TPZN - Forum numizmatyczne

Pieniądz w Polsce => Polska Królewska => Do 1506 => Wątek zaczęty przez: lopciu w 24 Marzec 2014, 20:53:50

Tytuł: Ternar Jagiełły
Wiadomość wysłana przez: lopciu w 24 Marzec 2014, 20:53:50
Witam,

Ostatnio wpadła w moje ręce monetka. Wstępnie po rysunku rozpoznałem ją jako ternar Władysława Jagiełły. Mam jednak kilka pytań do bardziej doświadczonych kolegów.
Większośc trzeciaków Jagiełły, które widziałem są raczej dość schludnie wybite na okrągłym krążku ( wiem, że w tamtych czasach nie przykładano się do jakości bicia monet, ale np. na WCN-nie nie znalazłem podobnego koślawca ) . Druga sprawa to waga, nie znalazłem informacji ile powinien ważyć trzeciak i znów posłużyłem się informacjami podanymi na WCN. Wszystkie trzeciaki wagowo nie przekraczały 0,86 g. , mój natomiast waży równo1,2 g. i jest wykonany z dobrego srebra. Czy to możliwe, że wówczas przypadkowo bito srebrne monety ważące 50% więcej niż nominał.
Bardzo proszę kolegów o pomoc w tych dwóch kwestiach.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Tytuł: Odp: Ternar Jagiełły
Wiadomość wysłana przez: vittorio w 24 Marzec 2014, 21:24:59
Witam !
 Nie jest to jakiś wyjątkowy przypadek, że krążek ma taki kształt.Co do wagi,monety bito wtedy "al marco" więc z grzywny srebra trzeba było wybić określoną ilość monet.Jedne były lżejsze,inne cięższe a niektóre bardzo ciężkie.Stąd też wśród np półgroszy Jagiełły trafiają  się egzemplarze o wadze znacznie przekraczającej 2 g a wśród ternarów Jagiełły takie,które ważą ponad 1 g. Jeśli chodzi o ternary, to spośród wielu jakie mam,czy miałem w zbiorze najlżejszy ważył 0,449 g a najcięższy 1,015 g.
 Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Ternar Jagiełły
Wiadomość wysłana przez: petroniusz15 w 25 Marzec 2014, 18:54:56
w tamtych czasach często " docinano" monety do wybranej transakcji , więc i taka sztuka mogła miec miejsce a i w mennicy , gdy niekiedy zwrócono uwagę na zbyt dużą wagę monety też je " korygowano"
więc kształt krążka nie jest tu czymś dziwnym , a i mogła być to moneta wybita na jakiejś końcówce blachy i nie do końca się zmieściła  ;)
Tytuł: Odp: Ternar Jagiełły
Wiadomość wysłana przez: lopciu w 25 Marzec 2014, 20:40:26
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i rozwianie moich wątpliwości. Moje przypuszczenia były podobne, ale wolałem się upewnić. Ciekawostką jest fakt, że jakieś 5km dalej ktoś znalazł tak samo wybitą monetę i o podobnej wadze.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Lopciu