Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
29 Czerwiec 2017, 02:25:30


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 139
1  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Po co wykopujemy te stare krążki metalu? : 28 Czerwiec 2017, 19:57:03
Oj, chyba nie. Te cytaty z Lenina "uczyć się, uczyć i raz jeszcze uczyć" etc. Mnóstwo rozmaitych inicjatyw edukacyjnych, kursów, dokształcań. Owszem, niektóre były kiepskiej jakości, ale nie dlatego, że tak je specjalnie obmyślono. Podobnie jak nie obmyślano specjalnie, żeby buty się rozlatywały, bo chciano mieć ludzi w rozlatujących się butach. Tak po prostu wychodziło.
Może niepotrzebnie rozpędziłem się z rozbudowywaniem założeń. Chodziło mi, że zakładamy, iż wiedza ma swoją gradację, a jej zdobywanie jest pożyteczne. Wzmiankowani przeze mnie maszyniści należeli do kolejnego pokolenia, działającego w wieku XXI.

Natomiast być może niektórzy Koledzy szczerze uważają, że od pewnych spraw jest zasadniczo państwowa instytucja, z bardzo szerokimi prerogatywami,
Wobec takiego zdania nasuwa się pytanie: po co w ogóle są amatorzy? Może jeśli ktoś się nie załapał na etat, to ma mu wystarczać "pięć najpiękniejszych"?
2  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Po co wykopujemy te stare krążki metalu? : 28 Czerwiec 2017, 19:20:24
A jakby Pan uzasadnił, że takie samopas i bez układów zachwycanie się niestowarzyszonego amatora jest ważne?
Rozumiem, że ważne dla niego samego, a nie z punktu widzenia większego ogółu?

Założenie: uznajemy prawo człowieka do samokształcenia jako coś naturalnego i pożytecznego. Nie jest wszystko jedno, czy czyta "Zabili go i uciekł w Mozambiku, tom 191" czy "Znaleziska monetarne szóstego kwartału Pomejów". Innymi słowy marzeniem sporzej części maszynistów dziejów jest społeczeństwo miałkie intelektualnie, tj. nie domagające się głębszej wiedzy z jakiegokolwiek zakresu (może poza własnym, wyuczonym zawodem), wystarczy internetowy samouczek "poznaj pięć najpiękniejszych monet starożytnych", "poznaj pięć najpiękniejszych aktorek Hollywood", "poznaj...". Przy powyższym założeniu takim poglądom dziękujemy.

Teza: człowiek przerabiający daną dziedzinę wiedzy uzyskuje dużo głębszą wiedzę/satysfakcję z jej czerpania niż w przypadku, gdy zostanie podana mu ona na tacy. "Y..yy...a co ja właściwie widziałem? co to były za ruiny, gdzie się pani przewodnik zgubiła i poszliśmy na dużą pizzę hawajską?".
3  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Po co wykopujemy te stare krążki metalu? : 28 Czerwiec 2017, 13:04:58
wyobrażam sobie też całkiem inne odpowiedzi.
Rozumiem, że skupiamy się na monetach, nie wchodzimy w ogólnofilozoficzne pytania "po co w ogóle zajmować się reliktami przeszłości/interesować historią" itp?
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich. : 28 Czerwiec 2017, 13:02:21
to co nazywałem hełmem krzyżowym tutaj określane jest hełmem graniowym.
Na okładce znajduje się znaczek "Napoleon V", co może przekładać się na różne ciekawe idee translatorskie. Jeśli ma Pan kontakt z autorem, niech Pan się zapyta, jaki termin stoi w tekście angielskim.
5  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Po co wykopujemy te stare krążki metalu? : 27 Czerwiec 2017, 21:12:49
celu głównego, podstawowego, najważniejszego.
Ponieważ jest to jedyna dziedzina, w której niestowarzyszony amator bez układów może badać, zachwycać się, odczuwać w dość szerokim zakresie wybrany okres przeszłości. Dokumenty rodowe nawet jak ktoś miał, to przeważnie towarzysze krasnoarmiejcy przerobili na skręty do machorki, nie żyjemy też w czasach Ciecierskiego, który nadtłuczonych popiersi antycznych w Turcji nie kupował, bo kto by takie paskudztwo chciał?

Zostają monety. Porcelana, biała broń itp. nie dają już tak szerokiej wiedzy o epoce, ani nie są tak łatwe w pozyskiwaniu.
6  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Co robią muzea : 27 Czerwiec 2017, 21:02:54
co się rozwiało,
- Reforma Trajana z roku 107, a co idzie za tym ulubiony argument wszelkiej maści uczonych mający wyjaśnić po co wybito całą serię restytucyjną, która nota bene wg Woytka powstała dopiero w 112-113, czyli w szczycie oddawania do użytku różnych obiektów typu Forum Trajana.

- dość chaotyczne, acz stopniowe obniżanie wartości denara od Nerona po jego właściwy upadek za Galiena. Przez pierwsze stulecie po reformach Nerona denar balansuje pomiędzy tzw. pierwszym standardem neroniańskim (90%, pierwsze wprowadzenie rok 64) a drugim standardem neroniańskim (80%, pierwsze wprowadzenie rok 68). Wyjątkiem jest tu oczywiście próba przywrócenia denara przez Domicjana w latach 82-85. Dopiero wony markomańskie wprowadzają do tego modelu chaos i wzmiankowany powolny upadek.

co potwierdziło,
Reforma Trajana z roku 100. Mało postulowana, a jednak wygląda na to że faktyczna (90->80%, co spowodowało ostateczną tezauryzację czystych denarów Domicjana, a także większości pozostających w obiegu denarów sprzed 64 (nie dotyczy kiepskich a częstych denarków legionowych Antoniusza)

co wyszło całkiem nowego.
Drachmy dla wschodu bite w Rzymie z tego samego stopu, co denary, co powinno ostatecznie obalić wszelkie teorie o wyrobie stempli w Rzymie i wysyłaniu ich na prowincję do tamtejszych mennic.
7  Bibliotheca historica / Historia Starożytna / Odp: Trajan - Optimus Princeps : 27 Czerwiec 2017, 16:30:01
Przypadkiem znalazłem wątek dotyczący tłumaczenia na historycy.org. Ponieważ przewinął się tam jeden z tłumaczy, broniący swojego dzieła, przytaczam kawałek innej wypowiedzi, z którą akurat najbardziej się zgadzam i link do całości:

Cytuj
Mimo ogromnego zakorzenienia w naszym języku Pyrrusa i pyrrusowego zwycięstwa, Tłumacze napisali Pyrrhos. W porządku. Ale czemu w związku z tym ewidentny Grek, jakim jest Filostrat (gr. Philostratos) pojawia się jako Filostratus? Czemu inny Grek Dion z Prusy vel Złotousty/Chryzostom (gr. Chrysostomos) pojawia się jako Dio (forma łacińska!) Chryzostomos (forma nie wiadomo jaka)? Jeśli forma miałaby być bliska oryginałowi, to nie powinno być w środku Z, tylko S. Tego typu rzeczy jest w książce dużo. Tłumacze nie wyczuli, które postacie mają zakończenie -us, bo tak się nazywali naprawdę, a którzy mają -us, bo Bennett stosował raczej zlatynizowaną formę imion greckich. Można by tu dojść do niezbyt dla Tłumaczy konkluzji, że "zhellenizowali" te imiona, które znali, a że wielu nie znali - hellenizacji tej nie dokonali. Tak więc można pozostawać przy wersji spolonizowanej, można przy wersji oryginalnej, ale tak dziwnie mieszać?

Teraz o błędach w tłumaczeniu, które po prostu nie przystoją żadnej osobie zajmującej się przekładem. Najbardziej rażącym błędem jest wypowiedź Plotyny/Plotiny (s. 109), którą Tłumacze źle zrozumieli: when Plotina entered the palace for the first time she at once remarked that she hoped to leave it at any time with her own personality unchanged. To przecież znaczy, że to jej osobowość miała się nie zmienić, a nie "charakter pałacu", jak chcą Tłumacze! O Danaach czy Danajach była już mowa, więc przejdę dalej. Trzykrotnie pojawia się okropnie brzmiące po polsku "homonimiczny ojciec/pradziadek/konsul". Tłumacze nie rozróżnili vigintiviratus i vigintivir (s. 46 i 60). Tytuł dzieła Kwintyliana to raczej nie "Institutiones Oratoriones" (s. 58). Mój ulubiony punkt to "afirmacja dystynkcji społecznych" przez Domicjana (s. 70). "Peri Basileias" Diona to na pewno nie "O suwerenności" (s. 129)! Powiedzenie o Pliniuszu (s. 230), że był człowiekiem do tańca i do różańca (ang. bon viveur equally at home in Club and Pub) jest nawet całkiem zabawne. Dlaczego cornucopia stała się w rękach posągu "feerią" (s. 264)? Tłumacze czasem chyba niezbyt wiedzieli, co jest wyrazem łacińskim/greckim, a co angielskim, stąd też szalone wyrażenie "plemion zamieszkujących litoral Euxine", gdzie chodzi po prostu o wybrzeże czarnomorskie (s. 334). Na s. 344 do Trajana zbliża się menopauza (ang. climacteric): nie wiem, co powiedzieć, naprawdę...! Beneficia na s. 355 to nie wyraz rodzaju żeńskiego liczby pojedynczej, a liczba mnoga od nijakiego beneficium.

Bardzo wiele razy pojawiają się błędy w terminologii łacińskiej: czemu tylekroć ma czytelnik do czynienia z tribunica potestas, choć powinna być tribunicia? Niekonsekwentnie przyporządkowane są rodzaje do wyrazów łacińskich. I o ile mógłbym jeszcze zrozumieć, że we wszystkich miejscach jest rodzaj nijaki (np. to venatio, to cursus, choć to odpowiednio rodzaje żeński i męski), to czasem dochodzi do całkowitego pomieszania i nawet wyrazy na -um (rodzaj nijaki po łacinie, ale i po polsku, bo wyrazów typu muzeum jest dużo) są... masculinami: "tributum był" (s. 285)! Co do rodzajów, to jeszcze trzeba zaznaczyć, że nazwy dzieł historycznych typu "Parthica", "Hellenica" są neutrami liczby mnogiej, a nie femininami liczby pojedynczej (s. 327). Osobną kwestią są bardzo liczne literówki, które dają "Centrum Cellae", "ponitex maximus" i "Kornika paschalna", ale to nie wina Tłumaczy. Bardzo denerwujące jest jednak - to zarzut pod adresem redakcji i składu - dzielenie wyrazów łacińskich nieuwzględniające całości fonemu labio-welarnego "qu": nie można dzielić przy przenoszeniu do następnej linijki q-u, bo te dwie literki stanowią zapis jednego fonemu! To samo dotyczy dyftongów ae, oe itd.


http://www.historycy.org/index.php?s=9861d8a11de500fded4b30e98d12d64e&showtopic=121727
8  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Co robią muzea : 27 Czerwiec 2017, 16:24:48
Z ostatnich lat szczególnie cenię sobie prace panów Butchera i Pontinga. Ich wnioski wnoszą naprawdę dużo do kwestii zawiłości rzymskiej ekonomii początku pryncypatu, mam szczerą nadzieję, iż kolejne tomy The Metallurgy of Roman Silver Coinage będą ukazywać się w miarę szybko.

Panowie w I tomie korzystają ze zbiorów 11 muzeów - dwa główne angielskie [Ashmolean, British], siedem ichnich lokalnych, dwa zagraniczne (Szwajcaria, Izrael). Podejrzewam, że dużo więcej ośrodków im do kolejnych badań nie będzie potrzebne. Ilości przebadanych monet na szybko nie mogę znaleźć, ale z tego co pamiętam jest to rząd tysięcy, czyli w odniesieniu do ogólnej ilości monet w muzeach angielskich - raczej nie za dużo, ale do podania sensownych wyników - wystarczająco.
9  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 23 Czerwiec 2017, 09:30:54
Wyobraża Pan sobie wyjście z muzeum z krążkiem o wartości c. 500.000?

Nie wiem, czy zmiana mentalności z pryncypialno-regulaminowej na swobodnie-luzacką, to najlepsze rozwiązanie.

Ja bym wolał, by te wszystkie muzea wyprzedały 4/5 swoich zasobów magazynowych, z reguły niepotrzebnych, źle opisanych, nie wystawianych, a za uzyskane pieniądze profesjonalnie opisały i sfotografowały to, co sprzedają i, przede wszystkim, tę najcenniejszą resztę. By nikt nie musiał szlajać się z krążkiem za pół miliona po ławeczkach w poszukiwaniu ostatnich promyczków słońca.

Jak dla mnie kustosz nie miał bladego pojęcia o wartości monety. "O, ktoś się zainteresował w końcu tymi śmiesznymi guziczkami, co to pani dyrektor chciała już dwa razy na ich miejsce wstawić dwa arkusze blachy ocynkowanej sygnowanej nazwiskiem artysty Kantora". Gdyby coś wiedział na ten temat, cztery razy by pomyślał w ogóle o otworzeniu gablotki, nie mówiąc już o wyjęciu monety na zewnątrz. I to niezależnie od tego, jakim byłby luzakiem :-)
10  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 23 Czerwiec 2017, 09:25:47
Co to jest "historycznie ważne" Panie Stępniewski? Moneta znana w jednym egzemplarzu?, moneta za kilka tysięcy euro?, czy cokolwiek innego? Ja zbieram monety na zasadzie: nie mam to dołączam do zbioru! A czy ona jest w RIC-u, czy nie, to mi wisi. Oczywiście z Pana strony Panie Stępniewski nie korzystam i nie zamierzam! Jak ktoś dostaje orgazmu, że ma monetę nie uwzględnioną w 100 letnim RIC-u, to ja to szanuję, ale nie narzucam swojej woli innym i nie traktuję ich z góry tak jak Pan!

Proszę mi to wszystko wyjaśnić.


Prawdę mówiąc nie wiem, czy mam ochotę na oglądanie kolejnej wypowiedzi w cytowanym stylu. Pan Kotek bez żadnej przyczyny narozrabiał jak pijany zając i może lepiej jak ochłonie po cichu w cieniu jakiegoś dwutygodniowego bana. Chyba, że potrafi wytłumaczyć jakoś swoje zachowanie, w co szczerze wątpię.
11  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari : 22 Czerwiec 2017, 16:07:41
To nie tylko (nieograniczona i niegasnąca) chęć gromadzenia zbieranych przedmiotów, ale i zgłębiania wiedzy dotyczącej tych przedmiotów, ich kontekstu historycznego, ekonomicznego, socjologicznego, artystycznego itd.
Po czym człowiek zaczyna coraz bardziej gromadzić literaturę, a coraz mniej przejmować się, że nie kupiło się tej czy innej monety. Na tym etapie dawno się już wie, że i tak nie można mieć tego, co się zamarzy (przynajmniej w antyku).
12  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: COŚ : 22 Czerwiec 2017, 16:03:32
Szkoda że awers(Co?) ma takie słabe zdjęcia, tam się kowal musiał bardziej wysilić. Zresztą wysiłek jak widać jest doceniany - 10 licytujących i 12 hrywien nie wzięło się z niczego.
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: ktos przetłumaczy : 20 Czerwiec 2017, 22:01:46
[Tu byłem] Jasiek Bucco z Wiednia(?) roku pańskiego [zatarte]

Franisco Paczzi[??] roku pańskiego 1641

[bazgroły bazgroły]

======
Mało starożytne.
14  Bibliotheca historica / Historia Starożytna / Odp: Biblioteka Antyczna - Uniwersytet Wrocławski reaktywacja nr 2 : 19 Czerwiec 2017, 10:50:10
53. Cyceron, Listy do Attyka (t. 1, ks. 1-2)

Zarówno z ostatnich stron książki, jak i ze strony internetowej zniknęła informacja o zapowiedziach. Może i dobrze, bo rzadko się zdarzało, że wychodził tom, który akurat był zapowiadany jako kolejny.
15  Ważne działy / Informacje o falsach / Odp: Talar elbląski 1651 : 12 Czerwiec 2017, 07:12:50
punca również została odlana.
Tak się kiedyś bo bożemu wykonywało różnej maści kopie - od razu oznaczano je jako nieoryginalne. Niestety teraz chyba już nikt tego nie robi.
Strony: [1] 2 3 ... 139
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM