Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
13 Grudzień 2018, 20:39:22


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 7
1  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Cippus : 11 Grudzień 2018, 03:45:23
Dzikie bestie na arenie Koloseum.
Należy się pewna korekta. Opis obchodów tysiąclecia Rzymu to ledwie szczątkowe kronikarskie wzmianki. Źródła mówią, że igrzyska wiekowe odbywały się w Cyrku Wielkim. Poniżej przytaczam niektóre z nich.

Starożytne dzieło Historia Augusta podaje, że publiczność miała okazję podziwiać na uroczystościach w Cyrku: 32 słonie, 10 łosi, 10 tygrysów, 60 oswojonych lwów, 30 oswojonych leopardów, 10 hien, 6 hipopotamów, jednego nosorożca, 10 dzikich lwów, 10 żyraf, 20 dzikich osłów, 40 dzikich koni oraz wiele innych niepoliczalnych i różnych zwierząt, a także 1000 par gladiatorskich.

Kronika/kalendarz z 354 roku - ilustrowany manuskrypt stworzony przez bogatego chrześcijanina Walentynusa - zawiera następującą informację: „Dwóch Filipów, rządzili pięć lat, pięć miesięcy i dwadzieścia dziewięć dni, podarowali 350 denarów, urządzili prawdziwe ludi saeculares w Cyrku Wielkim. Starszy zginął w Weronie, młodszy w koszarach pretorianów w Rzymie”.

Ponadto Hieronim ze Strydonu (IV/V w.) w dziele Chronicon (zwanym także Temporum liber) wspomina, że oprócz igrzysk z niezliczoną liczbą zwierząt w Cyrku Wielkim, na Polach Marsowych odbywały się przedstawienia teatralne.

Ten post powstał w wyniku lektury rozprawy doktorskiej Pani Moniki Anny Kubiaczyk pt. "Idea złotego wieku a ludi saeculares w starożytnym Rzymie" oraz opracowania Pani Katarzyny Balbuzy pt. "Propaganda idei sekularnej w mennictwie Filipa I Araba, Filipa II i Otacylii Sewery", które to prace gorąco polecam.
2  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety opisane w starożytnych lub średniowiecznych tekstach : 26 Listopad 2018, 00:46:18
Lubi Pan portrety Konstantyna, więc załączam przy okazji mniej znany wariant ze zbiorów Gallerii Uffizi we Florencji.
Bardzo dziekuję za te zdjęcia i czas poświęcony na ich wyszperanie z - domyślam się - przeogromnych Pana archiwów, ale są już te zdjęcia w początkowej wiadomości:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9714.msg71883.html#msg71883
Nabyłem tę monetę ze względu na: 1) wspomnienie jej u Euzebiusza 2) podobieństwo do popiersia z Gallerii Uffizi 3) pochodzenie z Nikomedii (to tam Konstantyn dokończył swojego żywota - pomyślałem, że będzie symboliczne nawiązanie). I chyba ten trzeci podpunkt wywindował cenę tej popularnej skądinąd monety - okazuje się, ze pełno jest podobnych egzemplarzy z Antiochii czy Aleksandrii, ale z Nikomedii tyle, co kot napłakał.

Na Pana okazie jest coś jeszcze, jest rydwan w ujęciu skośnym, z wyraźnie zaznaczonym drugim kołem, co jest raczej sporą rzadkością na tych maleństwach.
Oba przytoczone tutaj solidusy mają właśnie takie ujęcie rydwanu. Znalazłem jeszcze ponad tuzin innych monet z takim przedstawieniem kół (nie będę Państwa zamęczał ich zdjęciami). Jednak najbardziej zaskoczył mnie fakt rzadkości tych monet z mennicy w Nikomedii - na acsearch.info jest ich ledwie około 20 (a byłoby mniej, gdyby Roma nie sprzedała jednorazowo 8 z nich na tej samej aukcji).
3  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety opisane w starożytnych lub średniowiecznych tekstach : 20 Listopad 2018, 18:46:22
Wydawało mi się, że miną dekady zanim znajdę monetę z Konstantynem-niebiańskim woźnicą, którą będę pożądał bardziej niż mój egzemplarz: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9714.msg71883.html#msg71883

I nagle natrafiam na coś takiego: https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?assetId=257813001&objectId=672720&partId=1

Nie wiem czy to unikat - z RIC dowiadujemy się, że w Paryżu także mają egzemplarz tego typu, ale w sieci odszukałem tylko okaz z British Museum.

Gorąco polecam internetową prezentację kolekcji British Museum (samych aureusów mają tam ponad 2500 sztuk).
4  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Ślady czyszczenia : 19 Październik 2018, 02:59:31
Aktualna cena dotarła już niemalże do wartości granicznej mojego budżetu, ale gdyby miał się zdarzyć cud i wszystkim odechciałoby się dalej licytować... :-D Gdzie tutaj widać (wspomniane w opisie monety) „light cleaning marks”? Jakoś niemiło mi się to kojarzy ze słowem „tooling”, którego staram się unikać jak ognia.
https://leunumismatik.com/en/lot/8/284
5  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: wyjazd do rzymu : 16 Październik 2018, 00:45:56
Przesuwając kadr dalej mamy taki obraz ściany południowej:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Colosseum_exterior%2C_inner_and_outer_wall_AvL.jpg

Po prawej stronie widać rekonstrukcję z XIX w., przed którą był tam kompletnie pusty przestrzał w murze.
6  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: wyjazd do rzymu : 16 Październik 2018, 00:39:58
Tutaj dobrze widać, ile brakuje do oryginalnego muru zewnętrznego we fragmencie po prawej stronie zdjęcia:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Colosseum_in_Rome-April_2007-1-_copie_2B.jpg

Proszę także zwrócić uwagę na środkową część zdjęcia przesłanego przez kolegę DzikZdeb. Kilka rzędów łuków widocznych frontalnie to nowożytna rekonstrukcja.
7  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 22 Wrzesień 2018, 02:24:49
ale z umieszczeniem na stronie czekam zawsze do końca aukcji, bo ceny też uwzględniam (jeśli moneta znalazła nabywcę).
Rozumiem, na przyszłość zapamiętam.

Czy tu się nie wkradła literówka ("RT in exergue" zamiast "RP in exergue")? Z tego co zauważyłem stosuje Pan konwencję, że OBVERSE i REVERSE na Pana stronie jest tym, co widać na konkretnej monecie, a nie tym, co jest w RIC http://www.notinric.lechstepniewski.info/7rom190_p.html
8  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 22 Wrzesień 2018, 02:05:20
Ten egzemplarz ma Pan już na stronie: http://www.notinric.lechstepniewski.info/7rom190_s.html  A może to jednak inna odmiana (na awersie inaczej złamana legenda oraz na rewersie w egzerdze kropka po literce S)? Tak czy owak lepsza jakość zdjęcia: https://www.sixbid.com/browse.html?auction=5231&category=164025&lot=4363305
9  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: plan wyjazdu do rzymu : 08 Czerwiec 2018, 01:27:26
Galeria Borghese. Diament. Spektakularny Bernini na wyciągnięcie ręki. Caravaggio i Raphael w najwspanialszym wydaniu. Fani antyku także odnajdą coś dla siebie - choćby interesująca mozaika przedstawiająca sceny z gladiatorami. Bilety zwykle wykupione na tydzień do przodu, wiec rezerwacja właściwie obowiązkowa. Warto także pokonać setki schodów i wejść na kopułę Bazyliki św. Piotra (wymagany względnie dobry poziom kondycji fizycznej; mojej mamy raczej bym tam nie zabierał).

Zazdroszczę Panu! Pierwszy raz w Rzymie dla Pana. Piorunujące wspomnienia zapewnione. Najważniejsza zasada w zwiedzaniu: proszę się nie smucić, jeśli nie uda się Panu zobaczyć wszystkiego, co sobie Pan zaplanuje. Raczej niech się Pan cieszy, ze jest powód by wracać. Rzym to jak zbieranie monet. Zawsze jest głód na więcej i więcej ;-)

A ja już na wakacjach. Dopiero w samolocie rezerwowałem mieszkanie. Ekstremalne last minute, którego jestem fanem ;-) Roześmiałem się na głos, gdy dostałem mejla z adresem: „Foro Traiano 1”. Bliżej się nie da! Zdjęcia to widok z okna mojej sypialni i z klatki schodowej. Nie mogło mi się trafić lepiej biorąc pod uwagę wątek sprzed tygodnia http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12411.0.html
10  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Kolumna Trajana : 31 Maj 2018, 10:57:26
Smutne, że Pan to tak postrzega. Naprawdę ogólnie przyjęty model rynkowy jest dla Pana jedyny i obowiązkowy? Nie próbował Pan myśleć kategoriami tamtego świata - co dla nich było ważne, co mniej, co stanowiło przełom, co było zwykłą codziennością?
Model jest, jaki jest. Proszę pójść do dealera starożytnych monet i poprosić go, żeby Panu sprzedał aureusa za cenę denara, bo uważa Pan, że ceny powinny być kształtowane według innych kategorii niż rynkowe. Dostanie Pan wielkie zdziwienie w odpowiedzi.

Odnośnie starożytnych Rzymian i tego, co uważali za ważne, a co za mniej. Weźmy czasy początków cesarstwa. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że potrzebowałby Pan co najmniej 25 denarów, żeby przekonać Rzymianina do pozbycia się swojego jednego aureusa.

Reasumując. Mój zakup był szalenie romantyczny. Świadomość, że być może jakiś człowiek, z którego dziś jest już tylko proch, 1900 lat temu stał przed kolumną Trajana z moją monetą i myślał sobie: „całkiem podobna”, jest według mnie niemalże opowieścią o transcendencji.
11  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Kolumna Trajana : 30 Maj 2018, 21:46:57
A nie uważa Pan, że te legendy zostały nadmuchane nieco na wyrost?
Panie Pawle, kolekcjonerstwo bardzo często cechuje się skrajnym, czasem wręcz absurdalnym, wysublimowaniem. Ostatecznie i tak wszystko rozbija się o grubość portfela. Aczkolwiek nawet ekonomia bywa tu czasem bezradna. Trzeba bardzo naciągać teorię użyteczności, żeby zrobić z niej jakiś model określający poziom zadowolenia kolekcjonerów z nabywania kolejnych monet.

Z drugiej strony, nierzadko za jakiegoś spektakularnego aureusa lub solidusa można by odwiedzić Rzym kilkudziesięciokrotnie. I byłoby w tym więcej kontemplacji antyku niż w przypadku najbardziej nawet wnikliwych studiów nad jednym kilkunastomilimetrowym krążkiem. Numizmatyka bywa szalonym miejscem ;-)

A słoń Tytusa i portret Cezara są oczywiscie na mojej liście życzeń.
12  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Kolumna Trajana : 30 Maj 2018, 20:01:17
To Pan, innym mogą wystarczyć mniej idealne egzemplarze, szczególnie kiedy bardziej kompleksowo nastawiają się na Trajana. Pierwszego posta napisał Pan w takim stylu, jakby to była w ogóle rzadka moneta i mógł Pan tym zniechęcić mniej zaawansowanych czytelników tego wątku - "skoro na tak ciekawego denarka muszę polować tyle lat, to może dam sobie spokój".
Pokładam wiarę we wnikliwość nawet tych mniej zaawansowanych czytelników tego wątku. Nie uważam, że kogoś zniechęciłem. Wręcz odwrotnie. Jak ktoś nieobeznany naogląda się, powiedzmy, denarów Aleksandra Sewera to może pomyśleć sobie, że dobrze zachowany denar to zjawisko pospolite jak szpaki wśród czereśni. Z łatwością znalazłoby się kilka tuzinów relatywnie tanich denarów Aleksandra Sewera, które mają lepsze stany zachowania niż 5 najdroższych denarów z kolumną Trajana. W początkowym poście opisywałem cechy estetyczne monety, nie mówiłem nic o jej rzadkości. Niech więc nauką dla początkującego numizmatyka będzie informacja, że stan zachowania może pomnożyć cenę monety nawet dwudziestokrotnie (i więcej). A w ogóle to nie lubię określeń: „idealny”, „najlepszy”. W tym konkretnym przypadku - kolumny Trajana - nie istnieje dla mnie jedna moneta, o której mógłbym tak powiedzieć. Jest kilka najbardziej mi się podobających, ale każda z nich ma coś, czego inna nie ma - i odwrotnie. Notabene, za „nieidealnego” (choćby po ataku nuklearnym) Tytusa z przedstawieniem Koloseum lub Brutusa w towarzystwie sztyletów oddałbym całą „idealną” swoją kolekcję ;-)
13  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Kolumna Trajana : 30 Maj 2018, 17:54:19
Gratuluję naprawdę pięknej i arcyciekawej monety!
Mogę sobie tylko wyobrazić jak silne emocje w tej sytuacji musiały Panu towarzyszyć przy licytacji, a następnie przy wyjęciu tak upragnionej monety z koperty Uśmiech
Dziękuję Panie Barnabo! O dziwo, bardzo spokojnie licytowałem. Z prostego powodu - dwa wcześniejsze loty na tamtej aukcji to świetnie zachowany denar z personifikacją Via Trajana oraz równie ładny denar z domniemaną statuą konną z Forum Trajana. Wiec trzy monety Trajana z motywem architektonicznym. Wszystkie lekko owalne, zapewne pięknie się razem prezentowały (były częścią jednej kolekcji). Wydawało mi się, że ktoś kupi je naraz w pakiecie nie zważając kompletnie na cenę, zatem nie nastawiałem się zbytnio na sukces.

Czy jest Pan już szczęśliwszy od Augusta, czy też jeszcze trzeba do tego jakichś nowych podbojów?
Nie moim przeznaczeniem podbicie numizmatycznego świata. Mam w nim skromnie zakreślone miejsce. Odległe mi są spektakularne i godne chwały czyny jak np. zgromadzenie ponad tysiąca Probusów czy wyszukanie równie wielkiej liczby nienotowanych egzemplarzy w RIC VI i VII.

A nawiązując do szczęścia. W dzień zakupu mojego Trajana obudził mnie sms od koleżanki z wierszem Miłosza. Idealny komentarz.

„Dar”

Dzień taki szczęśliwy.
Mgła opadła wcześnie, pracowałem w ogrodzie.
Kolibry przystawały nad kwiatem kaprifolium.
Nie było na ziemi rzeczy, którą chciałbym mieć.
Nie znałem nikogo, komu warto byłoby zazdrościć.
Co przydarzyło się złego, zapomniałem.
Nie wstydziłem się myśleć, że byłem kim jestem.
Nie czułem w ciele żadnego bólu.
Prostując się, widziałem niebieskie morze i żagle.

Berkeley, 1971


Jeśli chodzi o artykuł Lehmanna-Hartlebena, postulujący pierwotną koncepcję kolumny z orłem na szczycie, to należy go raczej odłożyć ad acta. Monety przedstawiają zdecydowanie sowę i zostały uznane przez Woytka za fałszerstwa (pozycja X7).
Dziękuję za tę uwagę. W najbliższym czasie sprawdzę opracowania na ten temat. Na razie nie będę modyfikował mojego pierwotnego postu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę rzymskie denary ukazujące konkretne budowle, to pod względem częstotliwości spotykania na rynku numizmatycznym kolumnę wyprzedza chyba tylko Aqua Marcia (RRC 425/1)
I co ja poradzę na to, że skłonny byłbym nabyć tylko 10 z nich? ;-) Właśnie dlatego, że są tak popularne to można grymasić. Tutaj zacny egzemplarz, ale ten nos a'la Wiktor Zborowski wcale niepodobny do trajanowego: https://www.acsearch.info/search.html?id=4394709 I nawet nie rozważałem licytacji w tym przypadku.

Kupił ją w końcu za naprawdę solidne pieniądze, a kiedy dostał nabytek do ręki, stwierdził, że jest jednak odrobinę krzywa ;-)
Monetę dostałem wczoraj. Jest prosta, załączam zdjęcie ;-) Bardzo mi się podoba.

Ps. W poniedziałek lecę do Rzymu. Mogę wziąć tego Trajana na wycieczkę czy będę mieć problemy celne wywożąc go z Włoch? Czy ktoś z Państwa orientuje się w tej kwestii?
14  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Kolumna Trajana : 30 Maj 2018, 04:55:26
W ostatniej dekadzie każda z pięciu najbardziej miłych moim oczom „Kolumn Trajana” była oferowana na sprzedaż co najmniej dwukrotnie. Osobiście trzykrotnie stawałem w licytacyjne szranki i zawsze przegrywałem.

Po raz czwarty próbowałem swojego szczęścia na ostatniej aukcji Numismatica Ars Classica. Co prawda ten egzemplarz nie jest w pierwszej piątce moich ulubionych, ale w pierwszej dziesiątce na pewno. Niewytarta kolumna, doskonały portret, kompletna i ostra jak gladius legenda. Czego chcieć więcej?

Jest to najdłużej wyczekiwana moneta w mojej kolekcji - sześć lat poszukiwań. Gdy zaczynałem przygodę z numizmatyką chciałem po prostu zgłębić historię Rzymu - mojego ulubionego miasta. Nie prosiłem się o naukę cierpliwości w prezencie! ;-)

Monumentalna kolumna z serpentyną płaskorzeźb przedstawiających sceny bitewne z wojen z Dakami stoi na rzymskim Forum Trajana. Została zaprojektowana najpewniej przez Apollodorosa z Damaszku. Konsekracji kolumny dokonano 12 maja 113 r. Dzień ten wybrano celowo. 12 maja 2 r. p.n.e. inaugurowano otwarcie świątyni Marsa Mściciela na Forum Augusta, która była miejscem przechowywania insygniów legionów utraconych przez Rzymian na rzecz Partów w bitwie pod Carrhae (9 czerwca 53 r. p.n.e.). Zwrot insygniów wynegocjował w 20 r. p.n.e. cesarz August. Trajan w 113 r. szykował się do kampanii przeciwko Partom. Stąd dzień poświęcenia Kolumny Trajana był nawiązaniem do Marsa Mściciela jako symbolu zemsty wobec wrogów Imperium Romanum - w tym konkretnym przypadku wobec Partów. Klamrą spinającą Augusta i Trajana może być także formuła życzeń kierowanych przez senat rzymski do kolejnych cesarzy: „Bądź szczęśliwszy od Augusta i lepszy od Trajana!”. Po śmierci Trajana w niszy cokołu kolumny umieszczono w złotej urnie jego prochy, później prawdopodobnie także prochy jego jedynej żony. Monety (Cohen 357) sugerują, że na szczycie kolumny początkowo miał się znaleźć ptak, zapewne orzeł, ale ostatecznie umieszczono tam posąg cesarza, który jednak zaginął w średniowieczu. 4 grudnia 1587 na jego miejscu ustawiono wykonaną z brązu figurę św. Piotra, która jest tam do dziś.

TRAJAN (98-117). AR Denarius (3,21 g), Rome, A.D. 113-114. IMP TRAIANO AVG GER DAC P M TR P COS VI P P Laureate and draped bust r. Rev. S P Q R OPTI – MO PRINCIPI Trajan's column surmounted with statue of the Emperor; at base, two eagles. Coh. 558. BMC 452. RIC 292. CBN 745. Woytek 425v2.

15  Antyk i Średniowiecze / Starożytny Rzym / Odp: Monety do strony "NOT IN RIC" : 03 Maj 2018, 01:01:11
Ja tam widzę IVVENTVTVS zamiast IVVENTVTIS. Trier, RIC 140.

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2569&lot=771
Strony: [1] 2 3 ... 7
Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM