Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Grudzień 2018, 05:29:36


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 74
1  Pieniądz w Polsce / PRL i IIIRP / Odp: NBP rozważa zaprzestanie emisji monet jedno- i dwu-groszowych : 04 Maj 2012, 20:21:58
Cytuj
NBP rozważa zmniejszenie zawartości miedzi w monetach o najmniejszych nominałach


Wysokie ceny surowca sprawiły, że koszt bicia monet jedno, dwu i pięciogroszowych, i tak wyższy od ich wartości nominalnej, wzrósł jeszcze bardziej.

 Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego przyznaje, że w takiej sytuacji poszukiwane są sposoby zmniejszenia kosztu produkcji pieniądza. Rozważanym sposobem byłoby ograniczenie ilości miedzi w stopie wykorzystywanym do produkcji monet.

 Decyzja w tej sprawie należy do prezesa NBP. Innym sposobem na zaoszczędzenie byłoby wycofanie z obiegu monet o drobnych nominałach. Przemysław Kuk przyznaje, że kilka lat temu prowadzono analizy na ten temat, ale już wiadomo, że jedno czy dwugroszówki pozostaną w naszych portfelach. NBP nie ujawnia ile kosztuje produkcja drobnych monet, zasłaniając się tajemnicą handlową. Eksperci szacują, że wyprodukowanie 1 grosza kosztuje około 5 groszy.

 Aktualnie monety o drobnych nominałach wytwarzane są w prawie 60 procentach z miedzi, a reszta stopu to cynk i niewielka ilość manganu.

za http://inwestycje.pl/gospodarka/NBP-rozwaza-zmniejszenie-zawartosci-miedzi-w-monetach-o-najmniejszych-nominalach;165109;0.html
2  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Podsumowanie aukcji 2012 : 02 Maj 2012, 18:19:15
Koledzy, jeżeli dobrze policzyłem to w dogrywce mamy 110 zł. Zachęcam do uzupełnienia biblioteczek/zbiorów lub do wsparcia TPZNu poprzez wystawienie przedmiotów które nie pasują do Waszych kolekcji.
3  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Średniowieczny skarb na wystawie z Muzeum Śląskim : 29 Kwiecień 2012, 13:10:06
Cytuj
Ekspozycję "Skarb z Głogowa" prezentującą wybrane monety z wielkiego skarbu liczącego ponad 20 tys. numizmatów, odkrytego w październiku 1987 roku, można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do 10 czerwca.

 Święty Wojciech, jeździec na koniu, gryf, orzeł, anioł czy miecz. Jakie motywy znajdowały się na monetach władców Polski oraz dlaczego nie nawiązywały do ówczesnych wydarzeń, tylko upamiętniały przodków - odpowiedzi na te pytania uzyskają zwiedzający ekspozycję.

Na wystawie można obejrzeć srebrne monety, odkryte podczas prac ziemnych, prowadzonych na terenie ogródków działkowych. W skład skarbu wchodziło oprócz tysięcy monet srebrnych, kilka srebrnych krążków (blankietów), siedem sztabek i bryłka srebra. Naukowcy szacują, że kilka tysięcy monet skradziono przed przybyciem archeologów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Większość numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII w. Najstarsze, pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. "Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego" - czytamy w komunikacie Muzeum Śląskiego.

Wśród monet znajduje się również egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego na tronie, trzymającego miecz na kolanach, na rewersie zaś widnieje wizerunek głowy świętego Wojciecha, zamkniętej w relikwiarzu. Zdaniem badaczy takie przedstawienie jest zapewne powiązane ze sporem, jaki toczono w tym czasie z Czechami o relikwie świętego. Głowę św. Wojciecha miano bowiem odnaleźć w Gnieźnie w roku 1127, a kilkanaście lat później, tyle że w Pradze, także ogłoszono odnalezienie głowy tegoż świętego. Umieszczenie relikwii na rewersie monety miało więc na celu podkreślenie jej przynależności do Polski.

Najmłodsze monety, wchodzące w skład skarbu, wybito w mennicach księcia śląskiego Henryka Brodatego. Władcy przypisuje się zagadkowy dwustronny denar z przedstawieniem budowli sakralnej na jednej stronie oraz budowli świeckiej na stronie drugiej. Wyobrażenia na tej monecie przedstawiają jedność dwóch najistotniejszych aspektów władzy w średniowieczu: świeckiej i duchowej.

Prezentowana w Muzeum Śląskim ekspozycja jest zmodernizowaną wersją starszej wystawy, którą można było oglądać w Głogowie do 2010 r. Na obecnej wystawie prezentowane są niepokazywane wcześniej typy monet. Wykonano też nową aranżację plastyczną. Warstwę merytoryczną uzupełniono i poprawiono w oparciu o najnowszą wiedzę na temat mennictwa średniowiecznego.

Kuratorem wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach jest Jacek Soida, a w Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Marzena Grochowska-Jasnos.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/
4  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Podsumowanie aukcji 2012 : 29 Kwiecień 2012, 12:53:59
Koledzy po niedzieli wysyłam przesyłki dla:

robertino
Glider
Piotr-p40
vertigo

Poproszę o adresy do wysyłek od reszty uczestników aukcji.
5  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Uczulenie na monety :) : 29 Kwiecień 2012, 12:37:06
Cytuj
Te monety będą zmorą nie tylko dla alergików

Osoby uczulone na nikiel albo cierpiące na egzemę czeka trudna próba. Wielka Brytania wprowadza do obiegu monety, które mogą im silnie zaszkodzić.

Monety o nominale pięciu i dziesięciu pensów, które wejdą do obiegu w Wielkiej Brytanii w najbliższych miesiącach mogą szkodzić zdrowiu. O ich niekorzystnym wpływie na ludzi uczulonych na nikiel lub mających egzemę donosi BBC.

Dermatolodzy z Instytutu Dermatologicznego St John's w Londynie i szpitala Royal Hallamshire w Sheffield w liście do "British Medical Journal" skrytykowali to, że wprowadzenie monet do obiegu nie poprzedziła konsultacja z lekarzami.

Wskazali przy tym, że szwedzka mennica (Riksbank) przyznała ostatnio, że monety pokrywane niklem stwarzają ryzyko dla zdrowia. Brytyjscy lekarze chcą, by naczelny doradca naukowy rządu John Beddington interweniował w tej sprawie.

Dotychczas bilon 5. i 10. pensowy bito ze srebrzystobiałego, odpornego na korozję miedzioniklu (75 proc. stopu stanowiła miedź, a 25 proc. nikiel) z niewielką domieszką aluminium, krzemu, manganu i żelaza. Teraz ze stopu usunięto miedź.

Brytyjska mennica wprowadza do obiegu nowe stop z powodu rosnącej ceny miedzi na światowych rynkach. Ma to jej przynieść oszczędności rzędu 10 mln funtów rocznie. Jednak posunięcie to wymaga dostosowania parkomatów i innych automatów do nowych pieniędzy, ponieważ nowe 5. oraz 10. pensówki są nieco grubsze.


Za http://zdrowie.dziennik.pl/alergie/artykuly/387945,monety-zmora-dla-alergikow-w-anglii.html
6  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Wrocław. "Zapomniane oblicza" - wystawa w Muzeum Archeologicznym : 29 Kwiecień 2012, 12:34:07
Cytuj
Ponad 50 pochodzących z ziem polskich zabytków archeologicznych, na których widoczne są motywy twarzy, można od piątku oglądać na wystawie "Zapomniane oblicza" w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.
 Na ekspozycji można zobaczyć m.in. glinianie figurki, metalowe naczynia czy monety z czasów Imperium Rzymskiego. Najstarsze eksponaty datowane są na IV tysiąclecie p.n.e, najmłodsze zaś na XVII w.

 Ich cechą wspólną są widniejące na nich przedstawienia twarzy - zarówno zwykłych śmiertelników, jak i cesarzy, świętych czy bóstw.

"Twarze z przeszłości przetrwały na różnego typu zabytkach archeologicznych, jednak z racji dominacji przedstawień zoomorficznych, należą one do rzadkości. Znane dzisiaj przedstawienia ludzkiej twarzy są bardzo często jedynie jej zarysem, pozbawionym ust, oczu, uszu lub nosa. Zdarzają się jednak przedmioty - np. monety, gdzie oblicza odwzorowane są z duża dbałością o szczegóły" - poinformowała rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.

 Wystawę przygotowało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, a eksponaty na niej zgromadzone pochodzą z jedenastu placówek muzealnych z terenu całej Polski. Wrocławskie Muzeum Archeologiczne reprezentowało na wystawie kabłąk wiadra brązowego pochodzący z okresu wpływów rzymskich.

 Ekspozycję można oglądać do 30 maja.(PAP)
7  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Skarb Wikingów odkryty na Gotlandii : 29 Kwiecień 2012, 12:28:06
Cytuj
Srebrny skarb Wikingów odkryli archeolodzy prowadzący badania terenu na stanowisku położonym na szwedzkiej wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim – informuje serwis internetowy The Local. 

Odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na terenie pola uprawnego w wiosce Rone, znajdującej się 4 km na południowy wschód od miejscowości Hemse w południowej części Gotlandii.

Archeolodzy z Muzeum Gotlandzkiego w Visby odnaleźli podczas badań na stanowisku, na głębokości ok. 30 centymetrów pod powierzchnią gruntu metalowy kubełek z czasów Wikingów wykonany z brązu, wypełniony po brzegi srebrnymi monetami.

Jak poinformował archeolog Per Widerstrom, wstępna analiza jednej z monet znajdujących się na wierzchu wykazała, że została ona prawdopodobnie wybita w Niemczech w latach 1000-1040.

Zdaniem naukowców, odnaleziony kubełek o średnicy 23 cm i głębokości ok. 17 cm może zawierać nawet kilka tysięcy takich monet.

Archeolodzy jeszcze nie ustalili, czy wewnątrz naczynia znajdują się inne artefakty, a także czy kubełek był wypełniony monetami jednorazowo, czy też warstwami przez dłuższy okres.

Według Larsa Sjovarda, dyrektora Muzeum Gotlandzkiego, odkryty w nienaruszonym stanie kubełek ze srebrnymi monetami to wspaniałe i cenne znalezisko.

W latach 80-ych XIX wieku na tym samym polu uprawnym odnaleziono skarb Wikingów z XI wieku złożony z około 6000 monet.

Według archeologów, najnowsze znalezisko na stanowisku w Rone jest też ostatnim tego typu, gdyż szczegółowe badanie powierzchni terenu przeprowadzone przy użyciu wykrywacza metalu nie wykazało obecności kolejnych skupisk metalowych przedmiotów.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ jjj/ ako/
8  Ogólnie o numizmatyce / Newsy i aktualności / Odp: Z głębokim żalem... : 23 Kwiecień 2012, 13:06:50
9  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Regulamin Aukcji Literatury 13-20 kwietnia 2012 : 22 Kwiecień 2012, 07:57:58

Cytuj
Ale w aukcji mozna bylo wystawiac rowniez monety.

Nic takiego nie widnieje w regulaminie. Po drugie sama nazwa aukcji...
  

Faktycznie nie ma w regulaminie slowa o monetach, lecz w jednejmz wczesniejszych aukcji bylu juz oferowane mone, dlatego tez napisalem ze mozna bylo wystawiac rownmiez monety.
10  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Regulamin Aukcji Literatury 13-20 kwietnia 2012 : 21 Kwiecień 2012, 17:54:13
Faktycznie , nie wyglada to imponujaco . Może zorganizować aukcje monet ? Każdy ma jakieś dubelciki albo monetki które odstają od kolekcji. Podejrzewam , że  zainteresowanie byłoby duuuuużo większe.

Ale w aukcji mozna bylo wystawiac rowniez monety.
11  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Regulamin Aukcji Literatury 13-20 kwietnia 2012 : 21 Kwiecień 2012, 17:50:54
Jesli nie jest za póżno to wziąłbym z 10 Biuletynów Numizmatycznych, które się nie sprzedały.
Zależy mi na rocznikach 1980-2000.


Jezeli chodzi o pozycje ktore ja wystawilem, to oczywiscie zapraszam do zakupu. Mam nadzieje ze Prankster sie na nas za to nie pogniewa Mrugnięcie
12  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Regulamin Aukcji Literatury 13-20 kwietnia 2012 : 21 Kwiecień 2012, 14:28:43
Z tego co policzyłem wyszło że zebraliśmy tylko 166 zł.  Smutny
Na 125 wystawionych pozycji 25 znalazło nowych nabywców.
13  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Emonety i grading : 16 Kwiecień 2012, 18:37:23
Da i to dużo, wystarczy że kilka osób przejrzy na oczy Mrugnięcie a może i do nas trafi.
14  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: monety swist@k87 : 15 Kwiecień 2012, 18:34:56
z dużą dozą prawdopodobieństwa współczesna kopia
Habsburska moneta Franciszka I, teren dzisiejszej Austrii
Podaj metrologie monety, to będzie można powiedzieć coś więcej.
15  Ogólnie o numizmatyce / Archiwum 2012 / Odp: Prace i Materiały MAiE w Łodzi 2/1982 : 15 Kwiecień 2012, 15:12:29
5 zł
Strony: [1] 2 3 ... 74
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM