Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Lipiec 2018, 16:29:35


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 45
1  Pieniądz w Polsce / Polska Królewska / Odp: Kopertkowa Kolekcja : 20 Lipiec 2018, 21:25:56
Cytuj
Mam nadzieje, ze tak jak w filmiku przy kazdej monecie pokaza "stara" (kopertka)  i "nowa" (ich) ocene stanu zachowania.
Płonna Pana nadzieja, bo stara karteczka takiej pozycji jak stan zachowania najpewniej mieć nie będzie. Kiedyś zajmowali się więcej numizmatyką a mniej zbieractwem (numizmatyzmem Mrugnięcie).
2  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r. : 17 Lipiec 2018, 22:12:49
Cytuj
No chyba niezupełnie poległem z kretesem.  Mrugnięcie
Na pytanie postawione w temacie padła odpowiedź. Każdy tutaj, jak Pan Stępniewski słusznie zauważył, zakłada pewną bazę. Choćby taką, że przedstawione materiały nie są zmanipulowane, a opisywane doświadczenia prawdziwe. Historia miała drugie dno... no cóż intryga oparta na tych wielu kłamstwach się Panu  udała trzeba przyznać.  Może Pan czerpać satysfakcję garściami.
3  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r. : 17 Lipiec 2018, 21:37:26
Cytuj
Po prostu w ramach zabawy chciałem zobaczyć, ile osób da się nabrać albo po jakim czasie się zorientuje.
Ale nabrać Pan chciał na co? Rozumiem, że próbę tą zdefiniował Pan w temacie i nie udało się. Poległ Pan z kretesem.
4  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Humor / Odp: Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r. : 16 Lipiec 2018, 23:30:17
Cytuj
No tak, teraz dobrze widać, na czym konkretnie fałszerze się opierali. Mistrzowska robota.
Na razie z tego porównania widać jedynie różnice między dwoma stemplami. Bez kontekstu nie da się wskazać, która miałby być fałszywa. Rodzi się tu sporo pytań np. dlaczego fałszerz skopiował rysunek stempla idealnie, a akurat wprowadził swoją inwencję w napisie Jahwe. Nie ma to sensu z punktu widzenia fałszowania monet.
Według mnie obie monety są dobre, stempel skorygowano w mennicy, żeby zmieścić poprawny napis. To coś obok kwiatka to nie jest niczyja inwencja a pęknięcie stempla, poprawiany stempel ma z resztą kilka śladów dalszego użytkowania (m. in. ślady oznaczone przez Pana na literach). Ślady po "współczesnej maszynie menniczej" posiada też oryginalna donatywa.
Alarm wydaje mi się przedwczesny.
5  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Odp: Handbuch der polnischen Münzkunde, Max Kirmis : 16 Lipiec 2018, 21:36:30
Nieaktualne Uśmiech
6  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Odp: Handbuch der polnischen Münzkunde, Max Kirmis : 16 Lipiec 2018, 14:58:14
Byłbym bardzo wdzięczny!
7  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Handbuch der polnischen Münzkunde, Max Kirmis : 16 Lipiec 2018, 09:31:58
Jak w temacie poszukuję tej książki... potrzebny mi jest jedynie jeden rozdział o mennictwie JK. Była w internecie na issuu, niestety została zdjęta.

Znalazłem tylko spis treści: https://d-nb.info/573270414/04
8  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 03 Lipiec 2018, 23:25:09
Cytuj
Znak mincerski to co innego niż herb. Herby się upraszczało. Znaki mincerskie raczej nie. Poza ty co to byłoby za uproszczenie znaku mincerskiego jeśli pozostałby element, który nie pozwoliłby zidentyfikować jego właściciela. Hak menniczy był najbardziej popularnym elementem (w różnych układach i konfiguracjach), służącym mincerzom do zbudowania swojego logo, czyli znaku menniczego. Występowały skrzyżowane haki mincerskie, haki mincerskie skrzyżowane z innymi hakami, pojedyncze haki, haki przebijające lwa itd. Nie wyobrażam sobie mincerza, który upraszcza swoje logo - bo nie mieści mu się na monecie - i pozostawia pojedynczy hak.
Zgodzę się z tym, w tym sensie, że moje rozumowanie nie ma analogii na innej monecie. To sprawa, że nie można tu mówić o nim czym, więcej niż o moim przypuszczeniu. Najważniejsze pytanie dla mnie to, dlaczego na innych monetach nie ma tego haka? Niestety na razie jest ono bez odpowiedzi. Choć jakoś najbardziej pasuje mi, że to uproszczenie czegoś co istnieje już na trojakach. Na razie nie przyjmuje, że hak występuje ekskluzywnie na szelągach.

Proszę obejrzeć takie coś:http://wcn.pl/archive/68_0289 oraz to co w załączniku. Zbieżność puncy na poziomie 90%, dla poznańskich trojaków ta zbieżność jest słabsza, a w zasadzie jej nie ma.
9  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 03 Lipiec 2018, 18:50:28
Cytuj
Nie dajmy się ponieść emocjom. W latach 1595-1596 - z wyjątkiem początkowego okresu rozruchu mennicy przez Kaspra Rytkiera (znak topór) - jest tylko jeden mincerz, którego znak menniczy (lew przebity hakiem) mógł być umieszczany na monetach. Tym mincerzem był zarządca mennicy lubelskiej w latach 1595-1597 Daniel Koste.
DK akurat mam na myśli: rysunek się zgadza z trojakami lubelskimi (można wyróznić spójne pojedyncze elementy rysunku), a hak byłby pewnym uproszczeniem herbu, który się nie zmieścił w całej okazałości. Tak to widzę. Taka interpretacja pozwala ominąć moim zdaniem największa wątpliwość, która pojawia się przy atrybucji do Poznania. Mianowicie, że nie znamy haka z trojaków poznańskich. Oczywiście mam na myśli tu wyłącznie okres 95-96.
10  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 03 Lipiec 2018, 10:07:07
Jeszcze co do ewentualnych odkryć to nie jestem przekonany czy szęlag z hakiem, a w zasadzie z hakami, bo chodzi o dwa roczniki, nie jest przypadkiem wybity w Lublinie. Skoro już wcześniej doszliśmy do wniosku że mennica poznańska ma styl zbieżny z lubelską jego ateybucja poznańska dla mnie jest wątpliwa. Hakow znajdziemy nieco i w Lublinie. W tym kontekście należy przemyśleć na nowo jego atrybucję, aby ustalić co owy hak znaczy. Wiem, że Pan Dariusz miał rozwiązanie tego problemu lecz w kontekście poznańskiej atrybucji.
11  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 02 Lipiec 2018, 22:24:14
Jakiś czas temu zauważyłem, że grosz z 1598 zbieżny z trojakiem lubelskim a nawet miałem pisać o tym groszu do BN. Teraz ten "obowiązek" spadnie na Pana zarówno co do grosza jak i szeląga:) Gratuluję czujnego oka i życzę dalszych sukcesów.
12  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Mennica Lubelska. : 30 Czerwiec 2018, 23:00:37
Cytuj
pan chyba nie rozróżnia tezy od hipotezy
W znaczeniu potocznym tezy też podlegają udowodnieniu np. tezy prac magisterskich czy doktorskich.
Cytuj
Ale tak na 100% tego nie udowodniłeś
Jaki rodzaj dowodu uznałby Pan za taki na 100%?
Cytuj
Wciąż i wciąż szukamy prawdy.
Jak definiuje Pan prawdę?
Cytuj
W naszej pasji często bazujemy na przypuszczeniach
Nie zgadzam się! Przypuszczamy bazując na obserwacji, to odgradza naukę (numizmatykę) od pseudonauki. Obserwacją tu jest
Cytuj
Stempel szeląga przygotował mincerz, który przygotowywał w tym roku również grosze i trojaki lubelskie.
a przypuszczeniem (moje): szeląg jest z tej samej mennicy co trojak i grosz. Jako numizmatyk chcący to przypuszczenie podważyć szukałbym innej obserwacji np. mincerz ten używał tych samych punc na trojakach poznańskich. Niestety na razie nie doczekałem się przedstawienia takich obserwacji.
13  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Mennica Lubelska. : 30 Czerwiec 2018, 19:30:56
Cytuj
Uważam, że kształt punc, rysunków nie może być głównym argumentem do przypisania do konkretnej mennicy. Może być to pomoc, ale w żadnym przypadku podstawa do wysunięcia tezy.
Chyba ma Pan namyśli, że nie może być rozstrzygający, a nie, że nie może być podstawą. Może być podstawą i to solidną.
Cytuj
Naprawdę punce mogły lądować tu i tu. Świat jest mały.
Nikt temu nie przeczy, lecz pokazano na razie, że te punce z szelągów lądowały na trojakach lubelskich, nie na poznańskich.
14  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Mennica Lubelska. : 30 Czerwiec 2018, 18:24:15
Cytuj
https://spodstempla.pl/szelag-lublin-1597-if/
Zapraszam też do dyskusji, bo wydaje mi się, że główne argumenty już przedstawiliśmy. Jako miejsce proponuje grunt neutralny, jakim jest to forum Mrugnięcie.
Czy waszym zdaniem szeląg 1597 bez znaków mincerskich to Poznań czy Lublin?
Świetnie napisany tekst. Jasno i rzeczowo przedstawione argumenty, a przede wszystkim pokazane te same punce, których nie ma w mennictwie poznańskim po 1596 roku. Chylę czoła.
Nie wiem czy ktoś wspominał jeszcze o tym: http://wcn.pl/archive/56_0357. W załączniku kilka szelągów z mojego archiwum. Też da się dopatrzeć kilku stempli.
Cytuj
Mam inne zdanie na ten temat. Uważam, że doskonałym przetarciem dla takich tez i formą ich przekazania szerszej publice jest internet - blogi, fora, czasopisma internetowe. Artykuł w BN czy Wiadomościach może stanowić podsumowanie raczej.
Pan już to podsumował, wystarczy przelać na papier. Pana decyzja, ale nie rezygnowałbym.
15  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Mennica Lubelska. : 29 Czerwiec 2018, 22:26:03
Nie reagując na Pana zaczepki, będę czekał na kolejne wpisy na blogu. Osoby trzecie czytając nasze posty wyrobią sobie pewnie jakieś swoje zdanie.
Fajnie by było, żeby takie odkrycia czy "obrony" odbywały się w czasopismach i artykułach recenzowanych. Forum dziś jest jutro nie ma, stąd pisanie tutaj coraz bardziej uznaję za stratę czasu i parę idącą w gwizdek. Może Pan Marcin będzie miał ochotę przygotować artykuł nt. swojego odkrycia? Zwarte, przemyślanie teksty lepiej się czyta i jakiś ślad po tym zostanie.
Strony: [1] 2 3 ... 45
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM