Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Listopad 2018, 00:52:13


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 249
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 13 Listopad 2018, 17:17:58
Cytuj
takiego oto Probusa z bardzo rzadkim i fajnym popiersiem całkiem okazyjnie zdobyć. Liczę po cichu, że uda się usunąć przynajmniej część z tych brązowych plam

Gratuluję ciekawego popiersia, ale samą monetkę oddaj jak najszybciej w ręce któregoś z zaprzyjaźnionych magików od konserwacji. Widać, że ktoś próbował już tam majstrować, ale bardziej wyszło to na maskowanie niż leczenie.
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 13 Listopad 2018, 17:13:01
Cytuj
Dwadzieścia znanych to niedużo a to najpospolitszy wariant.Aż się obawiam czy uda mi się tego Galeriusza zdobyć.

Spokojnie. Pisząc o dwudziestu znanych egzemplarzach, miałem na myśli wyłącznie monety Konstancjusza Chlorusa i to tylko ze stołecznej mennicy. Dla Galeriusza wygląda to odrobinę lepiej, a mamy przecież jeszcze emisje z mennicy w Ostii.

Powodzenia!
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 12 Listopad 2018, 22:00:18
Cytuj
.Czy to RIC VI 252?
Tak została opisana.

Gratuluję okazu!

Prawdę mówiąc, sam się zastanawiałem czy do niego nie startować, ale ostatecznie zrezygnowałem z powodu słabego awersu, dzięki czemu uniknęliśmy wzajemnej strzelaniny.

Opis zgadza się, jest to moneta odpowiadająca RIC 252. W RIC oznaczenia stopni rzadkości występowania są mocno przestarzałe, więc nie ma się czym za bardzo podniecać, czy posiada przypis "R", czy "S". Zresztą, powołanie się przez sprzedawcę w opisie na szóstą serię emisyjną i określenie SCARCE, może wskazywać na weryfikację u Drosta, wg którego jest to najbardziej powszechnie występujący wariant z mauzoleum ze stołecznej mennicy emitowany dla Konstancjusza (20 znanych autorowi egzemplarzy).
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 12 Listopad 2018, 19:14:43
Cytuj
co ciekawe a niekoniecznie rozpoznawalne .W drodze z Bursy do Pamukkale z okien autobusu zauważyłem takie coś.Kurhany?

Na podstawie samych zdjęć ciężko cokolwiek powiedzieć. Widywałem już pagórki rozkopywane przez archeologów, które wyglądały jak kurhany, a po przerzuceniu iluś tam ton piachu i kamlotów okazywały się zwykłymi łachami wydmowymi.
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 12 Listopad 2018, 15:14:10
Jeszcze kilka fotek i przykładowe monety Dioklecjana, Galeriusza, Licyniusza i Konstantyna emitowane w stolicy Europy.
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 12 Listopad 2018, 15:10:11
Cytuj
Czy bedzie cd. ?

W sumie, dlaczego nie - dzisiaj najdziwniejszy (czytaj najdurniejszy) dzień w roku, więc jest trochę czasu na kontynuację relacji.


Stolica Europy, czyli senne obecnie portowe miasteczko Marmara Ereglisi.

Miano stolicy Europy jest przewrotne dla tergo miasta. Antyczne Perynthos zostało założone przez kolonistów z Samos ok. 600 roku p.n.e. Zasłynęło oporem przeciwko inwazji Filipa II Macedońskiego, który nie zdołał sforsować murów tego miasta w trakcie oblężenia w 340 r. p.n.e.
W czasach rzymskich miało w swych dziejach ciekawy epizod związany z wojną domową po śmierci cesarza Pertynaksa. Rywalizując z oddalonym o 90 km Bizancjum, które opowiedziało się po stronie Pesceniusza Nigra, Perynt poparł Septymiusza Sewera. To właśnie w pobliżu tego miasta doszło do pierwszej zbrojnej konfrontacji obu armii, z której zwycięsko wyszły wojska Pesceniusza Nigra. Zwycięzcy próbowali szturmem zdobyć wrogie miasto, ale podobnie jak przed wiekami Filip II, nie zdołali sforsować solidnych murów. Później, po pokonaniu już Pesceniusza Nigra i kapitulacji Bizancjum, w nagrodę za poparcie, Septymiusz Sewer przekazał pod władzę Paryntu zimie należące do Bizancjum, którego imponujące wcześniej mury zostały za karę zburzone, a miasto zdegradowane do miana wsi i ofiarowane Peryntowi.

W czasach tetrarchii, ok. 300 r. n.e., zmieniono nazwę na Heraclea i po reformie administracyjnej przeprowadzonej przez Dioklecjana, zostało stolicą nowej prowincji o nazwie Europa. Stąd przewrotne obecnie miano stolicy Europy dla 10-tysięcznego miasteczka. W ramach reformy systemu menniczego ulokowano w tym mieście jedną z cesarskich mennic.

Niestety, obecnie mało zostało śladów antycznej świetności. Pomimo szumnych deklaracji tureckich archeologów, że Perynt (Heraclea) jest drugim archeologicznym Efezem (który najpierw należy wykopać), w samym mieście mało co z ziemi wystaje. Fragmenty murów obronnych w różnych częściach miasta, trochę gruzu ustawionego w małym parku, ruiny jednego budynku z IV wieku, zatopiony falochron rzymskiego portu, wielka niecka w kształcie muszli w miejscu dawnego teatru i wykopane relikty bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Tak wygląda obecnie domniemany drugi Efez. Niby nic specjalnego, a jednak. Prawda jest taka, że sporą część najstarszej części miasta, na wysokim cyplu górującym nad zatoką, zajmowały i częściowo nadal zajmują tereny wojskowe, na których nie powstała współcześnie żadna większa zabudowa, chroniąc zachowane w ziemi relikty antycznej zabudowy. Na podstawie sondaży wiadomo, że jest tam schowane pod ziemią małe co nieco.

Ze starożytnych pozostałości warto jeszcze wspomnieć o imponujących rozmiarami trackich kurhanach ulokowanych wzdłuż drogi prowadzącej do miasta.

Współcześnie Marmara Ereglisi słynie z rzekomo najlepszych nad Morzem Marmara restauracji rybnych i co zaskakujące dla tego kraju, z pobliskich upraw winorośli i produkcji wina.
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 28 Październik 2018, 16:43:15
Hardianopolis - Adrianopol - współczesne miasto Edirne, czyli brama ryglująca Nizinę Tracką i Via Militaris, jedną z najważniejszych strategicznie dróg cesarstwa rzymskiego.

Ze względu na strategiczne położenie nie dziwi fakt, że w pobliżu tego miasta rozegrało się tyle ważnych historycznie bitew. To tutaj na Campus Ergenus 30 kwietnia 313 r. miała miejsce dziwna bitwa pomiędzy wojskami Licyniusza i inwazyjną armią Maksymina II. Przed bitwą Licyniusz wraz z wojakami miał rzekomo odbyć modlitwę do chrześcijańskiego bóstwa, w wyniku czego żołnierze Maksymina Daji stracili zapał do walki, a sam agresor porzucił pole bitwy i czmychnął aż do Kapadocji. Tak w uproszczony sposób widzą to kronikarze chrześcijańscy. Prawda była taka, że wojska Maksymina odważnie stanęły do boju, a uległy rozsypce dopiero wtedy, gdy połowa legła na polu bitwy.

Jedenaście lat później, w czerwcu 324 roku na zachód od miasta wojska Konstantyna pokonały armię Licyniusza w wielkiej bitwie nad rzeką Herbus. Licyniusz z zebraną ponownie armią wycofał się w kierunku Byzantionu.

9 sierpnia 378 roku na północ od miasta miała miejsce najsłynniejsza w dziejach bitwa pod Hadrianopolem - wielka klęska rzymskich wojsk w bitwie z Gotami. Dowodzący cesarz Walens został ranny na polu bitwy i po rozsypce własnej armii wycofał się z małym oddziałem straży przybocznej do jakiegoś budynku. Goci otoczyli budynek i puścili go z dymem wraz z obrońcami, nie mając pojęcia, że w ten sposób przenieśli w zaświaty rzymskiego cesarza.

W latach 60-tych XIV wieku Adrianopol został zdobyty przez Turków Osmańskich i przemianowany na Edirne stał się drugą po Bursie stolicą tureckiego sułtanatu, pozostając nią do momentu zdobycia Konstantynopola i przeniesienia tam stolicy. Tutaj rezydował Mehmed II Zdobywca
i w tym mieście snuł plany podboju Konstantynopola. Ostatecznie, właśnie z Edirne wyruszył na podbój Drugiego Rzymu.

Osmanowie przyozdobili miasto licznymi meczetami, które po dziś dzień dzierżą palmę pierwszeństwa jako najdoskonalszy wzór architektury osmańskiej. W Stambule wybudowano wiele meczetów, ale meczet Selima II, wybudowany przez genialnego architekta Sinana, nie ma sobie równych. Jest to tylko jeden z wielu zapierających dech przykładów genialnej architektury osmańskiej.

Miasto położone u zbiegu trzech rzek potrzebowało licznych mostów. Mosty wzniesione przez Osmanów stoją i służą po dziś dzień, jakimś dziwnym trafem do złudzenia przypominając rzymskie mosty.

Po antycznym Hadrianopolu pozostało mało  śladów. Wieża Macedońska i przylegające do niej strzępy murów, to praktycznie jedyne widoczne obecnie obiekty rzymskiego miasta.

Gdzież się podziała świątynia Diany, którą tak chętnie uwieczniano na prowincjonalnych brązach? Jako przykład rewers byłej mojej monety, która teraz znajduje się w zbiorach MNK.
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 28 Październik 2018, 15:32:24
Cytuj
Pochodzi chyba gdzieś w okolic 300-360 roku.

Ciężko jednoznacznie określić datę "emisji" tego naśladownictwa. Równie dobrze mogło powstać 100 lat po pierwowzorze, jak i w latach 90-tych III stulecia.

9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 28 Październik 2018, 08:37:19
Cytuj
I ja skusiłem się ostatnio na monetkę z tego obszaru.

Zenku, witamy w klubie Uśmiech

Podeślę Ci później do porównania zdjęcia mojego okazu z tej samej bajki.
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 28 Październik 2018, 08:34:22
Cytuj
Ten u góry to Flawiusz Wiktor?

Zgadza się - Flawiusz Wictor RIC IX 55b;  Paolucci/Zub 804.

Gratuluję szkraba!
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 28 Październik 2018, 08:32:13

Cytuj
Jeśli to RICVII 84 Roma, to Sol nie powinien mieć bata ?, a jeśli RIC 85 to będzie nienotowana oficyna 1 ?


To co z moją monetą R5, czy NIR ?

Zaglądał Pan do tego ogródka ?  Mrugnięcie

  http://www.notinric.lechstepniewski.info/7rom-84rt.html
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 15 Październik 2018, 17:24:45
Cytuj
dwa sympatyczne Probusiki. Zwłaszcza ten z kolejną błędną tytulaturą Probusa (VIRTVS PROBI AG zamiast AVG[vsti]) cieszy, tym bardziej że konkurencja go przespała i zszedł za niewielką sumę:

Bardzo ciekawy egzemplarz - gratuluję!

Zwróć jeszcze uwagę na drzewce włóczni. Linia nie jest prosta, a przełamana. Co, Probus złamał kijek? Jakiś partacz wydziargał ten stempel.
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 15 Październik 2018, 07:17:26
Cytuj
Co do rozbierania budowli i powtórnego wykorzystywania materiału w stolicy to jakby nie patrzeć objaw dużej słabości państwa znajdującego się niby u szczytu swojej potęgi.

Problem jest bardziej złożony. Ograbienie greckich miast przez Konstantyna, aby ozdobić nową siedzibę to jedno, a systematyczna rozbiórka pogańskich świątyń w ramach "dobrej zmiany" to drugie. Potęgi gospodarczej w tych latach zapewne już nie było, ale myśl techniczna kwitła w najlepsze. Kopuła Hagia Sofia czy ogień grecki, to osiągnięcia bardzo spektakularne. Dodając do tego skalę budownictwa za Justyniana, sumaryczny obraz nie wypadnie zbyt słabo.
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 15 Październik 2018, 07:08:58
Cytuj
my przeprawialiśmy sie w  Canakkale.A tam znajomy konik z filmu "Troja"

Canakkale to stały punkt wszystkich wycieczek odwiedzających Troję. Z filmowym konikiem mieliśmy okazję zapoznać się wcześniej, kiedy nocowaliśmy w Canakkale właśnie po zwiedzaniu Ilionu. Wtedy również przeprawialiśmy się promem w Canakkale.

Prawdę mówiąc, pierwotnie mieliśmy w planach powtórzyć w tym roku wizytę w tym rejonie, z ponowną wizytą w Troi i z głównym akcentem na Aleksandrię Troas. Przeważyła jednak inna opcja i wcześniej odbiliśmy na tracki brzeg, aby odwiedzić miasto bardzo ważne dla czwartowiecznej historii  cesarstwa...
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 14 Październik 2018, 19:14:39
Powrót na europejski brzeg. W promieniach zachodzącego słońca przeprawiamy się promem do Gallipoli, miasta ważnego dla tożsamości współczesnej Turcji.
To w tym miejscu miała swój krwawy przebieg "ostatnia bitwa dżentelmenów", czyli wielka batalia o Półwysep Gallipoli, zakończona klęską desantu brytyjskiego.

Dla mnie wody przesmyku w pobliżu dawnego antycznego portowego miasta Kallipolis (Gallipoli) miały inny wymiar historyczny. To właśnie na tym akwenie, w 324 roku, w pobliżu Kallipolis, flota Konstantyna pod tytularnym  przywództwem najstarszego syna Kryspusa pokonała liczniejszą flotę Licyniusza pod dowództwem Abantusa. Rozgromienie floty Licyniusza otworzyło przed armadą Konstantyna wody Morza Marmara, umożliwiając oblężenie i blokadę Byzantionu.

Obecne Gallipoli to portowe miasto rybackie i ruchliwa przystań promowa. Z dawnych czasów zachowały się magazyny portowe wzniesione przez Justyniana oraz pozostałości warownego zamku portowego, wzniesionego przez Osmanów na wcześniejszej budowli z czasów rzymskich.
Strony: [1] 2 3 ... 249
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM