Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Czerwiec 2018, 15:08:30


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 244
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 17 Czerwiec 2018, 12:13:28
Jeden z wariantów rewersu z monet Konstancjusza Chlorusa na który długo polowałem.

Wreszcie jest i cieszy pomimo kiepskiego stanu.

Mam jednak mały problem interpretacyjny w kwestii atrybucji. Wg autora katalogu RIC V-2, oznaczenie II oficyny (B) powinno znajdować się w prawym polu rewersu, a nie w lewym. Znalazłem w necie kilka okazów z oznaczeniem identycznie ulokowanym jak na mojej monetce, ale ani jednej monety z literką "B" z prawej strony pola rewersu. Czy w RIC jest błąd (nie pierwszy i zapewne nie ostatni), czy też istnieje wariant odpowiadający opisowi z katalogu?

Inną kwestią jest sposób przedstawienia maczugi. Tutaj wygląda ona niczym maczeta wbita prostopadle ostrzem w ziemię, ale są i warianty, gdzie maczuga przedstawiona jest ukośnie (identycznie jak na analogicznych monetach z Lugdunum), co bardziej odpowiada opisowi  "club thrown behind him".

RIC V-2, 669 var

oś 12 h;  średnica 19,8 - 22,2 mm;  waga 3,12 g
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 17 Czerwiec 2018, 11:59:57
Krążek dotarł już jakiś czas temu, tylko ja zaabsorbowany nawałem pracy, nie miałem chwili na uzupełnienie zaległości. Dobrze, że mnie Pan zmobilizował.

oś 12 h;  średnica 19,1 - 20,8 mm;  waga 3,02 g
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: plan wyjazdu do rzymu : 04 Czerwiec 2018, 08:20:14
Koledzy sporo już podpowiedzi na tacy podali, więc tyko w skrócie dopiszę kilka pomysłów.

Warto zamieszkać w samym centrum starożytnego miasta i w miarę możliwości zaliczać Rzym spacerkiem, a z metra korzystać na odrobinę dalsze odcinki.

Samochód w Rzymie... Nie ma co demonizować. Ja przeszedłem neapolitańską szkołę jazdy po Neapolu i półwyspie Sorrento, więc Rzym przy nich to kaszka z mlekiem. W każdym bądź razie, nie mam oporów aby po Rzymie poruszać się samochodem, zwłaszcza że taka opcja zdecydowanie ułatwia wycieczki za miasto - np. Ostia, Via Appia,  czy Willa Hadriana w Tivoli. Można również wybrać się samochodem do miast Wezuwiusza i po drodze zahaczyć o Benewet z Łukiem Trajana.

Kwestia biletów... W zależności od posiadanego czasu warto nabywać bilety łączone. W samym Rzymie Archaeological Card otwierający podwoje do:
– Koloseum – Forum Romanum – Palatyn
– Palazzo Massimo
– Palazzo Altemps
– Cripta Balbi
– Termy Dioklecjana
– Termy Karakalli
– Villa dei Quintili
– Mauzoleum Cecilii Metelli.

Jedna zasada, aby taki bilet kupować w mniej popularnym miejscu, a nie np. w Koloseum czy przy wejściu na Forum Romanum. Tam są zawsze spore kolejki do kasy, a z kartą wchodzi się oddzielnym wejściem do Koloseum, podczas gdy reszta kisi się w ogonku. Sama karta cenowo wychodzi dużo taniej niż indywidualne bilety do poszczególnych miejsc, a jednocześnie stanowi mobilizację do intensywnego zwiedzania tych wszystkich obiektów z listy.

Podobnie jest z biletem łączonym do miast Wezuwiusza. Nie zaczynać od Pompejów, bo tam znowu kolejki do kasy. Jeden dzień na Herkulanum i Oplontis, gdzie swobodnie można to zrobić jadąc z Rzymu przez Benewent (Łuk Trajana), a następny dzień poświęcić na Pompeje. Będąc już w tamtym rejonie warto jeszcze wyskrobać kolejny dzień na Neapol ( Muzeum Archeologiczne).

Ulgi na bilety. Jeśli jedzie Pan z rodziną, to dzieciaki mają w państwowych muzeach gratis, oczywiście za wyjątkiem kościelnych spichlerzy. Jeśli jest Pan członkiem PTN i posiada legitymację ze stosownym wpisem na odwrocie, to na samych zniżkach można zaoszczędzić kilkadziesiąt euro na biletach muzealnych. Oczywiście wszystko wtedy zależy od osoby w kasie, bo zazwyczaj mają wytrzeszcz oczu, ale w wielu miejscach honorują i można uzyskać wejście gratis, bądź na bilet zniżkowy.
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 01 Czerwiec 2018, 22:30:40
Cytuj
Wskazuje na to też miejsce znalezienia reszty egzemplarzy (krąg kultury czerniachowskiej) .Nadal podejrzewam bardzo wczesne naśladownictwo z rejonu tej kultury.

W tym aspekcie również radzę zachować sporą dozę ostrożności. Zgodzi się Pan raczej, że na tereny barbaricum, w tym na tereny opanowane przez Gotów, napływały monety z różnych kierunków i z różnych kręgów kulturowych. Mogło być tak i raczej było, że część tych monet napływała pośrednio od innych plemion. Większość stanowiły oryginalne, oficjalne monety z cesarskich mennic, ale bywały wśród nich naśladownictwa powstałe w oderwaniu od "cywilizowanego" świata rzymskiego. Wcale nie musi być tak, że wszystkie monety naśladowcze rejestrowane przez Anochina i znalezione na terenie obecnej Ukrainy powstały na tej ziemi. Istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że część tych naśladownictw powstała na północ od Dunaju i trafiła na terytoria zajęte przez Gotów drogą wymiany, kontrybucji, czy też jako łupy.

Znam naśladowcze monety odkryte na terenie Kujaw i Wielkopolski, które mają swoje analogie wśród znalezisk z terenów Ukrainy. Powstały na Kujawach, Ukrainie, a może w całkiem innym miejscu, z którego dotarły zarówno na ziemie obecnej Polski jak i Ukrainy?

Nie wiem jak Pan, ale ja nie dotarłem do wiarygodnych zestawień znalezisk monet naśladowczych z terenów Rumunii, Węgier, czy Słowacji. Brak porównania ze znaleziskami z tamtych terenów wymusza powściągliwość przy stawianiu wniosków.

5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Kolumna Trajana : 01 Czerwiec 2018, 22:09:46
Cytuj
To był chyba ten moment, jak lecieliśmy razem i miałem taki sam

Tak Pawle, stare dobre czasy, kiedy jeszcze nam się chciało Mrugnięcie
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Pompejańska sakiewka : 01 Czerwiec 2018, 22:08:32
Kolejna sakiewka z monetami została odkopana w Pompejach wraz ze szkieletem pechowego posiadacza.

  https://twitter.com/pompeii_sites/status/1002520093937553408/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FrJ3DaTC17%2F

Bardzo jestem ciekaw rozpiętości chronologicznej i nominałów tych monet.
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Kolumna Trajana : 31 Maj 2018, 17:41:29
Piękny okaz - gratuluję!

W kwestii zabierania monet na wycieczkę...
Jadąc indywidualnie samochodem, baz odpraw granicznych i przyjemności obcowania z celnikami, nie widzę przeciwwskazań, aby zabrać ze sobą sympatyczne towarzystwo, które w swoisty, transcendentny sposób umili obcowanie z reliktami przeszłości. Sam tak czasem robię, ale wyłącznie wtedy gdy podróżuję samochodem, bez przekraczania granic UE.

W przypadku podróży samolotem, istnieje zawsze potencjalne ryzyko przechwycenia współtowarzysza podróży. Kiedyś, przy odprawie na lotnisku, zostałem zahaczony o breloczek od kluczy w postaci kiepskiej kopi sesterca Nerona, z wyraźnym oznaczeniem WRL. Oczywiście oznaczenie kopi uwolniło mnie od problemów, ale reakcja dowodzi, że służby lotniskowe wyczulone są na tego typu obiekty.
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 31 Maj 2018, 17:20:59
Cytuj
imitacje tego typu można umieścić gdzieś w okolicy przełomu III i IV wieku.

Na to właśnie liczyłem, że jeśli zacznie Pan analizować i porównywać różne okazy ze strony Anochina, to w końcu wpadnie Pan na ścieżkę, która prowadzi do wniosku, że część naśladownictw popularnych monet,  np. denarów doby Antoninów, była naśladowana wiele lat po emisji.

9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018 : 22 Maj 2018, 23:22:37
Cytuj
oczywiscie probus to pomyłka ze zdjeciami.  w orginale clementia temp...

Szkoda że tak wyszło, bo po tym jak napisał Pan, że sprzedawca potwierdził zgodność zdjęć, to już narobiłem sobie nadziei na pojawienie się ciekawej hybrydy probusowo-dioklecjanowej.
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 22 Maj 2018, 23:17:01
Cytuj
No dobrze dość już tych połajań.

Proszę tak tych krytycznych uwag nie traktować. Bardziej jest to apel o rzetelne, poparte faktami stawianie hipotez.

Cytuj
Czy przed lub w okolicach 180 roku mógł występować na denarze innego władcy rewers z tego typu Salus?Po prostu nie wiem czy wcześniej można go znależć.

Jeśli ma Pan ochotę na kwerendę wizerunków z Salus, to przygodę należy rozpocząć od 49 r. p.n.e., gdzie na monecie Maniusa Aciliusa Glabriona została ta personifikacja pierwszy raz ukazana. Nie jest to oczywiście identyczne ukazanie postaci, ale od tego momentu zaczyna się jej promocja. Jako ciekawostkę dodam tylko, że emisja tego motywu była ewidentnym nawiązaniem do historii rodu Ancilia, który to w III w. p.n.e. ufundował pierwszą w Rzymie "przychodnie lekarską", czyli kaplicę w której jednocześnie udzielano porad lekarskich.

Przy okazji, niech Pan odszuka u Anochina wariant naśladowczego sreberka nr 1174, z kolejnym identycznym awersem, ale z trzecią już odmianą rewersu, tym razem z tronującą postacią.
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 22 Maj 2018, 22:05:02
Cytuj
proszę nie traktować moich przemyśleń odnośnie run jako coś zbyt poważnego.

Dobrze, że w końcu raczył Pan to zaakcentować. Wie Pan, albo piszemy o czymś na poważnie i mamy na poparcie mniej lub bardziej konkretne argumenty, albo uprawiamy s-f. Jeśli to drugie, to wypada fakt wprowadzania tego typu "żartów" zaznaczyć, aby nie powstawały nieporozumienia. Ktoś kiedyś przeczyta Pana żartobliwą teoryjkę o runach na naśladowczym denarze, utrwali to sobie w łepetynie i jeśli puści informacje w obieg dalej, to czasem przyjdzie mu się ze wstydu okopywać na betonie łyżeczką od herbaty.

Zamiast snuć fantazje o ewentualnych runach na tym konkretnym naśladowczym denarku, sugeruję ukierunkować energię na poszukiwanie rewersu z domniemaną Salus na innych odmianach (awersu) naśladowczych. Możliwe że istnieje inny awers w tym układzie
i pozwoli na wytypowanie właściwego pierwowzoru monety. Możliwe również, że będzie to nawet postulowany Marek, ale najpierw należy takowy argument odnaleźć, a dopiero później ogłosić urbi et orbi.
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 22 Maj 2018, 00:21:04
Cytuj
Tak o ile na 100% jest to awers naśladujący denar Domicjana to sprawa rewersu pozostaje otwarta.
Nadal twierdzę że to Salus z wężem z denara Marka Aureliusza RIC 216.

Skoro dał się już Pan przekonać, że na awersie mamy Domicjana, a nie Marka, to dziwi mnie upór z konkretnym rewersem pochodzącym rzekomo od Marka (RIC 216). Nawet przyjmując, że została tam odwzorowana Salus z wężem, to przecież tego typu rewersy emitowało całkiem spore cesarskie grono. Nie można  teorii o pierwowzorze z denara Marka opierać na początkowym błędnym założeniu, że na awersie jest broda, czyli Marek, a skoro Marek, to Salus w wariancie RIC 216. Sam już Pan przyznał, że to jednak Domicjan, więc wybaczy Pan, ale całe reszta dedukcji upada.

Ja nie neguję możliwości, że ten rewers rzeczywiście przedstawia zbarbaryzowany wariant Salus - dopuszczam taką możliwość. Zalecam jednak ostrożność z tak autorytarnymi stwierdzeniami jak powoływanie się na konkretny wariant RIC 216. Skoro nie mamy już Marka, to pretendentów emitujących Salus znajdziemy całą listę.

W dalszym ciągu dopuszczam jednak możliwość pierwowzoru z PAX, czy nawet z wariantu DIANA LVCIFERA.

Przy okazji, odrobinę lepiej zachowany egzemplarz z 52 aukcji WCN.

https://wcn.pl/auctions/52/17
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 20 Maj 2018, 12:55:47
Cytuj
Ciekawa fałszerska/naśladowcza hybryda aureusów Probusa (Calico 4222, Serdica) i Karusa (Calico 4294, Cyzicus)

To jest właśnie to o czym wspominałem wcześniej - nagminne mieszanie różnych stempli.

Podejrzewam, że uważnie szukając, znajdzie się jeszcze inny układ z tymi wariantami awersu i rewersu.
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 20 Maj 2018, 12:51:52
Cytuj
Dacja dzierży.

Pawle, to co dzierży personifikacja Dacji, z całą pewnością nie jest sztandarem kawaleryjskim, który oprócz rozwartej paszczy smoka posiadał korpus z ogonem, wykonany z tkanin i uszyty w ten sposób, że pełnił rolę rękawa nadymającego się w trakcie szybszej jazdy.
Przypominało to trochę chińskie latawce.
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 20 Maj 2018, 12:47:30
Cytuj
A on musi coś dzierżyć w oryginale? Może w pierwowzorze był powiewający płaszcz, którego nie zrozumiał kopiujący?

Zakładam, że mogło być wręcz odwrotnie. Autor barbarzyńskiego stempla widywał oryginalne rzymskie monety, ale widywał również rzymskie wojska, w tym oddziały jazdy. Przystępując do pracy, odwzorował to co znał z rzeczywistości.

Pokazywałem już wcześniej przykłady naśladowczych monet, gdzie np. na oryginale monety Konstantyna mamy na rewersie władcę trzymającego w rękach dwa sztandary w typie vexillum, a na wariancie naśladowczym w miejscu "szmatek" przedstawione zostały  figuralne postacie, które na znakach wojskowych bywały, ale na monetach Konstantyna takich wizerunków brak.

Podobnie z naśladownictwem Probusa ze świątynią,  gdzie układ dodatkowych linii sugeruje odwzorowanie girland zdobiących odświętnie rzymskie przybytki. Analogicznie, na oryginalnych monetach Probusa takowego detalu nie uwzględniono.
Strony: [1] 2 3 ... 244
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM