TPZN - Forum numizmatyczne

Ważne działy => Vademecum kolekcjonera => Fotografia => Wątek zaczęty przez: Lech Stępniewski w 30 Maj 2014, 16:28:55

Tytuł: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Lech Stępniewski w 30 Maj 2014, 16:28:55
Obrabiałem dotąd zdjęcia monet prostym programem, ale mam ochotę przynajmniej w jednej sprawie coś zmienić.

Otóż często monety na zdjęciach umieszczone są na tle, które rad bym wyeliminować na rzecz jednolitej bieli. Jak zrobić to najprościej i najskuteczniej? By i tło ciapkowate, palczaste, brudnawe etc. usunąć bez reszty i zachować oryginalny obrys monety?

Wszelkie rady mile widziane, jak również oferty pomocy od tych, którzy potrafią zrobić to szybciej niż ja potrafiłbym zrozumieć ich wyjaśnienia.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Piotr_k84 w 30 Maj 2014, 17:13:22
1) fotografować na kartonie o możliwie najwyższym stopniu "białości"

2) obrabiać monety w Photoshopie - wycinanie tła za pomocą wycinania eliptycznego czy innego zajmuje 10 sekund.

ps. bardzo pomocne jest również to, aby fotografowana moneta była równomiernie oświetlona ze wszystkich stron oraz aby była na podwyższeniu (cieniutka rurka) wynoszącym ją 1-3 cm powyżej tła. Unikniemy cienia na wizerunku.

Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 30 Maj 2014, 22:23:26
Ja takie rzeczy robię GIMPem.
Proszę o dwa/trzy zdjęcia - pokażę co się da zrobić.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Eneasz w 31 Maj 2014, 00:06:33
Ja takie rzeczy robię GIMPem.
Ja też :)
GIMP jest za darmo (legalnie) i -jak głosi obiegowa opinia - ponoć nie ma rzeczy, która dałaby się zrobić w Photoshopie, a w GIMPie nie (choć za to już głowy nie dam).
Wycinanie eliptyczne faktycznie zajmuje maksymalnie 10 sekund, nawet razem z "odwróceniem zaznaczenia" i zamianą tła na jednolicie białe, ale...
Niestety, w kręgu zainteresowania Pana Lecha są monety antyczne, wybite na krążkach o nieregularnym i niepowtarzalnym kształcie, często z pęknięciami, więc ta metoda nie da dobrego rezultatu. W przypadku bardzo udanych zdjęć, na których jest duży kontrast między krawędzią monety i tłem, można użyć tzw. "zaznaczenia rozmytego" do zaznaczenia (i wycięcia) tła. Gdy ta metoda nie zadziała - czyli gdy razem z tłem zostanie zaznaczona część monety, co zdarza się w większości przypadków - wtedy używam "inteligentnych nożyc" do zaznaczenia monety. Zajmuje to więcej czasu, ale pozwala dokładnie zaznaczyć krążek oddzielając go od tła. Po "odwróceniu zaznaczenia" wycinamy tło np. naciskając klawisz "DELETE".
Poniżej przykład zdjęcia denara, które zrobiłem przy lampce nocnej. Zdjęcie było w formacie RAW, balans bieli zmieniłem jeszcze przed obróbką w GIMPie. Cień na obrobionym zdjęciu dorysowałem (oryginalnego pozbyłem się razem z tłem).
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Eneasz w 31 Maj 2014, 01:01:49
A ile czasu to Panu zajęło? I ile czasu zajęłoby początkującemu?
Kilka minut, raczej nie więcej niż 10 na obróbkę jednego zdjęcia. Mnie też można uznać za początkującego, gdyż wycinałem tło tylko z kilku zdjęć swoich monet. Zawodowo zajmuję się obsługą informatyczną, ale nie grafiką komputerową.

A czym Pan zmienił balans bieli?
Programem "Digital Photo Professional" firmy Canon (dostarczonym razem z aparatem fotograficznym). Zła wiadomość jest taka, że jeśli mamy do czynienia z cudzymi zdjęciami -zapisanymi w popularnych formatach, np. .JPG lub .GIF - to nie ma już możliwości zmiany balansu bieli. Trzeba dysponować zapisem w formacie RAW, czyli "surowymi" danymi z matrycy światłoczułej aparatu. Zapis w takim formacie umożliwiają lustrzanki cyfrowe i niektóre aparaty kompaktowe. Na szczęście brak możliwości zmiany balansu bieli nie ma wpływu na "wycinanie", czyli oddzielanie monety od tła w Photoshopie, GIMpie czy innym programie.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 31 Maj 2014, 18:10:07
Obiecałem Panu Lechowi, że napiszę krótki poradnik na temat obróbki zdjęć monet w GIMPie.
Leń jestem i zamiast pisać, sprawdziłem, czy już czegoś na ten temat nie napisałem.

Napisałem. W roku 2011.
http://zbierajmymonety.blogspot.com/2011/05/komputerowa-obrobka-zdjec-monet.html

Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 31 Maj 2014, 19:37:14
Gdzie popełniam błąd?

Ruszczka (rórzczka?) ma kilka parametrów pracy. Trzeba (zależnie od tła) wybrać eksperymentalnie (po nabraniu doświadczenia robi się to błyskawicznie) odpowiednią wartość promienia i progowania (to drugie ważniejsze).
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 31 Maj 2014, 21:25:30
A w wypadku takich monet i teł jak te, które Panu wysłałem, to z od jakich wartości należy startować i potem zmniejszać czy zwiększać?

Zdjęcie trzecie - złoto - progowanie w okolicach 15 - im równiejsze (bardziej jednobarwne) tło, tym mniejszą wartość progowania można zastosować.

Problemy pojawiają się, kiedy w tle jest cała gama barw albo jakieś inne elementy (np pyłki z szyby skanera). Wtedy trzeba ręcznie. Tak potraktowałem dwa pierwsze zdjęcia, które Pan przysłął.


"Inteligentne nożyce" są jak dla mnie nadmienie samodzielne i robią falbanki na krawędzi monety.
Lepiej sprawdza się narzędzie "odręczne zaznaczanie obszarów" - z pozoru mozolne, bo trzeba objechać cały obwód monety. Tylko z pozoru. Zaznaczać trzeba przy mocno powiększonym obrazie, stosunkowo gęsto wybierając punkty. Po nabraniu wprawy, nawet wycięcie z tła monety z wykruszeniami i nacięciami krawędzi nie zajmuje więcej niż dwie, trzy minuty.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Eneasz w 01 Czerwiec 2014, 15:20:22
Nożyczki jakie są, każdy widzi... ;) Pan Jerzy ma rację, że mają swoje wady i czasem głupieją. Uważam jednak, że "dają radę" w wielu sytuacjach, gdy róźdżka ("zaznaczenie rozmyte") wysiada. Gdy tworzą się falbanki: to, co nożyczki zaznaczą od ostatniego punktu można skorygować, przeciągając linię myszą do krawędzi monety  (tworzy się dodatkowy punkt pośredni). Jeśli okaże się, że zaznaczyliśmy monetę razem z fragmentami tła, można później zmniejszyć zaznaczenie o np. 1 piksel (w menu zaznaczenie). Warto też "zmiękczyć zaznaczenie" oraz włączyć opcję "wygładzanie linii", żeby nie było ostrych kantów. Jeśli mamy duże zdjęcie do zmniejszenia, to wycinamy tło na dużym, a dopiero później zmniejszamy do opublikowania na stronie.

Niestety prawdą jest, że gdy moneta bardzo zlewa się z tłem (co często zdarza się tam, gdzie pada cień monety), to nie dogadamy się z nożyczkami. One nie są tam w stanie rozpoznać, gdzie jest granica między tłem a monetą. Ja wtedy nie rezygnuję z nich całkiem, tylko obrysowuję ten kawałek szeroko, razem z tłem, i niepotrzebny kawałek tła usuwam później innym narzędziem. Tylko jakim? Pan Jerzy proponuje "odręczne zaznaczanie obszarów", jednak do tego trzeba umieć bardzo precyzyjnie poruszać myszą. Ja stosuję tworzenie ścieżek za pomocą krzywych.
Na poniższym przykładzie (tam, gdzie kiepsko działały nożyczki) utworzyłem ścieżkę klikając kilkanaście punktów na obrysie monety. Następnie przeszedłem w tryb edycji ścieżki i każdy odcinek między punktami zamieniłem lekkim przeciągnięciem myszy w krzywą dopasowaną do krawędzi monety. Następnie zamieniłem ścieżkę w zaznaczenie i gotowe. Fragment cienia tła z cieniem gotowy do usunięcia.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 01 Czerwiec 2014, 22:51:00
Pan Jerzy proponuje "odręczne zaznaczanie obszarów", jednak do tego trzeba umieć bardzo precyzyjnie poruszać myszą. Ja stosuję tworzenie ścieżek za pomocą krzywych.

Czym różni się tworzenie zaznaczenia ze ścieżki od odręcznego zaznaczania obszarów?
I tu i tu trzeba klikać mniej lub bardziej gęsto na krawędzi, która ma być granicą zaznaczenia. Moim zdaniem wymagania, co do precyzyjnego operowania myszą są w obu przypadkach identyczne.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Eneasz w 02 Czerwiec 2014, 08:47:50
Czym różni się tworzenie zaznaczenia ze ścieżki od odręcznego zaznaczania obszarów?

Podstawowa różnica jest taka, że poszczególne punkty ścieżki połączone są krzywymi Beziera, a nie prostymi odcinkami. Dzięki temu można klikać znacznie mniej gęsto. Do zaznaczenia monety z naszego logo wystarczyły dwie krzywe (3 punkty), a od biedy wystarczyłaby jedna. Jeżeli mamy kawałek niepostrzępionego brzegu monety, to nie potrzeba tam punktów pośrednich, a w przypadku "zaznaczenia odręcznego" tak. Chyba, że się mylę i za pomocą "zaznaczenia odręcznego" też można wstawić krzywe między punktami?

Dodatkowa zaleta tego narzędzia jest taka, że zaznaczenie eliptyczne (i każde inne) można przekształcić w ścieżkę i dowolnie zdeformować dostosowując do kształtu krążka.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Eneasz w 02 Czerwiec 2014, 13:35:36
I tu i tu trzeba klikać mniej lub bardziej gęsto na krawędzi, która ma być granicą zaznaczenia. Moim zdaniem wymagania, co do precyzyjnego operowania myszą są w obu przypadkach identyczne.
Chyba nie zrozumiałem Pana dokładnie: wyobraziłem sobie, że za pomocą "zaznaczenia odręcznego" dosłownie odręcznie obrysowujemy detale monety, a do tego trzeba (moim zdaniem) szczególnej biegłości w rysowaniu myszą. Oczywiście klikanie na punkty brzegowe i łączenie ich linią takiej biegłości nie wymaga.

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy, dotycząca okiełznania "przemądrzałych nożyczek" - warto przekształcić zaznaczenie wykonane nożyczkami w ścieżkę. Otrzymamy wygładzoną linię (sklejone krzywe Beziera), którą możemy dowolnie wyginać. "Falbanki" znikną, a my kilkoma kliknięciami poprawimy kształt zaznaczenia tam, gdzie nożyczki się "pomyliły". Po kilku próbach uważam, że działa to świetnie. Wcześniej nie łączyłem tych dwóch metod, tylko "budowałem" ścieżkę sam.
Nie wiem, czy Pana przekonam do tych ścieżek (krzywych Beziera), ale pozwalają zaznaczyć w zasadzie dowolny kształt szybko i estetycznie (bez kantów, zadziorów), zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami zaznaczania.
Pozdrawiam,
Przemek
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 02 Czerwiec 2014, 17:54:28
Dziękuję za wyjaśnienia.
Jakoś do mnie wcześniej te zalety zaznaczenia ze ścieżki nie dotarły.
Przetestuję jeszcze dzisiaj.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 19 Sierpień 2014, 15:40:03
Piękny ten GIMP, a co najważniejsze darmowy. Wczoraj spędziłem czas jakiś nad rozgryzaniem tego programu. Przydałaby mi się pomoc n.t. jak zrobić zdjęcie jednej monety przezroczyste na tyle, by móc je nałożyć na innâ monetę, by porównać szczegóły.

Czy ktoś to zrobił z sukcesem?
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: sokar w 15 Październik 2014, 23:09:22
przejrzysta pleksi , palik od dołu , trochę obrobić jasność w gimpie i po temacie a  tak wychodzi
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Wojciech Gwizdak w 15 Październik 2014, 23:56:51
GIMPa nie znam, ale znam dobrze Photoshopa - jak trzeba to mogę cos pomóc
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 16 Październik 2014, 05:50:14
przejrzysta pleksi , palik od dołu


Czy można prosić jaśniej? Nie rozumiem tego opisu. A jak obrobić brzeg takiej nierównej monety?
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: sokar w 16 Październik 2014, 20:07:33
Witam
kupuje Pan mleczną pleksi np w Castoramie nie musi być duża , taka żeby możną było pod nią postawić żarówkę o temperaturze światła dzienne 5400
po włączeniu światła ma Pan białe tło bez pomocy żadnego programu graficznego i nie trzeba nic wycinać ewentualnie można się pobawić kontrastem czy temperaturą światła
Pozdrawiam
Jak będzie miał Pan problemy proszę o kontakt chętnie pomogę

Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: sokar w 16 Październik 2014, 20:23:18
2 takie same żarówki z góry jedna z dołu  i doświetlanie białą blędą
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 16 Październik 2014, 21:31:22
A może zrobił by Pan zdjęcie swojego stanowiska do fotografowania monet i nam pokazał?

Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: sokar w 16 Październik 2014, 22:00:52
ok , postaram sie sobotę zrobić foto
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: sokar w 17 Październik 2014, 20:42:00
tak to wygląda
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 17 Październik 2014, 21:12:30
Ciekawy pomysł.
Trzeba będzie spróbować zmontować coś stałego, jakaś skrzynka...
Może zimą pomajstruję w piwnicy.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: cancan62 w 18 Październik 2014, 00:55:55
Trudno odmówić skuteczności. Spróbuję i ja.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 30 Grudzień 2018, 11:03:48
Treść nawiązuje do tego wątku więc celowo nie zaczynam nowego tematu, mimo iż nie pisano w nim od 120 dni.

Postanowiłem sfotografować monety.  Przeczytałem porady z tego wątku i optymistycznie uznałem, że jestem gotowy do działania.
Położyłem monetę na białej kartce A4, w podświetlonym bezcieniowym pudełku (takim jak na załączonym zdjęciu).
Ustawiłem w aparacie parametry, tak żeby fotka nie była prześwietlona ani niedoświetlona.

ISO: 100
Przysłona: f/16,
Czas naświetlania: 1/20 s. (mam statyw więc długie czasy naświetlania biorę pod uwagę).

Zdjęcie zostało zapisane w formacie RAW więc wgrałem je do darmowego programu RawTherapee 5.4 i przekonwertowałem na format JPG.
Rezultat, jaki chciałem osiągnąć, to moneta na białym tle (przypominam, że położyłem ją na białej kartce w bezcieniowym pudełku).

Efekt wyszedł taki, jak widać w załączniku. Czy coś poszło nie tak? No chyba, że o taki kolor właśnie chodzi, ale na aukcjach wygląda to inaczej.
Następnie zrobiłem zdjęcie tej samej monety i w tych samych warunkach oświetleniowych telefonem komórkowym (tu bez żadnych ustawień, w trybie automatycznym). Jak to jest, że zdjęcie z aparatu (lustrzanka) wygląda mniej naturalnie niż ze zwykłego telefonu komórkowego (tło jest bardziej białe a nie niebieskie)?

Proszę o poradę, bo zamierzam sfotografować cały zbiór i każdą kolejną nowo nabywaną monetę. Nie chcę na początku popełniać jakichś podstawowych błędów i potem ich powielać, bo roboty czeka sporo.

Zdjęcie 1 – aparat
Zdjęcie 2- telefon
Zdjęcie 3 – pudełko bezcieniowe.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 30 Grudzień 2018, 11:38:33
Na początek proponuję zmianę na f11 i ustawienie balansu bieli na światło sztuczne :)
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 30 Grudzień 2018, 11:57:41
Na początek proponuję zmianę na f11 i ustawienie balansu bieli na światło sztuczne :)
A czemu nie na 5.6 albo 4? Przecież to nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia - nie chcemy tutaj osiągnąć takiej czy innej głębi obrazu, tylko uzyskać ostry obraz niemal płaskiego obiektu. Równie dobrze można robić na nastawie automatycznym, albo półautomatycznym z przysłoną ustawioną na cokolwiek powyżej 2.8.

Jeśli chodzi o niebieskie przebarwienia, niech Pan poczyta sobie coś o temperaturze światła, po czym wykona na tych samych ustawieniach czasu/przesłony zdjęcia na wszystkich rodzajach światła (szczególnie sztucznego - żarowe, jarzeniowe), jakie ma Pan dostępne w tym Canonie.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 30 Grudzień 2018, 12:19:19
Na początek proponuję zmianę na f11 i ustawienie balansu bieli na światło sztuczne :)

Jeśli chodzi o niebieskie przebarwienia, niech Pan poczyta sobie coś o temperaturze światła, po czym wykona na tych samych ustawieniach czasu/przesłony zdjęcia na wszystkich rodzajach światła (szczególnie sztucznego - żarowe, jarzeniowe), jakie ma Pan dostępne w tym Canonie.

Panowie,

Wedle życzenia :)

Moneta na kartce papieru A4, oświetlona równomiernie z każdej strony.

ISO: 100
Przysłona: f/11
Czas naświetlania: 1/25 s

Balans bieli (przy ww. parametrach):
1 zdjęcie: światło żarówek -  ok 3000 K
2 zdjęcie: białe światło fluorescencyjne - ok 4000 K
3 zdjęcie: światło dzienne

Czy o to chodziło?
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 30 Grudzień 2018, 12:23:47
1/25 na przedzialce jak jest posadowiona przy tym oświetleniu? Środek, po lewej czy po prawej? Proszę spróbować postawić monetę na kołku i zwiększyć czas naświetlania na ostatnim ustawieniu :)
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 30 Grudzień 2018, 12:25:20
3 zdjęcie: światło dzienne

Czy o to chodziło?

Śledztwo wykazało, że robił Pan zdjęcie przy świetle dziennym ;-) Tak, o to chodziło, oczywiście jak zmieni Pan źródło światła (np. wieczorem przy żarówce) będzie Pan musiał przestawić temperaturę światła w aparacie.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 30 Grudzień 2018, 12:39:35
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona) i wycięciu z tła Pańska moneta wygląda tak :)
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 30 Grudzień 2018, 12:42:15
 
Śledztwo wykazało, że robił Pan zdjęcie przy świetle dziennym ;-) Tak, o to chodziło, oczywiście jak zmieni Pan źródło światła (np. wieczorem przy żarówce) będzie Pan musiał przestawić temperaturę światła w aparacie.
Zdjęcie robię przy sztucznym świetle 2xLED 1100 LM, bo takie jest w tym pudełku bezcieniowym :) Może dam linka do allegro, o czym konkretnie mówię https://allegro.pl/puluz-namiot-bezcieniowy-2x-led-1100lm-6x-tlo-i7387927453.html?snapshot=MjAxOC0xMi0wNVQwODo0MToyOS40NzdaO2J1eWVyO2IxNzQ1YjdjNTQ0ZWIxNTY5MWVjNDJhN2M3Mjg1YTQ2OTFmYTIxNDI0ZDgyNmFhNDBkMGRhMDA2YmY3OTg1N2M%3D

Światło dzienne to parametr, który ustawiłem w aparacie, mimo iż moneta oświetlona jest sztucznym światłem.  Kombinuję ze wszystkimi ustawieniami. Tylko to nadal nie jest ta aukcyjna biel.

1/25 na przedzialce jak jest posadowiona przy tym oświetleniu? Środek, po lewej czy po prawej? Proszę spróbować postawić monetę na kołku i zwiększyć czas naświetlania na ostatnim ustawieniu :)
Moneta była już na kołku (na małej zakrętce w kształcie walca) i nie było różnicy. Jak zwiększe jeszcze czas naświetlania, to będę miał nieco prześwietlone zdjęcie. A Pan mówił, żeby zmniejszyć wartość przysłony do f/11.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 30 Grudzień 2018, 12:43:49
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona) i wycięciu z tła Pańska moneta wygląda tak :)

O właśnie to. Tylko to już Pan zrobił obróbkę. A czy taki efekt da się samym aparatem zrealizować?
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: pavonis w 30 Grudzień 2018, 12:49:50
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona)
Czyli tu mamy problem samego Canona, a nie błędów przy ustawianiu balansu bieli. W takim razie jakby nie kombinować, aparat "nie wytworzy" białego tła, nawet jeśli obiekt jest na białej kartce.

A w jakim programie Pan zrobił tą obróbkę?
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 30 Grudzień 2018, 12:51:34
Na idealnie białym tle bez prześwietlenia monety jest to ciężkie do zrobienia, na szarym lub czarnym bezproblemowo. Przysłona a czas naświetlania to dwa parametry, przy przysłonie kwestia jest taka, że generalnie 11 daje najlepszą w przypadku monet głębię ostrości, natomiast lekkie rozświetlenie monety da od razu jaśniejsze zdjęcie, a więc odejmie część niebieskości.
Pytanie jeszcze czy ma Pan ustawione ostrzenie na punkt i ten punkt jest wycelowany w monetę, czy nie, bo od tego też zależy jasność zdjęcia.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: TomekP w 30 Grudzień 2018, 12:56:32
A po odjęciu kolorów niebieskich i niebeiskozielonych (częsta przypadłość canona)
Czyli tu mamy problem samego Canona, a nie błędów przy ustawianiu balansu bieli. W takim razie jakby nie kombinować, aparat "nie wytworzy" białego tła, nawet jeśli obiekt jest na białej kartce.

A w jakim programie Pan zrobił tą obróbkę?

Każdy aparat w coś ucieka :) canon w niebieskości, a np nikon  w czerwienie i żółcie :)

Obróbkę wykonałem w photoshopie.
Dla przykładu jak wygląda cały proces u mnie zapraszam tu http://moja-numizmatyka.blogspot.com/2017/07/stolik-bezcieniowy-kup-i-zrob.html (http://moja-numizmatyka.blogspot.com/2017/07/stolik-bezcieniowy-kup-i-zrob.html)

A dodatkowo załączam surówki i efekt końcowy:
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: DzikiZdeb w 30 Grudzień 2018, 18:59:05
Zdjęcie robię przy sztucznym świetle 2xLED 1100 LM, bo takie jest w tym pudełku bezcieniowym :) (...)
Światło dzienne to parametr, który ustawiłem w aparacie, mimo iż moneta oświetlona jest sztucznym światłem.  
Ma Pan tam dokładnie w parametrach temperaturę 6000K, Pana EOS 200 może mieć nieco inną temperaturę pod ustawieniem "światło dzienne", np. 6500 K (generalnie zakłada się przedział 5500-7000K), stąd może wynikać różnica. Niektóre droższe lustrzanki mają możliwość ustawienia ręcznego dokładnej temperatury światła, ale u Pana chyba tego nie ma. Może Pan popróbować za to z ręcznym ustawieniem balansu bieli, różnych samouczków jest w sieci mnóstwo, np. http://www.fotografuj.pl/Article/jak_ustawic_balans_bieli/id/48/page/1#content

zmniejszyć wartość przysłony do f/11.
Nie będę się powtarzał, ale może jednak... Wartość przysłony nie ma tu większego znaczenia. Niech Pan ustawi tą nieszczęsną 11 i półautomat, żeby sprawdzić, jaki czas dobierze aparat. Ewentualnie może Pan eksperymentować z różnymi nastawami ręcznymi czasu na + i na -.
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Chalupski w 15 Marzec 2020, 16:27:23
Znalazłem narzędzie, które skutecznie i szybko usuwa nawet niejednorodne tło ze zdjęć monet o nieregularnych kształtach.
Szczegóły na blogu:
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2020/03/to-jak-je-usunac.html
Tytuł: Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
Wiadomość wysłana przez: Julek C w 15 Marzec 2020, 16:42:49
Wielkie dzięki, rewelacyjne narzędzie, właśnie przetestowałem, trwa to kilka sekund, a efekt jest super.