Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Listopad 2018, 01:36:15


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 27
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 18 Listopad 2018, 13:26:43
Zabrzmiało to jak zabrzmiało, bo trudno jest adekwatnie w jednym słowie (rzadki, popularny itd.) opisać kwestię rzadkości poszczególnych typów i wariantów monet Probusa, jeżeli zważyć że istnieje co najmniej ok. 5-6 tysięcy różnych wariantów monet Probusa, zaś istniejąca literatura nt. monet Probusa jest przestarzała i pozostawia wiele do życzenia.

Zresztą, nie istnieje katalog, który dawałby rzetelną ocenę rzadkości każdego z osobna z tych wielu tysięcy odmian. Co więcej, istniejące katalogi są bez zdjęć, więc nie jest możliwe odesłanie Pana do "katalogu ze zdjęciem z tą monetą".

Np. specjalistyczny katalog Alfoldiego dot. monet Probusa z Siscji z lat 30 XX wieku odnotowuje 3 egzemplarze Pana monety pod numerkiem 27.83 (przy czym autor ten głównie skupiał się na kolekcjach muzealnych, a nie prywatnych).

Faktem jest, że identycznego wariantu konkretnie z oficiny "P" jak Pana egzemplarz nie ma na probuscoins.fr ani na probvs.net. Więc nie jest to z pewnością pospolita moneta. Ale już wariantów z innych oficyn (z tym samym popiersiem, rewersem i tytulaturą) jest np. na probuscoins.fr 5 egzemplarzy:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=7&dateID=-1&titulatureID=7&legendeID=42&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=26&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=)

Z drugiej strony, na ww. stronach nie ma jeszcze wieli, wielu typów, niekoniecznie rzadkich, bo po prostu autorzy nie zdążyli ich jeszcze dodać, a różnych typów jest - jak już wspominałem - wiele, wiele tysięcy.

Pana moneta nie jest "zbytnio poszukiwana", bo ani typ popiersia sam w sobie nie jest rzadki, ani typ rewersu, ani tytulatura. Po prostu ta konkretnie kombinacja popiersia, rewersu, tytulatury i oficyny (jedna z wielu tysięcy) jest dość rzadka, ale mało który kolekcjoner to jakoś szczególnie doceni. Bo każdy woli np. rzadki typ rewersu, czy rzadki typ popiersia itd.

Ja na własne potrzeby, po przejrzeniu minimum 70-80 tyś monet Probusa, stworzyłem bazę danych rzadkich i ciekawych typów monet Probusa liczącą ponad 5 tyś egzemplarzy. Ona obejmuje jednak jedynie "ciekawe" (w mojej ocenie) typy. Pana monety tam nie ma, bo to nie jest dla mnie (jakoś szczególnie) interesujący typ, więc przy przeglądaniu ww. tysięcy monet do bazy, nie zwróciłbym na taką monetę uwagi. Nie mam jednak wątpliwości, że przy głębszych poszukiwaniach, można by natrafić na kilka takich egzemplarzy jak Pana moneta. Wybaczy Pan jednak, że nie będę podejmował teraz takiego trudu, tylko po to aby udowodnić Panu rację i wykonać to ćwiczenie za Pana.

Moja wiedza o Probusie i o dostępnych wielu stronach internetowych i publikacjach (np. skarbów) ze zdjęciami monet Probusa każe mi z góry założyć, że gdzieś tam te kilka (choć nie więcej niż kilka) egzemplarzy identycznych do Pana jest, skoro ALFOLDI już w latach 30 doszukał się 3 identycznych egzemplarzy w kolekcjach muzealnych. Dlatego też mogę w miarę adekwatnie powiedzieć że jest to dość rzadki wariant, na pewno nie pospolity, ale nie szczególnie poszukiwany. Mam nadzieję, że teraz bardziej Pan rozumie moją początkową, bardziej syntetyczną ocenę.  

  
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 18 Listopad 2018, 10:47:56
własnie upolowany
A/ IMP C M AVR PROBVS P AVG, Buste radié et cuirassé de Probus à droite vu de 3/4 en avant. (Code buste Bastien : B)

R/ ROMAE AETERNAE   /-//RZ, Em.2, 7e off., Rome (Roma) assise à gauche dans un temple, tenant une victoire de la main droite et un sceptre de la main gauche. (Type A)

Panie Pawle, gratulacje! Widzę, że naprawdę połknął Pan bakcyla kupowania Probusów na profesjonalnych aukcjach. Tak trzymać!
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Probus : 18 Listopad 2018, 10:39:11
Kupiłem dziś , takiego Probusika , rewers słabiutki , ale że nie mogłem go namierzyć w necie , to go sobie klepnąłem (…).
Rev. Conservat Avg / P / w odcinku zapewne XXI , chyba ,ale czy samo ? to na razie się nie dowiemy
Podejrzewam że to Siscia , ale jak wspomniałem , nie morę takiego znaleźć , czyżby coś rzadkiego ?

To RIC V.2 670; Siscia, pierwsza oficyna (-/P//XXI). Raczej rzadszy, niż pospolity wariant, ale nie jakoś szczególnie poszukiwany.   
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 14 Listopad 2018, 09:19:05
wrzucac takie monety na strone z probusami ?

Chodzi Panu o probuscoins.fr? Jeśli tak, to tam już są trzy egzemplarze ORIES AVG:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=81&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Nie wiem zatem, czy Oliva będzie zainteresowany dodać kolejny egzemplarz. Jego priorytetem na obecnym etapie jest dodawanie typów, których w ogóle jeszcze nie ma na stronie (a takich jest jeszcze całkiem sporo, więc jest to zadanie czasochłonne), ale spróbować wysłać mu zdjęcie zawsze Pan może albo poprzez formularz dodania monety na stronie albo bezpośrednio na jego adres e-mailowy wskazany na stronie. Proponuję też przejrzeć Pana kolekcję pod kątem monet, których jeszcze nie ma w bazie probuscoins.fr. Takie na pewno Oliva chętnie doda na stronę z zaznaczeniem, że pochodzą z Pana kolekcji.   
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 14 Listopad 2018, 08:20:46
Gratulacje Panie Pawle! Fajny, głęboko wybity i bardzo ładnie zachowany Probus z błędem na rewersie (ORIES AVG zamiast ORIENS AVG). Rzadko spotyka się tak dobrze i wyraźnie wybitego Sola z Lugdunum, z zachowanymi wszystkimi detalami rysunku.

Do cen aukcyjnych szybko zaś Pan przywyknie. Tak to już jest, że za jakość się płaci Uśmiech
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 13 Listopad 2018, 16:19:30
Ja bym był bardzo ostrożny z doczyszczaniem tych plam. One już są "wklęsłe", a widać tam też paskudną zieleń. Po dotknięciu ten "brąz" może okazać się czerwony i przemieszany z zielono-niebieską "brązową zarazą" i całość zacznie się sypać!
Obawiam się jednak, że ten grynszpan i tak trzeba będzie jakoś zneutralizować...

Wiem, że należy zachować dużą ostrożność w przypadku tej monety, ale - jak słusznie wskazałeś - tą zieleń i tak trzeba będzie zneutralizować, więc monetka musi pójść do konserwacji.
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 13 Listopad 2018, 14:12:45
Udało mi się niedawno takiego oto Probusa z bardzo rzadkim i fajnym popiersiem całkiem okazyjnie zdobyć. Liczę po cichu, że uda się usunąć przynajmniej część z tych brązowych plam, ale nawet jeśli nie, i tak jestem bardzo zadowolony.

 OBVERSE: IMP C M AVR PROBVS P F AVG
 REVERSE: RESTITVTOR ORBIS
 BUST TYPE: I8 var. = Radiate, cuirassed and draped bust left, with parazonium placed on left shoulder and holding victory on globe in right hand
 FIELD / EXERGUE MARKS: M[oneta]S[erdicensis]//KAB
 WEIGHT 4.11 / AXIS: / DIAMETER: mm
 RIC: UNLISTED (856 VAR.)
 COLLECTION NO. 1358

 Extremely rare and desirable bust type !!!

 Only 6th specimen of this type known to me.
 
8  Ważne działy / Czyszczenie monet / Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet : 13 Listopad 2018, 10:54:16
Może ktoś z forum zna konserwatora, który może taką usługę świadczyć?

Z doświadczenia wiem, że to bardzo trudny temat. Po pierwsze, prawdziwych fachowców od konserwacji metalu, którzy mieliby bogate doświadczenie w konserwacji monet, i którzy bardziej monetom pomogą, aniżeli zaszkodzą, jest w Polsce naprawdę niewielu. Po drugie, są tak rozchwytywani i zabiegani pracą nad dużymi (publicznymi) projektami i grantami, że nie mają absolutnie czasu na sporadyczną konserwację kilku/kilkunastu (czy nawet kilkudziesięciu) monet należących do osób prywatnych. Po trzecie, niektórzy z ww. konserwatorów (zwłaszcza Ci zatrudnieni w muzeach lub innych publicznych instytucjach), niezależnie od braku czasu, w ogóle nie podjęliby się konserwacji monet osób prywatnych w obawie, że monety te mogą pochodzić np. z nielegalnych wykopów (istna paranoja, wiem, ale tak jest w istocie i na nic nie pomogą tłumaczenia, że dysponuje się np. fakturami zakupu takich monet od zagranicznych domów aukcyjnych itd.; nie bo nie; to własność prywatna, czyli z gruntu podejrzana itd.).

Z uwagi na powyższe mogę wskazać jedynie, że usługi konserwacji monet świadczą np. specjaliści z Laboratorium Archeometalurgii i Konserwacji Zabytków przy Instytucie Archeologii UJ (Marcin i Mateusz Biborscy).  

http://www.archeo.uj.edu.pl/laboratorium-archeometalurgii
http://www.archeo.uj.edu.pl/struktura/zelazo/mbiborski
http://www.archeo.uj.edu.pl/struktura/zelazo/matbiborski

Cieszą się wysoką renomą w środowisku i mają bogate doświadczenie w konserwacji monet, więc warto się z nimi skontaktować. Uprzedzam jednak, że koszt ich usług nie jest niski (to są kwoty rzędu kilkuset złotych za konserwację jednej monety, więc raczej tylko z naprawdę wartościowymi monetami opłacałoby się do nich zwrócić).
 
9  Ogólnie o wszystkim i o niczym / Dyskusja ogólna / Odp: Feminizm a numizmatyka : 08 Listopad 2018, 10:29:19
Nie znam przekonującej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest zdecydowanie mniej kobiet (hobbystycznie) kolekcjonujących monety aniżeli mężczyzn. Bo faktu że jest ich zdecydowanie, zdecydowanie mniej, podważyć się nie da. Słusznie koledzy zauważyli, że o ile jest relatywnie sporo kobiet numizmatyków "teoretyków": naukowców, wykładowczyń, muzealniczek itd. (chociaż nadal wydaje się, że istotnie mniej niż mężczyzn), o tyle kobiet kolekcjonujących na serio monety niezwykle trudno znaleźć. Ja sam osobiście nie znam żadnej, a słyszałem bodajże chyba tylko o jednej, tj. o Hannelore Scheiner (udało mi się nawet zdobyć kilka naprawdę sympatycznych Probusów z jej kolekcji). Poniżej krótka notka o niej od Kunkera:

https://www.kuenker.de/en/information/presseinformationen/aktuelle-mitteilungen/103

Jeżeli ktoś zna więcej takich Pań to niech się przyzna i wskaże np. co zbiera (zbierała), od jak dawna, czy jej kolekcja jest gdzieś opublikowana przynajmniej w części itd.

Bardzo chciałbym poznać odpowiedź na ww. pytanie, ale obawiam się, że to nigdy nie nastąpi, gdyż zapewne takiej jednej, prostej odpowiedzi po prostu nie ma. Nie widzę jednak nic zdrożnego, aby trochę sobie o tym podyskutować, trzymając się jednak z daleka od polityki. Przyłączam się do apelu kolegów w tym zakresie.  
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: 4800 NIENOTOWANYCH TYPÓW I ODMIAN MONET : 07 Listopad 2018, 11:46:49
Po kolejnej aktualizacji jest już na mojej stronie 4800 typów i odmian monet nie odnotowanych w RIC VI i VII.

Panie Lechu, serdeczne gratulacje !!!
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 07 Listopad 2018, 11:43:58
Ten konik jednak do popularnych nie należy. Jeśli ktoś zbiera Kryspusa, Akwileję (nie mówiąc już o samych konikach), to musi go mieć.

Dlatego na dużych aukcjach piękne egzemplarze uzyskują równie piękne ceny.

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3509&category=74104&lot=2918301Ja Kryspusa ani Akwileji co prawda nie zbieram, ale mimo wszystko spadłem z krzesła z wrażenia, gdy zobaczyłem tego konika z pierwszego linka. Przecież to istne cudo!

Koniki przy popiersiu, pojawiające się na monetach bilonowych począwszy od Klaudiusza Gockiego (wcześniejszych przykładów w mennictwie bilonowym nie kojarzę, chociaż pogłębionej kwerendy w tym zakresie nie podejmowałem), mają to do siebie, że są bardzo rzadkie, a zarazem niezwykle urokliwe i spektakularne. Takie popiersia od razu wyróżniają się z niezliczonego tłumu pospolitych popiersi, stąd toczy się o nie zawsze zażarta walka, windująca niestety ogromnie ceny. Podobnie jest w przypadku Probusowych koników. Ja nadal bezskutecznie poluję na popiersie Probusa z konikiem, które obecnie jest jednym z moich głównych priorytetów w całym mennictwie Probusa. Jak dotychczas tylko raz miałem okazję bić się na aukcji o takiego konika i - mimo naprawdę ogromnego limitu - poległem:(
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 07 Listopad 2018, 11:32:40
Ten konik wcale nie jest taki zły.
Pewnie spróbuję zawalczyć...

Ten konik ma ponadto duży potencjał do czyszczenia i po profesjonalnym zabiegu powinien wyglądać istotnie lepiej! Powodzenia:)
13  Ogólnie o numizmatyce / Dyskusje numizmatyczne / Odp: Gadżet „numizmatyczny" za niewielkie pieniądze : 31 Październik 2018, 12:12:10
Rewelacja! Gratuluję i zazdroszczę własnej, stylowej "przestrzeni" numizmatycznej Uśmiech
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 31 Październik 2018, 11:19:57
Tym razem moją kolekcję uzupełnił zestaw z Trypolisu z tym że co do jednej monety chciałbym sie upewnić.
Aw. IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Rw. CLEMENTIA T - EMP
Odcinek: wieniec //XXI

Jeżeli się nie jestem w błędzie to RIC 927

Niestety zdjęcia w moim wykonaniu pozostawiaja dużo do życzenia i wyszły mocno za ciemne.

Chociaż na zdjęciach naprawdę niewiele widać, to tak, to faktycznie RIC 927, przy czym nie wiadomo - z uwagi na marną jakość zdjęć - czy jest kropka po TEMP (istnieją odmiany z kropką i bez kropki, ale nie ma to wpływu na atrybucję w RIC). 

W każdym razie nie widzę, co tu mogło budzić Pana wątpliwości w zakresie atrybucji.

Jest to moneta z drugiej emisji, z drugiej oficyny, która charakteryzuje się tym, że oznaczenie drugiej oficyny (wieniec) nie znajduje się w polu bezpośrednio nad odcinkiem (jak we wszystkich pozostałych przypadkach monet Probusa z Tripolis), ale - wyjątkowo - na górze, bezpośrednio nad berłem cesarza.  

Tu przykładowe egzemplarze tego typu z lepszymi zdjęciami:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=9&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=2&officineID=3&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=


15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu jesiennego : 29 Październik 2018, 09:23:13
Właśnie świeżo ustrzelony.

A przede wszystkim, jak to pięknie opisuje kol. Barnaba: "Rare and desirable bust type!"


Gratulacje! Rzeczywiście b. fajne popiersie:) U Probusa też jest b. rzadkie. Powodzenia w doczyszczeniu zdobyczy.
Strony: [1] 2 3 ... 27
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM