Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Styczeń 2019, 13:57:07


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Kody walut spoza ISO 4217 : 03 Listopad 2012, 23:15:01
Katalogując monety natrafiłem na problem. Otóż tylko współczesne waluty zostały oznaczone zestandaryzowanymi trzyliterowymi kodami ISO 4217 (http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO_4217, http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217). Tymczasem moja potrzeba użycia skrótów jest większa - potrzebuję zwięzłego sposobu na określenie przynależności monety do danej waluty, choćby na potrzeby wyszukiwania. Oczywiście rozumiem, że często "waluta" oznaczać będzie jedynie wspólną jednostkę rozrachunkową w ramach danego obszaru i/lub okresu historycznego.

Zauważyłem, że dla guldenów gdańskich przyjęło się używać skrótu XDGG. Czy znacie źródło/autora lub zasadę, którą się posłużono tworząc ten skrót? O ile nie istnieje już żaden standard proponuję by kody "ISO 4217+" (czyli kody dopisane, rozszerzające) miały zawsze 4 znaki (jak przykładowy XDGG), gdzie 2 pierwsze znaki powinny nawiązywać do państwa, z którym są związane historycznie (czyli tak jak ma to miejsce w ISO), a pozostałe - do nazwy waluty. Rozszyfrowując XDGG: XD - Danzig (czyli państwo historyczne), GG - Gulden.

Zaznaczam, że kody (zarówno ISO jak i dopisane) są całkiem niezależne od symboli walut, jako że one często się dublują dla walut o podobnych nazwach.

Moje propozycje dla Złotego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty) wraz z kodami ISO:
- PLZP - złp (1663 - 1841)
- PLMP - marka polska
- PLZ - polski złoty
- PLN - polski nowy złoty

Proszę o Wasze opinie/komentarze. Jeżeli błądzę, to chcę się o tym dowiedzieć Uśmiech Jeśli nie, to może warto to uporządkować?
2  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Monetkowe bajania - blog : 03 Maj 2012, 14:35:15
Uważam, że podtytuł "Numizmatyka nie jest nudna!" jest zły. Odruchowa percepcja słowa "nie" przez człowieka jest słaba, a jeżeli blog ma popularyzować, to musi stawiać na jasny komunikat. Obudzony w środku nocy zapamiętałby jedynie 2 słowa: "numizmatyka" oraz "nudna" Mrugnięcie

Powodzenia z blogiem, miła odmiana od "blogów" numizmatycznych tworzonych z myślą o pozycjonowaniu innych serwisów.

Pozdrawiam,
pk
Strony: [1]
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM