Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Czerwiec 2017, 18:23:11


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 368
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : Dzisiaj o 17:19:45
Na tym etapie

Dla mnie psychologicznie kluczowy był etap, kiedy znałem już z nazwiska większość kolekcjonerów, o których wiedziałem, że i tak mnie przelicytują.
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : Dzisiaj o 00:22:58
została w RIC namaszczona jako prawdopodobna hybryda, więc ten sam kazus można rozszerzyć również na Galeriusza.

Otóż niekoniecznie. Z istnienia tego Konstancjusza, i to też z oficyny S, można bowiem równie dobrze wnioskować, że oficyna S jak najbardziej planowo wybiła trochę monet dla obu cezarów (bo np. T i Q miały zbyt mały personel). A hybryda to z definicji błąd w procesie produkcji.

Jeden dziwoląg to może hybryda. Ale jak już są dwa, to może jednak nie.
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : Dzisiaj o 00:13:20
i kolekcję przekazać do zbiorów wybranego muzeum.

Jeśli nie jest to super hiper rewelacyjna kolekcja, to trochę tak, jakby zakopać to na cmentarzu. Też się nie rozproszy.

Czy Pan nigdy nie widział grubych pokładów kurzu w muzealnych magazynach?

Ja tam Bogu Jedynemu dziękuję (z rzymskimi uzurpatorami na dokładkę), że te monetki, które Pan ma, są w Pańskich rękach, bo dzięki temu o nich wiem, mam ich porządne zdjęcia etc. Gdyby ta kolekcja spoczywała w jakimś muzeum, byłbym praktycznie bez szans. Kurzyłoby się to gdzieś w kącie. Jeszcze dobrze, gdyby cichcem rozkradli i sprzedali na Allegro.
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 21 Czerwiec 2017, 22:24:20
nie notowana oficyna czy raczej hybryda?

Jak zwykle w takich wypadkach - kwestia gustu. Konsekwencja nie jest mocną stroną tomu VI (i VII też). Na przykład czasem moneta z Augustem i rewersem cesarskim oznaczona jest jako hybryda, a czasem dostaje osobny numerek i o możliwej hybrydzie się nie wspomina. Tym bardziej z oficynami. Nie mamy pojęcia jak to w tym wypadku oficjalnie wyglądało. Czy każda oficyna dostawała do obsłużenia na wyłączność określonego władcę, czy też raczej biła władcę X, ale jak trzeba było (bo koledzy poszli na chorobowe), to biła też trochę władcy Y. To drugie wydaje mi się bardziej prawdopodobne.
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 21 Czerwiec 2017, 22:02:09
Tym razem się udało  Uśmiech

Gratuluję sokolego oka! O ile dobrze widzę, ROMA 104b. Monetka nie jest może piękna, ale w pełni czytelna i za tę cenę grzech byłoby jej nie kupić.
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 21 Czerwiec 2017, 21:47:45
Tu mnie Pan zastrzelił Czy w każdej kolekcji musi być coś historycznie ważnego?

Nie musi. Ale proszę mi wytłumaczyć, czemu mielibyśmy boleć nad rozproszeniem takiej kolekcji. I dlaczego Pan pisze "trud poszedł na marne". Przecież zbieranie to chyba przyjemność. Czy przyjemność może pójść na marne?

Poza tym (jak napisałem) zawsze może Pan zapisać kolekcję komuś, kto ma podobne zainteresowania. Nic się nie rozproszy, trud nie pójdzie marne, a przynajmniej jedna osoba będzie przeszczęśliwa.

A zresztą Pan zbiera tylko obrazki monet do swojego "NOT IN RIC"

Nie ma obowiązku korzystania z mojej strony.
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 21 Czerwiec 2017, 19:38:59
Dattari zmarł w 1923 roku. Czy to ma znaczyć, że kolekcja leżała w całości prawie 100 lat

Nie. Teraz wyprzedawano już chyba końcówkę. Jak napisałem, mamy do czynienia z ostatecznym rozproszeniem rozproszenia. Dokładnych losów kolekcji Dattariego nie znam, ale wiem, że jeszcze po wojnie, jego córka próbowała za darmo (!) ofiarować ją państwu włoskiemu, ale nic z tego nie wyszło, bo państwo widocznie stwierdziło, że nie będzie się użerać z tym złomem. Cóż, Włosi mają przewrócone w głowie (i w innej części ciała) z powodu obfitości wszelakich zabytków, a ta kolekcja w dodatku nie była jakoś szczególnie włoska. Ot, blaszki z rzymskiej prowincji.

A pomyśleliście, co się stanie z naszymi zbiorami po naszej śmierci?

A zebrał Pan coś aż tak historycznie ważnego, że byłoby czego żałować, gdy się rozproszy? Zawsze też może Pan zapisać w testamencie zbiory innemu kolekcjonerowi o zbliżonych zainteresowaniach. No i przede wszystkim zadbać o to, by samemu przed śmiercią porządnie kolekcję opisać, zewidencjonować i zrobić z tego poręczny e-book. Jak to już Pan Tomasz zauważył, Dattari miał tylko papier i pióro, musiał robić przecierki, bo fotografowanie kilkunastu tysięcy monet pewnie by go kosztowało prawie tyle, co ich zakup. My jesteśmy w porównaniu do niego w sytuacji luksusowej.
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 21 Czerwiec 2017, 19:27:55
ale to w sumie nie taka rzadka moneta

To już trzeci wypatrzony przez Pana egzemplarz. Dziękuję!
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 21 Czerwiec 2017, 00:05:56
I znów dziękuję za czujność. Niemal równolegle od Lanza wskoczył kolejny egzemplarz już notowanej odmiany.
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 20 Czerwiec 2017, 19:19:22
wszystkie ilustracje na tablicach prezentują przecierki.

Metcalf w recenzji z wydania Savio bardzo się na te przecierki żalił - i nic dziwnego. Technika frotażu (w końcu raczej prymitywna) daje niezłe rezultaty tam, gdzie jest wysoki relief. Natomiast w przypadku monet gorzej zachowanych, wytartych, niedobitych etc. jest już kiepsko. Zwłaszcza gdy chodzi o niuanse: jakieś kropki, literki, detale portretu.

Proszę sobie przypomnieć, ile to razy mieliśmy tutaj problemy z całkiem przyzwoitymi zdjęciami. Ktoś widział na zdjęciu A, inny B, a ktoś upierał się, że C. Ja raz się upierałem, że na pewno A i życie szybko nauczyło mnie pokory, bo gdy monetka doszła, okazało się, że jednak B.

Tak więc przecierki rzadko mogą służyć jako niewątpliwe świadectwo.

PS. Metcalf powtarza w tej recenzji krążącą opinię, że przez ręce Dattariego mógł przejść nawet MILION monet.
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 19 Czerwiec 2017, 22:09:41
dlaczego słynny kolekcjoner sam nie opisał swoich monet?


Część została skatalogowana za życia Dattariego, część swoich zbiorów wykorzystał przy pisaniu artykułów, których w druku ukazało się ponad 80. Ale ta kolekcja była olbrzymia i bardzo różnorodna! Samych monet z Aleksandrii (Dattari mieszkał w Kairze) było kilkanaście tysięcy sztuk.

To, co teraz sprzedawał ten hiszpański Jezus spod ciemnej gwiazdy, to tylko jej część - i to po przejściach, bo kolekcja rozproszyła się chyba już w latach 60., o ile nie wcześniej. Było to więc już tylko ostateczne rozproszenie rozproszenia.

Nie tak dawno Adriano Savio wydał katalog tej części aleksandryjskiej uzupełniony o dodatkowo odnalezione tablice Dattariego. Z tym, że tam (o ile wiem, bo w ręku tego nie miałem) nie ma żadnych zdjęć, a jedynie przecierki robione techniką frotażu.

Poza tym sprawa zasadnicza. Odnalezienie notatek i opisów Dattariego z pewnością byłoby miłe. Niemniej numizmatyka w ciągu ostatnich stu lat dokonała takiego postępu, że i tak potrzebna byłaby powtórna atrybucja z uwzględnieniem tych katalogów, które teraz są traktowane jako fundamentalne. Dattari nie miał RIC-a  Mrugnięcie
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 19 Czerwiec 2017, 16:41:28
nie do wiary z jakim oporem

Dziwni ci hiszpańscy handlarze. Mieli szansę zrobić aukcję roku, która będzie pamiętana jeszcze przez lata, zgarnąć co najmniej dwa-trzy razy tyle pieniędzy, a urządzili to tak na odwal.

Wszystko przez to, że wygnali Żydów z Hiszpanii i poziom handlu drastycznie się obniżył. A ci przechrzczeni to już nie to.
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 19 Czerwiec 2017, 14:37:52
No proszę, jakie urocze rzadkie monetki!

Przy okazji gratuluję bystrego oka i szczęścia w licytacji.

A swoją drogą jak Pan kupował te loty? Tak w pół-ciemno? Czy też miał Pan skądinąd informację, co tam się może ciekawego kryć po drugiej stronie?
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 19 Czerwiec 2017, 00:04:10
Dziękuję za czujność. Też tych jegomościów u Lanza wypatrzyłem (plus jeszcze jedną oficynkę).

Kryspus milutki. Cena prawie jak za tetro-follisa D.D.
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 18 Czerwiec 2017, 23:51:22
Ja swoją zatem swoją małą cegiełkę w skatalogowanie tej wspaniałej kolekcji dołożyłem. Mam nadzieję, że pozostali kolekcjonerzy uczynią podobnie.

Ja też małą cegiełkę dołożyłem i garsteczkę tych nienotowańców z VI i VII tomu uratowałem (o ile wypatrzyłem wszystkie), przy każdym zaznaczając, że to "Ex Dattari". Trochę też innych zdjęć sobie zarchiwizowałem, bo - jak widać - zdarzają się tam też notowane monety rzadsze niż 3/4 nienotowanych.

Ale co się rozlało, to już się nie zbierze. Nie ma już kolekcji Dattariego.

Rozumiem, że wydanie porządnego papierowego katalogu musiałoby być monumentalnym, długotrwałym i kosztownym przedsięwzięciem. Ale można było oczekiwać przynajmniej wariantu minimum: czyli porządnego sfotografowania, zmierzenia, zważenia KAŻDEJ monetki z tej kolekcji i wrzucenia tego materiału do internetu.

Na szczęście przynajmniej zdjęcia są na ogół niezłe. Ale jak Pan zauważył, tylko część monet dostąpiła łaski osobnego konterfektu.


PS. Gramatyczne gestapo poleciło mi pod groźbą surowych kar, bym pisał Giovanniego Dattariego, bez apostrofów.
Strony: [1] 2 3 ... 368
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM