Este w Modenie oraz Fransesco Maria II della Rovere w Urbino.

Tu prezentuję właściwie nie monetę ale bardziej medal pamiątkowy wybity za Ferdynanda II w Wiedniu związany z propagowaniem protestantyzmu.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 29 Sierpnia 2012, 13:21:40
Kolejna ciekawostka w tym temacie.

Znów bardziej medal niż prawdziwy nominał, choć opisywany jest jako 1/8 Schautaler, czyli 1/8 talara medalowego.
Czasami określany jako żeton, bardzo rzadki, wybity przez Maximiliana II 1562 - 1576 - tego samego, który prawie zasiadł na Polskim tronie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 30 Sierpnia 2012, 16:12:51
Austriacki system monetarny oparty na krajcarze - bardzo rzadko, ale jednak zapożyczał napis strefowy tak charakterystyczny
dla trojaków. Najbardziej znanym przykładem są 3 krajcarówki bite przez Adama Wacława w Cieszynie w latach 1596-1597.

Jednak jest jeszcze jeden przykład takiej 3-krajcarówki wybitej we Wrocławiu przez Stany Ewangelickie. Ten typ z napisem strefowym
jest o wiele rzadszy niż popularny z tarczą dwupolową.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Września 2012, 13:36:18
Kolejny przykład monety o innym nominale imitującej polskie trojaki.
Została ona nawet umieszczona w katalogu Igera.

Chodzi o monetę 6 soldową z roku 1628 wybitą przez Siro Austriackiego w Correggio.
Giovanni Siro da Correggio d'Austria rządził w księstewku Correggio w latach 1605-1630.

Ten typ monety jest bardzo rzadki - we włoskiej literaturze określa się jako RRR czyli Extremely Rare.

Jak do tej pory znane mi są dwa egzemplarze - ten z katalogu Igera oraz mój. Niestety moja sztuka choć całkiem
ładnie zachowana posiada dziurki zrobione w epoce w celu sprawdzenia oryginalności.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 07 Września 2012, 13:56:56
Przyszedł czas na naszych dawnych lenników z Mołdawii. Trzeba przyznać, że fałszowanie ( podrabianie ) monet innych krajów szło im całkiem
nieźle. Fałszowano szczególnie drobne monety polskie, ryskie, inflanckie i pruskie.

W moim kręgu zainteresowań są oczywiście podobieństwa monet trzygroszowych - a takie wybijano w Suczawie ( stolicy Mołdawii) za czasów dwóch
Hospodarów : Stefana Razvana oraz Ieremiego Movili.
Cechą charakterystyczną podróbek mołdawskich jest herb tego kraju - czyli głowa Bawołu. Nie wszystkie monety bite w tej mennicy miały taki herb, jednak
szczególną wartość mają te z herbem co uwiarygadnia pochodzenie monety.

Ciekawostką jest to, że z uwagi na liche srebro oraz słabą technologię bicia trojaki te są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i osiągają wysokie ceny.

Poniżej przykład takiego fałszerstwa wybitego za czasów Ieremiego Movili ( 1595- 1606)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Miś w 08 Września 2012, 15:38:52
Bardzo ciekawy wątek. Nie wiedziałem, że było aż tak rozległe naśladownictwo trojaków.
W związku z tym mam takie amatorskie pytanie - czy tego typu imitacje trafiały na teren Korony ? Wychwytywane w obiegu były przeznaczone do zniszczenia czy może jakoś udało im się funkcjonować ? Pomijam tutaj 3 Krajcarówki.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 09 Września 2012, 18:01:26
Ciekawy temat, ale wpisy od strony historycznej wymagają sprostowania. Pierwszy pokazany medal pochodzi z 1582 roku, a to czasy panowania nie Ferdynanda II (cesarza w l. 1619-1637), ale Rudolfa II (1576-1612). W pochodzenie wiedeńskie też wątpię, w tym czasie to nie było najlepsze miejsce do propagowania protestantyzmu, chyba że ktoś bardzo chciał mieć kłopoty.
Cesarz Maksymilian II nie kandydował na tron polski, zresztą w 1587 roku, bo tylko w czasie tej elekcji Habsburg miał jakieś szanse, nie żył już od 11 lat. Mowa o jego synu, arcyksięciu Maksymilianie (1558-1618).  
Co do trojaka mołdawskiego, już  formie nie sprostowania, a uzupełnienia - istnieją przesłanki, że moneta ta, z portretem i tytulaturą Zygmunta III jest śladem dążeń kanclerza i hetmana Jana Zamojskiego do włączenia Mołdawii do Korony, jako kolejnego województwa. Po zwycięstwie nad Michałem Walecznym (1600) polska obecność militarna była tam silna jak nigdy, Turcja w tym czasie nie miała zbyt wielkich możliwości sprzeciwu. Mohyła miał otrzymać godność wojewody, a na początek dostał pozwolenie na bicie polskiej monety. Pisał o tym prof. Grzybowski w biografii Zamojskiego.
Dziękuję za pokazanie fajnych fotek !
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 09 Września 2012, 21:06:20
Jeśli chodzi o medal z Chrystusem, to został wybity w czasach Ferdynanda II Arcyksięcia Austrii (żył w latach 1529 –  1595 ) syna Ferdynanda I Cesarza Austriackiego. Może powienienem to uściślic. Nie chodziło mi o Ferdynanda II Cesarza.
Co do Wiednia ok - Hofken w "Numismatische Denkmale auf den Protestantismus in Österreich" podaje, że została wybita w Karyntii najprawdopodobniej  w Kalgenfurcie.


Ale z Maksymilianem II to nie rozumiem. Chodzi o elekcje z 1575 roku, kiedy Maksymilian II rywalizował z Batorym. Część magnaterii katolickiej opowiedziała sie za Habsburgiem a  nawet został ogłoszony królem przez prymasa Uchańskiego.

Co do uzupełnienia informacji o Suczawie, to według historyków rumuńskich Jeremiasz Mohyła  ( Ieremi Movila) był tak naprawdę marionetką w rękach Zamojskiego, choć nie do końca jest to prawdą. Jednak obalenie Razvana i objęcie rządów przez Mohyłę to bezpośrednia zasługa interwencji wojsk Zamojskiego w Mołdawii w 1595 roku. Co ciekawe Mohyła swojego poprzednika Razvana kazał wbić na pal, kedy ten został pojmany przy nieudanej próbie odbicia Mołdawii z częściową pomocą Siedmiogrodu.

A wracając do Ferdynanda II Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego to on również popełnił takie naśladownictwo, kiedyś przedstawione przeze mnie na forum.

Doklejam tylko zdjęcia - po więcej informacji odsyłam do 107 numeru Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych  gdzie
opisałem tę monetę.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 10 Września 2012, 11:17:48
Bardzo ciekawy wątek. Nie wiedziałem, że było aż tak rozległe naśladownictwo trojaków.
W związku z tym mam takie amatorskie pytanie - czy tego typu imitacje trafiały na teren Korony ? Wychwytywane w obiegu były przeznaczone do zniszczenia czy może jakoś udało im się funkcjonować ? Pomijam tutaj 3 Krajcarówki.

Nie wszystkie imitacje przeznaczone były na rynek Korony. Niektóre - tak jak te z księstw włoskich były emisją marginalną i prawdopodobnie ich wygląd wynikał
z przejęcia wzorców Siedmiogrodzkich lub Raguziańskich, które były najbliższe terytorialnie.

Wiadomo z kolei, że emisje z Raguzy , Suczawy czy też Elbląga ( Gustaf Adolf) miały na celu po pierwsze ułatwienie handlu z Koroną i przede wszystkim zarobek na niepełnowartościowej monecie, która wypierała lepszą Polską. Gustaf Adolf doszedł do tego, że mimo swojej tytulatury na trojakach bitych w Elblągu przedstawił portret Zygmunta III aby ułatwić przenikanie tej monety na naszym rynku.

Pierwszą akcję naprawczą związaną z problemem drobnej monety podjął Zygmunt III Waza w 1627 roku nakazując zaprzestanie bicia tejże  we wszystkich mennicach. Niestety obca moneta nie była wówczas wycofywana z obiegu przez co reforma nie była skuteczna.

Dopiero w 1633 roku po śmierci Zygmunta III Sejm koronacyjny  uchwalił żeby w Prusach i w Polsce:

"Monety złej elbińskiej, ryskiej i inszej cudzoziemskiej do Państw naszych nie przyjmowano ale ją gubiono i wyniszczano."

Trojaki Gustawa Adolfa ze względu na ich masową produkcję ostały się do naszych czasów w całkiem dużej liczbie, choć monet w ładnych stanach jest
bardzo mało. Podobnie jest z trojakami z Raguzy. Suczawa w latach 1661-1673 wybiła ogromne ilości fałszywych szelągów i tych zostało sporo. Trojaki bito wcześniej  w ograniczonej ilości więc są obecnie bardzo rzadkie.



Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Miś w 10 Września 2012, 15:28:34
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 10 Września 2012, 20:31:47
Mój błąd z tym Maxem II - wydawało mi się, że kandydował za każdym razem tylko jego syn. O "dutce cesarskiej" z Kremnicy pisał też kiedyś ciekawie Huszar, w materiałach którejś z sesji numizmatycznej w Budapeszcie. Swój egzemplarz znalazłem dawno temu w sklepie WCN-u.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 13 Września 2012, 12:04:07
Kolejna ciekawostka, być może nie wszyscy znają.

Wiadomo, że Siedmiogród bił trojaki aż miło. Wszyscy znają trojaki z popiersiem Zygmunta Batorego, Stefana Bocskaya, Gabriela Batorego i Gabora Bethlena.

Ale jeszcze jeden władca tej krainy bił ten nominał. Chodzi o Jerzego I  Rakoczego. Wybił sobie trojaka w 1637 roku.

Niestety brak zdjęcia ze względu na ogromną rzadkość. Może ktoś gdzieś widział? Nawet u Huszara w katalogu nie ma.

Przedstawiam jako namiastkę grafikę z numimastera.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 08 Października 2012, 15:24:44
Tu przykład chyba najbardziej naciągany, ale co tam :)

Odbitka w srebrze pośmiertnego dukata Ferdynanda I z roku 1565 wybitego we Wiedniu.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 08 Października 2012, 15:57:48
A jak już jesteśmy na pograniczu dukatowo-trojakowym to mam jedno spostrzeżenie w  związku z unikatowym dukatem Batorego
na najbliższej aukcji Antykwariatu Niemczyka.

Chodzi o dukata koronnego z Poznania datowanego na 1586 rok.
Dukat znany jest  z dwóch odmian stempli awersu - bez obwódki i z obwódką wokół popiersia. Odmiana bez obwódki
była prawdopodobnie próbą stempla - tak to przynajmniej jest opisane pod egzemplarzem w katalogu.

Jak tylko spojrzy się na tego dukata od razu nasuwa się analogia do awersu na trojakach, które bite były w sporej ilości.
Można wysnuć nawet przypuszczenie, że awers tego próbnego dukata z braku czasu został po prostu wybity stemplem trojaka.

Oczywiście jest również możliwe, że specjalnie na potrzeby wybicia dukatów został przygotowany specjalny stempel - bardziej wytrzymały
do bicia w złocie . A ponieważ wzorce trojakowe istniały od dłuższego czasu to rytownik wiele się nie wysilając stworzył awers dukata na podobieństwo
trojaka.

Ale jeśli ktoś doszukałby się trojaka z awersem identycznym co dukat, to kto wie...

Oto małe porównanie ( niestety nie identyczne :) )


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 08 Października 2012, 18:29:34
No to jeszcze jeden, dość rzadki. Trojak Jana Jerzego Hohenzollerna (1607-1621) z 1612 roku, Karniów (Krnov). Skan pochodzi ze "śląskiego" tomu publikacji zbioru Chaurów (Muzeum Narodowe w Pradze).
http://images42.fotosik.pl/610/bbe89382a84a0d90.jpg


PS. O Huszarze nie zapomniałem, ale wygląda na to, że odnalezienie tego artykułu będzie wymagało większych poszukiwań :(
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 08 Października 2012, 21:56:32
Dzięki za ten skan. Oprócz monety w katalogu Igera nie widziałem innego zdjęcia tego trojaka.
Widać już, że jest to inna odmiana z końcówką legendy na awersie BRA ( u Igera BR ).

Trojak zdecydowanie niedoszacowany jesli chodzi o rzadkość ( Kopicki R4, Iger R5 )
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 10 Października 2012, 09:36:54
O Raguzie wszyscy chyba słyszeli, ale gwoli uzupełnienia przypominam o trojakach bitych w tej Republice kupieckiej.

Pierwsza monetka to tzw babka raguzańska, czyli trojak bity w dzisiejszym Dubrowniku mniej więcej od 1667 roku po trzęsieniu ziemii w Raguzie.
Republika potrzebowała monety by odbudować handel ze wschodem, a ponieważ u nas trojaków już nie bito to wzięto sobie za wzór trojaka ryskiego z 1592 roku i bito te monety aż do połowy XVIII wieku.

Druga to artiluk, czyli trojak bity z podobizną Św. Błażeja - patrona Raguzy. Pierwsza emisja miała miejsce już w 1627 roku i bity był przez prawie 100 lat z większymi przerwami. Artiluki opisałem w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych w numerze 106.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 02 Stycznia 2013, 21:12:33
Nie chcąc zakładać kolejnego tematu w tym miejscu zadam pytanie.
Obserwując niedawno zakończoną aukcję:

http://www.allegromat.pl/aukcja127872

zastanawiałem się, co to może być, bo na pewno nie jest to trojak koronny;)
Poszukując jakiejś odpowiedzi znalazłem coś podobnego :

http://wcn.pl/auctions/34/311

Czy ktoś wie, co to za typ naśladownictwa ?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Stycznia 2013, 10:28:05
Dokładnie, jest to naśladownictwo z epoki trojaka krakowskiego z popiersiem w lewo.
Na pewno obydwa naśladownictwa pochodzą z tego samego warsztatu - można to poznać po
użyciu tych samych punc do wyrycia liter na stemplu oraz z rysunku pogoni i orła.

Rocznik 1601 ( allegro ) jest dużo lepiej podrobiony - widać to szczególnie na portrecie Zygmunta, który to
jest już bardzo profesjonalnie zrobiony. W roczniku 1600 ( WCN ) jeszcze jest dosyć nieudolny.

Co więcej rytownik stempla zorientował się nawet w błędzie w napisie na rewersie. Początkowe
PRLONI zostało zmienione na POLONI, co dowodzi, że musiałbyć to sporej klasy fachowiec.

W katalogu Igera jest cała seria takich naśladownictw, ale tylko z rocznika 1600.

Bardzo ciekawy trojaczek, którego niestety nie udało mi się ustrzelić.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Stycznia 2013, 12:20:50
Dziękuję. Dużo cennych wiadomości :-)
Mam słabość do trojaka z głową w lewo, ponieważ to była moja pierwsza królewska moneta.
Dlatego czasem śledzę aukcje trojaków z takim wizerunkiem.
Omawiana aukcja była o tyle fascynująca, że dzięki niej zacząłem szukać informacji, pytać.
Co do trojaka z WCN to zauważyłem, że był umieszczony w pracy pana Ejzenharta
"Herby i znaki mennicze na trojakach polskich".
Niestety nie posiadam katalogu Igera ze względu na śladowe zainteresowanie tymi monetami.
Czy Iger wymienia inne trojaki z głową w lewo ?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Stycznia 2013, 12:56:53
Rzadki to przypadek w monetach trzygroszowych.

Jest jeszcze taki wybity w Cieszynie przez Wacława Adama w 1559 :

http://www.medievalcoinage.com/saurma/someoldcoins.org/saur/1/0132.htm (http://www.medievalcoinage.com/saurma/someoldcoins.org/saur/1/0132.htm)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Stycznia 2013, 13:06:48
Dodam jeszcze, że oprócz naśladownictw trojaków krakowskich z głową w lewo były też naśladownictwa z głową w prawo.
Poniżej przedstawiam monetę z mojej kolekcji.

Może i stan nie jest najpiękniejszy choć sporo lustra menniczego się zachowało.

Jednak ciekawe jest to, że moneta pochodzi ze zbioru samego Tadeusza Igera, dokładnie ta sama moneta z pozycji: N.01.1d.


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Stycznia 2013, 14:50:10
Gratuluję monetki z taką historią :-)

Przeszukując archiwa zauważyłem, że naśladownictwa trojaków koronnych z głową w prawo jest więcej.

Poniżej wklejam ciekawy przykład, chociaż wizerunek nie powala swoim wyglądem;)

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 24 Stycznia 2013, 15:02:03
Kolejne naśladownictwo.
Ładnie prezentujący się trojak podobny do 1596 Olkusz z przekręconymi 96 R4

http://www.allegromat.pl/aukcja129852
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 25 Stycznia 2013, 17:38:16
Olkusz był bardzo często naśladowany - ponieważ trojaki z tej mennicy były bardzo liczne w obiegu. Rocznik 1596 fałszerze/naśladowcy jakoś sobie szczególnie upodobali.
http://images37.fotosik.pl/1937/bb54a8089cc02fb4.jpg

Tą fotkę dostałem kiedyś do oceny
http://images36.fotosik.pl/354/5be420548f0e0440.jpg

ta była kiedyś na aukcji WDA,
http://images35.fotosik.pl/1784/1daeafa3dd74de26.jpg
http://images40.fotosik.pl/1923/24811624eeacee56.jpg

a tego przywiozłem z Bukaresztu.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Lutego 2013, 12:35:52
W nadchodzącej aukcji Kunkera jest wystawiony trojak, który raczej jest naśladownictwem.
Moneta o tyle ciekawa, że posiada rzadką datę 1900.
Do tej pory ten sam egzemplarz był dwukrotnie na aukcjach WDA i WCN:

http://wcn.pl/archive/33_0491?q=trojak+1900

http://www.zbiory.net/item.php?id=1673&aid=gda000004455&uid=1

Natomiast inny egzemplarz jest wystawiony na aukcji Kunker:

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=649&category=14334&lot=657026

Co ciekawe z opisu można wywnioskować, że to trojak z Krakowa. Wielka rzadkość...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 13 Lutego 2013, 14:14:17
Znane naśladownictwo. Rzeczywiście bardzo ciekawe ze względu na "współczesną" omyłkową datę.
Przypisywanie go do mennicy krakowskiej jednak zupełnie nietrafione.

Moneta moim zdaniem imituje trojaki malborskie. Widać to po kształcie pogoni, orła, ozdobników na rewersie i herbu Wazów ( tego u góry rewersu).

Staranne wybicie oczywiście ma wpływ na cenę, jednak cena wyjściowa u Kuenkera moim zdaniem dużo przesadzona i spadnie bez młotka.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Lutego 2013, 16:24:45
Cena faktycznie wygórowana ale może z powodu błędnego przypisania?
Gdyby faktycznie to był trojak 1600 Kraków to mógłby zaczynać się od takiej kwoty.

Może komuś się przyda informacja, że na innej aukcji do kupienia są trojaki Zygmunta Batorego:

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=658&category=14541&lot=666419

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=658&category=14541&lot=666417

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=658&category=14541&lot=666420

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=658&category=14541&lot=666425

oraz Stefan Bocskai:

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=658&category=14541&lot=666418

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=658&category=14541&lot=666424

Czy ktoś planuje zakup czy też nie, to na pewno warto chociaż spojrzeć na te monety;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 14 Lutego 2013, 10:08:52
Kolejna ciekawostka z Siedmiogrodu.
Jak obserwuje się trojaki Gabriela Batorego to widać głownie roczniki 1609,1611,1613. Rzadziej ale również natrafić można na 1608 i 1610.
Jak widać jest przerwa w postaci rocznika 1612.

Całkiem niezła baza numimaster wogóle nie notuje rocznika 1612:
http://numismaster.com/ta/inside_numis2.jsp?page=PriceGuideInfoDenom&PriceGuideId=449&ad=449&DenominationId=1203&CountryId=308 (http://numismaster.com/ta/inside_numis2.jsp?page=PriceGuideInfoDenom&PriceGuideId=449&ad=449&DenominationId=1203&CountryId=308)

Jednak jak się zajrzy do Rescha albo Huszara  to jak wół widnieje ten rocznik. Co więcej Resch opisuje go jako
bardzo podobny do rocznika 1611 z CI-BI na rewersie ( mennica Cibinium, dzisiejsze Sibiu) z tym, że "2" w dacie jest do góry nogami.

Nigdzie nie mogłem wypatrzeć tej ciekawostki, nawet zdjęcia.

No i w końcu bach udało się upolować koleżkę. Błędnie opisany jako rocznik 1617 wpadł w moje łapki:
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: mike79 w 16 Lutego 2013, 19:43:33
Kolejna ciekawostka z Siedmiogrodu.
Jak obserwuje się trojaki Gabriela Batorego to widać głownie roczniki 1609,1611,1613. Rzadziej ale również natrafić można na 1608 i 1610.
Jak widać jest przerwa w postaci rocznika 1612.


przeglądając eBay wpadła mi w oko ta oto aukcja, szkoda że dziurawy ale myślę że kolega qcho będzie chciał ją mieć w kolekcji, zwłaszcza ze względu na datę, bo ja tam widzę 1611 + odwrócone 2.

http://www.ebay.co.uk/itm/Sigismund-III-3-Gross-Poland-Lithuania-Rare-silver-coin-1611-Transylvania-/111012567849?clk_rvr_id=451330901237&mfe=sidebar





Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 24 Lutego 2013, 13:33:53
Osoby zainteresowane na pewno widziały a może też licytowały:

http://wcn.pl/auctions/53/277

A tutaj jeszcze inny trojak nad którym zastanawiałem się aż ktoś inny kupił ;)

http://www.zbiory.net/item.php?id=259&aid=gda000000891&uid=9
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: damian1717 w 24 Lutego 2013, 14:29:44
Tak szczerze to ja go kupiłem :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 25 Lutego 2013, 09:46:24
Osoby zainteresowane na pewno widziały a może też licytowały:

http://wcn.pl/auctions/53/277



Piękny ten anomalny na WCN-ie był. Niestety cena poszybowała pod niebiosa, ale stan monety to usprawiedliwia.

Jeśli chodzi o trojaka Gabriela Batorego z 1611 roku, to jest to najbardziej popularny typ stempla z tego rocznika - właśnie z pozostałością odwróconej dwójki w dacie.
Jest to dosyć ciekawe - Resch wymienia tę odmianę, ale nie opisuje niestety problemu.

Jedna z teorii która przychodzi mi do głowy jest taka, że stemple były robione w 1612 roku z błędnie odwróconą dwójką.
Po zauważeniu błędu przestano bić ten rocznik ( stąd większa rzadkość rocznika 1612) i rytownik przerobił stemple na datę 1611  ( niezbyt dokładnie z lekkim duchem odwróconej dwójki) i tak wybijano trojaki dalej.

Czy tak było? Nie wiadomo, ale na pewno trojaki z 1611 nie są jakoś specjalnie rzadkie.

Dziura w tej monecie jak dla mnie już ją dyskwalifikuje i nie chciałbym mieć jej w swoim zbiorze. Już dawno nie zbieram dziurawych i łatanych monet bo wiem,
że po jakimś czasie będę chciał się ich pozbyć. No chyba, że są tą okazy niezmiernie rzadkie.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 26 Lutego 2013, 06:05:46
Cena wysoka ale też moneta poza wyjątkowo dobrym stanem miała prawie inny nominał ;-)
Przesunięty miecz utworzył praktycznie...cztery grosze.

W tej chwili dla zainteresowanych na allegro zauważyłem wystawionego trojaka:
1597 Cieszyn Adam Wacław Tessin

Co prawda emisje trojako podobne mnie nie interesują ale może ktoś kolekcjonuje tego typu monety.
 
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Miroslav w 26 Lutego 2013, 12:13:00
A propos tego trojaka z Cieszyna, to wątpie żeby za tą cene znalazł sie nabywca. Ostatnio poszedł taki na PDA za 550zł i to w o wiele lepszym stanie. Poza tym nie wiem skąd wziął sie u sprzedawcy stopień rzadkości R3 jak wszędzie podają R2
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 28 Lutego 2013, 14:08:59
Nie znam się na tych monetach ;-)
Podałem jako ciekawostkę trojakopodobnej monety.

Czy może ktoś wie, co to za moneta użyta w avatarze przez forumowicza archei ?

http://forum.tpzn.pl/index.php?action=profile;u=6255

Uwagę moją przykuł wizerunek w lewo.
Czy to jakieś naśladownictwo szóstaka?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 28 Lutego 2013, 14:50:28
Podejrzewam manipulację na zdjęciu. Wizerunek ZIIIW jest ok, wszystko wygląda dobrze...oprócz
- głowa w lewo
- legenda poniżej osi poziomej przebiegającej przez środek jest w lustrzanym odbiciu. Tak jakby ktoś pozamieniał to na zdjęciu.

Z fałszerstw z epoki z głową w lewo posiadam takiego oto grosza Albrechta:

Że tak powiem wszystko się zgadza co do "autentyczności" fałszerstwa - barbarzyński wizerunek księcia, pozamieniane i poprzestawiane
litery w legendzie itp itd

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: anonimus w 28 Lutego 2013, 21:04:07
Cytuj
Podejrzewam manipulację na zdjęciu.

Wszystko można oczywiście zmanipulować, ale zdjęcie tego szóstaka(?) nie wygląda na np. lustrzane odbicie lub podobną prostą manipulację w programie graficznym. Legenda poprzestawiana, część w lustrzanym odbiciu, jakby ktoś uczył się robić stempel . Kiedyś widziałem zdjęcie grosza Zygmunta III, podobnie pomieszana (a raczej lustrzane odbicie) legenda. Mógł to być falsyfikat, monety nie miałem w ręku.

Ciekawostka, może właściciel kiedyś się odezwie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 01 Marca 2013, 11:00:06
Jestem na 100% pewny, że to zabawa ze zdjęciem.

Sam w 5 minut to zrobiłem mimo, że nie mam specjalnych zdolności. Wystarczyło wyciąć napis SIGIS po łuku i taki sam kawałek z lewej strony z MDL.

Nastepnie odwrócić to co zostało i przykleić z powrotem te dwa łuki.

Oczywiście wyciąłem niezbyt dokładnie stąd powstały szpary, ale jeśli to zrobić lepiej to wynik będzie dokładnie jak na avatarze o którym mówimy.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 01 Marca 2013, 11:28:46
Czyli wszystko jasne :-)

Znalazłem jeszcze trojaka Batorego wizerunek w lewo ale niestety fotka tylko mała, więc nie można
dokładnie zobaczyć monety.

http://www.allegromat.pl/aukcja77473

oraz coś takiego:

http://www.allegromat.pl/aukcja118168
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 14 Marca 2013, 15:23:17
Wątek byłby niepełny bez pewnej tajemniczej i bardzo urokliwej monety.
Być może nie wszyscy o niej słyszeli a jesli tak to sobie przypomną.

Chodzi o 3 ore wybite w Malborku w 1593 roku:



Nie będę się rozpisywał na temat tej monety. Pod poniższym linkiem opis:

http://www.historiapieniadza.pl/wp/?p=245 (http://www.historiapieniadza.pl/wp/?p=245)

A tutaj zakończenie historii:
http://malbork.naszemiasto.pl/archiwum/1833858,zamiast-do-malborka-wyjatkowe-3-re-trafilo-gdzies-na-wschod,id,t.html?sesja_gratka=038509bf7982aa65cb68029b8e488c81 (http://malbork.naszemiasto.pl/archiwum/1833858,zamiast-do-malborka-wyjatkowe-3-re-trafilo-gdzies-na-wschod,id,t.html?sesja_gratka=038509bf7982aa65cb68029b8e488c81)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 18 Marca 2013, 16:15:27
Na allegro ciekawy zestaw falsów z epoki i naśladownictwa trojaków, groszy a nawet ortów.
Tylko proszę nie licytujcie trojaka w lewo, bo ja chcę go zdobyć;)))
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 25 Marca 2013, 11:33:19
Odnośnie wcześniejszej informacji o aukcji trojaka z błędną datą 1900 to został sprzedany za

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=649&category=14334&lot=657026

Kolega qcho przewidywał, że moneta nie zostanie sprzedana, ja myślałem, że najwyżej pójdzie za cenę startową czyli 400 euro.
A tu proszę, prawie podwójna przebitka.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 25 Marca 2013, 13:29:40
No cóż wygląda na to, że ładnie zachowane i ciekawe naśladownictwa oraz fałszerstwa mają coraz więcej zwolenników.
Sam się o tym wczoraj boleśnie przekonałem, na szczęście udało się upolować to co zamierzałem, ale w najbardziej górnych granicach.

Może powinienem przestać o nich pisać ? :)

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 25 Marca 2013, 13:42:29
Pisz jak najwięcej, bo Twoje posty rozjaśniają mrok tych tajemniczych monet  ;)
Gratuluję zakupów.

Zastanawia mnie jedna sprawa. Jeśli to były fałszerstwa, naśladownictwa to na pewno sporych rozmiarów jeśli chodzi o ilość.
Tymczasem jak gdzieś się widzi takie monety to raczej jedna różni się od drugiej, nie powtarzają się.
Czy to jest efektem kar dla fałszerzy oraz głównie wyławianiem z obiegu lewych monet i niszczeniu ich?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 25 Marca 2013, 13:53:41
Czasami się powtarzają. Szczególnie trojaki anomalne, czyli poprawne stylistycznie, ale bez jasnego określenia mennicy występują w dużych ilościach w tych samych odmianach.
Pewnie dlatego, ze produkowane je na "lewo" bezpośrednio w oficjalnej mennicy i możliwości bicia dużych ilości takich monet były spore.

W prywatnych zakładach produkcja fałszerstw była już zdecydowanie na mniejszą skalę. I tak jak napisałeś - wyłapywanie fałszerzy, niszczenie takich monet,
stosunkowo mały nakład oraz często liche srebro spowodowały, że niewiele ocalało do naszych czasów.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 25 Marca 2013, 16:38:47
http://www.allegromat.pl/aukcja134096

Patrząc mniej wprawnym okiem zauważyłem, że trojak ma sporo cech wspólnych co wymieniony przez Igera N.00.2a
Czy gdyby wcześniej znane było to naśladowictwo to zostałoby opisane jako kolejna odmiana?

Czy ktoś zna inne naśladownictwa trojaków w lewo?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 02 Kwietnia 2013, 22:41:47
Tymczasem na ebayu

http://www.ebay.pl/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=321100712475&ssPageName=ADME:B:SS:PL:1123#ht_500wt_1203
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Kwietnia 2013, 09:10:52
No cóż...

Już dawno wiadomo, że to "zwykłe" fałszerstwo z epoki. Owszem ciekawa data, ale całkiem sporo tych monet było
wybitych bo na rynku widziałem już kilka. Tutaj dodatkowo moneta ponakłuwana i w jednym miejscu dziurawa.
Między innymi dlatego nie startowałem do niej.

To R8 to oczywiście żart powielany za starym Kopickim, no ale sprzedawca ma nadzieję, że ktoś się da nabrać.

Przebitka za ponad 2 tyś - poczekamy, czy się znajdzie jakiś wygłodniały okonek na taką okazje.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Kwietnia 2013, 11:58:49
A propos tego lotu to do mnie trafił między innymi cudaczek z datą 97.

Po dokładnym obejrzeniu doszedłem do wniosku, że naśladowca wzorował się na dwóch trojakach: koronnym i litewskim.

Najpierw spójrzmy na awers:



Widać podobieństwo portretu oraz korony Zygmunta.

Teraz na rewers:



Tak, tak porównuję mojego cudaka do trojaka lubelskiego z 1595 roku z herbem Topór. Jest to jedyny trojak z niepełną datą obok herbu Snopek.
Oczywiście są też różnice. Przede wszystkim napis strefowy na rewersie sugeruje trojaka koronnego, ale herb już nie za bardzo, gdyż mamy tutaj herb Demetriusza Chaleckiego - podskarbiego wielkiego litewskiego.

Ten trop naprowadza nas na trojaka litewskiego i widać, że fałszerz czerpał wzorce także z  tegoż trojaka, szczególnie to widać po kształcie tarczy ozdobnej w której znajduje się herb Snopek:




Widać, że fałszerz światłym człekiem był i z niejednego pieca chleb wcinał ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Kwietnia 2013, 12:31:26
Dzięki takim porównaniom można dostrzec wiele ciekawostek.
Wstawiam link do aukcji, na której wystawiony jest falsyfikat? trojaka olkuskiego 1591.
Jeżeli nie pomyliłem się w odczytaniu monety ;)

http://www.allegromat.pl/aukcja134927
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 20 Kwietnia 2013, 19:37:40
Dojechał do mnie wczoraj ten oto fałszywy trojaczek


Przedstawiciel ciekawej, kiedyś licznej a dzisiaj raczej rzadko spotykanej grupy falsów z epoki. Dlaczego? Ze względu na materiał - jest wykonany z cyny. Ładnie błyszczał jako zupełnie świeży, ale nietrudno go było rozpoznać, a surowiec nadawał się łatwo do wtórnego wykorzystania, a poza tym jest bardzo miękki i nieodporny na pobyt w glebie. Stąd też mniej ich można spotkać, niż pobielanych miedziaków. Jak toto powstawało? Odciskano oryginalną monetę w miękkim, a niepalnym materiale i forma gotowa. W materiałach przedwojennego II zjazdu numizmatyków i medalografów jest ciekawa relacja z akt grodzkich (1571 r.) o bandzie oszustów, która grasowała w na jarmarkach Wielkopolsce. Mieli taką foremkę z czworakami i półtalarami, zatrzymywali się w lesie pod miasteczkiem - i hajda na targ z gorącą gotówką.
Mnie oprócz tego trafił się jedynie ort Jana III, taki oto- w porównaniu ze srebrnym:
http://images38.fotosik.pl/2022/0e8c998617010ab8.jpg

http://images37.fotosik.pl/2038/5838a7f89f86aaf6.jpg

Na Cafe All był kiedyś jeszcze szeląg gdański Kazimierza Jagiellończyka, ale inaczej wykonany - krążęk cyny zaciśnięto pomiędzy dwiema srebrnymi monetami.
Czy ktoś z Was natknął się na podobne ?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 06 Maja 2013, 14:42:56
Na zakonczonej aukcji Pegasus bylo sporo trojakow ale moja uwage przykula moneta z pozycji 2725.
Trojak opisany jako 1600 Krakow.
Szczerze mowiac kusilo mnie zeby zalicytowac ale z braku funduszy odpuscilem;)
Moneta zostala sprzedana za wyjsciowa cene 10000 kr czyli okolo 1200€

Natomiast sam opis monety...wedlug mnie byl bledny?
Czy nie powinno byc 1601 z bledem w dacie w postaci 0 zamiast 6...

A moze w ogole to bylo jakies nasladownictwo, bo dosyc dziwny jest snopek Wazow...

http://www.pegasusauctions.com/lot-2725-poland-sigismund-iii-vasa-1587-1632-3-groschen-trojak-1600-cracow-silver,name,102859,auction_id,auction_details

Co o tym myslicie?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 06 Maja 2013, 16:26:12
Jak juz pisałem wcześniej w innym wątku na tej aukcji wystawionych było sporo ładnych i ciekawych naśladownictw z tym, że
niestety źle opisanych - jako nowe typy trojaków.

To spowodowało lekkie zamieszanie i mimo spadnięcia kilku egzemplarzy reszta poszła za spore sumy. Należałoby założyć, że
ktoś kto wydaje około 5 000 PLN na monetę orientuje się co kupuje, jednak życie pokazuje, że nie zawsze ...

A teraz do rzeczy.

Przedstawiony trojak to oczywiście naśladownictwo z epoki trojaka krakowskiego.

Moneta wybita stemplem z użyciem punc. Porównując ją z egzemplarzem z tej samej aukcji:



Można śmiało stwierdzić, że użyto tych samych punc do wybicia liter. Orzeł, Pogoń i herb Snopek również są niemal identyczne.

Wniosek nasuwa się jeden - najprawdopodobniej pochodzą z tego samego źródła.

Aby dotrzeć do tego źródła potrzeba nam jakiegoś łącznika.

Otóż trojak podany przeze mnie powyżej ( z niepełną datą 96) to pozycja prawie identyczna co Iger A.bd.1b:


opisany jako anomalny z niepełną datą.

Naszym łącznikiem natomiast będzie inne naśladownictwo opisane przez Pana Tadeusza jako N.06.1a:



naśladownictwo trojaka krakowskiego. I teraz gładko możemy przejść do oficjalnego bicia z Siedmiogrodu. Proszę spojrzeć:



Stefan Bocskai - trojak z 1606 roku. Widać bardzo duże podobieństwo kroju liter oraz ciekawego przedstawienia Zygmunta III. Niby ma kryzę (
bo zawsze powinien ją mieć), ale pod nią to już wystaje zbroja - taka jak u Bocskaia - w Siedmiogrodzie władcy zawsze byli przedstawiani w zbroi bo to byli wojownicy a nie tam jakieś salonowe fajtłapy.

Podsumowując - moim zdaniem wszystkie te trojaki to naśladownictwa pochodzące z Siedmiogrodu. Bardzo staranne bicie - profesjonalne punce,
dobre srebro to wszystko przemawia za profesjonalną mennicą a nie robotą chałupniczą.

Na koniec ciekawostka - trojak z niepełną datą poszedł za 17 000 SEK ( ponad 8 000 PLN) - dla mnie to szok. Mam bardzo podobnego trojaka
w prawie takim stanie stanie, kupiłem go kilka miesięcy temu za coś około 600 PLN. Masakra.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 07 Maja 2013, 09:12:11
Jak zwykle bardzo ciekawie to opracowales:)
Trzeba przyznac, ze awers, szczegolnie postac krola zostala doskonale wykonana ale Snopek wzbudzil mocne watpliwosci i moje zdziwienie.
Mam na mysli trojaka opisanego jako 1600.
Czy moje domysly odnosnie daty sa prawidlowe?
Czy uwazacie, ze data zostala blednie wykonana i tak naprawde to 1001?

Ta innosc mnie mocno kusila ale cena...odpadlem;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 07 Maja 2013, 09:25:58
Data jest niepełna. Tak naprawdę są dwa apostrofy i dwa zera. Może być 1001 może być 9009 :) albo jeszcze coś innego.

W tym przypadku chyba nie dojdziemy co rytownik miał na myśli i dlaczego mu nie wyszło z datą mimo precyzji z resztą wizerunku.

Z resztą ten z datą 96 to też fantazja bo tak naprawdę to apostrof i szóstka.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 05 Czerwca 2013, 12:51:37
Poczta dziś dostarczyła (przesyłka kosztowała drożej, niż moneta) takie cóś - nie naśladownictwo, a falsyfikat.
Srebra toto nie widziało.
Stemple (albo forma odlewnicza) zostały wyskrobane ręcznie.
Legendy wydają się całkiem bezsensowne - "rytownik" niewątpliwie był analfabetą.
Drapał chyba patrząc na monetę nie przypuszczając nawet, że na "monecie" wyjdzie to w lustrzanym odbiciu.
Zamiast snopka Wazów są dwa znaczki - w lustrze wygląda to jak liczba 55 :-)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 28 Czerwca 2013, 15:41:48
Mimo złego stanu na pewno ciekawa monetka. Rzadki wizerunek głowy króla w lewo.
Poniżej w linku zarchiwizowana aukcja trojaka Batorego 1581

http://www.allegromat.pl/aukcja139471

Ciekawe czy taka dziwna przypadłość to jakiś wyjątek, dowód, że to naśladownictwo czy po prostu błąd rytownika?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 28 Czerwca 2013, 16:40:07
Trochę mi się nie podoba ten trojaczek. Tak na pierwszy rzut oka :)

Jeśli jest ok, to takie coś mogło powstać na skutek podwójnego uderzenia stemplami.
Monetka po pierwszym uderzeniu zrobiła salto i dostała jeszcze raz stemplami ale tym razem były zamienione strony, więc awers dostał stemplem rewersu i odwrotnie.

Możliwe, że przez przypadek pracownik mennicy przełożył ją i uderzył jeszcze raz ale delikatniej.

Taka moneta nie powinna przejść kontroli jakości i powinna zostać odrzucona na przetopienie, ale widocznie jakoś umknęła bystremu oku kontrolera.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 25 Lipca 2013, 17:29:45
Co myślicie o tym trojaku.
Naśladownictwo, fałszerstwo czy może prawdziwa moneta ale źle wybita?
Na pierwszy rzut wygląda dziwnie i jeszcze ten początek napisu IG zamiast SIG.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: damian1717 w 25 Lipca 2013, 21:01:59
Moim zdaniem to oryginał. Ta odmiana jest obecna w katalogu T. Igera - P.97.2o wraz ze stopniem rzadkości R3, a także widywana na aukcjach m.in. wystawiona była w lutym 2013 r. u Niemczyka (niedokładnie opisana uzyskała cenę ok. 900 zł) Sprawia wrażenie nieoryginalnej najprawdopodobniej z powodu odmiennego portretu króla typowego dla trojaków poznańskich z początkiem IG i ciemnej patyny. Widać także ślad lutowania.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 25 Lipca 2013, 21:30:59
Dziękuję za nakierowanie.
Rzeczywiście moneta bardzo podobna do trojaka z katalogu Igera.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 30 Lipca 2013, 18:26:16
W tej chwili na allegro trwa aukcja ciekawego trojaka, który jak mozna przeczytać w opisie był naśladowaniem trojaków krakowskich.

http://www.allegromat.pl/aukcja140808
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 07 Sierpnia 2013, 09:39:12
Własnie miałem o tym trojaku napisać.

Bity w Kluczborku przez księcia legnicko-brzeskiego Jana Chrystiana.

Wydaje się, że R8 to delikatnie zawyżona rzadkość, jakkolwiek trojak ogromnie ciekawy.

Niedawno też u Niemczyka na aukcji stacjonarnej w lepszym stanie:

http://aukcjamonet.pl/index.php?par=&kat=&lot=325&content=main&co=pokaz&pid=&idt=1300&start=0&aukcja=6 (http://aukcjamonet.pl/index.php?par=&kat=&lot=325&content=main&co=pokaz&pid=&idt=1300&start=0&aukcja=6)

W tak krótkim czasie dwa egzemplarze już się chyba nie trafią :)

Niedawno w Przeglądzie Numizmatycznym był artykuł na temat tych monet.



Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 02 Września 2013, 09:14:58
Na najbliższej aukcji Kuenkera znalazłem taki smaczek:

https://www.kuenker.de/AuktionDetail.kuenker?rownum=67&backid=ib635137092838680000&lager=00074&los=2246 (https://www.kuenker.de/AuktionDetail.kuenker?rownum=67&backid=ib635137092838680000&lager=00074&los=2246)

Nominał podwójny grosz lub 1/14 talara - patrząc jednak na monetę śmiało można ją zakwalifikować jako imitację polskich trzygroszówek.

Co ciekawe taki nominał ( podwójny grosz) jako imitację trojaków był bity wcześniej w 1603 roku za czasów Cesare D'Este w Modenie.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 08 Września 2013, 18:51:31
Przeglądając nieprzebrane zasoby internetu ;) natrafiłem na taką monetę.
Wygląda jak trojak ale posiada zupełnie inny nominał.
Kopiuję opisy z aukcji. Może ktoś wie dokładnie coś na temat tej monety, w jakich latach była bita.
Jak widać waga i rozmiar oraz wygląd bardzo upodobniają do naszych trojaków.

Ferdinand II. 1619-1637. Groschen zu 9 Pfennig 1623, Kremnitz. 1.89 g.

Ferdinand II. 1619-1637, Kremnitz.Groschen 1623 zu VIIII Denare. Gekrönte Büste des Kaisers r. Rs: Wert in 6 Zeilen. 1.85g

Mint: Kremnica (Kremnitz), Av.: Korunovaný,doprava orientovaný portrét panovníka. (Crowned bust of Emperor to right.), Rv.: Nápis a letopočet v šiestich riadkoch: VIIII/KB/ GROS.REGN/HVNG.NOV./DENARIO./1623 (Inscription and date in six lines: VIIII/KB/GROS.REGN/HVNG.NOV./DENARIO./1623), Weight: 1,97 g, Diameter: 20,76 mm, Metal: Ag
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 09 Września 2013, 11:04:26
Opisywałem tę monetę ( nawet w tym wątku już była ):

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg41736.html#msg41736

Wcześniej tu:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2066.0.html



Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 09 Września 2013, 12:25:43
Rzeczywiście!

Tak to jest jak się ma w głowie tylko czworaki i parę ortów :-X
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 09 Września 2013, 13:10:21
Na zdjęciach "ordynarny" falsyfikat, o tyle ciekawy, że głowa króla w niezwyczajną stronę ;)
Prawdopodobnie tak jak litery ktoś zrobił rysunek jakby w lustrzanym odbiciu.

Zastanawiające, że w opisie aukcji użyto...
"Raguza (?)"
waga 1,89g
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 11 Września 2013, 22:28:42
Wstawiam zdjęcie tego trojaka tylko ze względu na bardzo dobry stan zachowania.
Można policzyć włosy czy to na brodzie czy też głowie ;)
Po dokładne informacje na temat monety odsyłam do ostatniego BI, w którym Kolega qcho opisał trojaki siedmiogrodzkie :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 15 Września 2013, 14:25:55
Co sądzicie o tej monecie?
Oglądając zdjęcia od razu przyszło mi na myśl...współczesne "chamskie" fałszerstwo.
Ale opis z aukcji...

" Polska Zygmunt III Waza fals z epoki trojak koronny
  Dziwny metal, dziwna moneta. Fałszerstwo z epoki.  "
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 17 Października 2013, 21:52:09
Zdjęcie naśladownictwa trojaka krakowskiego 1601 z ostatniej e-aukcji WCN'u.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 18 Października 2013, 11:22:23
Co sądzicie o tej monecie?
Oglądając zdjęcia od razu przyszło mi na myśl...współczesne "chamskie" fałszerstwo.
Ale opis z aukcji...

" Polska Zygmunt III Waza fals z epoki trojak koronny
  Dziwny metal, dziwna moneta. Fałszerstwo z epoki.  "

Zdecydowanie fałszerstwo z epoki wschodnich prymitywnych falsów. Czyli początek XXI wieku.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 18 Października 2013, 12:30:22
W takim razie ktoś tu nie popisał się w opisie aukcji... ;)
Jarku, a co sądzisz o monecie z e-aukcji WCN?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 23 Października 2013, 10:11:47
Wstawiam opis ciekawej aukcji:
"Bardzo ciekawy przykład naśladownictwa mołdawskiego trojaka ryskiego z 1588 bitego w Suczawie prawdopodobnie za panowania Stefana Rozwana w 1595r.
Awers: duży herb Mołdawii , w otoku napisy cyrylicą. Rewers wzorowany jest na trojaku ryskim z 1588"

Kolega qcho pewnie potrafi dużo więcej powiedzieć.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 31 Października 2013, 14:20:14


Znane są dwa typy imitacji trojaków bitych przez mołdawskiego hospodara Stefana Razvana.

Typ I - z popiersiem na awersie. Tutaj wyróżniamy dwa podtypy:

- z herbem Mołdawii ( głowa wołu) oraz herbem Przegonia na rewersie ( datowany na 1595):



- z samym herbem Mołdawii na rewersie ( datowany na 1581):



Typ II  charakteryzuje się brakiem popiersia na awersie - zamiast popiersia jest herb Mołdawii - głowa Wołu.
Rewers to imitacja trojaka ryskiego Zygmunta III Wazy.

Niezwykle ciekawa moneta i ogromnie rzadka. Przyznam, że startowałem do niej, ale poległem, trochę zbyt asekurancko podszedłem do tematu.
Jak na razie jest to drugi znany mi egzemplarz tego typu - tym cenniejszy, że bity tymi samymi stemplami.

Poniżej przedstawiam inną sztukę wybitą tymi samymi stemplami, wystawioną w  La Galerie Numismatique w 2003.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Grudnia 2013, 18:43:09
Ostatnio ustrzeliłem pięknie zachowane naśladownictwo trojaka poznańskiego.

Bity w dobrym srebrze, waga 2,4 grama. Stempel robiony bez użycia punc.

Ciekawe jest powiązanie z innym egzemplarzem znajdującym się w katalogu Igera - A.00.2.

Po dokładnym porównaniu stwierdzam, że rewersy obu monet są identyczne i z dużą dozą
prawdopodobieństwa można stwierdzić, że zostały wybite dokładnie tym samym stemplem.

Awersy to już inna historia. Są zupełnie odmienne. Inny napis otokowy, obwódka i inne popiersie.

Wygląda na to, że fałszerz mając w zanadrzu całkiem jeszcze dobry stempel rewersu wykorzystał go do bicia
następnych trojaków z innym awersem. Nic tu z resztą nadzwyczajnego - w oficjalnych emisjach też mieliśmy sporo takich przypadków. Jednak przy fałszerstwach z epoki jest to zdecydowanie rzadsze.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 15 Grudnia 2013, 11:47:34
qcho Co sądzisz o tej monecie. Naśladownictwo?

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 16 Grudnia 2013, 09:27:14
Bardzo ładny przykład tzw trojaka anomalnego, czyli wyrób być może pochodzący z legalnej mennicy, ale klepnięty na lewo,
z zatarciem śladów - bez cech charakterystycznych jednej mennicy.

Iger miał go w swoim zbiorze - A.99.2

Awers z popiersiem bardzo często występującym na fałszerstwach, np:
http://wcn.pl/archive/102886 (http://wcn.pl/archive/102886)

lub  też : Iger A01.1e.

Te dwie monety A.99.2 i A01.1e pochodzą moim zdaniem z jednego źródła, można to zauważyć po kilku cechach wspólnych wykluczających przypadek:
- popiersie
- ozdoba w postaci kwiatka na rewersie ( niezbyt częsta na fałszerstwach)
- taki sam bardzo pierzasty orzeł

dodatkowym smaczkiem tej monety jest wystąpienie imitacji znaku mincerskiego stosowanego na trojakach poznańskich i wschowskich przez
Teodora Buscha ( skrzyżowane haki ).
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 23 Grudnia 2013, 13:42:04
Proszę o ocenę tych trojaków.
Wydaje mi się, że ten pierwszy to na pewno jakieś fałszerstwo/naśladownictwo?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 23 Grudnia 2013, 15:39:10
Pierwszy to znane naśladownictwo z fikuśnym portretem Zygmunta - Iger N.22.1

Drugi to oficjalna emisja z 1621, z nieco inną Pogonią, niż ta najbardziej popularna w tych rocznikach.

Podobna Pogoń i rewers tutaj:

http://wcn.pl/archive/55_0512 (http://wcn.pl/archive/55_0512)

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 14 Stycznia 2014, 19:51:48
Czy któryś z tych trojaków jest naśladownictwem?
Szczególnie ciekawie wygląda druga moneta z końcówką na awersie LIT
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: damian1717 w 14 Stycznia 2014, 20:35:44
Pierwsza moneta to trojak anormalny, podobny do Iger: A.01.1l, ale odmienna kryza
Druga to nie naśladownictwo, wygląda mi to na Poznań: wersję LIT notują P.96.8c oraz P.bd.3c z R5, ew. pozostaje jakaś nowa odmiana(niestety rocznik jest niedobity)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: PapaMajk w 18 Stycznia 2014, 09:27:21
Witam
Witam
Ostatnio wyszła mi taka oto moneta, wstępną identyfikacja wykazała ze jest to trojak Zygmunta III, problem polega na tym ze awersu nie znalazłem w żadnym katalogu chodzi dokładnie o wygląd kołnierza, a rewers zgadza sie z tym ze zdjecia numer 2 i 3 katalogu Fortress, oto link:
http://www.fortresskatalog.com/index2.php?page=Catalogue_Content&search_type=1&catalogue_index_page=5
Co koledzy o tym sądzicie?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: damian1717 w 18 Stycznia 2014, 12:02:17
Jest to naśladownictwo trojaka poznańskiego z 1592, taki kołnierz w tej mennicy pojawia się dopiero klika lat później, więc dlatego musi to być późniejszy fałszerski wyrób
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 18 Stycznia 2014, 12:56:59
Kolejne udziwnione sztuki. ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 12 Czerwca 2014, 10:36:25
Dawno nie pisałem w tym wątku, ale czasem coś nowego się pojawi.
Najpierw lekko odgrzewany ( pojawił się kilka miesięcy temu u Kuenkera ) podwójny grosz CHRISTIANA WILHELMA VON BRANDENBURG.

Wybity w Halle, bardzo rzadki i pięknie zachowany.


Niedługo napiszę coś o Cesare D'Este. W końcu po kilku latach dotarłem do zdjęcia tej imitacji, ale czekam
na lepsze, może mi podeślą.

Od jakiegoś czasu ac/mc search wymaga zalogowania do wyświetlania zdjeć.
Wklejam wiec bezpośrednio.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 13 Czerwca 2014, 09:29:59
Kończąc wątek włoskich imitacji przedstawię monety księstw Modeny i Urbino.

Cesare D'Este (1598 - 1628 )

1. Doppio grosso per il Levante ( podwójny grosz przeznaczony do handlu z krajami Lewantu )
 Opisany u Mikołajczyka a później u Ejzenharta.

 Awers: popiersie książęce w koronie i zbroi w prawo i napis otokowy CAESAR.DUX.MVT.REG.C,
 Rewers: orzeł ( herb rodu ) i napis strefowy NOBILITAS /ESTENSIS/.16 – ozdobnik– 03 ( waga około 2,2 grama):




2. 6 soldi per il Levante ( moneta 6 soldowa dla Lewantu)
Waga podobna do podwójnego grosza, jedyna różnica to brak daty na rewersie i zmiast niej jest napis SOL - ozdobnik- SEI

Ta moneta niedawno była na aukcji InAsta - opisana jako RRRR czyli 1-2 sztuki. Poszła za 2000 Euro.



Francesco Maria II della Rovere - książę Urbino ( 1574 - 1623)
1. Sedecina - srebrna moneta o wartości 16 quattrino - bez daty
A: Popiersie księcia w prawo i napis otokowy F.M.II.VR – DUX.VI.E.
R:  napis strefowy MO-herb-NE/TA.DA.V/NA.SED/ECINA.

Jedyne zdjęcie jakie posiadam również pochodzi z CNI.


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 10 Lipca 2014, 10:14:02
Niedawno na e-aukcji Fruhwald był całkiem spory zestaw trojaków Siedmiogrodzkich.

Upolowałem jedną sztukę do kolekcji, jak dojdzie to wstawię zdjęcia.

Najciekawszym okazem był nietypowy trojak z 1606 Stefana Bocskaia - odmienny portret i koślawe litery - bite puncami.
Na pierwszy rzut oka wygląda jak naśladownictwo :) Jednak ta odmiana występuje u Rescha pod pozycją 90.
Generalnie fajny dziwak:

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 18 Sierpnia 2014, 21:52:46
Imitacje to nie są, ale falsyfikaty z epoki ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: plus44 w 13 Września 2014, 13:48:32
witam, co sądzicie o tej monecie? : http://allegro.pl/karol-trojak-1611-r-sredn-20-mm-i4582218514.html
nie moge jej znaleźć w katalogu Igera. To naśladownictwo?

Karol II 1587-1617, Księstwo ziębicko-oleśnickie. tyle informacji znalazłem w internecie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: raszyn13 w 13 Września 2014, 20:54:59
Raczej poszukać  trzeba w śląskich monetach  ;) tak jak w opisie monety
na chomikach jest z podziałem władców .
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Września 2014, 08:56:10
Tytuł aukcji jest błędny. Ani to trojak, ani żadne naśladownictwo tylko po prostu 3 krajcary.

Owszem były trzykrajcarówki imitujące trojaki, ale na pewno ta moneta do nich się nie zalicza.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 30 Września 2014, 18:59:49
Takie cudo.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 16 Października 2014, 09:42:31
Jeśli kogoś to interesuje to w końcu pokazała sie odmiana podwójnego grosza Cesara D'Este z Modeny z datą 1603:
Zdjęcie dodałem w poście opisującym tą imitację:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg55172.html#msg55172 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg55172.html#msg55172)

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 18 Grudnia 2014, 22:18:51
Fajny układ :)

Stefan i 1607
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 22 Grudnia 2014, 15:02:42
Kolejny rewers bity tymi samymi puncami, dla porównania:
( oczywiście odmiany są różne, ale warsztat ten sam ).



Ale pierwszy przypadek, żeby  na awersie był podrobiony Batory...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 22 Grudnia 2014, 15:23:47
Widocznie ktoś pogubił się w stemplach ;)
Tutaj już prawidłowy trojak transylwański.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 22 Grudnia 2014, 15:38:02
Widocznie ktoś pogubił się w stemplach ;)


Nie tylko tutaj.

Ostatnio upolowałem taki okaz:



Iger A.00.1e ma taki sam rewers, ale awers to zupełnie inny Zygmunt:

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 25 Stycznia 2015, 12:25:18
Taka ciekawostka. Na pewno qcho napisze coś interesującego o tej monecie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 25 Stycznia 2015, 14:38:14
Taka ciekawostka.
Trojak Księstwa opolsko-raciborskiego Gabriela Bethlena. Tenże władca Siedmiogrodu w wyniku splotu wydarzeń w pierwszych latach Wojny Trzydziestoletniej o mało co nie podporządkował sobie całych Węgier, jednak w wyniku akcji naszych lisowczyków został zepchnięty do defensywy. W zamian za zrzeczenie się pretensji do korony św. Stefana otrzymał latem 1622 m.in. rzeczone księstwo opolsko - raciborskie. Utrzymał się tam do stycznia 1624, tłukąc po drodze liche trojaki (o dziwo nie robił tego w rodzimym Siedmiogrodzie, jak poprzedzający go członkowie rodu Batorych czy Stefan Bocskay).
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 26 Stycznia 2015, 09:57:40
W Opolu Bethlen liche trojaki bił w latach 1622-1623. Jako ciekawostkę dodam, że typ przedstawiony na zdjęciu to jedyna moneta
tego władcy przedstawiająca go w koronie. Na wszystkich innych monetach albo jest z gołą głową z charakterystycznym
czupurkiem albo w czapce z piórami.

Mimo utraty tych terenów, na monetach aż do śmierci tytułował się jako książe Opolski i Raciborski, np tutaj na talarze bitym w Nagybanya ( dzisiejsza rumuńska Baia Mare):

http://www.acsearch.info/search.html?id=1024607 (http://www.acsearch.info/search.html?id=1024607)

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 26 Stycznia 2015, 13:40:23
DzikiZdeb qcho dziękuję :)
Nie zbieram takich monet i tym bardziej nie znam się, ale widząc różnego typu imitacje pojawia się pytania co to za cudo ;)

Czy orły z tego trojaka są charakterystyczne? Czy pojawiają się na innych trojakach? Jak widać jeden ma po środku uśmiech w kształcie pół księżyca, a drugi jest bez nogi. ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 26 Stycznia 2015, 14:47:36
Norbert,

Zajrzyj do ostatniego Biuletynu TPZN. Tam opisałem przecież trojaki siedmiogrodzkie, w tym te opolskie Bethlena.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 27 Marca 2015, 13:16:26
Przy okazji siedmiogrodu - trafił mi się taki trojaczek Zygmunta Batorego:


W tym roczniku mamy dwie odmiany:
1. Popiersie z szerokim kołnierzem rozdzielającym napis otokowy u dołu
2. Popiersie z krótkim kołnierzem

Na dodatek przedstawiam artiluka w pięknym stanie zachowania, którego ktoś mi sprzątnął sprzed nosa niestety. Rzadki rocznik 1642
z charakterystyczną zamianą literki G na C
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 02 Czerwca 2015, 15:01:18
Tym razem nietypowo, bo sprawa dotyczy falsa na aukcji La Galerie Numismatique.

Za kilka dni całkiem spory zbiorek monet Siedmiogrodzkich pójdzie pod młotek, ale takie cudo sprzedawane jako oryginał to
wstyd:



Dla porównania moneta oryginalna:

http://wcn.pl/auctions/32/1214 (http://wcn.pl/auctions/32/1214)

Co gorsze wygląda mi to na fals współczesny a nie z epoki, choć pewny w 100% nie jestem bo falsy z epoki trojaków
Siedmiogrodzkich są zupełnie inne niż naszych.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 15 Lipca 2015, 21:01:26
Dojechał do mnie dzisiaj kupiony w niedzielę trojaczek, data najprawdopodobniej 1622 (kopiuje późniejszy typ portretu). Szczegóły rysunku wskazują na naśladownictwo, ale litery puncowane. Srebro, próba na oko gorsza niż w oryginalnych monetach, 2.01 g, 19,8 mm.
http://www.allegromat.pl/aukcja175266 (http://www.allegromat.pl/aukcja175266)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: jurii-43 w 01 Sierpnia 2015, 18:08:51
Купив такого трояка-наслідування трояка 1623р.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 07 Sierpnia 2015, 09:43:54
Wpadło mi w oko takie coś na Ma-schops http://www.ma-shops.com/loebbers/item.php5?id=130427002&lang=en&curr=USD&ref=froogusa2&gclid=CL3637e2lscCFQLjcgod4I0NHA (http://www.ma-shops.com/loebbers/item.php5?id=130427002&lang=en&curr=USD&ref=froogusa2&gclid=CL3637e2lscCFQLjcgod4I0NHA)
Duńczyk, rysunek też chyba pod wpływem trojakowym.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 07 Sierpnia 2015, 10:49:27
Też sie kiedyś nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że szylingi duńskie napisy strefowe miałe już dużo wcześniej niż trojaki Batorego czy Zygmunta III.

Np takie 4 szylingi z 1541 roku.


Trudno podejrzewać, że wzorowali się na trojakach Zygmunta Starego, bo reszta monety zupełnie nie pasuje ( napis otokowy wokół napisu strefowego), herb na awersie.

Wygląda na to, że napis strefowy był w ich mennictwie już wcześniej i potem na początku XVII wieku analogicznie do wcześniejszych duńskich wzorów (ale z portretem na awersie i bez napisu otokowego na rewersie) powstały te 6 szylingówki, które nam mogą się kojarzyć z trojakami.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 07 Sierpnia 2015, 20:32:49
Hmm... Takie podejście wykluczałoby także inne monety - włoskie i niemieckie, w mennictwie tych krajów także można spotkać jeszcze w XVI w. napisy strefowe (np. wielokrotności szelągów północnoniemieckich, miedziaki sycylijskie).
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 10 Sierpnia 2015, 10:27:26
A może podać Pan jakiś przykład imitacji z takiego księstwa lub miasta, gdzie wczesniej funkcjonowały napisy strefowe?

Z księstw włoskich nic nie słyszałem o sycylijskich monetach podobnych do trojaków, wiadomo mi tylko tylko o Modenie, Urbino i Corregio.

Z niemieckich to oczywiście Joachim II - Frankfurt - ale tutaj mamy monetę jawnie trzygroszową, jest jeszcze podwójny grosz z Halle, Krzemnickie 9 denarów Ferdynanda II i inne trochę bardziej naciągane przykłady austriackie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 10 Sierpnia 2015, 10:52:25
Cytuj
Modena, Urbino i Corregio
Cytuj
podwójny grosz z Halle
Cytuj
inne trochę bardziej naciągane przykłady austriackie.

O tych właśnie myślałem, dorzucając Duńczyka.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 02 Września 2015, 13:06:22
Jakis czas temu pojawił się u Kuenkera taki trojak ( zdjęcie poniżej).

Opisany jako oficjalne bicie z mennicy olkuskiej.

Nie wygląda to na Olkusz - na rewersie co prawda jest typowy dla Olkusza podział napisu ...ARGT/RPOL...
ale poza tym nic nie pasuje.

Jak dla mnie jest to trojak anomalny - bity na podobieństwo trojaków lubelskich.

Portret Zygmunta podobny do wczesnych lubelskich z 1595, tutaj opis imitacji z podobnym portretem:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg46304.html#msg46304

Brak znaku Daniela Koste - zarządcy mennicy lubelskiej w latach 1595-1597  - lwa przebitego hakiem.

Dodam tylko, że pięknie i fachowo wykonany i dodatkowo w bardzo dobrym stanie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 09 Września 2015, 14:04:52
Tym razem nietypowo, bo sprawa dotyczy falsa na aukcji La Galerie Numismatique.

Za kilka dni całkiem spory zbiorek monet Siedmiogrodzkich pójdzie pod młotek, ale takie cudo sprzedawane jako oryginał to
wstyd:



Dla porównania moneta oryginalna:

http://wcn.pl/auctions/32/1214 (http://wcn.pl/auctions/32/1214)

Co gorsze wygląda mi to na fals współczesny a nie z epoki, choć pewny w 100% nie jestem bo falsy z epoki trojaków
Siedmiogrodzkich są zupełnie inne niż naszych.

Ta sama moneta trafiła pod młotek u Nudelmana. Tym razem napisałem do Laszlo z uwagami i przyznał mi rację, opis w aukcji już zmieniony.
http://numismatica.hu/v/index.php?option=com_bids&task=viewbids&id=50261&Itemid=100149 (http://numismatica.hu/v/index.php?option=com_bids&task=viewbids&id=50261&Itemid=100149)


Monetka wybita jest w dobrym srebrze, podwójnie uderzony rewers.
Kilka innych falsów z epoki późniejszych  trojaków Bocskaia wybitych w podobnym stylu
świadczy o tym, że jest to jednak fals z epoki a nie współczesny.

Zobaczymy jak ta sama sztuka sprzeda się jako fals z epoki, przypomnę, że u Szwajcarów jako oryginalna poszła za 320 Euro.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 16 Września 2015, 20:34:56
Dzisiaj dotarł z Serbii:

Na pewno nie srebro.
Charakterystyczne przedziurawienie = unieważnienie falsyfikatu, jak przypuszczam.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 17 Września 2015, 10:04:17
Takie nacięcie  często spotyka się na fantazyjnych fałszerstwach. Tak jak Pan napisał mogło ono być oznaczeniem monety fałszywej
lub też właśnie sposobem na sprawdzenie, czy moneta jest ok.

Tutaj bardzo podobne na imitacji Suczawskiej Jeremiego Mohyły.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 17 Września 2015, 13:05:26
Nie znam tego katalogu, na razie zobaczyłem tylko okładkę. Z tego co wiem to katalog posiada wyceny i przypisane stopnie rzadkości. Jednak najciekawsze powinny być zdjęcia. Na początku był sprzedawany za 20$. Ale też trafiały się aukcje za 120 hr. Publikacja z 2014.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 17 Września 2015, 14:31:32
Gdzie mozna to zakupić?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 17 Września 2015, 17:26:42
Na Ukrainie. Wydane w 2014 w Kijowie. Napisałem do znajomego, czy katalog jest dostępny. Jeśli będzie możliwość zakupu, to na pewno dam znać.
Przy okazji wstawiam kilka zdjęć.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 06 Listopada 2015, 17:38:36
W tym temacie był już przykład takiego trojaka, ale warto pokazać kolejny egzemplarz.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 24 Listopada 2015, 10:11:12
Nie wszyscy pewnie znają ten artykuł, więc zapraszam do lektury.

Ivan Mirnik - Imitacje polskich monet znajdujące się w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu.

Niestety słabe zdjęcia,ale trochę informacji tam jest. Jeśli przyjąć, że część z tych imitacji została wyprodukowana
na Bałkanach - to można założyć, że fałszerstwa bałkańskie w przeważającej części były wybite w miedzi i posrebrzane,
a napisy najczęściej fantazyjne z wieloma błędami. Część jednak mogła zostać przywieziona z terenów Rzeczpospolitej.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiw3In72qjJAhVWBY4KHfprCpYQFggdMAA&url=http%3A%2F%2Fhrcak.srce.hr%2Ffile%2F39944&usg=AFQjCNHlAFUGfipx_xXbDkTKdsRc3zzFAQ&sig2=4mwSgI6qI_Ank8R73AcgMQ (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiw3In72qjJAhVWBY4KHfprCpYQFggdMAA&url=http%3A%2F%2Fhrcak.srce.hr%2Ffile%2F39944&usg=AFQjCNHlAFUGfipx_xXbDkTKdsRc3zzFAQ&sig2=4mwSgI6qI_Ank8R73AcgMQ)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 24 Listopada 2015, 10:43:15
I na deser coś pięknego - naśladownictwo z epoki trojaka Stefana Bocskaia.
Mimo stempla ciętego od ręki zadziwiająco dobre wykonanie - waga jednak 1,38 g - czyli słabe srebro.
Portret odmienny, ale ciekawy :)
O ile wariacja na temat herbów Węgier i rodu Bocskaiów do przyjęcia, o tyle trzeci herb mający imitować herb Siedmiogrodu,
to już zupełna ciekawostka. Najbardziej przypomina mi znak berła w tarczy na monetach Joachima II Hectora. Ale co ma imitacja
siedmiogrodzka do Brandenburgii... :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 22 Grudnia 2015, 09:56:52
Kiedyś przedstawiałem takiego dziwaka :
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg55694.html#msg55694 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg55694.html#msg55694)

Dziś znalazłem jego koleżkę ( zdjęcie poniżej ).

Jednak to naśladownictwo a nie oficjalne bicie Siedmiogrodzkie.
A tak mnie zapewniali, że jest u Rescha i dałem się omamić. Trzeba było wierzyć intuicji.

Jednakowoż z racji tego, że to naśladownictwo oficjalnego bicia wcale nie umniejsza wartości tej monety,
co więcej  dzięki temu jest to o wiele rzadszy i ciekawszy przypadek.

Wizerunek na obydwu monetach odmienny, jednak rewersy to już na 100% ta sama fabryka.
Tytuł: Dwa interesujące trojaki
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 18 Stycznia 2016, 22:03:13
Załączam skany dwóch moim zdaniem interesujących trojaków i czekam na opinię PT Czytających  :)
Tytuł: Odp: Dwa interesujące trojaki
Wiadomość wysłana przez: qcho w 19 Stycznia 2016, 09:16:21
Obydwa egzemplarze to naśladownictwa.
Pierwszy oczywiście imituje trojaka bydgoskiego. Podobnych egzemplarzy nie znałem wcześniej, choć jeden szczegół
przykuł moją uwagę - herb Lewart wyglądający jak radosny piesek.
Podobny widziałem tutaj :

http://wcn.pl/archive/53_0277 (http://wcn.pl/archive/53_0277)

Drugi to już bardziej znane naśladownictwo - Iger N.06.1b:
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7413a.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7413a.jpg)
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7413r.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7413r.jpg)

Oba bite z walca w porządnym warsztacie, ładne sztuki.

Mogę przenieść ten wątek do wątku "Na tropie imitacji..." ?
Tytuł: Odp: Dwa interesujące trojaki
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 19 Stycznia 2016, 10:03:58
Bardzo ciekawy ten naśladujący trojak bydgoski, dla stempla awersu użyto innego zestawu punc, niż dla rewersu. Jest dość podobny typ naśladujący trojak z Poznania, z datą 1601. Prawdopodobnie Transylwania. Wyjątkowo piękne okazy.
Jeśli można, jaka jest waga i średnica tych monet?
Tytuł: Odp: Dwa interesujące trojaki
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 20 Stycznia 2016, 16:21:10
 :) Dziękuję za informacje. Oczywiście wątek może być przeniesiony do "na tropie imitacji".
Nota bene gdzie mogę go znaleźć?

Zacznę wątek o szóstakach malborskicj 1596, prawdopodobnie z tego samego "warsztatu"  :-\
Tytuł: Odp: Dwa interesujące trojaki
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 20 Stycznia 2016, 16:54:21
 :( Nie wyraziłem się poprawnie: do "na tropie imitacji" powinien też trafić ten mój wątek o szóstakach malborskich 1596:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9686.0.html
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 20 Stycznia 2016, 17:19:02
Przeniosłem do "Na tropie imitacji trojakowych".

Imitacje szóstaków niestety tu nie pasują. Możesz rozpocząć nowy wątek w temacie imitacji szóstaków.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 20 Stycznia 2016, 18:54:04
Podaję wagę: bydgoski 1599 2.15 g, krakowski 1606 1.96 g, średnica 20 mm  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 01 Kwietnia 2016, 22:11:20
Co to za trojak?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 01 Kwietnia 2016, 23:24:44
Lublin, coś w tym stylu:
http://iger.wcn.pl/coins/3924 (http://iger.wcn.pl/coins/3924)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 19 Kwietnia 2016, 09:29:16
Kilka podobnych do siebie prymitywnych fałszerstw pojawiło się ostatnio na ebayu.
Zamienione miejscami pogoń ( podobna do gryfa ) i orzeł oraz analfabetyzm w napisach, ale ciekawe:)

http://archi.inosak.org/db/item391431657353_4.html (http://archi.inosak.org/db/item391431657353_4.html)
http://archi.inosak.org/db/item391431656922_4.html (http://archi.inosak.org/db/item391431656922_4.html)
http://archi.inosak.org/db/item371597858714_4.html (http://archi.inosak.org/db/item371597858714_4.html)

Na niektórych Batory na niektórych Zygmunt III, zwróceni w prawo albo w lewo, pełna dowolność :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 12 Sierpnia 2016, 11:45:38
Wypłynęło znów - drugie znane mi naśladownictwo trojaka Cesarego D'este.

Piękny stan i niewiele różniący się stempel od tego którego przedstawiałem tutaj:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg55172.html#msg55172 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg55172.html#msg55172)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 14 Sierpnia 2016, 19:21:09
Bardzo ciekawa moneta. Niezły strzał ze znalezieniem. ;)
Mi udało się zdobyć tylko takie zdjęcia.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 14 Sierpnia 2016, 23:52:10
I jeszcze taki trojak, chyba anomalny?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 17 Sierpnia 2016, 11:01:26
...udało mi się wczoraj upolować kilka imitacji, które tu do dyskusji przedstawię.
 :) Oto pierwsza:
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 17 Sierpnia 2016, 14:17:21
...a ten z mennicy malborskiej...  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 19 Sierpnia 2016, 09:11:07
... i jeszcze inne dwa, te trochę z Olkusza  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 22 Sierpnia 2016, 10:31:50
...udało mi się wczoraj upolować kilka imitacji, które tu do dyskusji przedstawię.
 :) Oto pierwsza:

Popiersie tego fałszerstwa jest znane i występuje na wielu imitacjach trojaków malborskich, ryskich czy koronnych.
Prosze popatrzeć na numerki 7310-7313 w katalogu trojaków Igera na stronie WCN.

Tutaj mamy ciekawostkę - błąd , który również jest znany, tzn na rewersie napis strefowy charakterystyczny dla trojaków koronnych a
do tego herb Chalecki występujący na litewskich.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 27 Sierpnia 2016, 19:19:13
... i jeszcze jedna, ta niestety sporo przeszła... ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 27 Sierpnia 2016, 20:40:24
... i jeszcze jedna, ta niestety sporo przeszła... ;)

Stefan wiecznie żywy
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 29 Sierpnia 2016, 18:50:00
...i jeszcze jedna, moim zdaniem interesująca.
Może ktoś (zwłaszcza Sz. P. Prezes  :)) wie gdzie znajdę zdjęcie podobnej monety, tzn. z literami "S" i "E" na rewersie?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 30 Sierpnia 2016, 08:51:24
Rzeczywiście bardzo ciekawe i ładne fałszerstwo trojaka bydgoskiego.
W zamierzeniu miało być pewnie IFSC, ale coś tam się lekko pomieszało rytownikowi :) - choć robota fachowa przy użyciu punc.

I to jest piękne w naśladownictwach i fałszerstwach z epoki, że często znajdujemy nowe gatunki tych prastarych stworzeń.

Nie widziałem wcześniej tego typu i chętnie zachowam do mojego archiwum.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 21 Września 2016, 10:50:31
Trochę dziwny ten trojak...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 21 Września 2016, 12:50:32
Dokładnie tak sam jak kolego Tytus przedstawił kilka postów wcześniej:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg71542.html#msg71542 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg71542.html#msg71542)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 21 Września 2016, 21:14:40
A ten z 1603?
Przy okazji wstawiam normalnego trojaka litewskiego 1599 z błędem SGI.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 26 Września 2016, 20:07:13
Szacowna moneta (łabędź). Jest może do nabycia?   :-*
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 26 Września 2016, 20:24:14
Licytacja trwa.
http://auction.violity.com/27749983-troyak-1599-g-s-lebedem-sigizmunda-vazy-oshibka-v-legende-sgi-vmesto-sig

Jak już piszę post to przy okazji taki falszak.  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 26 Września 2016, 20:29:05
Fajny rewers, nie wiadomo gdzie gora, gdzie dol
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 27 Września 2016, 22:40:15
Licytacja trwa.
http://auction.violity.com/27749983-troyak-1599-g-s-lebedem-sigizmunda-vazy-oshibka-v-legende-sgi-vmesto-sig

Moje nastroje łabędziowo-miłosne oklapły kiedy zobaczyłem jego pochodzenie  :(
(tzn. start w takiej aukcji to zapewne wyrzucone pieniądze?)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 27 Września 2016, 22:42:54
a tu jeszcze trojak specjalny  :D
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: kwinto w 28 Września 2016, 07:49:47
Twarz pociągła, dostojna  ;D - trzeba przyznać, że twórca się starał
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 28 Września 2016, 09:37:56
Zapewne pamięta Pan dyskusję na temat tego fałszerstwa ( moim zdaniem z epoki) :
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9676.0.html (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9676.0.html)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 28 Września 2016, 18:11:20
 :( Sorry; nie dość, że problemy ze wzrokiem to jeszcze Alzheimer się kłania...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 02 Października 2016, 20:14:12
Kolejny cudak.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Października 2016, 20:31:30
Jeszcze dwie monety.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 05 Października 2016, 17:59:38
... a tu jeszcze król Batory wzruszająco niezdarny (pewnikiem miał być Olkusz)...  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: PREM w 07 Października 2016, 08:26:03
 Autora inspirowały chyba bóstwa południowoamerykańskie albo może nasz rodzimy Swarożyc?? ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 10 Października 2016, 13:08:24
Mam w swojej bazie podobnego dziwaka ( portret pseudo-Batorego) z odmiennym rewersem imitującym trojaka ryskiego.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 10 Października 2016, 16:55:27
... i obydwa mają atrakcyjną dziurkę przy czym moja ani chybi z epoki po czworokątna a nie "papiakowa"  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 11 Października 2016, 10:01:29
... a tu nabytek, który powinien zainteresować kolegę Marienburga bo nie dość że "odwrotka" to jeszcze rocznik unikalny  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: PREM w 11 Października 2016, 10:11:13
... a tu nabytek, który powinien zainteresować kolegę Marienburga bo nie dość że "odwrotka" to jeszcze rocznik unikalny  :)

Ten trojaczek kładzie na łopatki, niesamowity wizerunek króla, trochę w piccasowskim stylu, chciałbym mieć takiego w kolekcji..
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 29 Października 2016, 11:05:23
Co to za moneta?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 29 Października 2016, 11:52:48
Co to za moneta?
Trojak miejski Kluczbork księcia Jana Chrystiana Brzeskiego.
http://archiwum.numizmatyka.waw.pl/index.php?param=podglad_stac&id=2156
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 29 Października 2016, 12:24:15
Dziękuję.
Przy okazji, ktoś trochę stracił...

Cytuj
aukcja nr3
   2012-10-21   
       23 000,00 zł

Cytuj
aukcja nr5
   2014-05-25   
        5 750,00 zł
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 29 Października 2016, 14:21:51
Dziękuję.
Przy okazji, ktoś trochę stracił...

Cytuj
aukcja nr3
   2012-10-21   
       23 000,00 zł

Cytuj
aukcja nr5
   2014-05-25   
        5 750,00 zł

Przepraszam ale nie rozumiem tych odnośników.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 29 Października 2016, 15:25:25
http://archiwum.numizmatyka.waw.pl/index.php?param=wysz_prosta

Ten sam trojak sprzedany na dwóch różnych aukcjach, o których wspomniałem.
Piszę z telefonu i coś źle skopiował się link. Proszę samemu wpisać hasło - 1622 trojak Kluczbork.
Są trzy notowania z czego dwie aukcje to ta sama moneta.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: odys w 29 Października 2016, 17:39:09
Pasjonatort czy umiejscowienie tego trojaka z Kluczborka oznacza, że to fals?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 29 Października 2016, 20:07:10
To jest wątek o imitacjach - nie o falsach. Trochę z marszu pojawiły się tutaj również podróbki z epoki.
Przedstawiony trojak Jana Chrystiana wygląda ok - ma wszystkie cechy świadczące o oryginalności.

Te hocki klocki u Niemczyka spowodowane były dłuższą posuchą tego trojaka i nagle pojawił się w całkiem ładnym stanie.
Pamiętam jeszcze jak rozmawiałem z panem Pawłem przed aukcją (2012), przekonywał mnie, że będzie to hit i wtedy się nie mylił.
Potem pojawił się następny i dodatkowo spadły ceny i okazało się, że pierwszy nabywca sporo przepłacił.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: odys w 14 Listopada 2016, 09:59:58
Dzisiaj zobaczyłem, że wspomniany trojak z Kluczborka pojawił się na alle. Niestety nie jest to już wspomniana R8. Spadł o ligę niżej...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 20 Listopada 2016, 17:35:15
Załączam następną imitację  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: dukatkg w 20 Listopada 2016, 18:52:55
Załączam następną imitację  :)
Idealny w swojej prostocie   ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 06 Grudnia 2016, 22:07:51
Ciekawe naśladownictwo trojka ryskiego.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 21 Grudnia 2016, 14:13:48
Bardzo słabej jakości obrazek, ale myślę, że Kolega qcho zna tego trojaka. Może coś ciekawego o nim napisze.  ;) Chyba, że już było a ja przeoczyłem...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 21 Grudnia 2016, 19:05:51
Próbne 3 grosze wybite w Rewalu ( dzisiejszy Tallin).

Moneta obecnie znajduje się w Królewskim Gabinecie Monet w Sztokholmie.

Pochodzi z prywatnej kolekcji Georga Wolfganga von Franckena, który sprzedał ją niejakiemu
Svenowi Svenssonowi.

Jakiś czas temu była dosyć ożywiona dyskusja w Szwecji na jej temat. Niby powinna nie istnieć, co świadczyłoby o tym, że to falsyfikat, ponieważ w 1594 roku Zygmunt III wydał rozporządzenie, że Rewal powinien zaprzestać bicia swojej
monety i przejść na szwedzki system monetarny.

Jednak odnaleziono dokumenty ( w magsitracie Tallińskim) świadczące o tym, że notabene znany u nas bardzo dobrze Hans Suppel (Stippelt ) - ówczesny mincerz rewalski- skarżył sie królowi w temacie problemów z wymianą pieniądza na tamtych terenach. Chodziło o wywożenie dobrej monety rewalskiej i przetapianie jej na gorszą ryską i litewską.

Było to gdzieś na początku 1596 roku i zaradzić temu miałoby bicie nowej monety 3-groszowej, która oparłaby się napływającej z Rygi i Litwy masy trojakowej.  Po otrzymaniu wstępnej zgody wygrawerował ręcznie stemple do próbnego bicia.

Niestety szwedzki system monetarny zalał całkowicie Rewal i nie pozwolił na dalsze tego typu zabawy.

Trojak jest przedstawiony w katalogu Igera Re.96.1

Znany z jednego egzemplarza.


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 21 Grudnia 2016, 21:49:51
Bardzo dziękuję za sporą dawkę wiedzy :) Jak już poruszony został temat Szwecji. Czy gdzieś indziej oprócz Elbląga, Szwedzi wybijali trojaki?
Jak w ogóle Ty odnosisz się do monet okupacyjnych Gustawa? 
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 21 Grudnia 2016, 22:12:40
Nie wiem, czy sławne III ore można zaliczyć do tej grupy, poza tym, Rewalem i Elblągiem nie znam.

Osobiście nie mam żadnego problemu z okupacyjnymi ( ani  żadnymi innymi ) emisjami mojego ulubionego nominału. To po prostu kolejny kawałek historii, która powinna nas czegoś tam nauczyć, żeby nie wyprawiać przeróżnych głupot w dzisiejszych czasach.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 22 Grudnia 2016, 18:17:51
 :) Aktualnie do kupienia w eBayu za $10'990  :D
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 31 Grudnia 2016, 18:29:03
 ;) ...nie dość że Zygmunt to jeszcze z tyłu Batory...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 01 Stycznia 2017, 12:08:12
a co powiedzielibyście o tej ?
http://www.ebay.pl/itm/TRANSYLVANIA-1597-AR-TROJAK-3-GROSCHEN-SILVER-COIN-PRINCE-SIGISMUND-BATHORY-/252705068210?hash=item3ad66554b2:g:jzIAAOSwA3dYZ~xm
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 01 Stycznia 2017, 19:39:47
;) ...nie dość że Zygmunt to jeszcze z tyłu Batory...
Bardzo urokliwy trojaczek..., Awers Poznań, rewers Wilno.  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 01 Stycznia 2017, 19:57:54
;) ...nie dość że Zygmunt to jeszcze z tyłu Batory...
Bardzo urokliwy trojaczek..., Awers Poznań, rewers Wilno.  ;)

Myslicie, ze to hybryda raczej niz nasladownictwo?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 01 Stycznia 2017, 20:17:02
;) ...nie dość że Zygmunt to jeszcze z tyłu Batory...
Bardzo urokliwy trojaczek..., Awers Poznań, rewers Wilno.  ;)

Myslicie, ze to hybryda raczej niz nasladownictwo?

Moim zdaniem naśladownictwo.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 04 Stycznia 2017, 10:14:55
... bez wątpliwości, ale pełne swoistego wdzięku...  ;)
sprzedane za 800 PLN
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 04 Stycznia 2017, 11:53:51
Wiedziałem, że już kiedyś widziałem tego trochę smutnego Zygmunta:

http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401a.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401a.jpg)
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401r.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401r.jpg)

Ten sam fałszerski stempel - całkiem ładne i porządnie wykonane naśladownictwo, pomijając umiejscowienie
Zygmunta w czasach Batorego.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 04 Stycznia 2017, 13:12:12
Wiedziałem, że już kiedyś widziałem tego trochę smutnego Zygmunta:

http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401a.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401a.jpg)
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401r.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7401r.jpg)

Ten sam fałszerski stempel - całkiem ładne i porządnie wykonane naśladownictwo, pomijając umiejscowienie Zygmunta w czasach Batorego.

..i orła bez głowy.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 04 Stycznia 2017, 15:36:36
 :D Brawo, te same stemple, gratuluję pamięci!

Szukając pozycji Iger 7401 trafiłem już na wstępie na:   Zygmunt III Waza> inne >fałszerstwa>  pozycję 6717: http://foto.wcn.pl/iger/photos/6717a.jpg
a za nią już prawie rękę wsadziłbym w ogień że autentyczna  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 04 Stycznia 2017, 15:41:43
... dla przypomnienia mój trojak lubelski 1601  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 04 Stycznia 2017, 22:37:47
..i orła bez głowy.
A ja myślałem, że on cierpi na wodogłowie. :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 04 Stycznia 2017, 22:49:32
:D Brawo, te same stemple, gratuluję pamięci!

Szukając pozycji Iger 7401 trafiłem już na wstępie na:   Zygmunt III Waza> inne >fałszerstwa>  pozycję 6717: http://foto.wcn.pl/iger/photos/6717a.jpg
a za nią już prawie rękę wsadziłbym w ogień że autentyczna  :-\
Rzeczywiście bardzo dobry warsztat. :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 13 Stycznia 2017, 22:38:17
Ciekawe naśladownictwa trojaków krakowskich z 1622 r.
https://auction.violity.com/35132583-troyak-1622-g
https://auction.violity.com/34039639-sigizmund-iii-vaza-polskij-troyak-1622-g-6
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 14 Stycznia 2017, 10:15:19
...ani jednej przekręconej czy pomylonej literki  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Gradiv w 14 Stycznia 2017, 11:36:18
Co do lubliniaków 1600-1601, to ten typ nie jest jeszcze szczytem nieudolności, popatrzcie: http://wcn.pl/archive/120396?q=trojak+1600+Lublin (http://wcn.pl/archive/120396?q=trojak+1600+Lublin) Porównując styl i zestawy punc, użyte do wykonania obu podsądnych z egzemplarzami niewątpliwie lubelskiego pochodzenia, nie jestem przekonany o słuszności kwalifikacji Igera. Tym bardziej,że oba są z dobrego srebra, i wagowo też nie odbiegają zanadto od ówczesnej lubelskiej normy. U siebie nie przeniosłem ich do falsów i naśladownictw.

Czy rzekomy krakowiak 1622 z górnego zdjęcia nie przypomina mocno niektórych z pośród tych zawodników? http://wcn.pl/archive?q=trojak+1632+Elbl%C4%85g (http://wcn.pl/archive?q=trojak+1632+Elbl%C4%85g)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 22 Stycznia 2017, 23:44:35
... a ten "SID II" właśnie poszedł za 1250 zł!
Zaskakująca cena w stosunku do warsztatu i stanu zachowania... widać bywają prawdziwi amatorzy  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 23 Stycznia 2017, 11:08:48
...i jeszcze dwa inne...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 28 Marca 2017, 20:37:21
 :) przedstawiam mój nabytek, prawie krakowski  ;)
bardzo przypomina Iger N.06.1e...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 19 Kwietnia 2017, 13:09:17
W zbiorze T. Igera na stronie WCN jest następujący trojak: http://iger.wcn.pl/coins/3999
Wnioskuję, że autorzy uznali go za autentyk  :-\
Moim zdaniem oficjalną emisją krakowską to on przecież nie jest ... ;)

PS. Mam nadzieję, że temat jeszcze nie był dyskutowany
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 19 Kwietnia 2017, 14:14:29
Coś tam chyba było. Nie tylko WCN ma problem z tymi imitacjami :
http://archiwum.niemczyk.pl/page/2882378252/zygmunt-iii-waza-trojak-kor-1601-krakow-st-3 (http://archiwum.niemczyk.pl/page/2882378252/zygmunt-iii-waza-trojak-kor-1601-krakow-st-3)

Jak ciekawostkę dodam, że jest kilka podobnych w MNK, przykład ( szkoda, że tylko awers):
http://www.kultura.malopolska.pl/object/MNK%20VII-V-4011 (http://www.kultura.malopolska.pl/object/MNK%20VII-V-4011)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 02 Maja 2017, 13:37:32
Niedawno zakończyła się aukcja monety niezwykłej - rzadkiej oraz pięknie zachowanej:

Imitacja trojaka ryskiego Stefana Batorego wybita w Suczawie przez hospodara mołdawskiego Stefana Razvana.

Tak pięknie zachowanej imitacji mołdawskiej jeszcze nie widziałem.

Co ciekawe znany był egzemplarz bity tymi samymi stemplami ale zachowany w kiepskim stanie.

Wystawiony w Czechach za śmieciowe pieniądze ( 5 Euro ) - na pewno wystawiający nie był świadomy wartości tej monety.
Nawet za bardzo się nie wierciłem na stołku w oczekiwaniu bo dość szybko cena przekroczyło 1000 euro i wypadłem z walki.
Ostatecznie skończyło się na 1400 Euro. Ładna przebitka.


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 02 Maja 2017, 17:06:21
Obecnie na allegro pojawiło się takie ciekawe naśladownictwo z Raguzy z 1648 roku (podwójnie bite)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 06 Maja 2017, 19:15:24
znalazłem coś takiego, ale drogo

http://www.ebay.pl/itm/1602-AD-POLAND-3-KREUZER-160Z-SIGISMUND-III-WASA-VILNIUS-MINT-/222500940216?hash=item33ce16e9b8:g:iMYAAOSwdjNZDPgb


Cytuj
cancan62:
Zalaczylem zdjecia dla potomnych.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 26 Maja 2017, 08:57:32
Wracając i jakby domykając klamrę trojaków siedmiogrodzkich:
Na najnowszej aukcji Pannoniaterra pojawiły się znów ciekawe trojaki, ale przede wszystkim ten jeden, którego jak
na razie miałem tylko rysunek. Chodzi o najpóźniej bitego trojaka w Siedmiogrodzie przez Jerzego I Rakoczego.
Rocznik 1637, waga 1,57g  a więc już lichutkie srebro - odzwierciedlające czasy w których została moneta wybita.

Druga moneta to ciekawostka - ort Rakoczego - widać podobieństwo do ortów gdańskich Zygmunta. Waga 6.65g - a więc w dolnej granicy naszych ortów.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 26 Maja 2017, 21:46:59
dwie nowości na ebay:
http://www.ebay.pl/itm/122516913435?ul_noapp=true
http://www.ebay.pl/itm/112420481908?ul_noapp=true
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 27 Czerwca 2017, 11:46:59
Co prawda kilka postów wcześniej już było zdjęcie tego trojaka, ale wstawiam inną fotkę.
Nie pamiętam czy gdzieś był podawany ten link
http://romaniancoins.ancients.info/ieremiamovila.htm
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: chyl w 04 Lipca 2017, 08:32:53
Czyżby naśladownictwo z Raguzy ?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 04 Lipca 2017, 08:48:58
Bardzo popularne popiersie występujące na wielu naśladownictwach. Może być Raguza albo Siedmiogród, gdyż
ten typ wystepuje nie tylko jako nasladownictwo ryskie ( co jest domeną naśladownictw raguziańskich) ale także jako imitacje koronne.

Przykłady tego typu:
ryskie:
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7452a.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7452a.jpg)
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7452r.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7452r.jpg)

koronne:
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7351a.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7351a.jpg)
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7351r.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7351r.jpg)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 04 Lipca 2017, 11:35:48
Dla poprawnego zrozumienia pojęć stosowanych w tym wątku przeze mnie chciałbym je tutaj zdefinować.

Jest to moja subiektywna definicja, ponieważ tak naprawdę nie ma ogólnej, która przyjęłaby się w całym środowisku.


NAŚLADOWNICTWO - moneta wybita przez fałszerską lub oficjalną mennicę (nie-polską) naśladująca trojaki polskie w celu osiągnięcia korzyści finansowej.
W tym pojęciu mieszczą się zarówno naśladownictwa nieznanych mennic, jak i np naśladownictwa trojaków pochodzące z mennic oficjalnych, które nawiązując do
formy i typu trojaków polskich próbowały zająć ich miejsce na rynku, czyli je wyprzeć dając zarobek producentowi ( np Elbląg za czasów Gustava Adolfa).

Dodatkowo mieszczą się tutaj również trojaki pochodzenia śląskiego, siedmiogrodzkiego i inne, które funkcjonowały na rynku lokalnym jako waluta oficjalna (niekoniecznie była ona podwartościowa w stosunku do trojaków polskich), lecz ich forma ułatwiała im wymianę z Rzeczpospolitą.

FAŁSZERSTWO Z EPOKI - trojak wybity przez nieznaną mennicę fałszerską - najczęściej z miedzi lub z bardzo słabego stopu srebra, wybity na szkodę emitenta. Trojaki te zawierają
fantazyjne napisy i formy graficzne wynikające z niewiedzy i braku doświadczenia fałszerza.

IMITACJA - ogólne pojęcie trojaków bitych poza Rzeczpospolitą imitujące trojaki polskie ( koronne, miejskie czy litewskie). Głównie chodzi tutaj o formę graficzną ( popiersie i napis otokowy na awersie, napisy strefowe na rewersie oraz nominał). Przykłady: monety księstw włoskich, brandenburskie czy Wielkiej Marchii

ANOMALNOŚĆ ( TROJAK ANOMALNY) - trojak pochodzący z profesjonalnej mennicy ( możliwe, że z oficjalnej mennicy z terenów Rzeczpospolitej) wybity poza ordynacją menniczą, "na lewo, po godzinach". Najczęściej z gorszego stopu srebra i bez znaków menniczych umożliwiających jego pochodzenie. Forma graficzna jaki i liternictwo bez zarzutu.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 04 Lipca 2017, 12:43:39
Warto byłoby zredagować te hasła w taki sposób, by je dodać do słownika. Myślę, że trzebaby dokładniej zdefiniować różnice w "imitacji" i "naśladownictwie".

PS. Byłbym skłonny stosować definicje według Tadeusza Igera.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 04 Lipca 2017, 14:21:19
Jeśli miałbym wymysleć coś uniwersalnego to napisałbym tak: ( trochę zmieniłem definicję naśladownictwa):

DEFINICJA WSPÓLNA:
Trojaki ( monety ) wybite w epoce, niezgodnie z obowiązującą ordynacją menniczą, stworzone w celu naśladowania oryginalnych trojaków ( monet) bitych przez oficjalne
mennice koronne, miejskie i wileńskie możemy podzielić na następujące odmiany:

NAŚLADOWNICTWA
Wybite w niezidentyfikowanych mennicach, posiadają cechy charakterystyczne konkretnej mennicy ( koronnej, miejskiej lub litewskiej), obniżoną wagę, wykonane starannie i bez większych błędów literowych i stylistycznych.

IMITACJE
Wybite przez panujących władców w ich oficjalnych mennicach w celu ułatwienia handlu z Rzeczpospolitą. Z trojakami łączy je forma graficzna (popiersie i napis otokowy na awersie, napisy strefowe na rewersie)  oraz nominał. Wybite zgodnie z ordynacją menniczą obowiązującą na danym terenie.

ANOMALNE
Najczęściej wybite przez oficjalne mennice ( profesjonalne warsztaty ), ale nie trzymające wagi oraz stopu oficjalnej ordynacji. Brak charakterystycznych znaków menniczych mogących
przypisać je do konkretnej mennicy. Najczęściej imitujące mennice koronne.

PRYMITYWNE FAŁSZERSTWA:
Wybite najczęściej z miedzi, słabo zachowane z wieloma błędami literowymi czy logicznymi. Słaby warsztat i amatorszczyzna.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 12 Lipca 2017, 03:42:05
Dodane do slownika, minimalnie zmienione, by pasowaly.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 19 Lipca 2017, 20:41:31
...właśnie sprzedany N.00.1a (ten sam stempel)
piękny ale nie tani... :-*
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 20 Lipca 2017, 09:01:22
Piękne naśladownictwo, jak zwykle gratuluję.

Przy okazji trochę ciekawostek z tym związanych.

Po pierwsze - jest to monetka wybita w tym samym warsztacie co mój, przedstawiony tutaj:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg50294.html#msg50294 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg50294.html#msg50294)

Punce liter takie same. Styl również - bezsprzecznie to samo pochodzenie.

Po drugie widać niestety, że Igerowcy ( bo nie sam Iger tworzył ten katalog) pogubili się trochę w systematyce tych fałszerstw.
Twój opisany jak  N.00.1a a mój jako A.00.2 ( oczywiście tylko rewersy, ale to one decydują tutaj o klasyfikacji).
Według mnie obydwa powinny znależć się w naśladownictwach - Twój bydgoskim, mój poznańskim.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 20 Lipca 2017, 09:07:05
Sorry, muszę sprostować. Niestety to nie ja kupiłem  :( (ja się tylko oblizywałem)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 20 Lipca 2017, 09:21:55
No tak, sądząc po zdjęciu (kartka w kratkę) to sprzedany na Violity u znanego sprzedawcy.
Aż taki drogi nie był - niestety ja przeoczyłem.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 13 Sierpnia 2017, 10:30:19
OKO z Krakowa...  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Sierpnia 2017, 18:55:24
Pomimo dziurki dosyć przyjemny trojak. Kiedyś chorowałem na takie monety i całe szczęście, że obecnie nie są one w kręgu moich zainteresowań, bo kilka ciekawych monet pojawiło się ostatnio na aukcjach. Nie brałem udziału w licytacjach, ale z przyjemnością obserwowałem. Dwa trojaki naśladujące monety malborskie były z innego warsztatu. Wstawiam jeszcze jedno zdjęcie ze sklepu i jak widać, to musiał być kolejny warsztat.  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 17 Sierpnia 2017, 12:41:55
...a dziś trojak wschowski...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 22 Sierpnia 2017, 14:36:42
Ładny, bardzo ładny. Na 100% z tego samego warsztatu co ten:

http://foto.wcn.pl/iger/photos/7350a.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7350a.jpg)
http://foto.wcn.pl/iger/photos/7350r.jpg (http://foto.wcn.pl/iger/photos/7350r.jpg)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 22 Sierpnia 2017, 20:10:03
...absolutnie tak. Sprzedany za ok. PLN 350...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 30 Sierpnia 2017, 16:31:27
...jeszcze jeden ale czy na pewno z epoki ?  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 03 Września 2017, 19:23:48
...szkoda, ze nie było komentarzy...
teraz coś innego, rozczulającego w swojej prostocie... ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 04 Września 2017, 08:49:24
Obydwa ostatnie fałszerstwa mi się nie podobają.
 
To drugie to wspłóczesna podróba tego:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 04 Września 2017, 09:17:39
...a jednak; na ten drugi to prima vista chyba bym się nabrał  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 05 Września 2017, 18:29:24
...szkoda, ze nie było komentarzy...
teraz coś innego, rozczulającego w swojej prostocie... ;)

Rozumiem, ze werdykt jest FALS?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 10 Września 2017, 16:24:57
...szkoda, ze nie było komentarzy...
teraz coś innego, rozczulającego w swojej prostocie... ;)

Rozumiem, ze werdykt jest FALS?
Chyba dobrze rozumiesz. :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 17 Września 2017, 13:24:54
Zygmunt Batory 1597
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Stanisław w 18 Września 2017, 16:56:53
Prymitywne fałszerstwo na allegro w żywe oczy kłamie ze trojak jest prawdziwy.
http://allegro.pl/trojak-zygmunta-iii-wazy-z-1592-roku-i6964413109.html
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 25 Września 2017, 08:56:48
...szkoda, ze nie było komentarzy...
teraz coś innego, rozczulającego w swojej prostocie... ;)
Może jednak nie do końca fals bo został kupiony za EUR 270...  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 25 Września 2017, 11:36:01
Gwarantuję Ci, że gdyby to było oryginalne mołdawskie bicie to by poszedł za ponad 2k Euro, a tak
ktoś sobie kupił ładną kopię 10 razy taniej.

Niedawno w Czechach w dużo gorszym (choć i tak jak na mołdawskie standardy fantastycznym) stanie poszedł za 1400 Euro:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001
 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 07 Października 2017, 09:51:26
Obydwa ostatnie fałszerstwa mi się nie podobają.
 
To drugie to wspłóczesna podróba tego:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001)


Zupełnie przypadkowo wpadłem na dokładniejsze zdjęcia tej monety; prawda w oczy kole...
(na szczęście jednak to nie ja jestem szczęśliwym posiadaczem  :D)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 13 Października 2017, 10:43:40
...coś smętnie i nudnawo w tym wątku  ;)
dla "poddierżki razgawora" przedstawiam moje dwie nowe zdobycze  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 13 Października 2017, 10:45:51
... i ta druga, niby Wschowa 1598  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Korczaszko w 13 Października 2017, 11:12:59
... i ta druga, niby Wschowa 1598  :)
Bardzo mi się podoba ta wersja Pogoni na Sleipnirze.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 13 Października 2017, 13:00:33
Cytuj
Bardzo mi się podoba ta wersja Pogoni na Sleipnirze.
...świetna asocjacja; bardzo celna ;D
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 10 Listopada 2017, 16:48:25
...intrygująca moneta i aktualnie do kupienia, ale cena zaporowa  :(
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 16 Listopada 2017, 11:24:02
Sporo anomalnych na rewersie ma zamiast daty dokończenie napisu strefowego.
A wariant w ostatnim wersie:
LONI
występuje w A.bd.2b,j,n - ten ostatni najbardziej podobny to powyższego.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 09 Grudnia 2017, 16:00:24
Gabriel Bethlen
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 09 Grudnia 2017, 18:40:21
...jeśli do sprzedania byłbym zainteresowany  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 09 Grudnia 2017, 18:49:38
Zostały już sprzedane. Innym razem nie omieszkam zwrócić Koledze uwagi na rzadsze trojaki ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 09 Grudnia 2017, 21:56:42
Polecam się pamięci Acana  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Stanisław w 10 Grudnia 2017, 12:16:11
Kolejna wpadka Domu Aukcyjnego. Ten trojak to naśladownictwo [ fałszerstwo ], a nie trojak z mennicy Poznańskiej.
https://aukcjamonet.pl/product/8286/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-1600-p-poznan-pcgs-au58-nienotowany
poz.122
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 10 Grudnia 2017, 12:27:23
Albo trzeba wątpić w profesjonalizm pana N. lub założyć, że stało się tak umyślnie bo "naśladownictwo" sprzedaje się gorzej niż "trojak NIENOTOWANY"... ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 10 Grudnia 2017, 12:32:03
I skąd wiedza, że to druga najwyższa nota. Względem czego ???
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Stanisław w 10 Grudnia 2017, 12:54:53
Proszę pana ten trojak jest notowany w katalogu T.Igera. A.00.2.a. Popiersie troszkę inne ,lecz rewers taki sam, jak ten trojak z aukcji.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 10 Grudnia 2017, 14:51:50
Kolejna wpadka Domu Aukcyjnego. Ten trojak to naśladownictwo [ fałszerstwo ], a nie trojak z mennicy Poznańskiej.
https://aukcjamonet.pl/product/8286/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-1600-p-poznan-pcgs-au58-nienotowany
poz.122

Kolejne naśladownictwo przedstawiane u Niemczyka jako nienotowana emisja oficjalna.
Trudno uważać to za kolejną pomyłkę, gdyż literatura istnieje i wystarczy odrobinę dobrej woli by poprawnie go
sklasyfikować, raczej myślę, żę jest to celowe działanie.

Przy okazji dokłądnie ten sam stempel mam w swoim zbiorze i dawno temu go opisywałem:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg50294.html#msg50294 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg50294.html#msg50294)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 12 Grudnia 2017, 19:01:38
A ten trojak?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: odys w 14 Grudnia 2017, 23:11:33
Ciekawe co na to Razwan?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 15 Grudnia 2017, 10:01:38
Kolejna wpadka Domu Aukcyjnego. Ten trojak to naśladownictwo [ fałszerstwo ], a nie trojak z mennicy Poznańskiej.
https://aukcjamonet.pl/product/8286/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-1600-p-poznan-pcgs-au58-nienotowany
poz.122

Kolejne naśladownictwo przedstawiane u Niemczyka jako nienotowana emisja oficjalna.
Trudno uważać to za kolejną pomyłkę, gdyż literatura istnieje i wystarczy odrobinę dobrej woli by poprawnie go
sklasyfikować, raczej myślę, żę jest to celowe działanie.

Przy okazji dokłądnie ten sam stempel mam w swoim zbiorze i dawno temu go opisywałem:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg50294.html#msg50294 (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg50294.html#msg50294)

Właśnie o tym samym pomyślałem. Zastanawia mnie jeszcze to, czy ten trojak nie został wyciśnięty z walca...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Grudnia 2017, 10:18:35
Słuszne spostrzeżenie. Oczywiście, że z walca, a wiadomo, że Poznań tej techniki nie używał.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 15 Grudnia 2017, 10:40:59
Gdyby typować miejsce produkcji to wchodzą: Ryga, Malbork, Kraków (od 1600r. chyba już mieli produkcję walcową), Olkusz, Mitawa (?).
Coś pominąłem?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 15 Grudnia 2017, 11:00:44
Litera G, a konkretnie jej górne zakończenie, charakterystycznie się rozdwaja. Identyczne litery G są na szóstakach z Malborka z 1600r. i szelągach z Malborka z 1601r. Na trojakach z innych mennic litera G wygląda inaczej. Poszlaka, wskazująca na możliwe pochodzenie tego naśladownictwa.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Grudnia 2017, 11:26:32
Raczej szukałbym bardziej na południe. W kierunku Siedmiogrodu.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 15 Grudnia 2017, 13:32:11
...inny numizmat; ciekaw jestem czy Kol. qcho już takie z atrakcyjną datą 1660 (może wzorem jest Kop. 1230 R-7, Iger K.06.4...) widział...  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Grudnia 2017, 14:07:02
Interesujący... Nie widziałem podobnego.

Jak dla mnie wzorem są późniejsze trojaki olkuskie.

Ciekawy napis otokowy na awersie:

S:III.D:G   - pojedyncza S w skrocie imienia - bardzo rzadko  się to spotyka nawet na imitacjach
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 15 Grudnia 2017, 14:35:10
...a rodem z Siedmiogrodu?  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Grudnia 2017, 15:21:10
W tym przypadku zaryzykowałbym inny kierunek : Mołdawia,  Suczawa.

Proszę spojrzeć na imitację :7421 ze stronki http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7352&page=2 (http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7352&page=2)

Rewers stylistycznie jest bardzo podobny, awersowy napis otokowy również, jedynie portret się nie zgadza.

Natomiast ten Igerowy to z portretu oczywiście podróbka Lublina, a skąd inąd wiadomo, że właśnie w Suczawie być może produkowano
takie naśladownictwa.

Tak przy okazji nadmieniam, że te rozważania obarczone są pewnym błędem, gdyż poruszamy się bo dość mrocznym i nieoświetlonym pomieszczeniu.
Każde nowe źródło światła może zweryfikować dotychczasową wiedzę.


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 15 Grudnia 2017, 18:42:20
Raczej szukałbym bardziej na południe. W kierunku Siedmiogrodu.


Czy jest źródło pisane, z którego wynikałoby, że posiadano w Siedmiogrodzie prasę walcową w 1600r. lub wcześniej?
Rewers, tego trojaka jest w zbiorze Igera pod nr 7409 (http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7352&page=2) i co ciekawe, wygląda na to, że również został wyciśnięty z walca. Iger go klasyfikuje jako fałszerstwo, a nie naśladownictwo, ale to akurat dla mnie rzecz drugorzędna.
Ciekawy mnie bardziej odpowiedź na pytanie postawione na początku.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 16 Grudnia 2017, 10:36:41
W tym przypadku zaryzykowałbym inny kierunek : Mołdawia,  Suczawa.

Proszę spojrzeć na imitację :7421 ze stronki http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7352&page=2 (http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7352&page=2)

Rewers stylistycznie jest bardzo podobny, awersowy napis otokowy również, jedynie portret się nie zgadza.

 :) udało mi się nawet znaleźć awers bardzo zbliżony, nawet też z literką S. na początku inskrypcji: pozycja 7325 na http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7323&page=2
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 11 Kwietnia 2018, 08:25:05
https://auction.violity.com/73213337-3-grosha-goroda-klyuchbork-1622-g
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 11 Kwietnia 2018, 19:05:37
 :-\ jakieś sugestie?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Stanisław w 11 Kwietnia 2018, 19:41:20
Słabe zdjęcia. Na rewersie różne litery G.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 11 Kwietnia 2018, 20:59:12
To zdjęcie może jest trochę lepsze.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Stanisław w 12 Kwietnia 2018, 08:38:56
Bez oglądania na żywo Ja bym tej monety nie kupił. Różne,litery G na rewersie. Tlo rozmyte. Brak nawet szczątkowego połysku menniczego.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 17 Kwietnia 2018, 21:26:37
...do sprzedania dwa egzemplarze tego samego "emitenta"...  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 25 Kwietnia 2018, 19:25:34
 :) Moneta ostatnio sprzedana w Allegro. Ciekawa fantazyjna kompozycja herbów
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 25 Kwietnia 2018, 19:28:22
...i jeszcze taka; ale podobną z OKO już chyba widzieliśmy  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 04 Maja 2018, 09:19:56
Czas na dokładkę  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 04 Maja 2018, 09:21:19
i taki jeszcze
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 05 Maja 2018, 20:59:44
Czas na dokładkę  :)
Chyba już trzeci raz w sprzedaży. :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 09 Maja 2018, 14:06:21
i taki jeszcze

To oczywiscie współczesny wyrób wydrapujący oczy swoim pskudztwem.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 11 Grudnia 2018, 18:08:04
...już dawno nikt nic nie dołożył  :(
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 26 Grudnia 2018, 18:28:06
...a takiego już znamy? :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 26 Grudnia 2018, 21:32:58
Chyba z tego samego warsztatu co "Lubelak". Porównajmy rewersy.
(zdjęcie: WCN)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 27 Grudnia 2018, 09:47:59
 :) Tak jest, rewers bardzo podobny!
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Marca 2019, 12:03:28
Co sądzicie o tym trojaku?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 03 Marca 2019, 16:34:21
Z pewnością nie jest to oficjalna emisja.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Marca 2019, 18:22:35
Stawiam na współczesny fals.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Marca 2019, 18:36:31
Również uważam, że tamten trojak nie jest oryginalny. Niestety słaba jakość zdjęcia nie pozwala wiarygodnie ocenić. Może to fals z epoki lub tak, jak piszecie współczesny wyrób.
Na pewno przyda się do zapisania na przyszłość.

To jeszcze dwa dziwnie wyglądające trojaki. ;)
Ten drugi wygląda całkiem dobrze, gdyby nie podejrzany kolor.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 20 Marca 2019, 09:21:17
Ciekawe naśladownictwo trojaka krakowskiego.

Ten od Niemczyka mam już kilka lat w swoim zbiorze.
Ostatnio pojawił się podobny. Awersy właściwie identyczne:
1601a520.jpg
73521986.jpg


Za to rewersy ciekawie inne.
1601r520.jpg
73521985.jpg


- ten mój literkę E w REG ma zdecydowanie niżej nabitą, pierwsze
- "O" w POLONI u mnie jest nabite na wczesniejsze błędne R,
- GROS:ARG vs GROS.ARG,
- kwiatki przy orle i pogoni vs kropki.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 20 Marca 2019, 10:25:37
Ten sam trojak, tylko dodatkowe zdjęcia.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 23 Marca 2019, 10:07:56
...dokładam "dziurawca" niestety, ale interesującego  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 14 Kwietnia 2019, 10:17:05
Czyż nie jestem piękny i godny grzechu?
Tylko ten "Lajkonik" bez ogona...
(trojak, który już wcześniej zwrócił moją uwagę teraz do sprzedania w profesjonalnej firmie za niebagatelna kwotę EUR 549:
https://www.ma-shops.de/pegasus/item.php?id=5605)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Kwietnia 2019, 11:43:59
za niebagatelna kwotę EUR 549:

Ci to mają ceny. Jak mawiał klasyk " mają rozmach ... "
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Marienburg w 21 Kwietnia 2019, 23:33:34
Ciekawe naśladownictwo trojaka malborskiego 1593. 
waga: 1,62 g
średnica: 21 mm
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 22 Kwietnia 2019, 08:19:35
Lewart z ogonem syreny... ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 11 Maja 2019, 06:34:20
Niedawno przegrałem bitwę.

Ktoś sprzątnął mi sprzed nosa takie cudo:

 [ You are not allowed to view attachments ]

Piękne nasladownictwo z przedziwnym snopkiem i napisem POLOX na rewersie.

No cóż do nastepnej potyczki...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 11 Maja 2019, 09:22:48
Szkoda, masz co żałować. A punca "X" fikuśna ;) Natomiast wykonanie całości aż za dobre.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 11 Maja 2019, 09:42:52
...jeśli do sprzedania byłbym zainteresowany  :)

Co prawda inny egzemplarz ;) Cena wyjściowa prawie 4,5 tys zł
  [ You are not allowed to view attachments ]  

A tutaj coś dla Jarka do archiwum:
  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 30 Sierpnia 2019, 16:29:24
... niby Ryga... ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 31 Sierpnia 2019, 10:23:06
Wygląda mi toto na dość porządne odwzorowanie. Nie jest to raczej chałupnictwo. Ciekawe, czy z epoki?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 31 Sierpnia 2019, 17:01:38
Moim zdaniem z epoki, ale ostatnie zdanie jak zwykle należy do Kol. qcho  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 31 Sierpnia 2019, 18:12:49
Moim zdaniem naśladownictwo ryskie z epoki.

Nie widziałem wcześniej ani takiego portretu ani takiej daty z odwróconym Z. Fajna sztuka. Przydałyby się lepsze zdjęcia.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 17 Września 2019, 14:01:49
Wątek byłby niepełny bez pewnej tajemniczej i bardzo urokliwej monety.
Być może nie wszyscy o niej słyszeli a jesli tak to sobie przypomną.

Chodzi o 3 ore wybite w Malborku w 1593 roku:



Nie będę się rozpisywał na temat tej monety. Pod poniższym linkiem opis:

http://www.historiapieniadza.pl/wp/?p=245 (http://www.historiapieniadza.pl/wp/?p=245)

A tutaj zakończenie historii:
http://malbork.naszemiasto.pl/archiwum/1833858,zamiast-do-malborka-wyjatkowe-3-re-trafilo-gdzies-na-wschod,id,t.html?sesja_gratka=038509bf7982aa65cb68029b8e488c81 (http://malbork.naszemiasto.pl/archiwum/1833858,zamiast-do-malborka-wyjatkowe-3-re-trafilo-gdzies-na-wschod,id,t.html?sesja_gratka=038509bf7982aa65cb68029b8e488c81)

3ore.JPG


Historia tej zagadkowej monety zaczyna się XVIII wieku kiedy zmarły w 1717 roku
szwedzki antykwarysta Elias Brenner zostawił po sobie kolekcję monet z tą zagadkową monetą.

W artykule znajduje się zdjęcie drugiego egzemplarza znajdującego się w Kungliga Myntkabinettet ( Królewki Gabinet Numizmatyczny) w Sztokholmie. Egzemplarz ten wybity został tym samym stemplem co ten znany z aukcji. Ma nieco inny krążek  i na rewersie większą odległość między obwódką a rantem krążka na godzinie 6.

Poniżej fragment MAGAZYNU SZWEDZKIEGO TOWARZYSTWA NUMIZMATYCZNEGO z 1978 roku.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tytus w 17 Września 2019, 19:00:35
Fascynująca moneta i bardzo szkoda, że nie znalazła godnego i zasłużonego miejsca w Muzeum w Malborku...
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Stanisław w 17 Września 2019, 19:44:59
Proszę Państwa jak się chce na aukcji coś kupić,to nie należy wcześniej się chwalić ze to taka rzadkość i ma się zamiar to kupić. Muzeum ta monetę by kupiło gdyby to nie było wcześniej nagłośnione w mediach.Należało się chwalić po zakupie ,a nie przed.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 08 Marca 2020, 12:34:51
3 krajcary Cieszyn 1596
  [ You are not allowed to view attachments ]  

Na pewno była wzmianka na temat tych monet w tym wątku, ale może kogoś przy okazji zaciekawi:
http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=2375
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 24 Marca 2020, 22:19:03
W pierwszym odruchu pomyślałem, że to Wschowa. Po przyjrzeniu się lepszym zdjęciom (jak widać, też nie wybitnym) i po konsultacji z p. Stanisławem, uznałem jednak, że jest to chyba trojak anomalny. Na pewno z bardzo dobrego warsztatu. Ciekawe co na to znawcy trojaków anomalnych (kol. qcho).
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 25 Marca 2020, 09:32:34
Bardzo ciekawy trojaczek. Jak najbardziej zgadzam się, że nie jest to oficjalne bicie.

Pełna, nierozdzielona data po lewej stronie herbu Lewart - nie widziałem jeszcze takiej sztuki.
Ciężko mi w tej chwili go dopasować do jakiejś grupy znanych mi wcześniej.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Kwietnia 2020, 00:59:52
Powinny pasować do tematu ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Kwietnia 2020, 08:35:10
Oba typy już się pojawiały na rynku.
Ten drugi był kiedyś na słynnym Pegasusie i potem jeszcze kilka razy się pojawiał.
Jak patrzę na te zdjęcia to mam nieodparte wrażenie, że to może być odlew.
Porównując z Pagaususem stemple wyglądają identycznie jedynie "pęknięcie stempla" jest większe na tym tutaj.
https://www.pegasusauctions.com/y185-poland-sigismund-iii-3-groschen-trojak-quot-1900-quot-for-1 (https://www.pegasusauctions.com/y185-poland-sigismund-iii-3-groschen-trojak-quot-1900-quot-for-1)

Chiciaż ten z WCN wygląda wiarygodnie.
https://wcn.pl/archive/33_0491 (https://wcn.pl/archive/33_0491)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Kwietnia 2020, 11:53:07
Tamte aukcje pamiętam, dlatego wspomniałem o tym trojaku. Też mi się nie podoba powierzchnia monety plus zastanawiąjąca jest "świeżość", a rysa przy koronie i dziurka jakby miały uwiarygodnić. Dlatego zaraz wstawię tego trojaka 1900 i jeszcze pokażę jednego Adama Wacława w wątku o falsach.

Przy okazji zapytam. Opracowywałeś te trojaki, co jest pod 7?
  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Kwietnia 2020, 12:24:31
Co prawda to jest pośmiertny trojak Bocskaia, ale na pewno nie jest to żadne przebicie daty z 1606 na 1607. Takiego trojaka nie było.
Możesz dodać awers?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Kwietnia 2020, 13:50:42
Co prawda to jest pośmiertny trojak Bocskaia, ale na pewno nie jest to żadne przebicie daty z 1606 na 1607. Takiego trojaka nie było.
Możesz dodać awers?

Proszę bardzo plus waga:
  [ You are not allowed to view attachments ]  
  [ You are not allowed to view attachments ]  


A tutaj jeszcze taka monetka:
  [ You are not allowed to view attachments ]  
  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 03 Kwietnia 2020, 15:10:17
Śmieszny ten pseudobydgoszczak :)

Znalazłem jeszcze jeden egzemplarz z 1900 roku. Tutaj pęknięcie stempla jest jeszcze inne.
Porównując te 3 egzemplarze widać, że nie są to te same odlewy. Jednak ten z Violity ( bo zakłądam, że stamtą) ciągle mi się nie podoba.

Co do Bocskaia to te ślady najbardzie by pasowały do jakiejś próby puncowania przed właściwym nabijaniem punc na stemplu. Stąd takie drobne dodatki ?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Kwietnia 2020, 18:58:39
Co do Bocskaia to te ślady najbardzie by pasowały do jakiejś próby puncowania przed właściwym nabijaniem punc na stemplu. Stąd takie drobne dodatki ?

Tylko dlaczego ten zarys zupełnie nie odpowiada... ani cyfrze 7 czy ozdobnika? Czyli rytownik coś robił, ale co? ;)

Po spojrzeniu w kolekcję Igera stwierdziłem, że masz rację. Nie jest aż tak istotne jaka to była próba. Co prawda wstawiam rewers innego władcy i rocznik, ale ma ciekawe poprawki w GROS-ARG
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 04 Kwietnia 2020, 16:49:14
Co to za trojak?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 06 Kwietnia 2020, 21:51:01
Fałszerstwo z epoki z warsztatu bardzo płodnego jak na tamte czasy.

Tutaj inne wyroby:
https://wcn.pl/archive/145502 (https://wcn.pl/archive/145502)
http://iger.wcn.pl/coins?type=44 (http://iger.wcn.pl/coins?type=44) - 7311,7312

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 06 Kwietnia 2020, 22:42:59
Naśladownictwo rewersu litewskiego i awersu ryskiego. Masz rację.
A co powiedzie o tym?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 11 Kwietnia 2020, 18:40:02
Słaby stan, ale chyba ciekawa monetka ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 13 Kwietnia 2020, 12:26:23
Trochę poszukałem, bo miałem wrażenie, że coś podobnego już widziałem. I myślę, że mam.
movil1586.gif


Punca orła i pogoni oraz kroje liter i ogólna konstrukcja tej imitacji wskazuje na pochodzenie z tej samej mennicy.

Mennicy zaawansowanej i bardzo znanej z podrabiania polskich monet - Suczawy.

Bardzo ciekawa sztuka z mega ciekawym rocznikiem - ja tam widzę 1685 ?

Nie do końca wiadomo kiedy przestano bić w Suczawie fałszerstwa. Niektórzy twierdzą, że właśne  około 1685 roku -
opierając się na szelągu z datą [16]85, jednak Mikołajczak twierdzi, że wcześniej - 1673.

Może ten trojaczek jest kolejnym z fantazyjną datą, a może potwierdza teorię o 1685 roku?

Jeszcze taki dodatek: inne fałszerstwa za czasów Ieremiego Moviły sa znacznie bardziej prymitywne - widać, że warsztat dopiero się uczył techniki.
Te dwa - przytoczony przez Norberta i przeze mnie to już zaawansowana techmika, ktróa wskazywałaby na póżniejsze czasy.

Bardzo ciekawe.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Kwietnia 2020, 13:37:01
Wygląda na 1685, ale też może to być inna data. Jarku, jak zwykle interesująca wypowiedź :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: not.ink w 14 Kwietnia 2020, 13:17:01
Dorzucam i ja swoją cegiełkę.
Co Panowie sądzą o takiej ciekawostce?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 14 Kwietnia 2020, 14:37:58
Bardzo popularny typ trojaka anomalnego różniącego się portretami. Cechy wspólne punce orła i pogoni oraz kroje niektórych liter.
Inne przykłady:
 
https://wcn.pl/archive/168417 (https://wcn.pl/archive/168417)
https://wcn.pl/archive/145498 (https://wcn.pl/archive/145498)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 17 Kwietnia 2020, 00:46:05
Tym razem ładne zdjęcie takiego trojaczka
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 17 Kwietnia 2020, 09:24:30
Bardzo ciekawy...
W archiwum mam podobnego - zapewne ta sam produkcja :
 [ You are not allowed to view attachments ]  [ You are not allowed to view attachments ]

Widać, że herbami producent za bardzo się nie przejmował, ale dzięki temu wiemy, że wybito je  za  przynajmniej za panowania Zygmunta III.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 16 Maja 2020, 19:44:25
A taki trojak?

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: dariusz.m w 16 Maja 2020, 22:05:54
A tu zachwycający napis otokowy na awersie:
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 17 Maja 2020, 10:58:41
Przynajmniej do połowy szło dobrze, a potem złośliwy pomocnik nie te punce podał ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 17 Maja 2020, 15:55:37
Rzeczywiście wygląda na puncowany, ale wyraźnie fałszerz nie miał takich punc jak E czy X.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 23 Maja 2020, 00:21:45
Kolejna imitacja trojaka. Mimi dziurki całkiem sympatycznie wygląda ;)

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 27 Maja 2020, 14:41:06
Kiedyś zbierałem tego typu naśladownictwa. Teraz już nie leży to w moim kręgu zainteresowań, ale moneta ciekawa.
  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 27 Maja 2020, 15:36:45
Kolejna imitacja trojaka. Mimi dziurki całkiem sympatycznie wygląda ;)

 
imitacja.jpg


Kolejna sztuka fałszerstwa wybitego przez Stefana Razvana.
Tutaj moje wcześniejsze znaleziska:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg78001.html#msg78001
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 27 Maja 2020, 17:39:55
Wiedziałem, że coś wiesz na ten temat :)

To jeszcze udało mi się zdobyć takie zdjęcie, ciekawe czy już masz w swoim archiwum.

 
3-Grosze.jpg


W załączniku pdf z artykułem, który co prawda jest po rosyjsku, ale może kogoś zainteresuje:
 
* moldavskie-monet-kontsa-xiv-pervoy-treti-xv-vv-osobennosti-rasprostraneniya.pdf


moldavskie-monety-kontsa-xiv-pervoy-treti-xv-vv-osobennosti-rasprostraneniya

I jeszcze link do forum, gdzie jest też wzmianka o władcy którego wymienił Jarek qcho.
https://www.theapricity.com/forum/showthread.php?18872-Money-in-Romania

 
t_t1_001_t.gif






Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 27 Maja 2020, 22:09:53
Dodatkowe zdjęcia pokazywanej już monety, ale może komuś się przydadzą.

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 05 Czerwca 2020, 22:22:54
Nie pamiętam, czy już gdzieś nie pokazywałem tego trojaka. Mam nadzieję, że nie ;)

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Czerwca 2020, 21:17:29
Anomalny czy jakieś naśladownictwo?

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 13 Czerwca 2020, 22:42:13
Anomalny czy jakieś naśladownictwo?

 
L.jpg


Według mojego kryterium anomalny.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 14 Czerwca 2020, 18:34:48
Imitacja z epoki czy fałszerstwo imitacji?  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 14 Czerwca 2020, 20:58:30
Myślę, ze raczej fałszerstwo współczesne. Wygląda na odlew. A czego to fałszerstwo, to chwilowo nie wiem, bo nie znam suczawskich fałszerstw tej monety.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Czerwca 2020, 10:30:03
Imitacja z epoki czy fałszerstwo imitacji?  ;)

Też nie podoba mi się wykonanie tej monety. Jesli to odlew to być może oryginał gdzieś istnieje a to samo w sobie jest ciekawe, bo
mamy tutaj kuzyna tego fałszerstwa:
 [ You are not allowed to view attachments ]
A jest to mołdawskie fałszerswo Ieremiego Moviły
http://romaniancoins.ancients.info/ieremiamovila.htm (http://romaniancoins.ancients.info/ieremiamovila.htm)


Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 15 Czerwca 2020, 13:16:30
Według podanego przez Ciebie linku
Cytuj
In the treaty signed with Poland, Ieremia Movila obtained the right to issue coins according to the Polish standard (the same weight, purity and value) - probably to make the coins accepted as a mean of payment in Polish lands.
The coins attributed to Ieremia Movila mimic the Polish 3 groats coins, but bearing on the reverse an auroch head in an oval shape. On the obverse these coins have the name and portrait of various Polish kings from that era.
These coins are named "Moldavian-Polish coins" and were issued in the 1597-1600 interval (according to the last oppinions), regardless of the year on the coin. In the Polish numismatic literature these coins are considered as forgeries from that era, or Moldavian imitations (see Hütten Czapski).

Z tego by wynikało, że Jeremiasz miał legalne prawo do bicia tych monet nadane przez króla polski, więc de facto nie było to fałszerstwo.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 15 Czerwca 2020, 15:51:12
Też to czytałem i pewnie trafniej by było je nazywać imitacjami, choć cięzko sobie wyobrazić, że były one oficjalnie uznawane
biorąc pod uwagę ten bałagan w datowaniu,  portetach i tytulaturze.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 15 Czerwca 2020, 17:16:02
Pozwolę sobie pomęczyć Panów dodatkowymi pytaniami.
Czy aby mimo wszystko nie jest to oryginał z nietypowo łuszczącą się warstwą posrebrzenia?
Moneta prezentuje się lepiej niż na zdjęciu i ma zupełnie przyzwoity dźwięk.
Pochodzi też ze starego zbioru kiedy to raczej chyba jeszcze imitacji nie próbowano fałszować bo zbierających takowe chyba nie było wielu.

Inaczej: czy na rynku dzisiejszym takie ewidentne "odlewy" są znane?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 15 Czerwca 2020, 17:40:12
Pozwolę sobie pomęczyć Panów dodatkowymi pytaniami.
Czy aby mimo wszystko nie jest to oryginał z nietypowo łuszczącą się warstwą posrebrzenia?
Moneta prezentuje się lepiej niż na zdjęciu i ma zupełnie przyzwoity dźwięk.
Pochodzi też ze starego zbioru kiedy to raczej chyba jeszcze imitacji nie próbowano fałszować bo zbierających takowe chyba nie było wielu.

Inaczej: czy na rynku dzisiejszym takie ewidentne "odlewy" są znane?

Jeśli o mnie chodzi to wygląda mi na odlew, z wierzchu posrebrzany. Nie kojarzę z literatury, żeby fałszerze z epoki odlewali trojaki. Grosze z lat 1610-1611 jak mnie pamięć nie myli, były fałszowane w Cieszynie, w posrebrzanej miedzi, ale nawet one były wybijane.
Gabinety numizmatyczne nabierają się czasem na odlewy, a dodatkowo potrafią prezentować je eufemistycznie jako ciekawostki lub naśladownictwa. Na szczęście jeszcze reagują, gdy zwraca się im uwagę.
Przykład tutaj http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13921.msg105566.html#msg105566
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 15 Czerwca 2020, 18:02:01
Czy aby mimo wszystko nie jest to oryginał z nietypowo łuszczącą się warstwą posrebrzenia?
Srebrzenie monety wskazuje na fałszerstwo, gdyż oryginalne monety nie były srebrzone, co najwyżej bielone.
W najlepszym wypadku mogło by to być fałszerstwo z epoki ze złażącym srebrzeniem, ale te wszystkie kropelki na powierzchni przemawiają przeciwko temu.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 15 Czerwca 2020, 18:36:37

Inaczej: czy na rynku dzisiejszym takie ewidentne "odlewy" są znane?

Przykład tutaj: https://wcn.pl/eauctions/200116/details/131410/Polska-FALSZERSTWO---trojak-1582  i na tym kończę, żeby nie zaśmiecać wątku; Na Forum nietrudno znaleźć przykłady falsyfikatów bardzo tandetnych i całkiem udanych;
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 15 Czerwca 2020, 18:51:11
Chyba nie do końca zostałem zrozumiany: fałszerstw na rynku nie brakuje o czym trudno nie wiedzieć!
Mnie chodzi o to czy widzieliście Panowie fałszerstwa imitacji czy inaczej powiedziawszy fałszerstwa naśladownictw z epoki  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 16 Czerwca 2020, 08:58:25
Niestety od jakiegoś czasu juz sie pojawiają. W tym wątku już kiedyś prezentowane.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 20 Czerwca 2020, 19:06:51
Trudno powyższe kwestionować...  :-[

U Niemczyka poszedł ładny: https://aukcjamonet.pl/product/30733/zygmunt-iii-waza-trojak-anomalny-1598-lublin-nienotowany
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 20 Czerwca 2020, 21:26:49
Co o tym myślicie?

Część liter odwrotnie nabita, wymyślone słowa i brak daty.

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 01 Lipca 2020, 09:26:47
Jestem Poznaniak czy tylko udaję?  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: modsog w 01 Lipca 2020, 11:10:42
Ciekawe jedynki w dacie :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 01 Lipca 2020, 16:06:09
Może jakiś znawca i pasjonat tematu oceni tę monetę; moim zdaniem pochodzi ona z autentycznie dobrego warsztatu i twórca posłużył się dokładnie wzorcem trojaka poznańskiego 1601.
Nie można się doszukać błędu w inskrypcji (nawet układ kropek jest bardzo podobny) i też punca jedynki jest zbliżona do oryginału.  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 03 Lipca 2020, 16:47:52
Jestem Poznaniak czy tylko udaję?  ;)

Udaje Poznaniaka. To może być nielegalny wyrób ówczesnej mennicy ( w co wątpię, ale nie wykluczam), fałszerstwo z epoki lub współczesna podróba (to mi bardziej pasuje);
Na pewno nie jest to wyrób hurtowy, że tak się wyraże, bo widzę go po raz pierwszy. W zbiorach T.Igera, notowaniach aukcyjnych nie widziałem takiej monety.
Nie można go zakwalifikować do trojaków anomalnych, bo widać symbol mennicy P, datę, znaki mennicze, herb Lewart; Niby wszystko ok.

Jak się przyjrzeć, to widać, że punce Pogoni, Orła, snopek Wazów, Lewart - w trojakach oryginalnych z mennicy poznańskiej są zupełnie inne niż tutaj.
Litera S w GROS jest całkowicie odmienna. Tu wygląda jakby sklejona z 2 połówek;

Kształt żadnej z liter na monecie nie jest taki sam jak w oryginale, co sugeruje, że nie wykonano tej monety w mennicy poznańskiej, gdyż do wykonania stempli trzeba by zrobić zupełnie nowe punce każdego elementu rysunku, czyli liter, portretu, korony, herbów, ozdobników. Te punce pojawiłyby się prędzej czy później na innej/innych monetach z Poznania, a tak nie jest.
Cyfrą 0 w dacie jest litera O. W oryginale datę bito mniejszą czcionką niż tekst, a cyfra 0 była cyfrą, nie literą.
Łatwo to sprawdzić, bo w roczniku 1601 w Poznaniu funkcjonował w zasadzie jeden wzorzec trojaka;

Cyfra 1 w dacie wygląda identycznie, tak jak tutaj: https://wcn.pl/archive/39_0360?q=trojak+anomalny&page=3, ale pozostałe elementy rysunku są już inne.
Litery na awersie i rewersie są takie same, więc stemple awersu i rewersu powstały w jednym warsztacie.
Portret króla nie bardzo jest do czego przyrównać, także biorąc pod uwagę inne roczniki trojaków z Poznania i Wschowy.

Pozdrawiam

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 03 Lipca 2020, 18:37:34
Trudno powyższe kwestionować...  :-[

U Niemczyka poszedł ładny: https://aukcjamonet.pl/product/30733/zygmunt-iii-waza-trojak-anomalny-1598-lublin-nienotowany

Jeśli chodzi o ten trojak anomalny, to w zbiorze WCN T.Igera pod nr. 7442 i 7336 są trojaki anomalne/fałszerstwa z tym samym portretem króla. Mają jednak inne rewersy. Można sobie porównać kroje czcionek, rozetki etc.

Na marginesie, to jest chyba ta sama moneta, co sprzedana na WCN w grudniu 2019 https://wcn.pl/archive/192529?q=trojak+anomalny, tylko wyczyszczona.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 03 Lipca 2020, 21:56:07
Szkoda tylko, ze ją czyściciel porysował kolo nosa.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 03 Lipca 2020, 23:13:14

"Udaje Poznaniaka. To może być nielegalny wyrób ówczesnej mennicy ( w co wątpię, ale nie wykluczam), fałszerstwo z epoki lub współczesna podróba (to mi bardziej pasuje);
Na pewno nie jest to wyrób hurtowy, że tak się wyraże, bo widzę go po raz pierwszy. W zbiorach T.Igera, notowaniach aukcyjnych nie widziałem takiej monety."



Ten mój "Poznaniak" wydaje mi się w dużym stopniu podobny do pozycji 7303 i 7306 w zbiorze Igera: http://iger.wcn.pl/coins?type=44
Oczywiście abstrahując od "P"...  :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 04 Lipca 2020, 08:50:49
Dobrze Pan wycelował  ;).
7303
Portret króla jest podobny do portretu z pańskiego trojaka.
Nie zaryzykuję stwierdzenia, że to ta sama punca, bo trochę noc i wąs są inne oraz przed uchem jest wyraźny zarost, ale podobieństwo jest.
Na rewersie litera G oraz cyfra 1 w dacie, wyglądają na identyczne z tymi z pańskiego trojaka.
Pogoń choć podobna to raczej nie jest z tej samej puncy.
Na tym podobieństwa się kończą.
7306 nie ma niczego wspólnego z pańskim trojakiem.

Oba przykłady z kolekcji T.Igera zostały umieszczone w dziale fałszerstwa/anomalne/naśladownictwa, gdyż zdecydowanie odbiegały stylistycznie oraz jakościowo od "standardowych" trojaków z mennic królewskich.

PS: trzeba by sprawdzić skład stopu na spektrometrze. Wagę, średnicę i grubość krążka jest Pan w stanie podać?
W pańskim trojaczku w miejscu litery R w RPO była prawdopodobnie dziurka, którą załatano. Widać ją na awersie na kryzie po lewej stronie, przy literze M.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 06 Lipca 2020, 20:48:48
Oba typy już się pojawiały na rynku.
Ten drugi był kiedyś na słynnym Pegasusie i potem jeszcze kilka razy się pojawiał.
Jak patrzę na te zdjęcia to mam nieodparte wrażenie, że to może być odlew.
Porównując z Pagaususem stemple wyglądają identycznie jedynie "pęknięcie stempla" jest większe na tym tutaj.
https://www.pegasusauctions.com/y185-poland-sigismund-iii-3-groschen-trojak-quot-1900-quot-for-1 (https://www.pegasusauctions.com/y185-poland-sigismund-iii-3-groschen-trojak-quot-1900-quot-for-1)

Chiciaż ten z WCN wygląda wiarygodnie.
https://wcn.pl/archive/33_0491 (https://wcn.pl/archive/33_0491)

Na stronie 21 tego tematu wstawiłem zdjęcia trojaka z wymyśloną datą 1900.  Qcho przypomniał inne przykłady. Moneta pojawiła się na e-aukcji WCN. Co teraz myślicie?
https://wcn.pl/eauctions/200716/details/143093/Polska-nasladownictwo-trojaka-malborskiego-z-pomylona-data-1900

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Ł.Cieśla w 07 Lipca 2020, 18:33:40
Jestem sceptycznie nastawiony, żeby nie powiedzieć, negatywnie. Tło mi się bardzo nie podoba oraz litery R na rewersie.
Nie zamierzam do niej startować, zostawiam ją chętnym.
PS: Marienburg się wypowiadał w tej materii?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 16 Lipca 2020, 20:08:04
Jestem sceptycznie nastawiony, żeby nie powiedzieć, negatywnie. Tło mi się bardzo nie podoba oraz litery R na rewersie.
Nie zamierzam do niej startować, zostawiam ją chętnym.
PS: Marienburg się wypowiadał w tej materii?

Marcin się nie odzywał, zapracowany;)

Również moneta mi się nie podoba.
---------------------------------------------------

Kiedyś już wstawiałem zdjęcie poniższego trojaka, ale wtedy była to bardziej miniaturka. Pytałem o datę, bo nie można było dostrzec. Na tym zdjęciu widać zarys daty.
  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 05 Września 2020, 12:39:41
Takie dwa trojaki:

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 05 Września 2020, 13:45:37
Jestem sceptycznie nastawiony, żeby nie powiedzieć, negatywnie. Tło mi się bardzo nie podoba oraz litery R na rewersie.
Nie zamierzam do niej startować, zostawiam ją chętnym.
PS: Marienburg się wypowiadał w tej materii?

Marcin się nie odzywał, zapracowany;)

Również moneta mi się nie podoba.
---------------------------------------------------

Kiedyś już wstawiałem zdjęcie poniższego trojaka, ale wtedy była to bardziej miniaturka. Pytałem o datę, bo nie można było dostrzec. Na tym zdjęciu widać zarys daty.
  [ You are not allowed to view attachments ]  
Ten sam warsztat i data wyraźna  ;D
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 10 Października 2020, 14:19:02
Taki wesoły cudak ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Mandaryn w 10 Października 2020, 16:17:59
Wesoły cudak. Powstały by zaspokoić kaca?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 10 Października 2020, 20:12:40
Rozczulający w swoim naiwnym liternictwie... :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: mirek-1973 w 13 Października 2020, 21:54:33
Witam,czy to też jest imitacja trojaka?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 13 Października 2020, 22:43:43
Nie.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Października 2020, 23:12:21
Witam,czy to też jest imitacja trojaka?

Pańska moneta to trojak z mennicy szwedzkiej wybity w okupowanym Elblągu. O czym świadczy widoczny napis na rewersie - SVEC. Z roku 1632 lub 33.
Tutaj podobne monety z kolekcji Igera:
http://iger.wcn.pl/coins?type=89
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: mirek-1973 w 14 Października 2020, 09:05:51
A czy mógłbym się dowiedzieć co to jest za typ?z góry dziękuję
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 14 Października 2020, 10:08:55
Po pierwsze zdjęcia są bardzo słabej jakości. Po drugie sama moneta jest w złym stanie. Chociaż akurat trojaki elbląskie Gustawa często są tak zachowane. Powyższe czynniki uniemożliwiają odpowiedź – jaka to konkretnie moneta. Biorąc pod uwagę katalog Igera to będzie:
E.32.1 stopień rzadkości R
E.33.1 stopień rzadkości R5


Tak jak wcześniej napisałem, moneta na pewno wyszła z mennicy koronnej (szwedzkiej) o czym świadczy napis na rewersie SVEC. Proszę samemu pod lupą poszukać ostatniej cyfry w dacie. Jednak jeśli jest niewidoczna to należy opisać monetę jako 163? I przypisać do rocznika ’32.
Tutaj ma Pan temat dotyczący trojaków Gustawa Adolfa, ale z mennicy miejskiej:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9667.0.html
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: mirek-1973 w 14 Października 2020, 10:19:03
Dziękuję 👍data jest 63
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 14 Października 2020, 10:55:45
Na stemplach tych monet data zawsze była pełna. Czyli 1631, 1632, 1633.  Jedynie w przypadku złego wybicia, uszkodzenia monety staje się nieczytelna. Dlatego powinien Pan uznać, że trojak to E.32.1  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: mirek-1973 w 14 Października 2020, 15:25:27
Dziękuję za wyjaśnienia, pozdrawiam
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Paweł 1261 w 20 Października 2020, 21:52:10
W wątku kolega Qcho opisuje już ten typ imitacji:



Znane są dwa typy imitacji trojaków bitych przez mołdawskiego hospodara Stefana Razvana.

Typ I - z popiersiem na awersie. Tutaj wyróżniamy dwa podtypy:

(...)

- z samym herbem Mołdawii na rewersie ( datowany na 1581):


Pozwoliłem sobie powielić omówioną sztukę bo moneta, mimo dziurki, w stanie przyzwoitym.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 21 Października 2020, 08:51:12
W kwietniu wypłynęła pierwszy raz już nie pamięm gdzie ją widziałem, ale zdjęcia mam zapisane.
Mozna wiedzieć gdzie teraz jest oferowana ?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 21 Października 2020, 09:43:39
W kwietniu wypłynęła pierwszy raz już nie pamięm gdzie ją widziałem, ale zdjęcia mam zapisane.
Mozna wiedzieć gdzie teraz jest oferowana ?

Dokładnie w maju pokazywałem ;)

Kolejna imitacja trojaka. Mimi dziurki całkiem sympatycznie wygląda ;)

 
imitacja.jpg


A co sądzisz o tym trojaku z aukcji GNDM 12:
https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/996/lot/360/siedmiogrod-nasladownictwo-trojaka-malborskiego-zygmunta-iii-wazy
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Paweł 1261 w 21 Października 2020, 16:54:44
Nie zauważyłem jej wcześniej, wybaczcie zdublowanie.

W kwietniu wypłynęła pierwszy raz już nie pamięm gdzie ją widziałem, ale zdjęcia mam zapisane.
Mozna wiedzieć gdzie teraz jest oferowana ?

Pewnie:
https://www.sixbid.com/en/solidus-numismatik/7898/mittelalter-europa/6463623/moldau-frstentum-jeremia-movila
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 06 Listopada 2020, 13:03:03
Utworzyłem nowyx wątek dla pytań o trojaka  i wileńskiego 1582 a krakowskiego 1622 przyłączyłem do wątku o popularesach z Krakowa.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 20 Stycznia 2021, 15:56:06
Trzy numizmaty Anno Domini 1601...  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: modsog w 22 Stycznia 2021, 17:31:47
Ja to tylko tu tak zostawię ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 22 Stycznia 2021, 20:35:57
 :) Całkiem ładny, a ktoś sobie sporo trudu zadał względnie dokładnie kopiując zbroję i kryzę królewską trojaka malborskiego. Gorzej z samą  twarzą, która nie grzeszy urodą. Produkt wyraźnie gorszej jakości niż te poprzednie z mojego postu, w których pierwszy i trzeci pochodzą prawdopodobnie z jednego warsztatu a rzemieślnik posługiwał się puncami.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: qcho w 22 Stycznia 2021, 22:04:40
Ja to tylko tu tak zostawię ;)
Niestety ale nieładnie pachnie współczesną produkcją. 
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 22 Stycznia 2021, 23:26:17
Współczesna produkcja czy współczesna reprodukcja imitacji z epoki?  :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Tuk Tukat w 23 Stycznia 2021, 00:43:58
Współczesna produkcja czy współczesna reprodukcja imitacji z epoki?  :)

Współczesny falsyfikat imitacji trojaka.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 26 Stycznia 2021, 10:25:51
...a ten może chyba konkurować w kategorii najdroższy: PLN 7590  :)
https://archiwum.niemczyk.pl/auction/25/148/zygmunt-iii-waza-trojak-1607-krakow-nienotowany
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: odys w 26 Stycznia 2021, 14:51:22
.... nienotowany ponieważ wybito zaledwie kilka sztuk :)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 30 Stycznia 2021, 16:29:43
Taki śmieszek ;)

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 30 Stycznia 2021, 20:21:52
Pamiątkowa emisja pośmiertna  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 06 Lutego 2021, 13:43:55
Na aukcji u Kunkera wystawiona jest ciekawa moneta, która naśladuje polskiego trojaka.
Joachim II Hector, Frankfurt 1553.
Podobny trojak był wystawiony na 12 aukcji GNDM, qcho pewnie napisze coś więcej na ten temat. ;)

https://aukcje.gndm.pl/pl/auction/996/lot/5331/niemcy-brandenburgia-joachim-ii-hector-trojak-frankfurt-1553-bardzo-rzadki

https://www.sixbid.com/en/fritz-rudolf-kuenker-gmbh-und-co-kg/8214/die-kurfrsten-von-brandenburg-aus/6775018/kurfrst-joachim-ii-hector-1535-1571

Mnie zaciekawiło użycie innych punc. Np. A czy R

  [ You are not allowed to view attachments ]  

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 06 Lutego 2021, 22:16:32
Wstawiam zdjęcie, które lepiej pozwoli zaprezentować różnice punc.

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 08 Lutego 2021, 20:10:24
Ja to tylko tu tak zostawię ;)

Dodam inne zdjęcie ściągnięte z jednej z grup na fb. Jak widać, tutaj moneta lepiej się prezentuje.

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: rubinowakrew w 09 Lutego 2021, 16:33:46
Czyżby naśladownictwo naśladownictwa ??

https://www.ebay.pl/itm/Hungary-Transylvania-1596-Silver-3-Groschen-Sigismund-Bathory/203263857704
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 26 Lutego 2021, 22:40:28
Na facebooku’u firmy PDA została pokazana ciekawa moneta, której portret oraz specyficzny herb na rewersie wzbudzał myśl – przecież już widziałem coś takiego.

Cytuj
Imitacja trojaka koronnego z 1607. Zaawansowany technologicznie produkt tłoczony w wyspecjalizowanym warsztacie na walcarce, dobre srebro wagi 2,15 g. Profesjonalnie przygotowane walce cięte przez fachowca. Świetny, poprawny styl, kapitalnie zrobiona korona i popiersie królewskie, a najistotniejsze, to herb emitenta na bazie którego można pokusić się o zidentyfikowanie zleceniodawcy.
Aukcja 18, marzec 2021, Poznańskie Dom Aukcyjny, Sergiusz Stube

Poszukałem i znalazłem wcześniejsze posty z podobnymi trojakami:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg59179.html#msg59179

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,5546.msg65917.html#msg65917

Proszę samemu spojrzeć. Natomiast egzemplarz z aukcji PDA18 to moneta z okładki tego katalogu:

  [ You are not allowed to view attachments ]     [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: modsog w 20 Marca 2021, 11:52:07
A co Panowie powiedzą o tym?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 11 Maja 2021, 08:52:34
 :) Zaskakująco drogo sprzedany na Violity; >USD 1000
https://auction.violity.com/107955847-troyak-1585/
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Triplex w 12 Maja 2021, 07:19:27
Ciężko to nazwać imitacją, ale na violity w jednym z lotów był taki moniak.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Booboo w 29 Maja 2021, 23:31:29
Szanowni trojakowcy,

To zupełnie nie moja działka. Czy ktoś może potwierdzić, że moneta ze zdjęcia to oryginał?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 13 Lipca 2021, 09:45:49
 :) Odświeżam wątek dokładając naśladownictwo krakowskie
https://auctions.coins.ee/lot/show/24486
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Igvar w 19 Lipca 2021, 17:49:18
Witam
  [ You are not allowed to view attachments ]    [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 20 Lipca 2021, 09:12:10
Ciekawy! Ktoś starał się uporczywie o włączenie Transylwanii do Królestwa Polskiego ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 20 Lipca 2021, 22:23:15
Próbne 3 grosze wybite w Rewalu ( dzisiejszy Tallin).

Moneta obecnie znajduje się w Królewskim Gabinecie Monet w Sztokholmie.

Pochodzi z prywatnej kolekcji Georga Wolfganga von Franckena, który sprzedał ją niejakiemu
Svenowi Svenssonowi.

Jakiś czas temu była dosyć ożywiona dyskusja w Szwecji na jej temat. Niby powinna nie istnieć, co świadczyłoby o tym, że to falsyfikat, ponieważ w 1594 roku Zygmunt III wydał rozporządzenie, że Rewal powinien zaprzestać bicia swojej
monety i przejść na szwedzki system monetarny.

Jednak odnaleziono dokumenty ( w magsitracie Tallińskim) świadczące o tym, że notabene znany u nas bardzo dobrze Hans Suppel (Stippelt ) - ówczesny mincerz rewalski- skarżył sie królowi w temacie problemów z wymianą pieniądza na tamtych terenach. Chodziło o wywożenie dobrej monety rewalskiej i przetapianie jej na gorszą ryską i litewską.

Było to gdzieś na początku 1596 roku i zaradzić temu miałoby bicie nowej monety 3-groszowej, która oparłaby się napływającej z Rygi i Litwy masy trojakowej.  Po otrzymaniu wstępnej zgody wygrawerował ręcznie stemple do próbnego bicia.

Niestety szwedzki system monetarny zalał całkowicie Rewal i nie pozwolił na dalsze tego typu zabawy.

Trojak jest przedstawiony w katalogu Igera Re.96.1

Znany z jednego egzemplarza.

Może kogoś zainteresują informacje zawarte w szwedzkim czasopiśmie plus zdjęcie awersu z okładki i niestety gorszej jakości obie strony monety.

  [ You are not allowed to view attachments ]  

  [ You are not allowed to view attachments ]  

https://numismatik.se/pdf/snt32009.pdf
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pablo77 w 08 Sierpnia 2021, 17:33:36
Taki falsik z epoki.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 08 Sierpnia 2021, 20:05:42
 :) Pokraka ponadprzeciętnej urody!
"Numizmat", który jak czarny Piotruś z mieszka do mieszka wędrował... ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Koala w 10 Sierpnia 2021, 15:12:13
Witam.
Poniżej kolejny falsik, mam wrażenie, że z epoki, choć zastanawiam się czy to nie odlew.
Dziękuję za opinie i pozdrawiam
Paweł
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 04 Grudnia 2021, 17:18:53
Taki trojaczek:

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 22 Stycznia 2022, 20:12:23
Kolejne zdjęcie. Co myślicie o tym trojaku? U mnie wzbudza pewne wątpliwości czy na pewno jest to fałszerstwo z epoki. Czy może współczesny wyrób.

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 21 Lutego 2022, 21:00:27
Stylistycznie całkiem niezły.

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 31 Marca 2022, 10:00:59
 :) Bardzo staranna i pięknie zachowana imitacja Olkusza. Chyba już gościła w tym wątku: https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-trojak-anomalny-1596-rzadkosc/1173504
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 09 Czerwca 2022, 19:02:59
  :) Chyba pora, aby coś dołożyć do tego nobliwego wątku mimo mało atrakcyjnej dziury...  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 24 Lipca 2022, 17:25:42
 :) Zdobyłem (prawie) Olkusz i to jeszcze (prawie) jak 1599 r., ale bez daty! ;)
Widział ktoś już takiego?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: lukkaszga w 24 Lipca 2022, 21:30:06
:) Zdobyłem (prawie) Olkusz i to jeszcze (prawie) jak 1599 r., ale bez daty! ;)
Widział ktoś już takiego?

nie, ale wygląda kozacko. mam nadzieję że udało się nabyć, to będę zazdrościł :)

też coś dorzucę od siebie, bo od jakiegoś czasu mój zbiór specjalizuje się w falsach trojaków.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 24 Lipca 2022, 23:28:04
 :) Olkusz 96 kapitalny; ktoś bardzo się starał!
PS Jest mój; "prawie" odnosiło się do "Olkusza# a nie do "zdobyłem"
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: lukkaszga w 04 Grudnia 2022, 21:30:04
co sądzicie o tym trojaku? niedługo będzie licytowany na Onebid
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 05 Grudnia 2022, 06:34:35
Nie wiem jak go zakwalifikować. Zdecydowanie nie z oficjalnej mennicy polskiej.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 05 Grudnia 2022, 09:30:38
 :) Brak kolegi qcho, który w kwestii fałszerstw i naśladownictw z epoki zwykł mieć decydujące zdanie...
Prawdopodobnie, jeśli postawimy na Siedmiogród & Bałkany to nie zrobimy dużego błędu ;)
Warsztat niezły z większością puncowanych liter (ale rozkosznie skomponowane "N" w POLONI!) a już herby fantazyjnie cięte od ręki.
Jeśli porównamy z pierwszą monetą poniżej to robota niezłego fachmana.
Natomiast porównując z tą drugą to żałosna partanina...

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 26 Marca 2023, 12:05:35
Śmieszny mętlik ;)

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: cancan w 03 Kwietnia 2023, 15:57:49
Biorąc pod uwagę ilość imitacji trojaków ZIIIW w porównaniu ze Stefanem Batorym, proponuje wydzielić tego drugiego z wątku i stworzyć oddzielny watek dla niego. Jest tam kilka ciekawych serii, o których niewiele wiadomo.

Ktoś ma jakieś zastrzeżenia czy inne pomysły?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 03 Kwietnia 2023, 19:55:15
Z jednej strony jest to sensowny pomysł. Chociaż wymaga sporo wysiłku, bo wypadałoby wydzielić każdy post zawierający trojaki przypominające Batorego.
Tylko jest pewne ale... co zrobić z monetami, które są mieszanką... portret Batory/napis SIG/czy data przypadająca na okres panowania innego władcy niż wskazuje na to sam portret?
Dlatego jeśli spojrzymy na usytuowanie tego tematu bezpośrednio w dziale - Polska Królewska. To przecież odnosi się to do większego czasu niż jedno tylko panowanie. ;)

Można przypiąć wątek na górze, bo jego rozmiar zasługuje na to.  ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 12 Maja 2023, 09:21:25
W opisie sugerują, że naśladownictwo z Transylwanii lub Mołdawii

Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 18 Maja 2023, 12:56:28
 :) A tu trojak "ryski": rocznik w rozziewie z władcą ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Koala w 18 Maja 2023, 19:31:13
Witam.
Biorąc pod uwagę "wężowe" (ja to tak nazywam) zakończenie niektórych liter (S,G), gwiazdki czy lilijkę widywane już w bałkańskich naśladownictwach, ja roboczo zakładam, że monet stamtąd pochodzi.
Pozdrawiam
Paweł
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Koala w 20 Lipca 2023, 19:21:32
p.s. Poniżej ostatni, nadgryziony zębem czasu, fals (wg. mnie) trojaczka i moje pytanie, czy coś takiego ktoś z szanownych kolegów już spotkał.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Paweł
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 21 Lipca 2023, 22:38:33
 :) Ze względu na inskrypcję wzorowaną na wileńskiej i herb Chalecki względnie zbliżona jest moneta do tej na fotografii w katalogu Igera jako A.98.1.
Trojak poniżej już tylko poprzez ten herb, albowiem inskrypcja już koronna.

PS. Ciekaw jestem zdania Kolegów dotyczącego technologii wybicia tej monety: stempel versus walec :-\
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Koala w 23 Lipca 2023, 15:35:11
Witam.
Rzeczywiście tem z 98 trochę zbieżny, a co do bicia, to ślady rozchodzą się jak słoneczko, czy są równoległe.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Salemmtg w 23 Lipca 2023, 18:57:16
Walec
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 13 Listopada 2023, 09:34:53
 :) Ten walor sprzedał się całkiem nieźle: https://allegro.pl/oferta/zygmunt-iii-waza-trojak-anomalny-bez-daty-wysmienity-14603193079
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: lukkaszga w 13 Listopada 2023, 15:28:04
Trojak sprzedawany był na ostatniej aukcji Niemczyka i albo nie został wykupiony albo pierwsze i jedyne postąpienie zostało wykonane przez DA (startował na aukcji od 1200zł). Sądziłem że teraz na allegro pójdzie taniej (max 750zł), ale niezbadane są umysły kupujących. W każdym razie cieszy że fałszerstwa trojaków zyskują coraz większą popularność.
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 18 Listopada 2023, 15:23:39
 :) Ta zacna imitacja St. Batorego też powinna znaleźć się w tym wątku: https://wcn.onebid.pl/pl/monety-trojak-nasladownictwo-z-epoki-1589-stylizowany-na/1940279
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 18 Listopada 2023, 15:31:56
 :) i jeszcze taki "poznaniak" https://wcn.onebid.pl/pl/monety-trojak-anomalny-9-1595-stylizowany-na-egzemplarz/1940305
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: modsog w 04 Grudnia 2023, 21:44:32
Chyba imitacja ale nie jestem pewien ;)
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 05 Grudnia 2023, 17:40:43
 :) Raczej nie miałbym wątpliwości, że to imitacja. Ile Waży?
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 09 Grudnia 2023, 17:49:57
 :) Udało mi się do powyższego trojaka dotrzeć więc sobie sam odpowiem: 1.7 g a więc sporo za mało!
Poniższy artefakt naśladujący trojaka ryskiego ZIIIW ale z roku 1566 co ciekawsze ma sporą nadwagę i waży 2.7 g :D
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: pasjonatort w 13 Grudnia 2023, 20:08:36
Dwa zdjęcia.

  [ You are not allowed to view attachments ]  

  [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: lukkaszga w 30 Grudnia 2023, 12:17:35
Ciekawe fałszerstwo trojaków cieszyńskich Adama Wacława.
 [ You are not allowed to view attachments ]
 [ You are not allowed to view attachments ]
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: not.ink w 27 Stycznia 2024, 10:49:28
Takiego jeszcze nie widziałem, wydaje się ciekawy  :nerd:
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: Phoenix w 28 Stycznia 2024, 23:28:07
 :) Osobliwie archaiczny i zbarbaryzowany portret, szkoda że egzemplarz niekompletny
Tytuł: Odp: Na tropie imitacji trojakowych.
Wiadomość wysłana przez: not.ink w 11 Lutego 2024, 08:57:08
Kogoś fantazja poniosła..