Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Maj 2018, 00:26:23


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 176
1  Bibliotheca historica / Historia Polski / Przegląd Historyczny : 23 Maj 2018, 22:12:37
http://bazhum.muzhp.pl/czasopismo/150/

Szkoda, że nie da się ściągać całych numerów w jednym pdf-ie.
2  Pieniądz w Polsce / Do 1506 / Odp: Siemowit IV - Prośba : 23 Maj 2018, 08:37:36
Te opłaty to jakaś masakra. Nie ma możliwości obejścia? Potrzebuje zdjęć do porównania stempli a nie publikacji.
Bo ja wiem czy taka masakra - chyba wystarczą Panu te 800x1200 px do porównywania stempli?
3  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Antyk, tylko jaki? : 23 Maj 2018, 08:35:45
Coś w kierunku Antiochii? ANTIOXEΩN THΣ MHTΡOΠOΛEΩΣ?

Inna sprawa, czy to nie jest współczesny odlew :-(
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 20 Maj 2018, 12:15:01
nie kojarzę oryginalnej rzymskiej monety, na której mamy przedstawiony wizerunek draconariusa, bądź samego cesarza dumnie dzierżącego draco.
Dacja dzierży.

Konnego albo z cesarzem też nie kojarzę.
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Naśladownictwa i monety Germanów : 20 Maj 2018, 12:13:17
Co Pan powie z kolei na taki wariant jeździecki? Cóż takiego dzierży jeździec w tym wydaniu?
A on musi coś dzierżyć w oryginale? Może w pierwowzorze był powiewający płaszcz, którego nie zrozumiał kopiujący?
6  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 19 Maj 2018, 22:26:55
Tak swoją drogą, to tego papieru na tej taczce jest przynajmniej z trzydzieści ryz. Czyli w pewnej fazie to było jednak warte ze 300 złotych. Gdyby żądać, by wypłata była uiszczana czystym papierem i kubełkiem z farbą, można by częściowo wyjść na swoje.
Niestety pewne inne alternatywne próby odzyskania części wartości nie znalazły powszechnego uznania:


Jeszcze inne są dla mnie niezbyt czytelne - czy ten pan z poniższego, niestety bardzo słabego zdjęcia, zrobił sobie z zimdolarów stoliczek do handlu tekstyliami, czy też chodzi tu o coś innego?
7  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 19 Maj 2018, 22:18:20
Ten pan pcha chyba taczkę o numerze bocznym nr 5.
Chodziło mi o drugiego pana, w białej koszuli, stojącego tyłem. Na 100% tam jest 78. Może Pan np. kupuje samochód, także uwidoczniony na zdjęciu? Sprzedawca w błękitnej koszuli zainkasował już 77 taczek, zaraz zainkasuje 78 i zostanie tylko dwie taczki do umówionej ceny.
8  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Uwaga na falsa. : 19 Maj 2018, 18:26:08
Pojawiło się aż 19 inwestorów, spółka zamieniła się w spółdzielnię?
Po skasowaniu ilości komentarzy równie dobrze to mogą być w 100% świeże konta państwa P. i K.
9  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 19 Maj 2018, 18:21:07
Głupio prosić szefa dwa razy dziennie o podwyżkę  Chichot
Szefie, bo ranna podwyżka to tylko 40% było, po południu chcę kolejne 50 :-)

A potem zasuwać po bibułkę i karmę dla ptaków z taczkami. Duży uśmiech
Ciekawe, czy numer boczny taczki 78 oznacza, że jest to 78 taczka w tej transakcji?
10  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 19 Maj 2018, 18:16:39
Na coś jednak patrzeć musieli. Przecież nie było tak, że obywatel z jednym papierkiem (paczką papierków) dostał tyle samo bibułki, co ten z dziesięcioma.
Może jeden i drugi cieszył się, że dostał cokolwiek, bo następnego dnia ten papierek mógł tylko dać dzieciom do zabawy? Skoro co 2-4 dni pojawiały się nowe papierki warte tyle co dziesięć poprzednich?

To samo z wypłatami. Inflacja inflacją, ale u księgowej zgadzać się musi.

I myślę, że przynajmniej te księgowe liczyły przez moment właśnie w milpengach i b.pengach - choćby dlatego, żeby im się to w kolumnach pomieściło.
To na pewno, księgowe, banki które to rozprowadzały i przyjmowały utarg itp, itd. Niestety tutaj obijamy się o ścianę - bez jakiś bardziej szczegółowych pamiętników, skanów ksiąg rachunkowych pozostaniemy w sferze domniemań i analogii z naszą inflacją. Szukałem coś, ale najwidoczniej tłumacz google nie podpowiedział mi odpowiednich słówek węgierskich.

U nas jakie by te liczby nie były, coś jednak znaczyły. Wydaje mi się, że jest jakaś granica, poza którą liczba staje się abstrakcją i kwota nią wyrażona przestaje dla nas coś znaczyć. Dopiero jak sobie żmudnie przeliczymy na inne, mniejsze kwoty, to coś zaczyna znaczyć. Pamiętam, że dla mnie dość abstrakcyjny był już miliard - Jacek kupił sobie dom za półtora miliarda. A czemu nie za piętnaście miliardów? Ile to w ogóle jest? A teraz co się dzieje w mózgu, jak gazeta kosztuje dziesięć miliardów. Za tydzień sto. To za ile można kupić dom?

A zdjęcie wygląda jednak na poinflacyjną ustawkę propagandową, że niby wymiatamy te tryliony-biliony i zaczynamy nowe życie - bo ten tłumek patrzy z wyraźnym zaskoczeniem i zainteresowaniem, co to za show.
Może niecodziennie ktoś wyrzucał gotówkę na ulicę, to jednak dość radykalne posunięcie... Mimo wszystko dość mieszczące się w granicach prawdopodobieństwa. Załóżmy drobny sklepikarz choruje obłożnie przez dwa tygodnie. Wraca do swojego sklepiku, a tam kasa pełna gotówki nie wartej nawet pudełka zapałek. Będzie to niósł do banku, weźmie wózek i zawiezie do domu na podpałkę, czy wścieknie się i ciśnie na ulicę?
11  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 19 Maj 2018, 09:26:41
pamiętam, jak w 1995 (a może była to już nawet wiosna 1996?) w warzywniaku wydawano mi resztę z 50 złotych, mrucząc pod nosem "sto tysięcy i dwieście i trzysta i czterysta i jeszcze trzydzieści tysięcy dla pana..."

Tak więc ludzie patrząc na kolorowe papierki mogą widzieć na nich bardzo różne cyferki :-) Więc czym ja wtedy właściwie płaciłem? 50 nowymi polskimi złotymi czy pół milzłotym?
To było powszechne, a chyba jeszcze dziwniej wyglądało w drugą stronę. Przecież zanim w ogóle się pojawiły nowe pieniądze w jakiejś zauważalnej ilości minęło dobre sześć-siedem miesięcy (przynajmniej w Krakowie, może gdzie indziej szło to szybciej). "poproszę piętnaście pięćdziesiąt" - "pięć (tak to będzie chyba Staszic, nie Szopen), sześć, siedem, osiem (o, pozbędę się trochę tych dziesięciotysięczek z Wyspiańskim)... piętnaście (a co to będzie te pięćdziesiąt groszy? Spróbujmy z pięćsetką. Przyjął, więc chyba dobrze)".

Wracając do Węgier, to myśmy czegoś takiego nie przeżyli. Jeśli waluta traci 10^11 razy w ciągu półtora miesiąca (tyle razy wzrósł nominał najwyższego banknotu), to chyba człowiek przestaje w ogóle patrzeć, co tam jest, tylko biegnie od razu po wypłacie (a wypłata pewnie raz albo dwa razy dziennie) do sklepu i kupuje cokolwiek. "Daj mi pan ryżu. Albo mąki. Nie ma? A co jest? Rulon zielonej bibułki i dwadzieścia deko ziarna dla ptaków? Może być!". Jak pytałem dziadka o naszą inflację z początku lat 20 (a przecież to jeszcze nic w porównaniu z Węgrami), to opowiadał tylko tyle - jak człowiek dostał jakiekolwiek pieniądze, to od razu biegł do sklepu, żeby je wydać". Cen ani wysokich nominałów nie pamiętał żadnych. A jak się nie udało wydać, to zacytuję zdjęcie z Węgier, które jest chyba wszędzie, przynajmniej po wszystkich wikipediach:
12  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 18 Maj 2018, 21:19:38
Przeczytałem to wszystko co Pan napisał i poddałem się. Przeczytałem drugi raz, i trzeci. I wiem że nic nie wiem z przeczytanego tekstu.Ale to taka ułomność laika:)
Dyskusja odnosi się do hiperinflacji na Węgrzech w latach 1945-1946 z naciskiem na jej koniec w roku 1946. Na czym konkretnie Pan utknął?
13  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 18 Maj 2018, 17:35:22
Ja tam widzę tylko miliard czegoś albo 10 000 czegoś, bo te milpengo i b.pengo to są nazwy samej waluty.
Pytanie, co widział tam przeciętny Węgier w 1946. Albo nawet teraz. Jak się operuje językiem, który ma (o ile dobrze pamiętam) 27 przypadków, a odmiana polega na przyklejaniu do słowa bazowego różnych pre- i sufiksów, to milpengo może się automatycznie w mózgu przekładać od razu jedynkę z dużą ilością cyfr. Czy jest na sali Węgier?

W końcu to jest taka nazwowa denominacja. Ja byśmy obcinali w 95 nie cztery zera, ale sześć, też moglibyśmy zamiast PLN pisać PLM i nie mówić nowy polski złoty, tylko milzłoty
Ale do tego jest potrzebna jakakolwiek cezura. Jeśli to wszystko obiega na raz, wprowadzamy równolegle nowe mil- i b-, nie wycofując przy tym starych, to tak trochę naciągany ten podział. Szczególnie, że oni mieli już dwa penga na raz - zwykłe i tzw. adopengo, pengo podatkowe, służące do rozliczeń z fiskusem. Żeby było śmieszniej adopengo miało ruchomy kurs względem normalnego, a i tak podlegało swojej inflacji.

Poza tym nie wiem, czy w ogóle ludzie sobie zaprzątali tym głowę, na ile w ogóle jeszcze ktoś poważnie tę walutę traktował poważnie, kiedy weszła w fazę mil-(nie mówiąc o fazie b-). Pierwszy banknot mil- wszedł do obiegu 27 maja 1946, pierwszy b- 1 lipca, ostatni b- 11 lipca, a żywot pengo skończył się 31 lipca. Skoro przeżyli te ostatnie 20 dni bez nowych banknotów (a wcześniej każdy kolejny wchodził co 2-4 dni), to być może już dawno wszystko chodziło na handlu wymiennym "bochenek chleba za trzy jajka i dwie paczki zapałek".
14  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Władysław Jagieło : 18 Maj 2018, 17:21:04
Serie AA, AB w stanach menniczych są droższe tylko z emisji 1994 drukowanej w Anglii. W 2012 zaczęto banknoty numerować od początku i te serie AA, AB są warte tyle co nominał.

Może warto łączyć wszystkie wątki wynikające z tego bzdurnego tekstu o milionach za ładne numerki, który krąży od kilku dni po sieci? Ten jest już trzeci czy czwarty, a to na pewno nie koniec.
15  Pieniądz na świecie / Pieniądze z całego świata / Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe : 18 Maj 2018, 13:50:42
Te olbrzymie liczby mają swoje nazwy:

10^18 - trylion
10^21 - tryliard

W Stanach ich nazwy to odpowiednio : quintillion i sextillion.
Tak, ale Węgrzy ich na banknotach nie stosowali. Generalnie w tym dualizmie nazwijmy go Anglosasi kontra Reszta Świata chodzi o długość grup, po której liczbie należy się kolejna nazwa. Anglosasi mają trzy znaki, Reszta Świata - sześć. Przedrostki łacińskie bi-, tri-, quadro- lecą po kolei, przy czym reszta świata ma jeszcze dla każdej grupy końcówkę -liard, oznaczającą liczbę tysiąc razy większą od danego -liona.

milion    10^6 / 10^6
miliard           -   /  10^9
bilion            10^9 / 10^12
biliard           -   /   10^15
trylion        10^12 / 10^18
tryliard         -    /  10^21
kwadrylion   10^15 / 10^24
kwadryliard   -      / 10^27
kwintylion    10^18 / 10^30
kwintyliard     -      / 10^33
sekstylion     10^21 / 10^36
sekstyliard     -       / 10^39
septylion      10^24 / 10^42
septyliard       -     / 10^45

i tak dalej dopóki nam łacińskich liczebników wystarczy.
Strony: [1] 2 3 ... 176
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM