Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Lipiec 2018, 06:38:10


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3
1  Pieniądz w Polsce / Polska Królewska / Odp: ciekawostki trojakowe : 19 Maj 2018, 09:34:15
Wymienione przeze mnie różnice na stemplach należy faktycznie nazwać wariantami stempla a nie odmianami, dzięki za sprostowanie.
2  Pieniądz w Polsce / Polska Królewska / Odp: ciekawostki trojakowe : 18 Maj 2018, 15:58:13
Jeszcze w temacie trojaka szyderczego

W opisie trojaka 1566 na najbliższej aukcji Niemczyka pojawia się informacja "występujący tylko w jednej odmianie". Wcześniej ta sama moneta sprzedawana była tutaj https://archiwum.gndm.pl/a,726-ZgAug-Trojak-'Szyderczy'-1566-RZADKOSC--RRRR-,rid,289162.html przez GNDM, również z informacją o jednej tylko odmianie, i to w postaci bezpośredniego cytatu z Igera: "Trojak z 1566 roku jest bardzo rzadki i jest znany w jednej odmianie." Zaglądając do kolekcji Igera znajdujemy dwa egzemplarze 1566, oba opisane jako odmiana V.66.1.a. Tymczasem są to przecież monety z dwóch różnych stempli rewersu, co wyraźnie widać między innymi w odstepach między literami napisów COELIS IRRI oraz DEBIT EOS a także innym położeniu i kształcie korony. Chyba więc można mówić o dwóch różnych odmianach? Tak na szybko przychodzi mi pomysł, że może cytat z Igera pochodził z czasu sprzed pozyskania przez niego drugiej odmiany, a potem już tak się utarło, nikt nie poprawił i zostało?

W oczywisty sposób nasunęło sie pytanie - która z tych odmian stempla jest rzadsza? Ze znalezionych na szybko zdjęć wyszło mi, że egz. nr 543 od Igera jest jedynym z tej odmiany (nazwijmy ją roboczo "połączone IT"), 4 pozostałe (Iger 544, WCN, Niemczyk/GNDM oraz moneta wklejona na str. 3 tego wątku przez pasjonatort) mają "rozdzielone IT". Na koniec zaświtało mi, że jeszcze widziałem gdzieś takiego trojaka w "Wielkich kolekcjach", sprawdziłem i faktycznie jest ilustracja z aukcji kolekcji Frankiewicza. Jest to odmiana z "połączonym IT", ale przyjrzyjmy się środkowemu napisowi: IRRI jest wyraźnie wyżej od COELIS. To już trzecia odmiana rewersu!

Różnic na awersach nie zaobserwowałem, niewielki różnice w kształcie krzyża na tarczy Pogoni można chyba pominąć. Jeśli ktoś z kolegów ma dodatkowe spostrzeżenia lub dysponuje innymi zdjęciami tego rocznika to poproszę o zamieszczenie. Na chwilę obecną mamy proporcję występowania różnych stempli 4/1/1.

3  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: 1 Aukcja - Antykwariat Numizmatyczny Karol Karbownik : 08 Maj 2018, 11:11:59
Moim skromnym zdaniem sprzedaż falsyfikatów na szkodę kolekcjonerów, jako materiału porównawczego, byłaby akceptowalna pod warunkiem, że zostałyby wcześniej wyraźnie, w czytelnym miejscu i w sposób trudny do usunięcia oznaczone puncą "f".
4  Pieniądz w Polsce / 1506 - 1586 / Odp: Bardzo rzadki półgrosz koronny ;) : 29 Kwiecień 2018, 15:33:13
W katalogu fortress podali R8, no to musi, że bardzo rzadki Uśmiech
5  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Fałszywe 2 Piłsudski 1936 z pozdrowieniami dla M.Niemczyka : 28 Kwiecień 2018, 18:33:54
Niestety, ci ludzie tak mają. Z tego falsa Piłsudskiego zrobiłem powyższego screena i nagłośniłem sprawę na forum "monety", bo uważam że zasłużyli na takie traktowanie. Gdyby to była inna firma, napisałbym im dyskretnie na maila. Jakiś czas temu napisali w opisie dukata Sobieskiego "order św. Stanisława". Napisałem im na fejsie, że order św. Stanisława ustanowił Poniatowski w 1765, a to co wisi na szyi Jana III, to order Ducha świętego. SKASOWALI mój post na fejsie i poprawili opis na św. Ducha. To była ta aukcja - http://archiwum.niemczyk.pl/auction/18/183/jan-iii-sobieski-dukat-1688-gdansk-ex-mekicki-collection. Kolejna aukcja z dukatem Sobieskiego dwa miesiące później - http://archiwum.niemczyk.pl/auction/24/292/jan-lll-sobieski-dukat-16886-gdansk - znowu widzą order św. Stanisława. Trudno, teraz będzie szydera z błędów...
6  Pieniądz w Polsce / Pod zaborami / Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych : 25 Kwiecień 2018, 15:58:23
Trochę inna orientacja, ale jest podobieństwo. Chyba ślad po podobnym badaniu?

7  Ważne działy / Grading / Odp: talar 1766 z oceną AU 55 - wersja dla niewidomych : 24 Kwiecień 2018, 21:57:43
Przecież to PCG, dość niska nota jak na nich....
8  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Przedstaw się :) / Odp: Witamy pibyka! : 22 Kwiecień 2018, 19:36:56
Niemniej dobrze się stało, że Cafe znikło, bo stałym tematem forów numizmatycznych są falsy, a to był w kafejce zawsze temat drażliwy i mocno łagodzony.

No co najmniej dziwna opinia... Korzystałem kilkanaście lat i nie odniosłem takiego wrażenia. Pod koniec poziom cafe nie miał już co prawda wiele wspólnego z "dawnymi czasami", ale archiwum cafe allegro było kopalnią informacji, w tym w dużej mierze o falsach, i jego skasowanie uważam za barbarzyństwo. Mam kilka wątków zarchiwizowanych, głównie o falsach właśnie, bardzo żałuję, że nie zapisałem więcej.

A pibyka miło widzieć Uśmiech

9  Ważne działy / Stany Zachowania / Odp: Stany zachowania : 17 Kwiecień 2018, 10:42:15
Można też połączyć obie proponowane przez kolegów skale i wprowadzić niezależne oceny dla zużyć obiegowych i uszkodzeń nieobiegowych, czyli np. moneta oceniona zostałaby na 2-,B albo 3,A. Tyle, że pozostanie to konstrukcją teoretyczną, podobnie jak chociażby skala Kopickiego, czy też międzynarodowa, której tak naprawdę prawie nikt nie stosuje, a już na pewno nie ściśle i np. moneta w stanie 4 wg tej skali nigdy nie zostanie oceniona niżej niż 3- przez dowolny dom aukcyjny. W praktyce chyba nic nie zagraża skali "życiowej", czyli z grubsza: mennicza 1, obiegówka 3, coś pomiędzy 2, totalny wycieruch 4. Do tego uznaniowo plusy i minusy, no i oczywiście sprzedający zawsze widzi monetę jako ładniejszą niż kupujący Uśmiech
10  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Odp: Skarb monet kupca Szlaku Bursztynowego w Czyżówce. Opowieść w częściach dwóch : 12 Kwiecień 2018, 09:43:45
Jeden z Pana postów na facebooku jest skomentowany przez osobę podpisaną "Agnieszka Bąk", może ten cały redaktor się pomylił i potraktował ją jako autora?
11  Ogólnie o numizmatyce / Wiadomości Aukcyjne / Odp: Bereska - aukcja na onebid : 10 Kwiecień 2018, 09:55:04
Chyba, że dom aukcyjny stał na skraju przepaści, to wtedy niekoniecznie Mrugnięcie
12  Ważne działy / Stany Zachowania / Odp: Stany zachowania : 09 Kwiecień 2018, 14:23:46

W tym przypadku nie mamy do czynienia ze zużyciem lub uszkodzeniem mechanicznym monety..., oceniłbym stan monety na I adnotując (destrukt menniczy).

Ja uznałbym podobnie stan ~1, a ~ sygnalizowałoby istotną adnotację, więc tutaj chyba nam nieco bliżej do zgody. Natomiast pytałem dlatego, że spotkałem się w przypadku mniej więcej takiej monety jak opisałem (nie pamiętam niestety szczegółów, mogło tam tez chodzić o wady krążka i niecentryczne bicie) z opisem: stan menniczy, 3+. Ponieważ sprzedawał tę monetę na aukcji jeden z bardziej znanych numizmatyków w PL, spytałem o co chodzi w takim opisie, i dostałem odpowiedź, cytat z pamięci, że "szereg błędów bicia wyklucza wyższą ocenę".
13  Ważne działy / Stany Zachowania / Odp: Stany zachowania : 09 Kwiecień 2018, 13:54:42

Będę wdzięczny za odpowiedz..., jakby Pan ocenił monetę z pięknym wręcz nienaruszonym lustrem menniczy, bez zarysowań itd., ale posiadałaby małą wadę, a mianowicie byłaby przedziurawiona?

W większości przypadków jako pozastanowa, ~. Jeżeli jednak dziura byłaby niewielka, nieszpecąca, dopuszczałbym interpretację ~1.
Również mam pytanie - jak oceniłby Pan monetę absolutnie menniczą, ale z np. bardzo silnym jednostronnym niedobiciem, skutkującym nieczytelnością sporej części rysunku?
14  Ważne działy / Stany Zachowania / Odp: Stany zachowania : 09 Kwiecień 2018, 12:22:33

Pan ze mną polemizuje a mnie się zdaje, że to co Pan pisze, to dokładnie to samo, co wcześniej ująłem. Jednak kupując monetę, trzeba jakoś ocenić jej wartość. Nie można przecież stanu II i stanu II z uszkodzeniami stawiać na tym samym poziomie cenowym. I podobnie jak Pan uważam, że dom aukcyjny powinien wyraźnie wyszczególnić uszkodzenia, by niedoświadczony klient nie opierał się na jedynie stanie obiegu, gdy decyduje ile jest gotowy za nią zapłacić.
Reasumując, uważam, że ocena jest nieco zawyżona i według mnie powinna być II-/III+, a cena jaką ewentualnie skłonny bym był za nią zapłacić byłaby w granicach III/III+.

Odnosiłem się do posta kolegi Marienburg, nie zacytowałem i stąd małe nieporozumienie.
15  Ważne działy / Stany Zachowania / Odp: Stany zachowania : 09 Kwiecień 2018, 07:39:00
Nie, wtedy będzie bezstanowa czy tez pozastanowa.

Tak jeszcze trochę konkretniej uzupełnię - uważam, że jeśli to możliwe, to ocena stanu zachowania powinna dawać pewne wyobrażenie o tym, jak moneta wygląda. Jeśli przyjmujemy, że jakaś moneta jest w stanie 3, to standardowo wyobrażamy sobie nieco przytartą obiegówkę. Moneta, o której mowa, nie do końca się do tej szufladki łapie. Dlatego wydaję mi się, że dobrą praktyką w przypadku takich monet jest ocenianie stanu jako np. ~2-, gdzie ocena numeryczna odnosi się do stopnia zużycia obiegiem, a tylda informuje o dodatkowych uwagach w opisie monety.
Strony: [1] 2 3
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM