Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Sierpień 2018, 08:58:59


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 17
1  Ogólnie o numizmatyce / Sprzedam / Odp: Monety Polski Królewskiej : 11 Lipiec 2018, 07:50:07
Walczyłem i cztery monetki ustrzeliłem. Bardzo szybko PP je dostarczyła i teraz te piękności cieszą moje oczy. Duży uśmiech
Pozdrawiam Janusz.

Sprzedający to bardzo solidny kontrahent !  czystym sumieniem można polecić zakupy u niego :-)
2  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 04 Lipiec 2018, 14:51:39
Swoje stanowisko przedstawiłem, proszę czytać ze zrozumieniem. Recenzjami nie zajmują się jedynie profesorowie, coś o tym wiem. Ale czytając ten wątek widzę zwolenników tworzenia bytów ponad miarę co krytykował Ockham, a ja jestem jego wielkim zwolennikiem, niestety snucie teorii nie popartych dowodami stawia takie teorie w kategorii pozanaukowej.
3  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 04 Lipiec 2018, 13:20:48
Będzie można polemizować gdy przejdzie jakąkolwiek recenzję nie dysputę na forum. Proszę wybaczyć - polemizować można, ale ustosunkować się do faktów naukowych dopiero po ich publikacji. A przecież mamy do czynienia z z nauką? Nie twierdzę, że wybita została w Poznaniu, ale uważam, że nie została wybita w Lublinie. Stylistyka nawiązująca do monet lubelskich proszę wybaczyć to jedynie krucha przesłanka.
4  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 04 Lipiec 2018, 12:31:31
Tak samo nikt nie przedstawi faktów na rzecz Poznania jak i Lublina. A jeśli nawet jakieś przesłanki wskazują na to nie są faktami, a nawet to na podstawie rozrzuconych faktów bez powiązania nauki nikt nie zbuduje, chyba że mamy na myśli amatorskie rozważania pozanaukowe. To hipoteza nie teza, nie odwracajmy kota ogonem prosząc o dowody. Jak na razie mniej czy bardziej wątpliwe to ukazały sie drukiem choćby i 100 lat temu i w nauce stanowią podstawę. Jak Pan opublikuje swoje rewelacje i przejdzie publikacja (mówię o poważnej indeksowanej publikacji z systemem recenzji nie wzmiance w regionalnym periodyku koła numizmatycznego i publikacja się obroni recenzjami) to wtedy można się będzie ustosunkować do tego. Czego życzę szczerze.
5  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 04 Lipiec 2018, 11:47:37
Czyli lepiej wierzyć w niczym nie popartą atrybucję poznańską (szeląg 97 i grosz 98)? Przecież tu mamy szereg faktów (Lublin) vs dziwna teoria, która nie ma punktu zaczepienia sensownego (zlecenie z Poznania). Używanie "dopóki nie będzie dokumentów" jest próbą grania na czas. Nie! W takiej sytuacji trzeba uznać, że dopiero jak pojawią się dokumenty na nie, wtedy będzie można mówić o Poznaniu.

I jeszcze w kwestii zleceń. W 1595 Rudiger dzierżawi trzy mennice. Czy nie bardziej logicznym jest to, że "zlecałby" mincerzom z tych dwóch pozostałych, a nie zatrudniał po godzinach tych z Lublina?

To nie są fakty tylko przesłanki, a niektóre wręcz zakrawają na rozumowanie życzeniowe. Przesłanki, których nikt nie obroni niestety na podstawie podobieństw maniery artysty mincerza. Uważam, że żadne szelągi nie były wybijane w Lublinie.
A co do zatrudniania po godzinach to n ie wiem jakby to miało się odbywać. Transportu samolotowego w tych czasach nie było, kolejowego również i takie podróże to nie popołudniowy czy weekendowy ,,wypad" do Poznania by porobić coś na umowę zlecenie i wrócić do Lublina. Uważam, że wygodniej zamówić u mistrza stemple i po nie przyjechać. Na takie dokumenty gdyby ktoś natrafił to byłby jakiś dowód. A może stemple wykonał uzdolniony czeladnik mincerski uczący eis pod okiem mistrza lubelskiego, ale mieszkający jednak w Poznaniu?
6  Pieniądz w Polsce / 1587 - 1668 / Odp: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich? : 04 Lipiec 2018, 08:12:14
Fascynujący temat, zwłaszcza dla mieszkańca Lublina :-) A może nie było żadnego transferu mincerzy, tylko mincerze lubelscy wykonali swoja prace na zlecenie mennicy poznańskiej, bo powiedzmy nie było tam mincerza w danej chwili a potrzeba wykonania stempli była? Bez rzetelnej kwerendy i dotarcia do dokumentów (o ile istnieją) ta kapitalna i prze ciekawa teoria będzie tylko hipotezą.
7  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: Reforma Anastazjusza i jego follisy : 29 Czerwiec 2018, 07:24:58
Fajna !
Chcąc nabyć Catalogue of the Byzantine Coins in the Dumbarton Oaks Collection and in the Whittemore Collection, w całości - tzn. cieszyć się drukiem zamiast wersją elektroniczną (niektórzy lubią skany i wersje elektroniczne, ale ja jestem zdeklarowanym tradycjonalistą i miłośnikiem słowa drukowanego..), tez trzeba parę złotych, a i całość nie jest tak łatwo dostępna chyba, szperałem po aukcjach i zdarzają się pojedyncze tomy, w sumie trzeba zainwestować parę dobrych złotych..Nawet zamierzam tak zrobić, ale ze względu na to że zaczynam przygodę z bizantyjskimi cudownościami to zapoznam się z tym co mam, a potem przyjdzie czas inwestycji w droższa literaturę :-)
8  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: początek mennictwa bizantyjskiego : 29 Czerwiec 2018, 07:19:32
O i ta odpowiedź mnie zadawała całkowicie, usprawiedliwiając całkowicie moje zapędy do zakupu niektórych numizmatów sprzed reformy.  Chichot
9  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / początek mennictwa bizantyjskiego : 28 Czerwiec 2018, 13:16:01
By nie zaśmiecać wątku i nie tworzyć wielowątkowości wpisu o Anastazjuszu, mam takie pytanie. Kolekcjonując monety Bizancjum należy przyjmować że początek mennictwa rozpoczyna się jak podaje literatura  od reformy Anastazjusza, czy oprzeć się na początkach opartych na dynastii teodozjańskiej - od Arkadiusza?
Chodzi mi to po głowie, bo jest sporo fajnych monet z okresu przed Anastazjuszem, które bez specjalnych zabiegów dałoby się zaliczyć do monet bizantyjskich...
10  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: Reforma Anastazjusza i jego follisy : 28 Czerwiec 2018, 12:50:08
Bardzo dziękuję za podanie literatury i linków !
11  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: Reforma Anastazjusza i jego follisy : 26 Czerwiec 2018, 20:52:05
Kolega minimus zabrał głos i to bardzo fajnie, bo dobrze jak specjalista w mennictwie Bizancjum dzieli się wiedzą, a wątek ma szanse na kontynuację.
Ja mam do Kolegi pytanie, co warto zakupić odnośnie klasyfikacji monet bizantyjskich oprócz Seara ,,Byzantine coins and thei values"? Zawsze zaczynam wchodząc w jakiś temat od zgromadzenia literatury, poza Searem,  opracowaniami dla amatorów jak ,,The Begginer's Guide to Identifying Byzantine Coins i książką Salomona ,,Mennictwo Bizantyjskie" mam jeszcze opracowanie o mennictwie Trapezuntu, monetach arabsko-bizantyjskich i..tyle. Czy kolega poleciłby coś dodatkowo, co można zakupić by wiedzę pogłębić?
Z góry dziękuję za pomoc !
Przemek
12  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: Reforma Anastazjusza i jego follisy : 25 Czerwiec 2018, 08:58:33
W Kartaginie jakiś czas funkcjonowały jeszcze "nieprzyjemne" nummusy . Mrugnięcie
małe ale funkcjonowały chyba jeszcze około 100 lat po Justynianie :-)
13  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: Reforma Anastazjusza i jego follisy : 24 Czerwiec 2018, 22:41:56
:-) Fajnie, że ktoś się wypowiedział w wątku.
Odnośnie nietypowych nominałów to przodują  mennice, - Thessaloniki - w tej już za Justyna I pojawiają się dwa odmienne od systemu Anastazjusza - nominały a mianowicie 2 i 3 nummi. Za Justyniana I następują kolejne bicia nietypowych nominałów. Kolejną mennicą o pewnej specyfice była mennica w Aleksandrii, w niej za Justyniana I bite są inne nominały będą ce jak opisuje literatura ułamkami opierającymi się na wartościach nadrzędnych nad follisem prawdopodobnie 100 nummi o czym świadczy właśnie nominał 33 nummi będący 1/3 przeliczeniową wartości nadrzędnej nad przyjętym przez Anastazjusza follisem o wartości 40 nummi. Podobno też nawiązywały do starszych jednostek obliczeniowych opierających się nie na 10 tce lecz na 12 i wielokrotnościach lub częściach tej wartości. Takimi specyfikami cechowały się jeszcze inne mennice reaktywowane już po śmierci Anastazjusza - chersońska (podobieństwa do mennictwa późno rzymskiego), kartagińska i wyżej wspomniane w Aleksandrii i Tessalonikach, w tej ostatniej odmienne nominały (2,3,4,8 i 16 nummi), opierająca się chyba też na poprzednich wartościach obliczeniowych, funkcjonowały do 562 roku, po tej dacie wprowadzane są normalne nominały.  Za Tyberiusza Konstantyna wprowadzono nowy nominał 30 nummi i zapisy nominału cyframi rzymskimi.
Co do wielkości follisów to Justynian wprowadza takie rozmiary, ponoć po napływie surowca po zdobyczach na zachodzie w wyniku podbojów Belizariusza. W 538 roku Piotr Barsymas przeprowadza kolejną reformę monetarną regulując cały system, w wyniku której następuje regulacja relacji złota do brązu, nadmiar surowca owocuje biciem 40 mm follisów o wadze prawiae 25 g. Redukcja ich wielkości i co za tym idzie wagi następuje w 542 roku ( z 24,95g na 21,83 g) a następnie w 550 r na 18, 19g. Może stąd różnice w wielkości, w zależności od roku bicia waga mogła być różna. Za Justyna II znowuż obniżono wagę follisa do 13,64 g, później podniesiono ponownie do 18,19 za Tyberiusza Konstantyna. Mennice w Rzymie i Rawennie to jeszcze inna bajka.
Tematów jest mnóstwo :-)
14  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Reforma Anastazjusza i jego follisy : 24 Czerwiec 2018, 20:06:19
Od pewnego czasu interesuję się amatorsko mennictwem bizantyjskim. Obcowanie z tymi monetami sprawia mi niesamowitą frajdę, postanowiłem pokazać kilka zdjęć moich nabytków. Jako, że jestem amatorem, mój wpis niekoniecznie musi być wolny od błędów. Liczę, że może wyzwolę jakąś polemikę na temat mennictwa bizantyjskiego, chyba niezbyt popularnego wśród numizmatyków w naszym kraju.

Reforma monetarna Anastazjusza przeprowadzona wraz z Janem z Paflagonii, który był jego urzędnikiem w randze komesa zapoczątkowała tak naprawdę mennictwo bizantyjskie w formie uporządkowanej.

,,Anastazjuszowska”  reforma mennictwa brązowego była działaniem porządkującym system monetarny Cesarstwa. W wyniku reformy uzyskano system monet brązowych całkowicie wymiennych w odniesieniu do złotych opartych na jednostce obrachunkowej jaką był nummus. Największą monetą brązową, którą Anastazjusz zaczął wybijać w 498 roku był follis, na którego składało się 40 nummi, które nawet wagowo odpowiadały, czy powinny odpowiadać jednemu follisowi. Już z tego obliczenia wynika, że follisy były bardzo dużymi monetami. Prócz swoich rozmiarów były bardzo starannie jak na owe czasy wybite. Mennictwo brązowe podlegało pod administrację centralną ale działało w ścisłej kooperacji z władzami lokalnymi - komesem, który był odpowiednikiem ministra finansów. Okres od końca V wieku cechuje zalew ogromnej ilości bitych monet brązowych. Anastazjusz rozpoczął emisję na początku swego panowania od minimusów opatrzonych jedynie monogramem i głową cesarza na awersie.
Od 498 roku rozpoczyna wybijanie kilku nominałów a mianowicie:
follisów o wartości 40 nummi,
półfollisów o wartości 20 nummi,
ćwierćfollisów -dekanummi o wartości 10 nummi oraz
pentanummi o wartości 5 nummi (wprowadzone od roku 512)

Monety oznakowane zostały w sposób czytelny wartościami nominałów opisanych za pomocą  greckiego systemu zapisu
•   follis M
•   pólfollis K
•   dekanummium I
•   pentanummium E
•   nummi bez oznakowania czasami tylko z monogramem władcy
Na zdjęciach follisy Anastazjusza, mennica Konstantynopol, za jego panowania oprócz mennicy w Konstantynopolu uruchomiono czy przywrócono mennice w Tessalonikach, Antiochii, Nikomedii, kolejne mennice zaczął przywracać Justyn I , następca Anastazjusza. Reforma Anastazjusza pozwoliła na zgromadzenie rezerw finansowych pod postacią złota w niewyobrażalnej ilości około 150 ton kruszcu ale niewiele czasu potrzebował Justynian I by spożytkować te rezerwy finansowe  Uśmiech Zupełnie jak to bywa i w naszych czasach...
Przywracając wiarygodność monety brązowej dokonał pewnego przełomu, którego konsekwencje są aktualne i dzisiaj
"Anastazjusz odnawia ciężką monetę miedzianą, posługiwanie się którą przy handlu jest przyjemne dla ludu, ponieważ płaci i sam otrzymuje zapłatę w tym kruszcu" napisano o jego reformie i chyba ten cytat oddaje jej sens  Uśmiech
_DSC7067 by Przemysław Zięba
_DSC7069 by Przemysław Zięba
15  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: itndnowy - pomoc : 13 Czerwiec 2018, 08:05:00
Pomoc zawsze jest wskazana, ale zalecałbym ostrożność, sam o mało nie padłem ofiarą takiej podobnej mistyfikacji otrzymując list z numerem konta by wesprzeć kolegę, który leży w szpitalu w Tajlandii. Od rodziny mojego kolegi, z numerem konta w Polsce. Oczywiście kolega wcale nie przebywał w szpitalu, tylko na wczasach i wszystkim dowiedział się ode mnie. Okazało się, że mail otrzymali wszyscy znajomi, których adresy mailowe był w poczcie mailowej, którą ktoś zhakował, dwie osoby wpłaciły, sprawę do dzisiaj bada policja. W tym przypadku, zastanawiam się dlaczego chory leży w szpitalu w Mińsku a rodzina siedzi w Polsce podając adres polski do przelewu.
Oczywiście może to i prawda, niemniej może budzić wątpliwości. To że tego Allegrowicza nie widać na portalu i nie ma jego aukcji nie musi świadczyć o tym, że jest chory i potrzebuje pomocy.
Strony: [1] 2 3 ... 17
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM