Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Wrzesień 2018, 11:16:21


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 410
1  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: To jest chore : Dzisiaj o 00:43:30
Panie Lechu,

Proszę wybaczyć moją uwagę na marginesie tego wpisu, ale Pański wpis, próbujący bronić obecną władzę wbrew oczywistym faktom, wykracza w mojej ocenie poza dyskusję na temat oceny przepisów o ochronie zabytków i ich stosowania. Nie chcę pana ograniczać w głoszeniu własnych poglądów, ale wydaj mi się, że dla jakości tego forum będzie lepiej jeśli pozostanie ono wolne od bieżących sporów politycznych.

Bardzo przepraszam, ale to nie ja pierwszy użyłem w tym wątku sformułowania "przy dzisiejszej atmosferze w kraju" i nie ja wysuwałem sugestie, że źle dzieje się z winy nadgorliwej policji chcącej przypodobać się aktualnej władzy.

Jeśli jakiekolwiek uwagi śladowo zatrącające o politykę Pana drażnią, to szkoda że nie zareagował Pan wcześniej. Nie wiem jednak, jak można by ich całkowicie uniknąć, gdy w grę wchodzi prawo i jego egzekwowanie.

I na koniec: czy mógłby Pan wymienić te "oczywiste fakty", wbrew którym podobno broniłem obecną władzę? Albo inaczej: co Pana zdaniem napisałem nieprawdziwego? Wszelkie sprostowania przyjmę z wdzięcznością.
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 23 Wrzesień 2018, 18:41:23
Zasadnicze pytanie, czy wiadomo z jakiegokolwiek źródła, że pałac w momencie budowy i oddania do użytku nosił już nazwę Dafne?

Monetki to dość oficjalne źródło  Uśmiech

Ale wiem, o co Panu chodzi. Naturalnie, nie ma żadnego papieru z pieczątką stwierdzającego, że nazwa pojawiła się np. w 328 roku. Jednak nie ma też żadnego papieru z pieczątką stwierdzającego, że nazwa na pewno pojawiła się dopiero później.

Rzeźba Dafne również jak najbardziej mogła stanąć obok placu budowy zanim pałac powstał. Ale na to także nie ma papierów ani w tę ani w drugą stronę. I nawet sama nazwa mogła mieć genezę ludową. Mogła być nawet dużo wcześniejsza. Grunt, że każdy wiedział, o co chodzi.

Zna Pan jakąś analogię do emisji z nazwami innych siedzib cesarskich? Pałace cesarskie powstawały np. w Trewirze, Sirmium, czy w Nicomedii, a jakoś nie słychać o ich oficjalnych nazwach, a zwłaszcza o emisjach monet ogłaszających ich budowle.

A zna Pan jakąś analogię z nazwami innych fortów? I dwuletnią wieloodcinkową (zmiana awersów i znaku menniczego) emisję z tej okazji?

Inne siedziby cesarskie trudno brać za wzór. Operacja "Konstantynopol" to zupełnie inna półka. Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu Konstatnina Olbricha "Constantiniana Daphne: Die Gründungsmythen eines anderen Rom?" (KLIO 2006)

Wkleję tutaj autorskie "Summary" w bardziej zrozumialszym języku  Uśmiech

Cytuj
In 320 AD the latest general expectations on the end of the empire prevailing within the Roman society took concrete form in prophecies predicting the imminent downfall of the City of Rome. In order to avoid the consequent end of the Roman Empire itself the government of Constantine the Great decided to relocate Rome in another place untouched by the fatal oracles. Through an allegorical interpretation of the myth of Apollon and Daphne the measure was understood as a metamorphosis being predestined by divine inspiration. The final re-foundation on the ground of old Byzantion on 11th May was equally regarded as being covered by the divine will, which had expressed itself in the myth of Io pointing to Byzantion as the right place, and the legend of Orion pointing to the 11th May as an auspicious date for the foundation, both of which myths were systematically connected to the history of Apollon and Daphne. The decision, mainly grounded on eschatological fears within the government, may well have instigated the anti-constantinian feelings in Rome as well as the familiy crisis of 326 AD.

Do "ciemnego ludu" się nie odniosę, bo rozumiem, że był to żart.
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 23 Wrzesień 2018, 17:24:12
to trudno uwierzyć, aby tak właśnie nazywano ten obiekt już w momencie oddania do użytku, a przecież monetę emitowano przed ostatecznym ukończeniem budowy i przeprowadzką Konstantyna na stałe do tego pałacu.

Nie ma nic niemożliwego w tym, by ważny obiekt miał własną nazwę przed ukończeniem - a to właśnie w celu jego propagandowego "zindywidualizowania". Żeby wszyscy wiedzieli, że chodzi o TEN pałac.

W Warszawie jeszcze fundamentów nie wykopano, a już wszyscy wiedzieli, że tu a tu powstanie Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina  Uśmiech I oczywiście jeszcze przed jego ukończeniem pojawiły się różne plakietki itp.

Na przykład ten znaczek pocztowy wydano już w roku 1953czyli na dwa lata przed ukończeniem budowy. Analogia z emisją DAFNE całkiem spora  Mrugnięcie

Poza tym sprawa zasadnicza. Dlaczego przez dwa lata miałoby się informować publiczność o jakimś tam forcie, co do którego dziś toczą się spory, czy w ogóle miał istotne znaczenie. Co innego wiadomość o tym, że Pan Cesarz już postanowił postawić sobie w Konstantynopolu chałupę.
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Pomiędzy Europą i Azją - pielgrzymowania c.d. : 23 Wrzesień 2018, 16:05:04
W jego głównej, najstarszej części, tam gdzie znajdował się konstantyński Pałac Dafne

Z wielkim zainteresowaniem czytam Pana kolejną fascynującą relację.

Tu tylko zrobię mały przypis, że znana i długo emitowana seria monetek CONSTANTINIANA DAFNE odnosi się najpewniej właśnie do tego pałacu, a celem tej emisji - puszczonej w obieg PRZED uroczystą dedykacją Konstantynopola w 330 - był przekaz, że oto zwycięski Pan Cesarz już zbudował sobie tu fajną chałupę, a zatem to już przyklepane, że upodobał sobie Konstantynopol na główną siedzibę.
5  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: To jest chore : 23 Wrzesień 2018, 13:36:07
tylko przy dzisiejszej atmosferze w kraju

Nie widzę, żeby atmosfera w kraju była jakaś szczególna i różniła się na niekorzyść od atmosfery sprzed, powiedzmy, pięciu czy dziesięciu lat. Bliska osoba ostatnio załatwiała szereg spraw urzędowych i była wręcz zaskoczona na plus: życzliwością urzędników etc.

Nie widzę też jakiejś specjalnej nadgorliwości policji. Przeciwnie, raczej byłbym skłonny uznać, że wypełnia swoje obowiązki zbyt minimalistycznie. Grupka zuchwałych wandali maluje na murach Sejmu jakieś napisy, roześmiana robi sobie pod tym zdjęcie, a policja nawet ich dobrze rozgonić nie potrafi. Proszę to porównać z działaniami policji hiszpańskiej w Katalonii: tam pałowano nawet spokojnie stojących staruszków. U nas ludzi łamiących prawo wynosi się troskliwie jak jajko, a oni jeszcze uśmiechają się do fotoreporterów.

Wolność u nas obecnie kwitnie. Można na przykład opublikować scenariusz obalenia istniejącej władzy siłą poprzez doprowadzenie do jakiegoś "nowego Majdanu" w Polsce i dalej wesoło chodzić po ulicy. Proszę przypomnieć sobie, jak potraktowano niegdyś (właśnie nad ranem) właściciela strony antykomor, głupiej, ale w sumie satyrycznej i niegroźnej.

Natomiast w 2012 roku niejaki Brunon Kwiecień dostał 9 lat za "próbę zamachu", która polegała na snuciu dziwnych opowieści w towarzystwie agentów ABW, którzy go jeszcze podbechtywali. Za Wikipedią:

Cytuj
W skład utworzonej w 2012 r. organizacji terrorystycznej wchodzili Brunon Kwiecień, co najmniej trzech agentów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz jeden tajny współpracownik służb. W toku śledztwa nie odnaleziono broni, o której posiadanie jest oskarżony (35 sztuk), transportera opancerzonego oraz materiałów wybuchowych, które miały być użyte w zamachu
6  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: To jest chore : 22 Wrzesień 2018, 23:02:17
Silne państwo pręży muskuły...

Ale ono ich tak nie pręży samowolnie czy ze złośliwości, tylko akurat w tym wypadku pręży zgodnie z istniejącym prawem (fatalnym) oraz nawoływaniami (haniebnymi) liczących się środowisk opiniotwórczych.

Być może PiS bardziej skłonny jest słuchać głosów, że "państwowe lepsze", ale przecież nawet tutaj niektórzy koledzy naprawdę uważają, że państwowe muzea rzeczywiście są lepsze i to one powinny w pierwszym rzędzie kłaść na niemal wszystkim łapę.

Niemniej zasadniczo wcześniej było to samo.
7  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: To jest chore : 22 Wrzesień 2018, 22:05:57
A ja po raz kolejny przypomnę, że te bulwersujące działania policji są jak najbardziej zgodne z duchem haniebnej deklaracji w sprawie detektorystów wystosowanej przez polskie środowisko archeologiczne.

Polscy archeolodzy nie proponowali w tej deklaracji przejścia na model brytyjski. Przeciwnie, nawoływali do zintensyfikowania działań policji. I to są właśnie skutki.

Cytuj
W związku z powyższym apelujemy do władz państwowych, posłów i senatorów o nieprzychylanie się do argumentów środowiska użytkowników elektronicznych urządzeń do wykrywania metali i niedopuszczenie do zmian prawa o ochronie zabytków, które prowadziłyby do umożliwienia amatorskiego i rabunkowego rozkopywania stanowisk archeologicznych oraz objęcia znalezisk archeologicznych własnością prywatną.
Apelujemy też do organów policji i prokuratury o zintensyfikowanie działań na rzecz egzekwowania obowiązującego w naszym kraju prawa.

Deklaracja ta powstała na długo przed dojściem do władzy obecnego reżimu, proszę więc go za nią nie obwiniać  Uśmiech. Zresztą to, co się dzieje, to recydywa. Przedtem było dokładnie to samo.

Niestety, polskiego środowiska archeologicznego nie możemy sobie wybrać, więc żadne wybory tu niczego nie zmienią, ponieważ siła lobbingu tej grupy zawsze będzie większa niż jakichś tam amatorów bez pieczątek i każda władza będzie wolała powołać się na ich "profesjonalną opinię".
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Waga, oś, a co ze średnicą? : 22 Wrzesień 2018, 11:21:26
Kolejność była nieco inna - najpierw styl, potem dość szybko porównanie różnych stylów z osią

A czy są wypadki, gdy to właśnie oś rozstrzyga o atrybucji?
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 22 Wrzesień 2018, 11:16:49
Czy tu się nie wkradła literówka

Oczywiście, że się wkradła! Pewnie z lenistwa kopiowałem opis z innej monetki, potem go dostosowując. Ale, jak widać, nie całkiem.

Na szczęście u mnie zawsze jest zdjęcie i ono ostatecznie rozstrzyga.

Bardzo dziękuję za poprawkę! Przyjemnie mieć takiego uważnego czytelnika.
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 22 Wrzesień 2018, 03:14:56
Ten egzemplarz ma Pan już na stronie

Bardzo dziękuję za czujność.

Domy aukcyjne staram się kontrolować ze zwiększoną uwagą, monetę odnotowałem, ale z umieszczeniem na stronie czekam zawsze do końca aukcji, bo ceny też uwzględniam (jeśli moneta znalazła nabywcę).

Odnotowuję kolejne egzemplarze nienotowanej odmiany (aż do 25 dodatkowych). Natomiast łamania legend opisuję, ale jako osobny typ uwzględniam wyjątkowo - podobnie zresztą jak RIC (jest z tym sporo niekonsekwencji).
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Waga, oś, a co ze średnicą? : 21 Wrzesień 2018, 23:32:28
i stąd oś tych drachm jest dodatkową, ważną daną

No dobrze, ale skąd wzięto tę daną?

Bo pewnie było tak, że zrazu rozróżniano po stylu (także liternictwa), potem zbadano skład stopów, aż ktoś zauważył, że monetki przyporządkowane do Rzymu mają na ogół inną oś, więc założono, że jedna oś jest raczej "rzymska", a ta druga - raczej "cezarejska".

Przypuszczam, że gdyby styl jakiejś monety był "rzymski", a oś "cezarejska", to jednak uznano by to raczej za przypadkowy techniczny błąd w Rzymie niż za naśladowanie rzymskiego stylu w Cezarei.
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Waga, oś, a co ze średnicą? : 21 Wrzesień 2018, 20:16:50
Jednym z wyznaczników jest oś - rzymskie mają 6h, bite na miejscu 12h.

Ciekaw jestem, w jaki sposób to ustalono. Gdyby Pan mógł w wolnej chwili...
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Waga, oś, a co ze średnicą? : 21 Wrzesień 2018, 19:33:02
Standardowo w profesjonalnych opisach monet podaje się wagę. To oczywiste i nie wymaga komentarza.

Podaje się także oś: jak ma się ustawienie rewersu do awersu. To już takie całkiem oczywiste nie jest. Naturalnie, zawsze lepiej jest wiedzieć więcej o monetce niż mniej, ale osobiście jak dotąd nie spotkałem się z ANI JEDNĄ sytuacją, w której wiadomość o osi do czegokolwiek by mi się przydała (albo brak takiej wiadomości cokolwiek by mi utrudnił).

A co ze średnicą? Średnicę często się pomija.

Na przykład w opisach British Museum zawsze jest waga, często oś, a średnica - wyjątkowo. Także w świetnej monografii Drosta o mennictwie Maksencjusza w dołączonych w plikach PDF opisach znanych egzemplarzy jest standardowo tylko waga i oś. Średnicy nie ma, chociaż akurat w tym wypadku na pewno nie można się wymawiać brakiem miejsca.

Tymczasem to właśnie średnica często jest istotną informacją. Tyle że nie średnica samego krążka, bo z tym bywa rozmaicie (podobnie jak z wagą) przy biciu monet al marco, ale średnica stempla, czyli ta którą wyznacza perełkowy otok. Czasem da się ją pośrednio wydedukować ze zmierzonej średnicy krążka, ale byłoby świetnie, gdyby to właśnie ją zawsze bezpośrednio mierzono. A to w zasadzie niespotykane!

Jeśli idzie o czasy, które mnie interesują (tetrarchia i Konstantyn Wielki) średnica stempla czasem jest wręcz wielkością kluczową, bo kilkakrotnie dochodziło w tym czasie do redukcji wagi. Jednak w wypadku konkretnego egzemplarza nie tak łatwo to ustalić (nie wiadomo, czy to skrajnie lekki egzemplarz z emisji poprzedniej czy skrajnie ciężki z emisji po redukcji). Natomiast mniejsza średnica stempla to wielkość bezwzględna. Choć oczywiście można też założyć, że rytownik czasem z nawyku mógł dla nowej emisji wykonać stempel starej wielkości, zakładając, że po prostu po biciu na (statystycznie) lżejszym krążku monetka będzie po prostu nieco cieńsza.

A jakie doświadczenia z tymi danymi mają Koledzy zbierający antyk?

Czy komuś wiadomość o osi do czegoś się kiedyś przydała? Do czego? A co ze średnicą?
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 18 Wrzesień 2018, 17:22:52
Jak widać, jest mnóstwo smaczków do wyłapania w mennictwie Probusa i trzeba bardzo uważnie studiować każdą monetę. Niby to wiedziałem i stosuje się do tej reguły na co dzień, ale tutaj dałem plamy...

To jest przykry efekt NADMIARU wiedzy. Człowiek patrzy na monetę i już wie, co to za jedna, bo przecież tyle ich już wcześniej widział. I zamiast czytać literka po literce wyłącznie to, co teraz widzą oczy, czyta w swojej głowie  Uśmiech

Sam też się na tym wiele razy złapałem.

Przy okazji gratuluję kolejnych pięknych i ciekawych Probusów do kolekcji. A tego od LANZa szczególnie!
15  Ogólnie o numizmatyce / Sprzedam / Odp: ZŁOTO Miniatury Polskich Monet Powszechnego Obiegu - UWAGA: ZŁOM! : 16 Wrzesień 2018, 15:07:18
Dziś wydaje nam się, że wyroby Skarbnicy Narodowej itp to szmelc. Nie zapominajmy jednak, że są one pewnym świadectwem swoich czasów i wyobrażenia całego szeregu ludzi o numizmatyce. Czy to zjawisko nie jest godne udokumentowania samo w sobie, niezależnie od tego jak je oceniamy?

Jest bardzo prawdopodobne, że za kilkaset lat te wyroby będą już pamiątkami historii, a jeśli jeszcze po drodze przydarzyłby się jakiś solidny kataklizm, będą mogły zostać nawet czcigodnymi reliktami przeszłości, o które będzie wypadało dbać z wielką pieczołowitością.

Tak jak dziś archeolodzy z pieczołowitością dbają o resztki wyciągane ze śmietników sprzed kilkuset lat czy nawet różnych "gór gnojowych".

Ale to już będzie zadanie dla naszych potomków, tak jak naszym dzisiejszym zadaniem nie jest gromadzenie wyrobów Skarbnicy Narodowej, ale właśnie tego, co było szmelcem kilkaset lat temu.

To te kilkaset lat robi różnicę :-)
Strony: [1] 2 3 ... 410
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM