Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
23 Lipiec 2018, 00:17:46


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 22
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 20 Lipiec 2018, 08:30:37
falsik?


Tak
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 17 Lipiec 2018, 15:21:28
Kolejny raz coś skusiło mnie do zakupu monety rzymskiej Mrugnięcie

Rzeczywiście sympatyczne maleństwo. Gratulujemy!
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 17 Lipiec 2018, 15:20:28
szkoda było odpuscic za pare funciaków

Przyznam szczerze że moneta budzi moje wątpliwości. Litery jakieś takieś pokraczne,PAX AVG gdybym nie wiedział że taki napis tam jest to bym nie wpadł na to:). Niech wypowiedzą sie znawcy tematu:)


Mnie też się wydaje podejrzana, ale na podstawie samego zdjęcia trudno zawyrokować na 100%. W każdym razie, nawet jeżeli jest oryginalna, to pytanie po co kupować takie trupy popularnych typów, nawet za kilka funtów? Mnie byłoby szkoda tych kilku funtów, bo kilka funtów tu, kilka funtów tam, i z czasem zebrałaby się większa sumka, pozwalająca na zakup jakiegoś bardzo ładnego egzemplarza. Przecież nie chodzi o ilość posiadanych egzemplarzy, ale ich jakość!   

4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Autentyczne czy fałszerstwa? : 12 Lipiec 2018, 17:20:13
Posucha na allegro, nie ma ostatnio za wiele monet, szkoda, że trzeba będzie na stałe tego sprzedającego wpisać na czarną listę.  Niezdecydowany

Allegro nigdy nie było przecież wyspecjalizowanym forum do zakupów monet antycznych. Oferta monet antycznych na ebay lub sixbid zawsze była i będzie wielokrotnie bogatsza!
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: PROBUS Atrybucje : 11 Lipiec 2018, 16:38:24
Panie Pawle,

jak już wspominałem wcześniej w emailu, faktycznie wygląda na to, że nie ma oznaczenia oficyny w centralnym polu, więc jest to nienotowany wariant RIC 925.

gratuluję!

Barnaba
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 06 Lipiec 2018, 08:58:51
Uważam, na podstawie zdjęcia, że ten "błąd" to po prostu zanieczyszczenie na monecie, tak jak ta "kropka" pod drugą nogą w "A".

Co do mennicy, to nie Antioch, a czwarta wschodnia (...)

Pełna zgoda, że to niewątpliwie czwarta mennica wschodnia. Nie tylko styl popiersia, ale również krój litery "M" za tym przemawia.

Mam jednak pewne wątpliwości, czy ten "błąd" jest rzeczywiście efektem zanieczyszczenia. Na powiększonych zdjęciach dostępnych w poniższym linku widać więcej i to bardziej wygląda jak defekt stempla niż zanieczyszczenia:

https://www.ebay.pl/itm/LANZ-ROME-EMPIRE-PROBUS-ANTONINIAN-ANTIOCH-CLEMENTIA-JUPITER-A-BILLON-BEC2345/372350719302?hash=item56b1d51546:g:OAUAAOSwWwtbNRnM

Nota bene na monecie jest dodatkowa kropka na awersie przed IMP (...).

Podsumowując, niezależnie czy to tylko zanieczyszczenie, czy wady stempla wynikające ze zużycia stempla (bardziej prawdopodobne w mojej ocenie), to całkiem sympatyczna blaszka z 4 mennicy wschodniej, w ciemnej, równomiernej patynie, z pewnością warta wylicytowanej (niewygórowanej) ceny.

7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 03 Lipiec 2018, 09:48:06
(...)Ponieważ nie używam snajpera z racji tego żeby nie doznać porażek jakich doświadczył ostatnio Pan Okejos (mowa o korzystaniu z snajpera) miałem licytować online:). Niestety wpadli znajomi ,wiec nastawiłem budzik na 2 minuty przed zakończeniem. I do licha nie wiem jakim cudem budzik zadzwonił 2 minuty po;///.

Właśnie w celu uniknięcia sytuacji, którą Pan opisał, warto używać snajpera:) Nawet jeśli od czasu do czasu snajperowi zdarza się nie wystrzelić z przyczyn technicznych, zawsze lepiej go mieć ustawionego, a najwyżej dodatkowo licytować "ręcznie" istotniejsze egzemplarze na żywo (w takiej sytuacji ebay zarejestruje po prostu dwa strzały: jeden ze snajpera, a drugi "ręczny"). Wtedy ma się podwójne zabezpieczenie. Nie namawiam do całkowitego zawierzenia snajperowi, ale też odradzam zupełną rezygnację z niego tylko dlatego, że czasem nie wystrzeli. W większości przypadków bowiem strzela, a czy celnie, to już zależy od naszych limitów:)

hahaha jakies fatum ... na ostatniej monetce pana Barnaby tez poległem Chichot scyth scyth
 

Panie Pawle, to nie żadne fatum, tylko tradycyjnie za niski limit Pan postawił na tak ciekawą monetę. Raz na ruski rok uda się rzadką sztukę ustrzelić za grosze, ale to jest wyjątek od reguły, a nie reguła. Proszę spróbować następnym razem potroić limit, to może się uda:)
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 02 Lipiec 2018, 11:20:04
Mnie wpadły w ostatni weekend dwie nowe sztuki.

Pierwsza (RIC 19; BASTIEN 184) wybita w Lugdunum w ramach czwartej emisji (według Bastiena) jest ciekawa, bo rewers ADVENTVS PROBI AVG (bardzo, bardzo popularny w Rzymie, popularny w Kyzikos, nieco mniej, ale nadal dość popularny w Siscji, a sporadycznie pojawiający się także w Serdyce) jest dość rzadki w przypadku monet z Lugdunum. Jest to mój pierwszy ADVENTVS z Lugdunum.

Znane są egzemplarze tego dość rzadkiego rewersu z wszystkich czterech operujących w Lugdunum oficyn. Moja została wybita przez pierwszą oficynę - por. cyfrę "I" w odcinku.  

Ten rewers w Lugdunum występuje albo z tytulaturą IMP[erator] C[easar] PROBVS P[ivs] F[elix] AVG[vstsvs] i popiersiem "B" (cesarz w corona radiata i w pancerzu w prawo; jak w przypadku mojego nowego egzemplarza) albo z tytulaturą VIRTVS PROBI AVG[vsti] i popiersiem E1 (cesarz w corona radiata, hełmie i pancerzu w lewo, trzymający włócznię i tarczę; tarcza często dodatkowo dekorowana cesarzem na koniu albo Gorgoną).

Jak wiadomo, ADVENTVS to uroczyste przybycie cesarza do miasta. Monety te bito z tej właśnie okazji, przy czym w praktyce bito je często jeszcze długo po tym jak już cesarz opuścił miasto.

Druga moneta pochodzi z Siscji i, mimo słabego stanu zachowania, jest bardzo ciekawa, bo to rzadki i poszukiwany typ popiersia (F8 w klasyfikacji Bastiena: cesarz w koronie radiata i zbroi w lewo, trzymający włócznie i tarczę, ale widziany od tyłu), dość rzadki typ rewersu (P[ontifex] M[aximvs] TR[ibuniciae] P[otestate] P[ater] P[atraie]; cesarz pomiędzy dwoma sztandarami; rewers ten był bity wyłącznie w Rzymie i Siscji, przy czym monety z Siscji są znacznie rzadsze od tych z Rzymu), zaś ta konkretna kombinacja awersu, rewersu, oficyny i tytulatury jest nienotowana w RIC oraz przez Alfoldiego i jest najprawdopodobniej unikatem (w każdym razie w mojej bazie danych nie ma drugiego egzemplarza tego wariantu).
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 02 Lipiec 2018, 10:40:36
Witam serdecznie

Forumowiczom gratuluję udanych i ciekawych zakupów.Miałem odkładać na wrześniową aukcję ale nie mogłem przejść obok sympatycznych Probusów:)

(...)
Sympatyczna moneta z siedzącą Salus,wydaje się że jest znacznie rzadsza od wariantu z stojącą postacią:)

(...)
Rzadszy typ popiersia cesarza zwróconego w lewo (B1 wg Bastiena)

Panie Macieju, gratulacje! Obie sztuki naprawdę bardzo sympatyczne!

Odkładać rzecz jasna na wrzesień trzeba, ale z drugiej strony jeśli trafiają się popiersia B1 w tak przyzwoitym stanie zachowania poniżej 30 euro to nie sposób nie skorzystać z takich okazji (bo to jest naprawdę bezcen)!

Ma Pan rację co do relatywnej większej rzadkości siedzącej SALVS w stosunku do SALVS stojącej.

Siedzącą SALVS biły bowiem tylko Ticinum i Siscja, zaś stojącą nie tylko Ticinum i Siscja, ale dodatkowo jeszcze Lugdunum i Rzym.  

Ponadto, jeżeli chodzi o Ticinum, siedząca SALVS była bita tylko w ramach szóstej emisji, podczas gdy stojąca SALVS w emisjach od szóstej do dziesiątej włącznie, z czego kodowane emisje nr 9 i 10 byłe bite w ogromnych liczbach i są dziś powszechnie dostępne.

Z drugiej strony, w obrębie samej szóstej emisji Ticinum (z greckimi literami w odcinku) siedząca SALVS jest mniej więcej tak samo często spotykana jak SALVS stojąca. Podobnie rzecz się przedstawia w Siscji według moich obserwacji, tj. także w tym przypadku oba warianty spotykane są mniej więcej z podobną częstotliwością.

Niezależnie od relatywnej większej rzadkości, wariant z siedzącą SALVS jest m.zd. również ciekawszy ikonograficznie niż stojąca SALVS.

Jeżeli już o ikonografii siedzącej SALVS mowa, zwracam uwagę na b. ciekawy i nieopublikowany wariant, który pojawił się niedawno na "srebrnej" aukcji SAVOCA (zamieszczam zdjęcie poniżej). Jest to jedyny znany mi egzemplarz, na którym SALVS ma obie ręce przy wężu. Na wszystkich pozostałych egzemplarzach Salvs tylko jedną ręką karmi węża, zaś drugą rękę (a właściwie ramię) ma opartą o krzesło.

Niestety, nie tylko ja zauważyłem powyższy ciekawy, nieznany wcześniej wariant, bo monetka ostatecznie trafiła do innych rąk i to za niebagatelną kwotę 700 EUR + opłaty młotkowe.  

Poniżej dla porównania zestawienie monet Probusa z "typową" siedzącą SALVS:

https://probuscoins.fr/index.php?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=123&reversType=B&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=&page=2
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 01 Lipiec 2018, 20:02:20
Troch wyręczę kolegę Pawła (...)
[/quote]

Dziękuję Panie Mariuszu za wyjaśnienia. pozdrawiam!
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 01 Lipiec 2018, 20:01:13
Ostatnie zakupy
(...)

Witamy Pana po dłuższej przerwie!

Mam nadzieję, że Gordian nie wyprze Probusa z Pana kolekcji:)

pozdrawiam!

Barnaba
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 29 Czerwiec 2018, 10:28:30
moze i szrocik, ale hybryda
Hybryda czego z czym? Może wtajemniczy Pan mniej obeznanych? Padł kiedyś słuszny pomysł, aby ten wątek miał również charakter edukacyjny, a nie tylko "wystawienniczo-szpanerski"Uśmiech
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Autentyczne czy fałszerstwa? : 29 Czerwiec 2018, 10:22:57

(...) nie jestem pewien, czy jest oryginalny ale jest to możliwe. (...) Jeśli jest ona fałszerstwem to bardzo, bardzo dobrym.

https://allegro.pl/gordian-i-afrykanski-ad-238-denar-bardzo-rzadki-i7427511192.html

Jak tu nie być pewnym? Przecież to jest oczywisty falsyfikat! Wystarczy wejść na acsearch.info i zobaczyć jak wyglądają oryginały.

Z innej beczki, czy ten wątek nie powinien być przeniesiony do działu poświęconego falsyfikatom? 
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 25 Czerwiec 2018, 14:03:49
.Muszę sobie takiego upolować.

Takiego (tj. z rewersem VIRTVS INVICTI AVG z Ticinum) raczej trudno będzie upolować, bo jest bardzo rzadki i drogi (a ta konkretnie kombinacja popiersia, tytulatury awersu i oficyny wręcz unikatowa), ale jest wiele podobnych stylistycznie rewersów (także z cesarzem na koniu atakującym włócznią przeciwnika) z tytulaturą VIRTVS PROBI AVG bitych w Serdyce oraz z Siscii. Te są o wiele bardziej popularne i dostępne finansowo.
15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Otwarcie sezonu letniego : 25 Czerwiec 2018, 13:55:33
Gratuluję Panie Barnabo jak zwykle pięknych i rzadkich monet.

Dziękuję Panie Macieju. A co tam u Pana słychać? Przybyły jakieś nowe Probusy?
Strony: [1] 2 3 ... 22
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM