Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Wrzesień 2018, 23:25:28


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 246
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 17 Wrzesień 2018, 08:14:28
Cytuj
P.S. Co do powiększeń Gysenowkiego Probusa, to ja mam spokój... Mrugnięcie

Grzegorzu, czy z kontekstu wypowiedzi, w połączeniu z załączonym obrazkiem, mam wnioskować, że ten unikatowy denar Probusa  pofrunie do Kanady? Jeśli tak, to bardzo gratuluję!!!
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 17 Wrzesień 2018, 08:08:29
Cytuj
trzeba wliczyć wszystkie opłaty, i Kanadyjskie cło, które zawsze jest nakładane według formuły urzędowego "widzimisię".

Przykra sprawa z przesyłkami przez Ocean. Sam czasem kupuję książki ze Stanów i zawsze poraża mnie koszt przesyłki. Póki co (odpukać!), na cło za książki jeszcze się nie załapałem.

Teraz żałuję, że z biblioteczki Gysena nie łyknąłem jeszcze dwóch opracowań skarbów. Cóż, szykowałem się bitwę o katalogi autorstwa Anne Robertson, a tam poszło bezkrwawo.
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Zagadka nieśmiertelności : 16 Wrzesień 2018, 18:50:19
Pośród różnych dziwnych złotek Konstantyna mamy i taki wariant, na którym diadem rozetowy kończy się splotem trzech rzędów koralików.

solidus RIC VII Siscia 243

   https://www.acsearch.info/search.html?id=95601

Na stronie Forum Ancient Coins, w galerii zidentyfikowanych fałszerstw, ktoś opublikował wariant domniemanej srebrnej kopii tej samej monety.

  https://www.forumancientcoins.com/

Co jednak począć z takim oto sreberkiem, które również pasuje do tej bajki i wygląda całkiem wiarygodnie?

oś 6 h;  średnica 20,2 - 21,0 mm;  waga 2,40 g
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 16 Wrzesień 2018, 18:37:31
Cytuj
Oj, działo się, naprawdę sporo działo wczoraj. To była aukcja, która przejdzie to historii!

Faktycznie, sporo dziwnych i zaskakujących cen. "Niepozorny" antoninianus Aureliana za jedyne 18.000 euronów zaskoczył chyba wszystkich, z drugiej strony Probus z zomowską pałą, za marną kwotę 1.000 euro, pozytywnie zaskoczył mile szczęśliwego nabywcę. Oczywiście, nie wspominając o równie unikatowym Probusie z tropaionem na ramieniu, który również nie osiągnął pułapu cenowego pretendenta do tej monetki. Większość moich faworytów z okresu tetrarchii, do których rościłem pretensję, zeszła za zbyt rozdętą kwotę jak na moje możliwości. Oblizując się smakiem, zdołałem wylicytować zaledwie trzy monetki Maksymiana Herkuliusza. Pełnia szczęścia nastąpiła przy literaturze - wreszcie dorwałem 4 i 5 tom katalogów kolekcji Hunter Coin Cabinet w Glasgow.
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 30 Sierpień 2018, 19:44:37
Cytuj
A to mój od wczoraj "aureus".Pochodzenie pewnie z kręgu kultury czerniachowskiej.

W tym konkretnym przypadku poszlaka słusznie wskazuje na stepy nadczarnomorskie, gdyż ilość znalezisk pozłacanych egzemplarzy tego konkretnego typu denara  mówi sama za siebie. W mojej ocenie zjawisko to nie wskazuje na produkcję barbarzyńską, a raczej na ślad po
zrobieniu w balona kilku wojowniczych watażków. Maksymin Trak wypłacił im dolę w "złocie"  Mrugnięcie

Pewien czas temu mogłem nabyć kilka takich złoconych egzemplarzy, wszystkie tego samego typu - wybrałem jeden.

Tutaj aż się prosi o jakąś analizę. Ten sam wariant pozłacanego denara masowo występujący w znaleziskach na terenie barbaricum.
Jak dla mnie, celowa i oficjalna produkcja mennicza na potrzeby opłacenia zobowiązań względem wojowniczych wodzów z północy.
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 30 Sierpień 2018, 19:06:27
Cytuj
JUŻ JEST!!! - listonosz dziś przyniósł.

Jest i cieszy, gdyż jakość ilustrowanych monet miła jest dla oka.
Szkoda tylko, że tak mało  krążków ukazano w lekkim powiększeniu.

Pozdrowionka,

 T.
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 12 Sierpień 2018, 09:46:17
Cytuj
Contus idealnie pasuje do naśladownictw jeźdżca o których wcześniej dyskutowaliśmy.
Wiem ,że brak  analogii w rewersach innych monet rzymskich ,jeżeli chodzi o ten typ uzbrojenia ale jak to napisano wcześniej coś takiego się zdarza (draco)
Byłoby to jedyne jego przedstawienie.
Argumenty za to:
1 Brak tarczy u jedźca.
2 Długość.Tylna część wchodzi daleko  w pole legendy.
3 Sposób chwytu oburącz.Trzymanie uzdy  z jednoczesnym przytrzymywaniem drzewca lewą ręką nie wykluczają się wzajemnie.
4 Elitarność i wygląd Clibanariuszy(być może to ich przedstawienie) powodujące chęć ich uwiecznienia na rewersie przez barbarzyńców.
5 Ewentualne wplywy sarmackie ,którzy również mieli contarii.(zdjęcie płaskorzeźba ciężkozbrojny z Tanais)


Po pierwsze, wcale nie ma pewności, że jeździec z barbarzyńskiego naśladownictwa musi być interpretowany jako jeździec rzymski. Równie dobrze, a jest to nawet prawdopodobne, może być tam wizerunek jeźdźca barbarzyńskiego.

Wpływy sarmackie o których Pan wspomina mogą być tutaj bardzo istotne. Oprócz wizerunku Tryfona ze steli z Tanais, sugeruję Panu odszukać przedstawienie malowidła ściennego z grobowca w Pantikapaion ze sceną walki takich dwóch jeźdźców. Długość włóczni robi wrażenie. Z drugiej strony, ludy sarmackie od dawna uznaje się za tych, którzy naśladowali rzymskie monety. Ich późniejsze powiązania z Gotami, mogą prowadzić do pewnych zastanawiających wniosków, zwłaszcza w temacie genezy mennictwa germańskiego (gockiego), jak i wizerunków umieszczanych na tych monetach (medalionach/ozdobach).

Chwyt oburącz na naśladowczym krążku nie jest moją interpretacją i ja się z nią nie zgadzam. Twierdzę, że tam jeździec trzyma włócznię jedną ręką. Druga, prostopadła linia poprowadzona do drzewca włóczni jest w mojej ocenie końską grzywą. Prawa ręka jeźdźca jest w dolnej części słabo zaznaczona, ale widać zarys skierowany ku uździe, a nie do włóczni. Tak ja to widzę i interpretuję.
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 11 Sierpień 2018, 13:54:11
Cytuj
Poza tym katalog jest - jak się zdaje - tylko w PDF-ie, więc miłośnicy papieru i tak niczego na półkę nie postawią  Smutny

Znając aukcje i k katalogi aukcyjne Jacquiera, zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa i zapuka do drzwi pan listonosz z przesyłką Uśmiech
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Po co dziurka? : 11 Sierpień 2018, 13:50:44
Cytuj
dziurka naraża na nieporozumienia przy transakcjach. Moneta z dziurką to jakby nie było mniej monety, więc klient dostający dziurkę jest bardziej awanturujący się.

Jeśli do kawiarni, gdzie serwuje się kawę wyłącznie w zestawie z obowiązkową wuzetką, będą wpuszczani tylko klienci bez dziurki, to powstanie specyficzne kawiarniane getto, tylko dla samców Mrugnięcie

Tak na poważnie. Poruszył Pan odwieczny dylemat, czy te monety z dziurką należy traktować  jako formę pieniądza, czy raczej jako ozdobę, bądź surowiec. Dziurki i zawieszki z ewidentnymi śladami noszenia w formie medalionu/odznaczenia/ozdoby wskazują na pozaekonomiczny charakter. Monety kruszcowe nanizane na szpilę lub rzemyk mogą wskazywać na formę portfela/skarbonki, ale czy w monetarnym (pieniężno-ekonomicznym) aspekcie? Równie dobrze (zwłaszcza na terenie barbaricum) taki zespół zebranych dziurawców mógł pełnić formę depozytu surowca kruszcowego, a nie monet jako środka płatniczego.
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Po co dziurka? : 11 Sierpień 2018, 10:17:14
Cytuj
A może to po prostu miało tak wisieć, nie dla ozdoby tylko tak po prostu - mam 26 solidów i chcę mieć je zawsze przy sobie, a sznurek to najpewniejszy sposób, żeby tego wszystkiego nie pogubić.

Dowody archeologiczne wyraźnie wskazują na różnego rodzaju przeznaczenie dziurek w monetach. Najczęściej spotykamy się z formą zawieszek, ale znane są i takie przypadki, gdzie monety były nanizane na szpilę od fibuli i w ten sposób zabezpieczano je przed zgubieniem. Nanizanie na organiczny rzemyk czy sznureczek po dwóch tysiącleciach nie zostawia zazwyczaj śladu i dzisiaj możemy nieć problem, które monety z dziurką służyły za order, a które były przytroczone do "portfela".

Znamy również ślady po wotywnym dziurawieniu monet, kiedy to monety bywały przybijane do świętych drzew, słupów, filarów  czy drzwi sanktuarium.

Kontekst archeologiczny i ewentualne ślady traseologiczne mogą jedynie rozstrzygać te dylematy.
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 11 Sierpień 2018, 10:04:56
Cytuj
Ja tez sie dziwie Ze nie udalo sie dogadać bezpośrednio i ze woli dać zarobić pośrednikowi.

A ja się dziwię, że się dziwicie Panowie. Gysen żegna się z numizmatyką i robi to świadomie, nie pozostawiając spadkobiercom problemu ze zbyciem kolekcji. Tacy spadkobiercy, którzy nie czują związku z tego typu dziedzictwem, nie są zazwyczaj zdolni do właściwego potraktowania odziedziczonej kolekcji i jedyne co ich interesuje, to szybka sprzedaż, co jest szkodliwe dla samej kolekcji (nie mam tu na myśli ceny takiej "amatorskiej" sprzedaży).

Nie wyobrażam sobie burzy uczuć jakie muszą targać kolekcjonerem, który przez sporą część życia z pieczołowitością dokładał do zbioru kolejne smakowite krążki, a teraz rozstaje się z nimi z własnej woli. Koszmar egzystencjalny najwyższego lotu.

Gysen rozstaje się ze swoją bogatą kolekcją, ale czyni to w sposób dobrze przemyślany. Sprzedaż w jednym domu aukcyjnym, gdzie renoma sprzedawcy przekłada się często na wysokie ceny, jest jedną strona medalu, ale raczej nie to jest najważniejsze. Sprzedaż w jednym miejscu pozostawia po sobie ślad w postaci zwartego katalogu, który sam w sobie będzie skromną tabliczka pamiątkową po tej wysmakowanej kolekcji monet z drugiej połowy III wieku. Należy tylko żałować, że Gysen nie był w tym przedsięwzięciu konsekwentny i wcześniej sprzedał już część monet ( często tych ciekawszych i rzadszych wariantów), których nie ujrzymy obecnie w zwartym katalogu aukcyjnym. Szkoda...
12  Bibliotheca historica / Historia Starożytna / Odp: Opracowanie skarbu z Thun : 05 Sierpień 2018, 09:49:59
Cytuj
autor tej ostatniej książki dobrał się jakoś do bazy monet ze skarbu z Misraty (Misurata)?

Jakiś czas temu przymierzałem się do małego katalożku monet DA, ale zrezygnowałem, bo moje próby uzyskania dostępu do tej bazy zakończyły się głuchym milczeniem.

Ha, skąd ja to znam. Moje próby dobrania się do internetowej bazy monet ze skarbu z Misurata, również spełzły na niczym. Owszem, szczęśliwie zarejestrowałem się, wszystko fajnie, ale przy próbie logowania - klops. Widocznie nie zostałem uznany za godnego Smutny

Guillaume Malingue dostąpił jednak zaszczytu i w jego katalogu mamy monety Domitiusa Alexandra wchodzące w skład skarbu w Misurata.
Wszystkie te monety znajdują się w muzeum w Leptis Magna. Sam skarb nie doczekał się jeszcze pełnego opracowania i to pomimo faktu, że pracuje nad nim całkiem spore grono interdyscyplinarnych naukowców. Niedawno ukazała się publikacja materiałów z konferencji poświęconej temu odkryciu, ale tam również nie ma pełnego opracowania zawartości skarbu.

W katalogu Malingue mamy:

3.a#7 - INVICTA ROMA FEL KARTHAGO (RIC 68);

4.d#1 - ROMAE A-E-TERNAE (RIC 71);

7.g#1 - VICTORI-A AL-EXANDRI AVG N (RIC 73);
7.h#1 - VICTORI-A ALEXA-NDRI AVG N (RIC 73);

12.a#8 - S P Q R OPTIMO PRINCIPI (RIC 72);

13.a#1 - VBIQVE VICTOR (RIC -);

14.e#7 - ROMAE A-ETERNAE (RIC 70);

15.a#1 - ROMAE AETERNAE AVG N (RIC -);

18.i#1 - VICTORI-A ALEXANDRI AVG N (RIC -).

Łącznie dziewięć monet.

Link do publikacji z konferencji na temat skarbu z Misurata:

  https://img.ma-shops.com/jacquier/pic/3568_garraffo_misurata_i_iplii_.jpg
13  Bibliotheca historica / Historia Starożytna / Odp: Opracowanie skarbu z Thun : 04 Sierpień 2018, 00:00:03
Phi, to ja bardziej się martwię, czy przeżyję jeszcze z pół wieku, aby dotrwać opracowania skarbu z Villette-d'Anthon. 7311 monet diarchów, z czego 97 % stanowią monety z Lugdunum. Skarb znaleziony w 1990 roku, więc rokowania mam kiepskie Mrugnięcie
14  Bibliotheca historica / Historia Starożytna / Odp: Opracowanie skarbu z Thun : 03 Sierpień 2018, 23:02:18
Cytuj
czy dotąd Pan naprawdę sądził, że panowała tutaj jakaś znacząca asymetria? Dlaczego informację, która potwierdza najbanalniejsze intuicje, w dodatku opartą na niezbyt oszałamiającej próbce (rynek dostarcza większych), uznaje Pan za bardzo ważną?

Oczywiście że tak uważałem i nadal uważam, że panowała w tym temacie swoista asymetria. Od dłuższego już czasu analizuję skarby i procentowe współwystępowanie monet z tego okresu i wyrobiłem sobie pewną teorię na temat całościowego, symetrycznego występowania poszczególnych głów, ale asymetrycznego rozkładu z poszczególnymi władcami w zależności od terytorium emisji. Jeśli mennica znajdowała się na terenie podległym bezpośredniemu władztwu Maksymiana Herkuliusza, to przeważała ilość emisji dla tegoż ( w tym konkretnym przypadku dla emisji z Lugdunum mamy 125 monet Dioklecjana i 150 monet Maksymiana Herkuliusza). Analogicznie było z emisjami mennic podległych Dioklecjanowi. Bardzo ciekawie wygląda natomiast typologia portretów. Mennica w Lugdunum podlegająca M.H., zdecydowanie częściej emitowała militarne popiersia dla swojego bezpośredniego władcy, a dla Dioklecjana rezerwowała popiersia mniej bohaterskie (w draperii i pancerzu). Może to wskazywać na celowe lansowanie M.H. na herosa i obrońcę Galii.

Uzna Pan, że jednak można coś wyczytać z takowych opracowań Mrugnięcie
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 03 Sierpień 2018, 22:23:01
Cytuj
zy w wypadku mennictwa DA, dość dziwnego i półamatorsko robionego, nie dochodziło czasem do przerabiania/reperowania stempli. Zdaje się, że moce przerobowe mieli niewielkie i łatali czym się dało.

Na tym drugim egzemplarzu wyraźnie widać, że tam nie ma miejsca na wstawienie jakiegokolwiek dodatkowego znaku pomiędzy literami P i K.
Widać natomiast, że oznaczenie mennicze jest zdecydowanie przesunięte w dół i to co Pan interpretuje jako ewentualną kropkę jest dopiero fragmentem "brzuszka" litery P.

W wolnej chwili podeślę skan do wglądu. Powinno to Pana zainteresować, gdyż w przypisie do tej konkretnej monety jest nawiązanie do Pana interpretacji na stronie Not in RIC.
Strony: [1] 2 3 ... 246
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM