Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Kwiecień 2018, 15:29:33


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 203
1  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Najzabawniejsze Wpadki Opisów Numizmatów : 20 Kwiecień 2018, 03:19:18
Moze ktos chce to kupic?

http://allegro.pl/moneta-nr-16-i7301519756.html
2  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 19 Kwiecień 2018, 20:50:50
No to ja wsadzę kij w mrowisko. A przynajmniej zadam pytanie wychodząc naiwnie z założenia, że nie głupich pytań Uśmiech Czasem zdarza się moneta z jedną stroną ładną a drugą już niekoniecznie jak tu:
http://numimarket.pl/zygmunt-iii-waza-gdansk-ort-1618-staniii-patyna-m325u_470070
Ok, tutaj to już jest strup ale jedną stronę jeszcze można odcyfrować, druga zaś to jedna plama.
Jak lege artis opisuje się takie monety? Bierze się "najniższy" stan? Czy określa stany dla każdej strony osobno? Trochę to dziwnie, bo z jednej strony auto może być nienaruszone a z drugiej porysowane więc... Są jakieś sztywne wytyczne dla takich "Jekyllów i Hyde'ów"?
Abstrahujac od tego przykladu z linka, ktory osobiscie opisuje jako stan "oplakany", w przypadku monety o wyraznie roznych stanach zuzycia od 1 do 3, proponowalbym opisac kazda strone osobno, ale wartosc przyporzadkowywac wedlug skali "od najgorszeej oceny do max sredniej z dwu". Przy czym nizsza ocena jest bardziej realna.
A swoja droga, to ktos mial fantazje oceniajac to jako stan 3.

Ja nie nazwałbym tej monety bardzo ładną. Jak dla mnie ta moneta jest zniszczona poprzez nałożenie na nią sztucznej patyny.
No ale cóż, kwestia gustu.
Jest to subiektywna ocena, wiec nie podlegajaca dyskusji, co najwyzej popukaniu sie w czolo.
Parafrazujac wieszcza: "kazda moneta jest piekna, ale nie na kazda da sie patrzec bez bolu".
3  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 19 Kwiecień 2018, 04:23:52
https://aukcjamonet.pl/product/10382/zygmunt-iii-waza-ort-18-groszy-1616-gdansk
Czy taką monetę możem nazwać "bardzo ładną", patyne zaś nazwać piękną i ocenić monetę na poziomie 1-/2+
Co myślicie koledzy?


Moneta jest podrapana, choc np. wlosy sa bardzo wyrazne. Wedlug mnie, to moze byc sztuczna patyna by pokryc wady.
4  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 18 Kwiecień 2018, 20:43:34
Definicje stanów zachowania pochodzą stąd:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet plus moje uszczegółowienia.
Jest to troche inne niz stany wedlug Sheldona, gdzie monety otarte i obite w workach sa nadal uwazane za mennicze dopoki nie byly w obiegu.
Uncirculated grades
Mint State refers to a coin minted for regular distribution that was never actually put into circulation, i.e., it was never used for daily commerce; it is uncirculated.[4] Since individuals never used these coins to purchase goods or services, the coins were not handed from one person to another; they were not jumbled up with other coins in pockets or purses; and they were not repeatedly counted—and touched—by retailers and bank personnel. Consequently, uncirculated coins should not show signs of wear.[α]

In modern-day United States numismatics, collectors, coin dealers, and third-party grading services grade mint state coins using a number from 60 to 70 inclusive, with 70 representing a perfect coin with no visible blemishes. Coins in the lower grade range (60-63), although unworn, may suffer from weak striking, bag marks and other defects that make them less attractive to the collector. Some early coins appear quite worn-looking in mint state, due to striking problems or problems with the coin's planchet or metal quality—in other words, they look worn, but they are actually uncirculated coins. There are a few United States coins for which no mint state specimens exist,[10][11] e.g., the 1792 silver disme,[12] and the 1802 Draped Bust (Heraldic Eagle reverse) silver half dime.[13][14]
W moim rozumieniu destrukt, to moneta nieprawidłowo wybita i oczywiście może być w stanie menniczym. Dla mnie defekt, to np.ślady korozji, pęknięcia, odłamania, zgięcia, wykruszenia, wszelkiego rodzaju naprawianie, poprawianie itp
Tu ma Pan racje, destrukt moze miec stan menniczy ale tu upadaja wszelkie skale, gdyz destrukt moze miec uszkodzenia, ktore nie pozwola prawidlowo ocenic stanu zuzycia.
Destrukty powstaja przypadkowo w mennicy i sa skutkiem blednej techniki, lub bledow w przygotowaniu materialu. Wszystko, co powoduje uszkodzenie monety po opuszczeniu mennicy jest albo zwyklym zuzyciem w obiegu, badz uszkodzeniem. Czyszczenie monety traktowane jest jako uszkodzenie, podobnie jak inne zabiegi "upiekszajace", jak dolutowanie uszka, przerobienie na broszke, spinki do mankietow, schowek na pigulki, ramke do zdjecia, pokrycie emalia, wybicie lub wywiercenie dziury, wyciecie czesci monety laubzega, graffitti, obrobienie czesci pol lub rantu w celu usuniecia uszkodzen, itp.
Inne uszkodzenia to: obicie rantu, korozja, oberzniecie czesci monety w celu pozyskania kruszcu, przelamanie monety, zgiecie, naprawa dziury przez zalutowanie, badz zanitowanie, usuniecie czesci legendy lub znakow, dodanie czesci legendy lub znakow, zmiana takowych, dodanie sztucznej patyny, uszkodzenie w ogniu itp. Wszystkie te widzialem.
5  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 18 Kwiecień 2018, 06:28:34
Rozumiem to dążenie do wprowadzenia ścisłych reguł oceny stanu zachowania monety. Ocena stanu zachowania zawiera w sobie jednak elementy subiektywizmu,tak jak każda ocena czegokolwiek.Im więcej doświadczenia i przestrzegania ustalonych reguł tym subiektywizmu mniej.Im reguły prostsze tym lepiej.Dla mnie bardzo dobra jest ta skala:
1 - sm - STAN MENNICZY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.
Komentarz: Stan I to moneta która nie była w obiegu.Czyli ktoś ją zabrał spod stempla i położył w szufladzie gdzie przeleżała kilkaset lat.W żaden sposób nie była czyszczona,ma naturalną gabinetową patynę.Nie jest możliwym aby moneta wybita kilkaset lat temu nie miała patyny.Bez znaczenia czy mówimy o monecie prawidłowo wybitej czy destrukcie.
2 - zn - ZNAKOMITY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia - dopuszczalne drobne uszkodzenia powstałe w mennicy na skutek normalnego postępowania z wybijanymi monetami i naturalna patyna; tło ze śladem połysku stempla.
Komentarz:Stan II to moneta którą razem z innymi w mennicy wsypano do worków lub skrzyń,wysłano do skarbca,podzielono i rozesłano do miejsc dystrybucji.Ktoś ją otrzymał jako zapłatę i schował do szuflady albo wpadła pod podłogę gdzie przeleżała kilkaset lat.Taka moneta ma niewielkie skaleczenia, obtarcia z transportu i dystrybucji.Nigdy nie była czyszczona,ma naturalną patynę...
Witam,
Nie jestem pewien skąd pochodzą te definicje, ale wydaje mi się, że stan I lub 1 zezwala na drobne uszkodzenia mennicze, przy zderzeniu monet w pojemnikach i workach. To, co Pan nazwał 2-3-4 odpowiada raczej 1-2-3 w skali amerykańskiej.
6  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 17 Kwiecień 2018, 03:43:32
Niezla metodyka. Przyznam sie jednak, ze wole moja.
7  Pieniądz w Polsce / 1506 - 1586 / Odp: Trojak poznanski 1586 : 16 Kwiecień 2018, 12:39:01
Ja też tak na to mówię: "przebitka". Też myślałem, że G, ale trochę mi kształt nie pasował, no chyba, że się zamknęła po poprawce.
8  Ogólnie o numizmatyce / Konkursy / Odp: zagadka - wszystko oprocz antyku : 15 Kwiecień 2018, 21:04:02
Rzucam wyzwanie!
Na stronie TPZN na fejsbuku podlaczona zostala informacja ze strony i bloga Pana Dariusza na temat jego nowej publikacji o szelagach ZIIW.
https://www.facebook.com/BlogNumizmatyczny/photos/a.515196328642048.1073741828.509219565906391/1039252919569717/?type=3&theater

Pan Dariusz dotyka tam niedawno nabytego ogromnie rzadkiego szelaga ZIIIW z 1592. Gratuluje nabytku, bardzo ze wszech miar interesujaca moneta, na wielu poziomach:
1. Data pojawia sie na obu stronach monety
2. Herb Lewart takze pojawia sie na obu stronach monety, zastepujac na rewersie herb krola - Snopek
3. No i ten orzel odwrocony w swoje lewo na rewersie.
https://archiwum.gndm.pl/a,Zygmunt-III-Waza-Szelag-Olkusz-1592-podwojna-data-rzadkosc,rid,318319.html

Ten orzel nie daje mi spokoju. Nie dosc, ze sie, skubany, gapi w druga strone, to stylistycznie mi nie podchodzi do miejsca (Olkusz) ani epoki. Gdybym mial obstawiac okres, to posunalbym go o jakies 150 lat naprzod, do epoki baroku, lub nawet klasycyzmu.

Ciekaw jestem opinii i zdjec przykladow podobnych ptakow.
9  Pieniądz w Polsce / 1506 - 1586 / Trojak poznanski 1586 : 15 Kwiecień 2018, 20:26:46
Ciekaw jestem opinii co moglo byc powodem powstania tej niezwyklej litery T w "TRIP".
10  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 15 Kwiecień 2018, 19:53:07
Proponowałbym wprowadzić bardziej rozbudowaną skalę, bo przecież powinny występować takie oceny jak np. 3+, 2- itp.
Myslalem nad tym, ale przyznam sie, ze nie chcialem rozbudowywac skali uszkodzen zanadto, gdyz jak wszystko, co skomplikowane, moze ona zastapic zdrowy rozsadek bezsensowna matematyka.
Oczywiscie, tak jak 3+, czy 2- w skali stanu, mozna wplesc w to ulamki oparte na estetyce, czyli "jest to B ale atrakcyjne, wiec moze zrobmy B+ lub A-", albo "stan zuzycia 3, uszkodzenia B, ale ladna, obnizamy o pol, zamiast jednego stopnia, czyli 3-"

Cytuj
Myślę, że idziemy w dobrym kierunku, ale muszę się jeszcze zastanowić nad poszczególnymi stopniami skali, bo nie we wszystkich punktach się zgadzamy.
Chetnie poznam Twoje mysli na ten temat.
11  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Odp: Warszawska Giełda Kolekcjonerska - 14 kwietnia 2018 r. : 15 Kwiecień 2018, 19:13:54
O samej giełdzie nie wiem nic.
Kiedy zaś na chybił trafił wybrałem jedną z firm z listy i kliknąłem na ofertę monet, pokazało mi się takie coś.
Myślę więc, że za te 8 zł kupię raczej dziecku loda.
12  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Program do katalogowania monet : 15 Kwiecień 2018, 16:37:03
Odswiezam ten watek. Czy ktos wyprobowal ten katalog z linka? Ciekaw jestem opinii. Sam nie zainstalowalem.

PS znalazlem polski program do katalogowania monet:
http://chomikuj.pl/adam112cmoki/Numizmatyka/Do+katalogowania/Programy/Monety
13  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 15 Kwiecień 2018, 16:31:30
Niemożliwe do zastosowania w przypadku monet antycznych. Większość z nich wg. tej skali musiałoby podpadać pod stany 4, 5 i 6...
ZM

Przepraszam, skupilem sie na monetach nowozytnych, rzecz jasna.
Ocena stanow monet antycznych, sredniowiecznych, nowozytnych i bitych mechanicznie to oddzielne puszki z Pandora.
14  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 15 Kwiecień 2018, 15:06:26
Cytat: Marienburg
1 - sm - STAN MENNICZY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.
2 - zn - ZNAKOMITY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia - dopuszczalne drobne uszkodzenia powstałe w mennicy na skutek normalnego postępowania z wybijanymi monetami i naturalna patyna; tło ze śladem połysku stempla.
3 - bp - BARDZO PIĘKNY - monety z obiegu z minimalnymi śladami zużycia, rysunek i napisy doskonale czytelne z ostrymi krawędziami, niedopuszczalne obicie obrzeża (rantu).
4 - p - PIĘKNY - widoczne dość znaczne ślady zużycia np. starte drobne szczegóły rysunku i legendy, ale rysunek rozróżnialny, a legendy w pełni czytelne.
5 - bd - BARDZO DOBRY - bardzo znaczne zużycie, ale kontury rysunku widoczne. Pojedyncze litery legendy i drobne detale rysunku nie zupełnie czytelne. Można określić monetę (nominał, data, mennica).
6 - d - DOBRY - część rysunku i legendy zupełnie wytarta. Można określić monetę (niektóre elementy tylko na podstawie znajomości literatury).
7 - z - ZŁY - na skutek wytarcia i innych uszkodzeń moneta nie daje się w pełni określić.

Jest to typowa skala używana w różnych krajach Europy. O ile pamiętam, to Gigante podaje tabelki porównawcze dla skal niemieckiej, francuskiej, włoskiej i anglojęzycznej. Właściwie jest to Sheldon bez punktacji. Używam tych skal w ocenie stanu.
Zauważ, że tylko stany 1 i 2 wykluczają uszkodzenia inne niż obiegowe zużycie. Inne nie mają wzmianki.
Myślę, że dobrym pomysłem byłoby dodanie np. pięciostopniowej skali uszkodzenia, jak choćby takiej:
Cytat: Tak wymyśliłem, czyli "skala cancana":
A - moneta bez śladów czyszczenia, czy innych uszkodzeń powierzchni ani rantu.
B - drobne ryski powierzchni spowodowane czyszczeniem, niezależnie od ilości, pojedyncza głębsza rysa na polu, lub pojedyncze obicie rantu, ale nie oba. Ważne elementy rysunku monety bez rys.
C - kilka głębszych rys na polu nie pogarszających efektu estetycznego, maksymalnie 10% pola; korozja pola do 10%, lub kilka obić rantu. Ważne elementy rysunku monety bez rys.
D - wiele głębszych rys lub korozja na maksymalnie 20% pola, lub pojedyncze rysy czy korozja na istotnych elementach rysunku monety (n.p. na wizerunku twarzy władcy lub herbie). Zgięcie i wyprostowanie bez pęknięcia powierzchni. Głębokie wgniecenie widoczne po obu stronach monety, pojedynczy otwór na wskroś (maksymalnie 2,5 mm średnicy, brzegi gładkie), ubytek rantu (jak spiłowanie lub obcięcie części rantu, ale bez uszkodzenia żadnej części rysunku, czy legendy)
X - wszystko powyżej D. Moneta zniszczona.

Można by wtedy stosować następującą metodę:
Stany 1 i 2 są z definicji wolne od jakichkolwiek uszkodzeń
Stopień uszkodzenia B obniża stan o jeden stopień (n.p. z 3 na 4)
Stopień uszkodzenia C obniża stan o dwa stopnie (n.p. z 2 na 4, lub z 3 na 5)
Stopień uszkodzenia D jest pozastanowy.

Ciekaw jestem uwag.

Dla mnie osobiście stopień D byłby dopuszczalny tylko dla rzadkości R6 i wyżej.
15  Ważne działy / Vademecum kolekcjonera / Odp: Stany zachowania : 15 Kwiecień 2018, 01:48:39
Czyli jest to Twoja subiektywna opinia i nie opierasz się dokładnie np. na skali Sheldona czy Kopickiego.
Myślę, że jest to zdrowe podejście do tego tematu..., ale w przypadku sprzedaży przez domy aukcyjne ocena numizmatów powinna opierać się na ściśle określonej skali, bo później okazuje się, że ta sama moneta może być skrajnie oceniona przez innych specjalistów, a to jest już raczej nieprofesjonalne podejście do tej pracy.
O ile wiem, to nie ma skali do oceny uszkodzen mechanicznych. Wydaje mi sie, ze mowimy o dwoch roznych rzeczach. Pytanie bylo
Będę wdzięczny za odpowiedź, jaki procent uszkodzeń mechanicznych lustra monety według Ciebie dyskwalifikuję ww. ocenę?
Nadal uwazam, ze wytarcie/zuzycie obiegowe a uszkodzenia mechaniczne, to sa to dwie rozne sprawy.
Strony: [1] 2 3 ... 203
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM