Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Wrzesień 2018, 22:20:20


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 188
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Waga, oś, a co ze średnicą? : Dzisiaj o 21:11:50
Ciekaw jestem, w jaki sposób to ustalono. Gdyby Pan mógł w wolnej chwili...
Emisje przenoszone do Rzymu mają charakterystyczny dla tamtejszej mennicy styl, w niektórych okresach widać, że ewidentnie używano także tych samych punc (liternictwo stosowane w mennicy rzymskiej w latach 93-102 jest dość łatwe do odróżnienia, np. długie A bez poprzecznej belki itp.); poza tym badano (Butcher i Ponting) stopy srebra użyte do bicia monet "rzymskich" i "nierzymskich" - duża część tych bitych w Rzymie ma zawartość konkretnych izotopów ołowiu zbliżoną do równolegle bitych denarów. Wszystko to nie jest oczywiście do końca zero-jedynkowe i stąd oś tych drachm jest dodatkową, ważną daną konkretnego egzemplarza.
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Waga, oś, a co ze średnicą? : Dzisiaj o 20:04:34
Czy komuś wiadomość o osi do czegoś się kiedyś przydała? Do czego?
Przykład w bardzo dużym skrócie: od Flawiuszy zaczyna się przenoszenie bicia sreber Cezarei Kapadockiej do Rzymu, niektóre emisje idą równolegle, niektóre tylko w Rzymie, niektóre tylko na miejscu w Cezarei itp. Jednym z wyznaczników jest oś - rzymskie mają 6h, bite na miejscu 12h.

Co oczywiście nie ma dla mnie wpływu na fakt, że średnica powinna też zawsze być opisywana, a jeśli krążek jest wyjątkowo pokraczny - powinny być podawane wartości graniczne.
3  Ogólnie o numizmatyce / Sprzedam / Odp: ZŁOTO Miniatury Polskich Monet Powszechnego Obiegu - UWAGA: ZŁOM! : 16 Wrzesień 2018, 09:03:04
Dziś wydaje nam się, że wyroby Skarbnicy Narodowej itp to szmelc. Nie zapominajmy jednak, że są one pewnym świadectwem swoich czasów i wyobrażenia całego szeregu ludzi o numizmatyce. Czy to zjawisko nie jest godne udokumentowania samo w sobie, niezależnie od tego jak je oceniamy?
Wydaje mi się, że granica jest dość dobrze wytyczona przez stwierdzenie "nie należy kolekcjonować rzeczy stworzonych tylko i wyłącznie do kolekcjonowania". Medale, medaliki, plomby ołowiane, liczmany i inne przedmioty nie będące monetami mają swoja konkretną funkcję. Dopiero w momencie kiedy produkuje się srebrną kulkę, która ma służyć jako ozdoba wątpliwej jakości kolekcji i nic więcej z nią zrobić nie można, mamy do czynienia ze złomem. Ma Pan rację, trzeba dokumentować i to, ale może niech zajmą się tym muzea/banki?

Przy okazji (zupełnie na marginesie tej dyskusji) powstaje pytanie gdzie byliśmy i co zrobiliśmy (lub czego nie zrobiliśmy), że są ludzie którzy wierzą, że krążek wybity w nakładzie 1918 sztuk to "prawdziwy unikat". (...) Jedyne artykuły o numizmatyce skierowane do nie-numizmatyków jakie spotykam, poświęcone są inwestowaniu w monety.
Pytanie jest szerokie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która jednak sprowadza się w dużej mierze do zasięgu oddziaływania. Środowiska numizmatyków nie są jakąś szeroko odbieraną grupą społeczną, nie powrzucamy wszystkim ludziom do skrzynek ulotek "nie kupujcie tego dziadostwa", nie wykupimy antyreklamy w TV ani też nie puszczą nam artykułu w prasie reklamującej to badziewie (a nawet jeśli to przeciętny czytelnik będzie wolał przeczytać o tym, że w Szczecinie urodziło się ciele z dwoma głowami). Artykuły/książki popularyzatorskie istnieją, ale żeby po nie sięgnąć trzeba mieć najpierw odpowiednią wiedzę historyczną, a po drugie tego chcieć.
4  Ważne działy / Przechowywanie / Odp: Co doradzicie początkującemu? : 16 Wrzesień 2018, 08:52:45
Nie demonizujmy. Wszystko może się rozłożyć.
Nie demonizuję. Wszystko może się rozłożyć, ale niektóre rzeczy z dużo większym prawdopodobieństwem od innych. Access jest wyjątkowo podatny na psucie się po wielokrotnych zmianach/zapisach, nieporównywalnie bardziej od excela.
5  Ważne działy / Przechowywanie / Odp: Co doradzicie początkującemu? : 15 Wrzesień 2018, 20:14:40
Do ważenia każdego egzemplarza z osobna potrzeba dobrej wagi, a tej jeszcze nie posiadam.
Niech Pan kupi taką do 50g z precyzją 0,01g, nie ma co ładować się ani w większe maksymalne obciążenie, ani w większą dokładność. Teoretycznie można coś takiego kupić za dychę, ale lepiej wyłożyć ~50 zł, żeby otrzymać coś co daje powtarzalne wyniki.
6  Ważne działy / Przechowywanie / Odp: Co doradzicie początkującemu? : 15 Wrzesień 2018, 20:11:50
(...) ma accessa, w którym można pięknie wklejać zdjęcia
I który tak pięknie potrafi się rozłożyć, że nie idzie zrobić z nim nic poza przywróceniem poprzedniej działającej wersji z backupu.
7  Ważne działy / Przechowywanie / Odp: Co doradzicie początkującemu? : 15 Wrzesień 2018, 11:40:15
Co do katalogowania, to zdecydowałem się stworzyć spis w Excelu.
Nic lepszego nie ma - wszystkie te bardziej specjalizowane programiki nie dają możliwości szybkiej obróbki danych albo jakiś większych zmian w ich strukturze, jak przyjdzie Panu na to ochota.

Jeśli chce Pan coś więcej się na tym PRLu nauczyć, może Pan zacząć opisywać dane metryczne - waga konkretnego egzemplarza, oś monety (o ile ma Pan tam jakieś anomalie, wpisywanie z góry na dół 12h wiele nie wniesie ;-) ).
8  Antyk i Średniowiecze / Bizancjum / Odp: Od jakiej strony, katalogu zaczynać przygodę z Bizancjum ? : 15 Wrzesień 2018, 11:35:06
Niech Pan sobie DOCa przejrzy, wszystkie linki są w wątku poniżej (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12471.msg89017.html#msg89017 i dalej tom wstępny oraz pieczęcie). Katalog bardziej zaawansowany, ale za darmo i od razu poza opatrzeniem można sobie doczytać co nieco.

Gdyby nie ta dostępność, lepiej byłoby zacząć od Seara Byzantine Coins and Their Values - jest dużo prostszy, ale może też wprowadzać w błąd jeśli chodzi o rzadkość monet - np. wynika z niego, że monety cesarstwa po restauracji w 1261 są dość tanie i dostępne.
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Autentyczne czy fałszerstwa? : 02 Wrzesień 2018, 17:33:31
Grzebnąłem trochę po zarchiwizowanych kopiach copycoins.com, ale żadnej lepszej wersji wczorajszego katalogu ich produktów nie znalazłem. Ponieważ narobili trochę tego dziadostwa warto sobie zapisać mimo uszkodzeń:

https://web.archive.org/web/20110322163828/http://copycoins.com:80/PDF/catalogo_denarios.pdf
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Autentyczne czy fałszerstwa? : 01 Wrzesień 2018, 22:00:03
Niestety forum dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Uśmiech
Może Pan sobie założyć, nie musi Pan u nich nic pisać, żeby mieć dostęp do bazy falsów, a ta się czasem bardzo przydaje.

Lewizny wyglądają jak poniżej, jedna z nich była podobno sprzedawana na nieistniejącym już portalu copycoins.com Próbowałem dobrać się tam przez archive.org, znalazłem nawet wersję strony z 2011, na której dostępny był katalog ichnich produktów w pdf-ie, niestety część zdjęć była uszkodzona (w tym powyższego denarka).
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Autentyczne czy fałszerstwa? : 01 Wrzesień 2018, 21:51:38
jest to najprawdopodobniej falsyfikat.
Na 100% - zdjęcia wystarczą do sprawdzenia u Prokopova. Notuje co najmniej dwie sztuki:

https://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=40&pos=172
https://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=40&pos=308
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Autentyczne czy fałszerstwa? : 01 Wrzesień 2018, 21:06:44
Panowie, dobry denar Oktawiana?  Uśmiech
Z takiego zdjęcia to wróżenie z fusów. Gdybym miał jednak strzelać, to powiedziałbym, że fals. Nie kojarzę ani jednego oryginalnego egzemplarza, na którym byłyby wybite dokładnie oba okręgi okalające rysunki av/rv - przeważnie albo co najmniej jeden z nich wychodzi częściowo poza krążek, albo całość jest wybita w ogóle niecentrycznie.
13  Ważne działy / Identyfikacja monet i banknotów / Odp: Krążek , moneta ? : 01 Wrzesień 2018, 19:23:41
Jak dla mnie warcab.
14  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Odp: "Die Münzen Friedrich Augusts II von Sachsen/Polen 1733-1763" Helmut Kahnt : 01 Wrzesień 2018, 11:03:44
Z tego co widzę książka jest dość powszechnie dostępna za cenę okładkową (45 EUR). Najtańsza przesyłka wyjdzie chyba z amazona.
15  Ogólnie o numizmatyce / Poszukuję / Odp: poszukuję Catalogue of Late Roman Coins from Arcadius and Honorius ..... : 31 Sierpień 2018, 17:06:29
Przy okazji znalazłem takie cacko:

https://www.doaks.org/research/publications/books/catalogue-of-byzantine-seals-at-dumbarton-oaks-and-in-the-fogg-museum-of-art-1-italy-north-of-the-balkans-north-of-the-black-seas
https://www.doaks.org/research/publications/books/catalogue-of-byzantine-seals-at-dumbarton-oaks-and-in-the-fogg-museum-of-art-2-south-of-the-balkans-the-islands-south-of-asia-minor
https://www.doaks.org/research/publications/books/catalogue-of-byzantine-seals-at-dumbarton-oaks-and-in-the-fogg-museum-of-art-3-west-northwest-and-central-asia-minor-and-the-orient
https://www.doaks.org/research/publications/books/catalogue-of-byzantine-seals-at-dumbarton-oaks-and
https://www.doaks.org/research/publications/books/catalogue-of-byzantine-seals-at-dumbarton-oaks-and-in-the-fogg-museum-of-art-5
https://www.doaks.org/research/publications/books/catalogue-of-byzantine-seals-at-dumbarton-oaks-and-in-the-fogg-museum-of-art-6

oraz taki drobiazg dla początkujących:
https://www.doaks.org/research/publications/books/byzantine-coinage
Strony: [1] 2 3 ... 188
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM